E.D.O. brengt er in Den Haag niet veel van terecht S.H.S.kan gemakkelijk winnen: 5—0 Roda Sport en Stormvogels geven elkaar niets toe Beter Alkmaar verslaat SVV in de tweede helft: 2-0 Haarlem—ONA Matige wedstrijd met TIEN doelpunten Nederlagen voor DEM en HBC ENSCHEDESE BOYS GEVEN ZEGE NIET CADEAU VERRASSENDE UITSLAGEN blijven aanhouden in hoofdklasse Willem II de enige „echte" leider M Hoofdklassers Rustige dag voor Landman Stormvogels twee keer voor Maandsalaris van 6000 voor voetballer Jeugdploeg tegen Zuiderburen Bedreigde scheids rechter staakt wedstrijd De Harder blinkt weer uit in Bordeaux ONA gemakkelijke 7-3 HFC blijft winnen Appel middenvoor tegen de Belgen hoofdklasse semi-profs Afdeling A Afdeling B eerste klasse semi-profs amateurs tweede klasse prooi: Wie deelneemt aan een kampspel aanvaardt risico van verwonding Bosselaar rechtsbuiten MAANDAG 10 OKTOBER 1955 PAGINA 5 RoemeniëBulgarije 11 H .F.C.Zandvoort meeuwen 21 H.B.C.—Schoten 3—4 W.F.C—D.E.M. 2—1 V.VjB.—Helder 4—1 KennemersBeverwijk 04 Roda SportStormvogels 2-2 Roda Sport: Rutten (2). Stormvogels: de Boer, Snoeks jr., 3000. LimburgiaFortuna 1-0 Limburgia: Jacobs, 13.000. DOSEindhoven 2-2 DOS: Lammers, v. d. Linden. Eind hoven: van Rooy, Louwers, 13.500. AmsterdamExcelsior 1-2 Amsterdam: Corbran, Excelsior: Braams, van Kilsdonk, 10.000. NAC—Ajax; 10.0CO, 0—0 VVVADO 0-1 ADO: Rijnvis, 16.000. Sparta—NOAD 3-3 Sparta: van Ede, Daniëls, Terlouw. NOAD: Louer, van Leeuwen (2), 12.500. Vitesse—HVC 2-1 Vitesse: Herklots, v. d. Horst. HVC: ■Koot, 9.000. EBOH—Rigtersbleek 3-2 EBOH: Scheurwater, Confurius (2). Rigtersbleek: Trooster (2), 3000. Eindhoven nac DOS Excelsior 'ortuna VVV Allo Ajax Sparta HVC Limburgia Road Stormvogels EBOH Vitesse Roda Sport Rigtersbleek Amsterdam 7 4 2 1 10 20—11 7 4 2 1 10 13—11 7 3 3 1 9 23—16 7 4 1 2 9 7— 6 7 3 2 2 8 17— 9 7 4 0 3 8 12— 9 7 3 2 2 8 11— 9 7 2 4 1 8 10— 9 7 2 4 1 8 11—10 7 2 3 2 7 14—16 7 3 1 3 7 12—15 6 1 4 1 6 11—11 7 2 2 3 6 15—15 7 1 4 2 6 10—11 7 1 2 4 4 10—16 7 1 2 4 4 11—20 6 1 1 4 3 10—15 7 1 1 5 3 11—18 2-0 10.000. 5-3 AlkmaarSVV Alkmaar: Schouten, K. Smit, Willem IISp.cl. Enschede Willem II: de Wit 2, Brooymans 2, yan Roessel. Enschede: Oonk, Lenstra, Voges, 17.000. EmmaDe Graafschap 1-1 Emma: J. v. d. Gijp. De Graafschap: •Meyers, 5000. VolewijckersFeijenoord 2-5 Volewijckers: Kamstra, v. d. Mast. «eyenoord: Schouten 3, Moulijn 2, 11.000. BVVDFC 1-1 BVV; van Overbeek. DFC: van Es, 9.000. S.H.S.EDO 5-0 SHS: van Geen 4, Clavan, 18.000. MW—Elinkwijk 1-3 MVV: van Bun. Elinkwijk: Huntink, °nk, de Jongh, 10.000. ?SV—GVAV 2-2 PSV; Brusselers 2. GVAV: Lacrois 2, l°-000. ®RtardiaRapid 3-2 Ehlen, Dieteren, Driessen. Rani-atdia: Lbid: Bisschops U BVV Kapig JC Alkmaar MVV SVV Enschede Graafschap Sittardia GVAV Feijenoord DFC PSV Emma SHS Volewijckers EDO Adang, 6000. 22—10 17— 7 19—11 17— 9 1012 17—10 19t—12 25—27 14—13 14—14 14—16 15—16 12—15 13—17 11—19 13—20 11-28 5—22 (Van onze sportcorrespondent) Er was vreugde op Houirusi na afloop van de wedstrijd lussen Scheven.-Holland Sporf en EDO.^ De Hagenaars had den uil zes compeiifiewedstrijden pas één winstpunt weien ie behalen en tegen EDO beleefden de 18.000 toeschouwers dan eindelijk een royale overwinning van de thuisclub. Vijf doelpunten vergaarden de Hagenaars, waarvan twee uit een strafschop en een uit een vrije schop. Hoe groot de zege dan ook in cijfers mag zijn uitgedrukt, een juisi beeld van de kracht van SHS geven zij allerminst. EDO was een bijzonder zwakke tegenpartij, de aanval had weinig ie beduiden. Middenvoor Roodselaar, toch eens een speler mei kwaliteiten, viel in hel geheel niet op. De vleugels waren zwak bezet en van de binnenspelers bemerkte men hoegenaamd niets. De verdediging van SHS heeft dan ook geen moeilijke problemen behoeven op ie lossen. 1 Toen Landman met de bal in de Wim Landman, weer in het doel van de Hagenaars, heeft slechts een maal werkelijk zijn handen behoeven uit te steken. Spil Everse was vrij wel niet te passeren en het duo Bau- man-Braster gaf de Haarlemse aan vallers geen kans om het Landman lastig te maken. De aanval van E.D.O. had niets om het lijf. de verdediging E.D.O. staat immers bekend om zijn defensie-tactiek was niet veel be ter dan de aanval. Voor S.H.S., dat ook amper boven de middelmaat uit kwam, was dit E.D.O. een gemakke lijke prooi. Onmiddellijk na de aftrap trokken de Hagenaars naar voren. Van Geen stel de de doelman van E.D.O., Koelemij, reeds dadelijk op de proef. De Haar lemse doelverdediger was de enige in de ploeg, die een zege van S.H.S. in de weg stond. Hij stopte verscheidene scho ten van Jan van Geen en een hard in geschoten vrije trap van Clavan werkte hij met een snelle reactie tot hoekschop. Doelpunten móesten er echter komen. Na twintig minuten hielp rechtsback Boekelaar de Hagenaars een handje door in het strafschopgebied de bal met de hand weg te slaan. De penalty werd door kanonnier Jan van Geen onberis pelijk ingeschoten, 1-0. Korte tijd later kreeg het publiek een reprisee van de strafschop. Boekelaar gebruikte weer zijn handen en Van Geen plaatste de strafschop op dezelfde plaats in het Haarlemse doel, 2-0. Het spel van E.D.O., dat al zeer ma tig was, verloor thans ook het beetje aantrekkelijkheid, dat er nog was ge weest. De wedstrijd kreeg een rommelig karakter, erbarmelijk voetbal van E.D. O. en een tikje beter, maar toch verre van imponerend, bij Holland Sport. Kort voor de rust nam Clavan een vrije schop op twintig meter van het Haar lemse doel. Feilloos joeg de voorzichti ge Hagenaar, die er wel voor paste zijn benen te beschadigen zo kort voor een interland, de bal hoog in de hoek, 3-0. Landman had in deze periode zijn han den nog niet uit de mouwen behoeven te steken. Na de rust kon hij eindelijk eens wat tonen. Met de 3-0 deden de Hagenaars het wat gemakkelijker en daardoor kon E.D.O. een enkele maal ver naar voren optrekken. (Van onze sportcorrespondent) „Roda krijgt het weer moeilijk", ver luchtte een Kerkradenaar reeds toen wedstrijd nauwelijks enkele minu ten oud was. En diezelfde supporter 2at helemaal in zak en as, toen tien teinuten na het begin Janssen Jr. op de rechter vleugel de bal te pakken breeg. YVel werd iens kogel door de Paal gekeerd, maar een attente links binnen De Boer was toegesneld en hij schoot met een daverende knal alle D'nburgse illusies aan flarden. 01. ^'thansdaar leek het op. ^Jaar doelman Esser liet zich na dit erste doelpunt niet meer verrassen, °ch door schoten van v.d. Meer, noch ja°r een strakke schuiver van Snoeks En aldus kwam Roda tot te- Vjj.hacties. Gevaarlijk ook, zoals bleek kopbal van Rutten, die buiten bgfyk van doelman De Graaf de lat Werkte- Maar toen Rutten hardhandig he/u gevloerd, juist op de rand van strafschopgebied, hielp ook geen ha6 Graaf meer. Tussen een Seag van spelers knalde de Kerkraad- tnidvoor het leer in de touwen. 1-1. in h de thee was Roda direct weer de r- aanvali maar het tempo was bjj •Limburgers aanmerkelijk geluwd. Interni!?liaanse clubs FC' Milan en tranJ? on e ziJn in bespreking voor de liaan Van twee van de beste Brazi- Bing spelers: Ademir van de vereni- l, g Vasco de Gama en Didi van Flu- mmense. F.C. Milan heeft Ademir een mlanrf' i geboden, waarbij hem een i s van ongeveer 6000 gulden orat gewaarborgd, benevens een scha- ueioosstelling van een miljoen gulden aan Vasco de Gama. Internazionale heeft en? nniuminense een transferbedrag van 0 000 gulden geoffreerd en een som van 400.000 gulden aan Didi. Be landen voetbal wedstrijd Roemenië- ulgarije, Zondag in de Roemeense hoofdstad gespeeld, is in een gelijk •pel: 1—1, gespeeld. Er waren 80.000 man Esser verraste. 12. Op en neer ging nu de strijd, waarbij de IJmuide- naren aanvankelijk toch in de meerder heid waren. Toen Roda tegen het einde nog eens alles op alles zette, kreeg Thomas onverwachts een kans. Wel keerde De Graaf het schot, maar de bal belandde voor de voeten van Rutten, die niet faalde. 22. Daarvan profiteerde Stormvogels ge ducht. Een uittrap van De Graaf be landde bij Snoek Jr., die naar binnen zwenkte en met een strak schot doel- Toen Landman handen te ver was uitgelopen, schoot Kops de vrije schop tegen de paal. De aanvallen van de Haarlemmers waren echter zo slordig en zo naïef van opzet, dat de verdediging van S.H.S. er niet de minste moeite mee had. Een schot van Wim Zwarts vloog rakelings langs het Haarlemse doel, maar toen deze ploeteraar eindelijk een vrije bal kreeg toegespeeld van Jan van Geen, was het meteen 4-0. De Haarlemmers bleven sukkelen. Rechtsbinnen Peters kreeg alleen voor Landman zo maar voor het intrappen. Doch hij deed dat zo slecht, dat Land man de bal tot hoekschop kon stompen. Het peil van de toch al armzalige wed strijd zakte daarna met de minuut. Een voorzet van Zwarts werd nog door Jan van Geen benut om de eindstand op 5-0 te brengen. Dat Wim Landman nog een populaire figuur is, bleek wel uit de stormloop van de Haagse voetbaljeugd op hem onmiddellijk na het slotsignaal. Een kwartier lang deelde hij handteke ningen uit. De Nederlandse jeugdploeg, welke zaterdag 15 oktober te Breda tegen de Belgische jeugdploeg speelt is als volgt samengesteld: Doel: Van Dijk (Sparta). Achter; Van der Veen (Leeuwarden) en De Bruijn (Noad). Midden: Renders (PSV), Kraay (DOS), aanvoerder, en Ter Braak (HRC). Voor: Van der Heijden (DOS), x), Rutten (Roda Sport), Van Elderen (Willem II) en Corpeleijn (Excelsior). Reserves zijn: Schouten (KFC), Nag- tegaal (DOS) Paauwe (HVC) en Kick (Amsterdam). x) De rechtsbinnenspeler moet nog nader worden aangewezen. De voetbalwedstrijd BoskoopOude water, 5n de vierde klasse E van dis trict west II van de KNVB, is bjj de stand 51 door de scheidsrechter ge staakt. Het bezoekende elftal, dat zich voor deze wedstrijd favoriet had geacht kwam al spoedigx met 13 achter te staan, onder meer door een strafschop. Over die strafschop ontstond het eerste verschil van mening. In de rust, toen de stand 51 voor Boskoop was, pro testeerde de aanvoerder van Oudewater bij de scheidsrechter over de gang van zaken. Andere spelers van deze club uitten mondelinge bedreigingen aan het adres van de arbiter. De scheidsrechter, H. A. de Munk uit Den Haag, oordeelde het toen beter de wedstrijd niet voort te zetten. (Van onze sportcorrespondent) De eerste helft van het treffen tus sen Alkmaar en SVV kon bepaaldelijk niet indrukwekkend genoemd worden. De circa tienduizend toeschouwers zagen de verdedigers over de aanvallers zege vieren, zodat tot aan de rust de doel punten uitbleven. Na de hervatting liet v. d. Sluis, die hinder van een blessure had, zich door Buis vervangen en dit kwam de aanval van de Alkmaarders wel ten goede. Er werden gaten g®sjafen_m Aet ver" dedigingsblok van SVV. De thuisclub werd gehandicapt toen Kuiper m een kopduel zijn clubmakker Ramakers raakte, waardoor beiden met bebloede hoofden van het veld gingen- Voor Ra makers kwam Evert Smit in net veia, maar doordat Kuiper opgeknapt diende te worden, speelde de thuisclub enige tijd met tien man. Na twintig minuten trad Alkmaar energieker op waarbij de bal via Pitters en Klaas Smit dij Schouten terecht kwam, die op fraaie wijze de score opende (10). Hoewel de bezoekers het er niet bij lieten zitten, bleek Alkmaar toch het beste van het spel te houden. Eerst vijf minuten voor De Franse eerste klasser Bordeaux, waarheen onze landgenoot Bertus de Harder pas is teruggekeerd, heeft in een vriendschappelijke wedstrijd de Duitse club Borussia Neunkirchen met 3-2 ver slagen. Bij de rust hadden de „Giron- dins" een 2-0 voorsprong. Hoewel hij geen doelpunt maakte, was De Harder de uitblinker in het elftal van de Fransen. het einde werd het pleit beslecht. Uit een corner van Michel bracht Klaas Smit de eindstand op 2—0. Bij Alkmaar was Los weer de beste speler, die de SVV-er Köneman vrijwel geen enkele kans gaf om gevaarlijk te zijn. Ainr' doelman Pietevs Graafland is de situatie meester. belangstellend naar de goed geslaagde actie van hun clubgenoot Verg0UWen van NAC krijgt geen kans om gevaarlijk te worden. Bakker en Elzer zien In het tweede klasse kamp hebben D.E.M. en H.B.C. enigszins teleurge steld. D.E.M. was op bezoek bij W.F.L. en verloor daar met 2-1, terwijl H.B.L. zich op eigen terrein door Schoten liet kloppen met 4-3. Dat gaat de verkeerde kant uit met deze clubs. Ondertussen bleef H.F.C. op het goede pad. H.F.C.. klopte Zandvoortmeeuwen met 2-1. De Kennemers verloren van Beverwijk met niet minder dan 4-0. Goed werk le verde V.V.B. door Helder met 4-1 te kloppen terwijl Iiollandia in de Zaan van Zaandijk met 2-1 wist te winnen. Niet minder dan 3000 toeschouwers waren zondagmiddag aan de Span jaardslaan getuige van het treffen tus sen H.F.C. en Zandvoortmeeuwen. Na een strijd van veel spanning zegevierde de „Good Old" met 2-1, een resultaat waarmede de H.F.C.-ers meer dan te vreden mogen zijn. De Zandvoorters, die voor de rust vrijwel steeds het beste van het ®pel hadden en een regelmatig overwicht uitoefenden, zagen zich na een kwartier voor een 1-0 achterstand geplaatst toen een voorzet van de Haarlemse rechts buiten V. d. Heyde door keeper Van Koningsbruggen verkeerd werd beoor deeld, waarna het leder over de doel lijn belandde. In de 29ste minuut kwam de verdien de gelijkmaker van midvoor Zwemmer, de uit een vrije trap van Castien op fraaie wijze inkopte. Zandvoortmeeu wen bleef de sterkere ploeg De uitval len van H F.C. droegen echter dikwijls 'een gevaarlijk karakter en toen H.F.C. zich na de rust gaandeweg herstelde kreeg men een felle strijd te aanschou wen waarin het Zandvoortse doel vaak in e'evaar verkeerde. De Zandvoorter Halderman had echter een fraaie kans voorbij laten gaa" toen h« voor °Pen doei miste. Éen zwak moment m de Zandvoortse defensie bracht H.F.C. 5 minuten voor thd de zege, en het was De Njjs die de winnende goal op z«n naam bracht. Het viel wel zeer te betreuren dat de striid na afloop een onsmakelijk ver volgstuk kreeg in de vorm van handtas telijkheden tussen het Haarlemse en ■zandvoortse publiek. Een reservespeler van Zandvoortmeeuwen kreeg daarbij een hevige klap te incasseren, waarop het slachtoffer een achtervolging naar de dader inzette. De politie moest er aan te pas komen om de orde te her stellen. HBC. heeft zich lelijk in de kaart lateii kijken door een technisch goed spelend Schoten-elftal, dat echter met een 4-3 zege iets meer kreeg dan het verdiende. Vooral het feit dat de H.B.C.-ers een 2-0 voorsprong lieten glippen deed de deur dicht. Deze voor sprong was reeds binnen tien minuten verkregen door Drayer en Schoonder- woerd en nog voor de rust werd de minder geworden* activiteit door de steeds beter in vorm komende Schoten- ploeg afgestraft met een doelpunt van Blankensteyn. Na de pauze, die dus met 2-1 was ingegaan, kwam Schoten goed opzetten. De geelzwarten speel den iets beter eri door doelpunten van Pelser en Berendregt werd het 3-2 voor Schoten. Toen zag H.B.C. het gevaar m en viel weer geducht aan. Vijf minuten voor het einde kon Neeskens de gelijk maker ter wereld brengen, maar in de felle strijd om de overwinning kwam Schoten toch nog als winnaar uit het strijdperk want met een doelpunt van Van Oosten werd het nog 4-3 voor Scho ten. D.E.M. stelde opnieuw teleur en liet in een heel matige wedstrijd de volle winst aan de thuisclub die deze ook ver diende. Ook nu miste de voorkoede weer de nodige stootkracht, was er ge mis aan doorzicht en liep men steeds vast in hetzelfde spelletje: te kort hou den, te lang de bal in bezit houden, te dicht op elkaar lopen, en de stoere ver dediging der gasten steeds weer kans gevend tot ingrijpen. Het begon anders goed, toen De Vries na een tiental minuten D.E.M. de lei ding gaf, toen de Zaanse doelman vijl meter voor z;jn goal stond en bij een ver schot de bal nog wel iets omhoog kon stompen, maar toch te zacht om hem uit doel te houden 0-1. Tien minuten later kreeg de midvoor van W.F.C. een open doel voor zich en via de vuist van Aardenburg was het gelijk. Nog binnen de minuut was het door dezelfde spe ler die een grove dekkingsfout afstraf te 2-1. D.E.M. was het laatste kwartier voor rust sterk in de meerderheid, maar maakte geen goals meer. In ae tweede helft ging de strijd aahvank®'"? gelijk op. Timmer scoorde, na goeo. kopwerk van De Vries, Zonjee en ger, de gelijkmaker, maar b"danspU was oorzaak, dat annulatie vilgd thuisclub nam nu geruime tijd het spel in handen demonstreerde een fantas tisch tekort in het banat^n ^"nedlr- leo'de kansen, zodat D.E.M. een neder laav met grotere cijfers bespaard is ge- Wevei^ Hoewel D.E.Maf en toe sterk aanviel (de cornerverhouding was 4-7 in D.E.M.'s voordeel) bleef de ge lijkmaker uit. Met flinke cijfers toonde V.V.B. z'n meerderheid over een Helderse ploeg, die tot het einde toe goed partij bleef geven, maar de thuisclub vrijwel met kon verontrusten. Na een tien minuten van gelijk op gaande strijd nam de thuisclub allengs steeds meer het initiatief, maar dit ver hinderde de Helderse midvoor toch met om na een half uur uit een voorzet van rechts de bal prachtig achter Nieuwen- huis te koppen 0-1. Maar nog voor rust schoot V. d. Linde via de paal de par tijen op gelijke voet. 1-1. In de tweede helft is V.V.B. vrijwel aanhoudend ster ker geweest. Boevink toonde dit met cijfers aan, toen hij na een goede trek- bal de bal over de Helder-doelman be heerst in de touwen kopte 2-1. Na een goede combinatie met Steinvoort kim de Kooimans de derde V.V.B.-goal m, en toen wat later Steinvoort een scher pe voorzet gaf, verdween de bal via de handen van de keeper voor de vierde maal in doel 4-1. De gasten kregen geen kans om de achterstand ook maar iets (Van een onzer verslaggevers) Haarlem en O.N.A. hebben tweemaal 15 minuten tevergeefs geprobeerd om tot voetbalspel van redelijk formaat te komen. Beide ploegen etaleerden een groot gebrek aan technisch vermogen en misten bovendien de fantasie, die noodzakelijk is om tot behoorlijke aanvallen te komen. Wanneer deze wedstrijd dan ook als maatstaf zou moeten dienen bij een beoordeling, kun nen wij noch in Haarlem, noch in O.N.A. serieuze candidaten zien voor een plaats in de eredivisie. Het plaatsen was bij de roodbroeken zeer slecht verzorgd en daar het juist de verbindingsspeiers Flens en Barends waren, die zich hier aan bezondigden, kwam er van gede gen spelopbouw in de Haarlemse gele deren bitter weinig terecht. De thuisclub begon hoopgevend met een toomloze aanvalsdrift, maar het eerste succes kwam toch aan het Goudse zijde, toen linksbuiten Hersche bij een doorbraak de bal onverwacht hard in de uiterste benedenhoek schoot 01. Een minuut later was het echter al weer gelijk. Uit een half afgeslagen aanval kreeg Groeneveld een niet te missen kans, welke hij met een hard, hoog schot dankbaar accepteerde. Haarlem kreeg er nu echt zin in en doelpunten van Van Osch en Groeneveld gaven de Haarlemmers binnen 25 mi nuten een schijnbaar veilige voorsprong van 31. O.N.A. liet het er niet bij zitten en door nonchalant spel in de Haarlemse achterhoede kon rechtsbui ten A. v.d. Berg in de 36e minuut het tweede Goudse doelpunt laten aanteke nen 3—2. De Haarlemse achterhoede kwam tot paniekvoetbal en spil De Voogd deelde in de malaise, door drie minuten voor rust met een royaal ge baar Lingen de bal voor de voeten te spelen, hetgeen tevens de gelijkmaker betekende. Na de thee werd de zwakke Goudse verdediging totaal overrompeld. De soms goed-combinerende Haarlemse stormlinie sloeg drie maal met succes toe. Groeneveld, weer aardig op dreef, strafte in de 9e minuut op afdoende wijze een fout van doelman Evengroen af 43 en na 18 minuten spelen kopte middenvoor Jacob het vijfde Haarlem se doelpunt in de touwen. Hierna was de wedstrijd, wat eerste klas profvoet bal betrof, afgelopen. O.N.A. ging zich met hand en tand teweerstellen tegen de telkens weer terugkerende Haarlem se aanvallen en de vindingrijkheid in het uitdenken van al of niet geoorloof de proftrucjes speelde hierbij een grote rol. De roodbroeken waren echter on danks alles niet meer te stuiten en Van Osch en Jacob maakten achtereenvol gens het zesde en zevende doelpunt. (Van onze sport-correspondent) R.C.H.'s fraaie positie in de eerste klasse A is in Enschede niet alleen ge handhaafd, maar dank zjj het falen van A.G.O.V.V. en het gelijke spel van Velo- citas, zelfs nog verbeterd. De Haarlem se blauw-witten wonnen in de textielstad met 2-0. Deze zege kwam echter niet zo gemakkelijk tot stand als de cijfers doen vermoeden. Beide speelhelften gaven een vrij con stant veldoverwicht van de groenhem- den te zien en het is slechts een kwestie van slecht schieten en wat pech ge weest, dat niet beide punten of minstens een ervan in Enschede bleven. De Haar lemmers begonnen met een licht tech nisch overwicht, waartegenover de thuis club, waarin H. Selderhuis en E. Groot huis weer waren opgenomen, aanvanke lijk niets anders dan laaiend enthousias me en veel goede wil wist te stellen. Naarmate de tijd evenwel meer ver streek, groeiden ook de technische pres taties van de gastheren. De schoten, die doelman Van der Voort evenwel te ver werken kreeg, waren niet zuiver genoeg gericht om tot succes te leiden. Niette min bleef de thuisclub de toon aangeven en resultaat bleeft dan ok niet uit, al betekende dit niet, dat de Enschedeërs de leiding namen. Men werd namelijk de dupe van een fout van scheidsrechter J. Mooren, die niet de voordeelregel in te lopen, en nadat V.V.B. nog enige goede kansen gemist had kwam het ein de. Niemand der bijna 4500 toeschouwers zal na het begin-signaal vermoed heb ben dat de thuisclub een dergelijk gro te nederlaag zou krijgen te incasseren van het op bezoek komende Beverwijk. Maar door het grote verschil in spel type van beide elftallen won het enthou siaste Beverwijk het van het technisch beter spelende Kennemerelftal. Na 5 minuten spelen schoot Raap een bal uit, die over de Kennemer verdedi ging heen kwam, midvoor Van der Wel priemde zich tussen de backs door en schoot hoog in het Kennemersdoel: 0-1. Dit was een morele tegenslag voor de rood-zwarten, die meteen de kluts kwijt waren. Vele malen raakte de ach terhoede in hopeloze situaties. Toen men het spel verplaatsen kon, werd een corner geforceerd en F. Most en in gekopt, maar door Marx weer uit doel gekopt. In de 21e minuut loste Ketting van verre afstand een onverwachts hard schot, dat doel trof: 0-2. Kort voor rust profiteerde Van der Wel weer van een aarzeling in de Kennemersachter- hoede: 0-3. Na de rust probeerden de Kennemers het spel in handen te krijgen, maar alle stootkracht ontbrak. Hoe machteloos de voorhoede wel was, bleek toen de bal bijna op de Beverwijk-doellijn lag met drie Kennemersspelers er bij, en nog .zag men kans de bal naast te schieten. Een hard en onverwachts schot van Schaa- per stopte Raap prachtig. Door een weifeling in de Kennemersachterhoede men meende buitenspel te zien kon Van der Wel ongehinderd de bal over de uitlopende Groot schieten 0-4. Het kantongerecht te München heeft zich bezig gehouden met de vraag of ongelukken bij voetbalwedstrijden ge lijk gesteld kunnen worden met het toe brengen van letsel door schuld, en der halve strafbaar zijn. Dit in verband met een blessure van de doelverdediger van S.V. Planegg, die -onlangs zo zwaar aan het hoofd is gewond, dat hij sinds dien aan geheugenstoringen lijdt en lezen schrijven noch spreken kan. Het kantongerecht sprak de beklaagde vrij op grond van de overweging dat een voetbalwedstrijd een kampspel is, en dat wie er aan deelneemt, ook rekening moet houden met de mogelijkheid dat hij door een andere speler geblesseerd wordt. Indien er slechts sprake is var een geringe mate van schuld is een strafvervolging niet mogelijk. Voorts komt het er niet op aan,, zo besliste het kantongerecht, hoe het ongeluk af loopt en wat de gevolgen ervan zijn. In een kampspel mag men niet de voor zichtigheid verwachten die in het da gelijks leven betracht wordt. Iedere speler moet rekening houden met de mogelijkheid van een ongeluk en aan vaardt derhalve bij voorbaat de mo gelijkheid van een lichamelijke verwon ding. en kan niet zeggen dat het verloop van de com petitie in de twee afdelingen van de hoofdklasse gespeend is van het element der verrassingen. Nadat in het begin een aantal clubs zich leek te distan- ciëren van de rest, ziet het er nu toch meer naar uit dat de onderlinge krachtsverschillen minder groot zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Bovendien, en dat speelt natuurlijk ook een rol, zo er enkele teams moch ten zijn die dan duidelijk de meerdere zijn dan is dit aantal toch zeer gering, terwijl juist de groep van de candidaten die men eigenlijk wel een plaats m de te vormen Ere-divisie toedenkt groter is dan de acht per klasse die uiteindelijk zullen promoveren. In afdeling A mag men, afgaande op het verleden, tot die categorie rekenen Fortuna, DOS, Eindhoven, VVV, ADO, NAC, Ajax, Sparta, Limburgia en feitelijk ook toch Excelsior en Amsterdam. Dat zijn er dus elf. In afdeling B zou men bij het begin van de competitie gezegd hebben, dat het een strijd zou worden tussen Alkmaar, SVV, Wil lem II, Enschede, Feijenoord, BVV, SHS, MVV, Elink wijk, PSV, GVAV en Rapid en dat zijn er welgeteld twaalf. Zij die dus in het begin enig of veel terrein hebben verloren, stellen uiteraard nu alle pogingen in het werk om zo spoedig mogelijk weer in de running te zijn. Ja, en dan mag men wel op verrassende uitslagen rekenen. Tot de clubs die gisteren tot opmerkelijke prestaties zijn gekomen mag men ongetwijfeld ADO, Limburgia, NOAD, Alkmaar, Elinkwijk en Sittardia rekenen. ADO heeft het klaar gespeeld om zonder Timmermans in Venlo van VVV te winnen, Limburgia zegevierde zo waar over Fortuna, al hangt deze overwinning dan aan een zijden draadje door een protest dat door Fortuna is ingediend. NOAD speelde het klaar om Sparta in eigen huis een gelijk spel af te dwingen, Alkmaar bond na Willem II nu SVV aan de zegekar, Elinkwijk trok met royale cijfers aan het langste eind in de uitwed strijd tegen MVV, terwijl Sittardia zowaar een neder laag toebracht aan Rapid. Door dit alles is de situatie in de twee afdelingen bijzonder gecompliceerd gewor den. Alleen Willem II mag zich met recht en reden een waardig lijstaanvoerder noemen, ook al is de voor sprong van de landskampioenen niet groter dan een punt. Eindhoven en NAC delen in de andere afdeling de eerste plaats, op de voet gevolgd en belaagd door tal van concurrenten met in de voetbalwereld wel sprekende namen. toepaste. Hij kende thuisclub een vrije schop toe wegens een overtreding ten koste van midvoor Stuivenberg, die ech ter ondanks het feit, dat hij ongeoorloofd was aangevallen, in het bezit van de bal bleef en een fraai doelpunt scoorde. De arbiter bleef evenwel ondanks pro testen van de thuisclub bij zijn beslis sing de toegestane vrije schop leverde, zoals zo vaak in zo'n situatie, niets op. En ook daarna ontkwam het doel van R.C.H. enkele malen op fortuinlijke wijze aan doorboring, zoals bij de vrije schop, die door H. Selderhuis werd ge nomen en waarbij de lat voor de Haar lemmers redding bracht. Intussen had de aanvalslinie van R. C.H. een wijziging ondergaan doordat Van Braam van de rechtsbuitenplaats naar de midvoorplaats verhuisde. Daar door werden de aanvallen van de Haar lemmers wel gevaarlijker,' maar toch was de medewerking van de Enschede- se Boys achterhoede nodig om tot een doelpunt te komen. Voor die medewer king zorgde linksback Schepers, die zo lang treuzelde met het wegwerken van de bal, dat Van Braam van dichtbij ge makkelijk kon scoren (0-1). Nadat de zelfde speler voor de rust nog tegen de lat had geschoten, begon de tweede helft opnieuw met een overwicht van de textielstadbewoners. Een pracht kop bal van Stuivenberg werd door Van der Voort op even fraaie wijze onschadelijk gemaakt en ook' in andere sittuaties toon de deze speler zijn talenten. Zo bleef de thuisclub in het veld iets sterker, zon der dat men dit in doelpunten wist uit te drukken. Veertien minuten voor tijd viel de beslissing, toen stopper Bakker hands maakte, maar Van Braam in het bezit van de bal bleef. En daar de scheids rechter deze keer terecht de voordeel- regel wel toepaste, kreeg Van Braam een tweede gemakkelijke kans, die hij ook nu weer benutte, 0-2. En daar bleef het bij. De keuze-commissie van de KNVB heeft het Nederlands elftal, dat zondag 16 oktober in het Feyenoord-stadion te Rotterdam tegen België speelt, als volgt samengesteld: doel: De Munck (For tuna); achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); midden: Schaap ('t Gooi) aan voerder, Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VVV); voor: Bosselaar (Feyenoord), Debruickere (Willem II), Appel (Fortuna), Brooymans (Wil lem II) en Clavan OHS). Reserves: Feyt (Willem II), Kerkum (Feyenoord), Brusselers (PSV) en Schouten (Feyen oord). sportredacteur tekent hierbij Onze aan: Het is wel duidelijk gebleken dat ook de keuze-commissie woensdag j.l. tot de ontdekking is gekomen, dat er in de voorhoede van het voorlopige team dat met 30 van Fulham heeft gewonnen de nodige wijzigingen moesten worden aangebracht. Men is daarbij overigens toch nog verrassend te werk gegaan. Dat de, in voetbaltermen gesproken, éénbenige Köneman ondanks al zijn verdiensten te licht is bevonden en dat men ook Huis niet heeft willen hand haven, lag in de lijn der verwachtin gen. Wèl heeft het drietal dat het elftal samenstelt de inderdaad goed op elkaar ingestelde binnenspelers van Willem II, Debruickere en Brooymans, gehand haafd en ook Clavan heeft genade ge vonden. Dat hield onder meer in dat men de in zijn buitenlandse tijd geharde Carlier niet accepteerde. Wel heeft men een beroep gedaan op Appel die eerst twee jaren achtereen de schrik van de Franse doelverdedigers is geweest en vervolgens nog een jaar triomfen heeft geoogst op de Zwitserse voetbalvelden. Appel, die bovendien al eens in wed strijden tussen Reims en FC Luik heeft aangetoond niet voor Carré, de Bel gische spil, uit de weg te gaan, mag men dus wel een aanwinst in de ploeg noemen. Een verrassing is echter de verkiezing van de jonge Feijenoorder Bosselaar op de rechtervleugel. Het kan zijn dat de heren goed „gegokt" heb ben en dat zullen wij dan maar hopen. Anderzijds zouden wij er echter op wil len wijzen, dat, als men dan zoveel ver trouwen heeft in het binnentrio van Willem II, men niet het complete drie tal dus met Van Roessel neemt. Wij hebben de Tilburgse middenvoor gisteren aan het werk gezien en kun nen niet anders zeggen dan dat hij precies weet waar hij zijn medespelers moet zoeken. Appel zou men dan de rechtsbuitenplaats hebben kunnen toe vertrouwen, een plaats die hem niet vreemd is. Daarover kan men u in Frankrijk en Zwitserland inlichtingen verschaffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5