Impasse doorbroken in de bouw van woning wetwoningen in Haarlem Bevolkingsgroei neemt weer toe; geen vertrekoverschot meer m m Grote Houtstraat heeft grootse plannen voor de gezellige winterdagen Blussing van brand te Halfweg verliep uiterst gebrekkig Vragen van raadslid aan het gemeentebestuur Chopin-recital door Askenase Strijd met IJmond over Haarlemse arbeiders Chemische industrie Fietsers voorzichtiger J-'+'yfr- 'g&fljfck Gedurende zes weken wil men de straat weer attractief verlichten Het blussingswerk De financiën Uit STAD1 en S TREEK Oversteekplaats voor schoolkinderen in Rijksweg Sassen- heim-Haarlem VIER HAARLEMSE GEMEENTE AMBTENAREN ALS WAARNEMER NAAR SAARLAND Bij gelegenheid van volksstemming op 23 oktober OVERZICHT TWEEDE KWARTAAL 1955 WIJST UIT DINSDAG 11 OKTOBER 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem I I j ^a> \Jr iHTt .1- V V'rJ -< - jr T JJndenheuveVkrijgt andere directie REVALIDATIE CENTRUM IN HAARLEM Eerste paviljoen aanbesteed GASTVRIJHEID NIET GEWAARDEERD Voor f 1400 o.m. aan kleding ontvreemd Haerlems studentemgildt CONFERENTIES PATER WIJNAND SLUYS HAAR WERKGEEFSTER BESTOLEN Werkster opgesloten Basketball Het schijnt, dat er een einde is gekomen aan de stagnatie in de groei van de Haarlemse bevolking. Enerzijds is het aantal geboorten tijdens het tweede kwartaal van dit jaar hoger dan in de overeenkomstige periode van de afge lopen jaren, en anderzijds is er een einde gekomen aan de periode van aan houdende vertrekoverschotten. Ook schijnt eindelijk de impasse doorbroken te zijn, waarin de woningwet-woningbouw in Haarlem sedert enige tijd verkeerde. Er werden gedurende het tweede kwartaal 1954 126 woningen voltooid en er werd begonnen met de bouw van 314 woningen. Op 1 oktober waren in Haarlem 1017 woningen in aanbouw. Het laatste kwartaal van 1951 kwam het inwonertal van Haarlem op 165.000. Dat is zo bijna drie jaar ge bleven, want in september 1954 werd pas de 166.000ste ingeschreven. In april van dit jaar was het echter reeds gestegen tot 166.311, op 1 juli tot 166.727 en op 1 augustus tot 166.780. Duurde het van 1951 tot 1954 bijna drie jaar eer de bevolking met 1000 zielen vermeerderd was, het volgende dui zendtal zal waarschijnlijk geen jaar op zich laten wachten. Niettemin ligt het groeipercentage van de Haarlemse bevolking met 0,24% nog altijd onder het landelijk gemiddelde van 0,33%. Voor het eerst sedert het eerste kwartaal van 1954 is er, blijkens het kwartaalbericht voor de gemeente Haar lem waaraan wij deze gegevens ontle nen, geen vertrekoverschot. Het ver trekoverschot was vooral de oorzaak van de stagnatie in de bevolkingsgroei van de laatste jaren. Gedurende het tweede kwartaal vestigden zich echter evenveel personen in Haarlem, als er vertrokken, namelijk 1.827. Het vertrek vindt vooral plaats in de richting van het industriegebied aan de IJmond. 70 personen vestigden zich in Velsen, 9 in Beverwijk. De enorme ontwikkeling van dit industriegebied doet een toe nemende trek daarheen verwachten. De IJmond bevindt zich in een min der slechte woninginstallatie dan Haar lem. Dit zal vooral een concurrentie strijd veroorzaken tussen de Haarlemse en de IJmond-bedrjjven. De IJmond heeft de Haarlemse arbeiders woningen te bieden en dit zou wel eens van door slaggevende betekenis kunnen worden. De rijksoverheid zal met deze factor rekening moeten houden bü het vast stellen van het bouwcontingent, wil men althans voorkomen dat de Haarlemse bedrijven te kampen krijgen met steeds grotere moeilijkheden bij het aantrek ken en vasthouden van personeel. De woningwet-woningen is gedu rende het tweede kwartaal van dit jaar eveneens op gang gekomen. Be gonnen werd in mei met de bouw van 50 woningen voor de woningbouwver eniging ,,St.-Jozef" aan de Bisschop Callierstraat in de buurt van de kathe drale basiliek St.-Bavo. In juni werd "egonnen met e bouw van 224 wonin gen voor de woningbouwvereniging volkshuisvesting. Daarmee is een be- het met het volbouwen van septemhfT nssplan Delftwijk. Op 12 van M de aanbesteding plaats vo?^ierwni?Pn ,voor de woningbouw- ..Onze Woning," eveneens in Delftwyk. Voorts hebben de plannen voor de bouw van 120 woningen voor St.-Jozef en 225 woningen voor „Eigen Haard" het grootste gedeelte van de officiële weg van voorbereiding doorlo pen, zodat binnen afzienbare tijd in CINEMA PALACE: Eskader acht keert te rug, 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7, 9.15 FRANS HALS: afgekeurd. LIDO: Avontuur in Hongkong. 14 jaar. Til den: 2, 4.15. 7, 9.15. LUXOR: Papaveri, volwassenen. Tijden: 2, 7, 9.15. REMBRANDT: Gejaagd door de wind 14 jaar. Tijden: 2, 7. ROXY: Meisje ontvoerd, 18 jaar. Tijden: 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Notorious, volwassenen. Tijden- 2.15. 7. 9.15. MINERVA: di. 8.15: Anna, volw.; wo. en do. 8.15: Mrs. Minniver, 14 jaar. Dinsdag 11 oktober Frans Halsmuseum: Lezing voor de Volksuniversiteit, 8 uur. Gebouw Cultura: Natuurk. ver. Dr. Wasscher over „Sierteelt in Frankrijk", t uur. Woensdag 12 oktober Concergtebouw: Gratis orgelconcert door George Robert, 15 uur; 8 uur: Opera Ita lians; tuinzaal: Vrouwenkoor „Zigea", con cert, 8 uur. Stadsschouwburg: „Kennemer Kunst kring" met „Het lied van alle tijden", 8 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit: Voordracht door dr. C. J. Schuurman: Levensangst en levenskunst, 8 uur. Minerva: Volksuniversiteit, Prof. dr. R. van Brakel Buys over „Mohammedanisme", 8 uur. Leeuwerik: Lezing voor de Ned. Geneal. Ver., 8 uur. GEHUWD: M. H. Bras en M. M. de Vries. GEBOREN: M. G. Bauer-Postma, z.; J. M. Schrama-Gerrits, z.; M. A. van Gorssel-Sejjsener, z.; H. A. Booms- Schols, z.; E. de Haan- van Zanten, z.; D. A. Deinum-Borst, z.D. Knol- van Dijk, z.; J. C. M. Veldt-Goddijn, d.; M. Ton-Vink, d.; J. M. Dekker- Heerens, d.; H. S. van Roode-Schoepe, d.; D. Philippo-Visser, d.; H. H. Kaart- Koe- lewijn, d.; E. W. B. Tensen- van Tol, d.; C. J. Stam-Wagemaker, d. OVERLEDEN: Th. J. Snijder, 69 j., Stolbergstraat; G. Steeman-Kievit, 76 j., Kampervest: J. van Kuijk-de Roojj, 72 j., Kamperlaan, M. de Boer, 22 j.; Trompstraat. GEHUWD: F. Romejjn en '1. Kamer; B. van de Haar en B. Ch. Stringer. GEBOREN: M. van Bekkum-Gerrits, z.; E. L. Thjjm-van der Putten, z.; H. Th. Michelbrink-van Lemel, z.; J. Eebes Pijl, z.; A. Zielstra-van Wessem, d.; A. N. Spaans-Verhagen, d.; G. G. Inde- mans-Roels, d.A. Koster-van Duijn, d. A. J. M. Vercauteren-Kroon, d. OVERLEDEN: W. Biemond, 27 j.. Oranjestraat; P. C. Hartog, 64 j.. Turf- msrkt ONDERTROUWD: J. W. Breet en F. Knopperts; W. M. van Schouten en J. H. Kottman. GEBOREN: E. Veenhof—Borst, z.; J. M. van Bakkum-Beenen, z.; M. M. de Klerk-Makkelie, z.; M. A. Cuyon- Jansen, z.; J. van Kuijk-Steffens, z.; W. A. Barte-van Saase, z.; A. M. Koele- veld-Bosch, z.; F. W. Kannegieter-van den Broek, z.; P. G. C. A. de Koning- Loeb, z.; J M. G. Hoekstra-Mulder, z.; P C. Wilkes-Verkerk, z.; M. A. van der Peet-van der Hulst, z.; W. van Stenus- Spijkerman, d.; Ch M. Spanjaard- Jan sen, d.; A. J. Schouten-Traksel, d.; P.C. van der Weiden-Lammerse, d. OVERLEDEN: M. M. Waage-van En- gen, 95 j., Joan Maetsuykerlaan; JIn- genhof, 78 j., Marnixstraat; J. H. Ken nedy, 75 j., Bakenessergracht; J. A. Tempelman, 74 j., van Nesstraat. Delftwijk alleen al 665 woningen in aan bouw zullen zijn. De stagnatie in de woningbouw hier ter stede is ontstaan in het begin van het vorig jaar. Mei 1954 werd begon nen met de bouw van 319 woningen voor de woningbouwverenigingen „Ge- meentepersoneel" en „St.-Bavo-Oost" in de omgeving van de Schipholweg. In juni 1954 begon men aan de bouw van het bejaardencentrum „De Blinkert." Daarna mislukten bijna een jaar lang de aanbestedingen. Het aantal in aan bouw zijnde woningen nam gestadig af. 30 juni 1954 waren het er nog maar 898, op 1 mei van dit jaar werd een diepte punt bereikt met 546 woningen. In het tweede kwartaal van dit jaar kwamen 126 woningen gereed, waarvan er 78 gebouwd waren in opdracht van een woningbouwvereniging. Van de 126 nieu we woningen bestonden er 28 uit drie kamers, 64 uit vier kamers, 32 uit vijf kamers en 1 uit zes kamers. Een er van was een dienstwoning. De huur waarde van de nieuwe woningen lag voornamelijk tussen de 500.en f 1.000.— Het aantal onbewoonbaar verklaarde woningen liep gedurende het tweede kwartaal op van 60 tot 88. Deze 88 woningen worden niettemin nog steeds bewoond. Het aantal bewoners per 100 woningen bleef 404, zodat er nog geen vorderingen zijn gemaakt in de richting van het streefcijfer 367, waarbij de wo ningnood geacht kan worden te zijn op geheven. In vergelijking met de overeenkom stige kwartalen in de vorige jaren is de totale omzet van de "Iaarlemse in dustrie gedurende het eerste kwartaal van dit jaar weer aanzienlijk toegeno men. Hij bedroeg eind maart ƒ53.278.000 tegen 49.714.000 het jaar daarvoor. Opmerkelijk is de stijging van de omzet in de chemische industrie, die zelfs in het eerste kwartaal hoger lag dan het laatste kwartaal van '54, terwijl doorgaans de omzetten in het laatste kwartaal aanzienlijk hoger liggen door het zoveel mogelijk factureren. De totale export is niet alleen gestegen in verge lijking met de overeenkomstige perio de van '54, maar ook in vergelijking met het laatste kwartaal van dat jaar. De chemische industrie had daarin ook weer een groot aandeel. De inleg bij de spaarbanken liep iets terug. Er werd bovendien ook meer op genomen dan in andere kwartalen. Het opnemen vertoont trouwens een voort durende stijging. Het werkloosheidscijfer gaat nog steeds naar beneden. In juli waren er nog maar 385 personen geheel zonder werk, een uniek laag getal. In 1952 waren er in juli nog 1.857 personen geheel zonder werk. In juli '53 1.194. in juli '54 624 en in juli van dit jaar dus 385. Dit cijfer is verhoudingsg.wijs onge veer gelijk aan het cijfer voor geheel Nederland. Het aantal aanvragen van werknemersi bedroeg per 1 juli 1629. De personeelsbezetting van de industrie nam in vergelijking met het vorige kwar taal iets af en op 1 juli werkten onge veer 12046 personen in de Haarlemse industrieën. Het kwartaalbericht over de maanden februari, maart en april van dit jaar geeft weer een vermindering te zien van het aantal verkeersongevallen met tenminste lichamelijk letsel. In 1950 was dit aantal 90, in 1951 87, in 1952 75, in 1953 75, in 1954 65 en dit jaar liep het opnieuw terug tot 54. Uit de cijfers blijkt, dat het aantal ongelukken, waar bij fietsers betrokken zijn, snel afneemt. Het heeft er dus alle schijn van, dat de oorzaak van het geringere aantal verkeersongevallen in Haarlem vooral te danken is aan de grotere oplettend heid en voorzichtigheid der fietsers. De ongevallen in het vierde kwartaal van het jaar geven echter juist een stijging te zien. In november en de cember 1954 en in januari 1955 bedroeg het aantal verkeersongevallen 103. Maar ook daar blijkt een vermindering te con stateren van het aantal ongelukken, waarbij fietsers betrokken zijn. Stijgend is vooral het aantal ongelukken, waar bij vrachtauto's, motorfietsen en brom fietsen betrokken zijn. Op de oorzaak van dit verschijnsel wordt in het kwar taalbericht voor de gemeente Haarlem uiteraard niet verder ingegaan. V 'V y? De Grote Houtstraatvereniging, die gisteren in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt is bijeengekomen, heeft met algemene stemmen be sloten dit jaar omstreeks St.-Nicolaas en Kerstmis, d.w.z. in een periode van ongeveer zes weken, weer een feestverlichting in de Grote Houtstraat aan te brengen. Van veel belang is in dit verband het verzoekschrift aan B. en W., dat morgen door het bestuur der Grote Houtstraatvereniging zal worden ingediend en waarin gevraagd wordt of de winkels in deze straat van 26 november tot 3 december tot 's avonds 22 uur geopend mogen zijn. Wet houder Happe heeft inmiddels aan een der bestuursleden medegedeeld, dat de extra-activiteit van de binnenstad de volledige steun van B. en W. heeft. Het ligt in de bedoeling om de verlichting van de Grote Houtstraat af te stemmen op die der andere winkelstraten in haar onmiddellijke omgeving, zodat de ornamenten in de Anegang, Barteljorisstraat, Zijlstraat, Grote Markt en Grote Houtstraat naar compositie en opzet enigszins overeen komen. Waarschijnlijk zal voor de feestversiering van al deze straten ge bruik worden gemaakt van de ontwerpen van de Haarlemmer Han van Hemert, die een paar dagen geleden met enige inzendingen op een voor dit doel uitgeschreven prijsvraag reageerde. Van de 150 leden, die de Grote Hout- de rrl'ssf'b''*'n ten onrechte gestelde ver- straatvereniging telt, waren er slechts circa 17 op de vergadering aanwezig, hetgeen met het oog op de belangrijke voorstellen aangaande de verlichting van haar financiële consequenties, niet bevorderlijk was voor het bereiken van definitieve uitsluitsels. Vice-voorzitter de heer G. M. Oord, die wegens ziekte van de voorzitter, de heer Voogd, de bijeenkomst leidde, memoreerde in het kort de resultaten van de acties van verleden jaar de financiële moeilijkhe. "en daarmee Verbonden en de bedoelin gen voor de komende maanden, zoals me op de onlangs gehouden algemene "he"vergadering naar voren werden fidnfa VSteIliS was de ornamentatie, bevredicpnHer -?nrd' het vorig jaar zeer charmpprdo' a u gaf Senoeg licht en stmrHp a d00r een ,vr« sobere con- Daar men van mpttemin franje bezat, Daa.r men van mening was dat ook dp. ze keer een dergelijke versiering viel aan te bevelen, werd een priisvraae uitgeschreven, die iedereen de moge lijkheid bood met iets degelijks en ori gineels te komen. Het aantal inzendin gen stelde teleur. Slechts die van de heer Van Hemert beantwoordden aan Het gemeentebestuur van Haarlem- merliede en Spaarnwoude is gister avond door de raad gemachtigd twee houten noodwoningen voor de som van rond 15.000 te laten bouwen ten be hoeve van de twee families, die door O ran cl vrijdagavond hun huizen verlo ren. Tevens zullen B. en W. proberen twee woningen van de achttien, die mo menteel aan de Kanaalweg in aanbouw zjjn, eerder gereed te doen krijgen. Er kunnen dan nog twee urgente gevallen worden geholpen. Mocht dit laatste niet doorgaan, dan geeft de raad het colle ge van B. en W. een crediet van 28.000 voor de bouw van vier nood woningen. Nadat dit besluit genomen was, stelde de heer Doeven enkele vra gen over de gebrekkige gang van zaken bij het blussingswerk. De burgemeester, drs. J. J. M. Vis ser, memoreerde de moeilijke toestand, waarin beide getroffen gezinnen waren geraakt. Het Rode Kruis is onmiddel lijk bijgesprongen met lakens en de kens en dezer dagen zullen er ook kle ren worden bezorgd. Maar het pro bleem van de huisvesting weegt nog zwaarder. De heer VAN ESSEN (VVD) juichte het wel toe, dat de zaak zo vlug was aangepakt, maar het bedrag vond hij nog te veel in de lucht hangen en hij wilde ook wel iets meer weten over de reis, die de gemeenteopzichter die dag gemaakt had naar Schouwen-Dui- veland om daar om te zien naar te koop aangeboden noodwoningen. De voorzitter antwoordde hem daarop, dat het nodig was een besluit te nemen om trent de bouw van de huizen, omdat woensdagmiddag het college van Gede puteerde Staten vergadert en daarin het besluit zal behandeld worden. Daar uit was de spoed te verklaren. De hui zen, die op Schouwen-Duiveland te koop werden aangeboden, zouden een bedrag v®rgen van f 1.650 terwijl het transport ppt^,ffpVOOrzifningen' die er nog aan nrff f zouden moeten worden, de cT.!;150 z°uden doen oplopen. De heer DOEVEN (KVP) vond het alies- dehjlom het voorgestelde be- drag van 28.000 uit te trekken voor de bouw van vier woningen, maar Hij ging later toch mee met de suggestie van de heer RIJKEBOER (WD), on derstreept door de heer VAN ESSEN, om het voorlopig bij twee noodwonin gen te laten en te proberen gebruik te maken van twee woningen aan de Ka naalweg. Intussen was de heer Van Essen nog tot de conclusie gekomen, dat het beter was meteen goede nood woningen te plaatsen dan de gebruikte uit Zeeland op te kopen. De heer DOEVEN vond aanleiding om het college van B. en W. nog enkele vragen te stellen omtrent de bestrij ding van de brand. Als gevolg van het feit, dat de brandweer vrijdagavond ta melijk machteloos was gebleken vroeg hij zich af, of de brandkranen wel re gelmatig gecontroleerd werden. Was het bekend, dat op de kraan waarop de brandweer toen was aangewezen, geen druk stond? En was het gebeurde geen aanleiding om nevelblussers aan te schaffen? De burgemeester deed daarop de he le triestige gang van zaken uit de doe ken, die tot gevolg had gehad, dat het vuur niet effectief en veel te laat kon worden aangegrepen. Dat op de kraan geen druk stond, was bekend, maar de Amsterdamse Waterleiding, zomin ais het P.W.B. kon er iets aan doen. Ten slotte moest het water van de Braak uitkomst bieden, maar om dat te be reiken moesten eerst over een afstand van 350 meter de slangen worden uitge legd over de vettige kleigrond. Voor dat alles gereed was, waren er al vijftig minuten verstreken. Nevelblusappara- ten zouden geen uitkomst geboden heb ben, want ook die vereisen druk op de waterleiding. De burgemeester verklap te echter, dat er op de begroting voor het jaar 1956 bedragen zouden uitge trokken worden voor modernisering van de brandweerapparatuur. wachtingen. Voor de Grote Houtstraat heeft deze tekenaar een ontwerp ge maakt, waarin slingers, sterren en gas lampen of, wanneer men wil, stallan taarns de boventoon voeren. Het zou een a-symetrische verlichting kunnen worden genoemd, die gerekend vanaf het Houtplein naar de Grote Markt, schuin over de bestaande staaldraad loopt. In tegenstelling tot 1954, toen schijnwerpers uit vele hoeken en ga ten de rustige wandelaar alle mogelij ke ergernissen bezorgden, heeft men nu bedekte lampen geprojecteerd, die o.a. de sterren in het licht moeten zet ten. Overigens zal de Grote Houtstraat met St.-Nicolaas en Kerstmis veel elektriciteit nodig hebben. Er is 80 kilowatt gecalculeerd, d.i. ruim 20 kilowatt meer dan verleden jaar 350 branduren z\jn begroot, hetgeen tegen de vijf mille zal kosten. De leden spraken zich uit tegen een te overdadige verlichting, omdat die ten koste gaat van de etalages De laatste behoren geaccentueerd te wor den overkoepelende f eestlampen, waarvan bovendien bijzondere aan- trekkingskracht dient uit te gaan voor de al dan niet toevallig passé- rende bezoeker. Enige firma's uit de Grote Houtstraat dachten er anders over. Zij waren niet aanwezig, 5fiaa'l hadden een briefje ge schreven, dat de voorkeur van de af zender m beknopte termen behelsde. Zo gaf een van h®n zijn visie zeer sim plistisch wepr- .Geacht bestuur, het is van weinig belang te zoeken naar een ideale v•ernaitmg' dne toch altijd een risico bluft. Wat mjj betreft, gewone lampjes is alVKi goed, het hoeft hele maal met arustiek te zijn, maar beter wat dan niGts Een volgende meende dat het wel im portant was geopend te mogen zijn tot 's avonds 10 uur, omdat dan vele men sen, ook uit andere plaatsen, hun inko pen op hun gemak kunnen doen en het daarnaast prettig vinden om te winke len in een vroluke, kleurige en schit terende straat, ook al is die dan niet recht en kan zq niet overzien worden. Al heeft het minder aangename weer van de vorige week aan de suikerbie tencampagne, welke officieel op 3 okto ber is begonnen, reeds in de eerste dagen veel afbreuk gedaan de re gens maakten de velden voor vracht wagens onberijdbaar toch is nu zo langzamerhand op de terreinen van de Nederlandse suikerfabrieken te zien, dat de Nederlandse landbouw weer leeft onder het „teken van de suiker biet". Alom heerst weer de gebruike lijke activiteit en niet het minst bij de suikerfabriek „Holland" te Halfweg, waar deze opname werd gemaakt. Hoewel de nodige aandacht werd be steed aan de vorm en verdeling der ornamenten, had men uiteraard de meeste belangstelling voor het finan ciële probleem. Na de feestviering van vorig jaar n.l. was de kas der Grote Houtstraatvereniging totaal leeg. De le den hadden 10.000 gulden „voor de feestdagen" bij elkaar weten te bren gen en daarmee was het afgelopen. De penningmeester stelde in een uitvoerig verslag vast dat er thans niet minder dan 15.000 geofferd zal moeten wor den, willen de plannen doorgang kun nen vinden. Aangezien de tijd dringt zal een en ander spoedig moeten ge beuren. Op 15 oktober is de uiterste termijn van aanbesteding van de ver lichting, hetgeen betekent, dat vóór die datum door 150 winkeliers enig geld afgestaan zal dienen te worden. Hoe dit georganiseerd wordt, is een zaak die de penningmeester aangaat en waarvoor niemend hem, als wij af gaan op de door de leden geuite raadge vingen buitengewoon benijdt. De verlichting zal worden aangesto ken op de dag dat de Goede Sint in Haarlem voet aan wal zet, dus op 16 november. De heilige Man zal overi gens niet door de Grote Houtstraat trek ken, tenminste wanneer wij de geruch ten mogen geloven. Wanneer het die dag onverhoopt mocht regenen of ha gelen, zal de gaslamp-versiering direct haar soliditeit kunnen tonen. Men zal er absoluut voor waken dat, zoals, bij vroegere gelegenheden, de slingers de weersinvloeden niet kunnen weerstaan, of dat de sterren bij een enkele wind vlaag niet vrstek laten gaan. Trouwens, het bestuur van de Grote Houtstraatvereniging heeft het plan de spullen te bewaren to* het volgend jaar, wanneer in elk geval de 600 meter prikkabel, die nu nodig is, weer kan worden gebruikt en eventueel de stal lampen of de sterren. Dan zullen de kosten ook aanzienlijk minder zijn en bezit de vereniging eigen feestartike len, die voor haar nu eenmaal onmis baar zijn. Wanneer men een indruk moet ge ven van het spel van de pianist Stefan Askenase valt het moei lijk een beoordeling in één formulering weer te geven. Na een recital zoals dat gisteravond in het Gemeentelijk Con certgebouw gegeven is, komt men n.l. tot de conclusie dat Askenase welis waar een groot pianist is met een enor me techniek en een groot melodisch uitbeeldingsvermogen, maar dat hij niet altijd die ontroering vermag te geven welke bü een componist als Chopin ei genlijk onontbeerlijk is. Men ontkomt niet aan de indruk dat Askenase niet alles mooi vindt wat hij speelt. Er blijft dan nog veel over, maar ergens mist men toch datgene wat zo moeilijk on der woorden te brengen is. Men krijgt dan zo'n bewondering voor techniek, routine of geheugen van de pianist, maar de componist raakt op de achtergrond, eveneens in de bewondering. Het wordt een probleem om wie het nu eigenlijk gaat. Nu is het wonderlijke dat Askenase niet conseqwent is en momenten heeft waarin men zich niets meer afvraagt maar louter in muziek wordt opgeno men. Dit was het geval bü de Trois études nouvelles, stukken zonder de halsbrekende passages van die der scherzi (waarvan hij er maar liefst vier speelde). Deze études die het hoogtepunt van de avond vormden, waren van een po ëtische schoonheid, waarbij het predi- caat geniaal zowel op de componist als op de vertolker van toepassing was. Het Pastoraal Centrum „Lindenheu- vel" te Overveen krijgt binnenkort een andere directie. Met ingang van 1 okto ber is aan de predikant-directeur, ds. R. van de Mast, het meest eervolle ontslag aangeboden, omdat de financiële opzet te groot bleek te zijn. Het bestuur van het Pastoraal Centrum, waarvan ds dr. J. H. Stelma van de Nederlands Her vormde Kerk in Bloemendaal voorzit ter is, achtte het niet langer verant woord op dezelfde voet door te blijven gaan. Men is thans op zoek naar een predikant, wiens vrouw tegelijkertijd de functie van chatelaine kan vervullen. Op het ogenblik is mevrouw Van der Braak de chatelaine, wier echtgenoot veldpredikant is. Het interim-directoraat wordt gevoerd door professor De Vrijer uit Amsterdam. De exploitatie van „Lindenheuvel" zelf is niet ongunstig. Des zomers is het centrum voortdurend volledig bezet Er kunnen 25 gasten ver blijven. Nu sinds kort de toestemming is ont vangen van Wederopbouw om het werk uit te voeren voor de bouw van een revalidatiecentrum voor minder validen, dat zal moeten komen aan de Schalk- wijkerweg en in totaal twee miljoen gulden kost, heeft de gemeente gisteren het eerste van de vijf paviljoenen aan besteed, die gebouwd dienen te worden naast een internaat en een administra tiegebouw. Het project komt onder su- pei-visie van de Haarlemse Nazorg. Het eerste paviljoen, dat plaats zal bieden aan veertig personen en waar schijnlijk over ongeveer een half jaar gereed kan zijn, bracht als laagste in schrijver de heer P. de Jong uit Haar lem met een bedrag van f112.350. Er waren 14 inschrijvers, waarvan de hoog ste was de heer P. Jansen uit Nieuw- Vennep met f 140.400. Het doel van deze nieuwe werkinrich ting is verstandelijk minder ontwikkel den en debielen zover op te leiden dat zij redelijkerwijs in de maatschappij te recht kunnen. Een dergelijk revalidatie centrum is overigens niet veel anders dan de normale wereld. Er wordt ge werkt en er zijn goede arbeidsvoorwaar den en sociale voorzieningen. De kos ten van dit bouwwerk komen voor re kening van de gemeente. Het Rijk be taalt echter negentig procent van de lonen. Een 36-jarige Haarlemse cafébezoe ker heeft vrijdagnacht bijzonder onaan gename ervaringen opgedaan. Hij kwam des nachts 3 uur uit een café en wilde naar huis gaan. Een onbekend gebleven man vroeg aan de onder de invloed van drank verkerende Haarlemmer, of hij met hem mee mocht en bij hem thuis slapen. Zo gebeurde. De volgende morgen 9 uur ontwaakte de huisheer. Zijn „slapie" was er ech ter niet meer. Hij was met de stille trom vertrokken. Dat was nu niet zo erg geweest, als niet allerlei goederen waren meegenomen. Er was voor onge veer f 1400.aan costuums, geld en een polshorloge verdwenen. De politie zoekt nu naarstig naar de ondankbare man, die na onderdak te hebben gekregen, zo onvriendelijk was om er met een groot deel van de kleren van zijn gast vrije „hulp in de nood" van door te gaan. Woensdag 12 oktober belegt de Ne derlandse genealogische vereniging afd. Haarlem, haar eerste büeenkomst in hotel-restaurant „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat. Dr. Tj. W. R. de Haan, le raar in de Nederlandse taal, zal een le zing houden over het onderwerp „Het levende lied". Aan de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem, kon aan de volgende cursisten het getuig schrift der academie worden uitgereikt. E. Blok: J. F. Huisman; N. Jorna; J. J. Keune; J. Kort; Th. H. A. Spa- pé; J. Wassenberg. Vier candidaten hebben zich teruggetrokken; met 1 can- didaat wordt het examen voortgezet. De A.N.W.B. heeft de gemeente Lisse op haar verzoek advies uitgebracht over de aanleg van de oversteekplaats voor schoolkinderen op de rijksweg Sassen.- heimHaarlem, ter hoogte van de R.-K. kerk in de buurtschap De Engel. De A.N.W.B. acht het niet verant woord op deze drukke weg de kinderen zonder toezicht van volwassenen te la ten oversteken, en adviseert dan ook dit uitsluitend te laten geschieden onder toezicht van politie of onderwijzend personeel. Het enige geschikte punt voor een dergelijke oversteekplaats die door middel van het Zebra-patroon op het wegdek moet worden aangebracht acht de Bond de Beekbrug, die een ge ringe verhoging in de weg vormt, zodat men een goed uitzicht op het naderend verkeer heeft, terwijl het verkeer uit beide richtingen de markering van de oversteekplaats reeds van ver kan zien. De Bond heeft tevens geadviseerd de reeds aanwezige waarschuwingsborden „Overstekende Schoolkinderen" op een hoogte van niet meer dan één meter van de grond aan te brengen, opdat de weg gebruikers deze sneller zullen opmerken. Op de algemene vergadering van 7 oktober heeft de raedt van het Haer lems studentengildt zich als volgt sa mengesteld: meester deken J. L. Schnei der; geheymschrijver J. L. M. Ver schuren; schatbewaarder W. Nijenhuis; grootzegelbewaarder H. W. Metselaar; breuckmeester J. Kleiterp. De ge heimschrijverij is thans gevestigd Van Oosten de Bruynstraat 175 in Haarlem. Vier ambtenaren van de Haarlemse gemeente-secretarie gaan op 21 okto ber naar Saarland om als waarnemer op te treden bij de volksstemming, die op zondag 23 oktober daar wordt gehou den. De vier Haarlemmers maken deel uit van een contingent van meer dan duizend Nederlandse gemeente-ambte naren, dat van 21 tot en met 24 oktober in Saarland zal verblijven. Het Neder landse contingent zal onder leiding staan van de heer A. L. Wilkeshuis, chef van de afdeling Bestuurszaken van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Als plaatsvervangend chef treedt op drs. C. J. Graafland. Van de Haarlemse gemeentesecre tarie zijn aangewezen mr. J. N. Meij- sing, referendaris verbonden aan de afdeling Algemene Zaken van de ge meentesecretaris, drs. M. H. van der Hoeven, administrateur verbonden aan de afdeling Openbare werken der se cretarie, drs. W. Hazevoet, adviseur van B. en W. inzake het Maatschap- peUjk Opbouwwerk en de heer J. w. van Hezel, sous-chef van de afdeling Onderwüs. Ongeveer een maand geleden heeft de burgemeester op verzoek van de Commissaris van de Koningin vijf ge meente-ambtenaren voorgedragen. De belanghebbenden werden door de afde ling Personeelszaken telefonisch gepolst. Daarna hoorden zü niets meer. Een de zer dagen echter ontvingen zij een schrij ven van het ministerie van Binnenland se Zaken, afdeling Binnenlands Bestuur, sectie Bestuurszaken. Een van de vüf evenwel hoorde niets meer. De anderen werd medegedeeld, dat zü van 21 tot en met 24 oktober naar Saarbrücken zouden gaan. Over de aard van hun werk en over hun toekomstige stand plaats werd niets medegedeeld. Nadere instructies zouden nog volgen. De uitverkorenen gaan als privé-per- sonen naar Saarland, niet op de eerste plaats als gemeente-ambtenaren. Door de commissie van voorbereiding uit de West-Europese Unie is het Nederlandse ministerie van Binnenlandse Zaken ver zocht om een vrü groot aantal perso nen die geschikt zün om bü de volks stemming in Saarland als waarnemer op te treden. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken achtte daartoe ge meenteambtenaren het beste in staat en verzocht het ministerie van Binnenland se Zaken om een aantal ambtenaren. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft daarop de Commissarissen van de Koningin verzocht een voor dracht per provincie samen te stellen en de Commissarissen hebben op hun beurt een voordracht gevraagd van ge gadigden. Nadat de voordrachten binnen wa ren, heeft het ministerie van Binnen landse Zaken een selectie toegepast vol gens niet nader bekende normen. Ver schillende ambtenaren die met deze zaak te maken hebben gehad, hebben het trouwens nodig geoordeeld om zeer geheimzinnig te doen. Gegevens, die ie der gemakkelijk achterhalen kon en die nooit officieel tot geheim waren ver klaard, werden omzichtig verzwegen. Overigens tot hilariteit van de hogere autoriteiten. Het spreekt vanzelf, dat alleen amb tenaren van de grotere gemeenten voor uitzending in aanmerking kwamen. Im mers het werk op de gemeente-secreta rieën diende normaal door te gaan. Se cretarieën van kleine gemeenten met een betrekkelijk klein ambtenarencorps kunnen doorgaans niemand missen, van de gemeenten rond Haarlem, Bloe mendaal, Heemstede, Haarlemmerliede en Zandvoort, is niemand gevraagd. Wel gaan er drie ambtenaren van de gemeente Velsen. Op 23 oktober wordt in Saarland een volksstemming gehouden onder Euro pees toezicht. De Saarlanders zal de vraag worden voorgelegd of zü besten diging wensen van de huidige toestand van nauwe politieke en vooral economi sche binding met Frankrijk, of dat zü autonomie wensen onder toezicht van de West Europese Unie, waarbü behal ve Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Engeland, Italië en West- Duitsland zün aangesloten. De West Europese Unie zal ook toezicht houden op het democratisch karakter van de volksstemming. Vandaar, dat de W.E.U. een groot aantr.l waarnemers naar Saarland zal sturen. Aanvankelijk was aan Nederland een kleiner contin gent waarnemers gevraagd. Maar toen bleek, dat verschillende andere landen het hun gevraagde contingent niet kon den leveren, heeft men Nederland om meer waarnemers gevraagd. Over de aard van de werkzaamheden der waarnemers is nog niets met zeker heid bekend. Wel is zeker, dat iedere stad en ieder dorp in Saarland een aan tal waarnemers krügt, die rapport moe ten uitbrengen over het verloop van de volksstemming. Het is dus helemaal niet zeker dat de Nederlandse ambte naren in Saarbrücken zelf gestatio neerd zullen worden. Op de woensdagen 12, 19 en 26 okto ber en 2 november des avonds 8 uur zullen in de r.-k. kerk aan de Klever parkweg een viertal conferenties wor den gegeven door pater Wünand Sluys O.F.M. Deze conferenties zijn op de eerste plaats bestemd voor niet-katho- lieken, doch vanzelfsprekend zpn ook de katholieken van harte welkom. Ge kozen Ljn de onderwerpen: „Gods af stand van de mens en Gods toenade ring", „Het menselük lijden onder Gods Licht", „Jezus Christus werkt onder de mensen door Zün Kerk", „De in Jezus Christus hernieuwde mens". De recherche heeft de 22-jarige werk- ster J. H. uit Haarlem aangehouden, die er van verdacht wordt geldsbedra gen van haar werkgeefster te hebben gestolen. Zij was in het bezit van bank biljetten van 10,. en 100,-, die naar men kon controleren toebehoorden aan u i_ 71 e w'e ZU in dienst was. Zü behoefde overigens niet van anderen geld weg te nemen, want haar spaar bankboekje wees een vordering van on geveer 1400,-. Mej. H„ die bekende in de afgelopen zes maanden 600.- a 700.- van haar werkgeefster te hebben ontvreemd, is ingesloten. De districtsklasser Antilopen heeft in de nieuwe basketbalcompetitie voor Haarlem en omstreken een uitstekende start gehad. Tegen de Haags/Amerikaanse ploeg 'I he Leathernecks behaalde het team van Jon ker na een goede wedstrijd, waarin de jeugdige Dingshoff uitblonk, een 64—43 overwinning. In de eerste klasse dames nam Schoten Giants tegen The White Stars zelfs een 65 voorsprong, maar toen ging het in de gelederen van de Stars wat vlotter, zodat het einde met een 429 zege voor de „witte sterren" kwam. De uitslagen waren: DAMES: Tram vogelsAntilopen 3 209.. S.C. Haarlem 2—ZBVS 2—36. White Stars- Schoten Giants 429. HEREN: Typhoons 3S.C. Haarlem 2 22—23. ZBVS 2—White Stars 3 22—20. An tilopenThe Leathernecks 64—43. IHJ 3— S.C. Haarlem 3 37—16.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3