De oprichting van de twee nieuwe bisdommen Succes voor regering-Faure DE NATIONALE VERGADERING AKKOORD MET MAROKKAANSE POLITIEK Kardinaal Innitzer overleden Kernpunten van verkiezingsstrijd Eigendomsrecht en partijvorming op levensbeschouwelijke grondslag Duizenden doden in de Pendsjaab ■4 Zelfbewustheid HOF S Ministerie van Justitie ingelicht De grenzen der bisdommen Hei weer MAANDAG 10 OKTOBER 1955 79sfe JAARGANG No. 26419 Tijdstip van ingang Nieuwe Bisdommen Geen goedkeuring gevraagd Geheel Zeeland bij Breda Enige dagen rust voor mgr. W. Mutsaerts In verband met over vermoeidheid mmmmm Volkomen onverwacht miiiiiiiiiim Kerk en partij De caritas JËP x - DUFFEL MONTY COATS 59 50 Adenauer lijdt aan lichte bronchitis Weinig verandering BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE! ARIEk 28 cents per miilimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Naar aanleiding van het bericht Tut de Osservatore Romano over de Oprichting van twee nieuwe bisdom men, Rotterdam en Groningen, waar- Van wij zaterdag reeds gewag maak ten, kan nog worden medegedeeld, dat het besluit van Z. H. de Paus ook hoge kerkelijke kringen ln ons land ten zeerste verrast heeft. Niet, (jat een uitbreiding op zich van het aantal bisdommen een verrassing genoemd mag worden daarop heeft men in Nederland reeds jarenlang aangedrongen doch men was vóór dat men van de publicatie in de Os- Servatore op de hoogte werd gesteld n°g onkundig van het tijdstip, waarop het besluit zou kunnen worden ge- hornen. De nieuwe grenswijzigingen brengen belangrijke gevolgen met zich mede Vooral op organisatorisch gebied. Zo zul len misschien ingrijpende voorzieningen moeten worden getroffen bij organisa ties en instellingen op velerlei terrein. Tot dusver kenden immers de meeste katholieke Nederlandse organisaties een diocesane opbouw. Bij een uitbreiding Van het aantal bisdommen zou men dan formeel moeten overgaan tot de oprich ting van twee nieuwe diocesane afde lingen met alle daaraan verbonden moeilijkheden van financiële en per soonlijke aard. Het is dan ook niet ge heel en al onmogelijk, dat door de uit breiding van het aantal bisdommen tot fen andere opbouw zou worden beslo ten. Ten aanzien van het tijdstip waarop deze ingrijpende wijzigingen zullen in gaan, vernemen wij, dat verwacht mag borden dat in een van de eerst vol gende nummers dat dus zeer spoedig t®,^wachten is van de „Acta Apos- vew^.Sedis" een Pauselijke Bulle zal van u inen, waarin de officiële tekst In ^Pauselijk besluit is opgenomen. nieuWp esluit zullen de grenzen van de den biS(jommen nauwkeurig wor- ®o|f V«ebakend en te verwachten is nunVide Pauselijke Nuntius Inter- met de Paol° Giobbe in Den Haag ,7 erjng der Pauselijke be sluiten zal worden belast. Op zijn ver- Zoek zullen de bisschoppen van Neder land de gelovigen daarvan wel zo spoe dig mogelijk door middel van een her derlijke brief van de gewijzigde situa tie op de hoogte brengen. Men mag aan nemen, dat de technische maatregelen, Welke door de Internuntiatuur voor de afsplitsing van de beide nieuwe bis dommen zullen moeten worden geno men, geruime tijd in beslag zullen ne men. Ten aanzien van de benoeming van de nieuwe bisschoppen vernemen wij, dat beiden vrijwel zeker rechtstreeks door Rome benoemd zullen worden. Er zal dus, in tegenstelling tot wat in Neder land gebruikelijk is geen voordracht van drie personen in alphabetische v°lgorde door het betrokken kapittel aan Rome voorgelegd worden, omdat de nieuwe bisdommen uiteraard nog ?e?n kapittel bezitten en het minder luist geacht wordt een dergelijke voor dracht te vragen aan de kapittels van de bisdommen, waarvan de nieuwe bis dommen worden afgescheiden. Het valt met te verwachten dat de benoemin gen door Rome reeds spoedig af zul- en komen. Het moet, aldus voegt het A.N.P. Het feit dat twee nieuwe bisdommen *°uden worden opgericht, werd reeds wee maanden geleden aan het minis erie van Justitie bekend gemaakt in p. d schrijven van informatieve aard. brief hield geen verzoek om Eer-i uring van de zetels in. Een der- ho verzoek is tot op heden ook g niet gedaan. .De vraag of bij de oprichting van euwe bisdommen de goedkeuring van v®,.ov.erheid vereist is, kan niet met oiiedigg zekerheid beantwoord wor- l n- Minister Van Hall was bij de be- jjjdideling van de Wet op de Kerke- «Ke Genootschappen in 1853 van me- mg, dat de formele goedkeuring van e overheid vereist was. Schokking, e commentator van deze wet, nam hot aan dat de goedkeuring geen tie g ^on hebben op de residen- v maar alleen op de feitelijke plaats jO vestiging. Als reden daarvoor gaf Voort"' ^at de overheid moest kunnen v omen, dat een bisschopszetel ge- vin Was in een katholieke omge- bin terwiJ1 als feitelijke verblijfplaats J voorbeeld een gereformeerde ge- hp'5nte gekozen zou worden. Zeker- ieid bestaat op dit punt echter niet. m 1853 werden de zetels, zoals die momenteel nog liggen, aanvankelijk niet goedgekeurd, omdat de feitelijke ver blijfplaats in verschillende gevallen yan, de zetel afweek. De feitelijke ver blijfplaats voor Haarlem was Sassen- netm, voor Den Bosch was het Haa- ren en voor Breda de gemeente Hoeven, goedkeuring had toen betrekking deze feitelijke verblijfplaatsen. In (2 volgde de goedkeuring van de genlijke zetels, die toen ook tevens e werkelijke verblijfplaatsen gewor- •p .waren- Voor deze goedkeuring was hJFE een nieuw verzoek aan de over- Oeid gericht. iiiHiiiiiiMiiiiiiuiii ui ii minim mum in mimi urn ui iiiii mi De nieuwe grenzen der bisdommen in Nederland zijn als volgt vastgesteld: Het bisdom Groningen zal omvat ten de provincies Groningen, Fries land, Drente alsmede de Noord-Oost- Polder. Het bisdom Haarlem beslaat voortaan de gehele provincie Noord- Holland (inclusief het Gooi) en het bis. dom Rotterdam de provincie Zuid- Holland. Van nu af aan zal het bisdom B r e - d a het tegenwoordige diocees Breda omvatten, alsmede de gehele provincie Zeeland. Bovendien wordt het deke naat Geertruidenberg van het bisdom Den Bosch afgescheiden en aan Breda toegevoegd. Kathedraal van Groningen zal zijn de dekenale kerk van Groningen, de H. Martinus. de kathedraal van Rotter dam, de' dekenale kerk van de H.H. Laurentius en Ignatius. Dit besluit is door de H. Vader goed gekeurd op 14 Juli. De Nederlandse regering alsmede de Nederlandse bisschoppen zijn op de hoogte gesteld. Deze grenzen gelden als _de algemene regels. Bij de praktische uitvoering er van kunnen enkele ondergeschikte wij zigingen nodig zijn. Het K.N.P. verneemt, dat de benoe ming van de nieuwe bisschoppen nog wel enige tijd op zich kan laten wach ten in verband met het feit, dat de H.H. Congregaties in Rome 20 oktober de gewone werkzaamheden hervatten. Een groot aantal vraagstukken, dat- in verband met deze wijzigingen ont staan is, zal moeten worden opgelost, deels in het Vaticaan, deels in Neder land zelf. Voor wat de voordracht aan de H. Stoel betreft voor de bezetting der bisschopszetels, staat het vast, dat deze kwestie door het Vaticaan in verschil lende landen anders wordt opgelost. Voor Nederland ligt het wellicht voor de hand, dat de H. Vader eerst de ad viezen van de. Nederlandse bisschoppen zal inwinnen. De wijzigingen worden van kracht on de dag, dat de pauselijke bul hier over wordt gepubliceerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiMiiiii hieraan toe, niet onwaarschijnlijk ge acht worden, dat tegelijk met beide nieuwe bisschoppen ook de nieuwe Aartbisschop van Utrecht benoemd zal worden. Het A. N. P. verneemt voorts, dat er in Rome tendenzen zijn te bespeu ren die er op wijzen, dat de Paus wel licht binnenkort een ordegeeste lijke als aartsbisschop of bisschop zal benoemen, gezien ook de verhouding in Nederland tussen wereldgeestelijken en ordegeestelijken. Voor het herstel van de hiërarchie was deze verhouding wereldgeestelijken-ordegeestelijken 3:1, terwijl thans de verhouding juist an dersom is in het voordeel van de orde geestelijken. Wij laten deze mededeling uiteraard geheel voor rekening van het A.N.P. al kan niet worden ontkend, dat in de berichten van onze Romeinse corres pondent elders in dit blad een soort gelijk geluid doorklinkt. Ten aanzien van de achtergronden van het Pauselijk besluit kan, menen wij. het volgende gesteld worden. En in Rome, en in Nederland wordt reeds jaren lang door velen de behoefte gevoeld aan een uitbreiding van het aantal bis schopszetels, omdat door de sterke toename van de bevolking en de daar door eveneens zeer sterk gestegen werkzaamheden het contact tussen bis schop en gelovigen te gering was ge worden. lis het voornaamste oogmerk van deze nieuwe maatregel mag dan ook het streven van Rome genoemd worden om het persoonlijk contact tus sen bisschop en gelovigen te verleven digen. Bij de bestaande indeling, zo heb ben w(j wel eens uit kerkelijke krin gen vernomen, deed zich niet zelden zo'n overvloed van werk voor, dat het bisschoppelijk apparaat soms een admi nistratief lichaam dreigde te worden. ft Ongetwijfeld zullen vele Nederlandse katholieken zich afvragen of deze wij zigingen in de indeling van de Neder landse Kerkprovincie nog op enigerlei wijze verband houden met de vraag of opnieuw een Nederlander tot het Kar dinalaat zal worden toegelaten. Men herinnert zich dat onmiddellijk na de dood van Kardinaal de Jong hierover berichten zijn verschenen. Wij menen te weten, dat de nieuwe indeling in dit verband irrelevant genoemd moet wor den. De mogelijkheid, dat Z. H. de Paus een Nederlander tot Prins van de Kerk zou verheffen, moet in de oude en de nieuwe situatie gelijk worden beoor deeld. Op advies van zijn huisarts zal Z. H. Exc. mgr. W. P. A. M. Mutsaerts enige dage rust moeten houden in verband met oververmoeidheid. Er is geen eti ket reden tot ongerustheid. Over eni ge dagen zal monseigneur zijn ge wone werkzaamheden kunnen hervat ten. iiiiiiummiiiiiiiimmiimimiiimiiiimmiimiiiiiiiiimmiiiiiiimiimiiiiiimiiiiiiiiiiimwiminiiimiiiiimmiimmmmmi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiini Pro). Romme op het spreekgestoelte tijdens het K. V. P.-congres te Utrecht. (Van onze parlementaire redacteur) De rede, waarmede prof. Romme het kader van de K.V.P. in Utrecht een overzicht heeft gegeven van de situatie rond de verkiezingen in 1956, liet een positief geluid horen Wii gaan deze verkiezingen meer dan ooit in het „pro"-teken voeren. Naarmate onze positie groeiende is, voelen wij ons verplicht ons volk de eigen katholieke weg te wijzen, de beste voor het land: de weg der rechtvaardigheid die uitstraalt van Gods wet en van Zijn Kerk, aldus de fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer. De mens moet daarbij gezien worden als een wezen, dat verantwoordelijkheid en tevens liefdeplichten ten opzichte van zich zelf en ten opzichte van anderen heeft. In het vervullen daarvan vindt hij zijn eigen geluk. Er is temeer reden voor ons om het volk deze weg te wijzen, omdat men ons de laatste tijd weer gaat degraderen als een partij, die slechts een anti-houding zou aannemen. Wij zijr wel anti-socialistisch en anti-liberaal, maar dat dan a een omdat wij vóór ons eigen program zijn. Prof, Romme ging de noodzaak tot sa- geen enkele politieke groepering net verder kan brengen dan een minder heid. Op het gebied der buitenlandse politiek constateerde hij weinig onenig heid. echter met één uitzondering. Hij kon zich niet geheel aan de indruk ont trekken, dat de houding en de beoorde ling van socialistische zijde ten aanzien van Nieuw-Guinea enigermate met de slechte gang van zaken in Indonesië samenhangt. H ij herinnerde aan de fel le politieke aanval van ir. Vos, waarte genover hij het irreëel noemde, om over het hoofd te zien, dat bij dr. Drees ,,mijn collega lijsttrekker, maar dan bij een andere partij" het beginsel omtrent de verhouding Neder land-Nieuw Guinea „vuurvast" is ge borgen. Hij herinnerde ook aan het af- scheidsartikel van dezelfde socialis tische heer Vos bij gelegenheid van het tienjarig jubileum van dr. Drees als minister-president en wilde de ontwikkeling van deze controverse in socialistische kring eerst eens af wachten, alvorens zijn verdere hou ding te bepalen. De practische kant van de zaak Nieuw-Guinea loopt in ieder geval bij minister Luns geen ge vaar, aldus prof. Romme, welke me dedeling met een daverend applaus werd onderstreept. Wat de binnenlandse politiek betreft, had prot. Romme meer klachten. Hij herinnerde aan het schrijnende cijfer omtrent de weduwen en wezen: 56 pet. van de weduwen beneden 65 jaar moe ten met hun gezinnen leven van een in komen van minder dan duizend gulden. Een noodregeling, door de KVP reeds een jaar geleden ontworpen, ondervond toen aller instemming, maar tot onze grote teleurstelling, aldus prof. Rom me, heeft dit plan nog geen ander re sultaat gehad dan dat de regering een Advertentie ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN SFR-advies he^ft aangevraagd Hier klopt iets niet, maar de klop om meer menselijkheid zal moeten worden gehoord." Omtrent de gezinspolitiek kon hij in de afgelopen parlementaire periode wel tevreden zijn. Het klimaat is verbeterd, er is een beduidende verbetering in de progressie voor de kinderaftrek geko men, er staat een definitieve regeling der kinderbijslag op tafel, het wetsont werp op de lichtvaardige echtscheiding is behandeld en er is een begin van een gezinsraad, waarmede een stelselmati ge gezinspolitiek kan worden opge bouwd. Hoewel de kleuterwet-Cals een be langrijke stap in de goede richting is, meende prof. Romme dat het toch niet irreële zou zijn °m "e financiële gelijk stelling van het gehele onderwijs in het verkiezingsprogramma op te nemen. Hij herinnerde aan de eerste resultaten met de PBO en aan het begin van een zelfstandige middenstandspolitiek aan het miljard belastingverlaging' dat méér had kunnen zijn ais niet door so cialistisch tegenstreven de kabinetscri sis in mei was ontstaan. Tenslotte vroeg hij de aandacht voor het belangrijke punt van de waardering van het particuliere eigendom. Het is om verschillende redenen weer actueel geworden, aldus prof. Romme: in ver band met belastingen en huren, met de bevordering der ondernemingsgewijze produktie, de successiebelasting, de be zitsvorming en de familie-vennootschap pen. Maar vooral is de zaak actueel vanwege de gevaarlijke theorie, dat dergelijke kernkwesties niet met zede lijke beginselen te maken zouden heb ben. Juist nu het economische zozeer in het middelpunt staat van de politiek, blijkt uit de strijd om deze kernkwes ties hoe onmisbaar een eigen politieke organisatie voor katholieken is, waarin men kan verdedigen dat dit recht op eigendom uit besparingen een recht is, ons door de natuur geschonken. Vroe ger, toen het ging om meer ideële kwes ties, zoals het onderwijs, werd de nood zaak van een eigen partij, op de diepe re levensinzichten gebaseerd, veel ge makkelijker ingezien. Prof. Romme voorzag dat deze kwestie een belangrij ke rol zou gaan spelen in de verkie zingsstrijd. Ten aanzien van de partyverhoudin gen deelde hy nog mede dat zpn stand punt ten opzichte van het communisme niets veranderd was en dat hy zich op recht verheugde over de herstelde een heid met de party van de heer Weiter. Hij sprak zelfs de hoop uit, dat de dwingende kracht van de redeiykheid ook de katholieken in andere partijen nog zal overtuigen. Velen die er an ders over dachten, zijn immers door de ervaring reeds tot de overtuiging geko men, dat samenwerking op de grond slag van principiële levensbeschouwing onmisbaar is. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Met 477 stemmen voor en 140 tegen lieeft de Franse Nationale Vergadering zondagmorgen om vüf uur de Marok kaanse politiek van de regering-Faure aanvaard. De parlementaire veldslag is dus uiteindelijk gewonnen door de re gering. De overwinning was overi gens in dezelfde nacht tussen twaalf en drie uur nog lang niet zeker. Een motie van de socialisten, die door de Kamer is aanvaard, eist van de rege ring ten eerste de oprichting van een troonraad in Marokko en ten tweede de vorming van een prc- sentatieve regering in Marokko die met Frankrijk kan gaan onderhande len. Een en ander onverwijld. Aan de ze motie zat aanvankelijk nog een pa ragraaf vast, waarin wantrouwen te genover de regering werd uitgespro ken. Dank zij deze paragraaf verkreeg de motie van het begin af aan veel meer stemmen dan een regeringsgezinde motie. De Gaullisten en andere tegen standers van de regering zagen hierin een middel om zonder verantwoorde lijk te zijn voor het mislukken van de Marokkaanse politiek de regering tot aftreden te kunnen dwingen. Toen deze situatie uiterst kritiek werd. verkreeg premier Edgar Faure, die tijdens het gehele debat zich een voortreffelijk en slagvaardig debater toonde, van de so cialisten de toezegging dat zij zich nog even zouden beraden over deze para graaf. Na een zeer woelige fractiever gadering van de socialisten werd be sloten deze passage, waarin van wan trouwen tegenover de regering sprake was, te schrappen. De regering was hiermee gered en ook de Marokkaanse politiek. Hoe groot dit succes van premier Ed gar Faure en minister Pinay ook moge zijn, men make zich geen illusies over de lange levensduur van dit bewind. Morgen begint het grote debat over Algiers, waar de problematiek en op vattingen weer geheel anders liggen dan bij de partijen, die gisternacht de meer derheid vormden. Als vaststaand neemt men aan, dat bij de eerste de beste ge legenheid een nieuw offensief tegen de regering ontketend zal worden. De so cialisten en communisten hebben door hun houding van vannacht een deel van hun politieke opvattingen kunnen steunen en, hetgeen misschien nog be langrijker is. kunnen vermijden dat zij voor het mislukken van een progressie ve politiek in Marokko, wat de politiek van de regering-Faure toch is, de ver antwoordelijkheid zouden hebben. Zij weten te goed dat de regeringsmeerder heid zodanig is teruggelopen, dat bij de eerste de beste onbetekenende kwestie deze meerderheid niet sterk genoeg meer zijn zal om de regering te steu nen. In dat geval ligt de verantwoor delijkheid voor een ongewenste crisis bij de rechtsen. En daar gaat het om. Voor de eerste maal in de geschie denis spoelt het water van de buiten haar oevers getreden rivier Jamuna de hoofdstad van Indië, Nieuw-Delhi, binnen. De voorstad Shahdara staat ge heel blank. Honderden soldaten werken aan de spoordyk welke deze voorstad met Nieuw-Delhi verbindt in de hoop de varbinding te kunnen redden. Het water, dat in de afgelopen vpf dagen Noord-West-Indië heeft geteisterd, begint in andere delen wat terug te lopen. In het westeiyk deel van de Pendsjaab, in Pakistan, duurt de ramp evenwel nog in volle hevigheid voort. Naar raming zijn duizenden mensen om het leven gekomen en ongeveer 500 dor pen verwoest. Theodor kardinaal Innitzer, aartsbis schop van Wenen, is zondagmorgen vroeg in het katholieke ziekenhuis van de Oostenrijkse hoofdstad aan een hartverlamming overleden. Kardinaal Innitzer zou eind december 80 jaar zijn geworden. Enkele weken geleden werd de kardinaal in een ziekenhuis opge nomen, doch spoedig wegens algeheel herstel wederom ontslagen. De dood van de Prins der Kerk is volkomen onverwacht gekomen. Met het bestuur van het aartsbisdom is thans zijn coad jutor belast, mgr. Jachym, die tot vicaris van het kapittel werd gekozen. Kardinaal Innitzer, aartsbisschop van Wenen, werd 25 december 1875 te Wei- pert in Noord-Bohemen geboren. In de Oostenrijkse hoofdstad studeerde hij voor priester. In 1902 werd hij gewijd. Als studieprefect aan het Weense se minarie studeerde hy theologie aan de universiteit van Wenen. Na zijn promo tie werd hij in 1912 benoemd tot hoog leraar aan de Weense universiteit, na eerst enige jaren docent te zijn geweest in de nieuw-testamentische bijbelwe tenschappen. Twintig jaar was dr. In nitzer wetenschappelijk werkzaam. Ge durende het studiejaar 1928-1929 was hij rector-magnificus van de Weense universiteit. Eén jaar heeft dr. Innitzer een^rege- ringsfunctie bekleed. Van 1929 tot 1930 was hij namelijk minister van sociale zaken in het Oostenrijkse bondskabinet. Op 19 september 1932 volgde zijn be noeming door paus Pius XI tot opvol ger van aartsbisschop Piffl. Een half jaar later werd hy tot kardinaal ver heven. Als aartsbisschop van Wenen had kardinaal Innitzer een zeer moeiiyke en verantwoordelijke taak. Kerk en party werden dikwijls op een lijn ge steld, zodat de Kerk verantwoordelpk werd gesteld voor fouten op politiek vlak gemaakt. In 1938 kwam een nieuwe moeilijke periode in het ker- kelüke bestuur: de aansluiting van Oostenryk met het nazi-Duitsland. Kardinaal Innitzer hoopte op grond van uitdrukkelijke oeloften van Hitier op vryheid van godsdienst, maar deze hoop bleek al spoedig ydel. Daarna heeft de kardinaal in zijn strijd tegen de nazi's steeds al zü'n krachten inge spannen om de Kerk van binnenuit sterker te maken. In 1934 riep hy de Katholieke Actie in Oostenryk in het leven teneinde de leken sterker aan de Kerk te binden. Hij betrok leken in de zielzorg om daardoor enigszins tege moet te komen aan het tekort aan priesters. Vooral ijverde hp ook voor de liturgische vernieuwing. In 1938 werd de Katholieke Actie door de nazi's ver boden. Eerst in 1945 kon zij wederom tot nieuw leven worden gebracht. De inneriyke uitbouw en versterking der Kerk bevorderde de kardinaal voor al ook door een intensieve uitbreiding der parochies. Van 1932 tot 1950 stichtte hy niet minder dan 65 nieuwe paro- chieSk dat is meer dan in de vooraf gaande 150 jaren was gebeurd. Grote activiteit ontplooide kardinaal Innitzer ook op het gebied van de cari tas. Vooral tijdens de oorlog kon deze organisatie zegenrijk werk verrichten, niet het minst voor niet-katholieken en voor joden. Het was ook gedurende deze periode, dat kardinaal Innitzer het gesprek met andersdenkenden bevor derde. Na de oorlog bleef er een vrucht baar contact bestaan. Op 75-jarige leef- tüd kreeg kardinaal Innitzer hulp bü zün omvangrijke bestuurswerk in de persoon van de jonge coadjutor mgr. Jachym. Kardinaal Innitzer genoot bij katholiek en by niet-katholiek een grote populariteit. (K.N.P.-Rtr) Er schijnt in de Katholieke Volks partij een opmerkenswaardige gezindheid gerijpt: zelfbewust heid. Wie het goed meent met de partij mag zich daarover verheugen, want echte zelfbewustheid verraadt innerlijke kracht. Het bewijs van zelfbewustheid wordt niet door één daad geleverd en zeker niet door een manifestatie als het gisteren gehouden congres. Veeleer bestaat het gevaar, dat men na afloop van zulk een bijeenkomst van duizenden, na het verklinken van redevoeringen en harmoniemu- ziek en na het optrekken van het (sigaren)rookgordijn, last krijgt van de bange twijfel of het allemaal niet veel mooier schijnt dan het in wer kelijkheid is. Men voelt de neiging het hele vertoon minzaam te verwij zen naar het plan van „brood en spe len", waarbij „brood" in het onder havige geval vervangen dient te wor den door „boerenkool met worst". Maar van de andere kant is het niet onmogelijk, dat zulk een congres de bevestiging levert van wat te voren uit betrouwbaarder tekenen duide lijk is geworden: een inderdaad her wonnen innerlijke kracht. Welnu, wij voor ons hebben het gevoelen, dat dit laatste inderdaad het geval vas. Het manifestaire scheen de werkelijkheid om en nabij te dekken. Uit de redevoeringen klonk een eigen, krachtig geluid. Prof Romme wond er minder doekjes om dan hij wel eens gedaan heeft, zonder noch tans zijn onmiskenbaar redenaars talent met de even onmiskenbare homiletische inslag te verloochenen. Tegenover de kwaadwillige verdacht making van de partij na het akkoord met de K.N.P. stelde hij openlijk en zonder reserve zijn vreugde over het vooruitzicht, dat wellicht één katho lieke partij zou mededingen in de verkiezingen van volgend jaar. En tegenover de kleinmoedige beducht heid voor onenigheid stelde hij te recht zijn vertrouwen in de goede uit werking van meningsverschillen en meningsuitwisseling binnen de daar toe ruimte latende grenzen van be ginsel- en werkprogram. In dezelfde positieve sfeer lag zijn consigne om bij het voeren van de verkiezingsstrijd te benadrukken waar de partij vóór is, niet waar zij tégen is. De typisch Rommiaanse uit drukking, dat de campagne „in het pro-teken" moet komen te staan, zij hem daarbij vergeven, want op het zelfde moment, dat het taai-geweten tegen die uitdrukking protesteert voelt men haar verdienste, in zoverre men haar maar niet vergeten kan. Prof. Romme toonde zich voor stander van het doortrek ken der beleidslijnen en van het zich sterk maken door kundig heid en getal. De kundigheid en het getal, maar vooral de kundig heid, kunnen voor wat de Tweede Kamerfractie betreft, versterkt wor den door de verzoening met de K.N.P. En de richtlijn tot voortzet ting van de politieke arbeid zonder zich daarbij door wie dan ook te laten hinderen, mag worden gezien als een uiting van de beslistheid, waarmee men een eigen weg wil gaan, nauwelijks oor hebbend voor de verdachtmakingen, welke uit de socialistische hoek komen aangewaaid. Die verdachtmakingen lijken trou wens vooralsnog weinig effectief. Mr. Burger, de leider van de Twee de Kamerfractie der P. v. d. A„ heeft onlangs geprobeerd aan het woord „restauratie", waarnaar o.a. de K.V.P. zou streven, een magisch afschrikkende betekenis te geven. In de oren van de doorsnee-burger heeft „restauratie" echter een pret tige en vertrouwenwekkende klank in zoverre men alles wat de moeite waard is restaureert ook zichzelf, n.l. in de restauratie van trein of station. En is het vervelende ge scherm met progressief en conserva tief wel zo gevaarlijk dat daar een plechtige congres-resolutie tegenover moet worden gesteld? Een samenvattend oordeel over de geest en de sfeer van het congres kan misschien het best worden ge geven naar aanleiding van' de beti teling „inzet van de verkiezingscam pagne", welke wij bij herhaling aan het congres hoorden geven. De ma nifestatie van gisteren verdient die betiteling namelijk ten volle, met als voordeel terzijde, dat het vergeten van een eerdere, ongelukkige, inzet er door wordt vergemakkelijkt. LJ0RI5 B01ST >STR. HAARLEM TEL 13439 R. 48 A DAM - TEL 717162 Op de Oostenrijkse Katholiekendag in september 1952 schreed kardinaal Innitzer aan het hoofd van de grote processie. Rechts naast de kardinaal een officier van de Zwitserse Garde. (De kardinaal trad op als Pauselijk Gezant). Links van de kardinaal de Oostenrijkse bisschop mgr. Fried. Kanselier Adenauer, die reeds een week verkouden is, lydt aan een lichte bronchitis. Hy zal nog enkele dagen het bed moeten houden. Advertentie (Verwachting tot dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur). Vannacht en morgenochtend plaat selijk mist. Overdag over het alge meen zonnig weer. Overwegend matige oosteiyke wind. Iets lagere temperaturen. Zon: 6.58-17.59. Maan: 1.48-15.55.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1