VERRASSENDE UITSLAGEN OP VELE HOCKE Y-VELDEN Amsterdam overtreft de verwachtingen De Paus spreekt tot 80.000 jongeren over de sport Tilburg verslaat Zwart Wit in laatste zeven minuten Middenvoor van Fulham topscorer in de League Boeken voor sportieve H lieden Togo klopt BMHC Prinses Angelica in Wenen op hol Beneluxwedstrijden voor de jeugd Wedloop tussen DKS en Union Waarschuwing voor gebruik van „schadelijke en gevaarlijke middelen" Puck van Duyne in prima vorm Honkbalbond in Europese federatie mensen houden zich met het verschijnsel sport bezig Steeds meer WEST OOST ZUID MAANDAG 10 OKTOBER 1955 PAGINA 9 Roeien in Heemstede Messina verslaat Coppi in de achtervolging NOORD Twee overwinningen in Dresden e: Financiële consequenties „RIBOT" WINT OP LONGCHAMPS Markies Incisa della Rochetta verdient 25 miljoen francs Gedrang om de leiding in de eerste divisie Encyclopaedie voor de voetballers De techniek van het voet balspel Tennis spe len is niet gemakkelijk PP (Van onze hockey-medewerker) Het is een merkwaardige hockey-zondag geworden. In alle afdelingen zijn Uitslagen genoteerd, die met de voorspellingen maar weinig overeenkwa- grootste wapenfeit van de dag was echter wel de overwinning van OP.BMHC met 21. En alhoewel BMHC nog steeds als een van de sterksten in het westen geldt, staan de Bloemendalers nu zowaar als hekken sluiters op de ranglijst. Tilburg verdrong in het zuiden Zwart Wit van de eerste plaats door een overwinning op dezelfde club in de laatste 7 minuten. Voordien was de achterstand^ nog steeds 2I geweest. Deventer verraste in het oostelijke district eenieder door Zwolle te kloppen en Groningen deed het op een iets noordelijker gelegen hockeyveld bijzonder slecht door met niet minder dan 1 te verliezen van Daring. Als we de eerste wedstrijden van dit seizoen nog eens nader beschouwen, dan kan van BMHC gezegd worden, dat het er wel in zit, maar er niet uitkomt. Daarbij komt, dat de Bloemendaalse defensie niet het sterkste deel van de ploeg is. Voor TOGO betekenen deze twee punten een belangrijke buit, aangezien het de eer ste waren, die uit 3 wedstrijden zijn be haald. Het werd in Bloemendaal een vrij matige vertoning, waarin de span ning echter veel goedmaakte. De rust stand was ten gunste van de thuisclub door een fraai doelpunt van Bunge, doch direct na de pauze liet Dudok van Heel zien, dat hij het hockeyen liog lang niet verleerd is. Hij vertolkte in deze periode een prachtige partij hockey en hij kreeg met twee doel punten loon naar werk. De overwin ning van TOGO was een overwinning van Dudok van Heel. (1-2). Hetzelfde kan gezegd worden bij HilversumAmsterdam. De overwin ning van Amsterdam was de zege van Pannekoek. De Hilversummers vielen na hun veelbelovende start in deze wedstrijd geducht tegen, de hoofdste delingen vielen evenzoveel mee. Er was geen sprake van goedopgezette aanvallen, hetgeen al een winstpunt Een drie-jarige merrie, „Prinses Angelica", heeft zaterdagmiddag ie "Wenen het verkeer in opschuddmg gebracht. De merrie, die deelnam aan een race, had tijdens de wed strijd genoeg gekregen van de jockey en deze van haar rug ge wipt. Het paard was vervolgens de baan uitgerend en met scheef zit tend zadel en wild wapperende ma nen dwars door het drukke verkeer van Wenen gegaloppeerd. De merrie was de gemotoriseerde politie zelfs te snel af, totdat zij met een tram wagen in botsing kwam vlak bij een dierenhospitaal. De eigenaar van het paard zei, dat «Prinses Angelica" klaarblijkelijk omdat had - Bezet naar bet hospitaal, van zic.h dit nog herinnerde verzoradt A Jaartoen daar was nn oor opgelopen verwondin genna een soortgelijke vlucht. „Prinses Angelica", versuft door de botsing en geheel uitgeput, volgde kalm de politiemannen, die haar naar het dierenhospitaal brachten. De verwondingen, die het dier na de wilde vlucht had opgelopen, wer den niet ernstig genoemd. (Van onze roeimedewerker) Voor de derde maal zijn in het kader Van de Benelux jeugdroeiwedstrijden gehouden, dit jaar georganiseerd door de Kon. Roei- en Zeilver. „Het Spaarne" op het Zuider Buiten Spaarne te Heem stede. De vele moeiten, die het bestuur van het Spaarne zich getroost had om de Belgen bij de leden onder te brengen, bleek vrijdagavond voor niets te zijn geweest, toen bericht uit Ostende kwam, dat de 40 man sterke deelne ming niet zou komen, omdat de direc teur der betreffende school voor zater dagmorgen geen vrijaf gaf. Hierdoor kwamen de jonge twee en jonge acht te vervallen, terwijl het in andere num mers dikwijls een zuiver Nederlandse aangelegenheid werd. Bij het nummer achten voor jongens Van 18 jaar leidde De Hoop al direct bij de start, terwijl Spaarne en Wil lem III boord aan boord lagen. De voorsprong van De Hoop groeide uit tot een lengte, waarna halverwege de baan Willem III iets van zijn achter stand inliep en tijdens de eindsprint De Hoop tot op een taflengte wist te benaderen. 1. De Hoop 3 min. 25,8 sec. 2. Willem III 3 min. 27,4 sec. 3. Het Spaarne. De dames van RIC, hoewel tenger der dan hun tegenstandsters van Het Spaarne, konden in het nummer jonge vier een prachtige overwinning boe ken in 4 min. 21 sec., waarbij de tijd Van 4 min. 45 sec. van Het Spaarne hoofdzakelijk het gevolg was van een te korte slag. De Hoop-skiffeur K. Dingemans had fon gemakkelijke taak tegen zijn riva len uit Luik_ De beste vertegenwoordiging der rielgen was Antwerp Rowing Club, die n de overnaadse vier voor jongens van jp jaar met 1 seconde verschil beslag tTj v op de eerste prijs vóór DDS en Eveneens in het nummer over- wl j vier voor i°ngens 16/17 jaar mlfTen de Be'Sen een aardige strijd fin i Nautilus en RIC, welke in de vr .Print gewonnen werd door de •nautilus met een lengte voorsprong. Een apart nummer was het stijlroeien voor jongens van 14 en 15 jaar in oefengieken, gewonnen door De Hoop met 99 punten. RIC werd tweede met «6 punten. In een achtervolgingswedstrijd over 12 ronden heeft de wereldkampioen Guido Messina op de Vigorellibaan te Milaan van Fausto Coppi gewonnen. Messina's tijd voor de 5.229 kilometer was 6 min. 11.4 sec., overeenkomend met een gemid delde snelheid van 48.465 km. per uur. Coppi noteerde 6 min. 14,8 sec., gemid delde snelheid 48.026 km/u. op zichzelf is voor de Amsterdammers. Als ex-Hilversummer is het niet zo verwonderlijk, dat juist Pannekoek het gemakkelijkst het doel van Hilversum kon vinden. Hij wist kennelijk precies de weg in zijn oude huis. (0-2). Van Groen Geel had men na de over winning op SCHC wel enige hoogge spannen verwachtingen, maar dat was een misrekening. Weliswaar beschikken de Hagenaars over een zeer snelle ploeg, doch aan de technische zijde ont breekt nog wel het een en ander. Bij HHYC, waar de Groen Gelers op be zoek waren, was de zaak precies an dersom: de techniek voerde hier de boventoon en daarmede wisten de kam pioenen deze wedstrijd tot de hunne te maken. Met goed afgemeten passes na derde men de doelman van Groen Geel en dat leverde drie doelpunten op, alle door Kruize gescoord. Rechtsbuiten Gerritsen heeft hem daarbij zeer goed terzijde gestaan. (3-0). Laren en SCHC beschikken beide over een snelle jonge ploeg en het wekt dan ook geen verwondering, dat, waar deze twee ploegen tegen elkaar in Laren uit kwamen, het een wedstrijd van formaat werd. Beide partijen wogen volkomen tegen elkaar op, hetgeen de ruststand op dubbelblank hield. En deze stand zou nog gehandhaafd blijven tot 3 minuten voor het einde, totdat Hans Reus uit een strafcorner het eerste en enige doelpunt voor de Stichtenaren scoorde. Nauwelijks hadden de bezoekers de tijd om aan een overwinning te denken. Want ook Laren zou nog een strafcor ner toegewezen krijgen. Schölvinck deed het niet minder dan zijn collega aan de overkant en maakte de stand gelijk (1-1). Dat de aanvallen zelf tot geen enkel doelpunt hebben geleid, mag niet worden geweten aan de voorhoeden zelf, doch aan het uitstekende keepers werk van Loggere en Gouka. De stand luidt: HHYC SCHC Laren Amsterdam Hilversum TOGO Groen Geel BMHC Union en DKS ver volgen nog steeds hun wedloop en geen van beide i ploegen schijnt nog buiten adem te zijn. Beide clubs hadden een lastige uitwedstrijd op het program- I ma staan, doch de horden werden met succes' genomen. Union, op bezoek bij Zutphen. ging met een zege van 20 naar huis, en DKS kwam uit Arnhem terug met de score van 03. De ont moeting UnionDKS, die de volgende zondag plaats vindt, belooft de nodige spanning te brengen en wellicht de I voorlopige overwinning van een van beiden. PW was evenals haar twee voorgan gers .e sterk voor Nijmegen en won met 41. Het wordt een weinig precair voor i de Nljmegenaren. Deventer, dat ook niet overtuigend startte in de eerste klasse, kwam nu met een overwinning van 21 uit de j bus tegen het lang niet malse Zwolle, i En dat belooft iets voor de toekomst. De stand is thans: W Union DKS PW Zwolle Arnhem Deventer Zutphen Nijmegen Groningen leek wederom volledig de oude te zijn, doch deze zondag tegen Daring kwam de kwaal weer naar boven. De stede lingen verloren het duel met de Veen- dammers met liefst 14 en raakten daardoor nog meer achterop op Meppel, dat de lastige klip in Assen tegen HVA goed omzeilde, door met juist 01 te zegevieren. LHC viel iets tegen. Het op bezoek en niet als sterk aangeschreven zijnde GCHC kon een gelijk spel behalen tegen de Friezen (00), hetgeen de Gronin gers het eerste punt op de ranglijst bezorgde. De rode lantaarn hebben zij daarmee echter niet aan een ander kunnen overdragen, want ook de Gro ninger Studenten behaalden reeds een punt. Deze zondag was het echter weer mis, en wel tegen GHBS, dat conform de verwachtingen met 3—0 won. De stand is thans: Meppel 4 8 Groningen 4 4 Daring 4 6 HVA 4 3 GHBS 4 5 Gron. Stud. 4 I LHC 4 4 GCHC 4 1 Al diegenen, die in Venlo een terug slag dachten te con stateren, hebben hun trekken thuis gekregen. En Rapidity niet minder. De Limburgers hebben getoond, dat al deze sombere geluiden weinig of geen waar heid bevatten. In Oss, waar zij op be zoek waren, hebben zij getoond hoe een voorhoede kan draaien. Met het grootste gemak ging men regelmatig door de vijandelijke achterhoede heen, al moet hierbij vermeld worden dat de tegen stand bijzonder gering was. Van de vele zwakke momenten in de achterhoede van Rapidity werden er door Venlo niet minder dan zes benut, waarvan vier door Houben, en door Coehorst en Reyn- tjes ieder een. Tegen het einde was Tom Speet in staat een eervol tegen- punt te scoren. (1-6). Wat steken in de zij bij slechts één speler heeft schade kunnen berokkenen aan een gehele ploeg, verhaalt de wed strijd Zwart Wit tegen Tilburg. De thuis club had de eerste helft het beste deel van het spel gehad en de ruststand dan ook in haar voordeel kunnen brengen door twee mooie doelpunten van Ouwer- ling en De Licht, waarover slechts één goal van de bezoekers stond, en wel van De Beer. De tweede speelhelft van hetzelfde laken een pak. Zwart Wit was de sterkere, doch doelpunten bleven uit. Desondanks bestond een goede kans, dat de overwinning in handen bleef. Totdat zeven minuten voor het einde linksback Oomes over steken in de zij te klagen had en zich derhalve op de linksbuiten plaats liet overbrengen. Hoe wonderlijk het ook moge klinken, doch door deze overplaatsing werd het gehele elftal vrijwel omgezet. De linksbuiten ging naar de binnenplaats, de linksbinnen naar de spilplaats en de spil naar de linksbackplaats. En dit spelletje halma heeft de overwinning gekost. Er kwa men dermate openingen in de Bredase ploeg, dat het voor de Tilburgenaren een koud kunstje werd om in de laatste minuten nog eventjes drie doelpunten te maken. (2-4). EMHC lijkt gezien de wedstrijd op eigen terrein tegen Breda op de goede weg naar het broodnodige herstel. Dat wil niet zeggen, dat het deze zondag dan 9°k een overwinning werd voor de Eindhovenaren, integendeel, ook deze ontmoeting werd verloren, maar verbetering kon geconstateerd worden. Breda speelde een snelle frisse partij Puck yan Duyne-Brouwer heeft bij internationale atletiekwedstrijden te Dresden getoond in uitstekende vorm te zijn. Zij won zowel de 100 als de -00 meter, waarbij zij de Oostduitse atletes Christa Sehliger-Stubnich en Gisela Koehler achter zich liet. Bovendien no teerde P.uck op beide nummers wjueh, welke beneden haar beste persoonlijke prestaties lagen. Zij liep de 100 meter in 11,7 sec. (beste tijd tot nu toe 11,9 sec.). Gisela Koehler werd tweede met 12 sec., terwijl de favoriete Christa Sehliger-Stubnich met de derde plaats genoegen moest nemen in 12,2 sec. Op de 200 meter ontwikkelde zich een felle strijd tussen onze landgenote en Gisela Koehler, waarbij Puck haar tegenstand ster op de streep versloeg in 24 sec. (beste tijd tot nu toe 24,2 sec.). Voor de Oostduitse atlete werd dezelfde tijd afgedrukt, hetgeen eveneens een per soonlijk record betekende. Te Sittard is een internationale atletiek cross over 5300 meter gehouden. Win naar werd Delnoye van Kimbria in 19 o11!?! 13-8 sec. De uitslag luidde verder: 1 Verbaan (Festinal 19 min 40 sec.; 3. Wevers (België) 20 min. 20.2 sec.; 4. Van de Veerdonk (Kimbria) 20 min. 23.4 sec. 5. Jetten (Sittardia) 20 min. 37.4 sec. evenals de tegenstander en zo gold het hier een gelijkopgaande partij, waar van de uitslag gelijk diende te zijn. Loumans dacht daar echter anders over en benutte in de laatste minuten een goede kans, waardoor de stand van 1-1, door Gaaymans en Verpalen, op 1-2 kwam te staan. Push mag over de score 0-1 in de ontmoeting tegen HTCC niet klagen. En ook nu weer was het doelman Versey- den, die met de meest ongelovelijke doch altijd geoorloofde manipulaties de Eindhovenaren de voet wist dwars te zetten. HTCC, dat de gehele wedstrijd veruit de meerdere is geweest, kon al leen door middel van een straf bully, door A. van Grimbergen genomen, tot de volle winst komen. De stand luidt: Tilburg Breda Venlo Zwart Wit Push HTCC Ra -apidity MHC Een erehaag van tafeltennisspelers allen gewapend met een batje stond zaterdag aan de uitgang van de St.-Andrewskerk in Sudbury, toen daar het huwelijk werd voltrokken tussen de bekende Britse tafeltennisster Rosalind Rowe en dr. Jack Cornett. Met 180 stemmen voor, 47 tegen en 24 blanco heeft de buitengewone algemene vergadering van de Koninklijke Neder landse Honkbal Bond onder voorzitter schap van de heer D. Beets zaterdag het rapport van een commissie, die zich bezig heeft gehouden met de vraag of het wen selijk was. dat de K.N.H.B. zich aan zou sluiten bij de Federation Europeennede Baseball, aangenomen, waarmede de aansluiting van de bond in Europees ver band een feit is geworden. In haar rapport komt de commissie tot de conclusie, dat deelneming aan. Europese kampioenschappen in de nui- dige vorm (ieder jaar) financieel onmo gelijk is. De K.N.H.B. zal dan ook na de aansluiting „haar dan verkregen invloed moeten gebruiken om de Europese kam pioenschappen in een andere vorm te doen verspelen, waardoor deelneming van Nederland mogelijk wordt". Het deelnemen aan de Europese kam pioenschappen en het lidmaatschap van de F.E.B. zouden volgens een berekening van de commissie de K.N.H.B. jaarlijks gemiddeld op f 5000 komen. Door het aanvaarden van het rapport zijn ook enkele financiële voorstellen aanvaard. Deze houden in een verhoging van de contributie voor de seniorleden van f 1.75 tot f2.50, een verhoging van het basisinschrijfgeld per negental, die wordt verdubbeld, een verdubbeling van de heffing op de recettes, die op 10 procent wordt gebracht en een progressieve hef fing per negental variërend van f 1.50 per negental in de vierde klasse tot f24 per ploeg in de eerste klasse. Deze verhogin gen brengen jaarlijks een bedrag op van circa f 4660, waarvan f 600 zal worden besteed voor het lidmaatschap van de FEB. (contributie plus deelnemen aan vergaderingen)maximaal f 2350 voor het deelnemen aan de Europese kampioen- schappen en circa £1700 voor normale bondsuitgaven. Het „Ribot" tweejarige Italiaanse paard eigendom van de markies Incisa della Rochetta, heeft op Long- champs de grote prijs van de Are de Triomphe gewonnen. Deze race was be giftigd met 25 miljoen francs, ruim 250.000 gulden. Een enorme menigte toeschouwers heeft de strijd gevolgd. „Wat zijn de regels voor een spor tieve en christelijke opvoeding?". Deze vraag werd zondagmorgen gesteld en beantwoord door Z. H. Paus Pius XII in een toespraak, welke hij hield van de loggia van de St.-Pieter tot de op het plein verzamelde ruim 80.000 jeugdige leden van het Italiaanse sportcentrum, die naar Rome waren gekomen om de tiende verjaardag van htm organisatie te vieren. In zijn toespraak, welke bijna een half uur duurde, zei de Paus: „Jonge men sen moeten er vóór alles van overtuigd zijn dat de zorg voor het lichaam niet een doel op zichzelf is, maar gericht moet zijn op de intellectuele en morele vervolmaking van de ziel. Voorts moeten zij in het oog houden dat de sport beoefening niemand, of hjj nu student, arbeider of vakman is, belemmeren mag bij het vervullen van de plichten welke zijn staat meebrengt, maar veeleer deze vervulling moet vergemakkelijken, al thans indirect omdat zij het mogelijk maakt de krachten te vernieuwen. Geen enkel motief geeft de sportbeoefenaar recht de algemeen morele wet te ver waarlozen, die een drieledig doel heeft: God, het gezin en de maatschappij, en de mens zelf. Op dit laatste punt moet de dwaling betreurd worden volgens welke het recht, om zijn lichaam te ge bruiken, onbegrensd is, zodat men het aan klaarblijkelijke risico's zou mogen bloot stellen en aan inspanningen welke het lichaam uitputten. Deze zelfde dwa ling brengt mee dat men, teneinde iets te bereiken dat eigenlijk boven zijn kracht ligt, gebruik maakt van schade lijke en gevaarlijke middelen, zoals sterke stimulansen die, behalve dat zü een misschien onherstelbaar letsel aan het organisme kunnen toebrengen, door de deskundigen als een soort van fraude worden beschouwd. Groot is in dergelijke gevallen ook de verantwoordelijkheid van de toeschouwers, de organisatoren en de sportschrijvers als zij het nemen van al te gevaarlijke risico's toejuichen Bedford Jezzard, de middenvoor van het Engelse elftal en van de tweede klas- ser Fulham, die het er j.l. woensdag in Rotterdam nogal lelijk bij had laten zit ten, is zaterdag de topscorer geweest in de Engelse league. Hij plaatste niet min der dan vijf treffers in de thuiswedstrijd tegen Huil City en zijn club verhuisde hierdoor van de tweede naar de bovenste plaats van de ranglijst der tweede divisie. Op de lijst van topscorers staat de middenvoor van Wolverhampton Wande rers, Roy Swinbourne, slechts één doel punt achter op Jezzard. Swinbourne plaatste zaterdag twee treffers tegen Manchester United, hetgeen niet weg nam, dat zijn club met 3-4 verloor. De United, waarin de 17-jarige captain van het Engelse jeugdelftal een uitstekend debuut maakte als linkshalf, stond vijl minuten voor het einde nog met 2-3 ach ter. Maar de nieuweling Doherty zarëp® voor de gelijkmaker en stopper 3°n£js slaagde er zelfs in het winnende doel punt te laten aantekenen. Door deze zege kwam Manchester United ,sam<;" "V Blackpool en West Bromwich a n de kop van de ranglijst in de eerste divisie. et is alweer enige tijd geleden dat wij hebben gesignaleerd, dat er in de na-oorlogse periode zeker zoveel boekwerken, grote en klei ne, interessante en soms saaie. over d snort en wat ermee samenhangt zijn verschenen als in alle jaren voor 1945 Daarbij rekenen wij dan met eens al de populaire geschriften, uitgegeven m op dracht van een fabrikan+ van margari ne of een groothandelaar m sigaret ten en wat dies meer zij. Het betreft hier evenmin de levensloop van de sportheld die met de nodige ..kleur wordt verteld. Doorgaans ^ijn het bit ter ernstige boeken over zaken die de sportwereld belangrijk noemt Wat ^e denken van dit verschijnsel? Het komt in het kort hierop neer, gaoven wij, dat de sport zich - teng05,det° ver- kwade - steeds meer een plaats ver overt in ons leven van a11® d®gi,pT'T._ wens het feit, dat onlangs aan de uni versiteit van Utrecht een heeft plaats gevonden op 1het.„pr°®In schrift „Voetbal in Nederland een studie van dr. C. Miermans, wijst ook in die richting. Natuurlijk, velen zullen het hoofd ge schud hebben bij het vernemen van dit nieuws, maar daarmee kan men deze zaak moeilijk afdoen. Langzamerhand komt men ertoe de sport en de beoe fening ervan van tal van kanten te bezien. De historicus houdt zich er mee bezig, men haalt de cultuur er bij, de religie is er ten nauwste by betrokken, de wijsgeer heeft erover nagedacht, de socioloog ook al en zelfs de staat heeft het nodig geoor deeld om zich op dit terrein te laten gelden. Men heeft de sport een pro bleem zien worden en aan dit onder werp reeds studieconferenties gewijd. In onze boekenkast vindt ge bijvoor beeld een tamelijk lijvig rapport over De sport in onze samenleving" 1), ontstaan op initiatief van het Neder lands Gesprek Centrum en waaraan drie jaar is gewerkt door een commis sie onder voorzitterschap van prof. mr. I. A. Diepenhorst. Dit terzijde, want wij wilden uw aandacht vragen voor een drietal boek werken dat kortelings is verschenen en feitelijk in geen direct verband staat tot het zojuist geschrevene. Elseviers Uitgeversmaatschappij heeft op het gebied van encyclopedische werken een zekere reputatie: Ook de sportwereld weet ervan. Jaarlijks ver schijnt bijvoorbeeld een door Leo Pa- gano samengesteld Voetbaljaarboek, waarin tal van lezenswaardigs is sa mengevat en dat als naslagwerk bijzon der nuttige diensten kan doen. Wat de uiterlijke verschijningsvorm betreft, kan men niet anders zeggen dan dat aües op bijzonder levendige wijze is bijeengebracht. Datzelfde geldt ook voor de Encyclopaedic van de voetbal sport" 2), waaraan vele jaren is ge werkt en die nu, later dan aanvanke lijk de bedoeling was, het daglicht heeft gezien. Pagano was weer met de sa menstelling belast. Hij kreeg assistentie van de Belg R- Mariën, omdat deze en cyclopedie zowel voor Nederland als voor België is bedoeld. Dat wil overi gens niet zeggen dat de samenstellers zich beperkt hebben tot Nederland en België. Van overai waar de voetbalsport in georganiseerd verband wordt beoe fend vindt men het belangrijkste ver- graag veel komt dik- meld. Kortom, degene die over voetbal wil weten, wüls aan zijn trekken. Het is voorts een verdienste van de samenstellers dat zij zich hebben verzekerd van de medewerking van velen die in het voet balwereldje thuis zijn als geen ander. Er zijn echter ook bezwaren, ernstige zelfs. Van een encyclope- die mag men in de eerste plaats verwachten, dat zij betrouwbaar is en dat zouden wij van deze uitgave niet graag willen beweren. Wij zul len in het midden laten, waaraan enkele fouten en omissies geweten moeten worden, feit is echter, dat wij zo nu en dan dergelijke feilen hebben kunnen constateren. Het betreffen hier zaken, die betrekking hebben op het Nederlandse voetbal. Ge begrijpt, dat wij daardoor in nog grotere mate huiverig zijn geworden voor de betrouwbaarheid van de buitenlandse documentatie. Men kan dan ook niet verhelen, dat de ency clopedie door dit alles aan waarde heeft ingeboet, al moet gezegd wor den, dat zij, die niet tevredèn zijn met de sportrubrieken van dag- en weekbladen, ongetwijfeld nog veel aan de weet kunnen komen. Meer enthousiasme kunnen wij op brengen over een tweede boek over de voetbalsport, dat kort geleden is ver schenen. Het heet simpelweg „Voet bal" 3) en is van de hand van ir. A. van Emmenes. De heer van Emmenes be handelt de techniek, de taktiek en de spelsystemen van het voethalspel. Men kan dat gerust aan hem overlaten want op dit gebied staat hij zijn mannetje; al heeft hij natuurlijk evenals anderen zijn stokpaardjes, waarin niet iedereen gelooft. „Voetbal" is een technisch boek. Men zou het zelfs een handboek in het klein kunnen noemen. Dat is ove rigens een bezwaar. De heer van Emme nes heeft namelijk enige jaren geleden ook zo'n boek geschreven. Dat was een „groot" boek, tot stand gekomen in opdracht van de KNVB. Het ligt voor de hand dat hij nu heel wat keren in herhalingen is gevallen en aan twee boeken met nagenoeg dezelfde inhoud heeft men toch geen behoefte. Wie ech ter „Beter voetbal", zo heet het eerste boek, te veel van het goede vond, kan met het tweede ongetwijfeld terecht. Het spreekt vanzelf dat de nieuwtjes die zich na het verschijnen van het eer ste boek hebben geopenbaard nu zijn verwerkt. De verteltrant is bovendien zeer prettig. Tot slot nog iets over de techniek; deze keer van het tennisspel. De vroe gere Engelse Davis-Cupspeler Tony Mottram heeft een praktische handlei ding geschreven voor iedereen die zijn spel wil opvoeren zonder meteen naar een oefenmeester te moeten lopen. „Quick way to better tennis" 4) heet dit boekje, dat door onze tenniscrack uit vroeger jaren, dr. A. C. van Swol, in een Nederlandse bewerking is ver schenen. Juist vanwege het feit dat tientallen actiefoto's het geschrevene kracht bij zetten, zal menigeen van de ze handleiding veel kunnen opsteken. Zij die het tennisspel alleen maar van de tribune af kennen maar graag een wat deskundiger toeschouwer zouden willen zijn, krijgen hier eveneens een kans. Hnd. 1) De sport in onze samenleving; publicatie no. 11 van het Nederlands Gesprek Centrum. 2) Encyclopaedic van de voetbal sport, door Leo Pagano en R. Mariën. Uitgever: Elsevier. 3) Voetbal, door ir. A. van Emme nes. Uitgever: Nieuwe Wieken N.V. 4) Sneller naar beter tennis, door Tony Mottram in een Nederlandse be werking van dr. A. C. van Swol. Uitgever: Kosmos. Eén punt achter de drie leiders blijven Sunderland, dat Birmingham City met 2-1 versloeg, en het Londense Charlton, dat bij verrassing het onderspit moest delven tegen de kampioen van de league, Chelsea. Door de tweede achtereenvol gende overwinning verwijderde Chelsea zich enigszins uit de gevaarlijke zone. Arsenal kwam er eveneens iets beter voor te staan, door een gelijk spel (1-1) tegen Everton. De vierde Londense club uit de eerste divisie, Tottenham Hotspurs, bleef als verankerd aan de staart van de lijst door een verloren partij tegen Bol ton Wanderers (0-3). Bristol Rovers, dat nog kort geleden de tweede divisie aanvoerde, staat nu op de vijfde plaats. Swansea heeft een gelijk aantal punten als het leidende Fulham, maar een lager doeigemiddelde. Met één winstpunt minder volgen resp. Port Vale, Bristol City en Bristol Rovers. Rotherham United, een van de staart- clubs, zorgde voor een verrassing, door de Rovers te verslaan met.de enige goal, die de ontmoeting opleverde. Het was de eerste zege van Rotherham sinds de laatste negen wedstrijden. Uitstagen: EERSTE DIVISIE: BirminghamSunder land 1—2. BurnleyHuddersfield 2—0. Charlon A.Chelsea 12. EvertonArsenal 11. LutonBlackpool 31. Manchester U. Wolves 43. Newcastle U.Portsmouth 2—1. Preston—Cardiff 1—2. Sheffield U.— Manchester C. 11. TottenhamBolton 03. West Bromw.Aston V. 10. TWEEDE DIVISIE: Bamsley—Lincoln 10. Bristol C.Liverpool 21. Bury— Blackburn 0i. FulhamHull 50. Leeds Nottingham 3—0. Middlesbr.Leicester 4—3. Notts C.—Sheffield W. 1—1. Port V.— Stoke 10. RotherhamBristol R. 10. SwanseaDoncaster 20. WesthamPly mouth 40. of van de atleten bovenmenselijke in spanningen eisen". De Heilige Vader achtte het een geluk dat Rome gekozen is als plaats voor de Olympische Spelen in 1960. En dit niet alleen omdat de spelen een groot aantal mensen in staat zullen stellen van dicht bij zovele schone en heilige zaken van de christenheid te leren kennen, maar ook omdat nu onderdanen van verschei dene naties gelegenheid krijgen de uni versele atmosfeer in te ademen, welke het Christelijk Rome eigen is. „Als het in onze tijd al zeer van pas moet heten dat de ontmoetingen tussen verschillen de volken bevorderd en begunstigd wor den opdat uit een wederkerige kennis de naastenliefde en de broederschap ge boren worden, dan zal hun samenkomst in de eeuwige stad, moeder van de vol ken en vredestichtster bij uitnemend heid, in de gelederen van de jeugd nog sterker de wil naar vrede en samenwer king doen uitkomen." De Paus beval een gedragslijn aan, welke ten gevolge zal hebben dat de sportbeoefening ook bij de minder gefor tuneerde jeugd meer en meer ingang vindt. De H. Vader benadrukte nog eens, dat winnen in de sport niet zo belangrijk was als het tonen van zijn kunde en vastberadenheid. „Een spirituele en bijna ascetische opvatting van de sport staat technische perfectie niet in de weg, integendeel. Vele atleten zijn in de laat ste tijd teruggekeerd tot de „zuivere" sport, dat wil zeggen tot dat einddoel en tot die methoden die niets gemeen hebben met commercialisme en met de overdreven eredienst jegens zogenaam de sterren, met opoffering van hoge idealen, van rechtvaardigheid, van ge zondheid der atleten, en van de goede naam van de in wedstrijden vertegen woordigde volken. Indien dit alles enige betekenis heeft dan kan niets beter die nen om de sport te bevrijden van de be treurenswaardige afwijkingen dan de Christelijke geest en de deugden die er uit voortvloeien". H Vader zegent eerste steen voor nieuw stadion De vele tienduizenden deelnemers aan de viering van de tiende verjaardag van het Italiaanse sportcentrum hebben za terdagavond bij de ruïnes van de Ther men van Caracalla een speciale Mis bij gewoond. Hierbij waren delegaties uit verscheidene andere landen, o.m. België. Nederland, Spanje en Frankrijk, aan wezig. Na zijn rede heeft de Paus een steen gewijd die afkomstig was van de hoogste spits van de dom van Milaan en die gebruikt zal worden voor een kerk welke het sportcentrum te Milaan zal laten oprichten. De Paus heeft eveneens de eerste steen gezegend voor het nieuwe stadion dat het Italiaanse Olympische Comité zal laten bouwen voor de Olym pische Spelen in 1960, en dat zijn naam zal dragen. Daarna heeft de H. Vader op het St.-Pietersplein gymnastiekdfc- monstraties en een basketbalwedstrijd bijgewoond. Het sportfeest werd in het gehele land per radio en televisie uitgezonden. Het die gelegenheid, werd een rivaleETA was de grootste bijeenkomst op het plein sedert Mei van dit jaar en, evenals bij die gelegenheid, werd een rivale com munistische demonstratie in de schaduw gesteld. Palmiro Togliatti, leider der Italiaanse communisten, stond te praten voor een half leeg stadion drie kilometer hoger aan de Tiber, op de feestdag van het communistische orgaan Unita. Aan beide zijden van het St.-Pieters plein stonden race-auto's, motorfietsen en zeilboten. Voetballen bewogen op en neer in de lucht en ski's staken uit boven de hoofden van de menigte. De Paus rustte een half uur na zijn redevoering en keerde op het middaguur naar het plein terug, in een lawaai zoals zelden wordt geproduceerd op het grote plein. Toen Hij op zijn draagstoel over het plein werd gedragen, gaven de auto's en motorfietsen een oorverdovende claxonade. Op de boten werden de witte zeilen gehesen en van het gehele plein klonk de kreet „viva, viva, viva" op. Schermers staken hun degens in de lucht, honkbalspelers hun knuppels. Een spannend moment uit de voetbalwedstrijd tussen Charlton en Chelsea. We zien hier doelman Bartram van Charlton in actie tijdens een aanval van de midvoor Bentley.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9