Voetgangers dienen in gesloten groepen over te steken Oversteekplaats geen magisch tapijt f 500 boete en vier maanden voorwaardelijk geëist Het rijverkeer mag voetganger op oversteekplaats niet hinderen Schoolstrijd laait weer op K ru iswoordraa l Cric de Noorman, )j Het raadsel vanTMor Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! SCHAT-EILAAD Wijziging van het wegenverkeers reglement voorgesteld Rood licht voor voetgangers Moeilijkheden bij de luchtmacht VRIJDAG 7 OKTOBER 1955 PAGINA Advies commissie veilig wegverkeer Verboden zones van vijftig meter Thans waarschuwing, straks verbod tot oversteken GOUDEN „ORPHEUS" Z A NG BR S P R IJS Voor Elisabeth Schwarz kopf en Fischer-Dieskau In België Twee generaals nemen ontslag Vrijwillige verzekering Verhoging ziekenfonds premie noodzakelijk? Vliegtuig-duikapparaat beproefd Wegens majesteitsschennis Tegen hoofdredacteur van „De Nieuwsbrief Op niet-geregelde punten De sleepbootstaking te Maasbracht Amsterdamse kapiteins zijn solidair Grote plannen voor Voorjaarsbeurs 1956 Veertigjarig jubileum Museumpenoing voor G. Eisner België Spanje spreekt Franse beschuldiging tegen „Témoignage Chrétién" in beslag genomen „Porgy and Bess" niet naar Rusland door ROBERT L. STEVENSON Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Zwolse „Van Meegeren* zaak" Kubitschek leidt bij de Braziliaanse verkiezingen voor het presidentschap^ r (Van onze Haagse redacteur) De commissie veiligheid wegverkeer de officiële adviescommissie voor vraagstukken van verkeersveiligheid heeft aan de raad van de waterstaat advies uitgebracht over 't voetgangersvraagstuk In dit advies sluit de commissie zich. behoudens enkele detailpunten, aan bij het rapport, dat de commissie-Matser onlangs heeft opgesteld over de rege ling van voetgangersoversteekplaatsen e.d. Zij komt voorts tot een aantal con clusies, waarvan de voornaamste zijn: 1. De verkeerslichten voor het rijver- keer en de voetgangerslichten dienen óók voor de overstekende voetganger een dwingende betekenis te hebben. 2. Het verbod van oversteken binnen vijftig meter van een oversteekplaats moet niet gelden voor in- en uitstap pende passagiers van trams en bussen. 3. De tram heeft ten aanzien van de voetgangers dezelfde plichten als het overige rijverkeer. 4. Met het aanleggen van oversteek plaatsen voor voetgangers moet men vooral op traverses en voorrangswegen niet te royaal zijn. 5. De voetganger moet er toe worden opgevoed zoveel mogelijk in gesloten groepen over te steken. 6. De voetganger moet op verharde, voor het motorverkeer openstaande we gen buiten de bebouwde kom, indien hij gedwongen is op de rijbaan te lo pen, links houden. Het rapport van de commissie-Matser behelsde de volgende hoofdlijnen: 1. Er dienen voetgangersoversteek plaatsen te komen, die aan de voetgan ger een in de wet verankerde bescher ming bieden tegenover het rijdend ver keer. 2. Een oversteekplaats voor voetgan gers dient duidelijk en uniform te wor den aangeduid door middel van het z.g. zebra-patroon en oranjeballen met flik kerlicht. 3. Op plaatsen, waar het verkeer ge regeld wordt, mogen de gedragsregels van het rijdend verkeer t.a.v. de voet gangers iets minder streng zijn dan op niet-geregelde punten. Dit geldt spe ciaal met het oog op het afslaand rij verkeer. 4. Tegenover het recht op bescher ming, dat de voetganger met een over steekplaats krijgt, dient de voetganger van zijn kant zich enkele offers in zijn bewegingsvrijheid te getroosten. De commissie veiligheid wegverkeer, die zich bij deze hoofdlijnen aansluit, heeft aan haar advies toegevoegd een concept van de met het oog op de be langen der voetgangers in het wegen verkeersreglement aan te brengen wij zigingen. Al zijn de oversteekplaatsen bedoeld om de voetgangei méér bescherming te bieden, dit wil nog niet zeggen, dat ze een magisch tapijt zouden zijn, dat de voetganger onder alle omstandighe den een veilige overtocht garandeert. Het is niet zo, aldus de commissie vei ligheid wegverkeer in haar advies aan de raad van de waterstaat, dat een oversteekplaats alle naderende voertui gen steeds en onder alle omstandighe den automatisch tot stilstand brengt, zodra de voetganger zich er op begeeft. Op een punt, waar het verkeer ge regeld wordt, zal de voetganger alvorens de oversteekplaats te betreden verplicht zijn, zich er van te overtuigen, of de aan het rijverkeer gegeven tekens voor hem een oversteken gedogen. Op pun ten. waar geen verkeersregeling plaats vindt, zal de voetganger de oversteek plaats eerst mogen gebruiken na er zich van te hebben overtuigd, dat de bestuurders van de naderende voertui gen en trams in redelijkheid in staat zullen zijn voor de oversteekplaats te stoppen. In het wegenverkeersreglement dient een bepaling te worden opgeno men, waardoor voorkomen wordt, dat op een niet-geregeld punt een aantal voetgangers, die elkander met enkele meters tussenruimte bij het over steken volgen, met de wet in de hand het rijverkeer gedurende geruime tijd zouden kunnen blokkeren. Men wil Als een noodzakelijke verplichting voor de voetganger ziet de commissie veiligheid wegverkeer, blijkens haar advies aan de Raad van de Waterstaat, een gebod om bij het oversteken acht te slaan op de tekens, die aan het rij verkeer worden gegeven door een verkeersregelaar of door verkeers lichten. De huidige redactie van het we genverkeersreglement kent aan de rode fase van een lichtsignaal voor voetgangers slechts een waarschuwen de betekenis toe. De commissie vei ligheid wegverkeer stelt nu voor, dat bij gebruik van afzonderlijke lichten voor voetgangers rood licht zal bete kenen, dat de voetganger niet zal mogen oversteken. Drukknopinstallatie Op niet-geregelde punten is een automatisch werkend voetgangerslicht, waarvan de groene fase uiteraard weer gepaard moet gaan met een rood licht voor het rijverkeer, slechts aan vaardbaar als er continu voetgangers zijn, die willen oversteken. Is dit niet het geval, dan zou overwogen kunnen worden het aanbrengen van een druk- knoplicht, waarmee de voetganger zélf het groene licht voor het rijver keer via een gele fase kan omschake len tot een voor hem groen en een voor het rijverkeer rood licht. Het advies stelt echter, dat op snelwegen buiten de bebouwde kom drukknop- lichten niet zonder gevaar zijn, om dat het snelverkeer op deze wegen, waar hard gereden pleegt te worden, niet op een verkëerslicht bedacht is. dit laatste ondervangen door vast te leggen, dat op een niet-geregeld punt de voetganger niet op de oversteek plaats mag gaan als voor die over steekplaats reeds twaalf voertuigen wachten. Een derde punt is, dat ter weerszijden van de oversteekplaats een zone wordt aangewezen, binnen welke het overste ken verboden is. De commissie-Matser dacht aan een zone van twintig meter, de commissie veiligheid wegverkeer meent, dat het verbod moet gelden voor vijftig meter. Dit is wel een afstand, binnen welke de politie een eigenzinnige voetganger nog met woord, fluit of ge baar tot de orde kan roepen. De Oostenrijkse sopraan Elisabeth Schwartzkopf en de Duitse bariton Dier- trich Fischer-Dieskau hebben ieder eer. gouden „Orpheus" gekregen: beeldjes van de mythische zanger uit het oude Griekenland. De prijs is van het jaar voor het eerst in Mantua (Italië) uitge reikt. In het vervolg zal ieder jaar een gouden „orpheus" worden toegekend aan de beste zanger of zangeres. De winnaars ontvingen ook laurier bladeren, die de burgemeester van Zan- te, Griekenland, waar Orpheus volgens de mythe is geboren, had gezonden. Twee generaals van de Belgische luchtstrijdkrachten, Duchateau en Niset, respectievelijk chef van de dienst voor de bevoorrading en chef van het per soneel, zullen op eigen verzoek met pensioen gaan. Het blad „La Libre Bel- gique" schrijft, dat het heengaan van de generaals verband houdt met de publi caties die de laatste tijd in de pers zijn verschenen over de situatie bij de Bel gische luchtmacht. Hierin werd ge klaagd over een gebrek aan coördina tie tussen de verschillende diensten en het ontbreken van onderdelen voor straaljagers, waardoor deze veel te lang aan de grond moeten blijven. Verder zou eveneens het gebrek aan personeel bijdragen tot de thans bestaande crisis bij de Belgische luchtstrijdkrachten. Op de meeste bases moeten de piloten „queue" maken om een kans tot vlie gen te krijgen en door het te gering aantal vlieguren gaat hun vaardigheid achteruit. „In de bepalingen van de NATO is vastgelegd, dat een vliegtuig na twee jaar een algemene revisie moet ondergaan. In België wordt dit op drie jaar gehandhaafd", aldus het katholieke blad. „Een Belgische Thunderjet, die op 23 september bij Keulen verongelukte, had op 5 september gereviseerd moeten worden. Maar wegens het tekort aan vliegtuigen had men dit uitgesteld tot 30 September", aldus het Belgische blad. (A.N.P.-U.P.) De voorzitter van de ziekenfondsraad deelt mede, dat, nu enige algemene ziekenfondsen hebben besloten met in gang van 9 oktober de premie der vrij willige verzekering belangrijk te ver hogen in een rondschrijyen onder de aandacht van alle fondsen is gebracht, dat het niet mogelijk is, op zo korte termijn de voor een besluit tot premie verhoging vereiste goedkeuring te ver lenen, daar eerst moet worden onder zocht, of verhoging noodzakelijk is. Voorts zijn de fondsen er met klem op gewezen, dat de premie van de vrij willige verzekering voor de meeste ge zinnen reeds een zware druk betekent en dat dus een verdere verhoging van deze premie tot het strikt noodzakelijke dient te worden beperkt. Daar het thans nog geheel onzeker is, in welke mate kostenstijging als gevolg van herziening der honoraria van de onderscheidene groepen van medewer kers in de naaste toekomst is te ver wachten en welke betalingen met terug werkende kracht nog moeten worden gedaan, ontbreken vooralsnog de nodi ge gegevens voor een verantwoorde pre mieverhoging. Bovendien hebben veie fondsen over de afgelopen jaren over schotten geboekt op de exploitatie van de vrijwillige verzekering en dient ern stig te worden overwogen, in hoeverre eventuele nabetalingen uit deze over schotten kunnen worden geboekt. Op de fondsbesturen is een dringend beroep gedaan, zich van overijlde pre mieherziening te onthouden. In het Sportfondsenbad-Oost te Am sterdam is woensdag een demonstratie gehouden met een vliegtuigstoel, be mand met een marinepiloot, op nor male wijze op deze stoel vastgebonden. Met dit apparaat kunnen piloten zich oefenen om onder water bij het vei> ongelukken van hun vliegtuig zich los te kunnen maken van hun stoel. Pakistan In het Pakistaanse deel van Punjab is de rivier De Ravi bui ten haar oevers getreden. Duizenden hebben hun woning verloren. Vijfhonderd gulden boete en een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Den Haag geëist wegens majesteitsschennis tegen de hoofdredac teur van „De Nieuwsbrief". In een artikel in „De Nieuwsbrief" werd een aanval gedaan op het rege ringsbeleid inzake Indonesië. Hierin be trok de schrijver de persoon van de Koningin in beledigende bewoordin gen In zijn requisitoir zei de officier, dat het lichten van de persoon des ko- nings uit het kader van de kroon in strijd moet worden geacht met de eer bied en het ontzag, dat een ieder ver schuldigd is aan hem, die met konink lijke waardigheid is bekleed. De koning wordt hiermede neergehaald uit de on aantastbare hoogheid van zijn positie, hetgeen reeds op zichzelf een morele geringschatting inhoudt en mitsdien een belediging van de majesteteit oplevert. Verd., aldus de officier, heeft H.M. m haar persoon becritiseerd terzake van haar aandeel in het regeringsbeleid. Hij heeft haar verweten, dat zij de eed op de grondwet verzaakte, dan wel de staatszaken verwaarloosde. Komende tot de strafmaat zei de officier, dat de Koningin te hoog is gezeten om de straf te doen gelden als een criminolo gische weerwraak voor de belediging. (Van onze Haagse redacteur) Omdat de voetganger op een niet-ge regeld punt bjj de vraag of hij gerech tigd is via de oversteekplaatsen over te steken geen aanwijzingen kan ont lenen aan een verkeersregelaar of aan lichtsignalen, wordt het noodzakelijk geacht, dat de voetganger daar een maximum aan bescherming wordt gebo den. Dit maximum houdt in, dat het aan de bestuurder van een voertuig of tram op niet-geregelde punten niet vrij staat te „boren". De commissie veiligheid wegverkeer heeft derhalve voorgesteld in het we genverkeersreglement een bepaling op te nemen, welke het rijverkeer de ver plichting oplegt bij niet-geregelde pun ten de voetganger op de oversteekplaats niet te hinderen. Bij wèl-geregelde pun ten ligt de zaak anders. Daar kan en moet de voetganger zich houden aan de Verkeerstekens: vermelde zeer stren ge eis voor het rijverkeer geldt daar dan ook niet. Op geregelde punten mag de bestuurder van een voertuig of tram derhalve als hem het teken „doorgaan" is gegeven, wel „boren", mits hij zich uiteraard houdt aan het algemene voor schrift, dat hij de voetganger niet in gevaar brengt. De verdedigers merkten op, dat de kritiek misschien minder elegant is uit gevallen doch in geen geval een bele digend karakter draagt. De opzet van de strafbare belediging is in dit geval niet aanwezig. Verd. heeft gehandeld in het algemeen belang. Mocht de recht bank eventueel toch aannemen, dat de opzet van de belediging aanwezig was, dan verzochten de verdedigers uitslui tend te straffen met een geldboete. Uitspraak 20 oktober. 36. Saran's burcht, waar Monoch nu de scepter zwaait, is het doel van de tocht, heeft Eric uit de gesprekken van de soldaten opgemaakt; zij verwach ten daar de volgende morgen aan te komen. „Eén ding is zeker", denkt Eric. „Vóór dat gebeurt moet ik uit hun handen zien te komen. Maar hoe? Op Wolf valt deze keer niet te rekenen, daarvoor is onze snelheid te groot. Zelfs al volgt hij het spoor, dan nog zal hij te laat komen, want als ik eenmaal binnen de muren van de burcht ben, is er geen redden meer aan. Het enige, wat er voorlopig op zit, is: afwachten tot zich misschien nog een gunstige gelegenheid voordoet, al is deze kans niet groot". Intussen laat de gedachte aan Winonah hem niet los. Sprak Fergus de waarheid, toen hij beweerde, iets over haar te kunnen vertellen? Tegen de schemering laat Fergus halt houden en een kamp opslaan. „Zal ik nu iets wagen?" over weegt Eric besluiteloos. Als enkele krijgers op hem af komen om de boeien aan zijn voeten los te maken, weet hij opeens, dat dit het geëigende moment is voor een ontvluchtingspoging. Ogenschijnlijk rustig, wacht hij af tot zijn voeten vrij zijn. Dan drukt hij zijn hielen krachtig in de flanken van het paard onder het slaken van een doordringende kreet. Zijn opzet slaagt boven verwachting: met een steigerende sprong schiet het dier vooruit. Eer de haastig opzij springende krijgers beseffen wat er gebeurt, verdwijnt Eric in razende vaart tussen de bomen. In Amsterdam hebben de kapiteins van sleepboten op de binnensleepvaart zich solidair verklaard met de sleep bootkapiteins uit Maasbracht, die giste ren in staking zijn gegaan. Voor het traject Maasbracht-Rotterdam en Maas- bracht-Amsterdam nemen de Amster damse sleepbootkapiteins geen opdrach ten aan, anders dan tegen een tarief dat 25 pet. hoger ligt dan het oude. Opdrachten voor binnensleepvaart van Amsterdam uit naar het noorden wor den normaal uitgevoerd. Intussen weigert de Stichting Neder landse Binnenscheepvaart, waarbij ook de particuliere slepers zijn aangeslo ten, ieder sleepcontract met van het officiële tarief afwijkende sleeplonen goed te keuren. Eigenaars van boten, die desondanks slepen laten wegtrekken, maken zich schuldig aan overtreding der bepalingen van de stichting, met het gevolg dat zij straffen zullen op lopen. In 1956 bestaat de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs in. Utrecht veertig jaar. Voor de viering van dit jubileum tijdens de komende voorjaarsbeurs, die van 13 t.m. 22 Maart wordt gehouden, is thans een programma in voorberei ding. Nu de inschrijvingstermijn voor deel neming aan de voorjaarsbeurs 1956 zo goed als gesloten is, laat het zich aan zien dat deze jubileumbeurs de groot ste zakelijke beurs zal zijn die ooit in ons land is gehouden. Naar schatting zal haar omvang 63.000 mZ bedragen, d.i. 11.000 mZ meer dan bij de laatste Utrechtse voorjaarsmanifestaties. De uitbreiding ligt vooral op het ter rein aan de Croeselaan, waar o.a. naast de afdeling bouwmachines en -materia len een grote groep deelnemers met in tern transportmaterieel zal exposeren. In de nieuwe hal, die aan de Graadt van Roggenweg wordt opgetrokken en bij de jubileupnbeurs in gebruik zal worden genomen, zullen o.m. de collec tieve inzendingen uit het buitenland worden ondergebracht. Tot op heden zijn de volgende mani festaties van de Utrechtse jaarbeurs voor het komend jaar vastgesteld: Win- tervakbeurs voor koffers en lederwaren 17 t.m. 20 Januari, beurs voor meubelen en woningtextiel 6 t.m. 11 februari, voorjaarsbeurs 13 t.m. 22 maart, Inter nationale beurs voor leder, schoenen en aanverwante branches (Interleder 5) 4 t.m. 8 juni, najaarsbeurs 4 t.m. 13 sep tember. H.M. de Koningin heeft aan de heer C. Eisner te 's-Gravenhage de z.g.n. mu seumpenning, in zilver, toegekend als blijk van waardering voor zijn verdien sten. betoond door schenking van zijn belangrijke verzameling vlinders van het genus Parnassius en verwante vor men aan de staat der Nederlanden, ten behoeve van het rijksmuseum van na tuurlijke historie te Leiden. Advertentie Gistermorgen heeft de rector-magnifi- cus van Leuven, mgr. Van Wayenbergh, een onderhoud gehad met de socialisti sche burgemeester van Leuven, de heer Thielemans, naar aanleiding van de dreigende houding der studenten, die onmiddellijk hebben besloten de strijd tegen de wetten van Collard te hervatten. Woensdag hebben zij de bur gemeester er van in kennis gesteld en gisteren waren zij voornemens in gro ten getale met Nederlandse studenten uil Delft door de straten te trekken. Volgens de socialistische Volksgazet van gistermorgen heeft burgemeester Thielemans verklaard de itaat van be leg te zullen afkondigen. Sinds 30 september is de godsvrede tussen links en rechts ten einde, welke op 2 juli uit vrees voor bloedige botsin gen te Luik werd gesloten. Sinds 1 oktober hebben zich reeds nieuwe incidenten voorgedaan. In de nacht van zaterdag op zondag hebben „onbekenden" de seininstallaties van de spoorlijnen in West-Vlaanderen onklaar gemaakt. Zondag heeft minister Collard in Nieuwpoort gesproken. Hij liet zich daarbij beschermen door 300 veldwach ters in uniform, maar er hebben zich geen incidenten voorgedaan. De toe stand in Leuven is momenteel zeer ge spannen. (K.N.P.). Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren Ineen persverklaring laten weten, dat de Spaanse Hoge Commissa ris in Marokko maandag ten stelligste de berichten heeft tegengesproken vol gens welke gewapende benden, die in de Franse zone van Marokko opereren, afkomstig zouden zijn van de Spaanse zone. Deze tegenspraak is ter kennis gebracht van de regeringen van Frank rijk en de Verenigde Staten. Jacques Soustelle, gouverneur-gene raal van Algiers, heeft gisteren in een onderhoud met premier Faure verklaard dat de tijd rijp is voor een „snel, dui delijk en definitief besluit" m.b.t. de kwestie-Algiers. In Algiers is, op grond van de bepa lingen van de uitgevaardigde noodwet, het op 1 oktober verschenen nummer van het katholieke weekblad „Témoig nage Chrétien" in beslag genomen. De directie van het blad heeft geprotes teerd tegen „deze aanslag op de vrij heid van meningsuiting" en „de wijze, waarop de bepalingen van de noodwet namelijk volgens het oordeel van laag geplaatste beambten worden uitgevoerd." (AFP-Rtr) De Amerikaanse negertroep „Every man's Company", zal niet naar de Sovjet-Unie reizen, zo deelt het Sovjet blad „Litterair tijdschrift" mede. Er oe- stonden plannen vóór de opvoering van „Porgy and Bess" in twee Sovjet steden. De door de Amerikanen aangehaalde „onvoorziene oorzaken", zo schrijft het blad, kunnen niemand bedriegen. De tijd is niet ver, dat, ondanks hen, die tegen culturele uitwisseling zijn, Ame rikanen in Moskou optreden en Sovjet- Russen in Amerika „en dat Paul Robe son zijn paspoort zal ontvangen, opdat hij in Moskou en Praag kan zingen". Horizontaal: 1. koudbloedig weekdier, 4. zuid vrucht, 8. verlichtingsartikel, 11. ons inziens (afk.), 12. voegwoord, 13. ge vuld, 14. bevestiging, 15. bolgewas, 16. gebogen, 17. gewas, 19. geluidloos, 20. hemellichaam, 22. gemeen, 25. wiel, 26. aanw. vnw, 28. familielid, 31. vriend (Fr.), 33. water in BraLant, 35. maan stand (afk.), 36. bid (Lat.), 38. deel van het gebit, 39. gedroogde vrucht, 40. eetgerei, 41. pers. vnw., 42. water in Friesland, 44. zangnoot, 46. deel v. e. huis, 48. behoeftige, 50. onmeetbaar getal, 51. schrijfwijze, 53. bedorven, 55. bediende, 57. wandversiering, 58. soort vaartuig (afk.), 60. pers. vnw., 61. zonder glans, 63. maanstand (afk.), 64. herkauwer, 65. sportterm (afk.), 66. deel v. e. Fr. ontkenning, 67. mil. opleidingsschool (afk.), 69. stofmaat. 71. zangnoot, 73. watering, 75. regel, 77. noodsein, 79. afsluiting, 81. voorzet sel, 82. iedere, 84. hooi' (Fr.), 86. voeg woord, 89. voorzetsel, 9.. pers. vnw., 93. insect, 95. vrucht, 96. armoedige woning, 98. takje, 99. Chin, maat, 100. anno (afk.), 102. touw om iets vast te zetten, 103. pl. in Duitsland, 105. deel v. e. etmaal, 107. verbinding, 110. em mertje, 112. IJslandse literatuur, 115 geluid, 116. pl. in Limburg, 118. riant 120. en omgekeerd (afk.) Verticaal: 1. kledingstuk, 2. vr. munt, 3. leeste ken, 5. deel v. e. etmaal, 6. onvrucht baar, 7. leerling (Fr.), C. werpstrik, 9. knaagdier, 10. geneesmiddel, 17. vo gel, 18. voorzetsel, 21. meisjesnaam, 23. haarkrul, 24. huisdier, 25. sieraad, 27. begrip, 29. pl. in Limburg, 30. bediende, 32. familielid, 34. pl. in Duitsland, 35. gast, 37. onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.), 41. sappig, 43. struisvogel, 45. Europeaan, 46. pers. vnw., 47. ge wicht (afk.), 48. eng. voorzetsel, 49. getij, 50. voor, 52. Russisch heerser, 54. fr. onbep. vnw., 56. nobele, 57. boom, (Vertaald door Yge Foppema) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIHIIIIIIIIIIIIII 10 HOOFDSTUK V Het einde van de blindeman Tot op zekere hoogte was mijn nieuwsgierigheid sterker dan mijn angst, want ik kon niet blijven zit ten waar ik zat, maar kroop weer naar de wal, van waar ik, met mijn hoofd achter een bremstruik, de weg voor de herberg kon overzien. Nauwelijks lag ik daar, of mijn vijanden kwamen aanhollen, zeven of acht man; hun voetstappen klepperden uit de maat over de bevroren weg en de man met de lantaren liep een paar passen voor de anderen aan. Drie draafden er samen, hand in hand, en zelfs door de mist heen kon ik onderscheiden, dat de middelste van dit drietal de blinde bedelaar was. Zijn stem be wees me, dat ik juist had'gezien. „Trap die deur in!" riep hij. „Daar gaat ie!" antwoordden er een paar, en ze stormden op de admiraal Benbow af met de lantaren drager achter zich aan, maar opeens zag ik ze stil staan en op minder luide toon iets tegen elkaar zeg gen, alsof ze er verbaasd over waren dat de deur open was. Maar dat duurde maar even, want de blinde begon weer te commanderen. Zijn stem klonk luider en hoger, alsof begeerte en woede hem aan vuurden. „Naar binnen, naar binnen, naar binnen!" riep hij en schold ze uit, omdat ze treuzelden. Vier, vijf man gehoorzaamden onmiddellijk, ter wijl er twee bij de geduchte bedelaar op de weg bleven. Even bleef het stil, toen klonk er een kreet van verbazing en een stem riep van binnen: „Bill is dood!" Maar weer vloekte de blinde, dat ze zich lieten ophouden. „Fouilleer hem, klungels dat je bent, en een paar man naar boven en haal de kist," riep hij. Ik kon hun voeten op onze oude trap horen dave ren, het hele huis moet er van getrild hebben. Vlak daarop klonken er weer verbaasde uitroepen, het raam van de Kaptein zijn kamer werd met een smak opgeschoven, ik hoorde glas rinkelen en in het maan licht zag ik een man met hoofd en schouders naar buiten hangen. „Pew!" riep hij tegen de blinde be delaar beneden op de weg, „ze zijn ons voor geweest. Iemand heeft de kist van onder tot boven leegge haald." „Is ie d'r nog?" brulde Pew. ,,'t Geld is er nog." De blinde vloekte op het geld. „Flint z'n poot bedoel ik," riep hij. „We zien 'm nergens," antwoordde de man. „Heidaar, jullie beneden, zit ie in Bill z'n zak?" riep de blinde weer. Een ander, waarschijnlijk de man die beneden was gebleven om het lijk van de Kaptein te fouille- gedacht dat het om zo te zeggen het trompetgeschal was waarmee de blinde zijn mannen tot de aanval opriep, maar nu ontdekte ik, dat het van de heuvel helling naar de kant van het dorp kwam en, te oor delen naar de uitwerking die het op de zeerovers had, een signaal was dat hun voor naderend gevaar waarschuwde. „Da's Dirk weer," zei een van hen. „Twee keer! We zullen moeten volbrassen, jonges." „Wie wou hier volbrassen?" riep Pew. „Dirk is altijd al een idioot en een lafbek geweest van hem trek je je toch zeker niks an! Ze moeten hier vlak bij zijn, ze kunnen niet ver weg zijn, je hebt 't bijna in je vingers. Loop dan toch alle kanten uit en zoek ze, stommelingen! Hel en verdoemenis," riep hij uit, ,,'k wou dat ik m'n kluisgaten nog had!" Deze opwekking scheen te helpen, want twee van de kerels begonnen hier en daar tussen de rom mel te zoeken, maar het leek me toe, dat het niet van harte ging en dat hun gedachten meer dan half in beslag genomen waren door het gevaar dat hen zelf bedreigde. De rest stond besluiteloos op de weg. „Millioenen heb je voor 't grijpen, idioten dat je bent, en jullie staan daar als druiloren! Als konin- waren ze hier nog: toen ik aan de deur was, hadden ze 'm op de grendel. Verspreiden jongens, zoek ze op!" „Ze kunnen niet ver weg wezen, ze hebben de kaars laten branden," zei de man uit het raam. „Ga ze zoeken! Elk een kant uit! Haal 't huis over hoop!" commandeerde Pew en sloeg met zijn stok op de grond. Er volgde een groot tumult de hele herberg door; zware laarzen stampten heen en weer, meubels wer den omgegooid, deuren ingetrapt, het was een ru moer dat de rotsen er van weergalmden; toen kwa men de mannen een voor een weer buiten en ver klaarden dat we nergens te vinden waren. Op dat ogenblik klonk hetzelfde fluitsignaal, waar moeder en ik zo van geschrokken waren, toen we over het geld van de dode kaptein gebogen zaten, opnieuw duidelijk door de avond, maar nu tweemaal. Ik had En nu zou ik de kans voorbij moeten laten gaan, omdat jullie te beroerd zijn om 'm te grijpen! Ik zal een arme bedelaar wezen en kruipen en smeken om een slok rum, en ik zou in een koets kunnen rijen! Als jullie zoveel lef in je lijf had als een mijt uit de kaas, dan zou je ze nog te pakken krijgen." „Ben je gek, Pew, we hebben de dubloenen toch", bromde er een. „Wie weet hebben ze het smerige ding niet verstopt," zei een ander. „Pik de poen in, Pew, en sta hier niet langer te gillen." Gillen was het juiste woord, want Pew huilde van woede bij deze tegenwerpingen en ten slotte liet hij zich zo door zijn razernij meeslepen, dat hij ;n zijn blindheid links en rechts om zich heen sloeg; meer dan eens kwam zijn stok met een doffe slag op rug of schou der neer. Wordt vervolgd) 59. zangnoot, 60. graafdier, 62. sprook" jesfiguur, 68. masker, 69. verharde huid, 70. zangnoot, 72. deel v. e. toneelstuk, 74. pl. in Gelderland, 76. lidwoord, 77- selenium (afk.), 78. heilige (afk.), 80- fr. lidwoord, 81. pl. in Overijsel, 83- hoofddeksel, 85. meisjesnaam, 87. begrip, 88. hennepbraak, 90. de maan, 92. delf' stof, 94. voorzetsel, 97. dubbelklank, 99- luchtmacht (afk.), 101. oud (Eng.), 104- overdreven voorliefde voor iets, 105> wending, 106. aaneengesloten rij solda ten, 108. planeet, 109. deel v. e. schoen, 111. eerstvolgende (afk.), 113. titel (afk.), 114. worm, 115. thee (eng.), 117. voorzetsel, 119. meisjesnaam, 121. pers. vnw., 122. liefkozing, 123. de dato (afk.), 124. vogelprodukt, 125. iedere, 126. olie nootje, 127. land in Europa. Verticaal: 1. nieuwsblad; 2. antiek - Ivo; 3. re veille; 4. diner - aarts; 5. a.c. - r.k. era; 6. aha - usance; 7. stronk - eheUl 8. en - debet; 9. onheil set; 10. Engel5 de; 11. komeet hoen. Vertikaal: 1. na - daas - ook; 2. inrichten; 3- eten - Arnhem; 4. Uiver - ene; weerkundige; 6. ski - skelet; 7. lava! 8. lila - nee - sh.; 9. averechts; 10. do tree - Ede; 11. USA - uiten. De civiele procedure tussen de gebroe' ders P. en L. K„ kunsthandelaren *e Utrecht en de reder-kunstbezitter D. van Beuningen zal nomaal voortga^® vinden. De heer Van Beuningen is, zoal) men weet, onlangs overleden. De ree»' ter-commissaris te Zwolle heeft in A. loop van dit jaar reeds enkele dag®): besteed aan het verhoren van getuig®;) in deze zaak, aangezien de gehele kW®5 tie door de rechtbank te Zwolle na5 hem was terugverwezen voor nader o» derzoek. Dit verhoor zal worden voor), gezet op 13 en 14 oktober a.s., zo ver»® men wij. De heren K. eisten van de heer Beuningen een bedrag van ƒ300.000 f beloning voor hun naspeuringen n». de echtheid van „Het Laatste Avo» maal". De heer Van Beuningen was e®,, ter slechts bereid honderdduizend g^e den te betalen. Hij betwistte n.l- ?jj juistheid van de rekeningen, die - hadden ingediend en was van me?je» dat zij hun onderzoek verder hadj*|,t uitgestrekt dan waartoe, hij opdr» had gegeven. De sociaal-democraat Juscelino g, bitschek leidt bij de Braziliaanse sidentsverkiezingen met een efi meerderheid over de industrieel miljonair Adhemar Barros. Ku01 jgte® die eveneens door de comrnu wordt gesteund, heeft tot dusv® 906.263 stemmen gekregen, terwu ^,1- Barros 891.478 stemmen behaalde, j» bitschek zegt overtuigd te zijn «je*5 van de 20 Braziliaanse staten te af winnen. In de wedloop vóór ne „00 presidentschap heeft de P®rt''7og.4^ va.. Kubitschek, Joao Goulart r- stemmen gekregen. Generaal 'ju*') tH®' V' Tavora van de nationale democra unie heeft 829.085 stemmen g®kre?_0iK5' Plinio Salgado, van de rechtse i partjj, kreeg 285.871 stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2