raadsel vanTuaïm Mor - ESSO) EXTRA Koninklijke de voor onderscheiding heer G. Post Nieuw academisch ziekenhuis te Amsterdam Gr/c de TVoorman Onenigheid onder enige oud-illegalen berecht Voortaan Uw nylons gratis Kruiswoordraadsel St.-Bavo en DCG hebben het zwaar te verduren Twee Amsterdamse schepen beschadigd Politierechter acht smaad niet bewezen SCHAT-EILAND Damcompetitie Buitengewoon Concert van het N.-Ph.-Orkest Voor provinciale en gemeentelijke autoriteiten DINSDAG 4 OKTOBER 1955 PAGINA Inderdaad, Want in de carburateur van* Uw motor kan het 14° C kouder zijn dan i$: buiten. Door de snelle verdamping van pï vluchtige benzine koelen de metaaldelen van de carburateur zo sterk af, dat bij kil en.vochtig weer de waterdamp uit de lucht als ijs daarop neerslaat. Gevolgen: minder |P motorvermogen, hoger benzineverbruik, H§ en op de meest ongewenste momenten slaat de motor bij stationnair draaien af. Tank Esso Extra Winter Grade. De vluch- jpffi tigheid van deze benzine is aangepast aan de eisen van de winter, maar zij bevat WM bovendien een speciaal „anti stalling" vgxg: ingrediënt tegen ijsvorming. Daardoor snellere start, sneller op temperatuur, geen krachtver lies, lager benzineverbruik en MM. geen motor die afslaat! pXvSviv in alle blauw/witte Esso 'pompen Jubileum bij Hout en Plantsoenen Van Vliet krijgt Deense medaille VOETBALWEDSTRIJD MET SCHIETPARTIJ Wereldrecordpoging van Kutz mislukt „Berkelstroom" door brand en „Ilös" door scheepsbotsing Voor Vrije Universiteit Fenny Heemskerk heeft kansen tegen Olga Rubtsova Het candidatentoernooi t voor dames 5JSL* d heidens ontzet herdacht 12.000 broden en 18.000 haringen uitgedeeld door ROBERT L. STEVENSON GYMNASTIEKLERAAR HEEFTONGEVAL Ongeval met bromfiets Advertentie v>>j Gistermiddag heeft wethouder A. J. M ""Angenent aan de heer G. Post, woneriue aan de Kleverlaan nr. 1, de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nasseu, uitgereikt bii gelegen heid van diens 40-jarig jubileum in dienst van de overheid. De heer Post, die 61 jaar oud is. heeft drie iaar ais knecht op een buitenplaats aan de Vecht gewerkt, daarna trad hij in militaire dienst en sinds 1918 is hi) verbonden aan de gemeente Haarlem. In 1947 werd bij na een lange nen'ode van regelmatige, doch lange tijd vergende nromoties. hoofdopzichter van de begraafplaatsen aan de Vergierdeweg en de Kleverlaan. De viering van dit belangrijke jubi leum vond plaats in een gebouw op de stadskweektuin- De zaal was gezellig in gericht met een schat van palmen en bloemen; het voltallige personeel en een groot aantal belangstellenden waren aan- wezig. Als eerste spreker uitte wethouder Angenent, die op het ogenblik plaats vervangend burgemeester is, zijn grote bewondering en waardering voor het vele, dat de heer Post op allerlei gebied heeft gepresteerd. Hij was destijds voor zitter van de christelijke werklieden vereniging, van de vereniging van volks tuinders en voerde felle acties ter ver betering van sociale toestanden. „Ik ben nu juist tien jaar wethouder van Hout en Plantsoenen", vervolgde de heer - Angenent. „en ik heb u leren kennen als een bescheiden man, die een rijke - vakkennis en een mild gevoel voor hu- mor en een gezonde werklust, een ver antwoordelijke. interessante positie heeft weten te bereiken." De heer J. A. Dorresteyn, directeur - van Hout en Plantsoenen, zei vervolgens zeer verheugd te zijn, dat een van ziin ondergeschikten zo'n prachtige staat van dienst heeft opgebouwd. „De glorie van de onderscheiding, die u daarvoor is uitgereikt, straalt af op onze hele kring" Namens het jubileumfonds voerde de heer M. van Norden het woord. Hij prees de jubilaris als een collega in de - ware zin, -die zijn liefde voor het schone tuiniersvak voegt bij een frisse humor en derhalve de levenstaak hier op aarde aankan. Spreker overhandigde uit naam Van het gehele personeel een fraai di- vankleed. -Een vriend van de heer Post, de heer R. M. v. d. Hart, hield een sobere doch veelzeggende speech, waarin hij zijn vriend Post hartelijk dank bracht voor de vele keren, dat hij zich be schikbaar heeft gesteld om te doceren voor jonge tuin- en hoveniers, die les namen onder supervisie van de Ko ninklijke Maatschappij van Tuinbouw- bouw- en Plantkunde, afdeling Haar lem. De heer v. d. Hart. die voor zitter is van deze afdeling, hoopte, dat de maatschappij nog lange tijd van de capaciteiten en rijpe ervaring L van de feesteling zal mogen profi teren. De Deense wielerunie heeft besloten de gouden bondsmedaille te verlenen aan Arie van Vliet. Onze landgenoot krijgt deze onder scheiding voor zijn prestatie van 9 sep tember j.l. toen hij op de Ordrup-baan met 11 seconden een wereldrecord ves tigde op de 200 meter open banen voor beroepsrenners met vliegende start. Enthousiaste kijkers bij een voetbal wedstrijd in Tunis raakten gisteren in zulk een opwinding over de gemaakte doelpunten, dat de politie tenslotte over de hoofden van de menigte moest schieten om de massa uiteen te doen gaan. Zeven personen werden" "pwond, onder wie vijf politiemannen. (U.P.). Tenslotte spraken de heer G. Veld-; kamp. die, afgevaardigde van het per soneel, de verstandhouding tussen ar beiders en chefs bij „Hout en Plantsoe nen" loofde; de heer T. Reynink, voor zitter van de Bond van Overheidsper soneel in Haarlem; de heer J. de Jong ste, voorzitter van de Eerste Coöperatie van de Organisatie van Uitvaartverzor gingen en de heer J. H. van Maurik, voorziter van de Begrafenisvereniging „Door Eendracht Verbetering". Zeer vele geschenken vergezelden de toespraken. De jubilaris, ontroerd door de talloze blijken van waardering zei in zijn dankwoord buitengewoon onder de indruk te zijn van de ver leende onderscheiding, die hem door wethouder Angenent was opgespeld. Hij vond het wel een enigszins onplezierig vooruitzicht over vier jaar gepensio neerd te zullen worden, maar dat is nu eenmaal onvermijdelijk. „Ik hoop" besloot de heer Post," dat mijn laatste dienstjaren net zo vriendschappelijk en collegiaal zullen voorbijgaan als de eerste veertig." De Russische lange-afstandloper Vla dimir Kutz is er op de derde en laatste dag van de internationale atletiekwed strijd te Boekarest niet in geslaagd om het wereldrecord op de 10.000 meter dat met 28 min. 54,2 sec. sedert 1 juni vgn het vorig jaar op naam van Emil Zatopek (Tsj.-Sl.) staat, te verbeteren. De weersomstandigheden waren daar voor ook niet gunstig, want er stond een koude harde wind schuin over de baan. Niettemin heeft Kutz de 25.000 toeschou wers tot geestdrift gebracht door de af stand in 28 min. 59,2 sec. af te leggen, een tijd welke toch nog slechts vijf se conden boven het wereldrecord ligt. Op de 5000 meter liet Kutz 14 min. 24,8 sec. afdrukken, 2,8 sec. sneller dan Zatopek tijdens diens wereldrecord verbetering te Brussel. Zondagmorgen is brand uitgebroken in de machinekamer van het Nederlandse s.s. „Berkelstroom". van de N.V. Hol landse Stoombootmaatschappij te Am sterdam. Het schip bevond zich toen ongeveer 25 kilometer uit de kust bjj Scheveningen. De brand werd ontdekt door de tweede machinist. De bemanning wist het vuur te doven met brandblusapparaten, daar bij geholpen door dergelijke apparaten van de sleepboot „Maas", die op de noodseinen van de „Berkelstroom" te hulp was gekomen. Ook de sleepboot „Cycloop" was intussen gearriveerd, maar behoefde niet meer te helpen. De „Berkelstroom", die op weg was van Amsterdam naar Londen, werd door de sleepboot „Maas" naar IJmuiden ge bracht, waar, na inspectie door de Vel- sense brandweer, besloten werd het schip door te slepen naar Amsterdam, waar het inmiddels is aangekomen. De ma chinekamer is bij de brand ernstig be schadigd. Nog twee andere schepen zijn bescha digd tengevolge van een botsing in het kanaal tussen de Noord- en de Oost zee. Het 1146 ton metende „Ilos" van de K.N.S.M., op weg van Amsterdam naar Kopenhagen, botste tegen het Zweedse schip „Wiros", dat op weg was naar Amsterdam. De „Ilos", is naar Kiel ge varen, waar het schip hersteld zal wor den. (Van een verslaggever) Ten zuiden van de Ringdijk in Amsterdam-Zuid tussen de Amstelveen- seweg en de Parnassusweg zal het volgende jaar de eerste paal in de grond gaan voor de bouw van een academisch ziekenhuis van 12 verdie pingen hoog voor de Vrije' Universiteit. Het omvangrijke gebouw verrijst op een terrein van 12 hectaren, waar op de duur alle faculteiten van deze uni versiteit met uitzondering van enkele laboratoria van de wis- en natuurkun dige faculteit zullen worden geconcen treerd. Volgens 'de plannen van de architec ten ir. A. Rothuizen en J. H. Groene- wegen zal het academisch ziekenhuis bestaan uit een zgn. verpleeggebouw van 12 verdiepingen, waarin de patiën ten zullen verblijven, en een behandel- gebouw. Aanleunend aan dit complex zijn een afzonderlijk gebouw voor poli klinieken, een onderwijsgebouw met bo ven elkaar gelegen collegezalen, en een pathologisch anatomisch instituut ont worpen. Onder de verdere gebouwen bevindt zich o.m. een groot tehuis voor de verpleegsters en het huishoudelijk personeel. Het ziekenhuis zal 700 bedden tellen. De - hoge bouw- is 'gekozen omdat dit qua personeelskosten-, en vervoerstijd de beste resultaten biedt. Alle moderne opvattingen inzake revalidatie van pa tiënten zijn in de plannen verwerkt. Behalve voor de gebruikelijke specia lismen is een behandelingsafdeling voor fysische terapie zodanig onderge bracht, dat zij zowel klinisch als poli klinisch kan worden gebruikt. Alle po liklinische afdelingen zijn van demon stratie- en conferentieruimten ten dien ste van het onderwijs voorzien. De chirurgische afdeling zal 225 bedden tellen, de interne afdeling 175. De medische faculteit van de 'Vrije Universiteit, die in 1950 is geopend, telt thans 138 studenten en 15 docenten. Fenny Heemskerk heeft het in de 'weede ronde van het candidaten-schaak- toernooi voor dames, waarin ze tegen de Russin Olga Rubtsova uitkwam, niet tot een beslissing kunnen brengen. Haar partij werd afgebroken in gelijke stel ling. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de tweede ronde van het candidaten toernooi voor dames, dat te Moskou is voortgezet, luiden: B. Carasco de Budi- nich (Chili)Sonja Graf-Stevenson (V. S.) 01, Edith Keller-Hermann (Oost-Duitsland)Ola Ignatyeva (Rus land) Lazarevic (Joegoslavië» R. Sucha (Tsj.-Slowakije) 10, Kertesz (Hongarije)Nedeljkovic (Joegoslavië) VsVolpers (Rusl.)Ivanova (Bul garije) 10, G. Gresser (V. S.)May Karff (V. S.) 10, Bosienko (Rusl.) Gurfinkel (Rusl.) afgebroken, Zvorykina (Rusl.)Molui (Polen) afgebroken, Fenny Heemskerk (Nederland)Olga Rubtsova (Rusl.) afgebroken. 83. Saran, die niet minder dan zijn bewakers geschrokken is van Wolf's plotselinge verschijning, aarzelt een moment, maar als hij ziet, dat de krij gers al hur aandacht nodig hebben om het dier van zich af te houden, springt hij op en zet het op een lopen. „Hierheen, Saran", schreeuwt Eric. De Koning van de Ulaid kijkt schichtig achterom en duikt op flinke afstand van Eri? in het struikgewas. Met een verwensing snelt Eric hem na. Saran moet de wolfhond herkend hebben en hij kan toch ook weten wie hij voor heeft. Dit is allemaal tijdverlies. Hij slaakt een zucht van opluchting als hxj eensklaps de vluchteling voor zich ziet. „Saran, wacht, ik ben het", roept hij de ander toe. „Ik zal uw boeien lossnijden". Met een gejaagde blik gluurt Saran om. „Of heb je niet begrepen, dat ik het was", glimlacht Eric, terwijl hij snel diens handen losknoopt. De Koning van de Ulaid antwoordt niet. Nauwelijks zijn zijn handen vrij of hij draait zich bliksemsnel om en voordat Eric beseft was er gebéurt, tuimelt hij door een paar vuistslagen achterover. „Het is een droevig feit, dat in de boezem van de illegaliteit, die in de oorlog zoveel goeds heeft gedaan, nu deze moeilijkheden rijzen." Aldus sprak de Amsterdamse politierechter tijdens de zaak tegen de chef van een reis bureau, die zich verantwoorden moest wegens smaad tegen een 36-jarige pu blicist, tevens commandant van het ere- peloton der oud-B.S.-ers. Tijdens een bijeenkomst zou verdachte de publicist buiten diens aanwezigheid voor mis dadiger hebben uitgemaakt, een feit dat hij hardnekkig ontkende. Met dit laatste kon de politierechter, gezien e veie getuigenverklaringen, zich nrit verenigen. Maar daar de woor den in een besloten bijeenkomst zouden zijn uitgesproken en hieruit bovendien helemaal niet bleek, dat er een bepaal de misdaad bedoeld werd, was er, aldus de politierechter, van smaad geen spra ke. Zijn uitspraak luidde dan ook ont slag van rechtsvervolging. Op deze zitting kwam duidelijk tot uiting, dat er op het ogenblik in de kringen van de illegaliteit ruzie en me ningsverschillen heersen. Zo ook op de rumoerige vergadering van 4 april j.i in de Oranje Nassaukazerne, waarbij een rapport over de publicist behandeld zou worden. Hij was op verdoek van de vergadering zelf niet aanwezig. Ver dachte zou op een gegeven moment naar voren gebracht hebben, dat de publicist in de oorlog totaal geen illegaal werk verricht heeft en zelfs hebben uitgeroe pen, dat de man een misdadiger is. On danks vele getuigenverklaringen bleef verdachte dit laatste ontkennen. „Ik heb alleen gesproken over misdadige elementen die elkaar dekken." Hierbij zouden de aanwezigen o.a. geroepen hebben; „Dus de publicist is een mis dadiger? Neem je woorden terug." Van wege het hevige tumult is er toen van verdere discussies geen sprake meer ge weest. Zeer onsympathiek vond de politie rechter het feit, dat bij dergelijke ver gaderingen gebruik gemaakt wordt van een. zgn. „geheime band", waarbij ver klaringen worden opgenomen en aan de hand hiervan later iemand van smaad wordt beticht. De officier van justitie verklaarde dat er achter deze zaak zui ver een gevoelskwestie schuilt. Hij acht te het weliswaar bewezen dat verdachte de bewuste woorden heeft uitgespro ken, maar van smaad kon in dit geval toch geen sprake zijn. De officier eistë ontslag van rechtsvervolging. In alle vroegte zijn Maandag vel^ Leidenaren bijeengekomen bij het stad huis van de Sleutelstad om de reveille bij te wonen, die het feest van Leidens ontzet inluidde. Doordal/de derde okto ber dit jaar op een maandag viel, werd de taptoe, die aan de vooravond van de feestdag wordt gehouden en eindigt met kranslegging bij het standbeeld van bur gemeester Van der Werf, dit jaar reeds zaterdagavond gehouden. Na de reveille was er koraalmuziek bij het standbeeld van burgemeester Van der Werf, een militaire mars met als hoogtepunt het afnemen van de parade voor het stadhuis door brigade-generaal van de generale staf D. Dijkstra, en de traditionele uitdeling van haring en wittebrood in het Waaggebouw Hoewel het aantal Leidse burgers, waaraan deze feestgave werd verstrekt, iets minder was dan vorig jaar, kwam het toch aanzienlijk boven het gemid delde uit. Meer dan twaalfduizend bro den werden verstrekt en meer dan achttienduizend haringen. Op de rijksweg tussen Stolpen en 't Zand is de achttienjarige Ros uit 't Zand, die met zijn broer ter rechter zijde van de drukke weg liep, door een hem achterop rijdende auto gegrepen. De bestuurder, die met gedempte lich ter reed zag de jongens plotseling voor ziin wagen en kon een aanrijding niet meer voorkomen. R. was nagenoeg op slag dood; zijn broer liep enige lichte verwondingen op. Advertentie Ontelbare vrouwen en meisjes in Neder land laten thans Castella zorgen voor GRATIS nylons. Prachtkousen, winkel waarde liefst f 5,25! U doet hetzelfde? Maak gebruik van de Castella-spaarkaart, die bij U thuis is bezorgd. U heeft deze spaarkaart toch ont vangen? Vraag er anders om bij Uw winkelier of bij de Castella- fabrieken te Nijmegen. U krijgt deze dan gratis. Knip de Castella kopjes uit, die U op de verpakkin gen vindt. Plak deze in Uw spaar kaart. Een volle spaarkaart (60 kopjes) geeft U terstond recht op een paar eerste keus nylons, in de maat en de kleur, die U ver kiest. Doe mee! Er zijn zoveel Castella- producten, stuk voor stuk voor zien van het waardevolle kopje. Uw spaarkaart kan dan ook heel snel vol zijn. U profiteert trouwens dubbel, want alle Castella-artike- len hebben unieke eigenschappen, die U nergens anders vindt! (Vertaald door Yge Foppema) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zo gingen de dagen voorbij tot na de begrafenis. De dag nadat we mijn vader naar het kerkhof ge bracht hadden was het bitter koud, het vroor en het was mistig en 's middags om een uur of drie stond ik een ogenblik in de deur, vol verdrietige gedach ten, toen ik op de weg iemand langzaam naderbij zag komen. Hij was blijkbaar blind, want hij tastte voor zich uit met een stok en had een zonneklep óp, die ogen en neus geheel in de schaduw liet; hij liep voorover, gebogen door ouderdom of door zwakte, en hij droeg bovendien een gerafelde en verfomfaai de kapmantel, die hem helemaal een misvormd uiter lijk gaf. Ik had van mijn levensdagen nog nooit iemand met zo'n griezelig uiterlijk gezien. Dicht bij de herberg bleef hij staan en op een eigenaardige zan gerige toon zei hü tegen de lucht vóór hem: „Zou iemand ook zo vriendelijk willen zijn om een arme blinde man die het kostbare lich: van zijn ogen ver loren heeft bij de dappere verdediging van zijn va derland Engeland en van koning George, God zegen 'm, te vertellen waar en in welk deel van het land hij zich thans op dit ogenblik bevindt?" ,,U bent bij de herberg Admiraal Benbow aan de Zwarte Baai, goede vriend", zei ik. „Ik hoor een stem," zei hij, „een jeugdige stem. Wil je me een hand geven, goede vriend, en me naar binnen brengen?" Ik stak mijn hand uit en de griezelige man zonder ogen met de zachte stem greep hem en klemde mijn pols als in een bankschroef. Ik schrok zo, dat ik ruk te om los te komen, maar met een enkele beweging van zijn arm trok de blinde me naar zich toe. „Breng me naar de Kaptein, jonge", zei hij. „O meneer," zei ik, „ik durf niet." „Zo!" hoonde, hij, „durf je niet? Breng me naar binnen, direct, of ik breek je arm." Terwijl hij dat zei, wrong hij mijn arm met zoveel kracht om dat ik het uitschreeuwde. ,,'t Is voor uw eigen bestwil, meneer," zei ik. „De kaptein is een beetje vreemd tegenwoordig. Hij zit met getrokken kortelas. D'r is nog eens een meneer geweest Hij viel me in de rede: „Vooruit, schiet op," en nooit te voren had ik een stem gehoord, die zo wreed, zo hard en zo onmenselijk klonk als die van deze blinde. Die stem joeg me meer schrik aan dan de pijn, en ik gehoorzaamde onmiddellijk en liep recht de deur in en naar de gelagkamer waar onze oude zeerover zat, ziek en suf van de drank. De blinde man lief stijf naast me; hij hield me in een ijzeren greep en leunde zo zwaar op me dat ik bijna onder zijn gewicht doorzakte. „Je brengt me recht naar hem toe, en als hij me zien kan, roep je hard: „Hier is een vrind voor je, Bill." Als je 't niet doet, dan doe ik dit," en hij draai de mijn arm zo gewelddadig om, dat ik dacht dat ik zou flauwvallen. Door een en ander werd ik zo doods bang voor de blinde bedelaar, dat ik mijn angst voor de Kaptein helemaal vergat, en toen ik in de gelag kamer kwam, riep ik dan ook, zij het met bevende stem, de woorden die hij me had voorgezegd. De Kaptein keek op, staarde hem aan, en ik zag de invloed van de drank uit hem wegtrekken, tot hij volkomen nuchter was. Zijn gelaat drukte niet zozeer doodsangst uit als wel een dodelijke weeheid. Hij maakte een beweging alsof hij wou opstaan, maar ik geloof niet dat hij daarvoor nog genoeg kracht had. „Bill, ik zeg je, blijf zitten," zei de bedelaar. „Ik kan misschien niet zien, maar ik kan elke vinger ho ren verroeren. Zaken zijn zaken. Steek je rechter hand uit. Jonge, pak z'n rechterhand bij de pols beet en breng 'm bij mijn rechterhand." We deden beiden precies wat hij zei, en ik zag dat er uit de palm van de hand waarin hij zijn stok hield iets cverging in de hand van de Kaptein, die ogenblikkelijk daarop de vuist sloot. „Ziezo, dat is gebeurd," zei de blinde, en meteen liet hij me los en wipte vlug en lenig en met feilloze zekerheid de deur uit en de straat op, waar ik, roer loos middenin de kamer staande, zijn stok tik-tak- kend in de verte hoorde verdwijnen. Het duurde een poosje voor de Kaptein en ik weer bij onze positieven kwamen, maar ten slotte liet ik zijn pols los, die ik al die tijd had vastgehouden, en bijna op hetzelfde ogenblik trok hij zijn hand naar zich toe en wierp er een blik in. „Tien uur!" riep hij uit. „Dan heb ik nog zes uur de tijd. We zullen ze nog wel krijgen," en hij sprong overeind. Maar op hetzelfde ogenblik wankelde hij, greep met de hand naar de keel, zwaaide een paar keer heen en weer en viel toen met een vreemd geluid zo lang als hij was voorover op de grond. Ik sprong naar hem toe en riep mijn moeder, maar hoe vlug we er ook bjj waren, het mocht niet meer baten. De Kaptein had een tweede beroerte gehad en was op de plaats doodgebleven. Het is moeilijk te begrijpen, want ik had zeer zeker nooit van de man gehouden, al had ik de laatste tijd een beetje medelijden met hem gekregen, maar zodra ik zag dat hij dood was, barstte ik in hete tranen uit. Het was de tweede maal dat ik tegenover de dood stond, en mijn hart was nog vol van smart van de eerste keer. HOOFDSTUK IV De scheepskist Natuurlijk vertelde ik onmiddellijk alles wat ik wist aan mijn moeder, ik had dat misschien al veel eerder moeten doen, en we begrepen dat we in een moeilijk en gevaarlijk parket waren. Het stond als een paal boven water, dat een deel van 's mans geld als hij ten minste geld had ons toekwam, maar het was niet erg waarschijnlijk dat de scheepsmak kers van de Kaptein, bovenal de twee die ik gezien had, de Zwarte Hond en de blinde bedelaar, geneigd zouden zijn iets van hun buit af te staan om ztfn schulden te voldoen. Als ik gedaan had wat de Kap tein me had gezegd en spoorslags naar dokter Live- sey was gereden, zou ik mijn moeder alleen en zon der bescherming hebben moeten latei, en daar kon ik natuurlijk niet aan denken. Het kwam ons zelfs voor, dat het voor oris beiden niet geraden was nog veel langer in huis te blijven; het vallen van een stuk steenkool in het keukenvuur, ja het tikken van de klok joeg ons schrik aan. (Wordt vervolgd) HORIZONTAAL: 1. Europ. land gehoorzaal 2. roofvis vol grillen 3. uitbreiding milligram 4. jaargang (afk.) criticus 5. schouwburg Frans lidwoord 6. en omgeving snelle loop poel 7. overdreven romantisch dominee 8. achter doctoranda steen 9. vliegveld in Drente 10. bevindt zich aan deur 11. snibbig rangtelwoord 'verticaal: 1. kampeertent paters Benedic tijnen 2. vrede smaad civiel-ingenieur (afk.) 3. ouderwets huurrijtuig sterkte 4. waterval in Amerika spil 5. aan locomotief gekoppelde kolenwagen 8 9 10 11 6 in scene zetten 7. lichaamsdeel van koe Jan 8. Duitse stad werkeenheid duinvallei 9. klein kind onnozel mens insnijding 10. drank 11. aanvallende (Van onze dammedewerker) De leidende clubs in de twee groepen van de hnetdklasse-damcompetttie, st.- Bavo en D.C.G., hebben het zwaar te verduren gekregen in de tweede ronde. Het betekende een voorlopige terugtocht naar het tweede plan maar ze hebben duidelijk bewezen tot uitstekende din gen in staat te zijn. En dat was niet de enige verrassing in de damcompetities. Want het zwak geachte Den Helder deed eveneens uitmuntend werk, terwijl Weesp een stunt verichtte door de be zoekende Haarlemse Damclub een punt te ontfutselen. Trouwens in deze twee de ronde bleek, dat de strijd om de bo venste twee plaatsen nog wel eens on verwachte kampioenscandidaten zal kunnen opleveren. In groep A liet favoriet „Gezellig Sa menzijn" er geen twijfel over bestaan dat het haar ernst is met het veroveren van een dertiende clubkampioenschap van Nederland. Het eens zo sterke O.D.V. werd met grote cijfers „in de pan gehakt", waardoor „Gezellig Sa menzijn" stevig de leiding in deze groep verwierf. Na een uitstekende wedstrijd moest het bezoekende St.-Bavo zijn meerdere Het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam, concerteerde gisteravond in het concertgebouw voor genodigden der Provinciale Staten van Noord-Hol land, burgemeesters en gemeenteraads leden uit diverse plaatsen der provin cie en leden van de stichtingsraad. Onder de aanwezigen merkten wij o. m. op de rijksmuziekinspecteur, ar. Daniskas. Marinus Adam opende net programma met de ouverture „ue vo gels" van Alphons Diepenbrock. Dit werk ontstond in 1917, toen leerlingen van het Amsterdamse gymnasium tot Diepen brock het verzoek richtten, muziek te schrijven bij „De. Vogels van de Griekse dichter Aristophanes. Zij had den hiermede Diepenbrock diep in het hart gegrepen, want het was reeds lang diens hartewens muziek te componeren bij een Grieks stuk. Het stuk is niet moeilijk te begrij pen, omdat het bijna programmatisch aandoet. Bovendien is de muzikale vormgeving zuiver klassiek in de hoofdvorm gehouden. De uitvoering op dit concert was nog een beetje zwaar en hier en daar wat lawaaierig van toon. Het feit dat Marinus Adam, die de ziek geworden Toon Verhey verving, dit reeds vastge stelde programma-onderdeel heeft ge handhaafd, zal met het oog op de be perkte repetitietijd wel daartoe hebben bijgedragen. Vervolgens was het Hans Richter- Haaser, die op buitengewoon muzikale wijze het pianoconcert in a moll van Schumann vertolkte. Alle pathos is deze pianist vreemd. Zijn spel is gedegen, kloek en mannelijk. Waar dit echter vereist wordt, bleek de pianist ook speels en charmant te kunnen zijn. Een grote bezonkenheid ligt over dit pianospel, en wij kunnen het niet beter betitelen dan als kerngezond. Zonder in uiterlijkheden te vervallen geeft Hans Richter-Haaser de inhaerentie van Schumann's concert bijkans volmaakt weer. Wij hebben volop genoten van dit prachtige pianospel, mede door erkennen in de club van Roschar. In de B-groep deed het hoofdstede lijke D.C.G. knap wérk door titelhoud- ster LJmuiaen danig te bekampen. De trouwe aanhangers van Piet Westra moesten bij een achterstand van 5-7 hun bezoekers laten gaan. Met ijver werden de onuitgespeelde partijen geanalyseerd en met optimisme hielden de D.C.G.-'ers de slotstand op 10-10. Maar de IJmuide- naren dachten er anders over en voor spelden een winst van 11-9. Ook het debuterende Den Helder verraste vriend en vijand. In Alkmaar bracht het Zaandam een nederlaag toe. En die kon wel eens beslissend blijken te zijn voor de bezetting van de onderste plaats, die automatische degradatie in houdt. De complete resultaten van de wed strijden, gespeeld in de tweede ronde van de hoofdklasse-damcompetities, waren als volgt: Hoofdklasse groep A; Wormerveer-Jo- zeph Blankenaar B 8-12, Weesp- Haar lemse Damclub 10-10, C.D.A.-St.-Bavo 11-7 (vermoedelijke eindstand 12-8), Ge zellig Samenzijn- O.D.V. 17-3. De volgorde van de deelnemende clubs werd daardoor; Gez. Sam. 2 Joz. Blank. B. 2 Haarlem 2 St.-Bavo 2 C.D.A. 2 Weesp 2 Wormerveer 2 O.D.V. 2 Hoofdklasse groep 5-7 (vermoedelijke eindstand 9-11), Hel- derse Damclub-Zaandam 10-8 (vermoede lijke eindstand 11-9), D.S.T.O.- Gezellig Samenzijn B 14-6, Jozeph Blankenaar- Oostzaan 13-7. Hierdoor kwamen de verenigingen er aldus voor te staan: 2 0 0 4 29-11 2 0 0 4 24-16 1 1 0 3 21-19 1 0 1 2 21-19 .1 0 1 2 20-20 0 1 1 1 18-22 0 0 2 0 17-23 0 0 2 0 10-30 B: D.C.G.- IJmuiden Joz. Blank IJmuiden D.C.G. D.S.T.O. Gez. Sam. B. Den Helder Zaandam Óostzaan 0 0 0 0 0 0 0 0 27-13 24-16 25-15 20-20 18-22 15-25 16-24 15-25 Zondagmiddag kreeg de Zandvoortse gymnastiekleraar, de heer J. A. B. van Pagee, tijdens een hockeywedstrijd een bal tegen het oog. Het ongeval liet zich aanvankelijk nogal ernstig aan zien, maar een maandag ingesteld na der specialistisch onderzoek wees uit, dat weliswaar een zware bloeduitstor ting heeft plaatsgevonden, maar dat het oog na een behoorlijke rustperiode weer hersteld zal zijn. Maandag is de Zandvoortse M.T.S.'er M. Bense, toen hij met zijn bromfiets de Zandvoortselaan te Bentveld over stak, door een motorrijder in de flank aangereden. Met een gecompliceerde beenbreuk werd het slachtoffer, na ter plaatse door dr. Van der Meer ver bonden te zijn, naar het Diaconessen- huis te Haarlem vervoerd. De motorrijder liep slechts lichte ver wondingen op. het voortreffelijk secunderen van Ma rinus Adam met zijn orkest. Na de pauze volgde een uitstekende verklanking van Tschaikowsky s v er- de Symfonie In f kl. terts. Dltf^A Marinus Adam goed en de weergav was dan ook vol glans en rijk aan span ning. Een bijzonder woord van hulde aan de koperblazers moge hier niet achterwege blijven, wegens hun be schaafde, nergens overheersende toon V°E?nn1angdurig en hartelijk applaus vormde de beloning voor deze traaie uitvoering. JAN LAARVELD.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2