Sint-Nicolaas dit jaar niet door Haarlem-Noord D.K.W. Actueel winter program van Haarlemse Sint-Adelbert Twee Flierefluiters op bezoek bij de Haarlemse K.A.B. TILBURY SHAG dÓUCHEBADBEDRIJF heeft te kampen met afnemende bedrijvigheid NYGEN Tenzij in een gesloten auto naar een rustig plekje Politie maakt bezwaar in verband met verkeersveiligheid afl v. Empelen De nieuwe GARAGE DEN HOET Opvoedingsproblemen en het contact met niet-katholieken TAXI 18000 Drie paarden op hol door Heemstede Lang, dun en lekker VIJF NIEUWE BILJARTS BIJ BRINKMANN OP DE MARKT Kegelbaan behoort tot het verleden Literaire avond in Utrecht GENERAL TIRE Uit STAD I en WOENSDAG 12 OKTOBER 1955 PAGINA 3 Een ,,echt apart" bloems tukje Bloemenmagazijn 20 JAAR FRANOrSCUlS- HUIS IN OUD- SCHOTEN geëxposeerd WYNAND FOCKINK f||\ hééél oude jenever zoal» U die ook drinkt in ons proef-' lokaal in de Pijlsteeg te Amsterdam SUPERIOR (m*t~ n eterkte emn 40*/,; f 8.75 per liter LAST VAN DIARRHEE? Burgerlijke Stand Haarlem Zij verkozen de vrijheid Drie automobilisten setten vergeefs achter volging in H. Familie in Oud-Schoten in het zilver Omgeval tijdens gymnastiek oefeningen PUUR on VIRGINIA OU CT Uit de gemeentebegroting van Zandvoort: Beurs van Amsterdam Beurs van New Y ork Vereniging van Letter kundigen in het goud FAILLISSEMENTEN Twee jongelui in een IHaarlems hotell van hun bed gelicht DeTenige* autoband met voor^ [personenwagens! GENERAL •ode mzoz ddAd?fa? wee-oef dutiZ? Winnaars sportprijs- vraag Verdeling woonruimte in Haarlem Zalennood in Haarlem De komst van Sint-Nicolaas dit jaar In Haarlem zal naar alle waarschijn lijkheid niet door iedereen met enorm enthousiasme worden begroet. Het ziet er althans naar uit, dat de goedheilig man het tienduizenden inwoners tellen de gebied ten noorden van het sta tion niet zal bezoeken. De Haarlemse politie acht een uitbundige intocht per rijtuig in Noord gevaarlijk in verband met het intensieve verkeer. De erva ringen van het vorig jaar zijn van dien aard geweest, dat weliswaar ongevallen niet gebeurd zijn, maar dat men aller wegen de handen vol had om de kin deren (en de ouders) voor onheil te behoeden. Vanwege de winkeliersverenigingen was verwacht, dat de Intocht van Sint- Nicolaas ongeveer hetzelfde verloop zou hebben als het vorig jaar, uiter aard met ondergeschikte wijzigingen om de feilen van de eerste intocht te on dervangen. De opzet was ook in die geest geprojecteerd, maar de politie maakte haar bezwaren. Men meende een oplossing gevonden te hebben door Sint-Nicolaas na zijn intocht in het cen trum van de stad in een gesloten auto te laten stappen en dan naar Noord te laten rijden, waar hem op een rustige plaats een ontvangst zou kunnen worden bereid. In dat verband werd gedacht aan de Pijnboomstraat. Met name voor de winkeliersvereni ging „Gen. Cronjé" zou een dergelijke onderneming zeer teleurstellend zijn, want dat zou betekenen, dat de Sint geen tocht kan maken door het Juliana- park en de Cronjéstraat. Waar de za ken vermoedelijk zo komen te staan, zal het niet verwonderen, dat genoem de winkeliersvereniging haar aandeel in de intocht liever niet neemt. Voor de vereniging en niet in het minst voor de jeugd uit Noord zou dat te betreu ren zijn. Drie en twintig jaar hebben de winkeliers in dat stadsdeel er voor ge zorgd. dat de Sint een alleszins feeste lijke intocht werd bereid. Kosten noch moeiten werden gespaard en het vorig jaar heeft men het toch wel belangrijke offer gebracht om het eigen feest een onderdeel te doen worden van een al gemeen Haarlems Sint Nicolaasfestijn. Men kan er inkomen, dat de winke liers van de Rijksstraatweg dit jaar de komst van de Sint moeten laten schie ten. Het verkeer daar ter plaatse is inderdaad levensgevaarlijk en geen hon derd politie-agenten vermogen het ver keer zodanig in bedwang te houden, dat de lieve jeugd, die nu eenmaal, zo als het vorig jaar is gebleken, bij de intocht niet te stuiten is, geen gevaar loopt. Overigens lijkt het toch met he lemaal onmogelijk om een bepaalde re geling te treffen, waardoor de winke- CINEMA PALACE: Eskader acht keert te rug, 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7, 9.15. fkANS HALS: afgekeurd. L1ÓO: Avontuur tn Hongkong, 14 Jaar. TiJ- den: 2, 4.15, 7, 9.15. Luxor: Papaverl, volwassenen. Tijden: 2, 7> 9.15. G«jaagd door de wind. 14 nnxv- a- 7- 2.30 'l 9 15 ontvoerd. 18 l«r- Tijden: STUDIO: Notorious, volwassenen. Tilden: 2.15, 7. 9.15. MINEHVA: Mrs. Miniver, 14 jaar 8.15 u. Woensdag 12 oktober Concertgebouw, 8 uur: Opera Italiana; tuinzaal: Vrouwenkoor „Zigea", concert, Stadsschouwburg: „Kennemer Kunst kring" met „Het lied van alle tijden Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit: Voordracht door dr. C, J, Schuurman. Levensangst en levenskunst, 8 uur. Leeuwerik: Lezing voor de Ned. Geneai. Ver., 8 uur. Donderdag 13 oktober Frans Halsmuseum: Kamermuziek-avond, S uur. Minerva: Volksuniversiteit. Lezing door prof. dr. R. van Brakel Buys over „Mo hammedanisme", 8 uur. Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Moord en doodslag", 8 uur. liers op de Rijksstraatweg aan hun trek ken komen. Anders is het gesteld met de Cron jéstraat en het Julianapark, waarbij wü in dit geval de Schoterweg moeten inschakelen. Daar is het geen moeite om het zware verkeer uit de winkel straten gedurende enkele uren te weren om Sint-Nicolaas gelegenheid te geven zijn intocht op de vertrouwde wpze te houden. Of het zou zo moeten zijn, dat de po-, litie reeds haar handen vol heeft om de zaken die bewuste woensdagmiddag op 16 november in het centrum te re gelen, waardoor Noord er bij in zou moeten schieten. Maar daar stellen de Noorderlingen terecht tegenover, dat zij minsten evenveel rechten hebben als de mensen in het centrum van de stad, temeer waar het hier gaat om het De- houd van een jarenlange traditie, e Haarlems Bloei intussen zou niets lie ver wensen, dan dat de intocht weer al gemeen wordt, maar het ziet er naar uit, dat de politie haar bezwaren bluft handhaven en alleen accoord kan gaan met een Sint-Nicolaas, die in een ge sloten auto naar een rustig plekje in Haarlem-Noord trekt. Wellicht kunnen nieuwe besprekingen, die zeer zeker niet uit zullen bluven, een gelukkiger oplossing brengen, waar- door ook Haarlem-Noord de Sint hartelijke wijze kan begroeten. op Advertentie is niet duurder dan iets wat U overal ziet. Dit is alleen een kwestie van opmaak. Voor artistiek verzorgd bloem werk BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 Het is deze maand twintig jaar ge leden dat het St. Franciscushuis aan de Eemstraat in Haarlem-noord in ge bruik werd genomen. De leidsters en leiders onder elkaar vonden, dat een bezinning op dit stukje moeizame sociale jeugdzorg niet. ach terwege mocht blijven en voor de jeugd een intieme feestviering evenmin. Daarom is er voor de jongens onder de 17 jaar donderdagavond 27 oktober een geluidsfilm en voor de ouders op zaterdagavond 29 oktober een cabaret programma. Zondagochtend 30 oktober om half negen wordt een plechtige hoogmis op gedragen gevolgd door een feestelijk ontbijt en des avonds kunnen de gro ten dansen, waarbij zorg gedragen wordt voor diverse attracties. Wethouder D. J. A. Geluk houdt don derdag 13 oktober 's morgens om 11 uur zijn spreekuur. Advertentie WAGENWEG 166 TELEF. 12138 De afdeling Haarlem van de Sint- Adelbertvereniging is dit winterseizoen met een aantrekkelijk, actueel program ma uitgekomen. Het omvat een aantal causerieën over onderwerpen „die ie der moeten interesseren, omdat zij ieder moeten verontrusten." Een be langrijk novum is voorts, dat voortaan op iedere eerste donderdag van de maand bij Brinkmann op de Grote Markt een borrelmiddag zal worden ingesteld. Dit ter bevordering van het persoonlijk contact, dat op de gewone avondbijeenkomsten niet voldoende mo gelijk is. Het gebruik van het afgelopen sei zoen om na de korte causerieën een onderling gesprek te houden, waaraan alle leden kunnen deelnemen, zal dit seizoen in ere worden gehouden. De leden zullen daardoor niet veroor deeld zijn tot passief luisteren, maar kunnen zelf meewerken aan het oplos sen van de vraagstukken waarmee zij worden geconfronteerd. Op 18 oktober zullen mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voorzit ter van de St.-Adelbertvereniging en drs. J. H. Derksen, secretaris der Ka tholieke Werkgeversvereniging, korte inleidingen houden over de vraag wie er naar hun mening in St.-Adelbert thuis horen en wat de voornaamste taak is van de vereniging. Bovendien zullen zij een oplossing trachten te ge ven op de vraag hoe de verhouding van Sint-Adelbert is tegenover de andere standsorganisaties. Dit belooft een bij zonder interessante avond te worden, Advertentie De aardse en hemelse avonturen van twee Vlaamse broertjes goedleven in „Twee fliereflui ters in het Paradijs" van Gaston Mar tens vormen een comedie met een ver tederend simpele houding tegenover le ven en eeuwigheid; er komen een paar lieve momenten in voor, de dolle situa ties ontbreken warempel niet en de tekst is ruim doorschoten met uitdruk kingen uit de gemoedelijke Vlaamse omgangstaal in het Nederlands krijgt dat een klank van openhartigheid, wel ke er bij een goedlachs publiek altijd ■wel ingaat. „St. Frans", dat het stuk °P de jaarfeest-avonden van de K.A.B. speelde, kon dus wel zeker zijn van suc ces. Fr. v. Emmerik heeft als regis seur de openhartigheid niet verdeftigd en de kluchtige elementen stellig niet verdoezeld; zijn opvatting scheen waar dering te vinden, vooral in het derde be drijf werd er in de zaal van St. Bavo evenveel gelachen als op het toneel ge sproken. Met een eenvoudig decor van Van Emmerik Jr. wist hij aardig sfeer te scheppen in het voorportaal van hel en hemel, al was het vreemd, dat de bi zar uitgedoste Lucifer werd overheerst door zijn major domus; als St. Petrus gaf de regisseur een soepel gespeeld, goed afgewerkt rolletje, dat dadelijk de juiste stemming in de betrokken scène gaf. Het spreekt wel van zelf, dat een der gelijk toneelstuk gedragen wordt door een stel dik getekende, soms zeer goedkope typen (de veldwachter!), die er bij vertoning altijd wel min of meer uitkomen; zij brengen echter het ge vaar mee, dat de spelers zich tevreden stellen met het gegarandeerde succes van komische tekst en situaties, en ver geten dat het grove materiaal van de schrijvar bewerkt moet worden om er onderling contrasterende, sterk spre kende figuren uit te vormen. Uit de on getwijfeld ijverig en hartelijk voorbe reide voorstellingen nu bleek, dat dit begrip niet tot allen was doorgedron gen Manse bijvoorbeeld, een aardige verschijning, was in houding en optre den niet de deerne, die de schrijver van haar heeft gemaakt; Rietje Rans (J Kaptein) demonstreerde wel een Dlézierige nuchterheid, maar hu kw*m niet losfes genoeg te voorschyn als de onbezorgde drinkebroer, die het zo kwaad niet bedoelt; Flavie beperkte y\ oh veel tot haar tekst, waardoor zjj als waardin een beetje kleurloos werd; Mentie zat en stond er te touteng b« en Wies zag zijn komische mogelukhe den alleen in de inzeperu; het "Pareden van de koster (A. Wigman) paste goed bij zijn uiterlijk, maar als vrijer Iiet nu er de flemende huichelachtigheid niet voldoende uitkomen. Boule (J. Haver; kwam zijn type nog het meest na bij door rondbollige levenslust en ge moedelijkheid, maar ook hij, ofschoon minder dan veel anderen, trachtte zijn spel op te vullen door heen en weer dribbelen, hetgeen iets anders is dan natuurlijk lopen. Het verbaasde ons, dat het buffet niet nu en dan gebruikt werd als centrum van een ongedwon gen groepering; het tafeltje was te dik wijls het middelpunt, waardoor de le vendigheid van de mise-en-scène ge schaad werd. Nu de leden van de K.A.B. kennis hebben gemaakt met een oorspronke- UJK stuk van onze zuidelijke taalbroe ders, kan wellicht eens een Nederlands stuk aan de beurt komen. Misschien I o e5. stukJ.van- voor en over de ,n mdlen dit niet bestaat: er «n »iA»-gtnwoordig zovéél Prijsvra gen uitgeschreven.*.... gezien het feit dat naar veler mening de Katholieke Werkgeversvereniging in zoverre zij standsorganisatie is, ge makkelijk in de Sint Adelbertvereniging zou kunnen opgaan. Het vraagstuk van de priesterroepin gen uit de leidende stand, wordt op 29 november aan de orde gesteld aan de hand van een inleiding van dr. J. J. Dellepoort pr., die recentelijk een op zienbarende dissertatie over dit onder werp heeft geschreven. Ter sprake komt de vraag, waarom het aantal roepingen voor de saeculiere geestelijk heid in de leidende stan dzozeer daalt en hoe men deze vraag in historisch perspectief moet zien. In december komt mevrouw dr. C. A. M. Michels-Veraart spreken over de rechten van de ouders met betrekking tot het onderwijs van hun kinderen. Daarbij zal de vraag worden ge^teld of de schoolbesturen wel competent zijn en zal het nut worden nagegaan van oudercomité's. In januari komt de aal moezenier van de Katholieke Jeu|d- raad voor Nederland, dr. H. M. M. Fortmann pr. zijn visie geven op het vraagstuk van de geloofscrisis en de geloofsafval onder de rijpere jeugd, vooral in intellectuele kring. De vernieuwingsbeweging voor de li turgie is het onderwerp van een cause rie, die de hoofdredacteur van „De „Bazuin", pater St. Kreykamp O.P. in februari komt houden. De aanpassing van de liturgie aan het moderne levens gevoel, zal onderwerp van discussie zijn. Men denke daarbij aan het experi ment in de Saint Séverin te Parijs. De voortdurende confrontatie met de le venshouding van het humanisme is aan leiding geworden om in maart een dis cussie te organiseren tussen dr O. Noorderbos, humanist, en dr. E. Bron- gersma, katholiek. Beiden zijn de schrijvers van het als briefwisseling op gezette boek „Rooms Gevaar of Katho liek Recht?" De avondbijeenkomst in april zal ge wijd zijn aan wat anderen van de ka tholieken denken. Prof. dr. G. C. van Niftrik, protestants hoogleraar, zal ge vraagd worden openhartig zijn visie te geven op de wijdverbreide kwalen van het katholieke •volksdeel: zelfgenoeg zaamheid en onwetendheid. Als vervolg hierop zal pater S. Jelsma M.S.C, in mei komen spreken over het open ge sprek met andersdenkenden over z«n geruchtmakend initiatief „Plein 55 liet geregelde open contactcentrum in Deri Haag. 23 juni zal uiteraard weer de jaar lijkse bedetocht plaats vinden naar de St. Adelbertsakker in Egmond. De an dere afdelingen van de St. Adelbertver eniging zullen daarbij worden uitgeno digd. Het seizoen wordt dan volgend jaar juli besloten met het zomeravond- feest. Deze soort bijeenkomst, die in het verleden een succes is gebleken, is snel op weg een gewaardeerde traditie te worden van Sint Adelbert in Haar lem. Advertentie Advertentie GEBOREN: F. Graaf van Limburg Stirum-Defourné, d.; C. Siertsema- Teerink, d.; C. J. P. Hegman-Swets, d.; J. B. Joren-van der Meer, d.; M. G. Duut-Wessel, d.; J. C. L. van den Bos- van Eerden, d.; M. J. Paulus-Dam, d. M. A. van der Peet-van der Hulst, z.; D. Gieske-Bruins, z.;G. van den Bus ken-Mulder, z.; C. M. Gelderloos-Vin- gerhoed, z.; J. A. den Haan-Mayen- burg, z.; F. Vercruysse-Schreyers, z.; A J. F. Crama-Kirsten, z.; M. G. Sterk-van Nikkelen Kuyper, z. ONDERTROUWD: H. W. van der Kroft en C. H. Th. Smit; W. Groen en H. G. van den Hoven. GETROUWD: T. Maaskant en H. A. H OVERLEDENN. C. Gleysteen-Stol- ker 56 j., Geweerstraat; J. Vetter, 78 j., 'Helena Swartstraat; W. van der Woude, 80 j.. Riviervismarkt; C. de Vries, 70 j„ kerk laan; H. Zwart 59 j., Spaarndamseweg; S. Goosens-Johan- nes 74 j., Tesselschadestraat; E. Win kelman, 68 j., J. J. Hamelinkstraat; I. van Zantwijk, 70 j., De Haasstraat, H. E. Koch-Charlouis, 70 j., Westerhout- park. Omstreeks vijf uur gisteravond beslo ten drie paarden hun weiland langs de Glipperweg te Heemstede te verlaten door een hek dat niet of onvoldoende was gesloten. Hun zonderling optreden bleef niet onopgemerkt. Een maal op de Glipperweg werd hun wandeling verstoord door enkele auto mobilisten, die de achtervolging met hun auto's inzetten. Door het geronk van de motoren werden de paarden schichtig en sloegen gedrieën op hol. In galop gingen zij de Glipperweg af in de richting Heemstede. Als een paard renden de viervoeters de Sport parklaan op. Bij de Meer en Bosch laan zagen de automobilisten het nut teloze van hun achtervolging in en al leen een agent van politie volgde de dieren nog die de Meer en Boschlaan ingingen. Over de Meerweg bereikten paarden en politie de Achterweg, waar een tegemoet komende autobus de weg versperde. Er werd rechtsomkeer ge maakt en het drietal draafde de Stich ting „Meer en Bosch" binnen. Hier slaagde de „sterke arm" van de po litie er in de paarden op een speel plaats met omrastering te drijven, waar de avontuurlijke toch zijn einde vond. Voor zover kon worden nage gaan hebben de dieren onderweg geen schade aangericht. De H. Familie in de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten zal deze week de dag herdenken, waarop de huidige deken van Purmerend, L. J. J. Schamper, toen kapelaan in die pa rochie, tot oprichting van een „H. r ami- lie" overging. Tevens zullen dan enige leden hun 25-jarig lidmaatschap vieren en een tweetal, dat uit andere parochies over kwam de dag herdenken, waarop zij zich voor 40 jaren als lid meldden. Het spreekt haast voor zich, dat dit feest in hoofdzaak kerkelijk zal wor den gevierd. De bekende kanselredenaar, pater Mauritius o.f.m. zal, te beginnen a.s. donderdag des avonds om acht uur, een triduum komen preken voor alle paro chianen. Zondagavond onder het sluitingslof zullen de medailles verbonden aan het 25-jarig lidmaatschap en de ereKrui- sen voor hen, die veertig -1aar'.ajf o worden uitgereikt. Na het lof vindt een buitenkerkelijke viering plaats m leest- zaal „Noord", waarbij ook de beide oud-directeuren, kapelaan L. J. van Teijlingen uit Amsterdam en rector M. Schipper van „Heliomare te wijk-aan- Zee, tegenwoordig zullen zijn. Het muziek-, zang- en cabaretgezel schap „Musicorda" o.l.v. de heer a. Douwes zal dan voor het eerst in Haar lem-noord optreden en deze avond ver zorgen. In de gymnastiekzaal van de school in de Anthonie Fokkerlaan was gisteren een gymnastiekvereniging bezig met het uitvoeren van brugoefeningen. Het 17-jarige meisje L. v. D. uit. Aerden- hout raakte bij een overslag met haar duim bekneld. Zij liep een diepe vlees wond op alsook een gescheurde pees en werd per ziekenauto naar het diaco- nessenhuis gebracht. Advertentie Het „Afschrijvers, heren" zal met in gang van aanstaande zaterdag waar schijnlijk niet meer zó vaak klinken in de biljartzaal van Brinkmann aan de Grote Markt. Of beter biljartzalen, want er zullen met ingang van zater dag vijf nieuwe tafels in een aparte ruimte in gebruik worden genomen, waarvoor de kegelbanen plaats hebben moeten maken. Dat is voor de kege laars niet zo prettig. Het berooft hen van een ideale speelgelegenheid, maar de kegelbaan is niet rendabel, en kan dus beter vervangen worden. Brink mann bezit nu dus 14 biljarts, waar van één matchtafel. Daarmee heeft Haarlem de beschikking gekregen over een van Nederlands grootste „verblij ven" voor de heren biljarters. Overigens kan men aannemen, dat de keilnersroep „Afschrijvers" toch nog menigmaal de transpirerende en tot het uiterste geconcentreerde caramboleurs uit hun spel zal halen. Het is in Brink mann onvermijdelijk. Het speelmateri aal is niet alleen bijzonder goed, maar ook, en dat is wel zo belangrijk, men biljart er gezellig. Het is er een voort durend geroezemoes, dat echter geen enkele keer stoort en dat stemming, noch concentratie kan verstoren. En wanneer men moet wachten totdat een tafel vrij is, behoeft men niet een krantje te gaan lezen, of een partijttje te kaarten om in ieder geval de tijd wat te verdrijven. Integendeel, het is in teressant om te blijven kijken naar het spel der anderen, die, al stoten som migen dan niet zo best, toch altijd nog wel caramboles produceren, welke op het eerste gezicht niet maakbaar lijken. Wat het stoten door het „groene veld" aangaat, daar heeft de directie van Brinkmann weinig zorgen over. Aan de muur hangt weliswaar een bordje „ver boden 'te piqueren en te masseren", maar dat wordt zo nauw niet geno men. Natuurlijk, de kellners letten er op, dat jonge tof niet jonge) mannen, die amper een simpele carambole op het satijn kunnen leggen, niet al te gekke dingen doen, maar verder laat men ieder zijn gang gaan. De jeugdige spe ler kan er het spel leren, hem staan prima tafels, keuen en ballen ter be schikking en van de andere bezoekers valt veel op te steken. Het zou mis schien nog idealer zijn, wanneer de heer Brinkmann een oefenmeester zou aan stellen, maar, zover ons bekend, ligt dat voorlopig niet in de bedoeling. De historie van de biljarts in cafë- restaurant Brinkmann geeft een goed beeld van de toenemende animo voor het prachtige spel, dat tussen vier ban den vol grillig effect wordt beoefend. Na een grote verbouwing in 1931 zette men vijf tafels neer, die van de rest van het interieur werden afgeschei den door een glazen paneel. In 1947 kwamen er twee tafels bij en in de cember van het vorig jaar weer twee, waarvoor een ruimte moest worden ge schapen, die bij de grote «tal paste. Thans heeft men in de daaraan gren zende ruimte, waarin vroeger de ke gelballen met fors geweld ieder obsta kel uit de weg ruimden, aan minder grote, gepolijste ballen de voorkeur ge geven, die echter stellig met even zui ver en precies afstoten naar hun doel zullen gaan. Vanuit de huidige lokaliteit met ne gen biljarts kan men uitstekend de col legae in de andere zaal van 170 vier- kante meter aan het werk zien. Er zijn n.l. twee openingen met een toegang aan de zijde waar kort geleden de twee nieuwe tafels werden neergezet. Er is tevens een telefooncel geprojecteerd, die zeer zeker van groot gemak zal Aan de begrotingen voor 1956 der Zandvoortse gemeentebedrijven ontle nen wij het volgende: Het gasbedrijf rekent op een verkoop van 3.010.000 kubieke meter (1955 ra ming 2.630.000 kubieke meter) tegen ge middeld vijftien en halve cent per ku bieke meter. Dit gas wordt ingekocht van Haarlem, namelijk 3.170.000 kubieke meter a 10,7 cent per kubieke meter. 5 pet. van het ingekochte gas (plm. 160.000 kubieke meter) gaat in het Zand voortse buizennet verloren door gas- verlies. Aan winst wordt geraamd 6277.54 tegen 28251,20 voor 1955, dit wordt veroorzaakt door de stijging van de inkoopsprijs van het gas terwijl de verkoopsprijs ongewijzigd bleef. In de begroting van het waterbedrijf wordt gerekend op een verkoop van 535000 kubieke meter (1955 500.000 ku bieke meter) welke, inclusief 18000 vastrecht, gemiddeld 28 cent zullen op brengen is 149.800. De winst wordt ge raamd op 22700 (1955 14800) de hoge re winstraming is een gevolg van de grotere omzet welke voor dit bedrijf (productie- en distributie-bedrijf) niet gepaard gaat met een evenredige stjj- ig van de onkosten. Het douchebadbedrijf heeft te kampen met afnemende bedrijvigheid tegevolge van het feit dat in de nieuwbouw, ook in de volkswoningbouw, te Zandvoort badkamers of douchecellen met geij- sers worden aangebracht. Voor 1956 re kent men op 30050 baden tegen 32300 in 1954. De hogere exploitatiekosten nopen B. en W. binnenkort met een voor stel tot tariefsverhoging te komen. Hoe wel hiermede in de begroting reeds re kening werd gehouden, wordt een ver lies van ruim 2000 geraamd. De omvang van het bedrijf van pu blieke werken blijkt duidelijk uit het totaal cijfer van de bedrijfsbegroting: ruim 1.500.000. Aan salarissen en lo nen wordt uitbetaald 367.000, aan ma terialen wordt ƒ250.000, verbruikt. De werken welke dit bedrijf uitvoert wor den aan de gemeente in rekening ge bracht en komen dus op de gemeente begroting voor. In het grondbedrijf zijn gronden inge bracht ter waarde van rond 2.300.000 Het nadelig exploitatiesaldo wordt ge raamd op 91.700. Dit verlies wordt ver oorzaakt door rente van opgenomen gel den. Daar de rente in de verkoopsprij zen der gronden zijn gecalculeerd wordt het exploitatie-verlies niet ten laste van de gemeente gebracht, maar op de boekwaarde van de gronden bij geschreven. Maatschappelijk Hulpbetoon raamt voor ondersteuning aan armlastigen 184000, kosten van uitbesteding van kinderen 10.000, idem van gebrekki- gen 14 000. kosten van verpleging f 18.000, en voor uitbesteding van be iaarden in „Het huis in de duinen f 50.000 Tegenover laatstgenoemd be drag staat ƒ20.000, wegens bijdragen van verpleegden en onderhoudsplichti gen. Zoals wij reeds meldden, wordt het gemeentelijk subsidie verhoogd van 155.000 tot 208.000. (Niet officiële 3% Ned. 1953 3 !,4 Ned 1953 3% Ned. 1948 3% pCt. Ned. 1950 3% Ned. 1954 3% Ned. 1955 3-3'A Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fee. Inschr. Grtbk 1948 3 pCt. Ned. Handel MU. eert A.K.U. Van BerkeJ's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon, Hoogovens eert Unilever Cert Ned. Kabel Pb Ui ps Nieuwe Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holt. Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mij Ned Scheepv Unie UVA. Dell Mt) Cert koersen) Vorig slot 102% 101% 99% 1001/4 99% 99% 100% 101 98% 227 335% 180 320 327 395 448 309 327% 322 568 128 Va 207% 193 178 152% 150% Opening 12/10 99% looft 346 448 336 326 579 131% 211 195 180 154 1501/4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 10/10 11/10 62 635/» 146% 144 V< 90% 92% 47% 47% 133% 131% 103 103% 86% 85% 43% 42% 45% 45% 75% 75 58% 56 54% 541» 86 85% 30 295,i 53% 53% Stemming: onregelm. lager. zijn. Moderne radiators, fraaie lambri- zeringen en een rondom lopend luifeltje dragen er zorg voor dat de bezoeker zich op zijn gemak zal voelen. Achter deze zaal is een modern kantoor ge bouwd, dat aan de garage in de Sme- destraat grenst. Veel hoofdbrekens heeft bij de uitvoering van het werk het plafond gekost, dat ongeveer een meter lager moest komen en schuin moest lopen. De architect 'van de ver bouwingen is de heer T. M. Kramer, uitvoerder is de heer P. J. Sonnemans. De heer Brinkmann ziet iets in de biljartsport. De belangstelling neemt in Haarlem steeds meer toe en dat geeft hem steun om met uitbreiding van de biljartzaal door te gaan. Het gouden jubileum vierend van de Vereniging van Letterkundigen, verza melden zich gisteravond enige honder den letterlievende Utrechters in Espla nade, om schrijvers van eigen stad en elders uit hun oeuvre te horen voor lezen. Een echt Utrechtse avond, begin nend bij zuster Bertken, de Middel eeuwse kluizenares van de Utrechtse Buurkerk, uit wier vrome „Boeksken" Jan Engelman een mystiek vers las, via Nicolaas Beets, wiens stastokkige Utrechtse jaren door Godfried Bomans onbarmhartig en toch begrijpend mild werden geplaatst in de muffe geborgen heid van de 19e eeuw, naar de eeuw wisseling, die de vrijzinnige dominee Ritter in Utrecht meemaakte dr. P. H. Ritter Jr. haalde herinneringen aan zijn vader op en Ina BoudierBak ker, de 80-jarige Utrechtse romancière, die door Clare Lennart sympathiek nog eens in het zonnetje gezet werd. Ook Geerten Gossaert, Claudine Witsen Elias en Jaap Romijn paradeerden in deze „literaire manége", zoals prof. Gerret- son het uitdrukte. Het was allemaal heel genoeglijk en geen Utrechter nam het Bomans kwalijk, dat hij met „N. Beets, Herder" het hele 19e-eeuwse Utrecht volgens Bomansiaans recept in de maling nam, omdat het Utrecht van 1955 bezig is zich op te werken tot een waarlijke grootstad, zoals in het wel komstwoord met trots werd opgemerkt. De Utrechtse Volksuniversiteit, de Utrechtse Kring en de Utrechtse Boek verkopersbond, die deze avond organi seerden, hebben met deze prettige con frontatie van schrijvers en lezers hier toe een klein, maar fijn steentje willen bijdragen, 's Middags hadden de auteurs op aangepaste wijze de schooljeugd over hun boeken onderhouden. Geslaagd? „Ik weet zeker, dat wij in onze jonge jaren niet zo muisstil geweest zouden zijn' ■merkte Jan Engelman na afloop op. De rechtbank te Haarlem beeft op dinsdag 11 oktober 1955 failliet ver klaard: H. Ebeling, scheepsbouwer, Vel- sen, J. A. Schellings, scheepsbouwer, IJmuiden-O. Maas van Bavinckhoven, scheepsbou wer, IJmuiden-O. Hoofdelijk aansprakelijke bestuurders van de N.V. Gecoma IJmuiden i.o. ge vestigd te IJmuiden. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. M. L. Swaab te Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de 2e tevens slotuitdelingsljjst is op 11 oktober 1955 geëindigd het failissemnt van: J. Piersma, zonder beroep te IJmuiden, gemeente Velsen. Rechter-commissaris mr. J. P. Peter sen. Curator mr. W. Glastra te Haarlem. Vannacht zijn in een Haarlems hotel door de politie twee jongelui aange troffen, die aan het potverteren waren. Het waren de 23-jarige J. S. en zijn 22-jarige vriend H. M, beiden uit Gro ningen. J. S. had onlangs kans gezien van zijn vader 1.000.te stelen en samen met zijn vriend was hij naar Haarlem gekomen om het geld op te maken. Zij hadden zich nieuwe costuums aangemeten en andere kledij aange schaft. Van het gestolen bedrag was slechts nog 200.over, De politie heeft de jongelui van hun bed gelicht en ingesloten. Zij zullen op transport worden gesteld naar Groningen. ...J4» Advertentie Sterker'dan"staal1 Zonder binnenband. Zelfreparerend. Unieke O-Ring sluiting. Sneller 'stoppen. Minder slijtage. De beste anti-slipband van Europa I NYGEN nu ook in General Lvrachtwagenbanden I TIRE (Zondag 9 okt. 1955) le prijs f 10.^-: F. de Groot, 2e Loosterweg 128 Hillegom, 6 punten. 2e prijs f 7.50: mevr. A. Spanjaard, Rijks straatweg 173 Haarlem, 5 pnt. 3e prijs f 2.50: J. Lust, Dorpsstraat 12 Castricum, 5 pnt. 4e prijs f 2.50: A. Schoorl, Leidschestr. 45 Haarlem, 5 pnt. 5e prijs f 2.50: P. v. d. Slot, 's-Graven- damseweg 59 Noordwijker- hout, 5 pnt. Tien Inzenders met 9 punten zijn uitgeloot. De commissie voor kinderuitzending van de St. Vincentiusvereniging in Haar lem en omstreken heeft een overzicht gegeven van haar werkzaamheden tij dens het afgelopen seizoen. Hieruit blijkt, dat 340 kinderen voor uitzen ding in aanmerking kwamen, afkom stig uit Haarlem, Heemstede en Sant poort. Vrijdag 14 oktober vindt het eerste concert in de serie V plaats onder lei ding van Marinus Adam met solistische medewerking van de pianist Hans Hen- kemans. Het programma bevat de volgende werken: Suite no. 2 in h moll - Cantate „Ich habe genug" - J.S. Bach; Lieder eines fahrenden Gesellen - Mahler; 3 fragmenten uit „La Damnation de Faust" - Berlioz. De Haarlemse Bond van Muziekvere nigingen organiseert zaterdag 15 okto ber een groot concert in de gemeen telijke concertzaal. Aan het concert, dat om 17.30 begint, nemen deel „Amphion", „Crescendo", „St. Bavo", „Kunst kring", „Arti et Religioni" en „Haar lem". (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verant woordelijkheid der Redactie. Anoniem in gezonden brieven worden terzijde gelegd.) De door u in uw blad van 6 oktober 1955 gepubliceerde gegevens met betrek king tot de woningnood in onze stad doen de indruk ontstaan, dat het ge meentebestuur ernatig in gebreke is bij de uitvoering van de Woonruimte wet 1947. De considerans van deze wet spreekt duidelijk van: voorschriften ter bevor dering van een doelmatige verdeling van de woongelegenheid over de bevol king. In een groot aantal gemeenten, waaronder Haarlem, beperkt men zich tot een verdeling van de vrijkomende of nieuwe woongelegenheid, terwijl de mogelijkheid tot een verdeling van de bestaande woongelegenheid onbenut blijft. In een aantal van die gemeenten is deze toestand begrijpelijk omdat de woningnood er niet zo nijpend meer is of omdat de vrijkomende woongelegen heid ook aan jonggehuwden volgens een bepaald systeem (b.v. op volgorde van inschrijving of ouderdom van de man) wordt toegewezen, zodat niemand onredelijk lang behoeft te wachten. In Haarlem is zowel het eerste als het tweede niet het geval. Dat de woning nood in Haarlem inderdaad ernstig is, zal niemand na kennisneming van de aantallen genoemd in uw blad van 6 oktober j.l. durven ontkennen. Bij het toewijzingssysteem is er daarom ook geen plaats voor de jonggehuwden en verloofden: de kans van degene die al zes jaar zoekende is, is niet groter dan die van degene die nog maar zes maanden zoekt. Dergelijke woningbe- hoevenden verkeren in Haarlem prac- tisch in een wanhopige toestand. Een dergelijk beleid bü de verdeling van woonruimte wordt in regeringskrin gen als onjuist aangemerkt omdat het indruist tegen de bedoelingen, waarme de de Woonruimtewet 1947 is gemaakt. Er zijn reeds stemmen opgegaan om in gevallen als Haarlem de verdeling van woonruimte door rijksinspecteurs te doen geschieden. Ik wil in het midden laten of dit een oplossing zou zijn. Zolang echter in mijn onmiddellijke omgeving nog tientallen woningen met 5, 6 of 7 kamers door een echtpaar zonder kinde ren mogen worden bewoond, terwijl honderden echtparen uitzichtloos door de gemeente aan hun lot worden over gelaten, ben ik van mening, dat het gemeentebestuur van Haarlem bij de verdeling van de woongelegenheid te kort schiet! Hoogachtend C. P. A. BAKKER. Er wordt nog al eens veel en ons in ziens hoogdravend gesproken over het jeugdprobleem. Herhaaldelijk leest men in de dagbladen stukken die dit pro bleem behandelen. Statistieken hebben aangetoond in welke buurten de balda digheid het grootst is. Daarbij kwam de Sterrenbuurt er het slechtst af. Daar is de baldadigheid en het vandalisme het grootst. Dit te constateren is geen kunst. Het te verhelpen echter wel. Maar om het te verhelpen moet men de oorzaak weten. Is het nu werkelijk zo, dat de jeugd liever langs de straat loopt te zwalken, andere mensen lastig vallend? Is het nu werkelijk zo, dat zij liever liedjes loopt te brullen in zoge naamd Engels? Dat geloven wij niet. Want als u de moeite eens wilt nemen met de jeugd te gaan praten, dan zult u tot de ontdekking komen dat al wat zij nu uitspoken, hun mijlen ver de keel uithangt. Dat zij veel liever een plezie rige avond zouden hebben dan dat ver velende geslenter langs de straat. Maar wat zullen zij nu eens gaan doen ?Daar heeft u het hele jeugdprobleem. Wat doet het gemeentebestuur van Haarlem om onze jeugd aan ontspan ning te helpen? Volgens ons bitter wei nig. Vele verenigingen spannen zich in om haar leden gezonde ontspanning te brengen. Maar al wat zij organiseren moet met dubbeltjes bij elkaar ge schraapt worden. Subsidie is voor hen een toverwoord; probeer die maar eens te krijgen. Mocht er een vereniging ve le jaren bestaan en dan jubileren, dan kan er van gemeentewegen wel een waarderend woordje af voor al het werk dat verzet is. Maar wordt er wel werkelijk beseft wat voor werk er door zulk een vereniging verzet is? Er is in ons sportlievend Haarlem een nijpend gebrek aan zalen. Door dit vraagstuk ontstaan hopeloze situaties. Ledenstop en verval van vere nigingen zijn hierdoor het gevolg. Vele jeugdigen moeten yoor lidmaatschap geweigerd worden omdat er geen ruim te voor hen beschikbaar is. Maar het gebouwencomplex van de Holland Nau- tic staat reeds geruime tijd leeg. Daar zouden heel wat verenigingen in onder gebracht kunnen worden. Wij zouden burgemeester en wethouders der ge meente Haarlem en de gemeenteraads leden aan willen raden dit punt eens goed te bestuderen en openhartig te bespreken. Laat het dan niet bij con stateren alleen blijven. Stel de jeugd in staat van de straat af te blijven en daarbij kunt u zeker steunen op alle verenigingen en in het bijzonder op on dergetekende. Laat Haarlem nu eens aan de spits staan. Het bestuur der Haarlemse Tafeltennisvereniging D.S.B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3