Woningbouw alleen te versnellen door ruimere toepassing van mechanisatie N. Ph. Orkest opent het nieuwe concertseizoen H Haarlemmerliede vraagt naar tracé van rijksweg ten oosten van Haarlem f SCHEEPYAARÏBERICHIEN Nog slechts 4 4 Kwartjesweek bij Albert Heijn Snellere afschrijving gevolg van discontinuïteit in de bouw Geen initiatief uit eigen kring Produktiebedrijven en grotere continuïteit Lijdt niet langer Hans Richter-Haaser, pianist van Voorname allure naar m ij Zie J si ifj r hoeveel groter Uw kwartje is bij Albert Heijn! Edammer kaas 25 Saks. Leverworst 25 Choc. Pralines 25 Drop Toffee's 25 Gebroken Rijst Huishoudzeep WOENSDAG 5 OKTOBER 1955 PAGINA 4 Prof. Zwiers voor Haarlemse K. v. K. HOEDBNSiHOW CAPRICE Jaarverslag Haarlemse brandweer Spaarbank Haarlem Vrachtauto's moeten bij de ponten te Velsen voorrang hebben Kamer van Koophandel acht stichting van U.T.S. wenselijk Te zijner tijd geen drie uitgebreide technische scholen Het Witte Paard Z ANDVOORT Huishoudelijke- en gezinsvoorlichting Interessant winterprogram Zaterdag demonstratie met „Fog-nozzles" MARKTBERICHTEN VERKADE De reep voor fijnproevers 2 0 CENT GERZON jubileertU profiteert 9 75 £90 ft j! m JPLJPk n. m ML TOT EN MET ZATERDAG 8 OCTOBER PROFITEER! MEER DAN 40 KOOPJES - ELK EEN KWARTJE. EN 250 GRAM AMANDELSPECULAAS VOOR 50 CT „Wij zullen in de woningbouw op een hartgrondige manier dienen over te gaan tot industrialisatie. De eerste stap pen zijn reeds gezet, maar er zal nog meer gedaan moeten worden op dat terrein om aan de woningnood in Ne derland een einde te maken." Deze woorden sprak prof. ir. H. F. Zwiers dinsdag tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. In een boeiend betoog, waarmee prof. Zwiers zijn toehoorders meer dan een uur heeft bezig gehouden, heeft hij de verschillen de kanten van de woningnood onder de loupe genomen en positief stelling ge nomen tegen lapmiddelen, die de laat ste tijd zo vaak naar voren worden ge bracht als zouden die de woningnood nader tot een oplossing kunnen bren gen. Industrialisatie is het enige mid del, dat ons uit de nood kan helpen en bet is daarom nodig, dat op hoog we tenschappelijk niveau een onderzoek wordt ingesteld naar nieuwe bouwme thoden, waarin de eis naar maatvast heid moet prevaleren. Aan het begin van zjjn lezing stelde prof. Zwiers vast, dat middelen, zoals differentiatie in de lonen, een bouw- stop en overwerk van bouwvakarbei ders gedurende de zomer niet zullen bijdragen om de woningnood snel en doeltreffend op te lossen. Wanneer het woningnoodprobleem bezien wordt van de kant van de behoefte, moet gecon stateerd worden, dat de woningbehoef te nog net even groot Is als tien jaar geleden, namelijk 10 pet. boven de wo ningvoorraad. Bekijkt men het van de zijde van de produktie, dan valt op, dat men sinds 1938 steeds langzamer is gaan bouwen. Vóór de oorlog namelijk besteedde men aan de bouw van een woning ongv. vijf en een halve maand, thans doet men er ruim veertien maan den over en in sommige gevallen zelfs zestien maanden. Prof. Zwiers kon op de vraag „van waar dit grote verschil?" slechts één antwoord geven: gebrek aan arbeids krachten. Bij de jongeren bestaat voor het bouwvak geen enkele belangstel ling. En dat is te begrijpen, want het vak heeft het hoogste ziektecijfer en op een na het hoogste ongevallencijfer. De zwarte lonen, die daarom betaald wor den en waarom zoveel te doen Is, moe ten dan ook min of meer beschouwd worden als een pemie. Vorig jaar zijn er 7000 bouwvakarbeiders, onder wie 1400 emigranten, „weggelopen". Er is geen toevloed van onderaf in het vak, waarvan de leeftijdsopbouw de aan dachtige beschouwer veel stof tot na denken geeft. Ook een bouwstop voor bijzondere bouwwerken biedt geen op lossing om de bouw van het aantal wo ningen op tè voeren, om de doodeenvou dige reden, dat niet alle vrijkomende arbeiders geschikt zijn om huizen te boi^wen. Import van vreemde arbeids krachten is ook geen oplossing, zodat men door de feitelijke omstandigheden gedwongen wordt mede in verband 50k met de toename van het comfort de levensduur van de woningen zodanig te verlagen, dat zij maximaal 20 tot 30 jaar meegaan. Industrialisatie is dan ook nodig, al ius prof. Zwiers. De eerste stappen zijn reeds gezet in het bedrijf, waarvan tot nog toe alleen het transport was ge mechaniseerd. Men behoeft echter niet bevreesd te zijn voor een totale mecha nisatie, want een groot gedeelte van de werkzaamheden, waarmee het bouwbe- irijf zich bezig houdt, kan niet aan de lopende band worden gemaakt. Maar in de woningbouw zal men op hartgron dige wijze moeten overgaan tot indus trialisatie. Nadat prof. Zwiers had aangetoond, dat slechts een wetenschappelijk onder zoek op hoog niveau hier het nodige soelaas kan brengen, verklaarde hij, dat men in dat opzicht van de zijde van het bouwbedrijf geen enkel initiatief be hoeft te verwachten. In eigen kring stuiten de ideeën van prof. Zwiers op een vrij groot verzet. Hij vertelde, dat hij onlangs bij het hoofdbestuur van de BXA was ontboden, waar hem en een collega een zekere mate van progressi viteit verweten was. De opvattingen van de heer Zwiers en de zijnen zouden maar meer werk in het leven roepen en „wij hebben toch genoeg werk!" Wie zich voor dergelijke dingen interesseert, aldus het verwijt van het bestuur van de BNA, moet maar niet meer aan de traditionele bouw meedoen. Het zal echter nodig zijn, aldus de heer Zwiers, dat mensen, die niet vol gens het boekje hanelen en de zeker heden, welke uit de ervaring zijn ge groeid, min of meer loslaten, vertrou wen geschonken wordt. In dit verband wees hij op het conservatisme van de Nederlanders, van wie gezegd wordt, dat zij maar weinig uitvindingen op het gebied van de techniek op hun naam hebben staan. Het is niet zonder reden, dat men in Frankrijk bijvoorbeeld, waar hoegenaamd geen bouwvoor schriften bestaan, de grootste vindin gen op het gebied van de betonbouw heeft gedaan. Iedere vrouw, die smaakvol gekleed wil gaan, weet, dat hoed en sjaal belangrijke accessoires zijn, die met zorg gekozen moe ten worden. Wat de huidige mode ons op dit gebied brengt, hebben wij kunnen zien op de goed verzorgde shows, die dezer dagen door Caprice gehouden werden en waar ons een rijk gesorteerde collectie Weense, Fran se, Engelse en Nederlandse hoeden en kleu rige sjaals werd getoond. Kenmerkend voor dit seizoen is bij de hoedenmode de coquette, oosterse lijn en de prettige, sluitende pasvorm. Dit laatste is in ons winderige klimaat bijzonder aangenaam. Bepaalde tinten zijn overheersend, zoals cesise, olijfgroen en een nieuwe modekleur: gletscherblauw. Van cesise-rood fluweel za gen wij een charmant 'en elegant hoedje, een variatie op het tambourin-model, ge garneerd met croquinzijde en een voile in dezelfde warme cerise tint. Naast melusine, dat al enige seizoenen favoriet is, wordt op het ogenblik mirage gebruikt, een nieuw materiaal, waarmee men alleraardigste ef fecten weet te bereiken, vooral in combi natie met velours-chiffon of fluweel. Wat de knoopgarnering is voor japonnen en mantels, is de sierspeld voor de hoed, die bijna op geen enkel model ontbrak. Er wordt steeds meer aandacht besteed aan de hoed voor het jonge meisje. Er was voor haar een ruime keus in vlotte barets, aardige kapjes en hoedjes. Heel geestig vonden wij een groen modelletje van bobbytex. Een hoedje van dit materiaal ge maakt, kan men gerust in een mantelzak opbergen; er komt geen vouw of kreukje in, dus echt iets voor de bakvis. Het meest opvallende model van deze exclusieve show was een olijfgroene toque met een garnering van rood en beige, een creatie van het huis Jacques Fath. Dit was een typerend voorbeeld van de nieuwe Fran se lijn in de hoedenmode, waaraan de Ne derlandse vrouw echter wel even zal moe ten wennen. Hij geloofde zelf, dat een onderzoek naar de verschillende mogelijkheden niet eenvoudig zou zpn. Hij wenste geen overheidslaboratorium, doch zag gaar ne een groep Nederlanders, die de han den ineen zouden slaan om te onderzoe ken welke de beste methoden zijn om aan de woningnood het hoofd te kunnen bieden. Er zullen produktiebedrijven moeten komen, terwijl „onze erecode ons niet mag verbieden een commer cieel gezicht te zetten als4iet gaat in het belang van de woningbouw." Ook de financiële zijde onderwierp de heer Zwiers aan een korte beschou wing. Hij meende, dat 1951 het enige jaar is geweest, waarin de prefab een hoogtepunt heeft bereikt. Men moet echter niet menen, dat in de fabriek klaargemaakte woningen beslist goed koper zullen zijn, maar het verschil in bouwtijd van vóór de oorlog en thans geeft toch ook wel te denken. Dit ver schil kost hopen geld, waarvoor zeker 10 pet. meer verbetering aan de wonin gen aangebracht had kunnen worden. „Wat wij thans bouwen is ver onder de maat van wat wij aan ons volk ver plicht zijn; wat wij bouwen is ver onder de welstand. Wij zullen daarom o.a. moeten overgaan tot snellere afschrij ving." Naar aanleiding van een vTaag over de arbeidsproduktiviteit zei prof. Zwiers, dat de dlscentinuiteit in het bouwbedrijf meebrengt, dat bewugt zonder blikken of blozen het tempo wordt vertraagd. Een van de eerste voorwaarden in het gehele complex van maatregelen om de woningnood op te lossen zal dan ook zijn: continuïteit. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 De Haarlemse brandweer ls in 1954 415 maal uitgerukt. Het jaar tevoren werd zij 523 keer gealarmeerd. Opval lend is het hoge cijfer van 91 voor brandgerucht, loos en vals alarm. In de gemeente werd 230 maal brand ge constateerd, waarvan het grootste aan tal, nl. 111, kleine binnenbranden be trof. De wintermaanden blijken nog het meest brandlustig te zijn. Als oorzaken vindt men vooral vuile schoorstenen, foutieve construktle der schoorstenen en vooral wat betreft de buitenbranden bal dadigheid. De grootste brand was wel die van 26 augustus 1954 in de Glas blazersstraat 29, waar door een ex plosie van benzinedampen het huis zwaar beschadigd werd. Blijkens het jaarverslag, waaruit wij bovenstaande gegevens ontlenen, heeft de brandweer vele adviezen betreffen de de bouw verstrekt om brand te voorkomen. In het kader van de BB werden cursussen voor zelfbescherming in de bedrijven gegeven, waaraan 54 cursisten deelnamen, terwijl ongeveer 506 personen werden opgeleid voor nood- wachter-brandweer. Van het personeel der NS te Haarlem, van Gend en Loos en PTT werden 87 man opgeleid voor brandwacht tweede klasse, waarvan 82 met goed gevolg het examen aflegden. Eind 1954 bevonden zich in Haarlem 3335 brandkranen, waarvan 18 boven gronds. Evenals het jaar tevoren be schikte de gemeente over 18 diepwel- bronnen. Sinds september 1954 is bij de brand weer een mobilofooninstallatie in ge bruik, alsmede een nieuwe centrale pos Tot nu toe is slechts één der motor spuiten uitgerust met een mobilofoon, maar men hoopt er spoedig meer te kunnen aansluiten. Bij de Nutsspaarbank te Haarlem werd in de afgelopen maand ingelegd een bedrag van f 1.847.863 en terugbe taald f 1.313.813, zodat het spaarover schot f534.050 bedroeg. Gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar groeide het inleggerstegoed met een bedrag van f4.882.127 tot een totaal van f39.778.970. et Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft het nieuwe concert seizoen ingeluid met een pro gramma dat zowel aan uitvoerenden als toehoorders hoge eisen stelde. Twee bijzonder zware werken eisten de aandacht n.l. het pianoconcert in Bes grote terts van Brahms en de der de symfonie van Bruckner. Nadat ons nationale volkslied (zonder zang,) verklonken was, liet Marinus Adam het programma openen met de ouverture „de Vogels" van Diepen- brock. Zoals wij reeds over de uitvoe ring van dit werk op maandagavond schreven, bleken dirigent en orkest nog steeds niet de juiste sfeer van uitvoe ring te hebben gevonden, hoewel het ons voorkwam dat het geheel iets ge makkelijker liep. Of zou het toch aan de hier en daar zonderlinge instrumen tatie van het werk zelf liggen? Hoe het zij, deze ouverture bleef voor ons ge voel In uitvoering te veel aan de bui tenkant hangen zodat de totaalindruk niet geheel bevredigde. Van de pianist Hans Richter-Haaser hoorde men vervolgens een boeiende vertolking van Brahms' vierdelig pia noconcert in Bes dur. Dit opus eist een enorm technisch kunnen van de solist. Maar behalve voor technische moeilijk heden stelt het de executant bovendien nog voor hoge eisen van geest en in zicht. Slechts de allergrootsten onder de pianisten kunnen zich met enige kans van slagen aan dit machtige werk wa gen. Toch is het een heerlijk brok on vervalst muziek, waarin Brahms de pia noklank soms inhaerent maakt aan het orkest, en dan plotseling weer eens so listisch of begeleidend behandelt. Het beste zou men in dit geval kunnen spre ken over een concertante symfonie. Hans Richter-Haaser heeft in alle op zichten met glans de vuurproef door staan. Juist zijn artistiek aanpassings vermogen stelde hem in staat met groot muzikaal begrip dit uiterst moeilijke werk, op fraaie wijze te realiseren. De solist verstond zijn taak en schitterde niet overdadig met zijn rijke techni sche talenten. Dat hij overigens die ta lenten bezit bleek duidelijk in de ontel bare moeilijke passages, waar hij zich spelenderwijze doorheen sloeg. Bijzonder fraai was zijn charmante spel in het laatste deel van het concert. Hij beves tigde hiermede volkomen^ onze indruk ken van maandagavond m de vertol king van Schumannsildéinoconcert. Wij schreven toen dat z. spel kloek en mannelijk was, ecivtober:)k speels en charmant van karak on zijn. Hans Richter-Haaser is een- unstenaar van voorname allure. Het orkest begeleidde slagvaardig en de solist betrok allen te recht in het grote succes. Bruckners derde symfonie, die na de pauze, werd gespeeld, doet ons altijd terug denken aan wat de Bruckner- biografieën over de eerste uitvoering hiervan melden: 16 december 1877 de grootste catastrophale dag in Bruckners loopbaan als symfonicus. Na ieder deel van de symfonie sloeg een gedeelte van de toehoorders als in wilde paniek op de vlucht. Na het slotaccoord waren slechts enkele trouwe leerlingen over gebleven om de meester in zijn verlatenheid te troosten. Smartelijk getroffen riep hij toen uit: „laat me met rust, de me..sen willen niets van me weten!" Gelukkig is er in de loop van de tijden in dit opzicht iets veranderd. Intussen willen wij niet beweren dat de uitvoe ring van gisteravond vlekkeloos was, maar men kon merken dat er toch met grote ijver aan gewerkt is. Dat er van de grootsheid dezer toonschepping van het podium iets in de zaal oversloeg was duidelijk merkbaar. Marinus Adam komt openlijke hulde toe voor datgene wat hij in deze dagen vrijwel onvoorbereid voor het orkest heeft gepresteerd. Bijna iedere avond steeds grote en andere werken te diri geren vraagt een enorme inspanning. Het langdurige applaus gold zeker ook hem en zijn orkestleden. JAN LAARVELD. De g emeenteraad van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude heeft het gemeen tebestuur uitgenodigd zich zo snel mo gelijk zekerheid te verschaffen over het tracé van de rijksweg ten oosten van Haarlem. Reden tot deze uitnodiging was de ongerustheid, die in de gemeen te over deze kwestie heerst. De raad wil voorkomen, dat de weg wordt ont worpen buiten zijn voorkennis om. B. en W. hadden reeds geprobeerd meer ze kerheid over deze weg te verkrijgen, doch dit was hun tot heden toe niet ge lukt. Een der raadsleden, de heer Gij zel (arb.) meende, dat Rijkswaterstaat zelf de zaak nog in studie heeft. Het tracé moet naar de mening van de heer Van Essen (V.V.D.) zo worden getrok ken, dat alleen minder goede gronden er aan ten offer vallen. Tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft de voor zitter, de heer Ch. Visser, medegedeeld, dat de kamer in een brief aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat haar erkentelijkheid heeft betuigd voor de wijze, waarop het verkeersprobleem bij de pont te Velsen is opgelost. Door de aanleg van de rondweg over de sluizen te IJmuiden is een aanmerkelijke ver betering van de verkeerssituatie Inge treden. De kamer geeft de minister echter in overweging te doen nagaan of het geen aanbeveling verdient het pontver- keer bij Velsen zodanig te regelen, dat aan vrachtauto's te allen tjjde voor rang wordt verleend boven personen auto's, dus ongeacht het ogenblik van aankomst ter plaatse. De Haarlemse Kamer van Koophan del acht het nodig, dat wordt overge gaan tot de stichting van een uitge breid technische school in Haarlem. Dit advies heeft de Kamer uitgebracht aan het college van B. en W. te Haar lem, dat de kamer verzocht had te willen nagaan of het wenselijk werd geacht te voldoen aan een tweetal ver zoeken yan de Vereniging voor Nijver heidsonderwijs te Haarlem inzake het stichten van een uitgebreid technische school en het instellen van een metsel- cursus aan de ambachtsschool te Haar lem. De kamer is echter van oordeel, dat te zijner tijd niet moet worden overge gaan tot stichting van drie uitgebreid technische scholen naast de drie am bachtsscholen, welke Haarlem binnen afzienbare tijd zal bezitten. Beter is het wanneer uit de drie verenigingen van Nijverheidsonderwijs een gezamenlijk bestuur wordt gekozen, dat de stich ting van één uitgebreid technische school behartigt. De uitslaren in de onderlinge compe titie van de Haarlemse katholieke schaakvereniging „Het Witte Paard" luiden: Huyboom—v. Egmond 0—1, Hocglandv. d. Velde YiHRijns oeverv. Emmerik 01, Pancras— Haverkort 1—0, Banken Reeuwijk y,—y2, De Lange—Bleekemolen 0—1, KomenHoltkamp 01, v. d. Berg Huneker afgebr. Donderdagavond a.s. beginnen de theorielessen met het demonstratiebord. Ook thuisschakers kunnen zonder enige verplichting deze theorielessen bijwonen. DONDERDAG HILVERSUM I. 402 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram-, 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 gram. NCRV: 10.00 muz., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 piano, 12.00 Angelus. 12.03 lunchconc., 12.33 boeren. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 piano, 13.45 gram. NCRV14.00 Frome- nade-ork. en soliste. 14.45 vrouw, 15.15 lichte muz.. 15.45 gram.. 16.00 prot. pr., 16.30 sopr. en piano, 17.00 jeugd, 17.30 gram., 17.40 beursber., 17.45 gram., 18.00 bas-bariton, viool en lnstr. trio, 18.30 Friese uitz., 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.20 sociaal perspectief, 19.30 gram., 20.00 radiokrant. 20.20 gevar. progr., 21.45 reisbeschrijving, 22.00 perio- diekenparade, 22.10 orgel, 22.40 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 zaal- sportuitsl., 23.20 gram., 23.40 Esperanto. HILVERSUM II, 29» m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.15 gram.. 9.40 prot. pr., 10.50 kleuters, 11.00 vrouw. 11.15 kamerork., 12.00 zang en piano. 12.25 In 't spionnetje, 12.35 Hammond orgel, 12.50 bedrijfsleven. 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 amus.muz.. 13.55 koer sen, 14.00 gevar progr., 14.45 piano. 15.15 zieken, 16.00 van vier tot vijf, 17.00 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws. 18.15 sport, 18.25 jazzmuz., 18.55 brief uit Londen, 19.00 Chowansjtsjina, opera, 20.42 klankb. v. d. Assemblée der Ver. Naties, 21.47 journ-, 22.35 gram., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.25 rep., 23.35 gram WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VPRO: 20.15 Avondopening. 20.20 Act., weeroverz. en Een hand vol reisgenoten. 20.35 Keuring, T.V.-spel. 21.15 Pauze. 21.20-21-45 Selectie uit de Amerik. foto verzameling The Family of Man. ENGELAND, BBC, home service, 330 m: 14.20 lichte muz., 16.00 gevar. muz.. 19.30 operamuz., 22.45 pianorecital. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.30 ork.conc-, 14.00 dansmuz-, 16.00 lichte muz., 16.45 ork.conc., 19.00 lichte muz., 23.50 lichte muz.. 0.15 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m: 12.00 ork-conc., 13.15 operette- conc., 14.15 Weense muz.. 16.00 filmmuz., 16.25 klarinetkwintet, 21.10 amus.muz., 23.15 moderne Italiaanse muz., 0.25 amus. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m: 12.30 omrork., 13.20 omr.ork., 18.00 ork. conc., 19.00 vocaal conc.. 20.02 Nationaal ork., 23.05 moderne muz. BRUSSEL. 324 m: 14.00 Engelse les 14.30 Franse les, 19.40 pianorecital, 21.00 omr.ork., 22.15 viool en plano. 484 m: 15.00 ork.conc., 16-05 lichte muz., 22.15 balletmuz. DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S 16.30 V. d. jeugd 17-00 Caus. 17_20 Op sporingsdienst en progr.overz 20.00 ..Die flimmernde Leinwand" 20.30 T.V.-spel. 21.15 Astronomische caus. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: 19.00 Testbeeld. 19.15 Gram. 19.30 Openingsbeeld. 19.31 T.V.-nieuws. 19.55 Filmprogr. 21.50 T.V.-nieuws. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz 16.45 Testbeeld. 17.00 V d. kind. 17.45 „La Pensée Socialiste". 19.45 Testbeeld 20.00 Act. 20.15 Relais v. Parijs: Journ. 20.40 Music-Hall. 22.00-22.30 „Face l'opinion". De Zandvoortse commissie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting heeft een interessant winterprogramma sa mengesteld. Op 10, 24 en 31 oktober zullen lessen worden gegeven in bloe- menschikken en verzorgen van kamer planten. De heren Pool en Beun, bloe misten te Haarlem, zullen deze lessen geven. Op 17 oktober wordt een lezing over fruit gehouden en een film over het fruitteeltbedrijf vertoond. Verder 'staan nog kook- en bakdemonstraties op het programma, naaicursussen en een lampekappencursus. Deze lezingen, de monstraties en cursussen worden gege ven in het demonstratielokaal van het gemeentelijk gasbedrijf aan de Tolweg. In de loop van de winter zullen in hotel „Keur" enkele lezingen worden gehouden, namelijk door mevrouw van Andel-Ripke, kinderpsychologe („Angst in het kinderleven"), dr. A. van Leusen te Velsen („Levensaanvaarding") en drs J. A. "Schreuder uit Santpoort („Avonturen met kinderen"). In de laatst gehouden vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad werd aangehouden het voorstel om eenmist- blusser aan te schaffen. De raad wilde eerst een demonstratie zien met zoge naamde „Fog-nozzles", straalpijpen, die een nevelgordijn doen ontstaan. Deze demonstratie zal nu plaats vinden Za terdag, 's middags om 3 uur nabij het kleedgebouw aan de Van Lennepweg. VEILING VENLO 4 okt. Augurken A 90, B 9.90, C 59, D 30.40, E 17.80, AB 69.40— 71.70, Bloemkool A 4951, B 54, Bonen: Wagenaars I 82, II 62, Stamprincessen I 73—78, IX 6870, Veense snijbonen I 41, Spekbonen I 78—86, Dubb. stokpr. I 98 100, II 72—76, Enkele stokpr. II 71, Pronk- bonen I 43, Champignons I 277285, II 185, III 138151, Peen, rode breekpeen A 89, B 8—11 Sla natuur A 79, Tomaten A 40.80—46.60, B 40.20—42.20, C 30.80—32.90. Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos. VEEMARKT DOETINCHEM 4 okt. To taal aangevoerd 2452 stuks vee. De prij zen bedroegen: kalf- en melkkoeien f600 —925, kalfvaarzen f 580830, guste koelen f 480—700, guste vaarzen f 520650, pin ken f 325420, graskalveren f 210260, vaarskalveren f 75—105, nucht. kalv. f 42— 60, schapen f 95—110, lammeren f 65—85, biggen f 3447, lopers f 5568, dragende varkens f 250300, werkpaarden f 625—775, veulens f 225325, alles per stuk. Vette kalveren: eerste kwal. f 2.30—2.70 p. kg, tweede en derde kwal. f 1.902.25 per kg, alles lev. gew., slacht-veeprij zen eerste kwal. f 2.602.74, tweede en derde kwal. f 2.202.55, worstkoeien f 1.902.10, slacht- paarden f 1.60—1.85, stieren f 2.25—2.35, al les per kg gesl. gew. KAASMARKT BODEGRAVEN 4 okt. Aan gevoerd 169 partijen. Notering: eerste srt. f 2.35—2.41, tweede soort f 2.292.34, extra kwaliteit f 2.50. Varkensmarkt Leiden, 4 okt. Aan voer 288 vete varkens. De prijzen wa ren: zware f 1,75-1,78, lichte f 1,77-1,80, slagersvarkens f 1,80-1,83, zeugen f 1,52- 155. "veemarkt ROTTERDAM 4 okt. Aan voer in totaal 3277. Weektotaal 5223. Vette koeien 700. Gebruiksvee 971. Idem t.b.c.-vrij 687. Graskalveren 343. Idem t.b.c.-vrij 196. Nuchtere kalveren 501. Varkens 115. Big gen 159. Paarden 99. Veulens 31. Scha pen of lammeren 325. Bokken of geiten 33. Vette koeien prijs in cents per kg resp. Ie, 2e en 3e kW. 260—276 246—260 216—230, slachtpaarden 220 210 190. Graskalveren: prijs in guldens per stuk, resp. Ie, 2e en 3e kw. 425 350 270. nuchtere kalveren 70 55 45, biggen 50 42 38. veulens 535 400 300, schapen 130 115 90, lammeren 120 100 90, kalf- en melkkoeien 1025 900 725, var# koeien 725 600 550, vaarzen 780 700 600, pin ken 480 425 350. VEEMARKT OSS 4 okt. Aangevoerd 784 biggen in prijzen van f 35—55. Slachtvar- kens 200 stuks. Prijs per kg geslacht ge wicht f 2.02—2.29. ALGENIB' p. 4 Dungen. n. Buenos Aires. ARIADNE 3 van Cartagena n. A'dam. AXELDIJK 3 te Buenos Aires. BRITSUM 4 van Savannah n, Havre. CALTEX NEDERLAND p. 4 Kreta n. R'd. CRADLE- OF LIBERTY 4 te Philadelphia. DAPHNIS 4 tet Rotterdam. KABYLIA 4 te Lor. Marques. KARIMATA p. 4 Kp. Guardafui n. Pen. KENIA 4 te Suez. KOTA INTEN 4 te Bona. LOPPERSUM 4 te Prt. Talbot. MAASDAM 3 van New York n. Cobh. MAPIA 4 te Pt. Said. MENTOR 4 te Rotterdam. MODJOKERTO 4 te Hamburg. MIJDRECHT 4 te Philadelphia. NIEUW AMSTERDAM 4 te Southampton. ORANJE 4 van Suez n. Pt. Said. ORANJESTAD 3 van Barbados n. Plym. PIETER S 3 van Barry n. A'dam. PRINS WILLEM II 3 van Havre n. Quebec. TOMOCYCLUS 3 van Pto. Cardon naar Rotterdam. TROMPENBERG 4 te Hamilton (Berm.). WELTEVREDEN 4 te Napels. BOSKOOP 4 te Supe. JUPITER, 4 te Amsterdam. KERTOSONO, 4 te Mombassa. PHILETAS, p. 4 Casq. n. Antw. POSEIDON, p. 4 Guadel. n. La Gualra. PYGMALION p. 4 Str. Yucatan n. Cur. STRABO 4 te Amsterdam. TELAMON 4 te New York. TRITON 4 te Pto. Plata. VRIJBURGH p. 4 Dungen, n. Casabl, WONORATO 4 te Singora. CALTEX UTRECHT p. 5 Kp. Bon naar Antwerpen. ELIZABETH B. p. 4 Holtenau n. Kopenh. FAIRSEA 4 te Aden. GROOTE BEER 4 te Halifax. HAULERWIJK 5 te Hampton Roads. LEMSTERKERK 4 te Pt. Said. MARPESSA 4 te Dundee. NIEUW AMSTERDAM 5 te Rotterdam. NOORDSTAD 4 te Antwerpen. ORANJE 4 te Pt. Said. OUWERKERK p. 5 Guardaf. n. Penang. PRINS MAURITS 5 te Le Havre. PRINS WILLEM IV p. 4 kp. Race naar Le Havre. RONDO p. 5 Aden n. Suez. ROTTI p. 5 Ouess. n. A'dam. SALAWATI p. 5 Kp. St. Vine. n. Djib. STAD ALKMAAR 4 te Newport M. WAAL p. 5 Dungen. n. Hamburg. WESTERTOHEN p. 5 Kreta n. Gibraltar. ROELF p. 4 Terschelling n. Aalborg. RITA 4 te Telok Anson. SAROENA 5 te Dakarta verw. SARANGAN p. 4 Malta n. Pt. Said. SCHIE 3 van Cristobal n. Curagao. SOESTDIJK p. 4 Kp. Bon n. Halifax. STAD MAASSLUIS 3 te Narvik. STAD SCHIEDAM 4 v. Bagnoli n. Bona. ARPEDON p, 4 Turks Island n. Londen. STRAAT BANKA 4 te jBelawan. SHERATAN p. 4 Finist. n. Port Said. TABINTA 3 te Cheribon. TAWALI 3 te Semarang. TIBIA 4 te. Bahrein. TASMAN 4 te Singapore. TOMINI p. 4 Gibr. n. Marseille. TOMOCYCLUS 3 v. Punta Cardon n. R'dam. TANKHAVEN II 4 te Sg. Gerong. TEUCER 3 v. Hamb. n. Liverpool. TRAJANUS 3 v. St. Kitts n. Charleston. TIBERIUS 4 te Pto Cabello. MIJDRECHT 4 te Philadelphia. MARISA p. 4 Finist. n, Reykjavik. MERWEDE 4 te Accra. MAAS 4 te Volos. MAASLAND 4 te Montevideo. MODJOKERTO p. 4 Tersch. n. Hamburg. MOLENKERK 4 van Karachi n. Bombay, MENTOR 4 te R'dam. NIOBE 4 te Amst. OMALA p. 4 Kreta n. Berre. OOTMARSUM 4 van Havre n. Amsterdam. ORESTES 4 te Amapala. ORION 4 te Bona. POLYDORUS 4 te Djibouti. PHRONTIS p. 4 Str. Banka n. Djakarta PRINS WILLEM II p. 4 Scilly n. Quebec. PRINS FR. HENDRIK 3 te Milwaukee, PRINS J. w. FRISO p. 4 IJmuiden naai Hamburg. RAKI p. 4 Azoren n. Beyrouth. ETREMA 5 te Curasao verw. FELIPES 3 te Pladjoe. FLEVO 4 te Barcelona. GAASTERLAND p. 4 Ouessant n. Re.cifa, GOOILAND 4 te Cabedello. HECTOR p. 4 Burlings n. Oran. HATHOR p. 4 Ouessant n. Amst. HYDRA 3 te La Guaira. ISIS p. 4 Trinidad n. Demerara. ILIAS 4 te Triest. JAPARA (KPM) 4 te Penang. KRYPTOS p. 4 Bahia n. B. Aires. KABYLIA 4 te Lorenzo Marues. KENIA 4 v. Suez n. R'dam. KOTA INTEN 4 te Bona. KORATIA p. 4 Ceylon n. R'dam. LIEVE VROUWEKERK 4 te Amst. LOPPERSUM 4 te Pt. Talbot. LOOSDRECHT p. 3 Stadlandet n. Antw. LIBERTY BELL 4 te Philadelphia. ALBLASSERDIJK p. 4 Bahama n. New Orleans. AMOR 4 te Malta, ATLAS 4 te Barcelona. AGATHA 4 te Pladjoe. AMYNTAS p. 4 Kreta n. Tel Aviv. AALSUM 4 te Genua. AAGTEDIJK 4 te Soerabaya. ABBEKERK 4 te Genua. AMBIORIX 3 te Amsterdam. ANTONIA 4 te Tjilatjap. ARIADNE 3 v. Cartagena n. Amsterdam BLITAR 3 v. Makassar n. Djakarta. BRITSUM 3 v. Savannah n. Havre. BENINKUST 4 te Bremen. CALTEX NEDERLAND 4 v. Sidon n. R'dam CRADLE OF LIBERTY 4 te Philadelphia CALTEX LEIDEN p. 4 Kp. Bon n. R'dam EEMLAND 4 te Porto Alegre. EOS 3 v. Yerakini n. Izmir. ERINNA p. 4 Anambas n. Bangkok. TJIBANTJET 3 te Djakarta. TJISADANE 3 v. Singapore n. Mauritius. VAN NOORT p. 4 Rockhampton n. Makassar WALTON JONES p. 4 Malta n. Prt. Said WELTEVREDEN 4 te Napels. WjSSTLAND 4 te Santos. WONOGIRI 4 te Manilla. WONOSOBO 4 te Damman. WIELDRECHT p. 4 Azoren n. Berger ALGENIB p. 4 Dover n. B. Aires. AXELDIJK 4 te B. Aires. ALMKERK p. 4 Okinawa n. Tacloban. AALSUM 4 van Genua n. Pt. Said. ALIOTH p. 4 Finisterre n. Rio Janeiro ALTAIR 4 te Vittoria. CLEODORA 5 te Pt. Okha verw. CASTOR p. 4 Grand Cayman n. New Orl DRENTE 4 te Antwerpen. ENA 4 van Havana n. Curasao. ESSO ROTTERDAM p. 4 Malta n. Sidon. HESTIA 5 te Paramaribo verw. PASSAGIERSSCHEPEN BOISSEVAIN 4 te Rio Janeiro. GROOTE BEER 4 te Halifax. ORANJESTAD 3 van Barbados n. Plym RIJNDAM 4 van R'dam n. New York. WILLEM RUYS p. 4 Kp. Bon n. P. Said. Zeven heerlijke smaken rr 3 Huishoud- dagen Het grote succes van onze huishoud- afdeling is gebaseerd op een reputatie van solide kwaliteit en uiterst voor delige prijzen. Thans brengen wij als speciale J U BI LE U M-AA N BI ED I N G 4 artikelen, die alles wat wij tot nu toe gebracht hebben, verre overtreffen. Ontbijtlaken, i 15 x 145 cm., modern ruit- dessin, geel, groen, bordeaux en bleu op wit tond, normale prijs 4.75 439c Jubi|eumprijs! O Badset, bestaande uit 2 badhanddoeken, 55 x 110 cm. 2 bijp. washandjes, fris streepdessin in 4 verschillende kleuren combinaties, normale prijs 8.90 99 Jubiieumprijs: O Rayon damast tafelgarnituur in ge schenkdoos, 140 x 140 cm. met 4 vinger doekjes, ideaal voor de moderne ronde tafel, 5 pasteltinten, norm. prijs 8.90 jr an Jubiieumprijs: O 130 x 160 cm. met 6 vingerdoekjes Flanellen lakens, zware donzig zachte kwaliteit, naturel kleur, een zeer bijzon dere jubHeum-aanbieding, 1-pers., £90 150 x 230 2-persoons, 170 x 230 Gr. Houtstraat 54-60 Haarlem Tel. 11955 ZIEHIER EEN PAAR VOORBEELDENI 100 GRAM 100 CjRAM enz. enz. 100 GRAM 500 GRAM 1 50 GRAM 3 STUKKEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4