„Pro Ecclesia "voorgouden koor zanger H.N.A. Goossens Gecompliceerd verkeers ongeval op de Heerweg Houten noodwoningen voor door brand getroffen families Operatie S 30 boven ver wachting geslaagd Hebt U al post ontvangen?— Wereldomroep maakt vandaag reportage over Haarlem In Zuid-Afrika bestaat gelijk namig dorp met inwoners K.A.B. Heemstede zet op waardige wijze winterprogramma in Harmonie „Crescendo" viert zestigjarig bestaan Drukbezochte receptie irt hotel „De Leeuwerik Zuid-Koreaans judo-team demonstreert in Haarlem J. L. Roelofs 40 i jaar koorlid Feest bij Margriet Kleverparkparochie vierde feest om jubilerende St. Agnes en St. Franciscusgroep Ernstig ongeval op de Javalaan te Heemstede Zuster Karmelietessen vergeten u niet Zuid-Afrikaans radioreporter op stap Kapelaan J. Wesseling over „Angst voor de toekomst voetballer krijgt hoofdwonde MAANDAG 10 OKTOBER 1955 PAGINA 3 Dubbel feest in St. Jan-parochie Aanrijding van 3 personen wagens en een truck met oplegger Peukje waaide terug AUTOBOTSiING IN DE JAN HARINGSTRAAT STOKER BED WELMD Raadsvergadering in Halfweg Opstelwedstrijd over drinkwatervoorziening werd succes Jaarvergadering A.N.I.B. Zevenjarige jongen door auto gegrepen en zwaar gewond B ROMIFI ETS T E R BREEKT BIJ VAL HAAR ENKEL R.-k. Atl. Ver. Holland E.H.B.O. Het andere Haarlem Kath. Vrouwenbeweging in Overveen Gisteren heeft de heer H. N. A. Goos sens zijn vijftigjarig jubileum herdacht als lid van net zangkoor der St.-Jans- parochie. Tegelijkertijd vierde zijn zwa ger, de heer J. L. Roelofs, zijn veer tigjarig zangerschap. Dit dubbele ju- bilé werd gisteren gevierd met een plechtige hoogmis in de parochiekerk, welke werd opgedragen door pastoor A. F. J. Goossens uit Santpoort, broer van de heer Goossens en zwager van de heer Roelofs. Onder leiding van dirigent Martien Hersman zong het zangkoor „Grego- rius Magnus" een van zijn mooiste werken, de Missa Eduardi Regis van Refice voor vijfstemming gemengd koor. Tevoren werd een meerstemmig „Veni Creator" van Hubert Cuypers uitgevoerd. De heer Jan van Rijn be speelde het orgel. Na de kerkelijke plechtigheid, verza melden de jubilarissen en hun genodig den zich in het parochiehuis aan een gezamenlijk ontbijt. Het kerkbestuur, het bestuur van de Haarlemse Koren- bond en de leden var. het zangkoor za ten mee aan. Als eerste nam pastoor H. W. van Schie het woord. Onder de H. Mis had hij reeds van de kansel hulde en lof toegezwaaid aan de jubilarissen en zijn grote voldoening uitgesproken over het parochieel zangkoor, waarmee hij de parochie gelukwenste. Tijdens het ontbijt richtte de pastoor zich in het hijzonder tot de heer Goossens, die yjiltig jaar nu Gods lof gezongen heeft. Sü herinnerde eraan, dat de heer nSpssens de eerste was die een derge- pJk jubileum vierde in de parochie. asto0r Jongejan had reeds voor zijn oood de jubilaris op bijzondere wijze scheidin™eiV,en had daarom de onder- aangevraas?dr°AiEccIesia et Pontifice dat de Iip»? c dank voor het vele Soiff troafo Goossens voor de parochie heeft gedaan, speldde de pastoor hem vervolgens de onderscheiding op de re vers. Mevr. Goossens werd een boeket bloemen aangeboden. De tweede jubilaris was de heer Roelofs, die reeds 47 jaar zanger is. Eerst was hij zeven jaar lid geweest van het jongenskoor der St.-Jozefparo chie en nu veertig jaar van de St.- Jansparochie. Pastoor van Schie her innerde aan de grote activiteiten van Pastoor H. W. van Schie speldt de heer H. Goossens de pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" op de revers. De heer J. Roelofs, ge sierd met de Gregoriusmedaille, ziet belangstellend toe. De jubileumcollecten voor het kleu terhuis „Margriet" hebben reeds de nodige bekendheid gegeven aan het 10- jarig bestaan van deze inrichting, wel ke kort na de bevrijding tot stand is ge komen. „Margriet" op haar beurt heeft dit jubileum niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan en zo waren zaterdag avond allen, die hun medewerking aan de collecten hadden gegeven en verder de ouders van de in het kleuterhuis verpleegde kinderen haar gast in de grote zaal van St. Bavo aan de Smede- straat, waar de Haarlemse muziek- en amusementsvereniging „De Melodis- ten" o.l.v. Peter Jansen in een bont non-stop-cabaretprogramma haar naam eer heeft gedaan. Veel genoegen werd beleefd aan het dames-accordeon-ensemble „The Mari- linie's, „dat voor de pauze een fraaie potpourri van bekende melodieën bracht en na de pauze met een ouver- turenpotpourri een zeer gul applaus oogstte, dat ze noopte al dwong de tijd om te vertrekken, want de trein wacht niet „Het lied van het piere ment" als toegift te schenken. De Alpenjagers o.l.v. Will v. Baekel oogstten niet minder succes met de uit voering van enkele Alpen-liedjes, ter wijl de goochelshow van John Elferink on Jane met de verrichtingen van eerst genoemde als telepaat voor de sensa tie van de avond zorgden. Doch ook Hermans imitaties van Armstrong en Inkspots waren doorspekt van de nodi ge luchtigheid, terwijl het ons veilig- Verkeers-hart goed deed, dat ook de verkeersonveilige Rijksstraatweg het in mt programma even moest ongelden. riet geheel werd doorspekt met confe rences van Jac Leskart, waarvan de Ppmt in sommige gevallen velen ont- o.°P veler verzoek bracht de 9-jarige öneriey Zwerus een paar pianostukjes met rappe vaardigheid. van hIt°W Brouwer' de secretaresse van rif kleuterhuis had bij de aanvang richt Laf,0nd een hartelijk woordje ge en die de,cohectricen en collectanten biiznnri beste resultaten nog even jzonder m het zonnetje gezet. de jubilaris in het belang van het koor en overhandigde hem daarop een fraaie medaille van de H. Gregorius, de pa troon van het zangkoor. Een rij van sprekers greep daarna de gelegenheid aan om de jubilarissen geluk te wensen. Oud-koordirecteur J. G. Slenters overhandigde een ca deau en secretaris B. Stammeyer van het Bisdom overhandigde als voorzit ter van de Haarlemse Korenbond het diploma van de bond. Pastoor Goos sens uit Santpoort had voor zijn broer een klein draag-insigne meegebracht van de Pro Ecclesia-onderscheiding. Dirigent Hersman en de kerkbestuur der J. Beekelaar spraken eveneens een gelukwens uit, waarbij de laatste eveneens een draaginsigne van Pro Ecclesia had meegebracht. In de middaguren hield de heer Goos sens te zijnen huize een druk bezochte receptie. Verschillende koordirecteuren en tal van zangers, vrienden en ken- ni-oen kwamen daar de hand drukken. De bestuurder van een personenwa gen, die zaterdagmiddag om 4 uur van uit de richting Haarlem het wandelbos Groenendaal wilde inslaan, heeft moei lijk alle gevolgen die daaruit zouden voortvloeien kunnen vermoeden. Hij stuurde zijn wagen naar het midden gedeelte van de weg en stond op het punt af te draaien toen een motorrij der hem rakelings aan de linkerkant passeerde. Dat liep nog goed af maar direct daarna was het wel raak. Want nog voordat de wagen de Heerenweg had verlaten wilde nog een wagen links passeren en Groenendaal inrijden. Het gevolg hiervan was dat de tweede wagen met zijn rechtervoorspatbord tegen het linkerachterlicht van de eer ste wagen kwam te staan. In de tweede wagen zat een heer achter het stuur, die enkele kinderen bij zich had. 40 meter daarachter reed zijn echtgenote, ook in een auto, waarin eveneens een aantal kinderen. Mevrouw stopte haar wagen achter die van haar man. Een truck met oplegger, die weer ca. 15 meter achter de wagen van mevrouw reed, ramde daarop de achterkant van de derde wagen. Deze laatste aanrijding had veel ernstiger gevolgen. De 3 kinde ren, die achter in de derde auto zaten raakten alle licht gewond en de auto werd zwaar beschadigd. Zowel de be stuurder van de tweede wagen als die van de truck hadden getracht te rem men, maar konden geen van beiden een aanrijding voorkomen. Gisteravond om ongeveer 7 uur is een auto, bestuurd door de 21-jarige Haar lemse machinebankwerker P. B., in de Jan Haringstraat op een stilstaande auto gebotst. B. wilde een sigaretten peukje uit het raampje van zijn auto gooien, maar hield geen rekening met de windrichting. Daardoor waaide het peukje de auto weer binnen en kwam te recht op het costuum van de bestuur der. De aandacht van de man werd af geleid, waardoor hij pardoes op de wa gen botste, die voor de bestuurder we liswaar reents geparkeerd stond, maar niettemin met zijn neus naar de nade rende auto gewend was. De voorzijde van de stilstaande auto werd ernstig beschadigd, evenals die van de rijdende auto. De bumpers wer den ingedeukt en de radiator sloeg lek. Persoonlijke ongelukken deden zich ech ter niet voor. Zondagavond ongeveer lt uur is de 59-ja- rige stoker J. T. nabij de stookplaats van het station te Haarlem bedwelmd geraakt. De stookplaats, die onlangs vernieuwd is bleek kolendamp door te laten. De stoker is naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis ge bracht, vanwaar hij na behandeld te zijn weer huiswarts kon keren. Zijn toestand was van dien aard, dat hij vandaag weer aan het werk kon gan. CINEMA PALACE: Eskader acht keert t» FRr"|. 18 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 9 15 f?AN!5 HALS: afgekeurd. 1 5' ri Avontuur üi Hongkong, 14 Jaar Til den: 2, 4.15, 7. 9.15. 3aar' T" 2, 7,^.9 igBapaveri* volwassenen. Tijden: MlT«den:A8.1^.3' di' Anna' volwassenen. P1aarRThdDen: d00r de wind- R?.30Y:7 Mg 15'e °'ntvoerd, 18 jaar. Tijden: SPi?1?g^otorious. volwassenen. Tijden: Maandag 10 oktober 5°""rtsebouw: Chopin-recital door Ste fan Askenase, 8 uur. Ktfrtff'6- KÜrk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Ane Peters. Van 15.30 tot ad.ou uur. i.LT5, Halsmuseum: Lezing voor Volks universiteit. Prof. van Niftrik: ,,De Lief de 8 uur. Dinsdag 11 oktober Frans Halsmuseum: Voordracht voor volkiuniversiteit, a uur. Waarnemers hebben ons verklaard, dat de operatie S. 30 gisteren volledig is geslaagd en de verwachtingen zelfs met 100 pet. heeft overtroffen. S. 30 was de dynamische, in het kader van onze tijd passende, titel voor de jubi lea, die de tienjarige St. Agnesgroep en de twintigjarige St. Franciscusgroep van de Kleverparkparochie met veel élan en uitbundigheid hebben gevierd, In het feestvertoon werden ook en voor al de ouders van de bij de groepen aan gesloten meisjes en jongens betrokken, die op het terrein achter de kerk en op de tentoonstelling op de zolder van de H. Hartschool een goede indruk kregen van hetgeen hun kinderen nu eigenlijk bij de jeugdbeweging opsteken en van wat zij aan creatief werk presteren. De aalmoezenier van de St. Francis cusgroep, pater W. de Goede O.F.M., droeg gistermorgen om kwart over acht op het terrein achter de school de H.Mis op, gedialogeerd door gidsen, kabouters, verkenners en welpen. In zijn predikatie sprak hij een hartelijke gelukwens tot de jongens en meisjes. Na de H.Mis werd een feestelijk ont bijt aangericht. Om elf uur volgde de vlaggenparade met de officiële opening van het kamp terrein. Het gebed en het openingswoord J. Vahrmeyer. Plechtig werden de drie vlaggen, de Nederlandse en die van de beide feestvierende groepen, naar boven gehesen. Oubaas Vahrmeyer dankte allen, die aan de samenstelling van het feestprogramma hadden mee gewerkt. Met name noemde hij hoofd zuster Paula van de H. Hartschool, en het oudverkennerscomité. Nadat met luide yells verkenners, welpen, gidsen en kabouters uit elkaar waren gestoven, konden de bezoekers het terrein betreden om zich te goed te doen aan de overheerlijke, rijkelijk van suiker voorziene, pannekoeken die met vaardigheid en plezier gebakken wer den door verkenners en gidsen. Het ele ment der concurrentie was niet ver- geten Grote pijlen wezen de weg naar de zolder van het schoolgebouw, waar een uitgebreide en interessante collectie verkennersattributen te zien was, over zichtelijk en aantrekkelijk uitgestald. Voortrekkers en gidsen leidden de tal rijke bezoekers rond en gaven tekst en uitleg. Met trots toonden zij al de voor werpen, die evenzovele herinneringen waren uit de historie van de St. Agnes en de St. Franciscusgroep. 's Middags deden ruim 200 kinderen mee aan een groots opgezet parochie- spel, ontworpen door de oud-verkenner H. J. van Koningsbruggen. De jongens en meisjes kregen een bepaalde op dracht uit te voeren en moesten bij een tiental posten, door heel de parochie verspreid, de resultaten laten zien. Voor de winnaars en winnaressen waren mooie prijzen beschikbaar gesteld. Een hoog opflakkerend kampvuur was het centrum van de avondbijeen komst, weer op het veld achter de school. Pastoor A. P. Louwe, O.F.M. hield aan het begin een toespraakje, waarin hij op de belangrijke taak van de jeugdbeweging wees. Hij wekte de aanwezige ouders en andere belang stellenden op de beweging financieel, maar vooral moreel te steunen. De avond werd verder doorgebracht met het zingen van liedjes en het op voeren van schetsjes, waarbij ieder der groepen een eigen aandeel leverde. Aan het einde van de dag kon worden vastgesteld, dat de actie S. 30 boven verwachting was geslaagd. De families Van Lent en Giessen, die vrijdag door brand in hun huizen aan de IJpolderweg in Halfweg dakloos ge worden zijn, zullen binnenkort hun in trek kunnen nemen in houten noodwo ningen. Vanavond zal de raad van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude om zeven uur in spoedeisende vergadering bij eenkomen om over het voorstel en het crediet, dat voor de bouw van de nood woningen benodigd is, te beslissen. B. en W. willen dan tevens een ander ur gent geval oplossen. De twee landarbeidershuizen werden vrijdagavond binnen weinig tijd door het vuur verteerd. De brandweer kwam te laat om nog iets te kunnen redden De oorzaak is vermoedelijk dat een hoeveelheid wasgoed, dat in een der huizen bij de kachel te drogen hing, plotseling in brand geraakte. Voordat er ingegrepen kon worden, had het vuur zich al verspreid door de gehele kamer. De huizen waren betrekkelijk klein, zo dat de brand binnen korte tijd ook de andere woning bereikt had. Jaap van Harlingen, Harry Kuiper en Willy Emans uit Krommenie, Engel van Waard en Dirk Vink uit Haarlem- merliede, Barry Dwarswaard uit Hoofd dorp, Ank Vrugt en Jan van den Berg uit Beverwijk, Mia Munsterdam uit Nieuw Vennep en Geertje Hogendoorn uit Vijfhuizen behoren tot hen die een prijs hebben gewonnen in de opstelwed strijd voor scholieren, deze zomer ge organiseerd door het Provinciaal Wa terleidingbedrijf in Noord-Holland. De opgave was een opstel te maken over de drinkwatervoorziening en het doel dat men van de zijde der P.W.N. beoogde was: de kinderen begrip bij te brengen voor de drinkwatervoorziening en voor de noodzaak waterverspilling tegen te gaan. De actie heeft grote weerklank ge vonden: van de rond 500 scholen ilit het verzorgingsgebied der P.W.N. heb ben er ruim 300 aan de wedstrijd mee gedaan. De bovengenoemde leerlingen hebben een 3de, 4de of 5de prijs gewon nen. De eerste prijs is gevallen in Enk huizen en gewonnen door Jaap Groot. De afdeling Haarlem en Omstreken van de Algemene Nederlandse Invali- denbond heeft haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Behalve vele leden van de afdeling, mocht het bestuur ook twee afgevaardigden van het hoofdbe stuur, de heren Tromp en Hietbrink, be groeten. D e afdeling Alkmaar was ver tegenwoordigd door haar voltallige be stuur. De agenda werd vlot afgewerkt. De jaarverslagen en begrotingen werden, onder dank voor de gedegen opzet, on der applaus goedgekeurd. De aftreden de bestuursleden: J. J. Horn, secre taris, mevr. M. Smit-Hoogendoorn, 2e penningmeesteresse en de commissaris, de heer C. W. v.d. Vis werden allen herkozen. Als nieuw bestuurslid deed zijn intrede, de heer Jac. Blokker. Na de pauze volgde een programma van: mandolinemuziek, goochelen en film. Het mandoline-ensemble Con-Brio o.l.v. mevr. Wielart-Weinssen trad voor de eerste maal in het openbaar op. De heer Versteeg nam met zijn met veel bravour uitgevoerde goocheltoeren iedereen er tussen. Tot slot projecteer de de heer Joh. M. Schmidt zijn in structiefilm, over het zwemmen van lichamelijk gebrekkigen, op het witte doek, waarbij dez® m een gloedvolle uitleg, de belangstelling voor het zwem men opwekte. Het Rode Kruis verleende zijn medewerking, alsmede enige auto mobilisten. voor het transport van zwa re invaliden. Zaterdagmiddag speelde Kennemerland 7 tegen S.V.J. 4 °P terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat Op een gegeven mo ment kopten twee voetballers tegelijk naar de bal. Zij kwamen met de hoofden tegen elkaar, ten gevolge waarvan de 36-jarige Haarlemmer J. v. K. een snee van 3 cm grootte opliep aan öe rechterzijde van het hoofd. Na door de ongevallendienst ver bonden te zijn, R°n ,de man op eigen ge legenheid naar huis terugkeren. Nadat vrijdagavond op de Javalaan, hoek Borneostraat, een kind teggen een passerende N.Z.H.-bur^ opreed en met ernstige verwondingen naar het zieken huis moest worden gebracht, is zondag middag om 1 uur, op de hoek van de Javalaan en de Sumatrastraat, weer een kind verongelukt. Daar op de Javalaan sinds kort in verband met een verkeersomlegging het parkeerverbod geldt, parkeerde de heer R., die op de Javalaan woont, zijn wagen in de Sumatrastraat. Zijn 7-jarig zoontje W. R., dat met zijn va der was meegereden, stapte uit en holde naar huis. Daarvoor moest hij de Java laan oversteken. Hij heeft waarschijn lijk te weinig op het verkeer gelet. Mede tengevolge van het feit dat juist twee N.Z.H.-bussen bjj de halte op de Javalaan-hoek Sumatrastraat stonden, waardoor het uitzicht op het van links naderende verkeer versperd was, heeft het jongetje de personenauto niet ge zien, die langs de bussen naderde. Mid den op de rijweg en praktisch recht voor zijn huis werd de jongen door de wagen gegrepen. Zwaar gewond bleef hij liggen. Een toevallig voorbijkomende dokter uit Halfweg verleende eerste hulp. Het slachtoffertje werd zo spoe dig mogelijk naar de Mariastichting overgebracht. Men constateerde daar een schedelbasisfractuur, kneuzingen aan de hersenen en een gebroken been. De toestand was zondagavond nog steeds zorgwekkend. Gistermiddag om ongeveer kwart voor vier kwam de 25-jarige Amsterdamse, mevr. H. K., met haar bromfiets te vallen op het rijwielpad langs de Schipholweg. Zij brak haar linker-enkel en moest per ziekenauto naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam worden gebracht. Jt /Tisschien hebt u vanmorgen tevergeefs naar de postbode uitgezien I/I en hebt u nog niet de rebuskaarten ontvangen, die door de Zusters •L Karmelietessen uit Haarlem tot in de verre omtrek worden ver zonden. Maakt u dan niet ongerust; vandaag is het pas de eerste dag en tot donderdag blijft de Post aan de slag, om de kaarten in Haarlem en de randgemeenten, in de Bollenstreek, de Haarlemmermeer en in Kennemer land te bezorgen. U weet natuurlijk reeds lang de bedoeling: door de rebus op te lossen en in te sturen helpt u de zusters financieel om de oude wij mogen wel zeggen trieste bouw van het Sint-Josephkinderhuis aan de Zijlsin gel te Haarlem grondig onder handen te laten nemen. Vanavond hebt u misschien even tijd om de oplossing gereed te ma ken en in te zenden. Zo u nog geen kaart hebt ontvangen, hebt dan nog even geduld. De zusters vergeten u niet, de Post evenmin. Vandaag kruist de gehele dag een re-1 se steden, wier naam ook in Zuid-Afri- portagewagen van de Wereldomroep ka dient als aanduiding van een plaats, door de stad Haarlem. In de loop van reportages, elk van ongeveer 20 minu- de morgen werden bezoeken gebrachtten lang, die over enkele maanden wor- aan het Cruquius Lyceum, de Grote Kerk. het bedrijf van Enschedé en het Bisschoppelijk Museum, terwijl vanmid dag het Frans Hals Museum en de Ma chinefabriek Figee op het programma staan. Al deze bezoeken zijn te danken aan het bestaan van een plaatsje in Zuid-Afrika, dat ook Haarlem heet. Een Zuid-Afrikaanse reporter in dienst van de Wereldomroep Nederland, de heer Olof Bergh, maakt van zeven Nederland- Wij maken van deze gelegenheid gebruik onze leden er aan te herin neren, dat de wintertraining weer is begonnen. Zaaltraining: Gymn.zaal St. Lucia- school, Pretoriaplein. De dames maan dagavond, de heren donderdagavond, van 7—8 uur tot 17 jaar, van 8—9 uur de ouderen. w"it6ntraining: °P het Prachtige errein van de Sportschool te Overveen l- S.) zondagsmiddags, de da- ren van lo'30 UUr—1 uur en de he" in de 8p0rtschool~ 30 Verkleden Zaterdagmiddag heeft het bestuur van de muziekvereniging Harmonie „Crescendo" (Spoorcorps) in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat gereci- piëerd ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van de vereniging. Tal van figuren uit de Haarlemse dilettan ten-muziekwereld, alsook de Haarlem se loco-burgemeester D. J. A. Geluk zijn het bestuur hun gelukwensen ko men aanbieden. Hoogtepunt van de middag was ongetwijfeld het ogenblik waarop de Beverwijkse Harmoniekapel de receptiezaal binnenmarcheerde om de jubilerende harmonie een groot scheepse muzikale hulde te brengen. De eigenlijke zestigste verjaardag van „Crescendo" was gisteren, maar zaterdag werd het feest gevierd. Er zijn, zoals dat op recepties gebruike lijk is, tal van hartelijke, vriendelijke woorden gesproken. Maar er vielen ook ernstige klanken te beluisteren. Ver schillende sprekers, onder wie ook wet houder Geluk, herinnerden aan de moeilijke tijden die de muziekcorpsen tegenwoordig meemaken. Er zijn zo veel gemakkelijker vormen van ont spanning, dat met name de jeugd zich tot de muziekbeoefening niet meer voelt aangetrokken. Het ontbreekt de meeste corpsen dan ook aan jong bloed. Wethouder Geluk wees ook op de fi nancieel moeilijke positie der vereni gingen. Toch zijn subsidies niet de eni ge mogelijkheid om de oude glorie te herwinnen. Men zal moeten samenwer ken. In sommige gevallen zullen twee noodlijdende muziekverenigingen het beste kunnen doen met in een fusie op te gaan. De Nederlandse Unie van muziek verenigingen was vertegenwoordigd in de persoon van de heer V. J. Scheffer, die de hoop uitsprak dat de regering op groter schaal dan tot nu toe gelde lijke steun zal verstrekken en dat de provinciale staten en de gemeente dat voorbeeld mogen navolgen. De heer Van Houten, wethouder van Heemstede en voorzitter van de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend- schap dankte het bestuur voor de prettige samenwerking. Namens het Doopsgezind Zangkoor herinnerde de heer C. Overbeek aan de genoeglijke samenwerking met „Crescendo". De heer P. Geerlings van „Zanggenot" en de heer J. J. Kley uit Beverwijk her innerden beiden aan de banden van vriendschap tussen hun verenigingen en de krasse zestigjarige. Een van de oprichters van „Cres cendo", het huidige erelid A. Bijster, haalde op gemoedelijke wijze oude her inneringen op. De strijd tijdens de ver schillende concoursen. De Prins Hen drikmedaille, die de Haarlemmers in Den Haag voor de neus van de Hage naars wegkaapten, al hebben ze dan ook het ringetje in de Residentie gela ten. Tal van herinneringen die de oude re leden van de vereniging een grijns van plezier bezorgden. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich ook mevr. C. G. M. Hofmeester- Eggers, de weduwe van wijlen de diri gent van „Crescendo". Een sympa thiek bezoek, dat bewees hoe hecht de vriendschapsbanden zijn die Haar lems oudste fanfarecorps weet te sme den. Tal van zusterverenigingen, ver schillende zangverenigingen en tal van instellingen die in de afgelopen zestig jaren geen vergeefs beroep hebben ge daan op „Crescendo" maakten van de gelegenheid gebruik het jubilerende ge zelschap. te fêteren. Het bestuur werd letterlijk in de bloemetjes gezet. Ver schillende cadeaux onder couvert, als ook een nieuwe mars naar eigen keuze vanwege de Haarlemse federatie, wer den het bestuur aangeboden. Voorzitter A. J. de Graaf dankte ieder der spre kers t$et een kort, maar krachtig woord. Dat er van de ca. 600 leden, die de K.A.B. in Heemstede telt, maar ruim 50 de bezinningsmorgen in het Vereni gingsgebouw hebben meegemaakt wil zeker niet zeggen, dat deze morgen niet interessant was of dat de opzet is mislukt. Voorzitter N. J. van der Lin den betreurde deze laksheid wel in zijn openingswoord na het ontbijt. In het kort ontvouwde hij het nieuwe win terprogramma. De afdeling Heemstede zal medewerken aan de nationale ac tie „Op naar de 400.000", waartoe op 18 oktober de kaderleden te Haarlem in structies zullen ontvangen. Verder zal in het kader van het Vormingsprogram ma van de K.A.B. een avond worden georganiseerd waarop het probleem van de oude-dags-voorziening zal worden be sproken. Aan het einde van het sei zoen is een avond gepland onder het motto „Hoe moeten wij positie kiezen?" Voor het traditionele St.-Nicolaasfeest zijn de eerste voorbereidingen inmid dels getroffen. Speciale aandacht wordt gevraagd voor het werk van Herwon nen Levenskracht, waarvan de regle menten kort geleden aanzienlijk zijn veranderd en verbeterd. Een circulaire betreffende deze aangelegenheid zal bin nenkort aan alle leden uitgaan. Voor zitter Van der Linden besloot zijn ope ningswoord met de wens, dat dit win- terprogram toch vooral de medewer king zal krijgen van alle leden. Van de drie gedichten die G. Wil- lemse declameerde, trof vooral dal van de in Heemstede zo bekende Wim Snitker, „Lied om een goed tehuis" door de grote actualiteit en de sterk aan sprekende stijl. De voorzitter memo reerde nog even het huisvlijtwerk. Het bestuur denkt med. maart 1956 'n huis- vlijttentoonstelling te organiseren. Zeer bijzondere attentie werd gevraagd voor de ontwikkelings- en kadercursussen. Vooral de jongeren moeten hun taak in dezen leren zien en uitvoeren. De heer H. Zegwaard werd gelukgewenst met het behalen van het diploma van de 3-jarige cursus van de K.A.B. in Haar lem, waarbij hij de aantekening „cum laude" kreeg. Op dit moment kwam pastoor C. Pouw binnen, die door de aanwezigen staande verwelkomd werd. De pastoor had niet veel tijd, maar wilde toch even met de KAB in zijn nieuwe paro chie kennis maken. In de 28 jaren waar in hij Geestelijk Adviseur van de K.A.B. was geweest had pastoor Pouw het doel en de werken wel zeer goed leren ken nen. „Bevrucht uw arbeid in uw ge zinnen, in uw organisatie en op uw werk met het gebed. Geef vooral een goed voorbeeld aan uw kinderen, want dat za! ze het langst en het best bijblijven. Uw aanwezigheid in de H. Mis en het grote aantal leden dat tot de H. Tafel nadert, geven mij het vertrouwen dat u op deze punten reeds op de goede weg bent." Kapelaan J. A. Wesseling begon zijn inleiding over „De toekomst van onze kinderen" en „Angst voor de toekomst" met een gedichtje van Gjjs Berkelaar. Dit idyllisch begin werd echter direct gevolgd door een reeks van nuchtere cijfers. Wij willen ons een beeld vor men van morgen. Laten wij dan even stil staan bij het beeld van vandaag. 800 miljoen mensen staan nu onder het regime van het communisme, dat wil zeggen 33 pet. van de wereldbevolking. Daarvan is 15 pet. katholiek. De wereld is verdeeld in twee kampen, oost en west, en men legt zich bij deze ver deling neer. In Nederland wonen nu 325 mensen op elke km2. Cijfers die het beeld van vandaag bepalen. Dan is er nog het woningprobleem, een ramp voor de maatschappij; het vluchtelingenpro bleem, dat elke dag door de 1000 vluch telingen die in 24 uur naar de westelijke wereld vluchten nog wordt vergroot. Tenslotte, maar daarom niet het minst belangrijk, is er het vraagstuk van de geestelijke dakloosheid, het gemis van elke waarborg, de onzekerheid van het niet geborgen zijn. De tijden zijn slecht maar wij zijn de tijd, zo schrijft Sint-Augustinus. Wij moeten de oplossing zoeken in het Chris tendom. Dat Christendom is niet, zoals velen menen, een verzameling van dog ma's, wetten en tradities. Christendom wil zeggen, leven door het geloof, alles doen met en door Christus. Onze eerste taak is de ander, die 323 anderen op onze vierkante kilometer, te benaderen met liefde. En als wij dan vrees heb ben voor toekomstige oorlogen, bedenk dan dat oorlog niet de schuld is van regeringen maar de resultante van de vervreemding tussen individuen, groe pen en volkeren. Die vervreemding zal tenslotte leiden tot een verwijdering tus sen God en de mensen. Wees de eerste die over de drempel van argwaan en aarzeling stapt en treed de ander te- êemoet. Wij moeten als instrumenten in ods hand meewerken om de hemel hier op aarde te brengen. God zal steeds bij ons zijn. Samen met Hem zijn wij in eén donkere kamer, pas in de hemel zal het licht worden ontstoken, aldus kapelaan Wesseling. G. Willemse hield de toehoorders nog even in de stemming die kapelaan Wes seling had opgeroepen met een tweetal declamaties. Voorzitter Van der Linden dankte allen die aan deze morgen en het slagen daarvan meegewerkt hadden, waarna allen staande het „Wilhelmus" zongen. Zaterdagavond kon dokter A. G. Dege- naar, voorzitter van de E.H.B.O.-afde ling Heemstede, mededelen, dat 21 per sonen, die deel genomen hadden aan de laatste cursus, geslaagd waren voor het diploma E.H.B.O. Inspecteur A. Be- rentsen heeft de diploma's uitgereikt. Tevens deed deze een dringend beroep op allen om toe te treden tot de E.H.B.O.-afdeling van de B.B. in Heem- stede. Namens de geslaagde cursisten dankte de heer T. v. Leer de instructeurs en leraren en bood hij een geschenk aan. Hierna heeft een medewerker van de Nationale E.H.B.O. in Den Haag drie films gedraaid. den uitgezonden via de Zuid-Afrikaan se zenders en via de Wereldomroep. De wagen is vanmorgen al vroeg op pad gegaan. Het eerste bezoek gold het Cruquiusgemaai, waar de heer Badon Ghijben het een en ander vertelde over de drooglegging van de Haarlemmer meer. De tocht voerde daarna naar het bureau van Haarlems Bloei in het stad huis. De directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, deelde de Zuid-Afrikaanse reporter daar iets mede over het vreemdelingenverkeer naar Haarlem. De Grote Kerk was het volgende doel. Nico Andriessen besprak in het kort de architectonische facetten van de St. Bavokerk en de Vleeshal, terwijl de stadsorganist George Robert speciaal iets over het orgel vertelde. Het aspect „Haarlem Industriestad" werd gehonoreerd door bezoeken aan de Grafische Inrichting Joh. Enschedé Zoon en aan de Haarlemse Machine fabriek voorheen Gebrs. Figee N.V. De etser S. Harz hield een praatje over het typografisch museum van de firma En schedé, terwijl vanmiddag de heer His- sink iets zal vertellen over het bedrijf van Figee. Natuurlijk wordt het Frans Hals Museum niet vergeten. De heer H. P. Baard, directeur van het Museum, zal gevraagd worden enkele minuten over de beroemde Meester en zijn pro- dukten te spreken. Tenslotte zal de loco burgemeester van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, Olof Bergh op het stad huis ontvangen, waar de laatste opna me gemaakt wordt. Het is de bedoeling, dat de heer Geluk een inleidend woord tot de reportage zal spreken. Haarlem is de tweede stad. waaraan Olof Bergh een bezoek brengt. De tocht is begonnen in Amsterdam. In de loop van de volgende dagen komen Utrecht, Dordrecht, Middelburg? Amersfoort en Ermelo aan de beurt, allemaal steden en dorpen, welker naam indertijd naar Zuid-Afrika is meegenomen om daar te dienen als aanduiding van nieuwe dor pen. Haarlem is niet zo groot als Haarlem aan het Spaarne. Het is een klein dorpje aan de spoorlijn AvontuurPort Elisa beth. dat in het oostelijk gedeelte van de Kaapprovincie ligt. Het telt 101 in woners, hoofdzakelijk blanken, die zich vooral bezighouden met de teelt van druiven, perziken, abrikozen en citrus vruchten. die de „Langkloofvallei" over vloedig biedt. De Katholieke Vrouwenbeweging, af deling Overveen, opent morgen, dinsdag 11 oktober, het nieuwe seizoen, 's Mor gens is er om half acht voor de leden een H. Mis in de parochiekerk, 's avonds is er een causerie, welke verzorgd wordt vanwege het voorlichtingsbureau van de Nederlandse Voedingsraad te Den Haag. Wie zaterdagmiddag in het H.K.B.- gebouw te Haarlem is geweest, heeft naar alle waarschijnlijkheid geconsta teerd of bevestigd gezien, dat de judo- sport verbazingwekkend mooi kan zijn. Dat zij het meest efficiënte, maar ook elegantste vechtspel is. Dat haar be oefenaren een scherp oog, een soepel lichaam en vooral een super reactie vermogen dienen te bezitten. En ten slotte, dat reuze-kerels zonder veel moeite kunnen worden uitgeschakeld, ook al komen ze met een mes aanzet ten, of priemt hun revolver tegen het achterhoofd van de judoka. Het is mis schien overbodig dit allemaal te vertel len, maar de leek realiseert zich nog steeds te weinig hoe convenabel en daarnaast belangrijk het is, tot op ze kere hoogte vertrouwd te zijn met de geheimen van de judosport. Wat geeft het niet een zelfverzekerd gevoel om met een mager lichaam, waarin positieve kracht ver te zoeken valt, de gespierde tegenstander zonder vrees, ja zelfs licht ironisch, tegemoet te kunnen treden, vermits deze binnen een paar seconden via een simpele eenvoudig een armklem, verslagen been-, schouder-, heup- of voetworp, of wordt. Het vraagt heus geen magische kwaliteiten, noch het spinazie-privilege van een Pompey, het is enkel een kwes tie van intensieve training onder bekwa me leiding. In dit verband is het prettig, dat er sinds twee jaar een Haarlemse katho lieke judoclub (Ee-ka-ju) bestaat, die snel groeit. Zij telt thans 60 leden, waaronder een aantal juniores, voor wie deze sport een bijzonder peda gogische betekenis heeft. De jeugd, die nu eenmaal over bepaalde moeilij ke levensperioden heen moet, wordt door het beoefenen van judo in de goe de richting gevormd, krijgt meer zelf vertrouwen en wint aan geestelijke stabiliteit. Wij waren zaterdag dus aanwezig bij de demonstraties van het Zuid-Kore- aanse judo-team. De Kennemer ama teur judo-club (Ken-am-ju; Jap,:, het zachte hemelse zwaard) droeg zorg voor de organisatie en bracht 20 van haar leden als „sparring-partners" in het strijdperk. De Bloemendaalse tand arts G. F. M. Schutte, die met zijn vier de dan de hoogst gegradueerde judoka in Nederland is, gaf van verschillende grepen een heldere explicatie en zette summier uiteen, welk een psychologi sche waarde het heeft de sport van de beheerste, behendige, waardige en ver fijnde zelfverdediging te beoefenen. Voordat de demonstraties begonnen, wisselden de Haarlemmers, bij monde van de heer Schutte, en de hoofdcom missaris van Seoul, mr. Bhark namens de Koreanen, complimenten en ge schenken uit. De heer Bhark. die zich 7e „dan"ner mag noemen, zei onder meer verheugd te zijn, te mogen mee werken aan de versteviging van de sportieve band tussen zijn land en Eu ropa. Nederland was de laatste natie, waaraan een bezoek werd gebracht en ook in België, Frankrijk en elders wa ren de Aziaten enthousiast begroet en zeer vriendschappelijk bejegend. Als herin nering aan het verblijf in de Bloemen stad Dood de kleine Seoulse politieman een prachtige Japanse vaas aan en een Zuid-Koreaans vlaggetje. Het vertoonde judo bracht de kenners in ademloze bewondering. Bhark, Phang (7e dan), Soung (4e dan), Koun (5e dan), Lee (4e dan, kampioen van Z. Korea), en Hung (3e dan, kampioen in 1953 en '54) lieten voortreffelijk aan- vals- en verdedigingsworpen zien. excel leerden in de „gewone" zijdelingse heupworpen en vertoonden magnifiek grondwerk. Uit de „self-defence", door Koun en Hung uitgevoerd, bleek, dat ieder die daarin redelijk gespecialiseerd is, een uiterst lastig te nemen „ves ting" is. Zoals gezegd, de leden van Ken-am-ju fungeerden als min of meer „lijdende voorwerpen". Zij slaagden er niet in een half puntje in de wacht te slepen, hetgeen uiteraard geen schande betekent. Interessant was verder nog de demon stratie van het echtpaar Schutte, dat wurggrepen, hand- en beenklemmen op perfecte wijze tot hun recht liet komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3