T rJhAJU representeert de Europese radio-industrie Week lang T.V.-uitzendingen ook op middaguren „Het Vaderland" verwacht diplomatieke moeilijkheden Grote nederlagen van Haarlemse handbalsters i Het raadsel vanTuaim Mor De nieuwe bisdommen Inschakeling Raad van State? Miss Chadwick weer het Kanaal over Lichamelijke conditie vooruitgegaan KRUISWOORDRAADSEL r naar J WOENSDAG 12 OKTOBER 1955 PAGINA Communisten willen Indonesische regering op „brede basis" Minister Zijlstra: Basering op toestand van depressie is gevaarlijk Katholieke Illustratie CL LI IUDU LSlllg, AANGEREDEN MAN ZONDER HULP LATEN LIGGEN Oud-bedrij f sl ei die r van dakpannenfabriek vrijgesproken '\A- at, Rel op West-Duitse boekenbeurs Diamantindustrie heeft in 1954 niet gefloreerd Staking in diamant industrie in Antwerpen Candidatentoernooi HET PRO-TEKEN Meer mans met worst! Recordjacht in ijskoud water WEER GEEN WED STRIJD AMiSTERDAM— BRUSSEL Matthews weer in Engelse elftal EngelandNederland jeugd Training Ned. elftal Werner Haas op „verbodeni paden" Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag stil; s =8r ontgroenen;" 9. nor:?; .slenk; 10! noenmaal; - el; 11. ets; - brij; V oetbalprogramma U.D—Nederlands amateurelftal Vrijspraak voor handballer De radiotentoonstelling Firato die van 19 tot en met 25 oktober in het R.A.I.- gebouw in Amsterdam zal worden ge houden, zal de bezoeker een nagenoeg volledig overzicht geven van wat er in Europa op het uitgestrekte radioge- bied wordt gepresteerd. In feite zou men over een elektronikatentoonstel- ling dienen» te spreken, aangezien juist de elektronïka het belangrijkste ele ment is, dat in het radio- en televisie wezen een grote vooruitgang heeft ge bracht. Voor de duur van de expositie «al de Nederlandse Televisie Stichting elke dag van 14 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur in de ether zijn. In het gehele land zullen ook de middagprogramma's gevolgd kunnen worden. Op deze middagprogramma's worden voornamelijk films vertoond op zender vier. De Nederlandse Radio Unie zal tij dens de tentoonstelling op enkele uren F.M.-uitzendingen verzorgen, tenmin ste, als de regering hiervoor haar toestemming geeft. Gebeurt dit niet, dan zal de Verbindingsdienst van de De Indonesische communistische partij heeft gisteren een lans gebro. ken voor oprichting van een coalitie regering, geleid door de nationalisten en de Mohammedanen, met zetels inge ruimd voor de communisten. Zulk een kabinet, dat een anti-koloniale politiek zou voeren, zou de „meest acceptabe le' regering zijn, zo verklaarde partij leider D. N. Aidit in een perscommuni qué. Aidit opperde de vorming van een kabinet met aan het hoofd de nationa listen en de Nahdatal Ulama, met ver dere deelneming van de communisten, de Masjumi en andere partijen. Aidit zei: „Met deze combinatie zou de nieuwe regering geen oppositie onder ogen behoeven te zien. Alle kracht van het volk zou gericht kunnen worden op bestrijding van onze vijanden van buitenaf en op de binnenlandse op bouw". Bevoegde waarnemers gelo ven niet erg aan communistische deel neming aan het kabinet dat gevormd zal worden als resultaat der verkie zingen. Zij zien de communistische ver klaring ais een verkapte uitnodiging aan de nationalisten en de Nahdatal Ula ma een kabinet te vormen, dat de communisten in het parlement zouden steunen zonder feitelijk zitting te ne men in het kabinet. Intussen is, volgens de telling die United Press bijhoudt, de stand der ver kiezingen: P.N.I. (nationalisten) 7.558.044; Mas jumi 7.167.418; Nahdatal Ulama (ortho doxe Moslems) 6.463.362; P.K.l. (com munisten) 5.894.832. Deze cijfers heb ben betrekking op meer dan 60.000 van de 80.000 stembureaux. Mohammed Natsir, voorzitter van de Masjumi, heeft de communisten ervan beschuldigd, dat zij gedurende de ver kiezingen in vele gebieden de kiezers geïntimideerd hebben. Hij zei, dat in een gebied in midden-Sumatra 60.000 kiesgerechtigden niet ter stembus gin gen, omdat zij represailles vreesden, in dien zij niet voor de communisten stem den. In vele gebieden. aldus Natsir, hadden de communisten gezegd: „Wij weten hoe jullie stemmen." Open stem hokjes maakten de vrees van de men sen, dat de stemming niet werkelijk geheim was, sterker. In sommige hok jes maakte de afmeting van het stem biljet het mogelijk voor anderen, om te zien welk partijsymbool een kiezer doorprikte. Natsir zei, dat hij de onregelmatig heden bij de regering zou rapporteren en zou verzoeken een onderzoek hier naar in te stellen. (U.P.. Rtr.) Op een vergadering van de antirevolu tionaire kiesvereniging te Amsterdam heeft minister Zijlstra een waarschuwing laten horen tegen een te grote angst voor een economische crisis. Volgens de minister was deze angst zelf een bedreiging voor het economisch le ven. Wanneer men zich baseert op een toestand van depressie loopt men gevaar een depressie te ontketenen. De minister laakte het bedrijfsleven, dat minimumprijzen wil vaststellen, hoewel de ze thans niet nodig zijn. Hij benadrukte het belang van prijsstabilisatie en ver klaarde, dat de stabilisatie van de lonen gehandhaafd moet blijven, voorzover die voor een stabiel prijsniveau noodzake lijk is. In verband met de reis van het Ko ninklijk Paar naar de West schrijft de reizende redacteur der K. I., J. W. Hof wijk, in het nummer van deze week over de bijzondere betekenis van deze reis en geeft daarbij enige persoonlijke herinneringen aan vorige officiële be zoeken van Koningin en Prins, ge ïllustreerd door een reeks foto's daar van. Verder is er een causerie over de Nederlandse goochelaar Fred Kaps, die reeds tweemaal de titel van we reldkampioen in het goochelen heeft behaald en bepaald wel de vlugste vingers ter wereld heeft. De reeks artikelen over het gangsterdom en de corruptie in de haven van New York wordt vervolgd, ditmaal onder de ti tel „Het gebed van stakende boot werkers". Jan Glissenaar, van de jeep-expres, vertelt bij een reeks foto's van Peter Pennarts ov;r de Indische stad Madoerai en het tempelcomplex van Minaksji, dat het hart der stad vormt. Het indertijd door Charles Lind bergh zelf geschreven boek over zijn oceaanvlucht, waarvan de K. I. twee jaar geleden de eerste publicatie in Nederland heeft gebracht, wordt nu in Amerika verfilmd met James Stewart in de hoofdrol; het nummer van deze week bevat daarover een artikel met taferelen uit de film. Ook is er een reportage over een „bruiloft zonder bruid" in Zuid-Algerië. Jan Cottaar schrijft over de aanstaande ontmoe ting tussen Nederland en België. Brazilië Kubitschek. wiens ver kiezing tot Braziliaans president prac- tisch zeker is, heeft aangekondigd, dat hij naar Europa en de Verenigde Staten zal gaan om wat uit te rusten van de verkiezingscampagne. Koninklijke Landmacht, die eveneens op de Firato exposeert, de verzorging van de F.M.-programma's overnemen. Ook zullen door middel van de F.M.- zenders van de militaire Verbindings dienst aan de exposanten aanwijzingen worden gegeven. De F.M.-uitzendingen zijn te beluisteren op 99,6 Mhz. Er is voorts een verrassing voor elke dui zendste bezoeker: deze mag een keuze maken uit een radiotoestel, een band recorder, een platenwisselaar, of een radiobouwdoos. De deskundige bezoe kers zullen kennis kunnen nemen van tal van nieuwtjes. Er zal bijvoorbeeld in (doorzichtig) plexiglas een transistor- ontvangapparatuur te zien zijn. De fa brikant deelt daarbij mede dat seriefa- bricage in technisch opzicht mogelijk is. Er is voorts een leugendetector voor zelf bouw uitgestald. Enige centrale antennesystemen wor den aanschouwelijk beproefd. Een voor Nederland technisch novum is de spi raal-televisie. De Nederlandse Televi sie Stichting heeft een stand waarin onder meer een maquette van een TV- studio te zien is. Gaarne had men de werkelijke apparatuur en handelingen in een TV-studio willen tonen, maar gebrek aan ruimte heeft het tentoon- stellingsbestuur ook in andere opzich ten beperkingen opgelegd. Een TV-ga- lerjj geeft een beeld van alle nationale en internationale meakej». Ook grammo fooninstallaties en onderdelen in grote verscheidenheid zullen de geïnteresseer den boeien. Velen zullen „eindelijk" zuchten, als zij vernemen dat een gro te Duitse fabrikant radiotoestellen met een moderne Industriële vormgeving zal exposeren. Daar deze zesde Firato representa tief voor de Europese industrie zal wor den, verwacht men grote belangstelling uit het buitenland. Daarvan zijn trou wens al vele voortekenen. Meer dan honderd stands zullen 6000 m2 volko men in beslag nemen. In vijf zaaltjes worden nog geregeld demonstraties ge geven. Dinsdag zijn op de rijksweg langs het kanaal naar Gent ter hoogte van Sluiskil twee auto's met elkaar in bot sing gekomen, waarbij een man het leven heeft verloren. Een bestelwagen- tje van de Zeeuwsch-Vlaamse water leidingmaatschappij naderde uit de rich ting Sas van Gent, terwijl uit de te genovergestelde richting een geladen tankwagen kwam op een plaats waar aan de weg werkzaamheden werden uitgevoerd. Beide wagens kwamen met elkaar in aanraking. Het bestelwagentje werd door de tankwagen geramd met het gevolg dat het wagentje ernstig werd beschadigd en de bestuurder le vensgevaarlijk werd gewond. Tijdens het overbrengen naar het r.k. St.-Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil is deze, de heer Tel uit Terneuzen, opzichter bij de Zèeuwsch-Vlaamse waterleidingmaat schappij, overleden. De Arnhemse rechtbank heeft een in gezetene van Gennep veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en negen maanden ontzegging van rijbevoegdheid. De eis was een maand gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor de duur van een jaar. Hij heeft 29 juni in de St. Annastraat te Nijmegen omstreeks kwart voor één 's nachts met zijn auto een man aange reden en het slachtoffer laten liggen. De man die volgens de getuigen dron ken was, overleed spoedig na de aan rijding. Schuld aan het ongeluk zelf speelt in deze zaak geen rol, aldus de dagvaarding, wel het feit van het hulpe loos achterlaten van het slachtoffer en de poging zich te onttrekken aan een onderzoek. Het Amsterdamse gerechtshof heeft conform de eis een 61-jarige oud-be drijfsleider van een dakpannenfabriek uit Utrecht vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot vernieling of beschadiging van de walsapparatuur van de fabriek door het stoppen van een dikke moer in een voor verwerking ge reed liggende hoop klei. De rechtbank te Utrecht had de verdachte ontslagen van rechtsvervolging, omdat zij, hoewel het feit bewezen werd geacht, het tenlaste- gelegde niet strafbaar had bevonden. 40. Geschrokken haast Eric zich in de richting vanwaar de smartelijke schreeuw klonk. Het bange vermoeden dat het janken van zijn hond afkom stig is, wordt bewaarheid, als hij het dier even later op zich toe ziet hinken. Een afgebroken pijl steekt uit een voorpoot. Ondanks deze verwonding springt het dier echter uitgelaten om Eric heen en laat rustig toe dat Eric het pijl- stompje verwijdert en de wond reinigt. Het ziet er gelukkig niet ernstiger uit dan het is, al zal Wolf wel enige tijd op drie poten blijven lopen. „De schurk achtige Saran heeft je dus te pakken genomen", moppert Eric. Hij streelt het dier zacht over de kop en staart fronsend voor zich uit, terwijl hij de loop der gebeurtenissen nog eens zijn gedachten laat passeren. Het is allemaal even vreemd en geheimzinnig. Er is echter één ding dat hem nu duidelijk voor de geest staat: hoe verraderlijk Saran's gedrag ook geweest is, toch hebben de gebeurtenissen wel bewezen dat de Koning van de Ulaid op vele punten de waarheid gesproken heeft. Vergeleken mét Servüs' bewering, dat Monbch, de opperste der Druïden, zijn vrouw kent en weet wat er met haar gebeurd is, zou dus Sarans uitlating, dat de krijgers op de grensvesting meer van haar wisten, dan zij wilden vertellen, pok een grond van waarheid kunnen bevatten en bij alles speelt de geheimzinnige naam Tuaim Mor een rol. „Een grensvesting, twee dagreizen naar het Noorden", mompelt Eric en eensklaps staat zijn be sluit vast. „Waar dat Tuaim Mor ligt weet ik niet, ouwe jongen", zegt hij tot zijn hond, „maar wij zullen Saran's spoor volgen, dan kómen wij er waar schijnlijk vanzelf. Ik moet mij al recht vergissen, als die grafheuvel niet de sleutel, tot de oplossing van al deze raadselen verbergt". Het liberale blad „Het Vaderland" heeft commentaar geleverd op de aan wijzing van twee nieuwe bisschopsze tels, waarbij gesteld wordt, dat diplo matieke moeilijkheden over deze aan gelegenheid niet uitgesloten zijn en waarbij gesuggereerd wordt, dat de Raad van State bij deze zaak moet worden ingeschakeld. „Het Vaderland" herinnert er aan, dat volgens artikel 5 van de wet op de kerkgenootschappen hoofden, die kerkgenootschappen vertegenwoordi gen of besturen de goedkeuring van de Kroon behoeven op de plaats van ves tiging. De Raad van State dient hier voor te worden gehoord. Het Haagse blad stelt vervolgens, dat de Paus wel de Nederlandse regering op de hoogte heeft gesteld van zijn voornemen in Rotterdam en Groningen bisschopsze tels te vestigen, maar dat de regering het niet nodig heeft geacht de wette lijke goedkeuring te verlenen, omdat de ze kwestie niet de bevoegdheden van de staat zou raken. De regering zou op het standpunt staan, dat het aanwij zen van een plaats tot een bisschopsze tel een louter formele kwestie is. Pas als de bisschop wordt benoemd, zou worden uitgemaakt of hij zich ook ves tigt in de plaats, waar de zetel is aan gewezen en dan zou de goedkeurings kwestie aan de orde komen. In concreto zou het er op neerkomen, dat als de bisschop van Groningen zich gaat vestigen bijvoorbeeld in Haren, maar ook te Groningen zelf, de toe stemming van de Kroon moet worden verkregen, die daarvoor de Raad van State moet horen. Het schijnt echter niet zo te zijn, dat de regering deze procedure, die niet in de wet te lezen is, heeft besproken, dan wel meege deeld aan de Pauselijke vertegenwoor diger. Men kan zich voorstellen, dat de H. Stoel de opvatting zal huldigen, dat nu twee gemeenten als bisschops zetels zijn aangewezen en de regering daartegen geen bezwaar heeft gemaakt, deze gemeenten dus de centra van be stuur van het bisschoppelijk kerkgebied kunnen worden. Eerst als besloten zou worden het feitelijke centrum in een naburige gemeente te vestigen zou de eis van goedkeuring weer naar boven komen. „Het Vaderland" besluit met de op merking, dat het heel wat beter ge weest zou zijn als de regering Rome hierover klaarheid zou hebben ver schaft. Diplomatieke moeilijkheden zijn thans zeker niet uitgesloten, te meer daar men toch wel mag verwachten, dat de Raad van State de regering zal herinneren aan zijn wettelijk recht te worden ingeschakeld. Uit goed geïnformeerde bron wordt ons hierop het volgende commentaar gegeven: de opvattingen van „Het Va- Op de In Frankfort gehouden Duitse boekenbeurs hebben enkele standhou ders de stand van de uigeverü Plesse uit Göttingen afgebroken en de inhoud uit het venster gesmeten. Plesse pronkte namelijk op zeer op vallende wijze met de volgende „we tenschappelijke" boeken: „De laatste aantekeningen" van Alfred Rosenberg, Hitlers minister voor de veroverde ge bieden in het oosten, „Ereboek der Waffen-SS" en „Waffen-SS im Ein- satz". Maar daarmee nog niet tevre den deelde de firma Plesse propagan- da-materiaal uit, waarop de Rune-te kens der SS, ridderkruisen met haken kruisen en het SS-parool: „Meine ehre heisst treue" voorkwamen. Rosenberg's boek werd aangediend als „het beslis sende werk" voor de beoordeling van de ontwikkeling van 1918 tot 1945. De leiding van de door talrijke bui tenlanders bezochte boekenbeurs had de firma Plesse reeds aangezegd de stand te verwijderen, doch collega's be sloten tot een kordate actie nog voor de tijd van het ultimatum verstreken was. (A.NJP.) derland" kunnen moeilijk grond vin den in de tekst van de wet. Hierin wordt duidelijk gesproken van „de hoofden", die kerkgenootschappen ver tegenwoordigen of besturen. Dit laat zeker ruimte voor een minder apodicti sche uitspraak dan die van „Het Va derland", als zou er geen twijfel aan bestaan of het gaat hier om de zetel van een diocees en niet om de feite lijke residentie, de plaats dus, waar een bisschop zijn residentie kiest. In de administratieve praktijk is het bewuste artikel 5 var. de Wet op de Kerkge nootschappen dan ook steeds in die geest opgevat, dat met plaats van ves tiging" juist de feitelijke residentie werd bedoeld. Zo zijn bij het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in Nederland de feitelijke residenties goedgekeurd en niet de zetels. In 1868 werd Utrecht als feitelijke residentie van mgr. Schaepman goedgekeurd en in 1870 Den Bosch als feitelijke resi dentie van mgr. Zwijsen. Het woord „hoofd" schijnt veeleer te wijzen op de persoon van een bisschop dan op de zetel van zijn diocees. Wat betreft het vermeende recht van de Raad van State, om bij deze goed keuring te worden ingeschakeld, ver dient het de aandacht, dat de wet daar over uitdrukkelijk zegt: „Voorzover goedkeuring bij de wet niet is ge schied". Hieruit kan worden afgeleid, dat dit slechts van toepassing kan z^n op de feitelijke residenties, die reeds bij het herstel der kerkelijke hiërarchie in 1853 bestonden. Van een passeren van de Kroon en de Raad van State kan, voor wie het zo leest, geen spra ke zijn. Blijkens het jaarverslag 1954 van de vereniging „Beurs voor den Diamant handel" heeft de diamantindustrie in het verslagjaar bepaaldelijk niet ge floreerd. Dit blijkt o.a. uit het feit, dat de in 1954 toegestane loonsverhogingen door de industrie niet konden worden gegeven. Niet genoeg kan er bij de overheid op gewezen worden, aldus het verslag, dat een vrije diamantmarkt in Bene- luxverband zo spoedig mogelijk tot stand moet komen. De diamant-exporthandel beleefde in 1C:4 een gunstige periode. Het verslag betreurt niettemin, dat onze regerings vertegenwoordigers bij bet sluiten van nieuwe handelsaccoorden, er nog te wei nig in slagen een contingent voor dia mant te verkrijgen. De binnenlandse handel (de handel ter beurze) bleef beneden de verwachtin gen, zowel wat betreft ruwe als gesle pen diamant. Een vrije Benelux-dia- mantmarkt zal hierin verbetering kun nen brengen, vooral t.a.v. het ruwe diamant. Wat het lopende jaar betreft, kan de diamanthandel zich in zijn relatief gun s'Le positie blijven verheugen. De in dustrie werd door een 14 weken du rende staking stilgelegd. De financiële positie der vereniging is niet ongunstiger geworden. Een staking die maandag is geprocla meerd door de Antwerpse diamantbe- werkersbond heeft zich uitge breid over ongeveer de helft van de duizend slijpers en klovers der Ant werpse diamantindustrie. De socialisti sche bond eist een loonsverhoging van tien percent. De werkgevers hebben vijf percent aangeboden. (U.P.) De uitslagen van de zevende ronde van het candidatenschaaktoernooi voor dames luiden: Lazarevic (Jsl.)Kertesz (Hong.) 10; Borisenko (Rusl.)Chau- de de Silan (Fr.) 10; Holui (Polen) Son ja Graf-Stevenson (V.S) 01; G. Gresser (V.S.)Bodo de Moschini (Arg.) 1—0; May Karff (V.S.)u-A. Ivanova (Buig.) »/2',i; Volpert (Rusl.)Olga Rubtsova (Rusl.) afgebr. (Van onze handbalmedewerker) He Haarlemse handbalsters die uitko men in de hoogste klasse van district Kennemerland hebben het er afgelopen zondag lelijk bij laten zitten. TYBB, toch heus niet de eerste de beste, bleek te gen het met tien speelsters uitkomende AOG volkomen machteloos en verloor liefst met 16. Vervolgens trok Leo- nidas tegen Ado aan het korte eind door met 17 te verliezen. Na de eerste fase van het duel tus sen TYBB en AOG was het allerminst te verwachten dat de Alkmaarse gasten toch nog met zulk een grote overwin ning schoot zouden gaan. Hun onvolle digheid speelde namelijk parten, ter wijl TYBB in het veld beslist niet de mindere was. Waren de Haarlemse da mes echter eenmaal doorgedrongen tot aan de cirkel dan bleken ze volkomen machteloos en een gemakkelijke prooi voor de verdediging van de gasten. AOG telde meer èn betere schutters, die tenslotte de grondslag voor de over winning hebben gelegd. Nadat de rust met 1—3 was ingegaan werd in de tweede helft de eindstand op 1—6 gebracht. Bij het begin van de ontmoeting tus sen Leonidas en ADO kreeg men de in druk van een débacle voor de Haarlem se dames. Reeds in de eerste de beste aanval van ADO was het raak. Na vijf minuten was het al 03. Het zag er dus somber voor de thuisclub uit, die daarna steeds moeizame pogingen deed maar er niet in slaagde het spel naar de andere speelhelft te verplaatsen. ADO bleef stukken sterker. Een strafschop, net even voor de rust, betekende intus sen 06. Tijdens de wedstrijden om de Rus sische zwemtitels zegevierde Ulvi Vook, een jeugdige zwemster uit Est land, op de 100 meter vrije slag in de matige tijd van 1 min. 9,5 sec. Uit deze tijd blijkt, dat de Russische zwem sters op deze klassieke afstand het in ternationale peil nog niet hebben be reikt. Tot de 17 buitenlanders die zijn uit genodigd om deel te nemen aan de „Ronde van Lombardije", een klassieke wegwedstrijd van 222 kilometer, op 23 oktober, behoort de Nederlander Wout Wagtmans. De wedstrijd geldt voor het klassement van de Desgrange-Colombo- prijs. Engeland is gisteren en vannacht in een dikke mist gehuld geweest. De scheepvaart op de Theems kwam vrij wel tot stilstand. Twee personen zijn om het leven gekomen bij ongelukken, die aan de mist zijn te wijten. De Amerikaanse zwemster Floren ce Chadwick heeft vanmorgen vroeg de Franse kust bereikt na in de tjjd van 14 uur en negen minuten het Ka naal te zijn overgezwommen. Miss Chadwick stapte om 01,32 uur te Sangatte bij Calais aan land, na de vo rige dag om 11.23 uur te Dover in zee te zijn gegaan. Zij werd bij haar tocht door twee boten begeleid. Slechts 12 minuten bleef zij op Franse bodem. Daarna aanvaardde zij in een der bo ter, de terugreis naar Engeland. Miss Chadwick bleef drie minuten boven het officiële Kanaal-record van 14 uur zes minuten, op 27 Augustus door de Engelsman Bill Pickering ge vestigd. Het was de derde maal dat zij een aanval deed op het record van Picke ring binnen een tijdsbestek van nog geen maand. De eerste maal kwam de haar bege leidende boot in moeilijkheden op en kele mijlen afstand van de Franse kust, de tweede maal was zij door de hoge zee gedwongen op te geven. Het was bij de voorafgaande pogingen steeds haar bedoeling de eerste non- stopzwemtocht Engeland-Frankrijk-En- geland te volbrengen. De weersomstandigheden waren niet gunstig. Het water was ijskoud en er stond een sterke wind. Florence Chadwick is er nu in totaal vier keer in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Ditmaal maakte zij haar beste tijd. Haar persoonlijk record was voordien 14 uur en 21 minuten. Opnieuw zal de eertijds traditionele wedstrijd tussen ploegen van Amster dam en Brussel aan de vooravond van Nederland—België niet gespeeld wor den. Reeds enkele jaren is de ontmoe ting niet gespeeld omdat de Belgen geen representatief elftal op de been konden brengen. Ook nu is dit weer het geval. Voor de voetbalwedstrijd Wales—En geland, welke op zaterdag 22 oktober te Cardiff zal worden gespeeld, is het En gelse team als volgt samengesteld: doel: Williams (Wolverhampton Wanderers); achter: Hall (Birmingham) en Byrne (Manchester United); midden: McGarry (Huddersfield), Wright (Wolverhamp ton Wanderers) en Dickinson (Ports mouth); voor: Matthews (Blackpool), Revie (Manchester City), Lofthouse (Bolton Wanderers), Wilshaw (Wolver hampton Wanderers) en Finney (Pres ton North End). De voetbalwedstrijd tussen het En gelse en het Nederlandse jeugdelftal zal zaterdag 5 november te Norwich worden gespeeld. Er mogen uitsluitend spelers, die na 1 september 1937 zijn geboren, aan deze ontmoeting deel nemen. De wedstrijd begint om 14.45 uur. Het feit dat ADO het nu wel geloofde was er oorzaak van dat nu ook de doel- verdedigster aan de andere kant haar talenten kon tonen, dat haar overigens, zonder zichtbare moeite, goed afging. P* overwinning voor ADO was zeker. Dat beide partijen nog éénmaal het doel wisten te vinden maakte aan de uitslag weinig uit. O. G„ in de eerste klasse, heeft ten slotte de eer van de Spaarnestad nóg hoog gehouden via een overwinning met 42 op Oranje Wit. Zeevogels bleef met 51 de baas over VBO. Met1 de zelfde cijfers verloor Adelbert, die de eer aan DIO moest laten. De verdere uitslagen luiden: 2 kl.: Concordia-HBC 22, Velsen HSV 5—2, IEV 2—ADO 2 2—5, HBC 2—DIS 2 1—1. 3e kl.: DDO—Zeevogels 2 70, DDO 2—AÖG 2 0—7. f Junioren: VBOADO 74, Adelbert Or. Wit 4—3, IEV—Tybb 2—6, Leoni dasv. Nispen 23, Concordia—HBC 1—2, Tybb b—Tybb c 10—1, Or. Wit b— AOG b 2—1. Dinsdagavond zijn de spelers van het Nederlands elftal, dat zondag a.s. te Rotterdam tegen België uitkomt, rri het Olympisch stadion bijeen geweest. Be halve de elf uitverkorenen waren ook de vier reserves Feyt, Kerkum, Brusse- lers en Schouten aanwezig. Trainer Max Merkel heeft gedurende anderhalf uur de gebruikelijke oefeningen met dit vijf tiental gedaan. De training was zwaar en zeer intensief. Dat de keuzecommissie de aanstaan de ontmoeting tegen de Rode Duivels zeer ernstig opvat, wordt bewezen door het feit, dat voor de eerste maal vóór een landenwedstrjjd de spelers niet al leen des dinsdags tezamen komen, maar dat ook donderdagavond as. een derge lijke bijeenkomst te Amsterdam wordt belegd. Tijdens de training van dinsdag avond bleek, hoe stérk de lichamelijke conditie van de spelers is vooruitgegaan en dat het tempo van uitvoering hoger ligt dan het vorig seizoen en aanmer kelijk hoger dan twee en meer jaren ge leden. De keuzecommissie veaaamelt sater- dagmiddag de spelers en de reserves van het Nederlands elftal in een hotel ergens in Nederland. De ex-wereldkampioen Werner Haas, die op zijn motor -kortgeleden de 2400 m. hoge Nebelhorn in Beieren beklom, heeft een bekeuring gekregen wegens het overtreden van de verkeersvoor- schriften. „Haas reed bij zijn Beklimming over paden die voor motorvoertuigen verbo den zijn", zei de commissaris van poli tie van het nabij gelegen Oberstdorf. „en dit staat niet alleen duidelijk langs de wegen aangegeven, maar dat moet voor iedereen vanzelfsprekend zijn". Haas volvoerde zijn gevaarlijke klim in 1 uur en drie kwartier. Het grootste gedeelte van de tocht leidde over paden met een stijging van 35 tot 63 procent. f i J V r- i 9 /O N n Al /f Aó 'f Zo Jt n JJ jr Jé JJ '3 Jo 3* Ji f 3S ji Horizontaal: 1. Zoals de akten getuigen (lat.); 3. landbouwwerktuig; 5. beschadiging; 7. bonthuid; 9. meisjesnaam; 10. oosterse jongensnaam; 12. houding; 14. larve; 16. rivier in Duitsland; 17. goud (fr.); 18. eenheid van kracht (afk.); 19. knol gewas; 23. zoogdier; 27. berg;'28. onge dierte; 30; eikenschors 31. Opera; 33. telwoord; 35. voorzetsel; 36. te zijner plaatse (lat;). Verticaal: 1. deel v. e. huis; 2. water in N.Brabant; 3. water in Friesland; 4. glibberig; 5. biljartstok; 6. naamloze vennootschap (fr.); 7. onmeetbaar getal; 8. pers. vnw. (duits); 9. uitroep; 11. zangnoot; 13. on der het nodige voorbehoud (lat.); 15. zeepwater; 16. in orde; 19. deel v. d. mast; 20. op de wijze van; 21. vrouwe lijk dier; 22. reeds; 24. kleur; 25. lid woord; 26. maanstand (afk,); 28. fami lielid; 29. deel v. d. bijbel; 32. kinder- groet; 34. bestaat. Horizontaal: 1. bot; - atoom; - roerdomp;,- ja; 3. ar- nuM-ae.; -...tor; 4. blein: t lew; 5. aar; - Amerika: 6.- mm:: -» buit: --sla; 7. leem- Verticaal: 1. Brabangoritie; 2., oorlam; - noot; 3. te merjj,,: lt. - és; 4. roi; - begin; 5. Ade nauer; - mij; 6. tod; - mimosa; 7. ome let; - elan; 8. op; - er; - snel; 9. twis ten; 10. Jo; -f klinker; 11. garnaal; - lij. WEST I. Tweede klasse A: HBC— Zaandijk. B: OVVO-Zeeburgia. Derde klasse A: ZWZilvermeeu wen; ZAP—Always Forward; WSV '30— Purmersteijn; B. Alcm. VictrixAlkm. Boys; EHS—Velsen; C. Wilskracht— KBV, Vierde klasse B: Monnikendam—BK EDO; F: NFCDVAV. Zaterdag 15 oktober wordt 's middags om half vier op het terrein van U.D. te Deventer een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een versterkt U.D.-elftal en een Nederlands amateurteam. De samenstelling van het Nederlands amateurteam is als volgt: doel: Van der Land (H.B.S.)achter: Moolhuyzen (Quick, Nijmegen) en Oude Nampsen (Robur et Velocitas); midden: Duinker (Concordia), Molijn (H.F.C.) en H. P. Hardenbol (Kampong); voor; Grijsseels (V.O.C.), Colthof (H.V.V.), Barkey (Qiiick, Den Haag), Bouwens (A.F.C.) en Meekers (Z.A.C.). Conform de eis heeft het Amster damse gerechtshof de 19-jarige J. T. W. uit Utrecht vrijgesproken van het hem ten „laste gelegde;., hijzou op 19 sep tember van het vorige jaar tijdens een handbalwedstrijd een speler van de tegenpartij een trap tegen het hoofd gegeven hebben. De Utrechtse recht bank heeft hem destijds veroordeeld tot een geldboete van ƒ50. donderdag HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram-, 74.5 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 gram., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 Franse chansons, 12.00 Angelus, 12.03 lunchconc., 12.33 wii van het land, 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 zang en piano, 13.45 gram. NCRV: 14.00 gram., 14.45 vrouw, 15.15 amus. muz.. 15.45 gram., 16.00 prot. pr., 16.30 piano, 17.00 jeugd, 17.30 gram., 17.40 koersen, 17.45 Negro-spirituals, 18.05 gram., 18.15 strijkkwartet, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.10 gram-, 19.20 sociaal perspectief, 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 gevar. progr., 21.45 gram., 22.00 tijdschriftenkron., 22.10 gram., 22.45 prot pr., 23.00 nieuws, 23-15 sport, 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8-00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 mensendieck-oefeningen, 9.10 huisvrouw, 9.15 gram.. 9.40 prot. pr., 10.00 gram., 10.50 kleuters. 11.00 huis vrouw, 11,15 gram., 11.30 caus.. 12.00 zang en piano, 12.25 ln 't spionnetje, 12.35 instr. trio, 12.50 bedrijfsleven, 13.00 nws.. 13.15 gram., 13.20 Promenade-ork., 13.55 koersen, 14.00 gram., 14.15 hoorspel. 14.45 sopr. en piano, 15.15 zieken. 16.00 gram., 16.15 voordracht, 16.35 gram., 16.45 jeugd, 17.30 lichte muz., 17.45 regeringsuitz 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18-25 theater- ork. en solist, 18.55 brief uit Londen. 19.00 kleuters, 19.05 cabaret, 19.25 piano, 19.45 jeugd, 20.00 nieuws, 20.05 caus., 20.10 ork.conc., 20.55 klankbeeld, 21.25 gram., 22.05 hoorspel, 22-50 sport, 23.00 nieuws, 23.15 act., 23.25 lichte muz. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. KRO: 20.15 Act. en weerber. 20.35 V. d. vrouw. 20.45 Kookpraatje. 20.55Film. 21.10 0. uur 10, T.V.-spel. 21.40-21.45 Epiloog. ENGELAND, BBC, home service, 330 m: 14,20 gevar. muz., 19.30 operamuz., 20.15 kamermuz. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12-30 gevar. muz., 13.00 ork.conc., 14.00 dansmuz., 16.00 lichte muz., 16.45 gevar müz., 17.45 mil. ork., 18.15 ork.conc., 0.15 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 operette- muz, 14.15 lichte muz., 16.00 filmmuz., 16.25 viool en piano, 19.30 ork.conc., 22.10 lichte muz., 0-35 dansmuz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 12.30 ork.conc., 13.22 ork.conc., 16.45 vlooi en piano, 18.00 ork.conc., 20.09 ork.conc. 23.05 'moderne muz. BRUSSEL, 324 m: 14.00 Engelse les, 14.30 Franse les, 18.15 Vlaamse liederen, 21.30 jazzmuz., 22.15 pianorecital. 484 m: 15.00 Nationaal ork. en piano duo, 16.05 lichte muz., 22.15 balletmuz- DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. jeugd. 17.00 V. d. vrouw. 17.20 Opsporingsdienst en progr.overz. 20.00 Rèp. 20-50 T.V.-spel. 22.00 Antieke munten. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: 19.00 Testbeeld. 19.15 Gram. 19-30 Openingsbeeld. 19.31 T.V .-nieuws. 19.55 Op bezoek bij ceramisten. 20-21 Film. 22.00 T.V.-meuws. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz.: 16.45 Testbeeld. 17.00 V. d. kind. 17.45 La Clé des Champs. 18.20-18:35 V. d. vrouw- 19.45 Testbeeld 20.00 Act. 20.15 Journ- 20.40 Réponses l'oeil. 21.30 Film. 22.30 Wereldnieuws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2