De K.Y.P. groeit mede door de aansluiting van de Welter-groep Prof. Romme is voor menings verschillen niet bevreesd Jolly 6r/c de Morman, Historische voorlopers van de nieuwe bisdommen Ir. Kraayvanger luidt de alarmklok Schip met tweeduizend telefoons Hitiers laatste getrouwen terug uit gevangenschap K.V.P. wil rechtvaardigheid en menselijkheid r „Moedige daad' Privé-piloot en kamerbediende bevestigenHitier verbrand Bormann dood J PAGINA Het positieve Tocht door Rusland een vergissing Ondernemende Amerikaan krijgt in Moskou geen benzine Perón niet uitgewezen Paraguay verbiedt verdere politieke verklaringen L yfv, yv 1 tI 0 i f: Tien jaar Wereld omroep Pastoor J. Verhoef f f Alle zeilen moeten worden bijgezet om uit de woningnood te geraken 62.000 bezoekers op Horecafexpositie Bij vechtpartij op schip Duitser met mes gedood Relaas over laatste minuten Conclusie congres te Utrecht Meer leerling-vliegers naar Canada (Van onze parlementaire redacteur) Spontane vreugde over de groei van de Katholieke Volkspartij door aanslui ting van de groep-Welter, waar menig applaus op viel, maar vooral ook over de innerlijke groei door toenemende ka dervorming en bezinning in studieclubs, dat was een van de hoofdthema's die het congres te Utrechtt beheersten. Voor de moedige daad van de heer Weiter, zoals de heer Middelhuis het noemde, brachten drie sprekers hem en zijn be stuur hulde. Mr. H. van Doorn, voor zitter der partij, die van deze overeen stemming ook invloed verwachtte op de volgelingen van de heren Willems en Ruygers, prof. Romme, die wees op het opmerkelijke feit, dat in 1956 niet meer dan één katholieke partij aan de ver kiezingen zal deelnemen en de heer Middelhuis, die ronduit verklaarde, dat hij nog wel vaak met de heer Weiter van mening zal verschillen, maar die eerbied en respect had voor zijn moed. Voor een meningsverschil was prof. Romme niet bevreesd. ,,Er wordt wel eens geklaagd, dat er te weinig opposi tie is in de partij en teveel van buiten af op ons toekomt, en terecht", merkte hij op. Het congres heeft geprofiteerd van een opmerkelijk vlotte regie, die tus sen allerlei politieke problemen door werkte met muziek en die bovendien een originele ontspanning had verzon nen in het middaguur. Aan de vijfdui zend deelnemers, „de bloem van ons kader uit alle provincies bijeen", zoals de heer Van Doorn opmerkte, werd een maaltijd van boerenkool met worst aan geboden. Men verhuisde daarvoor van de Margriethal naar de Prins Bernhard- hal, waar tafels gedekt klaar stonden. Het Jaarbeursrestaurant heeft deze „invasie" met gemak in minder dan één uur kunnen verwerken. Vierhonderd meisjes en tweehonderd kelners waren in dat uur bezig. Een nog jonge traditie, om des morgens een H. Mis op te dra gen werd eveneens gehandhaafd. De dag begon met de spontaan door allen gezongen vaste gezangen rond een ge ïmproviseerd altaar, waar pater Stok man het H. Offer opdroeg. Een schola trok met de priester daarheen door een haag van congresgangers. Men vond el kaar in de liturgie aan de voet van het altaar aan het begin van een dag vol levendige contrasten, die alle zwaarte van problemen wist te verdrijven na re devoeringen waarin de problematiek nu eenmaal niet te vermijden was. Toch verliep ook dat gedeelte van het congres opmerkelijk in optimis tische stemming. Geen van de drie sprekers heeft nagelaten te wijzen op het positieve in het streven van de katholieke politiek, die vooral een rechtvaardige politiek moet zijn. Ook dit was een hoofdthema, dat in me tershoge letters boven de bestuursta fel over bijna de gehele breedte van de Margriethal te lezen was. Het was tevens het Leitmotiv van de beschou wing van partijvoorzitter Van Doorn, die zijn gasten welkom heette: de ka tholieke ministers en staatssecretaris sen, leden van de Raad van State en de beide Kamers en de buitenlandse gasten. Hieronder bevonden zich de heer Lefèbre, voorzitter van de Chris telijke Volkspartij van België en de heer Winkin, van de Partie Chrétien- ne te Luxemburg. Ook de deken van Utrecht werd hartelijk begroet. Herhaaldelijk klaterde het applaus de ze zondag door de enorme Margriethal. De bekendmaking van mr. Van Doorn dat de partij op 3 mei 1955 reeds 465.000 leden telde werd op deze wijze begroet alsook de mededeling dat de Nederlandse katholieken de laatste tijd opmerkelijke financiële offers voor de party hebben gebracht. Was de heer Van Doorn verheugd over de grote offervaardigheid van de katholieken, al zal hierop in verband met de komende verkiezingen nog een ernstig beroep moeten worden gedaan, niet geheel gerust was hij op de invloed van het katholieke volksdeel in het over heidsapparaat; hij vroeg zich af of wij wel voldoende kracht hebben om daarin een stem te doen horen. Spreken wij wel voldoende mee in de organen, waar het uitgangspunt voor het overheidsbeleid wordt gelegd? Naar zijn mening wordt het tijd, dat wij ons anders dan in cidenteel met dit vraagstuk gaan bezig houden. De K.V.P. meent redelijke in vloed van de katholieken te mogen pre tenderen. De eerste die de gehele zaal in en thousiasme omhoog kreeg was de voor zitter van de Belgische Christelijke Volkspartij, de heer Lefèvre, die in een vurig betoog protesteerde tegen het on recht dat zijn katholieke landgenoten wordt aangedaan door de schoolwetten. Het natuurrecht leert, dat een volk on der bepaalde omstandigheden het recht heeft revolutie te maken; met die revo lutie zijn de katholieken in België nog niet zover gegaan als de socialisten in 1950, alhoewel de christelijke gemeen schap bij ons toch naar de keel wordt gegrepen. Ik ben de heren te onzent dankbaar, dat zij met de aankondiging van nieuwe schoolwetten een einde heb ben gemaakt aan de laatste illusies die wij nog hadden. Men kan ervan verze kerd zijn dat wij de strijd met heftig heid weer op zullen vatten, aldus de Belgische spreker, die de Nederlandse katholieken gelukwenste met hun een heid in de K.V.P. De Maastrichtse har monie speelde na dit applaus de Bra- bangonne. Aan het begin van de bijeenkomst werd in alle stilte Kardinaal De Jong herdacht. ,,Als een Nederlands staats burger bij uitnemendheid", zoals mr. Van Doorn hem plaatste in het kader van deze politieke bijeenkomst. Aan het eind werden telegrammen gestuurd aan H.M. de Koningin en aan het Episco paat, waarin de aanhankelijkheid en de oprechte trouw van de leden der K.V.P. werd te kennen gegeven. Zij nog vermeld, dat voor het eerst alle stands, en vakorganisaties verte genwoordigd waren, evenals afgevaar digden van de vrouwelijke en manne lijke jeugdbeweging. De correspondent van het in Lon den verschijnende zondagsblad „Sunday Graphic", Roderick Mann, berichtte gisteren, dat hij op het terras van het „Hotel de Pa ris" in Monte Carlo ongeveer 50 gasten zag opstaan en „For he's a jolly good fellow" hoorde aanheffen, toen daar sir Winston Churchill binnenkwam, die op het ogenblik een vacantie aan de Rivièra doorbrengt. Mann zei, dat hij tegen een kellner opmerkte: ,,Ik heb niet geweten, dat Churchill zo populair bij de Fransen was", waarop de kellner antwoordde: „Dat is hij in feite ook niet, 80 pro cent van de mensen op dit terras zijn namelijk Duitse toeristen Brethold, Schulz, een Amerikaanse tandarts, is na de laatste wereldoor log de eerste geweest, die uit het Wes ten per auto de Sovjet-Unie heeft be zocht. Zaterdag werd hem echter te Moskou verteld, dat het een vergissing was. Schulz kwam 23 september met zijn auto aan de Fins-Russische grens. De Russische grenswacht was zo verbaasd, dat hij twee schoten in de lucht afvuur de om de aandacht van een officier te trekken. Het visum van de Ameri kaan was echter in orde en hjj mocht het land binnen. In Moskou is hij echter zonder succes twee weken doende ge weest om een vergunning te krijgen voor de aankoop van benzine om het land per auto te bereikenen. Intourist, het Russische reisbureau, heeft hem verteld, dat hjj overal heen kan rei zen per spoor of vliegtuig, maar niet per auto. Met dit laatste vervoermiddel mag hjj alleen de weg gaan die hjj gekomen is. (Rtr.) De regering van Paraguay heeft Ar gentinië meegedeeld, dat Perón voort aan geen verklaringen meer in het openbaar mag afleggen. Als Argentinië zulks wenst, zal hjj geïnterneerd wor den. Argentinië heeft dezer dagen een scherpe nota aan Paraguay gezonden naar aanleiding van een politieke ver klaring van Perón. Wat de eis van Argentinië tot ultwjjzing van Perón be treft zegt Paraguay, dat dit een zaak is van het asylverlenende land. (Rtr) v'f. 38. Fergus, de hoofdman der krijgers, tuimelt voorover, als Eric hem met zijn volle gewicht op de rug springt. Gelijktijdig drukt de Noorman hem de hand op de mond en Fergus' kreet van schrik verstikt in een dof gebrom. Snel maakt Eric zich van de speer meester, die de krijger ont vallen is. „Eén geluid en het is je laatste geweest", sist Eric, terwijl hij de speer dreigend op Fergus' keel richt. „Zo, en wat weet je nu van mijn vrouw?" vervolgt de Noorman grimmig, „dat beweerde je immers zo even?" Fergus likt, star van ontzetting, zijn droge lippen. „Ikehdaar weet ik niets van, edele heer; genade! Ik niet, m-maar Heer Monoch w-w-wel hij weet alles-eh-van haar". Scherp neemt Eric hem op, maar er is slechts doodsangst in diens ogen en de Noorman kan er niet achter komen, of de man liegt of niet. Hij aarzelt even. De kerel verder ondervragen is nut teloos en gevaarlijk bovendien, in verband met de krijgers, die in de omtrek naar hem zoeken. Snel bindt hij dus de hoofdman en hij staat al op het punt, hem een lap voor de mond te doen, als hij zich eensklaps bedenkt. „Wie is Tuaim Mor?" bijt hij zijn gevangene toe. „WIE?" her haalt Fergus verbouwereerd. „Dat is niemand, edele Heer. Dat is een graf". Plotseling zwijgt hij, met een vreemde gespannen blik in de ogen. „Welnu?" gromt Eric achterdochtig. „Eenehgraf h-heuvel, edele heer", stottert Fergus benauwd. Twee dagreizen naar het Noorden", laat hij er dan haastig op volgen. „Al wat ik gedacht had, maar zeker niet, dat deze geheimzinnige naam een grafheuvel betrof", peinst Erit* verwon derd, terwijl hij Fergus stevig de mond snoert en hem helmmantel en wapens afneemt. Zijn gedachten zijn er nog mee bezig, als hij even later gebukt door het kreupelhout glijdt. Om hem heen verraadt een gekraak, dat de andere krijgers nog steeds naar hem zoeken en dat komt hem nu mooi van pas. Zodra hij de krijgers in het oog krijgt, die bij de paarden zijn achtergelaten, springt hij met veel lawaai op en zwaait opgewonden. Hierheenmannen", roept hij de wachters gesmoord toe, „we hebben de kerel ontdekt". Gespannen wacht Eric af, of zijn list zal gelukken. Dat Groningen zetel wordt van een der belde nieuwe bisdommen is niet verwonderlijk. Groningen is immers reeds korte tijd bisdom geweest. Over eenkomstig het plan van de Habs- burgse vorsten, reeds ontworpen door Karei V en opnieuw door Philips II aanhangig gemaakt, richtte Paulus IV in 1559 in de Nederlanden drie Kerk provincies op. verdeeld in 18 bisdommen: voor de Waalse gewesten het aartsbis dom Kamerrijk: voor Brabant en Vlaan deren het aartsbisdom Mechelen met Ieperen, Brugge, Gent, Antwerpen, Den Bosch en Roermond; voor de Noorde lijke Nederlanden het aartsbisdom Utrecht met Middelburg, Haarlem. De venter, Leeuwarden en Groningen. Toen de Calvinisten zich kort daarop in 1572 meester maakten van de heerschappij in Holland en Zeeland, en kele jaren later, van 1580 af, in Utrecht, Friesland, Gelderland, Overijssel en Drente, en het laatst, in 1594, van de stad Groningen en de katholieken de uitoefening van hun godsdienst belet ten, zijn de zetels leeg gekomen, of wel door overlijden van de bisschop Het is tien jaar geleden dat de eerste werelduitzending door Radio-Nederland Wereldomroep werd verzorgd. Z. K. H. Prins Bernhard zal op de ochtend van 13 oktober, zoals gemeld, in een bijeenkomst in de burgerzaal van het Hilversumse raadhuis, het be schermheerschap over de Wereldomroep aanvaarden. Bij die gelegenheid zal ook het tweede lustrum kort worden herdacht, Op zaterdag 15 oktober zal in Grand Hotel Gooiland te Hilversum een intiem feest worden gehouden voor het perso neel en een aantal genodigden. Er zal een groot aantal bekende artisten aan het programma medewerken. Ook in zijn uitzendingen wijdt de Wereldomroep aandacht aan de mijl paal. Er is o.a. een prijsvraag voor de luisteraars, die over de gehele aardbol verspreid zijn, uitgeschreven. Zaterdag is te Breezand (N.-H.) plot seling op 72-jarige leeftijd overleden pastoor J. G. Verhoeff, sedert 27 decem ber 1928 herder van de parochie van St. Jan de Evangelist aldaar. De thans overledene werd 28 juni 1883 te Zoetermeer geboren, en ontving 19 december 1908 de H. priesterwijding, waarna hij als kapelaan werkzaam was te IJmuiden, Kwadendamme, Amster dam (H. H. Nicolaas en Barbara) en Gouda (O. L. Vrouw Hemelvaart). In september 1928 werd hij belast met de oprichting van een nieuwe parochie te Breezand. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hoge gasten op het K. V. P.-congres. V. I. n. r.: Staatsraad mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat;Th. Lefèvre, voorzitter der C. V. P., de Belgische zuster-organisatie van de K. V. P.; ir. H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw en -Volkshuisvesting; mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van Economische Zaken. (Van onze parlementaire redacteur) „Als in een stormachtige januarinacht de alarmklok luidt, dan snelt iedereen toe en wordt ook geen auto met materi aal aangehouden om na te gaan, of alle papieren wel kloppen. Wjj moeten min der praten, sneller doen en minder be zwaren maken," aldus het Eerste-Ka- merlid ir. E. H. A. Kraayvanger in zpn beschouwing over de woningbouw op het K.V.P.-congres te Utrecht. De heer Kraayvanger, die lid is van de bouwcommissie, welke de K.V.P. on langs heeft opgericht, liep reeds vooruit op het rapport dier commissie, dat bin nenkort zal verschynen. Hy gaf de oor zaken aan, waarom de staat zich In ons land na de oorlog meer dan nor maal met de woningbouw heeft moeten bemoeien en wat de nadelige gevolgen daarvan zün. Wanneer het particulier bouwbedrijf de zaken weer in handen zou nemen, zouden er niet alleen betere, maar ook meer woningen gebouwd worden, was de mening van de Rotterdamse archi tect die wel degelijk de huurpolitiek als een belangrijk element in de huis vestingspolitiek aangaf. Hij begreep echter dat de loon- en prijspolitiek de abnormale toestand onvermijdelijk heeft gemaakt. De kwaliteit van de woningen zou dan echter beter zijn, omdat thans terwille van de rijkssubsidies de plattegrond te veel wordt gewrongen. Er zouden bo vendien meer woningen worden ge bouwd, omdat de ambtelijke bemoeiin gen vertragend werken. Ir. Kraaijvan- ger zag echter de onmogelijkheid in om ineens naar deze begerenswaardige toestand terug te keren, waarbij de bou wers weer zelf de kwaliteit van de wo ningen controleren, omdat het hun direct eigen belang is. Hij waarschuwde echter, dat, willen wij de woningbouw op peil houden, wij ervoor zullen moeten zorgen, dat deze critische geest weer zijn invloed kan gaan uitoefenen. Thans doet de nood van de dag alles accepteren. Hij ontkende, dat deze dat er voldoende ambtenaren zouden kun nen zijn, om over het gehele land ver spreid ervoor te zorgen, dat alleen goe de plannen voor rijkssteun in aanmer king komen. De heer Kraaijvanger wees voorts op de verantwoordelijkheid van archi tecten, aannemers en bouwers, voor de kwaliteit van de woningen, die thans gebouwd worden. Hij stelde echter ook de goedkope manier aan de kaak, waarmede met streefcijfers wordt geschermd. Dat er 100.000 wo ningen per jaar gebouwd kunnen wor den is naar zijn stellige overtuiging een leugen. Wij zullen echter .vel alle zeilen, ook de allerkleinste, moeten bijzetten, om het althans tot 80.000 te brengen. De afremming van rijksgoedkeuringen voor niet-woningbouw, waartoe per 1 augustus weer is overgegaan, had zijn goedkeuring. Maar de overheid zal meer moeten doen. Het kabinet heeft in zijn geheel onvoldoende aandacht ge schonken aan het loonpeil. De overheid zal moeten erkennen, dat werken in weer en wind een hoger loon rechtvaar digt. Van de andere kant heeft het be drijfsleven een 'taak, door te zorgen voor betere recreatiemogelijkheden en betere hygiënische verzorging. Bij het winnen van jonge bouwvak arbeiders moeten wü verder zien dan de dag van vandaag. Een goed georga niseerd leerlingenstelse] moet de jonge arbeiders opvangen die van de am bachtscholen komen. Efficiency in de arbeid zal nodig zijn. Hierbij kan de overheid de hel pende hand bieden. Zij zal ook moe ten zorgen voor loonvorming, waarin bekwaamheid en prestatie beter tot ui ting worden gebracht. Ir. Kraaijvanger vroeg zich af, of moet worden voortge gaan met het geven van financiële steun aan bouwvakarbeiders die nu nog emi greren, terwijl de nood in eigen land zo hoog gestegen is. Hij zag de werkzaamheden van grote organisaties op 't gebied van de monta gebouw verstikt worden door de inge wikkelde maatregelen, richtlijnen en beschikkingen, deels van lokaal karak ter, hetgeen met applaus door het con gres werd onderstreept. „Ik vrees, dat als hier niet iets revolutionairs gebeurt, de montagebouw niet het nuttig resul taat zal opleveren dat mogelijk is. Dertien punten Hij gaf de volgende programmapun ten op: Terugwinnen van arbeiders, die het bouwvak hebben verlaten, desnoods met loontoeslag In de tpd van her scholing; een beroep op het jonge ge slacht om in het bouwvak te komen, met loontoeslag in de leertijd; grens arbeiders en emigrerenden winnen voor een vaderlandse taak; vrijstelling van militaire dienst, voorzover mogelijk, voor bouwvakarbeiders en minstens in de zomer; een geheel andere aanpak van de montagebouw; afremming van alle niet strikt noodzakelijke bouwwer ken, doch speciaal in de gebieden waar in de woningbouw in de knel zit; wat meer armslag voor kleinere gemeenten, waar zonder verstoring van het geheei enkele woningen meer zouden kunnen worden gebouwd; vergroting van de productie-capaciteit van fabrieken van noodzakelijke bouwmaterialen, zo nodig met garantie voor rendabiliteit van in vesteringen; bevordering van het gé bruik van machines ter opvoering van de efficiency en het tempo; maatrege len tot het doorwerken bij geringe vorst en aanpassing van de vorstverletrege- ling; geen onderhoudswerk in de zomer; import van houten huizen; loonregeling waarby bekwaamheid en prestatie beter worden beloond. Om al deze zeilen te kunnen hijsen is de medewerking van ons gehele volk nodig. Voor verschillende punten zal het kabinet in zijn geheel zich moeten interesseren en zal moeten worden af geweken van tot nog toe bewandelde wegen. Verschillende zullen ogenschijn lijk geld kosten. Ogenschijnlijk omdat er iets mede verkregen kan worden van een waarde, die in geld niet eens is uit te drukken. Wij mogen, nu de alarmklok luidt, de regering vragen te handelen als in tijden van nood; en aan heel ons Neder landse volk mogen wij offer en inspan ning vragen. Wij moeten nu schouder aan schouder gaan staan en met de tanden op elkaar de nood proberen te keren, aldus de heer Kraaijvanger. zonder dat een nieuwe opvolger werd benoemd ofwel doordat de bisschop de wijk moest nemen. Daarbij is het, volledigheidshalve, wel nuttig in herinnering te roepen, dat niet alleen de actie der Calvinisten oorzaak is geweest van het uiteenvallen van de katholieke kerkorganisatie. Hoe het kerkelijk leven in die tijd geweest is, behoeft nauwelijks in herinnering te worden geroepen, al heeft het zijn nut, om niet in eenzijdigheid te vervallen, nog eens te zeggen, dat de keus der eer ste dignitarissen niet al te gelukkig is geweest; van de eerste Noordneder landse bisschoppen was alleen die van Middelburg, Nicolaus de Castro (van de Burg), een ijverig en bekwaam op perherder. In Groningen was de bisschoppelijke waardigheid geschonken aan Joannes Knijf. die 12 september 1563 door kar dinaal Granvelle werd gewijd. Daar hij zijn zetel nog niet bereiken kon, werd hij door de aartsbisschop van Utrecht tot wijbisschop aangenomen en door de vijf kapittels als dusdanig erkend. In die hoedanigheid heeft hij veel in Groningen en Ommelanden gewerkt; Eerst had hij behoord tot de orde der Franciscanen, doch was naar de Do minicanen overgegaan. Aan de tegen stand van kerkelijke en meer nog van burgerlijke gezagsdragers is het toe te schrijven dat hij eerst 3 oktober 1568 te Groningen plechtig werd in gehaald. Hij overleed daar 1 oktober 1576 en werd in zijn kathedraal begra ven. Na zijn dood werd Johannes van Bruheze te Breda geboren, tot zijn op volger benoemd (10 november 1589). Hij ontving, nog voordat hij de pause lijke bevestiging had ontvangen, de be noeming tot aartsbisschop van Utrecht (3 januari 1592), maar heeft ook die waardigheid niet bekleed; hij overleed 10 steptember 1600 als protonotarius apostolicus en kanunnik te Keulen. Op de bisschoppelijke troon van Gro ningen volgde Arnoldus Nijlen, Domi nicaan, geboren te Groningen. Hij had voordien het bisdom reeds als vicaris capitularis bestuurd. Na zijn benoeming regeerde hij vier jaar met veel beleid en wijsheid, doch de bisschopswijding ontving hij niet. Bij de inneming der stad door het Staatse leger, in 1594, werd hij gevangen genomen. Met zijn medepriesters moest hij de stad en het land verlaten. Hij nam de wijk naar Brussel, waar hij 7 maart 1603 is over leden. Een opvolger werd niet gekozen. De keuze van Rotterdam lijkt, als men op historische gronden afgaat, minder voor de hand te liggen. Logischerwijze zou eerder Middelburg in aanmerking zijn gekomen, temeer daar een eenmaal geschapen bisschopszetel naar kerkelijk recht niet teloor gaat. Men mag aan nemen, dat de enigszins geïsoleerde lig ging van Middelburg een rol heeft ge speeld bij de keuze van de zetel. Daarby kan nog worden opgemerkt, dat ook in 1853 bij bet herstel van de bisschoppe- lijke hiërarchie in Nederland stemmen zyn opgegaan om de zetel in Middelburg te herstellen; ook toen is wegens te ex centrische ligging van de stad de voor keur gegeven aan Breda. Let men niet zo zeer op het kerke lijk verleden, dan zou men de keuze van Rotterdam kunnen verklaren uit de motieven, die by de instelling der nieuwe bisdommen hebben voorgeze ten en die voor een groot deel in het zielzorgiyke vlak liggen. Rotterdam is een grote stad, gelegen in een gebied, waar de ontkerkelijking grote zorgen baart. De bisschop zetelt daar temid den van zün gelovigen. Argentinië Overstromingen, welke veroorzaakt werden door zware slag regens, hebben het afgelopen weekein de in Argentinië een enorme schade veroorzaakt en aan tenminste 27 men sen het leven gekost. (UP) Amerika's machtigste oorlogsschip, dat in New York ligt, is zaterdag j.l. het U.S.S. „Saratoga" gedoopt. Het reusachtige vliegdekschip, de zesde oorlogsbodem, die deze naam draagt, werd bezongen als een symbool van de macht van het Amerikaanse volk, besproeid met champagne, zeewater en een regenbuitje en gegroet door elk schip in de grootste haven van het land. Het schip zal, wanneer het volledig met vliegtuigen en materiaal is uit gerust, ongeveer 196 millioen dollar kosten. Het nieuwe schip (60.000 ton), dat thans voor 80 procent klaar is, zal niet alleen tal van technische snuf jes te zien geven, maar ook veelbe lovend zijn voor het comfort van de bemanning. De slaapkooien worden met fluodescerend leeslicht uitgerust, een machine zal voortaan de piepers jassen en de stoelen in de lounges krij gen zachte kussens. Er wordt naar gestreefd om zowel de gevechtswaarde van het schip als het moreel van de Demanning op een hoog peil te brengen. Het schip heeft een lengte van 1.039 voet en een breedte van 252 voet. Het krijgt een snelheid van 30 kno pen en de 200.000 pk zullen een vloot van 100 vliegtuigen en batterijen uiterst effectief luchtdoelgeschut ver plaatsen. Voor het welzijn van de bemanning wordf ai het mogelijke gedaan. Iedere kooi krijgt airconditioning. Er zijn een ziekenhuis met 84 bedden, een opera tiezaal, vier kamers voor de fourage, twee kapperswinkels, een schoenma kerswerkplaats, drie cantines en on geveer 2000 telefoons. Waar maar mo gelijk zal het systeem van druk-op- de-knop worden toegepast. De eerste „Saratoga" van de marine, een schip van 68 voet en 150 ton, dat 175 jaar geleden werd gebouwd, ver dween in 1781, toen het zeerovers nazat. Elke avond heeft in de z.g. zomer- tuin van de Horecafexpositie in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een bui tenlands volkslied geklonken als slot van een eetfestijn volgens buitenlandse trant en geserveerd door een buiten landse kok, die daarvoor speciaal uit het buitenland naar Amsterdam overkwam. Zondag, de sluitingsdag van de tentoon stelling, klonk het Wilhelmus. De 172 deelnemers aan het internationaal bar tenders-congres, dat en passant in Am sterdam is gehouden, waren vergast op .een echt Hollands menu, klaargemaakt door de Nederlandse chef-kok, de heer Keuzenkamp met zijn staf van witge- mutste koks, die na afloop hartelijk werden toegesproken en in de keuken hun werk met champagne besloten. Intussen waren in de zomertuin al lerlei grote zilveren bekers aangedra gen, de ene nog groter dan de andere, als prijzen voor de winnaars in de in ternationale wedstrijd in het mengen van cocktails. Twaalf teams elf uit Eu ropa en een uit de Verenigde Staten, namen aan de wedstrijd deel, winnaars werden bartenders uit Italië, V.S. en Nederland (resp. Ie, 2e en 3e prijs) en teams uit Nederland, V.S. en Noor wegen (in dezelfde volgorde). In de zomertuin zijn de standhouders na afloop van de expositie nog bijeen geweest, waarbij de heer Meijer, bonds voorzitter van Horecaf, hen allen voor hun medewerking heeft bedankt. HU deelde mede, dat de expositie 62.000 betalende bezoekers heeft getrokken. Zondagmiddag is aan boord van het Duitse schip „Ilmenau", dat ligplaats had gekozen in de Minervahaven te Amsterdam, tussen twee opvarenden ruzie ontstaan, waarbij een hunner een mes heeft getrokken en daarmee de an der dodelijk heeft verwond. Het slacht offer, een 23-jarige Duitser, werd in de linker bovenhelft van de borst getrof fen en overleed kort daarna. Het stof felijk overschot is in beslag genomen en door de GG en GD naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. De dader, een 36-jarige Duitser. is aangehouden. Onder de Duitse krijgsgevangenen die gisteren uit de Sovjet-Unie in West- Duitsland zijn teruggekeerd, bevonden zich Hans Linge, voormalig majoor by de S.S., die Hitlers kamerbediende is geweest en die als laatste Hitler in le ven heeft gezien, en Hitiers piloot, Hans Bauer. Linge verklaarde tegenover verslag gevers, dat hij de laatste was geweest die op 30 april 1945 in de schuilkelder van de kanselary in Berlijn afscheid nam van Hitier en Eva Braun. Toen hij twee minuten na het afscheid terug ging in de kamer waar hij hen had ach- Het congres van de Katholieke Volkspartij heeft de volgende con clusie aangenomen: Het verheugende feit, dat een groep katholieke Nederlanders in de K.V.P. wil terugkeren, tracht men hier en daar te hanteren als wapen tegen de K.V.P. Men wil de opvatting ingang doen vinden, als zou van de K.V.P. thans een meer conservatieve politiek te verwachten zijn. Het congres 1955 van de K.V.P. protesteert tegen deze misleiding en stelt vast, dat de begrippen „conservatief" en „progressief" noch op het programma van de K.V.P., noch op het politieke beleid van haar fractie van toepassing kunnen zijn. Zoals op het congres 1955 wederom ten duidelijkste is gebleken, gaat de K.V.P. haar eigen weg, geleid door rechtvaardigheid en men selijkheid. Het congres juicht het toe, dat de partij de valse tegenstelling „con- servatief-progressief" volstrekt afwijst en er zich in de komende ver kiezingsstrijd op generlei wijze, ook niet bij wijze van verweer, mee zal inlaten. Het is er zeker van, dat de demagogie dier tegenstelling de Neder landse katholieken niet zal kunnen misleiden, doch dat deze met de geestdrift van hun diepste overtuiging de politiek zullen beamen, die zij naar waarheid in haar vaandel heeft staan: rechtvaardigheid en menselijkheid. tergelaten,- had Hitier zichzelf doodge schoten en Eva Braun zichzelf vergif tigd. Linge, van wiens drie kinderen Hitier peter was, verklaarde, dat hp en andere officieren van de S.S. de lijken van Hit- Ier en Eva Braun in lakens naar de tuin achter de schuilkelder hadden ge bracht, waar zfj met meer dan 200 liter benzine werden verbrand. De as van Hit- Ier en zün echtgenote werd begraven. Linge ontkende, dat Hitler in de laat ste weken van zijn leven woedeaanval len had gehad. „Wel was hij beverig", zo zei hij, doch in zijn laatste uren was Hitier „rustig en kalm". Linge hoopt zijn nieuwe leven te be ginnen met het verkopen van een ge detailleerd verslag over de gebeurte nissen in Hitiers schuilkelder en zijn leven als Hitiers bediende. Hij zei reeds „aanzienlijke aanbiedingen" van westelijke persorganen gekregen te hebben. Linge heeft in de Loebljankagevange- nis in Moskou een volledig verslag moe ten schrijven over zijn leven en alles wat hij van Hitler wist. In 1946 werd hij naar Berlijr geuracht, waar hij in de kanselarij moest aanwijzen waar Hit- Ier en Eva Braun waren verbrand. Hans Bauer, Hitlers eigen piloot, bleek diegenen uit de droom te kunnen helpen, die nog altijd niet willen gelo ven, dat de beruchte Martin Bormann zijn einde heeft gevonden In de hel van Berlijn. Bauer vertelde hoe hij Hitiers laatste bevel had willen uitvoeren, Bor mann per vliegtuig in veiligheid te bren gen. Bij de vlucht uit Berlijn in een tank was Bormann echter neergescho ten. Hans Linge heeft dit relaas beves tigd. Onder de gisteren teruggekeerden be vond zich ook een broer van Alfred Krupp, de erfgenaam van Hitlei„ voor naamste wapensmidse. De Nederlandse regering zal uit h" nanciële overwegingen in de toekomst minder militaire leerling-vliegers voor opleiding naar de Ver. Staten en méér naar Canada sturen. Tot dusverre werd op gezette tijden veelal een groepje van vijf leerlingen naar Canada gezon den, doch in het voorjaar zal dit aan tal verveelvoudigd worden. Zo zullen b.v. in April zestien, in mei twintis leerlingvliegers voor opleiding naar Canada gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2