102 woningen aan de Hamelinkstraat overgedragen aan „De Voorzorg Wethouder Happé: Meer 5- en 6- kamerwoningen nodig in Haarlem "Die Haerlemsche Musyckcamer" Politierechter veroordeelt bejaarde kattenmepper Zilveren jubileum paler dr. Modestus van Straaten vandaag herdacht Tafelpoten met krassen? Praehtbijts 1 Hartenlustschool in Bioemendaal viert 40-jarig bestaan Sportdagreceptie en feestavond Visserijen DE VLAG IN TOP Z MÏÏS Tweede woonkamer Feestavond Concert in de Stompetoren Jubileumreceptie Speel tuin ..Oosterkwartier Jaarfeesten K.A.B. geopend Twee Flierefluiters in het Paradijs Trinitariërs vieren feest MAANDAG 3 OKTOBER 1955 PAGINA 3 Ernstige aanrijding op hoek Julianapark Soendastraat Haarlems echtpaar in Grote Houtstraat aangereden Waterstanden Herwonnen Levens kracht 8ste Nationale loterij Donderdag 6 oktober JAARVERGADERING „ST.-FRANCISCUS" KAPSALON KRUYER WORDT OVERGENOMEN Noodgebouw St.-Joseph- school in gebruik genomen Toestemming voor bouw van nieuwe school b i nnenigekomen Aanrijding tussen motor en auto Nutsspaarbank Haarlem In september 1053 nieuwe spaarders ingeschreven MlODE FLITS EN BIJ V. EN D. Basketball Van vijf meter hoog gevallen Tijdens het ophangen van de was BADMINTON ZANDVOORT Serenade voor gemeente secretaris Bosman Bij zijn 25-jarig huwelijks feest Filmavond Dieren bescherming HEEMSTEDE Bezinn imgsmor gen KA .B Pastoor C. Pouw dankt parochianen „Wij mogen trots zijn op Berkenrode" Beurs van Amsterdam - Beurs van s- u York „Er zijn na de oorlog in Haarlem te weinig 5- en 6-kamer-woningen ge bouwd. Men heeft te veel kleine huizentypen neergezet. Daarom zal men zijn aandacht in de toekomst meer moeten richten op de bouw van 5- en 6-kamer-woningen en wanneer de huur daarvan momenteel te hoog mocht zijn, dan zal men voor de toekomst in de uitbreidingsplannen ruimte voor dit woningtype moeten reserveren." Met deze woorden heeft wethouder W. F. Happé zaterdagmiddag een tipje opgelicht van de sluier, die het socio grafisch rapport over de woningdifferentiatie in Haarlem vooralsnog aan de publiciteit onttrekt. De wethouder sprak naar aanleiding van de overdracht van 102 woningen in de J. J. Hamelinkstraat door de gemeente aan de woningbouwvereniging „De Voorzorg". Om half vier Zaterdagmiddag hadden zich wethouder Happé, de bestuursle den van ,,De Voorzorg" en een aantal genodigden verzameld in een der za- J®n van Brinkman aan het Houtplein, if. een kort welkomstwoord door voor- u, A. v.d. Vecht, begaven de aan- mpii„wzicl1 Per bus naar de J- J' Ha" het iat' waar wethouder Happé t hiico„ symbolisch overdroeg door het ka^t^an..de vlag. Vervolgens werden nivino- Je, V£m de woningbouwvere- keiderc 1 kelder van nr. 46, enkele wezisen m w°ningen bezocht. De aan- Prachti«r„ .n zich verrast over het ben ovw Ultzicht, dat de bewoners heb- huizen Schalkwijkerpolder. De econ0misch TngerTcht kl6in' maar ®rg vooi-1 i!fa,!erugkeer Brinkman, waar Wachtte a e,en bapje on een slokje Vecht vnn a te v00rzitter Van der langstelling ,vele bewijzen van be- taril H JL enDde Selukwensen. Secre- kort de' wnrHi ReeS Jr. ^hetste in het Voorzorv" e gSgetchiedenis van „De complex aan Ifp m.eYwe woning woningen heefi 1 vamehnkstraat. 102 toevoegen af d Voorzorg nu kunnen 6 novemhi Zb" womngbezit van 256. „Stompetoren" te sL=cultuurCGntrum belangstelling NmmafTrnwourle grote bekende soloflïïtfsT v» mlnder dan de dams-eoncertgebouworkfst H„ Amster* wahser was de solist m Hubert Bar- voor fluit en orkest1 het c°ncert eeuwse fluitvirtuoos janTdeacht(iende ork^Tdifkeer i^lo' s zijn Si^^Nkkig. De orS?? °"derdele" bced bier en daar°w^f1,e„ jerking vooral de toonstabiTueit' °/£8 ?an e" liet wel eens te wensen Ler n 'Jkers *'?n..men. dit "iet alleen aan F wijten. André Kaart" an d,e dirigent buitengewoon aantrekke?»»"SSSSn'X c;„rV loe-eewse meesters rie Antonkf Ma0hautrijik°rPkest in D>r va" ziekstuk met =i a eP Prachtig mu- zingende' Ada^m Hiefnï"volef1 in"ig concert voor cembalo f °Mf],e ,een van Mozart. Of dif^uk^efke^k'van Mozart is, menen wii uit =ï.,u t.va? oogpunt te moeten betwijfelen. Gertrm de Madame vervulde op artistieke wh- ze haar solistische partij aan het cem balo. Het zou ons niet verwonderen als dit stuk een bewerking door Mozart is, van een werk van J. Chr. Bach. Be sinfonia voor 2 hobo's, hoorn en strijkorkest van laatst genoemde com ponist sloot stylistisch bijna volkomen bij het vorige werk aan. Hubert Barwahser kreeg hierna in Quantz' G dur concert volop de gele genheid zijn vaardigheid te tonen. De bescheiden begeleiding van het orkest voldeed in dit werk uitstekend. Prach tig van samenspel was het arioso, waarin de sfeer met bijna dramatische gevoeligheid werd getroffen. Een uit bundig allegro besluit dit in zijn ge heel zo kostelijke werk. Hubert Bar- Wahser maakte gebruik van de caden sen van Jan Bresser. Het spijt ons te moeten zeggen, dat wij deze maar matig konden aporeciëren, zowel wat stijl als geschiktheid voor het instru ment betreft. Solist en orkest behaalden inmiddels een verdiend succes met deze voor treffelijke uitvoering. Tot slot speelde het strijkorkest met 2 fluiten en 3 hoorns een Notturno in C dur van Jos Haydn. Het is een fris en charmant muziekje. De strijkers bleven dit keer grotendeels in gebreke de muzikale in tenties van de dirigent te verwezenm- hen. Hiertegenover stond het nobele cn muzikale spel der fluiten en hoorns. Het is dus dit keer een concert ge- Worden met wisselend succes. Zeker is dat wij de Musyckcamer wel eens beter op dreef hoorden. Is misschien tijd van voorbereiding te kort ge weest? JAN LAARVELD FILMS: CINEMA PALACE: „Geladen zaterdag", volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans HALS: „The Americano", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. LIDO: „Der Vogelhandier", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Blake helpt een handje", 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. MINERVAWo. en do. 8.15 uur: „Als de dauw hangt, komt er regen", str. volw. REMBRANDT: „Gejaagd door de wind", 14 j. Tijden: 2 en 7 uur. ROXY: ,Een vrouw helpt de Saint 18 jaar Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO- De dertiende passagier", 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Maandag 3 oktober Stadsschouwburg: Kon. Letterlievende ver eniging „J. J. Cremer" met „Wie zal ik ver moorden", 8 uur. Concertgebouw: N. Ph. O. Extra concert o.l.v. Toon Verhey. Sol.: Hans Richter-Haa- ser, piano, 8 uur. Minerva: „Potasch en Perlemoer met vakantie" met o.a. Johan Kaart en Jo- han Boskamp, 8.15 u. Dinsdag 4 oktober Stadsschouwburg: Toneelver. „St. Ge- hesius" met „Winteravondsprookje 8 u. Concertgebouw: N. Ph. O- le Concert •erie D. Sol. Hans Richter-Haaser, piano, 8 uur. Grote Kerk: Bijzonder kerkconcert door S? muziekkring „Cantory' oJ.v. Maarten Kooy, organist Klaas Bolt, B.15 uur. Minerva: AVRO-toernee, 8.15 u. ging de eerste paal de grond in, twee maanden later de laatste. Op 20 juni van dit jaar trokken de eerste 24 be woners in de huizen en veertien dagen geleden de laatste 12. Van de 102 wonin gen werden er 31 toegewezen aan leden van „De Voorzorg." Wethouder W. F. Happé bracht na mens het gemeentebestuur de geluk wensen over aan het bestuur van de woningbouwvereniging, aan de archi tect, de heer F. M. Kramer, en aan de bewoners van het nieuwe complex. Hij herinnerde eraan, dat er wel weer 102 gezinnen aan woonruimte zijn gehol pen, maar dat een veelvoud daarvan moet blijven wachten. Voor buitenstaan ders kan de woningtoewijzing wel eens onredelijk schijnen, maar men moet nu eenmaal bedenken, dat de gemeente ge bonden is door allerlei bepalingen. Men moet gerepatrieerden aan wonin gen helpen, men moet industrieën aan trekken door woonruimte voor het per soneel beschikbaar te stellen etc. De woningnood in Haarlem is nog zeer groot. Van de gelegenheid wilde de wet houder tevens gebruik maken om iets te onthullen van het sociografisch rapport over de woondifferentiatie, dat recentelijk aan de leden van de gemeenteraad is toegezegd. Het rap port is nu gereed en zal binnenkort worden gepubliceerd. Het handelt voornamelijk over de grootte der wo ningen en de behoeften der gezinnen. Wanneer er straks geen woningnood meer heerst, moeten de gezinnen een woning kunnen kiezen van de grootte die zij nodig achten. Het is dus ver keerd om nu alleen maar kleine wo ningen te bouwen. Bovendien is het gunstig, dat een gezin een betrekke lijk ruime tijd in een woning kan blij ven en er niet om het jaar uit moet, omdat het huis te klein wordt. De moeilijkheden en kosten van verhui zing zijn daarvoor te groot. Bij de nu gereed gekomen woningen a n de J. J Hamelinkstraat is met deze wo ningdifferentiatie nog geen rekening gehouden. Het zijn uitsluitend drie ën vierkamerflats. Dat is op zich zelf niet erg, want ook die zullen er in de toekomst nodig zjjn. De behoefte aan woonruimte van een gezin richt zich niet slechts op de hoe veelheid slaapkamers, maar ook op meer woonruimte. Wethouder Happé verklaarde zich voorstander van een tweede woonkamer per gezin, of een werkkamer. De huizen die in de toe- Komst gebouwd gaan worden, moeten Zaterdagmiddag heeft de speeltuin vereniging „Oosterkwartier" in haar toneelzaal een feestelijke receptie ge- iAn,ter gelegenheid van haar 30-ja- g 1e?Hanan van bet 25-jarig bestaan nieino- fanfarecorps. De volkstuinvere- van S„"?„ns, Buiten" had de versiering mpn voor haar rekening geno- aan "bloematftu" waren elf geschenken Sr van tt eï-,Beplaalst De voor- A J de.. heer spreke?snkomnmet' eS£I"dewdeelgre^S woorden namens de leden van de sneel- wènsen?m8mg het bestuur geluk te Voorzitter Loppersum van de jubile rende speeltuinvereniging gaf een ver slag over de afgelopen dertig jaar en riep de medewerking van de leden van „Oosterkwartier" en van andere speel tuinverenigingen in, in het belang van het speeltuinwerk in heel Haarlem. Ver schillende sprekers, o.w. de heer De Vijlbrief van de N.U.S.O., gaven vervol gens uiting aan hun beste wensen. De heer De Vijlbrief overhandigde een nieuwe vlag en een enveloppe met in houd voor het jeugdfanfarecorps na mens de leden der speeltuinverenigin gen. Na de pauze, tijdens welke een kopje thee werd geserveerd, spraken nog de heer Van Dijk namens de Haarlemse speeltuinverenigingen, die een prijs voor de gisteren gehouden wandeltocht heeft overhandigd, de heer Keuper, die namens het Verbond van Haarlemse speeltuinen een enveloppe met inhoud overhandigde en de heer N. Vos als vertegenwoordiger van het Wijkcomité Haarlem Oost. „Oosterkwartier" kan op een zeer geslaagde feestdag terug zien. Op de hoek Julianapark-Soendastraat is zondagnacht omstreeks twaalf uur een personenauto, die bestuurd werd door de 47-jarige Bloemendaalse onder wijzer K. B., tegen de 20-jarige wiel- rijdster G, H. uit Haarlem opgereden. De wielrijdster kwam onder de auto te recht en werd vermoedelijk met een zware hersenschudding en ontvellingen naar het Grote Gasthuis vervoerd. De fiets van het slachtoffer werd zwaar beschadigd. De vijftienjarige smid J. H. C. S. uit Haarlem heeft zondagavond om onge veer acht uur in de Grote Houtstraat ter hoogte van de Anegang het echt paar J. K.-V. uit Haarlem, dat de rij weg overstak, aangereden. De jonge man zag het echtpaar niet, omdat hij naar een vriendje keek, dat achter hem reed. De vrouw kreeg een diepe snfjwond aan haar linkerarm en haar echtgenoot moest constateren, dat zijn bovenkunst- gebit totaal was vernield. Nadat de on- gevallendienst dc wond had verbonden is de vrouw op eigen gelegenheid naar het Grote Gasthuis gegaan om de wond te laten hechten. die speling hebben. Daar staat echter tegenover, dat een jong gezin meestal financieel niet meteen de volle lasten van een grote woning kan bekostigen. Voor hen moeten driekamerwoningen beschikbaar zijn. Tweekamerflats acht te hij volstrekt onvoldoende. Groeit het gezin, dan moeten er grotere woningen beschikbaar zijn. Het aantal kleine woningen in Haar lem is niet te groot, maar wel zijn er te veel woningen van het gemiddelde type van vier kamers. Er zullen meer woningen gebouwd moeten worden niet vijf of zes kamers, maar dat is geen geringe opgave, gezien de hoge bouw kosten en de daardoor erg hoge huur. Hopelijk kan het algemeen huurbeleid van de regering hierin verandering brengen. Maar zelfs al zou men op dit ogenblik om economische redenen nog niet kunnen overgaan tot het bouwen van dit woningtype, dan zal men toch bouwruimte voor dit type moeten reser veren om onmiddellijk tot de bouw te kunnen overgaan, wanneer de econo mische omstandigheden dat toelaten. Na de gelukwensen van de wethouder, sprak de heer Hillen namens de Na tionale Woningraad een felicitatie uit en bood het bestuur van „De Voorzorg" een electrische klok aan voor in het 'kantoortje: een klok die de scheiding aan zal geven tussen het verleden met de woningnood en de toekomst van vol op woonruimte. Architect F. M. Kra mer herinnerde vervolgens met enige spijt aan de beknibbeling op zijn aan vankelijke bouwplannen. Dit was nood zakelijk omdat men niet over de finan ciële middelen beschikte. Hij dankte het bestuur voor het vertrouwen. De heer Van Beek van het Huisvestings bureau en de heer Van Kampen van de Federatie van Woningbouwvereni gingen boden daarna hun gelukwensen aan. Voorzitter A. v.d. Vecht dankte ten slotte de wethouder, de hoofden van enige gemeentelijke diensten, de archi tect, aannemers en onderaannemers, opzichter C. Dammers en de besturen van andere woningbouwverenigingen en de heer Hillen van de Nationale Wo ningraad voor hun belangstelling en de vele goede wensen. Gisteravond is in het gebouw St.- Bavo de serie Jaarfeesten begonnen van de Katholieke Arbeidersbeweging. De avond werd geopend door de voorzit ter van de afdeling Haarlem, de heer A. J. M. Angenent. De voorzitter herin nerde aan het streefgetal van 400.000 leden. Een getal heeft betekenis, het maakt indruk. Maar het getal wordt gewogen en het moet zwaar genoeg bevonden worden. Het gaat ook om de kwaliteiten van de leden. De leden, aldus de voorzitter, hebben een winterprogram thuis gehad, 'n han dig boekje. Alle krachten zijn ingespan nen om de leden en het hele volk iets goeds te geven. Gisteravond heeft de toneelgroep „St.-Frans" van de K.A.B. onder regie van Frans van Emmerich een opvoering gegeven van „Twee Flie refluiters in het Paradijs", een vrolijk mirakelspel. Wij zullen later nog op de ze voorstelling terugkomen. De heer Angenent besloot zijn openingswoord met een opwekking het fonds „Hulp in Nood" te steunen. IJMUIDEN Dinsdag 4 oktober Hoog water: 4.54 u. en 17.14 u. Laag water: 0.47 u. en 13.02 u. 5? De 67-jarige Haarlemmer M. W„ die in zijn tuintje aan de Indischestraat tomatenplantjes heeft, moet niets heb ben van katten. Verschillende malen sluipen zij het hekje binnen en vreten van de jonge vruchten, die de bejaar de amateur-tuinier ieder jaar zo moei zaam tot rijpheid tracht te brengen. Op 17 augustus nam W. wraak voor de narigheid, die hem door die „rot"- 'katten was aangedaan. Een klein poes je van amper drie maanden moest het ontgelden. Het knabbelde aan de to maten, toen het plotseling werd ge grepen. Wat er hierna gebeurde, staat niet precies vast, maar zeker is dat het beestje in een ogenblik tijds dood was en zijn laatste rustplaats in een bijna volle vuilnisbak moest vinden. Daaraan was de bewoner van dat per ceel aan de Indischestraat schuldig ge weest. Hij had zich als een kattenmep per ontpopt. Vanmorgen stond de man terecht voor de Haarlemse politierechter. Twee agenten van politie en een dierenarts getuigden. De laatste had op de kat sectie verricht en was tot de conslusie gekomen, dat de verdachte het beest in de hals had geknepen en na enige trappen een klap op het schedeldak had gegeven, die de dood veroorzaakte. „Nou, edelachtbare, het was zo, ik zag dat kreng en gaf hem een trap; toen bleef hjj liggen en ik dacht bij mezelf: jongens, die beesten zijn taai en daarom schopte ik nog maar een keer. Hij bleef daarna kalm en daarom legde ik hem in een vuilnisemmer, om dat hij dood was", aldus verklaarde W. het een en ander. „En het is zo, edel achtbare", zette de 67-jarige zijn verde diging voort, „dat een inspecteur van de dierenbescherming mij heeft ver teld, dat je die katten, ais ze op jouw terrein lopen, mag afmaken." „O, ik dacht, dat ze u lid wilden ma ken van de dierenbescherming", inter rumpeerde de officier van justitie. Het O.M. vond het een ernstig geval van dierenmishandeling. De hersens zijn ingeslagen en het dier zal zeker ge leden hebben. De eis luidde: twee we ken gevangenisstraf. De politierechter hield rekening met de leeftijd van de verdachte en het feit, dat de man nog nooit eerder ver oordeeld is. Hij veroordeelde hem tot veertig gulden boete of twaalf dagen hechtenis en tien dagen voorwaardelijk gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De traditionele loterij van Herwonnen Levenskracht is er weer onder de titel: 8ste Nationale loterij ten bate van de bestrijding van tuberculose en andere volksziekten, maar ditmaal met bijzon der mooie prijzen o.a. 10 solexen, 10 el. naaimachines, 10 radio's, 10 linnenuit- zetten, 10 keukenuitzetten, scheerappa- raten, dekens, armbandhorloges, taIe'" kleden en nog andere kostbare prijzen, te veel om op te noemen. Dus naast het goede doel de tuberculose en andere volksziekten mede helpen bestrijden, kan men nog winnaar worden van een van de vele prachtige prijzen. Loten zijn bij elk parochiecomité verkrijgbaar, ais ook in het gebouw St. Bavo, Smede- straat. Het devies van deze loterij is: Koopt en verkoopt loten, helpt daardoor volks ziekten bestrijden. Op het Houtplein te Haarlem zijn za terdag drie auto's met elkaar in bot sing gekomen. Zij reden achter elkaar en toen de eerste wagen plotseling moest stoppen ramde de derde wagen de tweede, die op haar beurt weer de eerste wagen van achteren aanreed. De drie wagens werden slechts licht be schadigd. De bestuurder van de derde wagen is na de aanrijding doorgereden. Hij wordt verzocht zich bij de afdeling verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat te melden. Drie gebroeders Van Straaten ston den vanmorgen aan het altaar van de dekenale Sint Joseph-kerk aan de Jansstraat: pater dr. Modestus van Straaten, Augustijn, de rector van liet Triniteitslyceum, die ter gelegenheid van zijn zilveren professiefeest een plechtige II. Mis opdroeg, daarbij ge assisteerd door pater Werenfried van Straaten, Norbertijn, de befaamde „spekpater" van de oostpriesterhulp, en door pater Amatus van Straaten, Augustijn, werkzaam in Friesland. Op het priesterkoor hadden verschillende confraters van de jubilaris plaats ge nomen, onder wie de prior van het Haarlemse Augustijner convent, pater Leopold Verhagen, en pater Valentijn llutjens, vroeger con-reetor van het Triniteits-Iyceum, thans rector van het Mendeleollege. Trinitariërs fungeerden als acolythen, terwijl een schoolkoor onder leiding van en aan het orgel begeleid door Louk Nelissen de liturgische gezangen ver zorgde. Honderden leden van de Triniteitsge- meenschap, zowel leraren als leerlin gen, woonden de plechtigheid bij, en voor de ouders van paters Van Straa ten moet het een bijzondere dag ge weest zijn dit professiefeest mee te kunnen maken. Na het H. Evangelie hield pater Leopold Verhagen de feest predikatie en daarin gewaagde hij er van, dat geen levensstaat zo raadsel achtig is als juist die van de klooster ling. „Zelfs je beste vrienden," zo zeide hij, „vermogen niet binnen te dringen in de kern van de kloosterstaat. Dui zenden mensen zijn er, die er niets van begrijpen. Hoe komt het toch, dat er drie jongens uit één gezin in het kloos ter treden?" Pater Verhagen herinnerde aan de grote genade, waardoor sommige men sen zich geheel terug kunnen trekken op God en door God later weer in de wereld geplaatst worden om voor Hem te werken. Hij vergeleek het klooster leven met het leven van de cactus: uiterlijk een saaie soms lelijke plant, die binnen echter vol leven is en die tenslotte in schone bloei komt te staan. De ene kloosterling duikt in de oude culturen en wordt later als rector van een groot lyceum aangesteld, de ande re ziet de rampen, die Europa be dreigen en trekt rond om de ontheem den te helpen en te troosten, en de der- Donderdag 6 oktober om 8 uur zal de afdeling Haarlem van de Nederl. Kath. Bond van Administratief, Verko pend en Verzekeringspersoneel, „St. Franciscus van Assisië" in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt, haar jaarlijkse algemene ledenvergadering houden. Bij deze gelegenheid zullen 140 nieuwe leden worden gehuldigd, die 25 jaar lid van de Bond zijn. De Heer G. Hurkmans, die voor de leden geen onbekende is, zal komen spreken over het nieuwe ontslagrecht, een on derwerp wat zeker de belangstelling waard is. Ter herdenking van het Patroonsfeest zal op zondag 9 oktober in de Maria kapel van de St. Jozef kapel aan de Jansstraat te 8 uur een H. Mis worden opgedragen tot intentie van de leden. Voor deze H. Mis, waaronder gemeen schappelijke H. Communie, zijn alle le den met hun echtgenoten of verloof den uitgenodigd. Na afloop zal men zich verenigen aan een gemeenschappelijk ontbijt in gebouw St.-Bavo aan de Sme- destraat. Het bestuur rekent op een massale opkomst. Advertentie De Bloemendaalse Hartenlustschool, de school voor Ulo-onderwijs, ook wel bekend als de school van Jaap Buys Jr. heeft de afgelopen week op grootse wijze zijn veertigjarig bestaan gevierd. Vrijdag geschiedde dit met een sport dag voor alle leerlingen op het gemeen telijk sportterrein aan de Zeeweg. Na het vlaghijsen waren er wedstrijden voor softbal en kastie voor meisjes, terwijl de jongens eikaars krachten maten met softbal en voetbal. Na een lunchpauze was er grondgymnastiek en een demonstratie springkast voor meis jes en jongens. De wedstrijden, die dank zij het fraaie weer niet in het Krelagehuis gehouden behoefden te worden, werden onder meer bijge woond door de oud-ambtenaar voor sport van de gemeente Bioemendaal, de heer Adr. Cassee. Zaterdagmiddag werd de viering voortgezet met een receptie in het schoolgebouw aan de Vijverweg, waar in de gymnastiekzaal ruim tweehon derd oud-leerilngen en oud-leerkrachten herinneringen ophaalden. Burgemees ter dr. D. H. Peereboom Voller kwam, vergezeld van wethouder A. van Geluk, als een der eersten zijn gelukwensen aanbieden. „Ik ben dat nog gewend uit mijn vorige gemeente, ze waden daar nooit beginnen voordat ik er was zei de heer Peereboom Voller die het hoofd der school de gelukwensen van het gemeentebestuur overbracht. Ver der waren aanwezig de oud-wethou der van onderwijs in de gemeente Bioemendaal, mr. F. P. Th. Rohling, en dr. J. H. Stelma, namens de twee Christelijke scholen in Bioemendaal, vertegenwoordigers van alle andere Bloemendaalse scholen en tevens van de Gerhard Muloschool in Haarlem waar de heer Buys werkzaam was tot zijn benoeming tot hoofd der Harten lustschool. Namens de oud-leerlingen bood de heer E. Pimentel een vlag in de kleu ren van de school: wit groen, aan. Dezèr dagen was aan de leerlingen een fietsvlag van deze, door de heer Van der Borden ontworpen schoolvlag, aan geboden. Namens de afdeling Bioemen daal van Volksonderwijs was de voor zitter, de heer J. Cerfontine, aanwezig. Zaterdagavond werd in het Gemeen- „ik Concertgebouw een feestavond ge- löven voor leerlingen, oud-leerlingen, iHpi-s en genodigden. Onder hen be- zicn burgemeester dr. Peereboom Yrjiii,. P11 de wethouder van onderwijs van Bioemendaal, mej. dr. M. E. Nolte. ne avond werd geopend door de voor- van de jubileumcommissie, de heir J G de Vries, een van de oud leerlingen. Het hoofd der school, de h er J Buys Jr. zei in een korte rede j f „oprtie jaar bestaan zeker niet een reden tot feestvieren hoeft te zijn Het luist het feit dat de Hartenlustschool na Vijfendertig jaar eigenlijk doodver klaard te zijn, het heeft bestaan zich te werken en een leerlingenaantal te bereiken dat dat van alle voor baande jaren slaat. Hij bracht dank fan allen die in deze veertig jaar iets voor de school hadden betekend, in hpt biizonder hen die voor de school eestreden hebben toen deze tot ver dwijnen scheen gedoemd. Burgemeester Peereboom Voller noemde de Hartenlustschool nog maar pen beginnertje in de schoolwereld. Op He vraag of al de kennis wel nodig was had hij het antwoord klaar: Het is verschrikkelijk nodig. Hoe vaak kom ie in de maatschappij niet iets tegen dat ie geleerd hebt. Hoe meer kennis met de vakken, hoe meer we later terugvinden. Namens het gemeentebe stuur dankte hij de groep van leraren en leraressen die hun beste krachten aan de school hebben gegeven. De feestavond werd voor het eerste deel verzorgt door het schoolorkest onder leiding van de heer D. Krabbendam, waarbij als soliste optrad Ineke Bosch. Het tweede deel was de schoolrevue Een lust voor het hart" onder leiding van mevrouw Lizzy May. Na afloop was er een gezellig bal op de muziek van de Dixieland Wanderers. Morgen zal de dameskapsalon „Joke" de reeds 35-jaren bestaande dameskapsalon van de heer P. A. Kruyer, Kruistochtstraat 3b, Haarlem, overnemen. Op die dag zal de zaak worden heropend 's middags om 3 uur. De St. Josephschool in Bioemen daal, die is gehuisvest in het gebouw „Sparrenheuvel" naast de R.K. kerk, heeft enig soelaas gekregen. Zaterdag morgen werd het houten noodschool- tje naast het parkeerterrein in gebruik genomen. Wij troffen zaterdag de heer G. J. Bartelsman, hoofd van de St. Josephschool, in een gelukkige stem ming aan. Vrijdagavond had hij het schooltje gemeubileerd, zodat de vol gende morgen ruim 70 kinderen in de twee ruime en fris aangeklede loka len konden plaats nemen. Het heeft lang geduurd, voordat er bij de school, die kampte met een ont stellend tekort aan ruimte dit jaar moesten zelfs op de bovenverdieping en in het vertrek van de heer Bartels man lokalen ingericht worden werd ingegrepen. Ook met de bouw van het noodschooltje wilde het niet erg vlot ten. Aanvankelijk was toegezegd, dat de kinderen het gebouwtje al per 1 september konden betrekken. De vereiste toestemming voor de bouw van de eigenlijke St. Joseph school op een terrein terzijde van de oranjerie is thans uit Den Haag bij het Bloemendaalse gemeentebestuur binnengekomen. Er wordt spoedig een voorstel verwacht om krediet voor de bouw beschikbaar te stellen. Het ge bouw, waarvan wij enige tijd geleden de tekening plaatsten, zal vijf lokalen en een aula tellen. Wanneer de school echter het volgend jaar in gebruik genomen zou kunnen worden, is er al weer een lokaal tekort. Er is geen gymnastiekzaal in het gebouw inbegre pen. Het ligt in de bedoeling om, na het vertrek van de St. Josephschool uit „Sparrenheuvel", in dit gebouw de nieuwe R.K. kleuterschool te vestigen. Gisternacht om kwart over twaalf kwam een motorrijder op de Koekoeks- weg te Bioemendaal in botsing met een personenauto, doordat hij de bocht naar rechts te ruim nam. De motorrijder, de 21-jarige J .J. M„ uit Den Haag, viel, evenals zijn duozitter W. H., ook uit Den Haag. Beiden moesten naar het Marine hospitaal te Overveen worden vervoerd, M. met een ernstige hoofdwonde, terwij) H. over pijn in de rug klaagde. de werkt om de oude worm, die aan het christendom knaagt als gevolg van de Hervorming, te doden. In het leven van deze drie monniken klopt een warme levenskracht en daar moet God wel achter zitten, aldus pater Verhagen. Daarom is er alle reden om met dankbaarheid dit zilveren profes siefeest te vieren en God te bidden uit de jongeren nog velen te roepen tot de staat van de kloosterling. Na de plechtige H. Mis werd pater Van Straaten gehuldigd in het Frans Halstheater, op welke hudliging wij morgen nader terugkomen. Bij de Nutsspaarbank werd in de af gelopen maand ingelegd een bedrag van 1.847.864 en terugbetaald 1.313.813, zodat het spaaroverschot 534.050 bedroeg. In september wer den niet minder dan 1053 nieuwe spaar ders ingeschreven. Gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar groeide het inleggerstegoed met een bedrag van 4.882.127 tot een totaal van 39.778.970. Het aantal inleggers bedroeg per ultimo september 75.879 terwijl per dezelfde datum 10.103 spaar- busjes in omloop waren. Vorige week hebben vele belangstellen den in de lunchroom van V. en D. de nieuwe modeflitsen kunnen waarnemen, zij het dan dat voor één flits reeds ruim schoots de tijd genomen wreef. De in kopers bleken niet al te dicht bij huis te zijn gebleven. Het Parijse element ontbrak niet op deze show, maar men had zich er wei voor gehoed om al te uit zonderlijke modellen in de collectie op te nepien; de Hollandse huisvrouw kan haar gedegen tradities gelukkig niet he lemaal loslaten. De verschillende kleuren gaven vaak een verrassend effect en het is bekend, dat zwart in vele gevallen de boventoon gaat voeren. Over de stoffen die het ko mende seizoen favoriet zullen zijn heb ben wij meer dan eens geschreven en herhaaldelijk is met name op de lieve lingsstof, die jersey thans is„ geatten deerd. Dat jersey vele mogelijkheden biedt werd ook tijdens deze modeflitsen weer duidelijk. De keur van modellen garandeerde een uitgebreide show, welke nu eens niet gesloten maar geopend werd met de tra ditionele bruid. De Haarlemse districtsklasser „The Tj'phoons" heeft in de basketball-com petities een 82-42 overwinning behaald op het Haagse LDS, Het damesteam van HOC, reeds zeven keer kampioen van Haarlem, begon deze competitie ook uitstekend en won zeer overtuigend van Typhoons (50-12). De uitslagen waren: Dames: Typhoons 2-ZBVS 2 18-27, White Stars 2-Antilopen 2 22-12, HOC-Typhoons 50 -12. Heren: ZBVS-White Stars 2 40-16, Aurora- HOC 2 34-28, The Typhoons-LDS (Den Haag) 82-42. Junioren meisjes: HOC A-HOC B 25-30, Aurora-ZBVS 20-17. Antilopen B-White Stars B 27-3. Junioren jongens: Typhoons A-Antilopen A 22-49, White Stars A-IHJ 44-19. Typhoons B-An tilopen B 16-20, ZBVS-HOC 97-24. Zaterdagmiddag is de 50-jarige mevr. M. J. H. de L. tijdens het ophangen van de was van vijf meter hoog ge vallen. Zij stond op een soort brug, die de voor- en achterzijde van haar wo ning in de Gierstraat verbindt. Een vermolmde plank brak en de vrouw viel naar beneden en kwam terecht op een glazen achterdak. Huisgenoten red den de vrouw, die snijwonden aan han den en armen had opgelopen en voorts haar linkerenkel had verstuikt, uit haar benarde positie. De ongevallendienst verleende de eerste hulp. Een trawler, zes loggers en 24 kot ters zorgden er zaterdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 2.790 kisten verse vis. Er waren 1.350 kisten verse haring, 80 kisten makreel, 210 kisten schelvis, 150 kisten wijting, 25 kisten gul en kabeljauw, 25 kisten radio en 9.000 kilo tongen. In het prijsbeeld kwam zaterdag weinig verandering. Haring werd be langrijk beter en deed nu 12,- tot 16,- per kist van 50 kilo. Grote tong noteerde 4,70 tot 4,90, groot middel 3,25 tot 3,50, klein middel 2,75 tot 2,80, tong I 2,70 tot 2,80 en tong II deed 1,60 tot 1,70 per kilo. Kisten grote kabeljauwen gingen van de hand voor 144,- per 125 kilo. De middelkabeljauw deed 120,- tot 116,-. Grote schol bleef duur met 55,- tot 60,-, groot middel ging weg voor de zelfde prijs, klein middel deed 45,-, schol I 45,- tot 50,-, schol II 37,- tot 27,- en schol III 15,- tot 20,- per kist van 50 kilo. Grote gul deed 43.- tot 45,-, middelsoort 34,- tot 36,- en kleine gul 22,- tot 46,- per kist van 50 kilo. Wijting noteerde 23, tot 25,-. Groot middel schelvis werd verkocht voor 43,- tot 55,-, klein middel 38,- tot 40,-, pennen 38,- tot 31,-, braad 23,- tot 30,- per 50 kilo. Drie trawlers waren thuisstomend voor de maandagmarkt. De Flamingo IJm. 25 met 1300 kisten verse vis, waarbij 1100 kisten makreel, 150 kisten schelvis en 50 kjsten gul en kabeljauw; Soerabaya IJm. 79 met 1450 kisten verse vis, waarbij 1150 kisten makreel en 200 kisten schelvis en de Haarlem IJm. 9 met 1900 kisten verse vis. Voorts zorgt de kotter en loggervloot voor een flinke aanvoer. Voor de dinsdagmarkt werd de trawler Tzonne IJm. 1 ver wacht met haring. Langs de kust vingen de loggers en kotters per nacht gemiddeld 50 tot 60 kilo tong en 6 tot 8 manden schol. Overdag vingen deze schepen 20 tot 30 kilo tong en 6 tot 8 manden schol. De haringvisserij blijft maar wisselval lig. De vangsten waren tijdens dit week einde niet slecht. Er waren schepen met dagvangsten van 600 manden ha ring, ook met dagvangsten van 150 man den haring. In hotel „Esplanada" te Utrecht werd zaterdag de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Nederlandse Badminton Bond gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer L. Verhoef (Santpoort) werd herko. jn, terwijl de heren B. Jansen (Bioemendaal) en A. C. E. Vredenburg van Vossen (Velp) werden gekozen als respectievelijke secretaris en vice-president van de Nederlandse Badminton Bond. Voor de noordelijke provincies zal de heer W. J. Toorop (Friesland) zitting nemen in het bondsbestuur. In tegenstelling tot andere jaren zul len de internationale kampioenschappen dit seizoen vóór de Nederlandse kam pioenschappen worden gehouden, n.l. zaterdag en zondag 7 en 8 januari Inter nationale kampioenschappen n op za terdag en zondag 25 en 26 februari Ne derlandse kampioenschappen. Beide evenementen zullen wederom in het Krelagehuis te Haarlem worden gehouden. Bovendien staat ook nu weer een landenontmoeting tegen Duitsland op het programma, waarvoor echter nog geen datum is vastgesteld. De Haarlemse recherche heeft za terdagmiddag de 31-jarige M. K.-S. aan gehouden, die een kinderpakje ter waarde van ongeveer 26.- uit een Haarlems kledingbedrijf had weggeno men. Zij bekende de diefstal gepleegd te hebben. Nadat een proces verbaal was opgemaakt werd de vrouw op vrije voeten gesteld. De Zandvoortse gemeentesecretaris, de heer W. B. M. Bosman, kreeg za terdagmiddag een serenade aangeboden door de Zandvoortse Muziek Kapel, ter gelegenheid van zijn vijf en twintigja rig huwelijksfeest. De in hun keurig grijsblauwe uniformen gestoken leden en de in het wit geklede tamboers brachten de op het terras van het woon huis verzamelde familie een muzikale hulde. Na afloop dankte de heer Bos man de leden van de kapel en de di rigent, de heer C. Wildschut voor de aangename verrassing hem en zjjn ge zin bereid. Voor dit huldebetoon be stond van de zijde van het publiek grote belangstelling. De afdeling Zandvoort van de Neder landse vereniging tot bescherming van dieren geeft op donderdag 6 oktober een bijzondere filmavond in „De Roton de". Interessante kleurenfilms zullen worden toegelicht door de heer G. Nieu- wenhuyzen, directeur van de Neder landse vereniging tot bescherming van dieren. Zondag 9 oktober begint de K.A.B. afd. Heemstede haar winterprogram- ma op de gebruikelijke wijze met een bezinningsmorgen. Na de H. Mis van 7.15 uur, waaronder gezamenlijk zal worden gecommuni ceerd, zal om 8.30 uur het ontbijt klaar staan in het r.-k. Verenigingsgebouw. Hierna zal kapelaan J. A. Wesseling een inleiding houden over „De toekomst van onze kinderen." Ongeveer 12.00 uur zal de sluiting zijn. Pastoor C. Pouw van de St.-Bavo- parochie te Heemstede heeft zondag voor het eerst vanaf de preekstoel zijn nieuwe parochianen toegesproken. Hij dankte allen, die medegewerkt hadden aan de schitterende ontvangst van vrij dagavond, die al zijn verwachtingen had overtroffen. Hij roemde de parochie om zijn rijke godsdienstige en sociale leven, maar wees er ook op dat dit alles de vrucht was van de arbeid van vroegere generaties en van de vorige parochie herders. Speciaal memoreerde pastoor Pcuw de persoon van pastoor Chr. van Mierlo en het verheugde hem dat pas toor Van Mierlo niet als werkend maar als biddend priester aan de parochie zijn steun zou blijven geven. „Wij kun nen trots zijn op wat hier bereikt is, maar nu hebben wij ook de taak dit al les te behouden en nog meer te culti veren. Hierbij reken ik op de steun van alle parochianen." De receptie, die van 12 tot 2 uur in de pastorie werd gehouden, werd door velen bezocht. O.m. kwamen bur gemeester A. G. A. van Rappard en zijn echtgenote, wethouder E. J. van Lent en vele andere vooraanstaanden de nieuwe herder persoonlijk welkom he ten. (Niet offlcliQe koersen) Vorlg Opening slot 3/10 3% Ned. 1953 102% 3% Ned. 1953 101V4 3% Ned 1948 99K 3% pCt. Ned. 1950 100% 3% Ned. 1954 100% 3% Ned. 1955 100% 3-3(4 Ned. 1947 lOOrt 100ft 3 Ned. 62-64 bel. fac. 100H Inschr. Grtbk 1946 3 pCi 100 Ned Handel Mil. cerl 241 A.K.U. 371% 3731/1 Van Berkel's Patent 199% Calvè-Delft cert. 339 Van Gelder 341 Kon. Hoogovens cerl 412 UnUever Cert 479% 475 Ned. Kabel 327 PbUlps 365% 362 Kon. Petroleum 626% 622 „Amsterdam" Rubbei 160% 151 HoU. Amerika Lijn 232% 232% Kon Ned. Stoomb Mi 213 210 Ned. Scbeepv. Unle 196% 193 H.VA 178% 168 Dell M(1 Cert 178% 163 Anaconda Coppej Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Coppei Montgomery Ware Radio Corp. Republic SteeJ Royal Dutch Shell Union OU Southern Pacific Southern RaUway Tidewater U.S. SteeJ 29/9 71 li 1543,4 96 li 50 1441/2 113% 90 46'i 49% 82% 59% 58% 94 30% 58 Stemming: 30/9 70% 48% 97% 50 14214 112% 89% 45% 49% 81% 60% 58% 93% 30% 57% gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3