Willem II scoort gemakkelijk wl CDA krijgt in De Kwakel kous op de kop 1 Captein snelste in Zandvoort Goede tijden bij zwemwedstrijden in 25-meter-bad te Den Haag Defensieve fouten Enschedese Matige prestaties van Nederlanders leiden tot snelle nederlaag Verrassingen bij courses in Alkmaar Fenny Heemskerk kan het niet bolwerken Wisselbeker naar Olympia Dupont wint Parijs- Tours in recordtijd SCHAT-EILAND Jopie van Alphen twee maal eerste Hongaarse dames en heren superieur 1 Slll MAANDAG 10 OKTOBER 1955 PAGINA 7 Courses Duindigt Ierse voetbalploeg wint van Schotland Victoria wint de Bosloop-estafette Grote zege van D.I.D. in damcompetitie Semii-beroepsvoetbal- clubs vergaderen Succes van Franse voetballers in Bazel Twee golf spelers door beroerte getroffen In Antwerpen Wagtmans beste achter de dernies Muller verbetert persoonlijk record 200 m vlinderslag door ROBERT L. STEVENSON (Vertaald door Yge Foppema) minmum li (Van onze sportredacteur) Wat waren de doelpunten goedkoop, gisteren by Willem IIEnschede. De voorhoedes van Willem II en Enschede hebben het ene presentje na het andere mogen ontvangen van de verdedigingen. Aangezien echter de defensie van En schede zich nog kwetsbaarder toonde dan die van Willem II en bovendien de aanvalslinie van de gastheren heel wat beter te werk ging dan het kwintet dat onder aanvoering van Abe Lenstra stond, is de overwinning terecht naar Willem II gegaan. Met 5—3 zijn de tri colores met de eer gaan strijken en fei telijk is hun overwinning nauwelijks in gevaar geweest. Enschede moge dan in een korte periode van loffelijke voort varendheid en heel snel de verkregen achterstand van 20 geheel hebben weggewerkt, een de dreiging van een plotselinge ommekeer voelend Willem II heeft daar het meest gepaste ant woord op gegeven dat voor een voet balwedstrijd maar bedacht kan worden: het maakte onmiddellijk weer twee doel punten en toen was het pleit toch wel definitief beslecht. Dat was enige mi nuten voor de rust. In de periode erna heeft Willem II voortdurend zoveel beter gespeeld dan het steeds meer teleur stellende Enschede, dat niemand de Til- burgers de overwinning zou kunnen be twisten. Integendeel, men was geneigd zich achteraf aï te vragen hoe Enschede toch aan die drie doelpunten is geko men. Maar daarvoor moet men de Til- burgse defensie dan weer de schuld in de schoenen schuiven. Enschede telde drie min of meer nieuwe gezichten in de gelederen. Doel man v. d. Wint - geschorst - rechts back Busschers - gepasseerd - en links buiten Jansen - geblesseerd - ontbraken en voor hen speelden nu doelman Peters en de gebroeders Moddejonge mee. Vooral Peters kweet zich bijzonder slecht van zijn taak. Van de eerste mi nuut af maakte hij een onbetrouwbare indruk. Het leek wel of dit zijn terug slag had op de ganse ploeg. De verde diging was onzeker in zijn doen en la ten, de kanthalves wisten niet of zij nu ten aanval moesten trekken dan wel het wankelende defensieblok versterken en van de voorhoede ging ook al bitter weinig initiatief uit. Alleen als Abe Len stra een direct aandeel had in het di rigeren van de aanvalspogingen dat gebeurde nogal eens in de eerste helft dreigde er gevaar voor Willem II. Ge begrijpt dat één alleen echter ook niet alles kan! Erg verwonderlijk het uiteraard niet dan Willem II bij zo'n onzeker optredende tegenstander reeds na drie minuten succes had. Met een boog- balletje had Van Roessel de bal door het centrum van de vijandelijke de fensie gelepeld. Al de Enschedese verdedigers bleven staan, veronder stellend dat scheidsrechter Karei van der Meer wel voor buitenspel zou flui ten. Dat gebeurde echter niet, zodat linksbuiten De Wit geen enkele moei te had om doelman Peters te passe ren. Zes minuten later was het zelfs al 2—0. Fröhlich, Enscheoe's stopper- spil, legde de bal precies voor de voeten van Debruickere, die toen heel gemakkelijk Brooymans kon lan ceren. Met een hard, laag schot werd beters opnieuw kansloos verslagen. iiet leek wel of Willem II zich na dit «1 zeker wist van de over winning. Men kon tenminste niet meer zeggen dat de Tilburgers zich bijster veel inspanningen getroostten om nog meer successen te behalen. Dat was overigens geen bezwaar om voorals nog het initiatief te behouden, want het spelletje dat Enschede demonstreerde was wel zeer onvolmaakt. Rechtsbin nen Voges haalde op het middenveld alle vaart uit de aanval, Van der Wel deed op de linkervleugel agenoeg het zelfde en middenvoor Oonk toonde dat hij wel hard kan schieten maar verder van vrijwel alle voetbaltechnische kwa liteiten gespeend is. Het kostte spil Van Loon dan ook weinig moeite om deze hoogblonde reus op een afstand te hou den. Enschede had, dat jonde het zelf in de zesentwintigste minuut, beter moe ten weten. Het had zijn kracht moeten zoeken in het opvoeren van het tempo; de zaken waren wellicht heel anders verlopen. Op het zojuist genoemde tijd stip namelijk bleek, hoe slecht de de fensie van Willem II was opgewassen tegen vlot uitgevoerde aanvallen, die rechtstreeks naar het doel geleid wer den. Toen Abe Lenstra de naar de lin kervleugel uitgeweken Voges aan het werk zette, deze laatste meteen een hoge voorzet gaf en Oonk ook snel kwam toelopen, was doelman Feyt met een gepasseerd, 21. Enschede leefde er waarlijk van op. Eerst bracht het Willem U's aanvoer der Van Loon zo in moeilijkheden dat hy de bal in het strafschopgebied met de hand speelde, waarvoor scheids rechter Van der Meer een vrije schop buiten de lünen van het gewraakte ter- ïeindeel gaf, vervolgens dwong Abe Lenstra doelman Feyt tot een ferme sprong eer de bal onder de lat weg geslagen kon worden en tenslotte leid- Zaterdag en Zondag hebben de Ne derlandse deelnemers aan de interna tionale kanowedstrijden in Wuppertal Seen grootse successen kunnen beha- ten. Het leek voor onze landgenoten overigens veelbelovend te beginnen. Op "et belangrijkste nummer, de Kl-wed- ztrijd over 10.000 meter, lag Bobeldijk san de kop, maar na 9.000 meter was "ij het keerpunt een grote verwarring "ntstaan, welke er toe leidde, dat de Wedstrijdleiders de race moesten annu- de het Enschedese .egenspartelen tot de gelijkmaker toen Abe Lenstra heel beheerst raak schoot na een in eerste instantie reeds afgeslagen aanval. Doelman Peters maakte zelf een abrupt einde aan de opleving bij zijn ploeg. Driekwart minuut na de ge lijkmaker sloeg hij met zijn vuisten onder de door Van Roessel uit een vrije trap hoog ingeschoten bal door en weer een minuut later zette hij na een pass van Van Roessel zijn voet iets te laat achter de bal, zodat de toegesnelde Brooymans ook nog een kans kreeg en daarvan uiteraard dankbaar profiteerde. Het verschil was dus opnieuw twee doelpunten in het voordeel van Willem II. Na de rust heeft het er nog twee minuten naar uitgezien dat Willem II's overwinning opnieuw in gevaar kon komen. In de tweede minuut liet doel man Feyt de bal na een slap schot van Voges door zijn armen In het net rollen, maar in de vierde minuut stichtte Pe ters, aan de overzijde, zoveel verwar ring voor zijn heiligdom dat linksbui ten De Wit met een bescheiden kop stoot het vijfde doelpunt voor Willem II kon laten aantekenen, 53. Hierna was de strijd werkelijk beslist. Willem II werd aanvankelijk veel en veel ster ker om het daarna toch welletjes te vinden. Enschede was niet bij machte om gevaarlijk te worden omdat het niet in staat was een behoorlijke aanval met een enigszins verrassend element op te bouwen. Het was dan ook niet verwonderlijk dat vele toe schouwers al geruime tijd voor het eind signaal de wandeling naar huis zijn be gonnen. fren. Bobeldijk bereikte als eerste de finish voor Duitsland Grünberg en Scheuer In de K 2-wedstrijd over 10.000 meter konden Bobeldijk en Kwast (Ned.) het tempo slechts tot 1.500 meter volhou den. Daarna liepen zij een flinke ach terstand op en na 8.000 meter staakten °nze landgenoten de strijd. - Zondag moest bij het nummer K1 oU0 meter onze landgenoot Klingers m de Duitser Miltenberger zijn meerdere erkennen. Laatstgenoemde won het hummer in 2 min. 0.8 sec. Klingers had d sec. meer nodig. De Nederlandse K 2 ■BobeldijkKwast eindigde op de 500 meter op de vierde plaats. Winnaars jyerden de Duitsers Miltenberger en bteinhauer in 1 min. 48.2 sec. Voor Bo beldijk en Kwast was 1 min. 51.4 sec. afgedrukt. Op de 1000 meter eindigde deze Nederlandse ploeg in 3 min. 21.9 sec. op de vijfde plaats. De Zweden Frederiksson en Andersson passeerden het eerst de finish in 3 min. 16.1 sec. Bij de dameswedstrijden K 1 500 meter moest mevr. G. Klingers-Bosschieter drie concurrenten voor laten gaan. Zij «mdigde met 2 min. 28.5 sec. als vierde, riep Zens (Did.) werd winnares in wee minuten 19.5 sec. Heel wat Willem 11-ers waren kansloos, toen Abe Lenstra zich geducht mengde in de strijd. Val lend maakt hij Enschede's tweede doelpunt, want Formanoy, Van Beers, Van Bladel en doelman Feyt weten geen passend ant woord voor het goed gerichte schot. De uitslagen van de zondag te Duin digt gehouden draverijen luiden: Louise de la Malre B-prjjs. 1. Sweetheart Julia B, tijd 1.31.9. 2. Tjiftjab S. 3. Sally Guy. Tot.: f 3.70, f 1.50, f 1.80, f 3.90. Gek.: f 18.20, f4.30 Lordteddington-prijs. 1. Sirona 1.28.4. 2. Sherly Hollandia. 3. Sylvester Hanover. Tot.: f 3.40, f 1.40. f 1.80, f 2.50. Gek.: f 6.40, f 7.70. Luccie Rohda-prys. 1. Rentinus 1.26.9. 2. Quick Jimmy. 3. Sunny Boy. Tot.: f 3.40, f 1.30, f 1.30, f 1.20. Gek.: f 3.90, f 5.50. Lucky Fanfare-prijs. 1. Quick Hollandia G 1.22.9. 2. Nel lie Gregor. 3. Nelson. Tot.: f 2, f 1.40, f 1.30, f 4.60. Gek.: f 3.30. Cov.: f 3.40. Luxor-prjjs. 1. Paul B 1.26.2. 2. Roi de Cinq Mil le 3. New Spencer. Tot.: f 3.30, f 1.40 f 1.80, f 2.80. Gek.: f 4, f 6.30. Lord Toddington-prys. Tweede afd.: 1. Sally's Bertha 1.27.3. 2. S.O.S. 3. Rocena. Tot.: f 1.90, f 1.30, f 1.40, f 2.20. Gek.: f 3.70. Cov.: f 3.40. Rennen: Grand Prix. 1. Sliver Slipper 2.05.8. 2. Baccarat. 3. Aquavit. Tot.: f 10.90, f 4, f 2.40, 45.50. Cov.: f 5.50. Het Criterium. 1. The Phoenix Star 1.46.3. 2. Heraut. 3. Sylvia. Tot.: f 4.10, f 1.60, f 1.10. Gek.: f 3.70. Cov.: f 4.50. Cesarewltch. 1. Sans Valeur 4.04.3. 2. Sans Culotte. 3. Agita. Tot.: f 3.80, f 1.40, f 1.50, f 1.80. Gek.: f 8. Cov.: f 4.70. Tot. omzet: f 103.389.50. De voetbalwedstrijd SaarlandFrank rijk B is onverwacht in een Saarlandse zege geëindigd: 7—5. Zeventigduizend toeschouwers hebben het Ierse elftal met 2-1 van Schotland zien winnen. Het was de eerste „inter land" van dit seizoen onder de vier „home countries". Jackie Blanchflower, de rechtsbinnen van Manchester United, gaf Ierland in de zesde minuut met een welgemikte kopbal de leiding. Rechts binnen Billy Bingham van Sunderland passeerde na een kwartier de Schotse doelman Younger voor de tweede maal. In de eerste helft slaagden de Schotten er vrijwel niet in, het Ierse doel ernstig in gevaar te brengen. Na de rust wisten zij de weg naar het doelgebied van hun tegenstanders beter te vinden. Maar dit leverde slechts eenmaal succes op, toen middenvoor Laurie Reilly een doelpunt maakte, waarbij de bal slechts even over de doellijn heen kwam. De damesploeg van Victoria (Rot terdam) heeft de Bosloop-estafette in Leiden, bestaande uit 2 x 100 meter, 4 x 80 meter en tot slot nog eens 2 x 100 meter, gewonnen in 1 min. 40,8 sec. De ploeg was samengesteld uit de volgende meisjes: Christine Scharle- man, Nellie Zaal, Marianne Heystek, Fransje Sikkink, Wil de Vries, Nel de Vries, Laura Aschman en Roelie Tiem- stra. Minerva, eveneens uit Rotterdam, die het vorig jaar deze estafette had ge wonnen, werd tweede met 1 min. 41 sec. Op de derde plaats volgde Gita (Haarlem) met 1 min. 43,5 sec. en daarna Sportief (Leiden) 1 min. 46,1 sec., Bataven (Leiden) 1 min. 48,6 sec. en Minerva II 54,5 sec. (Van onze dammedewerker) Het nog steeds onder protest spelende C.D.A. is tegen de Kwakel van een onverwacht koude kermis thuisgeko men. De Uïthoornse dammers trokken zich beslist van het protest niets aan en kozen de veilige weg. Zodoende was het bezoek aan de Kwakel voor de zich reeds hoofdklassers wanende C.D.A.- ers allerminst een pretje. Met een be hoorlijke nederlaag van 137 konden de „protesterenden" huiswaarts keren. Ook St.-Canisius bleek in Wilnis geen gemoedelijke gastheer te zijn, want het bezoekende Diemen verleden jaar nog een zeer serieuze kampioenscan- didaat werd opnieuw geklopt. Voor de mannen van Van Tilburg geen pret tig resultaat en dat nog wel, nu Die- men binnenkort zijn 25-jarig jubileum wedstrijden hoopt te spelen. Meer succes tot nu toe hadden de verrichtingen van het pas gepromo veerde D.S.T.O. Met groot elan wierpen zij zich op de wedstrijd tegen Crescen do, dat op zo veel weerstand blijkbaar niet had gerekend. Het werd dan ook een niet verwachte overwinning voor de Benjamins. De volledige resultaten in deze eerste klasse-damcompetitie waren als volgt: D.S.T.O.Crescendo 128: De Kwakel C.D.A. 8—4 (vermoedelijke eindstand 128; St.-CanisiusDiemen 137. Met het slechte competitieresultaat van vorig jaar voor ogen waren de mannen van Belderok in de tweede klas se ditmaal heel wat fanatieker in de aanval. Dat leverde al dadelijk heel (Rotterdam) 1 min. j dachte" grote^ovèlwinning op^OJLv" was er zelfs het resultaat van. Ook „Jozeph Blankenaar" zag kans een soort bominslag te veroorzaken, al was dit dan ook slechts figuurlijk. In eigen huis werd het zelfs een daveren de zege op Ouderkerk. Alleen D.I.D. wist het nog overtuigender te doen. De opmerkelijkste prestatie kwam echter van A.P.G.S. Het verblijf van de politiemannen was, door de verle den jaar bereikte promotie, wel wat moeilijker geworden. Het aantreden te gen Fahrenheit was dus van beslis send belang voor een definitief behoud van het tweede klasserschap. Na een aantrekkelijke strijd werden de punten echter gedeeld. De complete uitslagen waren hier tenslotte aldus: FahrenheitA.P.G.S. 10—10; O.D.V.—D.I.D. 3—17; Jozeph Blankenaar—Ouderkerk 16—4. Derde klasse, groep A: Gezellig Sa menzijn—Diemen 164; De Kwakel— C.D.A. 126 (vermoedelijke eindstand 12—8). Derde klasse, groep B: Diemen— A.P.G.S. 10—10; Gezellig Samenzijn A— Gezellig Samenzijn B 15—5. Het tiental van Ouderkerk werd in deze klasse te ruggetrokken uit de competitie. De semi-beroepsclubs, die in de sectie betaald voetbal van de KNVB zijn op genomen, zullen in enkele groepen te zamen komen om de agenda van de al gemene vergadering van de sectie, wel ke op 29 oktober a.s. te Amsterdam wordt gehouden, aan een voorbespre king te onderwerpen. De verenigingen van Noord en Oost komen gezamenlijk te Zwolle bijeen, die van Zuid I en II te Eindhoven en van West I en II te Den Haag. Alle vergaderingen zijn vastgesteld op woensdagavond 19 ok tober. sj iliii (Van onze paardensportmedewerker) Onder gunstig herfstweer en veel pu blieke belangstelling heeft Alkmaar zon dag zijn slotcourses van dit seizoen ge geven. Zoals gewoonlijk op deze boch tige baan kwamen er ook ditmaal weer verrassingen. In de Dirk Senooy- prijs verschenen slechts zes paarden aan de start. De favoriet Queen Mary kwam door slechte start achteraan in het peloton te liggen, maakte nog een galoppade maar wist toch de kopgroep te bereiken. Hier bond zij de strijd aan met de koploper Raleigh Harvester, die een schitterende course liep. Zij kon dan ook niet verder komen dan de tweede plaats. In de Dirk Duivelprijs bracht Rudi Trothan de grote verrassing door in de eindsprint de leiders te passeren. Door dat Sinjeur Bascon en Riorita het tem po niet konden volgen kreeg Tommy Mars een goede kans. Zij wist de kop te houden tot voor de tribune. Toen werd zij door Rudi in een geweldige eind sprint gepasseerd. De Willem van Oran- jeprijs was voor O.Brewer, die in een mooie draf zonder één misstap van start tot finish de leiding had. De fa voriet Rita du Mèr stelde teleur. In de Alkmaar Ontzetprijs kwamen na één ronde Thea Drabbe en Sarina in een tweestrijd. Heftig bekampten zij elkaar aan de kop van het peloton. Bij het uitgaan van de laatste bocht nam Sarina een kleine voorsprong en wist met neuslengte te winnen. Victorie-prijs. 1. Ureka km tijd 1.34.2; 2 Urania; 3. Urchin Hollandia. Tot. w.: f 2.60, pl. f 1.40, f 1.40, gek. f 9.30, cov. f 3.10. Alkmaars Ontzet-prijs. 1. Sarina 1.31.5; 2. Thea Drabbe; 3. Tom Mix. Tot. w.: 5.60, pl. 1.70, 1.50, 2.70, gek. 6.70, cov. 7.50. Willem van Oranje- prijs: 1. O Brewer 1.28.9; 2. Quant a lVioi; 3. Phenomenal. Tot. w.: 15.20, pl. 3.90, 3.80, 3.10, gek. 11.80, cov. 9.10. Jacob Kabeljauw-prijs: 1. Rhea 1.30.9; 3. Spen cer Nora; 3. Ronny Zora. Tot. w.: 5.40, pl. 2.20, 2.80, 2.10, gek. 17.50, cov. 6.70. Dirk Duivel-prijs: 1. Rudi Trothan 1.27.8; 2. Tommy Mars; 3. Q. Bascom. Tot. w.: 29.90, pl. 3.70, 4.50, 2.80, gek. 27.—, cov. 20.80. Dirk Senoy-prijs: 1. Raleigh Har veter 1,29.7; 2. Queen Mary; 3. Quitewell S. Tot. w.: 4.50, pl. 1.70, 1.30, gek. 3.70. cov. 5.70. Acht oktober-prijs: 1. Quia Est-ce 1.26.2; 2. Ria Olivier: 3. Ortolaan S. Tot. w.: 4.50, pl. 1.70, 1.50, gek. 5.40, cov. 4.80. Vesting-prijs,- 1. O Nelly Zora 1.24.7; 2. Norton Williams; 3. Pretty Polly. Tot. w.: 5.40, pl. 2.30, 2.30, gek. 10.40, cov. 3.90. Totalisator-omzet f 67.575. Fenny Heemskerk kan het tegen de sterke Russinnen in het candidatentoer- nooi niet bolwerken. Bij het uitspelen van de afgebroken party uit de vierde ronde tussen de Russische kampioene Volpert en onze landgenote behaalde de Russin met een schitterend eindspel, waarbij Fenny Heemskerk het haar vaak moeilijk maakte, de overwinning. De party in de vyfde ronde tussen Zvory- kina en Fenny Heemskerk is afgebroken. Uitslagen: Bodo de Moschini (Arg.)- Zvorykina (Rusland) 0-1, Chaude de Si- lan (Frankrijk)-Kertesz (Hong.) M-'A< Bodo de Moschini (Arg.)-Chaude de Si- lan (Fr.) 0-1, Edith Keller-Hermann (O.-Duitsland)-Zvorykina (Rusland) 1-0, Bodo de Moschini (Arg.)-May Karff (V.S.) 0-1, A. Ivanova (Bulg.)-Nedeljko- vic (Rusland) 1-0, Chaude de Silan (Fr.)- Edith Keller-Hermann (O.-Dld.) 'A-Vz, Sonja Graf-Stevenson (V.S.)-Kertesz (Hong.) 1-0, Olga Rubtsova (Rusland)- B. Carasco de Budinich (Chili) 1-0. Lazarevic (J.-Sl.)-G. Gresser (V.S.) /j-/a Volpert (Rusland)-Borisenko (Rusland) A-tt. Holui (Polen)-R. Sucha (Tsj.sl.) 1-0, Gurfinkel (Rusland)-Ignateyeva (Rusland) 0-1, Nedeljkovic (Joegosl.)-A. Ivanova (Buig.) afgebr., Chaude de Silan (Fr.)-Edith Keller-Hermann (O.-Did.) afgebr., May Karff (V.SJ-Bodo de Moschini (Arg.) afgebr., Sonja Graf- Stevenson (V.S.)-Kertesz (Hong.) afgebr. Na vijf ronden hebben de dames Vol pert Gresser en Lazarevic de leiding met 4 punten. Daarna volgen Borisenko, Sonja Graf-Stevenson en Edith Keller- Hermannn met ieder 3 A punt. Fenny Heemskerk deelt met May Karff (V.S.) de 16de en 17de plaats. Beide dames hebben 1 punt en 1 afgebroken partij. Het Franse voetbalelftal is in het prachtige stadion van Bazel ten aan schouwen van 40.000 toschouwers te gen het zogenaamde grendelsysteem opgetreden. Met een overwinning van 2-1 verlieten de tricolores, met de ge routineerde Marche en de befaamde midvoor Kopa aan het hoofd, het veld, nadat zy drie minuten voor het einde nog een veilige voorsprong van 2-0 hadden gehad. De Franse doelpunten waren van Kopa en Piantoni. Het Zwitserse tegenpunt kwam van Mau- ron. (Van een onzer verslaggevers) Toen het veld amateurs zondagmid dag in de laatste kilometers uiteenge rafeld was, draaiden dertien man in pijlsnelle vaart door de Tarzanbocht op het Zandvoort-circuit naar de eind streep, waar Neerlands snelste ama teur-sprinter Joop Captein zich de meerdere over allen toonde. En dat was toen werkelijk de allerlaatste wieler wedstrijd van dit seizoen in Noord-Hol land, met deelname van renners uit de Amsterdamse, Haarlemse en Halfweg- se clubs, waarvan „Olympia" voor de eerste maal de fraaie „Circuit-wissel beker" in handen kreeg. Koentje Cooper had zich in een wed strijd over 25 km voor adspiranten voor de zoveelste maal de snelste ge toond. De lange, stevige Chris Mörs was de rapste sprinter bij de nieuwe lingen na 42 km, een race waarin zich een valpartij voordeed, waarvan de Amsterdammers Caspers en v.d. Meu- len de dupe werden. Beiden werden met een hersenschudding naar een zie kenhuis vervoerd. In de 63 km amateurwedstrijd, waar in het vooral door een sprongetje van Kees Rabe en later van Joop Wuur- man, levendig toeging, kwam de Am sterdammer André Rynders in de laatste Tarzanbocht ten val. Uitslagen: adspiranten 25 km: 1. Coo per, in 41.31; 2. Gerritsen; 3. H. Hacee; 4. W. de la Chambre; 5. J. Verwey (allen Amsterdam). Nieuwelingen 42 km: 1. Chr. Mörs; 2. C. Visser; 3. J. Vonhof; 4. J. Pronk; (allen Amsterdam); 5. H. Koger (Haar lem). Amateurs 63 km: 1. J. Captein, in 1.12.49; 2. F. Schild; 3. J. Wuurman; 4. J. Schipper; 5 R. Janissen; 6. P. Post; 7 C. Rabe; 8 F. Rabe; 9. F. Mahn; 10. J. Barlage (allen Amster dam). Clubklassement: 1. A.S.C. (Olympia) met 40 punten; 2. „De Germaan," 22 punten. In het Allestree park nabij Londen werd zondag in de vierde ronde van een golfwedstrijd de 45-jarige speler Kenneth Knighton door een beroerte getroffen. Zyn tegenstander in deze wedstrijd, de 42-jarige Cecil Mart, kwam hem onmiddellijk te hulp. Hij werd echter door de emotie bevangen, en kreeg eveneens een beroerte. De te hulp geroepen geneeskundige dienst consta teerde bij beide spelers de dood. (A.N.P.) Wagtmans heeft in het Sportpaleis te Antwerpen tijdens internationale wie lerwedstrijden het onderdeel „demy" gewonnen. Klassement van het omnium: 1. Van Steenbergen/De Paepe 8 punten; 2. Schulte/Van Est 16 punten; 3. Coppi/De Rossi 27 punten; 4. Vitre/Andrieux 29 punten. Klassement van de wedstrijden ach ter dernies: 1. Wagtmans (Ned.) 6 pt. 2. French (Austr.) 7 pt.; 3. Peeters (Ned.) 7 pt.; 4. Severyns <B.) 16 pt.; 5. Van der Eist (B.) 17 pt. Verschueren wint stayerwedstrijd Bij internationale wielerwedstrijden in het Sportpaleis te Brussel is Ver schueren eerste geworden in een wed strijd voor stayers over drie manches. De uitslag van de eerste manche (20 km) luidde: 1. Verschueren (België) 18 min. 17 sec.; 2. Timoner (Spanje) op 25 m; 3. Martino (It.) op 190 m; 4. Bunker (Gr.-Br.) op 1 r.; 5. Pronk (Ned.) op 2 r. Tweede manche (30 km.); 1. Martino (It.) 28 min. 0.7 sec.; 2. Verschueren op 25 m; 3. Timoner op 70 m; 4. Bunker op 155 m; 5. Pronk op 190 m. Derde manche (50 km): 1. Verschue ren 49 min. 0.5 sec.; 2. Timoner op 50 m; 3. Martino op 80 m; 4. Bunker op 4 r.; 5. Pronk op 14 r. Eindklassement: 1. Verschueren (B.) 4 punten; 2. Martino (It.) 7 pnt.; 3. Ti moner (Sp.) 7 pnt.; 4. Bunker (Gr.-Br.) 2 pnt.; 3. Pronk (Ned.) 15 pnt. Ceen succes voor Nederlanders in Rome Een internationale wegwedstrijd te Rome, onderdeel van het „criterium der naties", is gewonnen door de Ita liaan Alessandro Fantini. Hij reed de 115.200 km in 2 uur 48 min. 5 sec., ge middelde snelheid 39.343 km/uur. De Nederlanders, die voor deze wedstrijd hadden ingeschreven, speelden geen leidende rol. Hun plaatsing in de uit slag was als volgt: 20. Plantaz op 4 min. 26 sec.; 26. Haan zelfde tijd; 30. Roks z. t.; 34. Nol ten op 15 min. 18 sec.; 35. Van Oers z. t.; 36. Boelhouwers z. t. Het tweede gedeelte bestond uit een 10 km achtervolging voor ploegen op het circuit van Caracalla. De resultaten luiden: eerste serie: 1. Zwitserland met Graf, Trasel en Lurati, tijd 13 min. 7 sec.; 2. Italië B met Fantini, Cicancola en Baffi, tijd 13 min. 16 sec.; 3. Neder land met Haan, Plantaz en Van Oers, tijd 13 min. 43 sec. In de eerste ronde kwam Thys Roks lelyk te vallen. Hij moest de strijd staken. Tweede serie: 1. Italië met De Filippis, Fabbri en Monti, tijd 12 min. 52 sec.; 2. Frankrijk met Le Ber, Joubert en Buchaille, tijd 13 min. 10 sec.; 3. België met Adriaen- sen, Plas en De Smedt, tijd 13 mm. 19 sec. Klassement van het tweede gedeel te: 1. Italië A., 2. Zwitserland, 3. Frank rijk, 4. Italië B., 5. België, 6. Neder land. Onder de veelzeggende titel „De Haagse Kilometer" zün in het zwem bad aan de Mauritskade te Den Haag na tionale zwemwedstrijden gehouden, ge organiseerd door de Haagse zwem- en poloverentging „De Vrye Zwemmers". Zowel bij de dames als bij de heren bedroeg het totaal van de verschillende nummers 1000 meter. De wedstrijden zijn vooral voor zwemsters van de Robben en hun trainer Jan Stender, die als starter optrad, zeer bevredigend geweest. In alle nummers waarin de zwemsters van de Robben startten wis ten de deelneemsters van de Robben I zich onder de prijswinnaressen te scha ren. Enkele zeer goede tijden konden worden genoteerd. Zo won Hans Mul ler van „Dolfijn" uit Amsterdam de 200 meter vlinderslag in de goede tijd van 2 min. 42.4 sec., hetgeen een verbete ring van zijn beste persoonlijke pres tatie van 2 min. 45.5 sec., waarmee hij nationaal kampioen was geworden in augustus j.l., met 3.1 sec. betekende. Weliswaar geschiedde dit thans in een 25 meter-bad en overdekt, maar de prestatie als zodanig mag tot tevreden heid stemmen. Op de 200 meter schoolslag voor da mes toonde Ada den Haan van 't Gooi (Russum) zich de sterkste in 2 min. 55.8 sec. De 4 x 25 meter wisselslag persoonlyk leverde een overwinning op voor Mary Kok (Robben). De chro nometers wezen 1.16.6 voor haar aan. In het begin van de strijd lag Mary vrywel steeds gelijk met haar clubge- nootje Lenie de Nijs, terwijl Els Steen houwer van RDZ eveneens goed par tij gaf. De 100 meter rugslag voor da mes leverde een overwinning op voor Het eerste doelpunt van DOS. Op de grond ligt de Utrechtse mid denvoor, de man, die drie tegen standers, de doelman, linkshalf Vlemminx en spil Van Tuijl, te snel af was. De „klassieke" wegwedstryd Parijs- Tours is altijd al een echte snelheids- koers geweest en hy is dat ook nu weer geworden. Toen de Fransman Jacques Dupont, ook winnaar in 1951, finish was gesneld, bleek, dat hij het 253 km lange parcours had afgelegd in 5 uur 47 minuten en 48 seconden, het geen het fantastische gemiddelde op leverde van 43.645 km per uur. „Parijs-Tours" was de op een na laatste wedstryd, die gold voor het klassement „Desgrange Colombo". Op 23 oktober moet als laatste evenement hiervoor nog de Ronde van Lombardije in Italië worden gereden. In dit klassement had de wereldkampioen, de Belg Stan Ockers, de leiding, met 84 punten voor de Frans mans Louison Bobet, die 80 punten had. Tot een beslissing is het nog niet ge komen. Ockers werd negende en kreeg daarvoor 7 punten. Bobet, die op de 22e Plaats eindigde, scoorde geen nieuwe punten. Theoretisch kan hij in de Ronde van Lombardije echter Ockers nog ver slaan. /rP? .^ltslaS luidde: 1. Dupont (Fr.) 253 'SÜrJ-!' 3' Cieleska (Fr.); 4. Van Cauter 'Belgie); 5. Seyers (België); 6. Desbats ÜJIiL 7',..Brar>kart (België), allen in 5 Jd-als Dupont; 8. Schils (B.) in vL48 mm. 21 sec; 9. Ockers (B.); 10 Van Geneugden. 12 HOOFDSTUK VI De papieren van de Kaptein We draafden aan een stuk door tot we voor het huis van dokter Livesey stilhielden. Aan de vooika was alles donker. Meneer Dance vroeg me om af te stappen en aan te kloppen en Dogger gaf me een stygbeugei. Nauwelyks had ik geklopt, of de meid opende ae deur. „Is dokter Livesey thuis?" vroeg ik. Nee, zei ze. Hij was na de middag thuisgekomen, maar was naar het kasteel gegaan, waar hi) zou bl'jven eten en de avond by de jonker doorbrengen. „Dan gaan we daarheen, jongens," zei meneer Dance. Omdat het maar een klein eindje was, klom ik niet meer op het paard, maar draafde aan Dog gers stijgbeugelriem mee tot aan het grote hek en de lange bladerloze oprylaan door, aan het eind waar- van het witte kasteel in het maanlicht lag met uit gestrekte oude tuinen aan weerskanten. Daar stapte meneer Dance af en hy hoefde maar een enkel woord te zeggen, of hij werd toegelaten. De bediende bracht ons door een met matten beleg de gang naar een grote bibliotheek, die rondom bezet was met boekenkasten waar bustes bovenop stonden, en daar zaten de jonker en dokter Livesey, elk met een pijp in de hand, aan weerskanten van een helder vlammend haardvuur. Ik had de jonker nog nooit van zo dichtbij gezien Hy was fors van gestalte, meer dan zes voet lang en breed naar evenredigheid en hii had een wat ruw, open gelaat, dat gekleurd, verweerd en gerim peld was op lange reizen. Zijn wenkbrauwen waren diep zwart en beweeglyk, en dat gaf aan zyn ge zicht een uitdrukking wel niet van boosheid, maar wel van een zekere opvliegendheid. „Kom binnen, meneer Dance," zei hy, heel deftig en minzaam. „Goeienavond Dance," zei de dokter en knikte. „En goeienavond Jim wel jonge vriend, wat voor gun stige wind voert jou herwaarts?" De hoofdkommies stond styf in de houding en ver telde het hele verhaal, alsof hy een les opzei, en het was de moeite waard om u'c twee heren daar te zien zitten luisteren; ze leunden voorover en keken elkaar aan en lieten van verbazing hun pijp uitgaan. Toen ze hoorden hoe myn moeder naar de herberg was teruggegaan, sloeg dokter Livesey op zijn dij van plezier, en de jonker riep „Bravo!" en sloeg zijn lange pyp stuk tegen het haardrooster. Lang vóór het verhaal uit was, was de jonker op gestaan om met grote passen de kamer op en neer te lopen, en de dokter had, als om beter te kunnen horen, zyn gepoederde pruik afgezet en zag er nu heel vreemd uit met zijn eigen kortgeknipte zwarte kuif. Eindelyk was meneer Dance uitverteld. „Meneer Dance," zei de jonker, „u hebt een hart van goud. En dat u die misdadige laaghartige ellendeling onder de voet hebt gereden, dat be schouw ik als een verdienstelyke daad, meneer, net zo goed als het doodtrappen van een kakkerlak. En deze jonge Hawkins is ook een prima kerel, geloof ik. Hawkins, wil je es aan de bel trekken? Meneer Dance moet een glas bier hebben." „Dus jy hebt het ding waar het hun om te doen was, Jim?" vroeg de dokter. „Ja dokter, hier is het," zei ik en gaf hem het pakje in wasdoek. De dokter bekeek het van alle kanten, alsof zyn vingers jeukten om het open te maken, maar in plaats daarvan stak hy het rustig in z^n zak. „Jonker," zei hy, „als Dance zjjn bier op heeft, moet hy nktuurlyk zijn plicht doen als douane-ambte naar, maar ik wou Jim Hawkins vragen of hij van nacht by my blyft logeren en als u het goed vindt, dan zou ik nu de koude pastei willen halen zodat hy wat kan eten." „Zoals je wilt, Livesey," zei de jonker, „hoewel lk eigenlijk vind, dat Hawkins wel wat beters ver diend heeft dan koude pastei." Een grote duivenpastei werd binnengebracht en op een zytafeltje klaargezet en ik sloeg er een behoorlyk gat in, want ik had onder al die bedryven een honger gekregen als een wolf, en intussen maak ten ze meneer Dance nog meer complimenten en ten slotte kregen ze hem de deur uit. „En nu, Trelawney," zei de dokter. „En nu, Livesey," zei de jonker op hetzelfde ogen blik. „Eén tegelijk, één tegelyk," lachte de dokter. „Je hebt zeker weieens van die Flint gehoord?" „Van die Flint gehoord?" riep de jonker uit. „Of ik van hem gehoord heb! Hy was de bloeddorstigste zeeschuimer, die ooit de oceaan heeft bevaren. Bj1 hem vergeleken was Zwartbaard nog maar een klein kind. De Spanjolen waren zo erbarmelyk be nauwd voor hem, ik zal je zeggen meneer, ik ben er weieens trots op geweest dat hy een Engelsman was. Eén keer heb ik met eigen ogen zijn boven bramzeilen gezien, dat was voor Trinidad, en wat denk je dat die held van een kapitein deed van het schip waar ik op voer? Hy wendde de steven, meneer, en hy ging terug naar Port of Spain." „Ja, ik heb in Engeland ook weieens van hem gehoord," zei de dokter. „Maar wat de hoofdzaak is: had hy geld?" „Geld?" riep de jonker uit. „Je hebt toch dat ver haal gehoord? Waar was het die schurken anders om te doen dan om geld? Ze geven toch zeker om niets anders dan geld! Voor wat ter wereld zouden ze hun nietswaardige levens op het spel zetten als 't niet voor geld was?" „Dat zullen we gauw genoeg te weten komen," zei de dokter, „maar jy bent zo vervloekt heetgebakerd en luidruchtig, dat ik er geen woord tussen kan krygen. Wat ik weten wil is dit: neem aan dat ik hier in myn zak een aanwyzing heb betreffende de plaats waar Flint zyn schat heeft begraven, zal die schat dan de moeite waard zyn?" „De moeite waard?" riep de jonker uit. „Ik zal je zeggen wat 't me waard is: als wy die aan wyzing hebben waar jy over praat, dan laat ik in Bristol een schip uitrusten, ik neem jou en Haw kins mee en ik zal die schat vinden, al moest ik er een jaar lang naar zoeken." (Wordt vervolgd) onze nationale kampioene Joke de Korte, die met haar prachtige, vloei ende stijl Dickie van Ekris achter zich liet. Joke noteerde 1.15.9. Op de 100 meter dames „vlinderde" Atie Voorby met een soepelheid, die grote bewon dering afdwong, de afstand in 1.14.8, daarbij Jopie van Aiphen naar de tweede plaats verwijzend (1.16.4). De Zweedse estafette voor dames, (200 meter vrye slag, 50 meter rug slag, 50 meter schoolslag, 50 meter vlinderslag en 50 meter vrije slag) werd door De Robben II gewonnen in 4.44.6. Deze ploeg bestond uit Mary Kok, Dickie van Ekris, Rita Kroon, Atie Voorbij en Greetje Kraan. De ploeg van RDZ met Jopie van Alphen, Joke de Korte. Corry Homs, Els Stee houwer en Lotte Heniger werd tweede. By de kampioenszwemwedstryden voor Rotterdam en omstreken in het sportfondsenbad te Rotterdam zyn enke le uitstekende tyden gemaakt, Zo ver sloeg Jopie van Alphen van de R.D.Z. op de 100 meter rugslag in 1 min. 12.8 sec. (beste persoonlyke prestatie) haar clubgenote Joke de Korte. Een tweede zege boekte Jopie van Alphen by de 100 meter vrye slag op Corrie Gaste laars (S.Z.C.), die slechts in de eind sprint terrein verloor. De tijden waren resp. 1 min. 7.5 en 1 min. 8.2 sec. Verrassend was de tyd, welke Doortje de Leeuw (R.D.Z.) voor zich op de 200 meter schoolslag liet afdrukken, n.l. 2 min. 58.5 sec. Els Steehouwer, ook al van de R.D.Z., won de 400 meter vrye slag in 5 min. 27 sec. Ook by de heren was de stryd fel. Pieters (R.Z.C.) won in 5 min. 4.5 sec. de 400 meter vrye slag, 2.5 sec. sneller dan zijn clubgenoot v. d. Wetering. Timmermans (Merwede) werd in 1 min. 17 sec. eerste op de 100 meter vlinder slag voor Smaling (R.Z.C.) De 100 m vryre slag was voor Zylstra (S.Z.C.) in 1 min. 0.5 sec. De Hongaarse heren-atletiekploeg heeft de landenontmoeting Hongarije— Zweden met 116 tegen 100 punten ge wonnen en ook de dames zegevierden met 48 tegen 38 punten. Slechts vier nummers leverden een Zweedse overwinning bij. de heren op. De Europese recordhouder in het hoog springen Nilsson werd eerste met 2 meter. Johansson finishte als eerste op de 110 meter horden in 14,4 sec. Met grote belangstelling volgden de toe schouwers de 1500 meter, aangezien Ta- bori en Iharos een wereldrecordpoging hadden aangekondigd. Maar deze po ging gelukte niet. Tabori won in 3 min. 43,6 sec., terwijl Iharos er 3 min. 45 sec. over deed. Bij het kogelstoten werd het Hongaarse record verbeterd door Mikaufy, die op 16,82 meter kwam. Zaterdag waren reeds 2 Hongaarse records gesneuveld. Bolyki kwam by het hink-stap-springen tot 15.41 meter, terwijl de Hongaarse atlete Vehrer de kogel 14.03 meter ver stootte. Kovacs noteerde op de 5000 meter 14 min. 17 sec. Roszavolgyi, de nieuwe wereld recordhouder op de 2000 meter, zege vierde op de 800 meter in 1 min. 51,3 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7