NIEUWE BISDOMMEN bestrijken diaspora-gebieden In Haarlemnu evenveel katholieken als een eeuw terug in heel ons land OOK VERRASSING IN KERKELIJKE KRINGEN TE ROME Verdere ontwikkeling met spanning verbeid Eisenhower zal werk dit jaar nog niet kunnen hervatten Goederenloods door vuurzee verwoest Molotov doet aan zelfkritiek Werken voor vrede, vrijheid en welvaart voor allen Dr. White: geen zekerheid over fysieke geschiktheid voor tweede ambtsperiode Niet alleen maar de grondslagen.... Oud-minister vroeg duizenden rupiah MAANDAG 10 OKTOBER 1955 PAGINA w Uitbreiding zetels brengt zeer grote veranderingen Fa -*-> CU w 2* g-§ S De nieuwe bisdommen Actievere rol in komende wéken, maar: DODELIJK ONGEVAL IN NOORDWIJK Bloemistknecht door tram overreden SCHEEPVAART BOVEN TUNNEL Kinderverlamming in Noord-Brabant Competitie jeugdvoetbal voorlopig stopgezet L. Peters Statenlid van Noord-Holland Dodelijke val te Hoensferoek Corruptie in Indonesië Voor verlenen van visa en vergunningen Pastoor Annegarn ter aarde besteld „Voorbeeldig priester, die veel voor zijn parochie heeft gedaan" J. A. Middelhuis op K.Y. P.-congres Politiek van partij moet hart hebben Monsterdiner (Van onze Haagse redacteur) Wanneer ons land binnen afzienbare tijd 12 miljoen inwoners zal tellen, lal het aantal katholieken toegenomen zijn tot circa 4,8 miljoen. Op dit toe komstbeeld moet men letten om de vorming van twee nieuwe bisdommen te verstaan. In honderd jaar tijds is het aantal katholieken in Nederland meer dan verdrievoudigd. In het bisdom Haarlem is het zelfs bijna ver viervoudigd; in het bisdom Breda, waar de groei niet slechts in absolute aantallen, maar jook in verhoudingsgetallen het geringst is geweest, is het aantal katholieken toch nog meer dan Z'A maal zo groot dan een eeuw ge leden. In 1917 telde Nederland rond 3,7 miljoen katholieken op circa 9,6 miljoen inwoners. Op 31 december 1952 was het aantal katholieken reeds gestegen tot ongeveer 4.066.000 op 10.425.892 inwoners. grote, naast kleine bisdommen (Italië) enz. De structuur van de katholieke hiërarchie is zeer gevarieerd. Grofe veranderingen Wat Nederland betreft was er op grond van de hierboven geschetste ont wikkeling de laatste jaren een groeiend inzicht, dat er „iets" moest gebeuren. Bij de gedachtenvorming, die aan de zo pas afgekondigde vorming van de bisdommen Groningen en Rotterdam vooraf is gegaan, tekenden zich even wel twee verschillende opvattingen af. Sommigen dachten rechtstreeks aan een nieuwe indeling en uitbreiding van In 1853, bij het herstel van de ker kelijke hiërarchie, telde ons land onge veer 1.185.000 katholieken. Dit aantal was, wanneer men Breda buiten be schouwing laat, tamelijk gelijkmatig verdeeld over de bisdommen. Een ver gelijking met Duitsland of België leert, dat Nederland met gemiddeld 237.000 katholieken per bisdom royaal bedeeld is geweest: in Duitsland telden de bis dommen gemiddeld meer dan 600.000 katholieken, in België zelfs ongeveer 750.000. Het herstel van de Nederlandse bis dommen geschiedde vlak voor het aan breken van een nieuwe sociaal-econo mische periode, welke een geweldige trek bracht van het platteland naar de stad. Men vindt deze trek ook ge ïllustreerd in de cijfers van de katho lieke bevolkingsgroep in de vijf grote steden: Amsterdam. Rotterdam, den Haag, Utrecht en Haarlem telden vol gens de Volkstelling van 1947 bijna zes honderdduizend katholieken tegen ruim 124.000 in 1849. Ruim een eeuw geleden lagen de bisdommen den Bosch, Haarlem en Utrecht qua getalsterkte nog dicht bijeen. Den Bosch had het grootste aantal katholieken minder dan den Bosch en Breda telde er slechts ruim 125.000. Tot 1869 bleef den Bosch het grootste bisdom; in 1879 kwam Haar lem echter aan de top te staan. In 1947 was het aantal katholieken in het bisdom Haarlem het miljoen ge passeerd: den Bosch, dat volgde met 925.000 katholieken telde er bijna 200.000 meer dan Utrecht. In het bis dom Haarlem zijn er thans ongeveer evenveel katholieken als in 1949 in geheel Nederland. Ook het landelij ke cijfer is veelzeggend: bij de jong ste Volkstelling was het aantal katho lieken in Nederland groter dan de totale bevolking van ons land in 1849. Dr. B. van Leeuwen O.F.M. heeft twee jaar geleden voor het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut de groei der Nederlandse bisdommen onderzocht. Zijn studie, waar wij bovenstaande cij fers aan ontlenen, bracht interessante punten aan het licht over de ontwik keling in de verschillende bisdommen. Het algemene beeld van de procentuele verdeling der katholieken over de vijf bisdommen is. dat Haarlem tot om streeks 1900 de «boventoon voerde en dat daarna de twee zuidelijke bisdom men den Bosch en Roermond terrein heroveren. Alleen Breda continueerde (procentueel) ononderbroken de dalen de lijn. In 1849 woonden er van de ka tholieken 53,7 pet. in de drie zuidelijke en 46.3 pet. in de twee noordelijke bisdommen: in 1909 waren deze per centages verschoven tot 49 en 51 pet. en voor 1947 vindt men 51,6 tegen 48,4 procent. Wanneer de indeling der bisdommen ongewijzigd gebleven was, dan zou bij een bevolkingsaantal van 12 miljoen de verdeling van de katholieke bevol kingsgroep over de vijf bisdommen on geveer als volgt zijn geworden: Haar lem 1.373.000 katholieken, den Bosch 1.250.000, Utrecht 970.000, Roermond 840.000 en Breda 413.000 katholieken. Deze prognose is nu door de vorming van twee nieuwe bisdommen door kruist. Hoe de verdeling thans gaat worden is nog niet precies te zeggen, maar wel trekt direct de aandacht, dat vooral het bisdom Groningen, maar ook tot op zekere hoogte de bisdommen Rotterdam en Breda een diasporagebied lullen omvatten. Een publicatie, die prof. G. H. L. Zeegers een jaar geleden in „Sociaal Kompas" het licht deed zien, wijst uit, dat er 383 gemeenten in ons land zijn, waar het percentage katholieken bene den de twintig ligt. Gaat men op de kaart na waar deze gemeenten zich bevinden, dan blijkt dit vooral in de drie noordelijke provincies te zijn, ver der in Gelderland en in Zeeland. Als men het grootste deel van Zeèuws- Vlaanderen en het noordwestelijke ge deelte van Zuid-Beveland buiten be schouwing laat, ziet men, dat Zeeland een gebied vormt, waar zich de katho lieken in een uitgesproken minderheids- jositie bevinden. Men telt in Neder- .and 310 inwoners per km2 en daarvan zijn er 116 katholiek. In de diaspora gebieden wonen echter slechts vijf ka tholieken per vierkante kilometer. In deze cijfers ligt een speciale proble matiek besloten voor de nieuwe bis dommen. Vergelijkt men de grootte onzer bis dommen met die van andere landen, dan blijkt dat met België, Duitsland en Oostenrijk ons land tot nu toe tot de groep behoorde met een groot ge middeld aantal katholieken per bisdom. Spanje, Frankrijk, Portugal, Zwitser land en de V.S. behoren tot een groep landen met een lager gemiddelde en Italië, Engeland, Ierland en Canada vormen de derde groep met een betrek kelijk gering aantal katholieken per bisdom. Voor een juiste interpretatie van deze vergelijking moet men echter wel letten op een aantal bijzonder fac toren zoals de aantallen niet-practise- rende katholieken (Frankrijk), gebie den met een diaspora-karakter (Enge land) de grote uitgestrektheid in som mige landen (Canada), het naast el kaar voorkomen in één land van zeer Katholieken en bisdommen in een aantal landen (ontleend aan „Sociaal Kompas"). o C5 CO 3 CU O <73 T3 "cö België Duitsl. (1936) Duitsl. (1950) Oostenrijk Nederland Spanje Frankrijk Portugal Zwitserland U.S.A. Italië Engeland Ierland Canada 8.341.000 21.760.000 25.849.000 5.388.000 4.048.000 28.217.000 34.215.000 5.694.000 1.583.000 26.754.000 114 46.000.000 270 3.585.000 27 3.182.000 26 5.416.000 46 5 CU 1.390.000 870.000 1.124.000 898.000 810.000 455.000 393.000 380.000 317.000 235.000 170.000 133.000 122.000 117.734 het aantal bisdommen. Anderen wilden eerst de in sommige gevallen minder practische indeling van de dekenaten aan een herziening onderworpen zien; voor de bisdommen dacht men voor lopig aan handhaving van de huidige indeling, waarbij dan echter een ster kere functionele decentralisatie zou moeten worden toegepast. Bij deze laatste opvatting werd ook wel ge dacht aan een overgangsstadium, waar in er voor de drie noordelijke provin cies een vicaris-generaal zou komen. Het schijnt, dat men in kringen van de reguliere geestelijkheid het meest in de richting van een herindeling dacht, terwijl men van seculiere zijde meer neigde naar de tweede opvat- I ting. Een kale vlakte met zwart geblakerd puin: dat is het enige, wat er nog restte van een grote goederenloods van de Nederlandsche Spoorwegen te Eind hoven, nadat het gebouw in de nacht van zaterdag op zondag door de vlam men was vernield. (Van onze Romeinse correspondent) Het bericht dat de Paus twee nieuwe bisdommen, Groningen en Rotterdam, heeft opgericht, kwam ook voor de geïnteresseerden in Rome geheel onverwacht. Het is niet be paald de gewoonte van kerkelijke autoriteiten om maatregelen en be sluiten voor de afkondiging toe te lichten, bijvoorbeeld in een informa tieve persconferentie. De publicatie in de „Osservatore Romano" van 's Pausen decisie over Nederland was dus op zich niets bijzonders. Men zou zich integendeel erop kunnen beroe pen, dat de aankondiging in dit orgaan, het blad van Vaticaanstad, juridisch gesproken, zulk een voor bericht is. Het zijn immers slechts de Acta Apostolicae Sedis, die datgene wat de Heilige Stoel doet officieel bekend maken. Ook het feit dat het aantal bisschop pen in Nederland vergroot wordt wekte geen vèrbazing. Reeds lang heerste tn de hoogste bestuurskringen Van da Kerk de mening, dat de zielzorg in de huidige tijd een nauwer contact van de bisschop met de aan zijn zorg toever trouwde gelovigen noodzakelijk maakt en dat er juist daarom meer herders nodig zijn in Nederland. Een blik op de omliggende landen maakte deze opvatting nog duidelijker: vergelijkenderwijs heeft de Kerk in Nederland weinig opperste bestuurders. De verrassingen schuilen echter daar in, dat de aankondiging der oprichting van de bisdommen Groningen en Rotter dam niet af is gekomen in dezelfde da gen, dat de benoeming bekend gemaakt zou worden van de nieuwe opvolger van St. Willibrord. De tweede verras sing is dat het besluit werd aangekon digd zonder dat Rome erbij aangaf wie de personen waren, die tot de bisschop pelijke waardigheid zouden worden ge roepen. De gang van zaken die zich voor ons land afspeelde, is wel geen „novum", maar de lezer van de Osservatore is er nu eenmaal aan gewend, dat bij de op richting of afsplitsing van een bisdom tegelijk de namen van de nieuwe ge zagsdragers worden bekend gemaakt. Over de derde verrassing lopen de me ningen zeker uiteen. Sommige, wel geïnformeerde personen hadden, zeker aanvankelijk, gedacht, dat Rome erop zou aandringen, dat de huidige bisschop pen zich in hun bestuur zouden laten bij staan door hulpbisschoppen. Anderen geloofden, dat de verdeling der bisdom men een betere maatregel zou zijn, be ter uit een oogpunt der efficiëncy in de zielzorg, als wij dit woord hier mogen gebruiken. Dat echter op Groningen en Rotter dam de keuze zou vallen werd niet ver moed .De namen van Deventer en Dor drecht zijn nogal een gevallen. De Hei lige Stoel heeft echter anders beslist. Op de vraag wie de personen van de nieuwe bisschoppen zullen zijn kan on mogelijk enig antwoord gegeven worden. Zal het voor Nederland tegenwoor dig opzienbarende gebeuren, dat een regulier geestelijke een bisdom te besturen krijgt? Niet slechts in ons land gaan de verhalen en de veron derstellingen, heerst de spanning en de nieuwsgierigheid! Maar Rome zwijgt, de Maliebaan laat niets los en mgr. Paolo Giobbe glimlacht. Deze licht Rome voor, ongetwijfeld na uit voerig overleg met het Nederlands Episcopaat. De nieuwe bisdommen hebben nog geen kapittels, wier advies gevraagd zou kunnen worden. Het advies der kapittels, hun (niet bindende) voor dracht voor een nieuwe bisschop, is trouwens een hoofdstuk apart. Neder- l.nd, zo wordt ons in Rome verzekerd, bekleedt een algehele uitzonderingspo sitie. Toen in 1853 er de Kerkelijke Hiërarchie werd hersteld, bleef volgens de geldende regels de nieuwe Kerk provincie nog voor geruime tijd onder het toezicht van de Congregatie der Propaganda Fide. Dit bracht voor ons land mede, dat het de kapittels wa ren, die het recht hadden een advies uit te brengen voor de benoeming van een nieuwe bisschop in hun diocees. Toen in 1908 Nederland definitief kwam onder het normale bestuur van de Consistoriale Congregatie, die deze ad viezen niet kent, is men toch bij de oude wijze van voordracht gebleven, een systeem dat zowel voor- als nadelen heeft. Het is de vraag, of Rome deze exceptie op de duur wenst te handhaven. De opmerking, die reeds in De Tijd ge maakt werd, dat een wijziging in de in deling van de Nederlandse Kerkprovin cie op geen enkele wijze verband houdt met het al of niet opnieuw benoemen van een Kardinaal in ons land, wordt in Rome als volkomen juist beoordeeld. Deze twee zaken liggen op een geheel ander vlak. Het zou kunnen zijn dat de Paus het goed oordeelt om gezien het aantal katholieken in Nederland, hun positie en hun werk in de Kerk, aan de aartsbisschoppelijke zetel van Utrecht het Kardinalaat te verbinden, zoals dit in Mechelen, Parijs, Milaan en vele andere steden is. Het kan ook dat de Heilige Vader de thans vrijgekomen plaats in het Heilig College toewijst aan een andere bisschop ergens ter wereld, die als wijlen Kardinaal de Jong zich grote verdiensten voor de Kerk heeft verworven. Als tussenopmerking al moge deze niet van belang ontbloot zijn! zij hier gezegd dat opnieuw ernstige geruchten in Rome gaan dat voor het einde van het jaar de Paus in een Consitorie nieu we Kardinaalsbenoemingen bekend zal maken. Als wij goed zien, zal er nog geruime tijd overheen gaan voor de nieuwe ker kelijke indeling in de practijk verwer kelijkt wordt en Groningen en Rotter dam hun bisschoppen welkom kunnen heten. De materiële arbeid die reeds verbonden is aan de wijziging van een gemeente- of parochiegrens maakt dui delijk dat er eerst nog een aanzienlijke hoeveelheid werk zal verzet moeten wor den voor alles definitief geregeld is. Of in de twee nieuwe bisdommen ook eigen klein- en grootseminaries zullen opgericht worden, zal aan de hand van de praktijk moeten worden beslist. Er zijn voorbeelden te over die be wijzen dat de opleiding van jonge men sen voor het priesterschap niet per se aan de grenzen van een bisdom gebon den behoeft te zijn. Wanneer men de sterke gebonden heid aan de kerkelijke traditie in het oog houdt, is zeker de oprichting van het bisdom Rotterdam een daad van modern beleid. Men hecht in de Kerk veel aan een eenmaal opgerichte bis schopszetel. Voor Zuid-Holland en Zeeland kwam dus in de eerste plaats Middelburg in aanmerking. Maar Rome heeft daarvan afgezien en plaatst de Episcopus daar waar hij het beste kan arbeiden en de nauwste contacten kan onderhouden met al zijn gelovigen. Hetzelfde geldt voor Groningen. Wel iswaar kan deze stad wijzen op traditie in de Kerk, maar zij legt het wel af tegen Deventer. Ook hier lijken het overwegingen van efficiëncy en mo derne outillage die de keuze deden val len op deze grootste stad in het noor den om van daaruit de kudde Christi te hoeden. ■!?r*rr.rr'.go:" 'V* Hals over kop moest een aantal benzinetankwagens door middel van kraan wagens weggesleept worden, toen brand uitbrak in een olieraffinaderij in Flint in de Verenigde Staten. De brand berokkende de eigenaars van de raffinaderij een schade van een kwartmiljoen dollar. Vier grote benzinetanks vlogen de lucht in, terwijl voor verschillende tankauto's de hulp te laat kwam. Ontwikkeling van het aantal Katholieken in de afzonderlijke bisdommen en in geheel Nederland. (Het aantal Katholieken is voor 1849 op 100 gesteld.) 1849 1859 1869 1879 1889 1899 1909 1920 1930 1947 Utrecht Haarlem 100 106.3 111.4 119.5 128.2 138.4 154.3 179.4 208.2 275.1 100 107.8 119.4 139.0 166.3 198.7 233.0 274.1 314.8 384.9 Breda Den Bosch Roermond Nederland 100 103.5 108.3 120.0 130.8 146.2 165.9 189.0 211.2 261.4 100 102.2 109.5 117.9 127.9 139.0 157.0 187.3 231.1 308.2 100 105.6 109.7 117.7 125.7 138.7 162.6 208.9 258.2 324.4 100 105.2 112.1 123.4 136.9 153.5 176.0 209.6 247.8 316.1 Het zal nog wel vier tot vijf weken duren voor president Eisenhower het ziekenhuis zal kunnen verlaten en voor 1 januari a.s. zal hij wel niet in staat zijn zijn werkzaamheden in Washington te hervatten, aldus heeft dr. White, de hartspecialist die de president in Den ver behandelt, verklaard. Dr. White zei, dat nog niemand kon voorspellen of Ei senhower lichamelijk in staat zal zijn zich volgend jaar opnieuw beschikbaar te stellen voor het presidentschap, aan gezien het nog te vroeg is om met ze kerheid te kunnen zeggen of de presi dent geheel herstellen zal. Er worden nu geen complicaties meer verwacht. Vice-president Nixon heeft in het af gelopen weekeinde drie maal besprekin gen met de president gevoerd. Na zijn laatste bezoek verklaarde Nixon, dat een schema is opgesteld voor bezoeken van ministers en hoge ambtenaren aan de president. Morgen zal de president een onderhoud hebben met zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Dulles, over de op handen zijnde conferentie der „Grote Vier". Nixon deelde mede, dat de doktoren hun goedkeuring heb ben gehecht aan plannen om president Eisenhower in de komende weken een aanzienlijk actievere rol te laten spelen in regeringskwesties. Eisenhowers perschef heeft evenwel naar aanleiding van berichten, dat de president „buiten gevaar" was, ver klaard dat men niet al te optimistisch moet zijn. Hij verklaarde, dat het ge nezingsproces voortduurt, maar dat het nog lang zal duren voordat de president geheel hersteld is. (Rtr. U.P.) In de nacht van zaterdag op zondag is een goederenloods van de Nederland se Spoorwegen te Eindhoven door brand geheel verwoest. Slechts een klein deel van de muren van het honderd meter lange gebouw staat nog overeind. De brand, die om half twaalf werd ontdekt, liet zich eerst niet ernstig aan zien, maar het vuur greep zó snel om zich heen, dat groot alarm moest wor den gegeven. De brandweer van Eind hoven kreeg assistentie van de brand weer van Philips, van de Spoorwegen zelf, van de B.B. en van de vliegveld brandweer van de R.A.F. Spoedig bleek, dat de loods niet te behouden was; ook het goederenkantoor ging in vlammen op. Over de oorzaak bestaat geen zeker heid. In de nacht van zaterdag op zondag is er in Noordwijk een ongeluk ge beurd, waarbij de 36-jarige Bloemist knecht P. Hoekstra uit Noordwijk om het leven is gekomen. Toen de bestuurder varr de tram, die om 24 uur uit Leiden vertrekt, de halte Molenstraat naderde, zag hij plotseling op het baanvak tussen Tramsteeg en de Molenstraat een man op de rails liggen. Ondanks het feit, dat de be stuurder krachtig remde, kon hij de tram niet tijdig tot stilstand brengen. De man werd overreden en gedood. De heer H. is vermoedelijk op de trambaan in elkaar gezakt. De politie stelt een onderzoek in. De Russische minister van Buiten-, landse Zaken, Molotov, heeft in het openbaar toegegeven een verklaring te hebben afgelegd, de „theoretisch fout en politiek schadelijk' was op de bijeen komst van de Opperste Sovjet van 8 februari, onmiddellijk na de sensatione le bekendmaking van het aftreden van Malenkov als premier. Molotovs correctie werd gepubliceerd in een brief, die hij heeft gezonden aan "Kommunist", het vooraanstaan de politieke en theoretische blad van de Russische communistische partij. De brief heeft betrekking op een zin in zijn rapport over de internationale toestand en de buitenlandse politiek van de Sovjetregering, waarin hij zegt: „Samen met de Sovjet-Unie, waar de grondslagen van een socialistische maat schappij reeds zijn gelegd, zijn er ook die volksdemocratische landen, die de eerste, maar zeer belangrijke stap pen in de richting van het socialisme hebben gezet." In zijn brief zegt Molotov nu, dat hij een verkeerde formulering heeft ge bruikt aangaande de kwestie van de opbouw van een socialistische maat schappij in de Sovjet-unie. Deze for mulering zou kunnen leiden tot de on juiste gevolgtrekking, dat er nog steeds geen socialistische maatschap pij in de Sovjet-Unie is opgebouwd en dat alleen de grondslagen er van zijn gelegd. Dit is echter niet in overeen stemming met de werkelijkheid, al dus de minister, die vervolgens ver scheidene partijdocumenten aanhaalt, De verbreding van het Noordzee kanaal te Velsen boven het reeds aan gelegde deel van de Velser tunnel is thans zover gevorderd, dat de bagge raars nog slechts enkele dagen nodig hebben om de vaargeul daar op diepte te hebben. Deze week zal er nog zeer intens,lef gebaggerd worden en de volgende week maandag zal het scheepvaartverkeer, dat tot nu toe aan gewezen was op de smalle doorvaart aan de noordkant, geleid worden door de zuidelijke vaargeul. Voor het eerst zullen dan zeeschepen varen boven de tunnelmoten, die tot midden in het Noordzeekanaal reiken. In Eindhoven, Helmond, Waalwijk en Oss hebben zich de laatste tijd ziekte gevallen van kinderverlamming voor gedaan. Alhoewel er sinds twee weken weer enkele gevallen zijn bij gekomen, hoeft er toch geen reden tot ongerust heid te bestaan. Dit verklaarde zater dag de inspecteur van de volksgezond heid in de provincie Noord-Brabant, mr. Beyeman, te Den Bosch. Er zijn enkele voorzorgsmaatregelen genomen, zoals het voorlopig opschorten van de competitie jeugdvoetbal in enkele krin gen. Het is, aldus de inspecteur, altijd beter voorzorgsmaatregelen te treffen om uitbreiding te voorkomen. Een belangrijke factor voor kinder verlamming is de door lichamelijke in spanning ontstane oververmoeidheid. Vandaar dat in overleg met de burge meester van Waalwijk, de geneesheren en de voetbalclubs werd besloten voor de jeugd de wedstrijden op te schor ten. Voor de seniorenelftallen is de beslissing nog overgelaten aan de be sturen. In plaats van de heer H. A. Douqué te Amsterdam (K.V.P.), die ontslag heeft genomen als lid van Provinciale Sta ten van Noord-Holland, is benoemd de heer L. Th. F. Peters te Amsterdam. waarin wordt geconstateerd, dat de grondslagen van het socialisme reeds in 1932 waren gelegd. De brief is gedateerd op 16 septem ber. Het nummer van „Kommunist", dat 30 september was gedrukt, was zaterdag pas verkrijgbaar. Door een tot nu toe onbekende oor zaak is zaterdagavond dé 57-jürigi wiel rijder P. Quaedackers uit Hoensbroek in de Klinkerstraat aldaar zo ernstig gevallen dat hij zwaar gewond in het ziekenhuis te Heerlen moest worden op genomen. Hij is daar later aan de ver wondingen overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. Bij de tweede zitting van het Indone sische hooggerechtshof waar de zaak van de oud-minister van justitie, Djody Gondolusumo wordt behandeld, heeft opnieuw onder zeer grote belang stelling de eerste getuige a charge, Sorjosuksoro, alias Notopuro, o.a. ver klaard, dat hij zich, samen met de voor zitter van de party van Djody, de P.R.N., tot Djody gewend had om in formant te worden. Hij had o.m. de zaken geregeld van een tweetal Chinese begrafenisvereni- gingen te Bandung, waarvan de rechts persoonlijkheid was verlopen, doch die verlengd kon worden, toen zij 30.000 ru piah aan de P.R.N. schonken. Verder had hij als tussenpersoon gediend by het verlengen van het visum voor een Chinees. Meestal was hiervoor 100.000 rupiah nodig, maar men werd het eens over 40.000 rupiah, waarvan de helft di rect betaald moest worden. Een Neder lander, die een visum voor twee jaar aanvroeg, moest 50.000 rupiah betalen. Getuige bemiddelde verder in het verlenen van een vergunning aan pach ters van hazardspelen, die soms tot een miljoen rupiah wilden betalen. Getui ge kreeg hiervan premies. (P.I.A.) „De thans overledene was een voor beeldig priester, die onnoemelijk veel heeft gedaan voor zijn parochie." Deze woorden zullen de talloze aanwezigen bü de begrafenisplechtigheid voor pas toor J. A. Annegarn, uit het hart zü'n ge grepen. Want pastoor Annegarn, oud-past- toor van de parochiekerk van de H. Fa milie aan het Kamperfoelieplein in Den Haag en ere-kanunnik van het kapittel van het bisdom Haarlem, heeft zijn kerk uit niets opgebouwd tot een in geestelijk opzicht zo uitermate welva- varende parochie. Pastoor Annegarn was eerst kort met emeritaat gegaan. Sinds enkele maanden verbleef hij in pension Eykenburg, een van zijn vele eigen stichtingen. Zaterdagmorgen werd voor de ont slapen oud-parochieherder in de kerk aan het Kamperfielieplein door de deken van Den Haag, mgr. W. J. Pompe, de plechtig gezongen H. requiemmis opge dragen. Een neef van de overledene, pastoor J. A. Annegarn uit Frankrijk, fungeerde als diaken, de oudste kape laan, de weleerw. heer A. Oeverhaus, als subdiaken. De plechtige H. Mis werd bijgewoond door de Pauseiyke In ternuntius mgr. P. Giobbe, mgr. Van Hussen, vrywel alle pastoors van Den Haag, mgr. mr. F. Op de Coul, enkele leden van de Provinciale Staten en van de Haagse gemeenteraad en talloze pa rochianen. De lijkrede werd uitgespro ken door pastoor M. Nolet uit Amster dam, die piëteitvolle woorden wijdde aan de nagedachtenis van pastoor Anne garn. Het parochiële zangkoor voerde onder leiding van de heer J. Danckaarts de requiemmis van Perosi uit. Op het kerkhof aan de Kerkhoflaan werd de absoute verricht door de te genwoordige pastoor van de parochie van de H. Familie, de weleerw. heer H. v. d. Ven. (Van onze parlementaire redacteur) „Laat anderen zalig mymeren over wü strijden in onze éne katholieke par ty niet op de eerste plaats tegen op vattingen van anderen. Wü werken voor al voor waarheid, recht en liefde, voor vrede, vrijheid en welvaart voor allen, aldus de heer 3. A. Middelhuis, voor- zitter van de Katholieke Arbeidersbewe- ging en lid van de Eerste Kamer, op het K.V.P.-congres te Utrecht. „De poli tiek van de partij moet een hart heb ben. zy moet spreken tot verstand en gevoel, zoals het werk van abbé Pierre dat doet. Het zegt ons meer dan vele mooie redevoeringen, omdat iedereen nog altyd het verlangen heeft naar rechtvaardigheid en liefde. De mensen zlin de maatschappeiyke rechtvaardig heid niet moe geworden. Wèl het wach ten daarop." De heer Middelhuis zette uiteen wat volgens hem in concreto van een katho lieke partij onder de huidige omstandig heden wordt gevraagd. Zy moet het evenwicht weten te vinden tussen per- sooniyke verantwoordeiykheid en de ver antwoordelijkheid van de gemeenschap. Wordt daarbij overdreven naar de ene kant, dan dreigt het gevaar van libera lisme en verkommering van de econo- misch-zwakke groepen. In het andere geval komt men tot overschatting van de overheidstaak, waaraan de P.v.d.A. zwaar ziek is. Om het sociale vraagstuk op te los sen, dat nog altyd bestaat, is sprei ding van bezit noodzakeiyk, zo betoog de de heer Middelhuis. Dat is wat meer dan verbetering van de c.a.o.'s in de vorm van garantielonen, uitbe taling van feestdagen, die beperkt ble ven tot arbeidsbescherming. Men kan daarby spreken van een soort bezit, maar het is abstract bezit in de vorm van sociale zekerheid en bescherming tegen willekeur. Bij de huidige lonen en salarissen zal men niet spoedig tot reëel bezit van enige betekenis komen. Wij zullen moeten komen tot een recht vaardig aandeel in het resultaat van de samenwerking tussen kapitaal, lei ding en uitvoerende arbeid. Ook het bezit van gereedschap, gebouwen, machines en grond zal méér ge spreid moeten worden. „Dit is geen aanslag op de eigendom, juist de op eenhoping van het bezit van productie goederen bij een kleine groep vormt een ernstige bedreiging voor de eigen dom. Er moet een orde van zaken komen, waarbij de winst op sociaal en economisch verantwoorde wijze wordt verdeeld over beleggers, werk gevers en werknemers. Het probleem van deze tijd is, dat de grote massa verstoken blijft van de eigendom van Eén kilometer worst was er nodig, om de 5276 deelnemers aan het congres van de K. V. P. in Utrecht te bedienen. De borden, die bij dit diner werden gebruikt, vormen te zamen een stapel van honderd en tien meter, waarmee men de hoogte van de Domtoren had kunnen bereiken. De flesjes bier hadden bij elkaar een lengte, die vijfmaal deze hoogte gemakkelijk haalden. productiemiddelen." Door de moderne techniek zullen steeds meerderen moeten werken voor loon of salaris. Bezitsspreiding in het büzonder door deelgenootschap in de winst hvam de heer Middelhuis als de juiste oplossing voor. Hij toonde aan de hand van de en cyclieken van de Pausen en het mandement van de Bisschoppen en de vastenbrief van 1949 aan, dat dit streven het gevolg is van de leer van het christendom en de uiting van de „blijde boodschap." Hij vroeg ook meer individuele ontplooiingskansen voor ouden van dagen, weduwen en wezen en invaliden. Zo spoedig mo gelijk moet in de grootste nood van weduwen en wezen worden voorzien door de reeds meer dan een jaar door de K.V.P. voorgestelde noodop lossing. Het streven naar rechtvaardigheid, waaruit dit alles voortkomt, houdt ook in concreto in de verwezenUjking van de medezeggenschap op het niveau van onderneming en bedrijfstak. Het pio nierswerk dat minister De Bruijn heeft gedaan voor de p.b.o. zal tot verdere ontwikkeling moeten komen, want juist de p.b.o. wil de sociale rechtvaardig heid in de bedrijfstak verwerkelijken als orgaan van samenwerking tussen werk gevers en werknemers, aldus de heer Middelhuis. Nodig achtte hij verder een systeem van vrijere loonvorming, waar bij eveneens de eigen verantwoordelijk heid beter tot haar recht komt. De ene katholieke partij achtte de heer Middelhuis ook daarom zo, be langrijk, omdat zij een sterk middel is om afgiyden naar andere richtingen te voorkomen. Juist als het moeilijk is, moeten wij gezamenlijk op basis van onze christelijke sociale leer een recht vaardige oplossing zoeken. Communis me en socialisme enerzijds, liberalis me anderzijds zyn de gemakkelijker en bredere wegen. Zq leiden geen van alle in de richting der christelijks rechtvaarheid. De goede bedoelingen van „doorgebroken" katholieken kun nen daar weinig aan veranderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4