Moet de regering een aanvaarde motie werkelijk uitvoeren Andrews OKTOBER-RIJKDOM De duivel verslagen ...P'A'R 'A 'P'L'U— Teken Moerdijkbrug f SCHEEPVAARÏBERICHTEN J MARKTEN en VEILINGEN HMHI r v. J Ruggespraak moet bij kabinets formatie beperkt blijven Vijf winnaars op Bossche vocalisten concours cursus Waarom kijkt een dokter naar uw tong? QUICK (N) MOET VERHUIZEN TERRA COTTA VRIJDAG 7 OKTOBER 1955 PAGINA 11 Algemene beschouwingen Tweede Kamer Internationale politiek Verhouding partijenregerinig „Vossiaanse verkiezingsstrijd" BELGISCH ELFTAL ZOiNDER MERMANS? NIEUWE SPORTHAL TE EINDHOVEN KINDERBOEKENWEEK „Wij maken een herfstboek" Examens ooievttr of gebrande aarde (Vervolg van pag. 1) De regering is evenmin bereid om haar delegatie uit de V.N. terug te trekken. Dr. Drees vond dat er geen enkele reden voor ons kan zijn, om het voorbeeld van Frankrijk te volgen. Dat land blijft, ook als het de Assem- blée der Ver. Naties verlaat, nog lid van de Veiligheidsraad en de Ont wapeningscommissie. Wij zouden ieder contact met dit belangrijk centrum verliezen. Bovendien zijn de verhoudin gen voor Frankrijk en Nederland an ders. Frankrijk heeft te maken met een opstand in een deel van het land zelf. De uitslag van de stemming over het op de agenda plaatsen van Nieuw- Guinea heeft dr. Drees ervan over tuigd, dat de vraag of Nleuw-Guinea Nederlands Overzees Bijksdeel moet blijven in de V.N. geen tweederde meerderheid zal halen. Ook dit moet ervan weerhouden onze positie te over trekken. Dat wij een achterstand hebben in te halen op het gebied van de atoomin dustrie vindt dr. Drees vanzelfsprekend. Tijdens de oorlog is het buitenland ons ver voorgekomen. Nederland heeft door de oprichting van de Stichting Funda menteel Onderzoek der Materie en door de overeenkomst met Noorwegen het mogelijke gedaan om de achterstand in te halen. Zijn partijgenoot Burger kon de mi nister-president geruststellen: ook mi nister Zijlstra staat op het standpunt, dat openbare nutsbedrijven zoveel mo gelijk gemeenschapsbedrijven moeten zijn. Hij ziet niet in, dat de particuliere industie nu reeds zo sterk geïnteres seerd zou zijn bij het voorbereidend speurwerk waar het hier om gaat. Enige reden tot geheimhouding met statuten, zoals de heer Burger had ver ondersteld is er niet. De Staten-Gene- raal zullen van dat alles kennis kunnen nemen. Dr. Drees kon de Kamer geruststel len wat betreft de onderhandelingen in Genève. Hij gaf toe, dat Rusland en Amerika een beslissende rol kunnen sPelen bij deze internationale contac- ,ten, maar in de NATO zal steeds over- worden gepleegd over alle vraag- feïr^en die deze gemeenschap betref- sip;.,1^ was het eens met degenen die p„ 8 in de wijze van optreden van dp|®/arid enige soepelheid konden ont- furSsï11 en zag geen verbetering in de WestpTe*ïi®le 1egenstellingen met het «en riiê' slSot zich aan bij de wen- hot h ?°mme had uitgesproken over het herstel van president Eisen- hower, „die ook tijdens zijn bewind als staatsman heeft getoond hoezeer hij vrede en vrijheid dient". De omvang van de defensiebijdrage wordt voor de komende regering een groot probleem. Dr. Drees ziet aanko men, dat wij voor de vraag zullen komen te staan, of wij onze feitelijke inspanning op dit gebied zullen moeten gaan beperken, wanneer de financie ring zou vastlopen. De kans daartoe bestaat, omdat wij op het ogenblik meer betalen dan op de begroting is uitgetrokken. Wij kunnen dat doen door aanwending van overlopende posten en door het gebruik maken van tegen- waardegelden. Beiden bronnen dreigen echter uitgeput te raken. De Europese integratie vormt in tegenstelling tot bepaalde geruchten geen voorwerp van meningsverschil in het kabinet. De Nederlandse regering is een Warm voorstander van meer economi sche eenheid en zij wil ook op het ge bied atoomenergie een zo nauw mo gelijke samenwerking in Europa. Zij hoopt dat het dit zittingsjaar nog tot de instelling van een interparlementair Benelux-orgaan zal komen. De vooruit zichten voor de Benelux acht zij niet on gunstig. Het economisch verkeer ont wikkelt zich steeds beter en de rege ring kan thans zonder bezwaar de op stelling ter hand nemen van een ver drag dat de economische unie gaat re gelen. Onderwerp van discussie was ook de verhouding tussen partijen en regering. Dr. Drees bestreed de voorstelling van zaken, dat de niet-regerende partijen er maar voor spek en bonen bij zouden zitten. De oppositie heeft altijd de gele genheid invloed te doen gelden in het parlement, waar alle kwesties in het openbaar behandeld worden. Naar aanleiding van de beeldspraak van de heer Weiter omtrent de rege ringspartijen, .die met elkaar onder één deken zouden liggen, merkte dr. Drees op, dat misschien het ogenblik nog eens aanbreekt waarop ook de heer Weiter onder deze deken gaat kruipen. Hij loopt dan de kans, dat zijn buurman hem wel eens zal ver zoeken om wat stil te liggen. Dr. Drees gaf antwoord op de vraag, of de regering een door het parlement aanvaarde motie werkelijk moet uitvoe rt». Hij zei dat een motie op zichzelf van" ^eshssing kan brengen. Deze moet rin» in de samenspraak tussen rege- hee^t en Staten-Generaal. Anderzijds nini de regering er wel ernstig reke- orntr^Hf6 te houden. De motie-Tendeloo j de gehuwde ambtenares, over ltvoering waarvan de heer Burger kah- z<?rgen maakte, zal zowel in het Kamnet als in het georganiseerd over- les nader worden besproken. De minister-president was met de Ka- mer van oordeel, dat bij de kabinets formatie een andere werkwijze gewenst is dan die welke sinds lang wordt ge volgd. De grondslag blijft echter dat de formateurs rekening moeten houden met wat de partyen wensen. De forma teur moet zich oriënteren door met de leiders van de fracties te praten. Be zwaarlijk is het dat deze dan weer rug gespraak met hun fracties gaan hou den. Dit brengt veel vertraging mee. Zonder dat spr. het overleg wil uit schakelen zou deze ruggespraak toch beperkt moeten worden tot enkele hoofdpunten van het regeringsprogram. Met name kan maar beter niet gespro ken worden over de verdeling der por tefeuilles, daar dit tot onaangenaam touwtrekken aanleiding geeft. Bjj de replieken, waarmede het inlei dende begrotingsdebat werd beëindigd, ontspon zich een discussie waarbij mr. Burger nogal werd aangevallen. Prof. Romme verweet hem „een Vossiaanse verkiezingsstrijd" te willen inluiden met de onjuiste voorstellingen van za ken die hij had gegeven en die de sfeer dreigen te vertroebelen. Daarbij komt de theorie van de P.v.d.A. omtrent het zoeken naar wat verbindt lelijk in de knel. Hij vroeg mr. Burger of hij het ook eens was met wat aan de door hem geciteerde zin uit „Quadragesimo An no" voorafging. Wanneer men ,,De weg naar Vrijheid" ernaast legt dan wordt dit een moeilijke zaak voor de P.v.d.A.- woordvoerder. Mr. Burger antwoordde dat de Itali aanse katholieke partij met socialisaties nog veel verder wil gaan dan Quadra gesimo Anno. Maar hij moest op her haald aandringen van prof. Romme toegeven dat hij het met de Encycliek niet eens kon zijn. Ook prof. Oud wees op geschiedkundi ge onjuistheden in de voorstelling van zaken van mr. Burger, terwij] tenslotte dr. Schouten in een zeer principieel be toog hem de ernstige raad gaf om alvo rens over confessionele partijvorming te spreken zich eerst eens te verdiepen in de wezenlijke betekenis daarvan. De P.v.d.A. pegeert het hoogste en het be langrijkste in een mensenleven. De heer Tilanus voegde daaraan toe dat de P.v.d.A. geenszins het recht heeft het monopolie van de vooruitstre vendheid voor zich op te eisen. De frac tieleider der C.H.U. kwam nogmaals terug op het ontslag aan de secretaris generaal van Landbouw, mr. Bonner man. Door het sterk persoonlijke karak ter van deze zaak meende dr. Drees het antwoord aan minister Mansholt te moeten overlaten bij de behandeling van de begroting van Landbouw, al moest hij toegeven dat ook de minister president hiervoor mede verantwoorde lijk is. Prof. Oud en prof. Romme de batteerden nog over de principes van hun partijen, waarbij de laatste niet na liet duidelijk te maken dat er geen sprake kan zijn van overeenstemming tussen beide en dat de geestelijke vrij heid van prof. Oud iets heel anders is dan wat katholieken daaronder ver staan. De regering zal, naar dr. Drees me dedeelde. nog meer gaan optreden te gen onverantwoordelijk rijde, en trach ten door betere verkeersregels en het wegnemen van gevaarlijke verkeerssi tuaties de orde in het verkeer te bevor deren. Advertentie Een beslagen tong verraadt direct dat er iets niet in orde is op de 9 meter lange weg die het voedsel door uw lichaam af legt. Uw maag protesteert en waarschuwt dat onverteerd voedsel zich in uw inge wanden ophoopt. Een beslagen tong, nare smaak, hoofdpijn en dat opgeblazen ge voel dat uw energie ondermijnt, het zijn de alarmsignalen van uw inwendig ver- keersnet. Reageer er direct op. Neem Andrews bruisend Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden weer op gang te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in uw spijs vertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heer lijk bruisend glas Andrews. Dan function- neert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. 6KZOMÖMIIOSZOUI De geselecteerde Belgische voetbal lers hebben in het Heyselstadion te Brusesl hun centrale trainingsbijeen komst gehad. Jef Mermans, die wel naar de bijeenkomst was gekomen, heeft niet in de oefenpartij meegespeeld. Zijn clubgenoot Decorte verliet vijf minu ten na de hervatting, het veld. Beiden zouden verklaard hebben, dat zij er niet meer voor voelden, de training te be zoeken, omdat zij er toch niet veel meer konden leren. Hoewel de oefen-elftallen geenszins officieel heetten, geloven ve len in België uit de samenstelling er van te kunnen opmaken, dat de keuze-com missie het in de wedstrijd tegen Neder land zonder Mermans wil doen. De Nijmeegse voetbal- en atletiekver eniging „Quick" zal in de toekomst de bekende terreinen aan de Hazenkamp- seweg en Vossenlaan moeten verlaten. Meer en meer komt dit sportveldencom- piex in de bebouwing te liggen en in de gemeentelijke uitbreidingsplannen is dit terrein bestemd voor woning bouw. Met de maatschappij die de sportterreinen verhuurt, is de gemeente na langdurige onderhandelingen tot overeenstemming gekomen. Aan „Quick" zal nu een aantal sportvelden nabij de Dennenstraat worden verhuurd. De ge meente zal de vrij-komende grond aan de Hazenkampseweg kopen voor een bedrag van f 185.490 en als vergoeding voor de opstallen f 14.150 betalen. Zaterdag 8 oktober zal te Eindhoven een nieuwe sporthal worden geopend met demonstraties op het gebied van gymnastiek, basketball, volleybal, zaal handbal, badminton en tafeltennis. Deze sporthal is ingericht in de Fhilipsjubi- leumhal en biedt plaats voor 1600 toe schouwers. Van de 65 vocalisten die ingeschreven hadden op het Internationaal Vocalisten concours te 's-Hertogenbosch hebben er vijf de eindstreep gehaald. Gisteren heeft de jury, onder voorzitterschap van Krannhals, de uitslag bekend gemaakt. Daarbij bleek dat dit jaar geen prijzen waren toegekend bij de sopranen. Bij de alten behaalde de 34-jarige Duitse zan geres mevr. E. Borneman uit Keulen de eerste prijs, bestaande uit de Kathleen- Ferrier-medaille met oorkonde, een aantal engagementen en een geldprijs van f250. Bij de alten werd geen tweede prijs toegekend. Bij de bassen-baritons werd de eerste prijs (de Jos Orelio-me- daille) toegekend aan de 25-jarige Pa- rijzenaar Jean Marie Capiaux en de tweede prijs aan de 27-jarige Rotter dammer Albert van Haasteren. Bij de tenoren werd geen eerste prijs toege kend. Er werd een tweede prijs a toe gewezen aan de 31-jarige Arjan Blan ken uit Amsterdam, en een tweede prijs b aan de 34-jarige Hilversummer W. van der Sluys. Tijdens een officiële ontvangst in het stadhuis te 's-Hertogenbosch zijn de prijzen gisteravond uitgereikt door de wethouder voor culturele aangelegen heden dr. H. van Velthoven. De vijf prijswinnaars zullen a.s. zondag in de Casino-schouwburg te 's-Hertogenbosch concerteren met het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans; wij hopen dan nog nader op hun prestaties terug te komen. Voor de eerste maal zal in Nederland een speciale Kinderboekenweek worden gehouden, en wel van 27 oktober tot 3 november, een periode die voor de meeste kinderen gedeeltelijk in, en gedeeltelijk bui ten hun herfstvakantie valt. Verschillende gebeurtenissen, zowel in schoolverband als daarbuiten zullen dus gedurende de Kin derboekenweek kunnen plaats vinden Zo zal een landelijke wedstrijd op de la gere scholen worden uitgeschreven, die zo is ingericht, dat elke school er zijn leer lingen aan kan laten deelnemen in het kader van het gewone onderwijs. Na intensief overleg met onderwijskrin gen is door de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek een brochure uitge geven. „Wij maken een Herfstboek", die aan aile' Nederlandse scholen voor L.O. en V G.L.O. is toegezonden. Het bevat een onderwijs-project, waaraan een prijsvraag is verbonden, alsmede enkele andere sug gesties. Het onderwerp voor het project is de samenstelling van een „herfstboek". De prijzen zullen worden toegekend door provinciale jury's, zodat regionale eigenaar digheden alle mogelijke aandacht zullen ont vangen. In elke provincie en bovendien in de drie grote steden. Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, wordt een eerste prijs ter waarde van f 250.alsmede twee prijzen ter waarde van f 25.beschikbaar ge steld. Deze bedragen zijn bestemd om besteed te worden voor de aankoop van boeken voor klasse- of schoolbibliotheek. Naast deze wedstrijd zullen op Ouder avonden causerieën worden georganiseerd door een groot aantal deskundigen op het gebied van kinderlectuur. Ter gelegenheid van de Kinderboe kenweek laat het Katholiek Lectuur centrum bij de Stichting Idil een r.-k. jeugdboekencatalogus verschijnen on der de titel: „Boeken veroveren de jeugd" 1955. Deze uitgave, welke circa 850 titels van aanbevolen boeken kri tisch bespreekt, zal in een eerste op lage van 40.000 exemplaren door de boekhandel gratis worden verspreid. Daarnaast overwegen ook verschil lende gemeentebesturen aantallen aan te kopen ten behoeve van ouders van leerlingen der r.-k. bijzondere scholen. De gids is vroeger reeds drie maal on der de titel Rafaël-catalogus versche nen. Met het verschijnen van de gids is een der belangrijkste initiatieven ge realiseerd van het jonge, in 1954 opge richte Katholiek Lectuur-Centrum, waarin alle organisaties op het gebied van lectuur, jeugd en onderwijs en alle standsorganisaties op katholieke grond slag verenigd zijn. AMSTERDAM, 5 okt. (G.U.). Bevor derd tot arts mej. A. C. A. Ligthart (Zandvoort) en de heren F. v. d. Valk, E. D. Bonebakker, J. H W. den Drij ver, p. Weinberg en A. W. M. Busch (Amsterdam). Artsexamen (1): L. A. Ruys-Jetsen (Aerdenhout), mej. S. M Swartenberg en de heren J. A. Warn- dorff, P. Bos, E. S. A. Klatte, H. F. Langendonk, B. Strebus (Amsterdam), J. W. A. Hubert (Bussum) en E. J. p. Spaak (Zaandam). AMSTERDAM 6 okt. (G.U.). Wis- en na- tuurk. F. Köhne (Heiloo) en P. Polak (Am sterdam). LEIDEN, 6 okt. Doctoraal Ned. recht E. Weyers, Amsterdam. Doet. scheikunde W. J. A. Maaskant, Leiden (cum laude). Doet. biologie J. de Melker, Den Haag; cand. K. wis- en natuurk. J. T. Wiebes, Den Haag. UTRECHT, 6 okt. Doet. rechten: J. F. Boddens Hosang, Doetinchem: cand. rech ten: E. J. N. Wilbrink Utrecht, E. Din- gemans, Arnhem, mej. G. Reesink, Utrecht; doet. tandheelkunde: W. v. Asch, Dordrecht, W. L. Beeker, Kerkrade, H. J. Bonhof, Heemstede, G. Botterweg, Utrecht, mej. E. Bour, Heerlen, mej. A. W. Carabain, Oud- Beijerland, F. P. G. Cavallaro, Brussel. J. J. Doornbosch, Den Haag, J. H. Danse, Amsterdam, H. H. Fortuin, Zeist, H. L. Hilarides, Enkhuizen, H. H. van de Horst, Zeist, H. de Jong, Utrecht, T. G. J. J. Kuiperes, Utrecht, J. J. Kampman, Utrecht, P. H. Kramer. Hilversum. M. Meeuwissen, Dieren, C. Mooyman, Utrecht, O. J. Not- terman. Amsterdam, G. Oudhof, Amster dam, K. Prince, Utrecht, P. A. Sonke. Apeldoorn, J. L. E. M. Starmans, Nuth, J. E. van Tongeren. Rotterdam en H. H. Verkerk, Rossum (Gld.) EIERMARKT BARNEVELD 6 okt. Aan- voer circa 2.100.000. Prijzen kippeeieren f 18.90—19.50, algemene prijs f 19.15 p. 100 stuks, kiloprijs f 3.09 (basis 62 gram). Prij zen henneëieren f 13.5017.00, kiloprijs f 3.07 (basis 51.5 gram). PLUIMVEEMARKT BARNEVELD 6 okt. Aanvoer plm. 51000 stuks. Prijzen slacht- kippen alle soorten f 1.701.80, slachtkui- kens f 2.40—2.60, kalkoenen f 3.503.75 p. kg, ganzen f 7.009.per stuk. VARKENSMARKT BARNEVELD 6 okt. Aanvoer 175 stuks. Prijzen biggen f 44— 58 per stuk, drachtige zeugen f 260—380 per stuk. Kaasmarkt Gouda, 6 okt. Aange voerd 221 partijen. Ie kwal. f 2.36-2.42, 2e kwal. f 2.30-2.35, extra kwal. f 2.43- 2.59. VEEMARKT DELFT, 6 okt. Aangevoerd: 802 stuks. Prijzen: vette koeien f 500 800, nuchtere kalveren 40—50, biggen f 36 46, lopers f 55—110, drachtige zeugen f 275340 magere varkens per kg lev. gew. f 1.65—1.75. COÖP. EIERVEILIN G BARNEVELD— EDE 6 okt. Weekaanvoer ca. 1.100.000. - Prijzen: eieren van 43-50 gram f 11.51 14.28. 50-60 gram f 14.86—18.30, 60-80 gr. f 18.53—20.09. VEEMARKT LEIDEN, 7 okt. Aanvoer- f 2 302.55, melkkoeien f 750960, vette koeien (sch.) f 2.00—2.75, vare koeien f 480 —730 vaarzen f 590—800, pinken f 310—460, graskalveren f 200375, nuchtere kalveren slacht f 38—56. nuchtere kalveren levend f 120140, vette schapen f 100120, wei- deschapen f 110—155. vette lammeren f 95— 115 zeugen (drachtig) f 250—330, schram men f 60—105, biggen f 35—50, geiten f 14 —50. KAASMARKT LEIDEN, 7 okt. Aange voerde partijen: 50 Goudse en 3 Leidse. Notering. Goudse extra kw. tot f 2.56, Goudse eerste kwal. f 2.372.42, Goudse tweede kwal. f 2.322.36, Leidse tot f 2.48. Xv! Oktober is de rozenkrans- Over die Franciscus moet je maand. «wer lezen. Dat moest eigenlijk iedere Hij is een groot man gewor- avond aan de lucht geschre- den. Hij heeft zijn eenmaal ge ven staan. Of wel een vliegtuig nomen besluit tot het einde toe moest zo'n wapperende baan volvoerd. Arm is hij gebleven; achter zich aan trekken en dan als een bedelaar heeft hij ge; geen reclame er op, maarleefd, maar velen heeft hi) oktober is rozenkransmaand. door zijn voorbeeld en door zijn Dat wist Europa, de zevende woord tot goede christenen ge- oktober van het jaar 1571, toen maakt. Over de hele wereld is in de slag bij Lepanto de Turk- zijn naam bekend, want overal se vloot verslagen werd. vind je zijn volgelingen: de Dat wisten de mensen in de franciscanen en de leden van oorlogsjaren, toen zoveel geva ren dag en nacht dreigden... Ze baden de rozenkrans. Daaraan denken we in deze maand op de eerste plaats de derde orde. We hebben vandaag maar even tijd voor al die heiligen. Je moet zelf die liturgische kalender nakijken. Daar heb je Maar oktober biedt nog veel nog de zesde oktober: De hei lige Bruno. Niet zo gauw zeg gen, dat je daar nooit van gehoord hebt. De naam kartuizers ken je allemaal. Je weet allemaal, dat dat paters zijn, die een heel streng leven leiden. De heilige Bruno Hij is het, die de Frankische is de stichter van die orde. koning Clovis tot christen Al de feesten, die we nu ge maakt. In Reims doopt bis- noemd hebben, zijn eigenlijk al Ffet dubbele regenscherm voor da schop Remigius hem! voorbij. Maar ze behoren bij de mes (uit de voorbije tpd toen er De tweede oktober is het oktoberrijkdom. feest van de heilige engelbe- meer... Bekijk de kerkelijke kalen der eens. Let eens op, wat een groot aantal bekende personen je aandacht waard zijn. De eerste oktober al: bis schop Remigius! waarders al geweest. Geeft niet, als je daar niet aan gedacht hebt, je hebt er de hele maand en je hele leven nog de tijd voor. Trouwens: iedere morgen bid je: Engel van God, die mijn bewaarder zjjt." iop „tournure en keu" werd ge dragen)Een regenscherm boven de „keu" en een in de hand. (Slot) heid, en na heel wat teleur- Voriee week hebhen wii het stellingen voor Hanway werd Zo, nu weet je, wanneer we het Q Vonge u he_ Engeland dan de paraplu ge feest van die engelbewaarder eehad en eezien dat een bruikt. Over de paraplu in vieren. We zijn in ieder geval Engelsman JohT Hanway de FrankrUk wordt het volgende nog in het octaaf van die paraplu te Londen bekendheid veTrf^M d „rote feestdag. trachtte te geven. Hanway Iemand m een van de grote De derde oktober: de heilige vertoefde in de 18e eeuw in Theresia van het kindje Jezus, china en zag daar dat de in- Daar komen we de volgende woners zich door middel van week nog wel even op terug. een scherm tegen de branden- Want er is nog een andere de zonnestralen beschutten. Theresia, van wie we ook deze paj. vond de Engelsman een prachtige vinding, oktobermaand het feest vie ren Die oktobermaand is zo rijk aan feestdagen. Die vierde oktober... Ja, wie zal die feestdag niet kennen? De heilige Franciscus, de grote boetedoener van Assisie. We begrijpen er niets van! Hoe is het mogelijk, dat ie mand alles wat hij bezitten kan: mooie kleren, een mooi huis, veel geld, eer en roem en heel veel plezier... dat iemand dat alles maar kan afstaan, om in volkomen armoede alleen God te dienen. hij dacht onmiddellijk aan zijn landgeno ten. Zouden ook zij het niet prettig vinden zich te beschut ten tegen de stralen van de zon? Daarom kocht John Han way in China een zonnescherm en reisde daarmee op een goe de dag naar zijn land terug. Zodra de zon scheen, zou hij zich met het zonnescherm in Londens straten vertonen. steden van Frankrijk had van de uitvinding der paraplu ge hoord. Hij vond het idee prach tig, doelmatig, en kwam tot het besluit, een groot aan tal paraplu's te laten maken, precies volgens het uitgevon den exemplaar van de Engels man. Nadien liet de opdracht gever zoveel reclame maken, dat de mensen vol verwachting naar de aangekondigde nieu wigheid uitkeken. Overal ver telde men elkaar, dat men met zo'n ding uit kon gaan als het regende, zónder dat men nat werd. Tenslotte liet de handige za kenman bekend maken, dat hij de eerstkomende regendag zich zelf op straat zou verto nen met zo'n regenscherm. Toen het drie dagen later stort regende, had zich een mensen- Maar de zon mocht dan al in China schijnen, het drukke Londen werd maar zelden met haar warme stralen begun stigd. Iedere morgen keek VeeT rrièn'oon' türi van John Hanway naar de lucht en massa voor de huisdeur van de Francises begrepen het ook iedere morgen moest hij waar- fabrikant., verzameld niet hoor. Ze liepen hem joe- nemen, dat het weer een dag -- lend achterna toen de zoon van van regen, mist of wind zou de rijke lakenkoopman als een zljn- bedelaar in een haren kleed en Op een dag, toen de regen ge- door de straten stadig neerstroomde en in een de blootsvoets ging. „Ha, ha, komt kijken men sen, Francesco is gek gewor den. Wat een dwaas! Zelfs de vader van Francesco, die voor zijn zoon een grootse toekomst gedroomd had, maar dan een wereldse toekomst, zelfs die rijke vader Bernadone, begreep er niets van, dat zijn zoon vrij willig afstand deed van al de ommezien de kleren van voorbijgangers doorweekte, kwam John Hanway op een gedachte: Niet tegen de zon nestralen alleen, maar ook te gen de vallende regendroppels kan zo'n scherm ons beveili gen! Eindelijk ging de deur open en allereerst kwam uit het huis een aantalmuzikanten te voorschijn: de paraplu zou met muziek haar intrede doen. Achter de muzikanten liep de fabrikant met zijn vrouw: daar op volgden zijn zes kinderen en een grote groep vrienden; al len waren gewapend met re genschermen. Gevolgd door vele nieuwsgierige en uiterst verbaasde burgers ging deze vreemde optocht de straten van de stad door. Het succes II De koning was groot en sterk. De duivel klein en slank, maar listig. Het werd een zware strijd. Maar de koning werd overwinnaar. Met zijn sterke armen had hij de duivel gegrepen en op de grond geworpen. ,,Dus voortaan zul je mij onderdanig zijn!" juichte de koning. De duivel siste van woede. „Helaas, het is zo! Zeg maar wat je van me wenst!" „Rust en vrede, heer Beël zebub. Jij en je trawanten zul len voortaan mij en mijn volk met rust laten." „Het zal geschieden!" grijns de de duivel. „Anders niet?" „Jawel! Niet zo haastig, zwartjan. Ik weet, dat je mach tig bent. Ik wil van die macht gebruik maken. Zeven jaar lang zul je ieder jaar iets bij zonders voor mij doen." „Je bent wel veeleisend!" siste de duivel. „Maar je bent overwinnaar. Spreek dus maar op. Wat wil je!" „Goed gesproken, heer dui vel. Dit eerste jaar moet je voor mij een prachtig paleis bouwen. Het moet schitteren van goud en edelstenen en er mag niets aan ontbreken." „Het zal gebeuren," gromde de duivel. „Verdwijn dan!" beval de koning. Onder daverend geloei storm de de duivel het paleis van de koning uit. Een zucht van verlichting steeg op uit het gehele land, toen men tot de ontdekking kwam, dat de macht van de duivel gebroken was. En steeds meer verbaasden de koning en de onderdanen zich over de prach tige dingen, die door de over wonnen geesten tot stand kwa men. In de loop van de jaren ver rees niet alleen een prachtig goudslot, maar daarbij werden ook paradijzen van tuinen aan gelegd: grote wegen en mach tige bruggen schenen uit het niet te voorschijn te komen. Allerwegen bezong men de grote koning, die door zijn over winning op de duivel het land welvaart bezorgde. Toen kwam het laatste, het zevende jaar. Weer stond de duivel voor de koning. „Ik heb je eigenlijk niets meer te vragen," sprak deze. „Je hebt me alles gegeven, wat ik verlangde. Ik heb je macht en je kunsten bewon derd. Je bent werkelijk tot veel in staat!" De duivel gromde tevreden bij zoveel lof. Dat betekende zijn verdere ondergang, want de koning ging voort: „Nog eenmaal zou ik je gro te macht op de proef willen stellen. Laat eens zien, heer duivel, hoe groot en lang je jezelf wel maken kimt?" „Anders niet?" grinnikte de duivel gevleid. En hij groeide uit tot zo'n enorme lengte, dat hij met zijn vingers het haan tje van de toren kon rond draaien. „Genoeg, genoeg!" juichte de koning. „Krimp maar weer ineen. En maak je zo klein als mijn pink... als je daartoe ten minste in staat bent!" (wordt vervolgd) Hanway was zelf verrast door die plotselinge ontdekking was "geweldig. Dadelijk wilde ,1;= un u- j en rustte niet, vóór hij het iedereen zo'n praktisch regen goederen, die hu hem bieden zonnescherm een dusdanige scherm voor zich zelf bezitten, kon. Als een aime, dwaze be- verandering had laten onder- Thans is de paraplu aan mo delaar wilde Franciscus leven, gaan, dat dit tegen de regen de onderhevig. Vorm en kleur Alleen maar aan God denken, weerstand kon bieden. Hanway van een paraplu brengen een voor God werken. gaf aan zijn uitvinding bekend- vrolijke noot op een regenach tige dag, want zwarte para- plu's zie je niet zoveel meer. Trouwens veel paraplu's over het algemeen niet, want de moderne regenkleding geeft goede beschutting tegen regen- ouien. Vooral de Grieken legden zich vroeger op de kunst van het potten bakken van gebran de aarde (terra cotta) toe. Uit Italië ging de kunst van het werken met terra cotta naar Gallië en Brittanië over; bij de invallen der barbaren kwam zij geheel in verval. De beeldhouwer, Luca della Rob- bia (vijftiende eeuw) uit Flo rence en de Franse glasschil der Bernard Palissy (zestiende De nieuwe brugbogen (overspanningen) werden, nadat ze tevoren ge- eeuw) zijn door de vervaardi- heel op constructiewerkplaatsen reed gemaakt waren, ter plaatse ging van voorwerpen uit ge- „ingevaren"t een erg precies en deskundig werk, brande aarde bekend. «rs» Buitenlandse boer met ouderwets regenscherm. De ooievaar behoort tot het voorbeeld „lusvorm." Hier kun nen we beter spreken van „mosselschelpvorm," want de ronde ruglijn en de onderkant van de vleugel maken samen de genoemde vorm. De hoogte van de poten is zowat gelijk aan de overige hoogte van li chaam, hals en kop. Sedert 23 september heeft de Moerdijkbrug dubbelspoor, dat wil zeggen een dubbel stel rails op de brug. Dit is geen gemakkelijk werk geweest, daar de oude brugoverspannin- gen door nieuwe (bredere dus) moesten worden vervangen. De nieuwe Moerdijkspoorbrug be staat nu uit vijf zogenaamde vakwerkbruggen, elk 208 meter lang en rusten op drie steun punten (elke brug overspant twee openingen). Voorts is er aan de noordelijke oever nog een plaatstalen brug van der tig meter lengte. De spoorbrug over het Hollandsch Diep, ook wel de Moerdijl.brug genoemd, is ongetwijfeld de langste brug van Nederland. Misschien weet je dat er tot voor de oorlog veertien overspanningen (bo gen) waren van elk 102 meter lengte, dat is dus totaal 1428 meter: bijna anderhalve kilo meter lang. Door stenen land- hoofden was de lengte van de brug aanzienlijk geringer dan de breedte van het Hollandsch Diep, welke meer dan 2600 me ter bedraagt. Je begrijpt wel dat het een geweldig knap stuk werk is geweest om over dit brede water een brug te ma ken. Van het jaar 1869 tot 1872 heeft men er aan gewerkt. Weten jullie, dat er twee Moerdijkbruggen zijn? In 1936 werd ook een verkeersbrug (dus voor auto's en zo) over het Hollandsch Diep geopend. Deze brug bestaat uit tien overspanningen van elk hon derd meter. Tijdens de oorlog werden beide bruggen door de Duitsers vernield. Van de spoorbrug lagen zes over spanningen in het water, ter wijl twee pijlers zwaar be schadigd waren. Van de ver keersbrug lagen vier overspan ningen in het water. De spoorbrug is thans dus met meer de oude Moerdijk- brug. Aan de noordzijde is de bruglengte aanmerkelijk inge kort, er is namelijk een gedeel te vervangen door een aarden aanloopbaan, welke ver in het water gaat ALKAID p. 7 Madura n. Antwerpen. ALWAKI p. 7 Tersch. n. Hamburg. BALI p. 7 Sabang n. Colombo. CALTEX DELFT p. 7 Kp. Bon n. R'dam. CALTEX THE HAGUE p. 7 Gibraltar n. Rotterdam. EENDRACHT 7 te Gibraltar. HELGA SMITH p. 7 Kp. Gata n Napels. JAVA p. 7 Alg. n. Pt. Said. MYONIA p. 7 Guardaf. n. Singapore. NIGERSTROOM 7 te Bordeaux. PRINS WILLEM v. ORANJE p. 7 Wight n. Montreal. SALAWATI p. 7 Alg. n. Djibouti. WATERLAND 6 v. Gdynia n. St. Vine. TITUS 6 te Beyrouth. TIBIA 6 te Fahaheel. VAN CLOON 6 te Soerabaya. VAN SPILBERGEN p. 6 Accra n. Abidjan. VAN WAERWIJCK 6 te Penang. VAN NOORT p. 6 Thursday Island naar M alraccar WELTEVREDEN 6 te Genua. WONORATO 5 v. Singora n. Pt. Swet- tenham. IJSSEL 6 te Calamata. AALSDIJK 6 te Norfolk. AGAMEMNON 6 te Fort Liberte. BAARN 6 te Punta Cardon. BRITSUM 6 op 150 mijl w. Bermuda n. Havre. CELEBES 6 te Colombo. CHARIS 6 op 750 mijl z.w. Azoren naar Dordrecht. DORDRECHT p. 6 Lizard n. Hamburg. DRENTE 6 te Rotterdam. ENA 8 te Curasao verw. FRIESLAND p. 6 Sabang n. Aden. HELICON 6 van Curacao n. Cartagena. KATELYSIA 6 te Auckland. LAERTES 6 v. Amst. n. Djakarta. LAWAK 6 te New York. LIMBURG 6 te Damman. MARISA p. 6 Ouessant n. Reykjavik. MIRZA p. 6 Makalla n. Port Soudan. MAAS 6 te Istanboul. RIJNKERK 6 te Barcelona. SOESTDIJK p. 6 Algiers n. Halifax. STAD ARNHEM 6 op 600 mijl o. Belle Isle n. Seven Islands. STENTOR 6 te Aruba. SCHELPWIJK 6 op 550 mijl z.w. Lands- End n. R'dam. STAD LEIDEN 6 te Damman. TJISONDARI p. 6 Sabang n. Lorenzo Marq. TEUCER 6 te Liverpool. TALISSE 6 te Djakarta. TIBERIUS 6 te Trinidad. TRITON 6 te Pt. au Prince. WONOGIR1 6 te Iloilo. ZIJPENBERG 6 te Ceuta. BLOEMFONTEIN 6 te Kaapstad. FAIRSEA p. 6 Kp. Guardef. n. Fremantle. RIJNDAM 6 te Cobh. WATERMAN p. 6 Guardef. n. Aden. WILLEM RUYS 6 te Port Said. AENEAS p. 6 Malta n. Rotterdam. ARGOS 6 te Faro. ALCETAS 6 te Aigeciras. ATLAS 6 te Tarragona. AAGTEKERK 6 te Genua. AGATHA 8 te Soerabaya verw. AMOR 6 te Piraeus. ANTONIA 6 te Tjilatjap. ALBLASSERDIJK 6 te New Orleans. ALNATI p. 6 Fern. Nor. n. Rio Jan. ALMKERK p. 6 Enggano n. Tacloban. AMYNTAS 6 te Tel Aviv. AMPENAN 6 te Cjarleston. ANDIJK p. 6 Casq. n. Mobile. ALDERAMIN 6 v. P. Said n. R'dam. ALMDIJK p. 6 New Olr. n. Havre. ARENDSDIJK p. 6 Kp Sable n. Antw. ALIOTH 6 te Las Palmas. ALTAIR 6 te Bahia. ALPHACCA p. 6 Abrolhos n. New York. A MSTELDIJK p. 6 Tersch. n. R'dam. BREDA 6 te Antofagasta. BILLITON 6 te Abadan. BOREAS 6 te R'dam. CALLISTO 6 te Montreal. GORILLA p. 6 Guadel. n. Curacao. CALTEX LEIDEN p. 6 Gibr. n. R'dam. DUIVENDIJK p. 6 Ouess. n. Cristobal. DIEMERDIJK p. 6 IJmuiden n. Antw. ERINNA 6 te Bangkok. ESSO ROTTERDAM 6 te Sidon. ESSO AMSTERDAM 6 v. Sidon n. R'dam. ESSO DEN HAAG p. 6 Malta n. Sidon. FARMSUM p. 6 Finist. n. Londen. GOUWE p. 6 Las Palmas n. Dakar. GABONKUST p. 6 Finist. n. Dakar. GORDIAS 6 te Lissabon. HAARLEM 6 v. Ciud. Truj. n. P. Prince. HERA 6 te Amsterdam. HOOGKERK 5 te Hamburg. HERSILIA 6 te P. Prince. HATHOR 5 te Amsterdam. ISIS 6 te Demerara. ILIAS 5 te Ryeka. JUPITER 6 te R'dam. KENTA p. 6 n. R'dam. KIELDRECHT p. 6 Esper. n. Melb. ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.30 muz.. 7-45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12-33 gram., 12.55 zonnewij zer, 13.00 nieuws, 13.20 dansork., 13.45 gram., 14.00 boek, 14.10 gram., 14.20 En gelse les, 14.40 dameskoor, 15.00 kron. letteren en kunsten. 15.40 harmonie-ork., 16.00 Gregoriaanse zang, 16-30 jeugd, 17.00 Musette-ork., 17.20 jeugd, 18.00 gram., 18.15 journ. weekoverz., 18.25 gram., 18.30 parlementair overz., 18.40 instr. octet, 19.00 nieuws, 19.10 gram., 20-00 Lichtba ken, 20.20 act., 20.35 de gewone man, 20.40 gevar. progr., 22.35 Wij luiden de Zondag inen Het getuigenis over Chris tus, Avondgebed, 23.00 nieuws. 23.15 Es peranto, 23.22 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.35 orgel, 8-55 vrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continubedrijven, 11.35 sopr. en piano, 12.00 orgel, 12.33 gram., 13.00 nws.. 13.20 lichte muz., 13.45 sport, 14.00 jeugd. 14.35 speelt u mee!, 14.50 accordeonork., 15.20 Fries progr.. 16.45 Radiophilharm. ork., 16.30 caus., 16.45 gram., 17-10 week- journ., 17.40 lichte muz., 18.00 nieuws, 18.20 dansmuz., 18.45 regeringsuitz., 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 caus, VARA: 20.00 nieuws, 20.05 gevar, progr., 22.00 caus.. 22.15 viool en piano, 22.30 gram., 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws. 23.15 gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 Act. en weeroverz. 20.30 Cees de Lange ontvangt. 21.05 Filmverz- progr. 21.25 Pauze. 21.30 Een avond in St.-Germain des Prés. NTS: 22.00-23.00 Eurovisie: Slot v. d. Horse of the Year Show. ENGELAND, BBC, home service 330 m: 12.00 dansmuz., 15-00 ork.muz 17 oo ork.conc., 19.30 lichte muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m 12.30 ork.conc.. 13.15 dansmuz., 15.00 lich en ™uz", 19 00 lichte muz-- 19-30 dansmuz 22.00 ork.conc., 23.50 dansmuz., 0.15 lich te muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m: 12.00 amusjnuz, 13.15 gevar muz 14.00 lichte muz., 15.00 volksliederen- oratorium, 18.00 lichte muz.. 19.25 koor- conc., 20.00 gevar. muz., 22.10 symf ork 22.40 dansmuz., 23.30 chansons. 0.15 dans muz., 1.00 lichte muz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m- 14.17 symf.ork. en soliste, 15-40 opera- muz., 16.10 ork.conc., 16.55 kamermuz. BRUSSEL, 324 m: 12.34 lichte muz 13.15 Radio-Almanak, 15.45 accordeon- muz., 16.15 accordeonmuz., 16.45 Eng les. 17.30 koorconc. 484 m: 12.15 lichte muz.. 17.30 rttm.- muz., 22.15 lichte muz. DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S- 16.30 V d. jeugd. 17.10 In de T.V.-die rentuin en progr.overz. 20.00 T.V.-film 22.00 Horse of the year show. 23.00-23.10 Meditatie. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: 17.00 V. d. Jeugd. 19.00 Testbeeld 19.15 Gram. 19-30 Openingsbeeld. 19.31 Religieus progr. 20.00 T.V.-nieuws. 20.25 De week in beeld. 20.50 T.V .-feuilleton 21.15 Guy Lombardo Show. 21.40 T.V.- nieuws. 22.00 Eurovisie: Relais v. d B.B.C.; Rep. The Horse of the Year Show BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz 19.45 Testbeeld. 20.00 Act. 20.15 Journ 20.40 T.V.-spel. 22.00 Eurovisie: Horse of the Year Show. 23.00 Le Carrousel aux Images. KOTA INTEN p. 6 Malta n. Alex. KERTOSONO p. 6 Lamu n. Djib. KARSIK 5 v. Kobe n. Shanghae. KOTA GEDE 5 v. Djak. n. Bintang. LOMBOK 6 te Trinidad. LISSEKERK 6 te Hamburg. LOOSDRECHT 6 te Antwerpen. MAETSUYCKER 6 te Singapore. MIJDRECHT p. 6 Hatteras n. Aruba. MAASKERK 6 te P. Elisabeth. MAASHAVEN 6 te Rio Janeiro. OOSTKERK 6 op 250 mijl z.w. Onslow OVULA 8 te Soerabaya verw. OOTMARSUM 6 te Amst. ORION 5 te Algiers. PHILETAS 6 te Amsterdam. PENDRECHT p. 6 Finist. n. Sidon. PRINS FR. WILLEM 6 te Bremen POSEIDON 6 te La Guaira. POLYPHEMUS 6 te Djakarta.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 11