ZAAK-ANNEKE BEEKMAN Officier eist zes maanden tegen de hoof d ver dachte €r/c c7e Noorman, Sf Gemeentebegroting van Zandvoort vertoont tekort van f 130.445.- Zandvoort heeft leningsschuld 'van 10.820.000.- of f per inwoner D.K.W. K ru is woord raadse l k Het raadsel vanTuaim Mor_^ Nieuwe bisdommelijke indeling Fundamentele rechten van familie en kind zijn met voeten getreden Twee bromfietsers verongelukt Grootste aantal katholieken in bisdom Den Bosch De nieuwe Radio-reparatie H. J. Maertens NV. FEDERMANN GARAGE DEN HOUT DINSDAG 11 OKTOBER 1955 PAGINA President: houding ge tuigt van domheid Uw haar is uw kroon C. J. OERLEMANS Ruim 700 wandelaars trokken het weekeinde door Overveen Betrouwbare LIKDOORNS WONDEROLIE uarv 1955 topjaar voor de badplaats Uitkeringen uit gemeente fonds onvoldoende WEENS MODEFESTIJN Viktor J. Maschek uit Wenen „TRESLONG" te HILLEGOM Sportvelden vragen grote offers EEN BRIL NODIG? Jubilea bij gemeente Haarlem Bromfietser ernstig gewond BILJARTEN Minister Witte zal bejaardentehuis openen Op donderdag 27 oktober FOG NOZZLES Weinig direct financieel profijt Personeelisvereniiginig voor gieim eentepe rson eell Bomte avond voor troephuis van de Buffalo'® geëxposeerd 1 2 8 9 10 11 (Van een verslaggever) „Ik acht het bijzonder verontrustend, dat deze verdachte tot op de dag van vandaag hardnekkig weigert een uit spraak van de Nederlandse rechter op te volgen. Door het verborgen houden van Anneke Beekman treedt zij de fun damentele rechten van familie én kind met de voeten en verhindert zij ons volk een erezaak jegens de Joodse gemeen schap volledig te honoreren. Ik erken volkomen de grote dankbaarheid welke wij haar verschuldigd zijn voor het feit, dat zij het kind in oorlogstijd het le ven heeft gered, doch daardoor heeft zij zich niet het recht verworven om ook verder het leven van dit kind naar eigen goeddunken te leiden. Ik betreur het dat haar geestelijke leidslieden na gelaten hebben, haar te vermanen aan het rechterlijk vonnis te voldoen. Voor al van een Kerk, die ook in politieke zaken gewoon is leiding te geven aan haar gelovigen, had men zulks mogen verwachten. Wegens het ontbreken van deze leiding hen ik bereid de eis jegens de hoofdverdachte te verminderen. Doch anderzijds heb ik de schuld van de twee religieuzen èn de geestelijke, die door hun falen de geloofsgemeen schap waartoe zij behoren in opspraak hebben gebracht, zwaarder moeten re kenen." Met deze woorden besloot maandagavond de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, zijn requisitoir tegen de zes verdachten in de zaak Anneke Beekman. Hij eiste tegen de hoofdverdachte, mevr. G L. v. M., zes maanden ge vangenisstraf met onmiddellijke ge vangenneming, tegen haar nog steeds voortvluchtige zuster E. v. M. tien maanden eveneens met onmiddellijke gevangenneming, tegen de vertegen woordiger C. B. twee maanden met aftrek van voorlopige hechtenis, te gen de nicht van de hoofdverdachte, mevr. E. D.-v. M. drie maanden voorwaardelijk, tegen de moeder overste van het klooster te Valmeer (België) bij verstek zes maanden en tegen de vroegere moeder-overste van het klooster te Bussum één maand voorwaardelijk. Het verzoek om onmiddellijke ge vangenneming van de hoofdverdachte werd door de rechtbank na raad kamer afgewezen. Als getuige trad op een Hilversumse rechercheur. De eerste processen-verbaal in de zaak Anneke Beekman werden in 1947 ge maakt door adjudant J. v. d. Brink van de Hilversumse recherche. De president zei grote waarde aan deze processen- verbaal te hechten, omdat de verdach ten toen nog niet „hun warnet van leu gens" hadden opgebouwd. Het bleek dat Anneke Beekman in mei 1943 uit Amsterdam naar Hilversum was geko men bij de dames Van M. Via tussen personen was hun, op hun verzoek, door de ouders verklaard, dat zij geen be zwaar hadden tegen plaatsing van het kind in een katholiek milieu. De presi dent hechtte er vooral grote waarde aan dat uit de eerste processen-verbaal dui delijk de centrale rol bleek, die de hoofdverdachte in de gehele zaak heeft gespeeld. „Eerst later, toen mej. E. v. M. met het kind verdwenen was, heeft men geprobeerd haar alle schuld op de schouders te schuiven". De president merkte voorts op dat het nooit de be doeling van de ouders kan zijn geweest om het kind blijvend een katholieke op voeding te laten geven. „Het is uw bedoeling niet geweest om als een behoorlijk vaderlander iemand te helpen die in grote nood verkeerde. U heeft dit kind tot u ge nomen als een stuk speelgoed, zoals een ander jonge katten of honden neemt", voegde hij de verdachte scherp toe. „U stelt u op het standpunt dat u het alleen weet. De Commissie Oor logspleegkinderen heeft een onbegrij pelijk geduld met u gehad. U heeft zich niet neergeiegd bij de duidelijke uitspraken van de rechterlijke colle ges, voor wie de godsdienst van het kind geen rol heeft gespeeld. Uw hou ding getuigt van een grote domheid, om niet te zeggen geraffineerdheid" Verdachte beriep zich op onjuistheden in de eerste processen-verbaal. „Het be lang van het kind is altijd ons richt snoer geweest". Het laatste was ook de indruk van de verbalisant adjudant v. d. Brink. De verdachte beriep er zich op dat men haar gezegd zou hebben dal achterhouding van het kind ondanks de uitspraken van het gerecht niet straf baar zou zijn. De president: „Praatjes". Als laatste getuige werd de deken van Hilversum, mgr. H. F. Frank, ge hoord. De president vestigde er zijn aandacht op dat een schrijven van de voorzitster van de Commissie Oorlogspleegkinderen aan Z.Em. kardinaal De Jong om steun bij het achterhalen van Anneke Beek man aan hem als pastoor van de paro chie van de dames v. M. was doorge zonden. Hij verzocht de deken te ver klaren welke maatregelen hij daarop had genomen. Mgr. Frank beriep zich op zijn ambtsgeheim, dat hem niet toe liet over deze zaken verklaringen af te leggen. De officier van justitie liet in het midden of naast het biechtgeheim ook een wettelijke erkenning van het ambtsgeheim van geestelijken zou be staan. Hij meende echter een duidelijk verschil te lezen in het advies van Utrecht aan de deken en de onderteke ning door laatstgenoemde van een re quest aan het Hof in 1949. waarin vrij lating van de dames v. M. werd ge vraagd, omdat dezen naar de mening van requestrante vrijuit zouden gaan. De deken verklaarde in het request geen beoordeling van de schuld van de dames v. M. te hebben gezien, doch louter een steun als zielzorger van de parochie aan het verzoek tot vrijlating. De president: „Ik vind dit zeer on voorzichtig. Als deken had U nauwlet tend op de tekst van het verzoek acht moeten slaan." Op een informatie van de officier van justitie naar de verdere bemoeiingen van de deken met de zaak beriep de deken zich opnieuw op zijn ambtsgeheim. De correspondentie over de zaak had hij ais zijnde van particu liere aard vernietigd. Wel lichtte mgr. 75 Frank toe dat hij na de uitspraak van de Hoge Raad, waarin de voogdij door de Joodse Voogdijvereniging over Anneke Beekman werd bevestigd, de dames v. M had medegedeeld, dat zij nu niet meer in geweten verplicht waren voor het kind te zorgen. Een discussie of dit, positief gesteld, een bevel betekende om het kind terug te geven, bracht geen duidelijke uit komst. Heftige discussie tussen hoofdverdachte en officier Nadat enkele getuigen a decharge de reeds van vroegere rechtszittingen bekende verklaringen over de wen sen van het kind hadden herhaald, waarbij ook weer de kwestie van het wel of niet orthodox zijn van de ou ders van het meisje ter sprake kwam de president wenste hierover geen gedachtenwisseling ontspon zich plotseling een vrij heftige discussie tussen de hoofdverdachte en de offi cier van justitie over reizen welke de hoofdverdachte nog regelmatig van haar huidige verblijfplaats Maastricht uit naar België maakt. De officier in formeerde zeer nadrukkelijk naar de naam van de dame, die bij de reis van vrijdag j.l. in de auto zou hebben gezeten. Verdachte: „Ik ken haar naam niet. Wij willen grond kopen in België en zij had een aanbieding." President: „Ik vermaan u zeer voor zichtig te zijn, want ik heb de indruk dat de officier de naam wél kent." Verdachte: „Ik weet het echt niet. We gingen naar Louvier om grond te ko pen." Met toestemming van de officier kwam rechercheur B. A. de Weille naar voren. Hij verklaarde gealarmeerd te zijn geweest door de grenspost Eijsden, waar vrijdag j.l. de auto de grens was gepasseerd. Bij onderzoek bleek dat de onbekende dame zich gelegitimeerd had met een Belgisch paspoort ten name van de moeder-overste van het klooster in Banneux. Deze moeder-overste was later „min of meer van de aardbodem verdwenen". De indruk was dat deze „moeder-overste" de onvindbare mej. E. v. M., de verzorgster van Anneke Beekman, was. Deze mej. v. M. heeft onlangs een brief aan de minister van Justitie geschreven waarin zij mede deelt dat Anneke Beekman aan een ern stige nierziekte lijdende is en voortdu rend op haar zorg is aangewezen. Na het bovenvermelde requisitoir kwam als eerste verdediger mr. F. J. M. Nederveen aan het woord, die in een boeiend pleidooi vooral het juridische argument hanteerde dat de voogdij over Anneke Beekman tot aan de uitspraak van de Hoge Raad op 25 februari 1949 aan mevr. G. L.-v. M. zou hebben be hoord. Juist in deze periode zijn de in de dagvaarding vermelde overtredin gen gepleegd die, in de argumentatie van de verdediger, dus geen overtre dingen zouden zijn. Pleiter vroeg boven dien méér begrip voor het zielsconflict, waaraan de hoofdverdachte al die jaren ten prooi is geweest. De verdedigers mr P. Witteman, mr. Peters en mr. Steen bergen bepleitten vrijspraak voor de overige verdachten. Uitspraak maandag 24 oktober. Advertentie Permanent wave is een kwestie van ver trouwen en. zeer goed modeJ knippen, Wh brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaaK en type gevormd Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 16462 Afgelopen zaterdag en zondag werden in Overveen de herfstwandeltochten gehouden, die waren georganiseerd door de evenementencommissie in de afde ling Noordholland van de Nederlandse Wandelsport Bond. Begunstigd door goed wandelweer verschenen zaterdagmiddag ruim honderd wandelaars bij de start plaats in gebouw Domi te Overveen, om daarna over de door de heer M. Tim merman uit Haarlem uitgezette par- coursen hun wandeltocht te beginnen. De tocht voerde hen over het CIOS- terrein en langs de Elswoutslaan, twee gebieden, rijk van natuurschoon. Zondag waren het ruim zeshonderd deelnemers, die de tocht door Over veen en Aerdenhout, over afstanden van tien, vijftien en vijfentwintig ki lometer volbrachten. Er namen aan deze tochten ook groepen wandelaars deel, o.a. van de speeltuinverenigingen Vondelkwartier en DVS, de wandel vereniging „Onder Door" en het bos- volkje van mevrouw J. Marechal. Ver der waren er groepen van de reserve- politie Haarlem, het Christelijk Lyceum en de wandelsportverenigingen DVS uit Halfweg en WAV uit Aalsmeer. Drie leden van het dagelijks bestuur van de afdeling Noord-Holland van de N.W.B., de heren S. Visser, A. Blom en J. Stijger toonden hun belang.steu.iag bij de wandeltocht. De afdeling Haar lem van het Roode Kruiskorps, onder leiding van de heer P. C. Westera, ver zorgde de E.H.B.O.-hulp langs het par cours en in het startlokaal. De leiding van de tochten berustte bij de heer H. J. de Mooij. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem 1'elefoon <5220 Advertentie VtKWIJUtKU met Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van 11.35 bespaart U veel ellende. (56) Hedenmorgen heeft een aanrijding op de Dongenseweg nabij Tilburg het ieven geëist van twee bromfietsers Een bestelwagen, komende uit de rich ting Tilburg, heeft een langs de weg ge parkeerde vrachtwagen, vermoedelijk tengevolge van mist, eerst op het laatste nippertje gemerkt. De bestuurder wist het obstakel te vermijden, doch schepte daarbij twee hem tegemoet komende bromfietsers, die beiden op slag wer den gedood. Het waren de 39-jarige P. D. en de 35-jarige v. K. uit Dongen. Beiden waren gehuwd en vader van vier kinderen. (Van onze Haagse redacteur) Volgens een eerste berekening van deskundigen omvatten bij de nieuwe indeling der diocesen de Nederlandse bisdommen de volgende aantallen katholieken; bisdom Breda: 390.000 bisdom Haarlem: 570.000- bisdom Rotterdam: 625.000' bisdom Den Bosch: 1.035.000 bisdom Groningen: 90.000: bisdom Utrecht: 680.000- bisdom Roermond: 775.000. In totaal komt men aldus tot een aantal van 4.165.000 katholieken in ons land. Aangetekend moet hierbij wor den. dat het bovenstaande een bere kening geeft van het aantal Neder landers, dat zich, als er thans een volkstelling zou worden gehouden, als katholiek zou opgeven. De cijfers van de kerkelijke statistiek, die niet direct op te geven zijn, zullen hoger liggen omdat de zorg van de kerk zich ook uitstrekt over de katholiek-gedoopten, die zich niet meer als r.k. opgeven. 39. De aarzeling van de wachters bij de paarden duurt niet lang en Eric trekt zich onopvallend in het duister terug als zij zijn kant uitkomen. „Volgt mij; hier; langs dit paadje!" roept hij gedempt. Dan duikt hij ijlings weg in de struiken, ontdoet zich van mantel en helm en sluipt in een boog naar de paarden terug, terwijl de niets vermoedende krijgers zich in tegenover gestelde richting voorthaasten. Het angstige gesnuif van de paarden maakt de krijgers er op attent, dat er onraad is, maar zij komen te laat om in te grijpen en onder hun woedend geschreeuw verdwijnt Eric in galop in de nacht. Zonder onderbreking jaagt hij voort. Pas tegen de morgen gunt hij zijn paard een korte rust. Van achtervolgers is niets meer te bespeuren, blijkbaar hebben de krijgers het opgegeven. „Des te beter", denkt Eric, die na kort overleg besluit terug te keren langs dezelfde weg, welke hij met de krijgers gekomen is, om Wolf op te vangen. Ongetwijfeld heeft de trouwe hond zijn spoor gevonden, dus kunnen zij elkaar niet mislopen. „Monoch, de opperste Druide, zou meer weten van Winonah, beweert Fergus", peinst de Noorman, terwijl hij, scherp uitkijkend naar zijn hond, langs het pad. voortsnelt. Weliswaar is hij er niet bijster van overtuigd, dat de Ier waarheid gesproken heeft, maar waar het Winonah betreft, mag hij niet de geringste aanwijzing, hoe twijfelachtig ook, verwaarlozen. Terwijl hij overweegt wat beter is: eerst terugkeren en trachten iets over zijn mannen aan de weet te komen, öf eerst proberen met Monoch in contact te komen, begint een vage onrust bezit van hem te nemen. Nog steeds heeft hij geen spoor van zijn hond ontdekt. Een onderzoek wijst uit, dat de sporen van het dier zich ook niet op het pad bevinden, zodat het hier niet geweest is. öf Wolf is dus nog steeds achter Saran aan, öf er is de hond iets overkomen. Met bange voor gevoelens nadert Eric de plek, waar hij Wolf het laatst gezien heeft. Op gevaar af, de aandacht te trekken van rondzwervende krijgers, roept de Noorman uit alle macht. Keer op keer schalt zijn roep door het stille woud en opeens luistert hij met ingehouden adem. Van veraf klinkzacht een smartelijke, jankende kreet. Het ontwerp van de gemeentebegroting voor 1956 van Zandvoort is ver schenen. De gewone dienst toont zonder verrekenposten een totaal cijfer van f 3.270.222. In hun begeleidend schrijven merken burgemeester en wethouders allereerst op, dat verschillende onzekere factoren omtrent de gemeente-financiën tot klaarheid zijn gekomen. De financiële verhouding tussen rijk en gemeenten is tot en met 1957 wettelijk geregeld, de algemene uitkering van Zandvoort uit het gemeentefonds is met f 8 per inwoner ver hoogd en het totstandkomen van de schoolgeldwet verschafte de gemeente een hogere belasting-uitkering uit het gemeentefonds. Niettemin vertoont deze begroting een aanzienlijk tekort, namelijk van f 130.445. Op dit kaartje is in globale lijnen de nieuwe bisdommelijke indeling van Neder land aangegeven Bij deze indeling dient te worden opgemerkt, dat bij de uit werking der Pauselijke besluiten op onderdelen nog wijzigingen kunnen voor komen. B. en W. geven daarvan de volgende verklaring: tengevolge van de uitbrei ding der straatverlichting kost deze in 1956 f 17.000 méér; de bouw van de ulo school (waarmede inmiddels is begon nen) veroorzaakt een hogere uitgave voor rente en afschrijving van f 20.000; „Maatschappelijk Hulpbetoon" vraagt f 53.000 méér subsidie in verband met verhoging der steunnormen en de ver wachting dat deze instelling zal moeten aanvullen de pensionkosten van 25 Zandvoortse bejaarden, die zullen wor den opgenomen in „Het huis in de dui nen". Wanneer hier nog bij wordt ge teld de f 17.000 welke Zandvoort méér aan Haarlem moet betalen voor het middelbaar onderwijs aan Zandvoortse leerlingen, komt men tot een totaal be drag aan tegenvallers van f 107.000. Bo vendien staat de gemeente voor een nadelig verschil van f 24.000 tussen de hogere uitgaven tengevolge van de salarisverhogingen voor het gemeente- personeel en de tekort schietende compenserende verhoging van de uit kering uit het gemeentefonds. Het begrotingstekort stemt overeen met het bedrag dat de gemeenteraad in zijn laatstgehouden vergadering aan de minister van binnenlandse za ken heeft aangevraagd als verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. B. en W. motiveren dit nog nader door er op te wijzen dat het dynamisch karakter der uit gaven van Zandvoort onvoldoende wordt weerspiegeld in de uitkerin gen uit het gemeentefonds, bij het beperkte eigen belastinggebied der gemeente de belangrijkste bron van inkomsten der gemeente. Daarvoor wordt in de begroting geraamd f 1.014.171. Andere inkomsten zijn: vermakelijks- belasting f 100.000,-, straatbelasting eveneens f 100.000, leges ter secretarie en kampeerleges f 44.000, strand-exploi- taties f 50.600,-, grondbelasting f 130.000,-, personele belasting f 141.400 en honden belasting f 7500,-. De totale uitgaven voor de politie wor den geraamd op f 354.000. Hoewel de rijksbijdrage in deze kosten kortelings is verhoogd, schiet zij aanmerkelijk te kort in de vergoeding van die uitgaven, namelijk f 290.000,-, zodat een extra bij drage moet worden aangevraagd van rond f 65.000,-, Dit bedrag is niet in het begrotingstekort opgenomen en vormt derhalve mede een onzekere fac tor in het bestek der financiën van Zandvoort. Voor het openbaar kleuteronderwijs wordt een netto uitgave van f 45.000 ge raamd en voor het bijzondere f 53.500, totaal f 98.500. De totstandkoming van de kleuteronderwijs wet zal een voor deel voor de gemeente opleveren van Advertentie op donderdag 13 oktober a.s. 8 uur precies. De wereldvermaarde Haute Couturier onder auspiciën van de fa. Arthur Feber, nodigt U uit zijn avond en coctailtoiletten te beoordelen in het daarvoor zeer geëigende Grand-Café-Restaurant de hierbij passende Weense mu ziek met de door ons aangeboden wijn zullen U d®' Weense sfeer ten volle doen genieten. Kaarten a 3.50 verkrijgbaar aan de zaal en bij de Modehuizen Arthur Feber, Koningsplein 9, Haarlem, Grote Hout straat 169, Leiden, Breestraat 135. f 69.000, doch de uitkering uit het ge meentefonds zal in verband daarmede worden verminderd met rond f 50.000, zodat tenslotte slechts een voordeel voor Zandvoort overblijft van rond f 19.000. De gemeentelijke sportvelden vragen een groot offer uit de gemeentekas. De in gebruikneming van het sportpark „Duintjesveld" verhoogde de netto uit gaven met f 8.500 tot f 22.578. B. en W. schrijven in dit verband, dat een voort durende waakzaamheid betracht moet worden opdat deze tak van overheids zorg niet te véél geldelijke offers van Zandvoort zal vragen. Interessant zijn de gegevens omtrent de schuldpositie van Zandvoort. De gemeente heeft een leningsslchuld van f 10.820.000, of f 848 per inwoner. In 1952 bedroeg dit cijfer nog f 424 per inwo ner dus precies de helft. Dit verschil wordt grotendeels verklaard door de in vesteringen in de laatste jaren voor het waterleidingbedrijf (watertoren en pompstation Bentveld f 700.000) en de woningbouw (f 3.300,000). In niet-afgeschreven kapitaalsuitga ven heeft Zandvoort f 13.000.000 geïn vesteerd, waarop in 1956 f 403.000 wordt afgeschreven. De gemeente beschikt over reserves tot een bedrag van f 1.145.000,-. In het bedrag der geraamde Advertentie Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 246 B Bij de gemeente Haarlem zijn deze twee jubilea. Op het slachthuis is het vandaag feest wegens het zilveren jubi leum van de heer J. Tjeerkenst, die 6 oktober 1930 in dienst trad. Hij werkte tijdelijk bij de gemeentereiniging en kwam op 1 Januari 1930 in vaste dienst. De zilveren jubilaris was eerst straat veger, vervolgen® beltwerker en bagger man en sinds 1 januari 1951 molen baas. Het tweede jubileum betreft de heer J. van Wieringen, die werkzaam is bij de dienst hout en plantsoenen. Hij zal op 14 oktober de dag herdenken dat hij 25 jaar geleden bij de gemeente in dienst trsd. De heer v Wieringen is geruime tijd plantsoenarbeider ge weest, werd in oktober 1933 hovenier en promoveerde op 1 januari van dit jaar tot hovenier A. Zondagmiddag 12 uur vond op de Bre- derodelaan een verkeersongeval plaats, tengevolge waarvan een bromfietser vermoedelijk een schedelbasisfractuur opliep. Hij passeerde twee fietsers en kwam door een verkeerde manoeuvre tegen een van hen aan. Een der wiel rijders en de bromfietser, de heer G. Z. uit Driehuis, vielen De laatste werd overgebracht naar het Marinehospitaal te Overveen. De fietser mankeerde niets. De biljartcompetitie in Haarlem en om geving is begonnen. De uitslagen zijn: A-klas Centrum I—Centrum II 44 Haarl. West—Flora 6—2 D.W.O.—Telescoop 2—6 K.R. 1—KR II 4—4 B-klas Poedeitje IPoedeltje II 26 Kampervest IKampervest II 44 K.R.Centrum 4—4 RozenprieelTelescoop 26 D I-klas KampervestS. en G44 TelescoopOosten 26 BWRozenprieel 62 DWO—Haarl. West 4—4 D II-klas PoedeltjeOosten 44 S. en G.—Haarl. West 2—6 KampervestCentrum (voorl. uitsl.) 06 Maandag 17 en dinsdag 18 oktober geeft Diogé in de stadsschouwburg een uitvoering van de operette „De Circus prinses", op muziek van Emmerich Kalman. investeringen (f 13.000.000) is ruim f 1.000.000 begrepen voor kapitaalswer- ken waarvoor kredieten werden ver strekt doch die nog niet of niet geheel werden uitgevoerd. (Zoals de bouw van 140 woningen en die van de ulo-school). In de begroting worden o.a. de vol gende subsidies geraamd: Wit-Gele Kruis f 2100, bijzondere lycea f 8760, de openbare leeszaal f 2500, de r.-k. bibliotheek f 150, de Zandvoortse mu ziekkapel f 1000, de r.-k. verkenners- groep f 200, de culturele kring ,,'t Helm" f 1000, het r.-k. kerkbestuur voor het Kennemer sportpark f 3.475, maatschappelijk hulpbetoon f 208.000, de stichting Touring Zandvoort f 10.000, en voor de bond voor vreemdelingen verkeer „Zuid Kennemerland" f 1000. Voor openbare werken wordt geraamd: onderhoud straten en wegen f 50.000, plantsoenen f 58.000, gemeentereiniging f 137.000 en strandexploitatie f 50.000. Het auto-circuit levert een nadelig exploitatiesaldo op van rond f 80.000, dat Naar wjj vernemen, zal de officiële opening van „Het Huis in de duinen'\ het grote pensiontehuis voor bejaarden, dat te Zandvoort is gesticht, op don derdag 27 oktober plaats vinden. Op verzoek van de Nederlandse centrale voor de huisvesting van bejaarden zal de opening worden verricht door Ir. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Zaterdagmiddag vond voor de Zand voortse gemeenteraadsleden een demon stratie plaats met „fog-nozzles". Dit was een gevolg van een debat in de raad over de aanschaffing van een mist- blusser voor de brandweer, waarmede een uitgave van ruim 30.000 gepaard zou gaan. Enkele raadsleden meenden „fog-nozzles" met aanmerkelijk minder kosten hetzelfde resultaat zouden heb ben. Bij de demonstratie, welke door de districts-inspecteur van de brandweer, grotendeels wordt gecompenseerd door,je heer Fehres werd bijgewoond, bleek de opbrengst van de vermakelijkheids- dat „fog-nozzles" geen bluseenheden belasting geheven van de wedstrijden op zjjn, maar een soort straalpjjpen, die het circuit. Aan inkomsten van het trekkerskamp „De Branding" wordt f 11.100 geraamd tegen f 7.050 voor 1955. Deze hogere raming is gebaseerd op de ontvang sten in het afgelopen seizoen. Over het badseizoen 1955 schrijven B. en W. in hun aanbiedingsbrief nog het volgende. Het jaar 1955 is voor Zandvoort als badplaats een topjaar geweest. Dit heeft een gunstig gevolg gehad op enkele opbrengsten als kampeerleges en. het gas- en waterverbruik. De ramin gen voor 1956 zijn daarop gebaseerd. Deze wijze van- ramen houdt een zeker risico in als het seizoen 1956 tegenvalt. Doch aan de andere kant vertonen de betreffende opbrengsten in de afgelopen jaren een voortdurende stijging. Zodat de huidige ramingen verantwoord wor den geacht. Het is overigens een opmerkelijk ver schijnsel, dat de gemeente zelve in tegenstelling tot de burgerij bij het huidige beperkte eigen belastinggebied der gemeente zo weinig direct finan cieel profijt trekt van een „goed" sei zoen. Te Zandvoort is opgericht een per soneelsvereniging voor leden van het Zandvoortse gemeentepersoneel. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Vis ser (Publieke Werken), de andere leden van het bestuur zijn: mevrouw Jan- sen-Van Poelgeest (onderwijs) en de heren W. Blok (secretarie) De H&an (Sociale Zaken) en A. J. van der Heij den (gemeentebedrijven). De bestuurs functies zullen onderling nog worden verdeeld. een nevelgordijn produceert om de cpuit- gasten tegen de hitte te beschermen. De Zandvoortse brandweer bleek zelf over „fog-nozzles" te beschikken, welke be ter werken dan de nieuwste modellen welke ter demonstratie waren gezonden. Uit later door de heer Fehres gegeven toelichtingen bleek dat „fog-nozzles" geen alternatief kunnen zijn voor de aanschaffing van een mistblusser 1®. omdat het geen bluseenheden zijn; 2e zij dus op een andere bluseenheid moe ten worden aangesloten; 3e dat Zand voort noodzakelijk een derde bluseen heid moet aanschaffen; 4e. dat men daarom goed doet een moderne spuit, een mistblusser, aan te schaffen die zeer weinig water verbruikt/zelf voldoen de water meevoert om 20 min. te kun nen spuiten en dus a la minute bij aankomst bjj de brand aan het blus- singswerk kan deelnemen. In de volgen de raadsvergadering komt dit punt weer aan de orde. De Buffalo's, de Zandvoortse padvin- dersgroep aangesloten ,biiPrs'^ hie?H za- „De Nederlandse padvinders hield za terdagavond in gebouw Zomerlust een bonte avond ten einde de nodige gelden bijeen te krijgen voor de bouw van een nieuw clubhuis voor de troep. Het oude houten gebouw moest worden afgebro ken, gedeeltelijk door vandalisme van de ieugd. Akela Bodenhausen dankte na afloop de aanwezigen voor de getoonde belang stelling. De avond werd ook gedeeltelijk bijgewoond door de districtscommissa ris van de N.P.V. voor Haarlem, ir. jPool. De opbrengst werd op 250 geschat ten bate van het nieuwe troep huis. De burgemeester van Zandvoort zal in plaats van woensdag 12 oktober spreekuur houden donderdag 13 oktober van 16—11 uur. Advertentie WAGENWEG 166 TELEF. 12138 Horizontaal: 1. knook kleinst stof deeltje natuurk.) 2. moerasvogel bevestiging 3. ontbering insect 4. blaar Bulgaarse munt 5. deel van korenhalm de Nieuwe Wereld 6. deel van de dag (afk.). veroverd goed groente 7. eierpanne- rustig 8. in het stu dentenkorps opnemen 9. ontkenning (Eng.) moddergat 10. middagmaal lengtemaat 11. gravure pap Verticaal: 1. Belgische volkslied 2. borrel vrucht 3. zeurkous luitenant (afk.) loofboom 4. koning (Fr.) aanvang in 5. Westduitse bondsanse- bondskanse. maatschappij (afk.) 6. vod kruidje-roer mij-niet 7. eierepanne- koek geestdrift 8. voorzetsel daar haastig 9. ruzie maken 10. meisjesnaam straatsteen 11. kleine kreeft tegengesteld van lob'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2