Opbouw der Nato- legers is achter op tijdschema OVERBRENGING VAN FRANSE TROEPEN NAAR N.-AFRIKA VERMINDERT DE DEFENSIEVE KRACHT Rustig herfstweer De ziekte van dr. Adenauer „Kardinaal Van Rossum- Iiistiluut in oprichting W.-Duitsland gaat weer vliegtuigen fabriceren Russen laten ook vrouwen vrij Debat over kwestie Algiers in de Franse Nationale Y ergadering Katholieken en socialisten worstelen met een gewetensvraag Dm jaar celstraf voor gevangenisdirecteur Tasmaans arbeider wint een miljoen Generaal Soekarno Gruenther verklaart in Parijs: SSM mg- -ga Katholiek centrum voor de onder ontwikkelde gebieden Sprookjesschimmels terug in Wenen Stichting van de Arbeid wil S.E.R.- advies over kortere arbeidsduur Studie met vele aspecten Persië treedt toe tot Turks—Iraaks defensieverdrag Het weer eM WOENSDAG 12 OKTOBER 1955 79sfe JAARGANG No. 26421 LgEREN-TWEED-JASSEN Weinig verandering Ernstiger dan aanvan kelijk was voorgesteld 'Vallende kink komt op scholier terecht fr- Prof. dr. G. H. L. Zeegers, direc teur van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut (K.A.S.K.I.), heeft dinsdag in een rede voor de nieuwe leden van de studentenver eniging „St. Franciscus Xaverius te Wageningen Katholiek Neder land ernstig in overweging gege ven, zich aan te sluiten bij een initiatief om te komen tot een centrum voor hulpverlening aan de onderontwikkelde gebieden. Dit centrum zou het „Kardinaal van Rossum Instituut" moeten heten. Het initiatief tot de oprichting van dit instituut is genomen na beraad met daarbij belanghebbende auto riteiten op het gebied van de missionering. Lippizaners weer in de Winterreitschule BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dra. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIEIARIE^ 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544. De opperbevelhebber van de NATO Europa, generaal Gruenther, heeft gisteren in Pariis op een bijeenkomst Vah de minisiters van defensie en de stafchefs van de NATO-landen gezegd, ?a' de opbouw van de NATO-strijd- *rachten, zowel naar omvang als naar •ttvaliteit, achter ligt op de tijdschema's. defensie-inspanningen van de NA- TO-landen moeten eerder groter dan *leiner zijn, zo meende de generaal. Als het op dit ogenblik tot een oorlog 'ussen ooslt en west zou komen, dan zou {le generaal aan het westen de beste kansen geven, maar die beoordeling geldt alleen voor dit ogenblik. De NA TO-landen moeten verhinderen, dat de Verhoudingen zich voor hen ongunstig Ontwikkelen. Speciaal de luchtverdedi ging vertoont volgens generaal Gruen ther nog vele zwakke plekken. De coördinatie van de nationale lucht verdedigingsstelsels in Europa, het com mandosysteem en de bestaande waar schuwingslinies laten zeer veel te wen- sen over. De verbetering van de coördinatie uw luchtverdedigingssystemen noemde ?e generaal de voornaamste taak van •}et geallieerde technische centrum voor öe luchtverdediging in Den Haag. Hij Vroeg de ministers dit centrum al hun medewerking te verlenen. Aangezien alle NATO-plannen zijn f^aseerd op verdediging, moet veel zaav cht worden besteed aan de nood- vei<LVan grotere spreiding van vlieg- n met elk een gelijk aantal vlieg- Perzië is toegetreden tot het Turks- Iraakse verdedigingsverdrag. Dit heeft de premier, Hoessein Ala, in de Perzi sche Senaat meegedeeld. Engeland en Pakistan zijn al eerder toegetreden tot dit verdrag dat een looptijd heeft Var viif jaar. De bedoeling van het verdrag is om de landen, die „daad werkelijk betrokken zijn bij het hand haven van de vrede en veiligheid in het Midden-Oosten" te verbinden. Westelijke waarnemers toonden zich verheugd over de toetreding van Per- Jië, waardoor de kracht van het de fensie-apparaat in het Midden-Oosten belangrijk wordt versterkt. Het wordt "iet waarschijnlijk geacht, dat nu nog meer landen tot het verdrag zullen toe deden. Ret K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Ret weer in Nederland staat nu al 'hkele dagen onder invloed van een *horm gebied van hoge luchtdruk, dat 2jch uitstrekt van de Azoren tot diep in Rusland. In die delen van het hogedruk- gebied, waar de lucht voldoende vocht "evat, ontstaat des nachts mist. Dit is het geval in het grootste deel van "oord-Duitsland, in ons land en in Zuid- Midden-En geland. De zon bezit nog Voldoende kracht om de mist overdag °P te doen lossen, maar in het uiterste noordwesten van Duitsland en in onze noordelijke provincies, waar de mistlaag het dichtst is Leeuwarden meldde om uur vanmorgen een zicht van slechts '0 meter gelukt dit slechts ten dele. In de gebieden met hardnekkige mist k°mt de temperatuur slechts met moei- m tot 14 of 15 graden, elders, waar de r°n langdurig schijnt, stijgt het kwik tot omstreeks 19 graden. Dp de oceaan is de depressie-activi- m't de laatste dagen klein. Bovendien 'en dg depressies geen kans tot in onze mgeving door te dringen. Integendeel, "et hogedrukgebied boven Europa ver- ®rkt zich nog in westelijke richting. In verband hiermede is er nog geen eersverandering in zicht en kan mor- Pn en wellicht ook overmorgen op aan- °uden van het rustige en droge herfst- er worden gerekend. Advertentie (Verwachting tot donderdagavond opgemaakt te tien uur). In de nacht en ochtend op vel» Plaatsen mist. Daarna over het alge meen zonnig. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon; 7.01-17.55. Maan: 4.21-16.34. tuigen. Ook moet rekening worden ge houden met de noodzaak van het orga niseren van grotere strijdkrachten, die een eerste aanval, waarschijnlijk uitge voerd met nieuwe wapens, moeten op vangen. Het overbrengen van Franse troe pen uit Zuid-Duitsland naar Noord- Afrika heeft volgens generaal Gruen ther, het defensief vermogen van de NATO kleiner gemaakt. Wel hebben Franse reservisten de opengevallen plaatsen in Zuid-Duitsland ingeno men, maar de NATO-plannen zijn ge baseerd op zo min mogelijk troepen en daarom moeten die troepen van het hoogste gehalte zijn. Wel zeide de generaal te geloven, dat onrust en onveiligheid in Noord-Afrika een be dreiging vormen voor de uitvoering van de NATO-plannen. De ziekte van dr. Adenauer is van ernstiger aard, dan aanvankelijk was voorgesteld. Terwijl het eerst heette, dat de bijna tachtigjarige bondskanse lier enkele dagen het bed moest hou den wegens een verkoudheid en reeds in het midden der week de teugels van het bewind weer in handen zou kunnen nemen, is gisteren een commu niqué van twee artsen uitgegeven. Daaruit blijkt, dat dr. Adenauer een lichte longontsteking heeft, die intussen het hoogtepunt heeft overschreden. De kanselier zal nog minstens een week het bed moeten houden. In Bonn rekent men er dan ook op, dat dr. Adenauer gedurende geruime tijd de regerings zaken niet zal kunnen waarnemen. Waarschijnlijk zal de bondskanselier eerst nog op vakantie gaan naar het Zwarte Woud. Een reeks politieke gebeurtenissen, die voor de komende dagen op het programma stond, is afgelast. Daarbij behoort het parlementaire debat over de geruchtmakende affaire-Schmeisser, dat vandaag zou plaats hebben. Dr. Adenauer heeft aan de president van de Bondsdag medegedeeld, dat hij de daarover gestelde vragen der socialisten terstond na zijn herstel zal beant woorden. Op het Heerlense St.-Bernardinuscol- lege heeft zich dinsdag een tragisch ongeluk voorgedaan. Even nadat de con cierge de schoolbel had geluid, liet de ze klok los. Onder donderend geraas rolde de klok 50 kg zwaar langs het dak naar beneden. Ongelukkigerwijs werd een 15-jarige scholier, leerling van de tweede klas HBS, F. B. uit Heer len, door de neervallende klok gewond. Zijn verwondingen waren van die aard, dat hij in levensgevaarlijke toestand in het St.-Jozefziekenhuis te Heerlen moest worden opgenomen. f - V Tijdens de NATO-vlootoefening „Sea Enterprise", waaraan schepen uit Enge land, Noorwegen, de Verenigde Staten, Canada en Australië deelnamen, voe ren deze vier vliegdekschepen in eikaars kielzog; van voren naar achter: Eagle. Centaur, Albion en Bulwark. Verder drie mijnenvegers: Decoy, Chieftain en Charity. Het doel van dit instituut zou moe- i «e* totetandbrengen van een vt? £p operationeel vlak van alle katholieke organen, die, het zij direct, hetzij indirect, de lekenhulp ten dienste van het maatschappelijk apostolaat in de onderontwikkelde ge bieden der missielanden bevorderen of op principiële gronden geacht mogen worden daarbjj een functie te moeten vervullen. Deze samenwerking zal moeten zijn gericht op een, door sociaal-wetenschap pelijk onderzoek voorbereide gecoördi neerde opzet van plannen tot leken hulp aan de missie van een zodanige inhoud, dat zij in hun realisatie een bij drage vormen tot de oplossing van de vitale maatschappelijke problemen der onderontwikkelde gebieden. Op grond van deze doelstellingen zouden in een zodanig centrum zitting dienen te nemen allereerst He organen, die zich tot nu toe met de lekenhulp aar: de missie bezig houden, vervol gens de grote katholieke organisaties, die representatief zijn voor het ka- tholieke volksdeel, waaruit de mense- lijke en materiële middelen tot hulp verlening gerecruteerd worden en daar naast het K.A.S.K.I. als het orgaan der sociaal-kerkelijke planning en van het toegepast-wetenschappelijk onderzoek op het terrein der sociale missiepro- blematiek. (Zie ook pag. 7) De ernstige man in militaire uniform met het reeds wat terugwijkende haar achter de microfoons is lndonesïè's president Soekarno Het merkwaardige van deze foto is, dat Soekarno er op voorkomt zonder de gebruikelijke Mos- lemse hoofdbedekking zoals vice-president Hatta, naast hem, die draagt. Soekarno verbaasde trouwens de toeschouwers op de dag van het leger, waarop deze foto werd gemaakt, door te verschijnen in generaalsuniform met vijf sterren, compleet met Aarzenen de toehoorders door zijn merkwaardige "uitlatingen over de Nazi-legers. Een woordvoerder van de Beierse re gering heeft bekend gemaakt, dat er in West-Duitsland binnenkort weer vliegtuigen zullen worden vervaardigd. Tot de eerste toestellen, die men zal produceren, behoren een les-straal- vliegtuig, een helikopter en een leger- verkenningsvliegtuig- Het straalvlieg tuig is de tweemotorige Messerschmitt ME 200", die in Spanje ontwikkeld en beproefd is. De Henschel-fabrieken te Kassei hebben reeds een licentie-contract met de Sikorsky Corporation of America gesloten voor de productie van een der modellen van deze maatschappij Dornier, die zich tijdens de oorlog toelegde op de vervaardiging van bommenwerpers, heeft onlangs zijn DO 27" gedemonstreerd, een een- motorig tweepersoonstoestel. Een onzekere factor in de plannen van de vliegtuigindustrie wordt ge vormd door de behoeften van het nieu we ministerie van defensie van de bondsrepubliek. De grote vliegtuigproducenten hebben twee ios-georganiseerde groepen ge vormd, waarvan de ene de bedrijven ten zuiden van de Main en de andere die ten noorden van deze rivier om vat. fn plaats van met een groot aantal Gisteren is een transport van 167 voormalige Duitse gevangenen, onder wie 51 vrouwen en drie babies, uit de Sovjet-Unie in het Westduitse repatri- eringscentrum Friedland aangekomen In Berlijn kwam een groep van 27 Duit sers aan. Onder hen bevonden zich drie vrouwen. Het is de eerste keer, dat er zich vrouwen onder de teruggezondenen bevinden. Een groot deel van deze oud gevangenen bestaat uit burgers, die na 'de oorlog door de Russen zijn gearres teerd. Een aantal hunner is opgepakt na de opstand van 17 juni 1953. Een vrouw in Friedland vertelde van een transport van 2.000 vrouwen van Torgau in Duitsland naar Inta in Siberië. Niet meer dan 63 vrouwen hebben dit transport overleefd. Tot dusver zijn alle Duitse ex-krijgs gevangenen in Friedland zeer slecht te spreken over de behandeling, die zij tij dens hun reis door Oost-Duitsland heb ben ondervonden. Zij werden door de Volkspolizei als misdadigers bejegend en herhaaldelijk is het tot handtastelijk heden gekomen, waarbij Russische offi cieren enkele malen partij kozen voor de vrijgelaten gevangenen. (DPA-Reuter-UP) afzonderlijke maatschappijen krijgen de ministeries van defensie en economi sche zaken hierdoor te doen met twee economisch stabiele en stevig gegrond veste zakenpartners. De groepen zullen de te ontvangen bestellingen onder hun leden verdelen naar gelang van de ca paciteiten en kundigheden van de ver schillende producenten. Tot de zuidelij ke groep behoren Dornier, Messer schmitt en Heinkel, terwijl Henschel, Focke-Wulf, de Hamburger Flugzeug- bau (voorheen Blohm und Voss) en de Weser Gesel lschaft deel uitmaken van de noordelijke groep. De Duitse vliegtuigondernemingen zijn niet van plan bepaalde typen in grote series te vervaardigen. Zij zullen zich meer toeleggen op de ontwikke ling van goede prototypen. Reuter) PARIJS, hedenmorgen (Van onze Parijse correspondent) Het debat over de Algerijnse kwestie, waarbij dertien interpellaties over het lot van de Frans-Algerijnse samenwer king aan de regering gericht zullen worden, is gisteren in de Franse Natio nale Vergadering begonnen. Vandaag zal het nogal rustig zijn, maar donder dag kan het debat aan betekenis win nen tengevolge van de programmarede, die minister Faure zal uitspreken, en de nadere bepaling van de houding van de socialisten. Het debat vindt onder heel wat rustiger omstandigheden plaats dan het debat over Marokko. Zowel in Al giers als in Parijs zijn de tegenstellin gen lang niet zo scherp als die welke bestonden in de Marokkaanse kwestie. Deze onduidelijkheid in de tegenstellin gen kan evenwel een gevaar behelzen. Immers zowel regering als de Kamer staan nog voor de taak ten opzichte van Algiers een duidelijke beleidslijn te ont werpen, ondanks het feit dat in 1947 met 319 stemmen vóór van de radicalen, de M.K.P. en de socialisten een nienw statuut was uitgewerkt voor Algiers. Het statuut is echter nog steeds niet volledig toegepast en naar de mening van de meest deskundigen zijn de grondbeginselen daarvan thans achter haald. In die tijd ging men nog uit van een assimilatiegedachte. Maar na de bloedige gebeurtenissen van Allerheili gen 1954 en na de 20ste augustus van dit jaar, waarop van Franse zijde zware onderdrukking gevolgd is, is de term assimilatie in diskrediet geraakt. In plaats daarvan borduurt men op de idee van integratie, terwijl de sterker wor dende verboden nationalistische partijen in Algiers slechts spreken over onaf hankelijkheid. De ernstige onlusten die ontstaan zijn by het naar Algiers zenden van jonge soldaten laten de gemoederen niet met rust. In geweten vragen vele leden van katholieke en socialistische jeugdorgani saties zich af of zij op dit moment aan een dergelijk bevel deel te nemen aan een broederstrijd wel mogen gehoorza men. Deze kwestie is zo hoog opgelopen, dat de hoofdredacteur van het katholie ke dagblad „La Croix" het nodig geoor deeld heeft een doorwrocht artikel hier aan te wijden, evenals in het maandblad van de Dominicanen, „La Vie Intellec- tuelle". Beide komen tot de conclusie dat dienstweigering a priori voor uit zending naar Afrika niet geoorloofd is, maar dat de soldaat in een concrete si tuatie kan komen, waarin bezwaar ge maakt zou kunnen worden tegen de uit voering van een bepaald bevel. Doch dit is een kwestie terzijde van het debat over de Algerijnse kwestie. Ernstig ge noeg evenwel om er even bij stil te staan. De „Hofreitschule", de internationaal vermaarde Spaanse rijschool van de Habsburqers, is na 10 jaar vrijwillige ballingschap in Opper-Oostenrijk weer in de oude traditionele stallen, de Win terreitschule nabij de Hofburg, in We nen teruggekeerd. De 48 „dansende" Lippizaner heng sten kwamen gistermorgen uit het stad je Wels in Opper-Oostenrijk in tien vrachtwagens op het Westbahnhof in de Oostenrijkse hoofdstad aan. De „Hofreitschule" is de enige rij school ter wereld, die de klassieke tra dities van de hogeschool nog ten volle handhaaft. In 1945, toen het „Rode Le ger" Wenen naderde, werd de school eerst naar Zwitserland en toen naar Wels geëvacueerd waar de Ameri kaanse bezettingsstrijdkrachten zich ge ruime tijd over de paarden ontfermden. De beroemde Lippizaner hengsten ko men donker ter wereld en worden pas na ongeveer tien jaar wit. De dieren, die op de maat van de muziek kunnen walsen, stappen, buigen en op hun achterbenen lopen, hebben onder leiding van overste Alois Pod- hajsky sinds hun evacuatie uit Wenen talrijke internationale tournees gemaakt, o.a. naar de Verenigde Staten, Canada en tal van West-Europese hoofdsteden. Koningin Elizabeth van Engeland heeft enkele Weense Lippizaners bereden. Weken van tevoren heeft men in de Oostenrijkse hoofdstad al porceleinen bakjes, tissues en kleuretsen kunnen kopen, waarop de beroemde dieren zijn afgebeeld. De kranten in Wenen hebben lange artikelen afgedrukt onder de ti tel „De sprookjesschimmels keren te rug". (UP) De Stichting van de Arbeid heeft de regering verzocht, de S.E.R. een advies te doen uitbrengen over de mogelijk heid tot verkorting van de arbeids duur Reeds in het begin van het jaar heeft het N.V.V. deze kwestie bij de Ferdinand Billa, de voormalige directeur van de straf gevangenis van Pont l'Evêque in Frankrijk, heeft drie jaar gevange nisstraf en een boete van 500 gulden tegen zich horen uitspreken wegens de zeer eigen visie die hij op zijn taak had. Vier maanden gevangenisstraf kreeg George Gnudde, de vroegere eigenaar van het restaurant dat tegenover de gevangenis ligt. Op 27 oktober moeten Bella, Gnudde en zes oud-gevangenen in Caen nog terecht staan wegens een serie andere beschuldigingen, welke voortvloeien uit de twee jaar dat Billa de leiding heeft gehad van de prettigste gevangenis van Frankrijk. Tot medio 1947 stond Pont l'Evêque alleen maar bekend om zijn op de tong smeltende Normandische kaas, maar later in dat jaar ging van Parijs tot Marseille de roep door de onderwereld dat het goed toeven was in de gevangenis van Pont l'Evque, als men toch de gevangenis in moest. In de officiële akte van beschuldiging werd gezegd, dat Billa, een dikke man, met een goedig gelaat en grijs haar, de sleutels van de gevangenis praktisch had overgedragen aan Gnudde en zes andere kopstukken onder de gevangenen. In de meeste cellen kwam radio. De hoofdmannen kregen het ontbijt op bed, aangedragen door „gewone" gevangenen en met gulle hand werden pasjes uitgereikt aan gevangenen die een week eindje naar Deauville of Le Touquet wilden. De gewone gevangenen kregen gevangeniskost, maar de hoofdmannen kregen uitgezochte delicatessen en een speciaal wijntje. Toen een bewaker eens een mending wijn wilde terugsturen krachtens de gevangenisbepalingen, kreeg hij van Billa. die op de hoofdmannen wees, te horen: „Dat eldt niet voor hen Zij zijn intellectuelen." Billa's eigen zitkamer werd ingericht voor het ontvangen van ezoek door gevangenen Sommigen hunner gaven echter aan het aburig hoteJ de voorkeur. Zelden liet een gevangene na op tijd terug te keren van een vrij veekendje Maar als er zo nu en dan eens een zijn goede manieren crgat, was er nog geen man over boord De gang van zaken in wat de Franse kranten nu de „vrolijke evangenis" van Pont l'Evêque noemen, kwam al op even typische vijze aan het licht Aanleiding werd de ontsnapping van zekere lèné Girier, die de gevangenis had verlaten door de tralies van zijn •el weg te zagen. Toen hij weer opgepakt werd, vertelde hij aan de lolitie: „Natuurlijk had ik me de moeite van het zagen kunnen besparen. Ik had gewoon de hoofdpoort uit kunnen lopen. Maar k wilde'de hoofdbewaker niet in moeilijkheden brengen. Hij is mij :eer sympathiek." Dat was in begin 1849. Billa werd onmiddellijk ontslagen. Maar het heeft nog tot gisteren geduurd, voor hij in de beklaagdenbank terecht kwam. Stichting van de Arbeid aanhangig ge maakt. Waarschijnlijk heeft de ontwik keling in België en Duitsland ook de andere bonden die aanvankelijk nogal terughoudend gestemd waren, de nood zaak van een studie doen inzien. Een dergelijke studie vertoont intussen zo veel facetten, dat er ongeveer drie jaar mee gemoeid zouden kunnen zijn. Ook op internationaal niveau is deze kwestie in studie, namelijk bij het In ternationaal Arbeidsbureau te Genè- ve Het onderzoek is daar nog niet zo ver gevorderd, dat de kwestie in 1956 concreet aan de orde zou kunnen wor den gesteld. In de vraagstelling waarmee de Stich ting haar verzoek aan de regering ge richt heeft, wordt op vele aspecten, die met het probleem samenhangen, de aandacht gevestigd, zoals het probleem van de vrjje-tijdsbesteding de invloed van het kostenpeil en de verhouding waarin de wens staat 'en opzichte van de vervulling van andere sociale wen sen. Op het bekende verlanglijstje van het Centraal Planbureau staat de invoering van de vijfdaagse werkweek genoteerd voor 1250 miljoen gulden. De Stichting heeft zich in de vraagstelling echter niet vastgelegd op een vijfdaagse werk week, want ook de mogelijkheid van een verkorting van de arbeidsduur per dag bij een normale werkweek zal door de S.E.R. bekeken moeten worden. De 45-jarige arbeider Jack H. Bra- cey te Hobart op Tasmanië heeft de hoofdprijs in een loterij gewonnen en daar hij vier-vijfde van een heel lot bezat, won hij niet minder dan 1 182 000 gulden, de grootste prijs, die ooit in deze loterij is uitbetaald. Bracey, die op een kwekerij werk zaam is, werd nog een ogenblik voor een moeilijke keus gesteld. Een mil jonair, Arthur Drysdale, die de Tas- maanse loterij organiseert, liet Bracey namelijk de keus tussen het contante bedrag of een van de beste hotels in Hobart. Bracey aarzelde echter niet lang en koos het geld, hoewel het ho tel geschat werd op een waarde van met minder dan 1,702.000 gulden. Bracey betaalde 42 gulden voor het lot en tot gistermorgen had hij dit hele lot alleen. In de loop van de ochtend kwam echter de echtgenote van zijn werkgever, mevrouw Page, bij hem en vroeg Bracey of hij haar een-vijfde lot wilde verkopen. Deze gelukkige ingeving bracht haar het lieve bedrag van 238.000 gulden op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1