Indrukwekkend défilé langs de „doden ceF het „Oranjehotel van Borstbeeld van St.-Ursula terug in Bazel cANATQGEl Herdenkings plechtigheid te Scheveningen NASSER: Israël wilde in februari Egypte aanvallen Economische vooruitgang afhankelijk van wegennet De vluchteling wacht op uw sleutel Geheime rapporten onderschept Ontwikkeling moderne wegen winst gevende belegging voor ieder land MAANDAG 3 OKTOBER 1955 PAGINA 1/1 Beniamino Gigli treedt niet meer op Examens Vader en drie zoons aan het orgel Jean-Paul Garnier grootkruis O.-N .Prinsessen naar Scapino- ballet Brandstichter in arrest Kinderverlamming te Enschede bij Nederlandse Rijnaak Bonn vergaan Scheepsjongen verdronken BRAND OP SGHiIP Directeur van Avifauna vraagt ontslag Uitzending tijdens Kamer zitting Behandeling van de wet op het kijkgeld De gevoelige slijmvliezen Nederlandse vrouw in Duitsland verongelukt JONGEN ONDER WALS GEDOOD TWEELING WEER OP „OORLOGSPAD" Aalmoezenier pater J. van Croonenburg Verlaat Kath. Thuisfront Benoemingen bisdom Haarlem Omzwervingen via Petersburg en Amsterdam Heerlijk geslapen Dr .V. A. M. Beermann Affaire-Schmeisser Socialisten dienen interpellatie in bij de Bondsdag Veie honderden zijn zaterdagmorgen weer door het poortje gegaan in de lange, hoge muur van de gevangenis aan de Van Alkemadelaan in Scheveningen. Voor de tiende maal na de oorlog zijn op deze morgen de oud-politieke gevangenen uit het „Oranjehotel" en de nabestaanden van hen, die omkwamen, in Scheve- ningen bijeengekomen. Op de bovenste foto ziet men minister Beel bij cel no. SOI, de dodencel, waar immer licht brandt en steeds verse bloemen staan. Op de onderste foto een overzicht van het défilé langs het reliëf, dat is aange bracht in de gevangenismuur. Een door zijn eenvoud ontroerende bloemenpracht legde na afloop van een Indrukwekkend défilé langs dodencel 601 getuigenis a£ van de herinnering die nog immer voortleeft onder de vele nabestaanden van de slachtoffers van het verzet. Verzetstrijders, die in doden cel 601 de laatste dagen van hun leven hebben doorgebracht. Voor de tiende maal werd het dodendefilé zaterdag morgen in Scheveningen gehouden. Hon derden mensen waren samenge stroomd op de grauwe binnenplaats van het sombere gevangenisgebouw, om de herdenkingsplechtigheid bij te wonen. Onder hen waren vele autoriteiten o.a. minister Beel, staatssecretaris Moor man, staatsraad Joekes en een verte genwoordiger van Prinses Wilhelmina. Koningin Juliana heeft het bestuur van de stichting het „Oranje-hotel" een te legram gezonden. De voorzitter van de stichting, prof. mr. R. P. Cleveringa sprak een herden kingsrede uit, waarin hij o.m. zei, dat de herinnering iets is, dat wij niet van ons af kunnen schuiven. ,,Een herden kingsplechtigheid mag echter niet ont aarden in 'n zielloze vertoning. Een her denking, die waarde wil hebben, roept zeker het verleden op, maar blijft niet staan bij het verleden. In het kader van zo'n herdenking wordt tevens het heden aanvaard, en de weg aangegeven in de toekomst." Aan het slot van zijn rede hield prof. Cleveringa een warm plei dooi voor meer vaderlandsliefde en een groter vaderlandsbesef. Met een bede tot God werd de redevoering afgeslo ten. De Haagse politie-muziekverenigmg „Onderling Kunstgenot" speelde hierna het Wilhelmus. De vlaggen werden ge hesen en toen begon het défilé. Zwij gend trokken de honderden nabestaan den, autoriteiten en oud-gevangenen in een Indrukwekkend défilé langs de do dencel, van waaruit zovelen hun laat ste gang op aarde hebben gemaakt. Tal loze bloemstukken werden in de kille, naargeestige cel neergelegd. Ook het monument, dat ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het verzet in de buitenmuur van het gebouw is aange bracht, werd met vele bloemstukken versierd. Na de bijeenkomst in de ge vangenis begaf men zich voor de voort zetting van de plechtigheid naar het Kurhaus in Scheveningen, waar nog het woord werd gevoerd door prof. dr. L. 3. M. Beel en prof. Cleveringa. De Italiaanse zanger Beniamino Gigli heeft verklaard, dat hij. om gezondheids redenen, zijn carrière als geëindigd moet beschouwen. De grote afscheidstoernee, die hii nog door Italië wilde maken, zal niet door kunnen gaan. Gigli is vorige week ziek geworden en houdt op het ogenblik rust in zijn villa in Rome. Hij zal in de toekomst nog wel gramofoon- opnamen laten maken. AMSTERDAM, 1 oktober. Rechten: W. Vergouw, mej. W. F. Huber, F. van Maastrigt en P. Rubbert, allen te Am sterdam. Theologie: W. Dekker, Andijk, C. J. Honig, Amsterdam en P. C. L. de Jager uit Maassluis. UTRECHT, 1 okt. Cand. tandheel kunde: E. R. F. Aalders, Rotterdam; J. J. A. Bakker. Roermond; S. J. E. C. Bos (cum laude). Utrecht; G. G. Halvax. Schiedam; J. Schipper, Alphen a. d. Rijn; H. Chr. Schmitz. Nijmegen; J. P. W. M. Schoeren, Tegelen; M. Schutte, Bloemendaal; R. M. Schuurman, Den Haag; J. J. Tas, Amsterdam; mej. J. H. R. M. Terra, Venlo; J. S. J. Timmer mans, Tegelen en W. J. Visser, Hel mond. Zondagmiddag werd het met rijks- steun gerestaureerde orgel (daterend uit 1854) der K van O.L. Vrouw Presentatie te Aarie Rixtel door pas toor v. d. Berk ingezegend en vervol gens ingespeeld door de 81-jarige heer Louis Houet en zijn drie zoons Hub, Hein en Jos! die allen organist zijn. Vader Houet heeft ruim 55 jaar de functie van organist vervuld te Aarle- Rixtel, zijn drie zoons zijn resp. orga nist van de St. Catharinakerk te Eind hoven, de St. Jozefkerk te Helmond en de St. Bernadettekerk te Helmond. Het concert trok uit muziekkringen in Oost- Brabant zeer veel belangstelling. Koningin Juliana heeft de vertrekken de ambassadeur van Frankrijk, de heer Jean-Paul Garnier, benoemd tot groot kruis Oranje Nassau. Dit geschiedde tijdens het noenmaal, dat de Koningin de Franse ambassa deur en mevrouw Garnier zaterdag aan bood in het koninklijk paleis te Am sterdam, nadat de heer Garnier in af scheidsgehoor was ontvangen. Koningin Juliana heeft bij deze gelegenheid het uitzonderlijke karakter van de toeken ning dezer onderscheiding onderstreept, vanwege het feit, dat de vertrekkende ambassadeur reeds is onderscheiden met twee andere Nederlandse groot kruisen, dat in de orde van de Neder landse Leeuw en dat van de Huisorde van Oranje. De prinsessen Margriet en Marijke hebben zondagmiddag een voorstelling van het Scapino-ballet in de Rotterdam se schouwburg bijgewoond. Maandag j.l. is te Ulft een schuur van de heer H. gedeeltelijk afgebrand. Daar op 19 juni van dit jaar eveneens een zij ner schuren in brand was geraakt, waar bij meer dan twintig varkens omkwamen, werd brandstichting niet onmogelijk geacht. Na een langdurig onderzoek heeft de rijkspolitie de 22-jarige zoon van H. ge arresteerd. Hij heeft een volledige be- kentis afgelegd. Omtrent de motieven van de dader is niets met zekerheid te zeggen. (Van onze correspondent) Het aantal gevallen van kinderver lamming te Enschede neemt toe. Ge durende de periode van 22 september tot 1 oktober zijn zeven nieuwe geval len geconstateerd. De Nederlandse Rijnaak „Susanna III" uit Amsterdam is op de Rijn tussen Bonn en Bad Godesberg vergaan. Toen de bemanning van de Rijnaak zich in een sloep begaf is de scheeps jongen Cornelis Pietersen te water ge raakt en verdronken. Zondagmiddag kwart over een ar riveerde in de sluis te JJmuiden het s.s. Merkelstroom van de Hollandse Stoomboot Mij. Tijdens de reis was door nog onbekende oorzaak brand ontstaan in de machinekamer. De be manning was er echter in geslaagd het vuur met schuimblussers te bedwin gen. Vijftien mijl ten westen van Sche veningen heeft de sleepboot Maas van L. Smit Co. de Merkelstroom op sleeptouw genomen en vandaar naar IJmuiden gebracht, waar de rederij Goedkoop de sleep overnam, om haar naar Amsterdam te brengen. De directeur van het vogelpark Avi fauna, de heer A. F. van Geffen, heeft aan het stichtingsbestuur het verzoek gedaan hem met ingang van 1 decem ber ontslag te verlenen. Op dinsdag 4 oktober a.s. zal de be handeling van de wet op het kijkgeld in de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal door de Nederlandse Televisiestich ting rechtstreeks worden uitgezonden, te beginnen om 13.20 uur. Indien de be handeling 's avonds wordt voortgezet zullen de T.V.-camera's ook dan in de vergaderzaal van de Eerste Kamer aan wezig zijn. In dat geval zal het normale avondprogramma, dat die avond door de K.R.O. wordt verzorgd, worden uit gesteld tot woensdagavond 5 oktober 20.15 uur. Nadere mededelingen zullen via de televisie worden gedaan. De N.T.S. heeft dit besluit eerst zaterdag kunnen nemen omdat thans pas vast staat dat de apparatuur van studio Ire ne bij de wederingebruikneming op 5 oktober geheel gereed zal zijn, zodat de reportage-apparatuur vrij komt. Advertentie TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL in mond en keel kunt U het best beschermen door regelmatig ge bruik van VVybert; het beproefde middel tegen hoest, heesheid en catarrh. In de nacht van zaterdag op zondag is '.Is gevolg van een auto-ongeluk te Neu-Ulm, nabij Ulm aan de Donau, om het leven gekomen de 52-jarige Ne derlandse J. K. Wisse uit Amsterdam. Mevrouw W. reed met haar auto te gen een autobus op en werd zo zwaar gewond, dat zjj tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Haar dochter mr' verloofde, die in de auto zaten, liepen slechts lichte verwondingen op. Óp de Kapaalweg tussen Helmond en Aarie Rixtel is zaterdagmiddag de zeventig-jarige autoverhuurder Van As- donk uit Gemert met een personenauto tegen een autobus gebotst, toen hij voor een scooter moest uitwijken. De bejaarde man werd op slag gedood; de mede-inzittenden van zijn wagen, de 33-jarige bedrijfsleider H. Nooljen uit Gemert werd zwaar gewond en in het ziekenhuis te Helmond opgenomen. Terwijl een lid van de voetbalvereni ging „Zutphania" te Zutphen zaterdag middag bezig was met het walsen van het terrein, wilde de tienjarige Jan Ne- derhand op de jeep, waarmede de wals werd voortgetrokken, springen. Hij viel en kwam onder de wals terecht, waar door hij op slag werd gedood. De Rotterdamse tweeling Wies je en Dientje, meisjes van ongeveer negentien jaar, die door hun plagerijen jegens de politie ongeveer een jaar geleden nogal eens van zich deden spreken, is weer gearresteerd. Zaterdagavond hebben zij van een telefooncel uit het politie-alarm- nummer gedraaid en de lijn bezet gehou. den. Via de telefooncentrale kon de po litie uitzoeken, vanwaar er getelefoneerd werd. Toen de radio-surveillancewagen bij de cel aankwam stond de tweeling nog aan de telefoon. In het begin van dit jaar zijn de meis jes, omdat ze op allerlei manieren de politie hadden lastig gevallen, veroor deeld tot een voorwaardelijke straf. Ze wisten echter niet van ophouden. Daar om moesten zij later een maand gevan genisstraf uitzitten. Zij kregen daarbij een proeftijd. Een van de meisjes werd bovendien voor enige tijd in een inrich ting opgenomen. Sedert Augustus zag men de meisjes weer samen, maar tot zaterdag leek het, dat zij hun aversie tegen de politie vergeten waren. De tweeling zou tot vandaag worden vastgehouden. Op 31 oktober a.s. zal de geestelijk advi seur van Katholiek Thuisfront, lt. kol. J. B. van Croonenburg C. S*. Sp., zijn werkzaamheden bij het Thuisfront beëin digen, om zijn plaats bij het missiewerk zijner congregatie, de paters van de H. Geest, weer in te nemen. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft, op zijn verzoek, om gezondheids redenen, eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer S. A. J. Vloothuis. Benoemd tot pastoor te Nieuwkoop A. C. J. van Rooyen; tot pastoor te De Cocksdorp Z. v. d. Klein, die kapelaan was te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.). Sedert kort is het tankpersoneel op het vliegveld van Zürich 's avonds uitge rust met een practisch lampje op de helm, in de trant van de mijnwerkers lamp. Tot dusverre moesten de mannen gebruik maken van een gewone staaf lantaarn, doch dit betekende, dat zij altijd een hand bezet hadden, hetgeen bij slecht weer op een glad vliegtuig geen sinecure is, te meer, daar de andere hand „in bedrijf" is met schroevendraaier of peilstok e.d. De Egyptische premier, luitenant-ko lonel Gamal Abdel Nasser, heeft gister avond verklaard dat de Egyptische in lichtingendienst een document heeft on derschept, waaruit blijkt dat Israël op 28 februari van dit jaar van plan was een grootscheepse aanval op Egypte te doen, maar hiervan afzag toen was ge bleken, dat het Syrische leger opdracht had Israël aan te vallen als dat land een aanval op Egypte zou doen. De premier verklaarde dit in een toe spraak op de Egyptische militaire aca demie. Hij zei dat de Egyptische inlich tingendienst verder de hand heeft ge legd op twee rapporten van buitenland se inlichtingendiensten van de Britse en de Franse waaruit de grootte van de westelijke militaire hulp aan Israël blijkt. In een tweede in beslag genomen rapport van de Britse inlichtingendienst wordt verklaard, dat deze inlichtingen dienst een Egyptische aanval op Israël onwaarschijnlijk achtte, maar ver wachtte dat Israël een aanval zou in zetten op het Egyptische front. De pre mier vervolgde: „Dit geheime rapport bevindt zich op het ogenblik in mijn bu reau en ik ben bereid het te laten zien Kolonel Abdel Nasser, de eerste minister van Egypte (midden), bekijkt een model van een Egyptisch straalvliegtuig bij de opening van de tentoonstelling van de strijdkrachten in het Grand Palais op de terreinen van de landbouw- vereniging te Gezira in Egypte. (Van onze correspondent) De stad Bazel verkeerde in een feestelijke stemming, toen het mas ief gouden en zilveren borstbeeld van de heilige Ursula na lange af wezigheid, terugkeerde naar de schatkameis van de Ba- zelse kathedraal. De reis van dit kunstwerk, dat zo wel religieuze als histori sche waarde heeft, is met een boot over de Rijn ge maakt. Bij aankomst in de Rijnstad is het beeld door de Nederlandse gezant in Zwitserland, Baron Ben- tinck, overgedragen aan de president van het kanton Bazel. Daarna werd een grote stoet gevormd uit alle meis jes in het kanton, die Ursula heter» en wier aantal vier honderd bedraagt, uit tam boers en pijpers en uit talloze gelovigen, die, als gold het een vorst, in optocht het beeld van de heilige naar de kathedraal begeleidden. A -.n het reliek is een uit voerige geschiedenis verbon den. De legende verhaalt, dat in de derde of vierde eeuw van onze jaartelling een hei dens vorst de hand vroeg van Ursula, dochter van een Angelsaksische koning. Ur sula stemde toe, maar stelde de voorwaarde, dat de vorst het katholieke geloof zou omhelzen en haar gelegen heid zou geven gedurende drie jaar met tien gezellin nen op bedevaart te gaan, ieder der elf vrouwen van duizend dienstmaagden ver gezeld. De vorst stemde met wilden komen. De vrouwen, dit verzoek, of liever met die niet eens bewapend wa- deze voorwaarde in, en men ren, werden door de Hun- zag Ursula en haar elfdui- nen afgeslacht. (Ei bestaan zend maagden scheepgaan. van deze legende ook an- De vloot voer door Hol- dere versies), land, volgde de loop van de Toen de kathedraal van Rijn en ging in Bazel voor Bazel in 1254 van het Keul anker, waar Ursula met se kapittel de relieken haar talrijk gevolg aan land ging. Een smal straatje in het oude gedeelte van van de elfduizend martelaressen ontving, lieten de inwoners van Bazel een reliekhouder de stad, dat de „Straat der elfduizend maagden" ge smeden in de vorm van een borstbeeld van de H. Ur- noemd wordt, houdt tot op sula, uitgevoerd in massief heden de herinnering aan zilver en goud en bezet met kostbare stenen. Deze re liekhouder maakte deel uit van de kunstschatten van de kathedraal en werd veel voudig vereerd, omdat Sint- Ursula gold als de patrones van de zeelieden en dus voor de inwoners van Ba zel, die de Rijnvaart uit oefenden, en voor de rijke kooplieden, die schepen uit rustten voor het transport van hun koopwaar over de wereldzeeën, een bijzondere betekenis had. Toen het kanton Bazel in 1833 in tweeën verdeeld werd, moest, volgens order dachten de barbaren, van de Landdag, Bazel-stad het versterkingstroepen aan Bazel-land twee derden waren, die de belegerde van de kunstschatten van burgers van, Keulen te hulp de kathedraal afstaan. Toen deze gebeu tenis levendig De reis ging verder naar Rome, waar Ursula de pau selijke zegen ontving. Op de terugweg, na op nieuw in Bazel aan wal te zijn gegaan, bereikten Ur sula en haar gezellinnen de itad Keulen. Daar nam hun reis, tot dan toe kalm ver lopen, plotseling een tragi sche wending. De ongeluk- kigen vielen in handen van de Hunnen, die de stad be legerden onder aanvoering van Guan, hun koning. Toen zij die enorme stoet van vrouwen zagen nade ren dat ook gebeurde het, dat bur gemeester Liestal het beeld van Sint-Ursula bij opbod verkocht en dat een Ber- lijnse antiquair het stuk voor tweehonderdvijftig gul den verwierf. Na aanvan kelijk door veler handen te zijn gegaan, maakte het stuk gedurende lange tijd deel uit van de verzame ling in de Ermitage in Pe tersburg. Na de laatste we reldoorlog bevond het zich in het Rijksmuseum te Am sterdam. Na lange, doch vriendschappelijke onder handelingen tussen de Ba- zelse autoriteiten en die in Amsterdam heeft de direc tie van het Rijksmuseum er in toegestemd het stuk voor een bedrag van 200.000 gulden aan Zwitserland te verkopen. Dit bedrag werd in korte tijd bijeengebracht door vurige vereerders van de heldhaftige heilige. Haar beeld bevindt zich nu in het museum, dat is ingericht in de voormalige Barfues- ser-kerk. Het komt prak tisch nooit voor, dat stuk ken uit het Rijksmuseum verkocht worden. Ditmaal is het geschied met spe ciale toestemming van de minister van O., K. en W. Het Rijksmuseum bezit ove rigens nog een reliekhouder uit het Boven-Rijnse gebied. Namelijk een borstbeeld van de H. ÏLcla. Het laat ste stuk bezit hogere kunst waarde dan het beeld, dat thans weer naar zijn oor spronkelijke plaats is te ruggekeerd. aan de Britse ambassadeur in Cairo, Indien hij daartoe de wens te kennen zou geven". Israël en Egypte hebben beide hun strijdkrachten teruggetrokken uit. de gedemilitairiseerde Auja-zone, na re geling der hangende kwesties, zo is gistere-» bekend gemaakt. Het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Za ken zei dat zowel de Israëlische als de Egyptische strijdkrachten zich op het vastgestelde tijdstip begonnen te rug te trekken. In Damascus verklaarde de premier van Syrië, Said Ghazzi, dat zijn rege ring de kwestie van wapenaankopen „nog steeds bestudeert", en dat hier over nog geen beslissingen zijn geno men. De Syrische premier ontving za terdag de Russische diplomatieke ver tegenwoordiger, Serge Nemtsjin. De laatste weigerde echter te zeggen of Rusland had aangeboden Syrië wapens te leveren. Volgens welingelichte krin gen komen zondagavond de premiers en ministers van Buitenlandse Zaken van Syrië, Jordanië en de Libanon bij een om te spreken over de wapenaan biedingen van communistische landen aan de Arabische landen. Volgens deze kringen wensen de ministers hun poli tiek inzake deze kwestie te coördineren. De minister van Buitenlandse Zaken van Libanon, Selim Lahoed, ontkende intussen gisteren te Beiroet dat Rus land zijn land heeft aangeboden wapens te leveren. (Rtr, U.P.) De revolutie van onze tijd, als gevolg van dc sociale en economische vooruit gang, heeft het wegvervoer in een unieke positie geplaatst en verdere vooruitgang zal alleen mogelijk zijn als het vervoer van goederen en men sen efficiënt en economisch blijft plaats vinden. Het ontwikkelen van moderne wegen moet beschouwd worden als een winst- Advertentie Gelukkig mens die dat zeggen kan. Maar sliep U weer slecht, omdat U te moe was en zo nerveus? Neem eens een tijdje Sanatogen! Zo velen vonden er reeds baat bij. omdat het sterker maakt en de zenuwen allengs kalmeert. Begin nog vandaag deze weldadige kuur. het zenuwsterkend tonicum „Op het eind van de oorlog werd er dwars door Europa een lijn getrokken; die lijn had nel zo goed anders kunnen lopen, zelfs zo, dat ook wij aan de verkeerde kant terecht waren gekomen. Dan waren wij ook vluchtelingen geworden". Dit zegt dr. V. A. M. Beermann als hij duidelijk wil maken, hoe zeer de zaak van de vluchte lingen ons raakt en hij voegt er aan toe: „Ik heb nu heel wat vluchtelingenkampen gezien, maar ik zou echt niet weten, hoe ik zelf, als ik in die positie verkeerde, me zou moeten red den". Dr. Vic Beermann trekt als een wegbereider voor de grote actie „De vluchteling wacht op uw sleutel", - die deze maand gevoerd wordt, door ons land, op tal van plaatsen sprekend over het vluchtelingenpro bleem. Wanneer men mr. Van Heuven Goedhart, Hoge Com missaris van de Verenigde Na ties voor de Vluchtelingen, de opper-consul voor de vluchte lingen mag noemen, dan is dr. Beermann hun consul. Als ge delegeerde van het Hoge Com missariaat te Wenen moet hij opkomen voor de belangen van 165.000 statenlozen, afkomstig uit ongeveer twintig verschil lende nationaliteiten, die in Oostenrijk de vrijheid hebben gevonden, maar ook nauwelijks meer dan dat. Hij en zijn bureau een klein bureau, dit ter geruststelling van hen, die wellicht zouden vrezen, dat er een uitgebreide ambtenarij aan te pas komt moeten er op toezien, dat het asylland zijn verplich tingen na komt en bovenal moet hij pogen de vluchtelingen weer aan een menswaardig bestaan te helpen. De 4.2 miljoen gulden, die het vorig jaa~ door de Nederlandse uurloonactie bijeen werden gebracht, zijn hem daarbij een enorme materiële en psychologische steun geweest. Gel den, die hij op tafel kan brengen, maken weer geldei in Oostenrijk zelf los; vaak betekenen de bijdragen uit het buitenland t de ontbre kende schakel voor de financiering van een project, dat er zonder deze sluitsteen niet door gekomen zou zijn. Dikwijls ook kan het geld meer dere malen zijn nut afwerpen. Niet bij de zieken en ouden van dagen, die men aan verzorging helpt, maar wel bij vluchtelingen, die nog in de kracht lian hun leven staan. Zij krijgen een lening, die hen net over het dode punt heen brengt. Vele vluchtelingen werken, zodra ze weer de kans krijgen op een zelfstandige vestiging, als razênden, zegt dr. Beermann; het geld, dat hun voorgeschoten werd, komt weer terug en men kan er weer anderen mee helpen. En dan is er, niet te vergeten, het belangrijke psychologische effect. Het feit, dat mensen, ver weg in Nederland, een uur van hun loon afstonaen voor onbekende vluchtelingen, heeft diepe indruk gemaakt. Op menige bouwplaats van huizen heeft een bord gestaan met de vermel ding, dat deze woningen gebouwd werden met steun uit Nederland. Vluchtelingen, die in stinkende barakken hebben gezetr-, weten hier door, dat er mensen waren, die niet ongevoelig waren voor hun misère. Dit geeH de vluchteling weer levensmoed. Dr Beermann is als Nederlander uiteraard een tikje trots op de bijdrage van ons volk, dat het eerstel was, dat op grootscheepse wijze de ontheemden hulp bood. Van de andere kant vindt <iu het toch ook eigenlijk heel vanzelfsprekend, dat men helpt. Wie aan het vluchtelin genprobleem voorbij zou gaan, zou tekort schieten in elementaire men selijkheid. De vluchteling wacht op uw sleutel. gevende, financiële investering voor ieder land in zijn geheel. Een billijk deel van de nationale middelen moet voor deze vitale behoefte worden aan gewend en fondsen moeten doorlopend ter beschikking staan van autonome wegautoriteiten. Aldus de heer F. A. C. Guépin, een der directeuren van de Bataafsche Pe troleum Mij. en vice-president van de International Road Federation bij de opening van het tweede wereldcongres van deze federatie te Rome. In de laatste twintig jaar is de we genbouw er niet in geslaagd te vol doen aan de eisen van een zich steeds uitbreidende wereldeconomie. Dit fa len heeft in de meer ontwikkelde lan den geleid tot verspilling op grote schaal van nationale en industriële hulp bronnen en overbodig ongemak voor de mens. Men heeft berekend, dat een mi nuut vertraging op een weg, waar per dag 6000 voertuigen passeren, per jaar 7000 of 19.500 kost. De vertragingen op 's werelds wegen belopen echter duizenden uren. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de wegen niet die aandacht én ver betering krijgen, die de economie ver eist. Erger nog, ze worden in sommige landen indirect aangewend als midde len tot het verkrijgen van aanzienlijke bedragen voor de schatkist door zware belastingen op motorbrandstof en op de voertuigen zelf. De heer Guépin legde er de nadruk op, dat een beter wegennet een derge lijke vergroting van het nationale inko men zou kunnen teweeg brengen, dat het zelf meer dan genoeg geld zou op brengen om het benodigde kapitaal af te schrijven en terzelfder tijd een mooi en steeds toenemend rendement zou geven. Deskundigen hebben met de meest conservatieve methoden bere kend, dat een autoweg een besparing opbrengt van 25.000 per mijl per jaar op een eerste uitgave van 250.000 per mijl Goede wegen kunnen grote winsten opleveren door vermindering van de vervoerkosten, zoals tijdwinst, bespa ring van brandstof, minder slijtage van banden, minder ongevallen en dienten gevolge lagere verzekeringskosten en lagere onderhouds- en reparatiekosten. In de laatste jaren toont de verhou ding tussen nationaal inkomen en na tionale uitgaven aan wegen duidelijk aan, dat de uitgaven veel te laag zijn geweest De landen, die gezamenlijk 90 pet. van het totaal aantal voertui gen ter wereld bezitten en 75 pet. van het wegennet, gaven in 1948 slechts 1 pet. van hun nationaal inkomen aan wegen uit en in 1953 slechts 1.3 pet Tenslotte besprak de heer Guépin de noodzaak van internationale wegen netten en behandelde hij het sociale aspect van de wegen in verband met het door weer vrije tijd toenemende reisverkeer. De geruchtmakende affaire-Schmeis- ser zal nu nog een parlementaire na sleep hebben. De socialistische opposi tie heeft by de Bondsdag een interpel latie ingediend, waarin van dr. Aden auer opheldering wordt verlangd over de achtergrond van het plotselinge stopzetten van een rechtsgeding, waar naar door de publieke opinie al drie jaar lang was uitgezien. De socialis ten willen verder weten, wie de proces kosten in werkeiykheid gedragen heeft, zy vragen verder of door de hele gang van zaken „het vertrouwen in de zuiverheid van het openbare le ven" niet in gevaar is gebracht. Tevoren had de „Frankfurter Allge- meine Zeitung" al verlangd, dat de door het proces niet weersproken bewerin gen thans het onderwerp zullen wor den van een parlementair onderzoek. Alom hoort men het advies aan de re gering de zaak niet in de doofpot te stoppen. In Oost-Berlijn heeft de weggelopen chef van de Westduitse geheime dienst, dr. Otto John, verklaard dat hij graag als getuige een duit m het zakje gedaan zou hebben. De Westduit se minister van Binnenlandse Zaken zou hem echter geen vrijgeleide toegestaan hebben. De minister had overigens ook bekende politici geen vergunning willen verlenen om te getuigen over het geen hun uit ambtelijke stukken over de zaak bekend was geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4