VOORTREKKERS TABAK jMiemeijer tab ah Erkend de beste! Vijfduizend klachten Tien jaar Radio Nederland Wereldomroep Programma op hoog peil Chefariae 4 Slaande ruzie om erfenis Geef iedereen een kans H. Vader over de moderne communicatiemiddelen De kathedralen van Rotterdam en Groningen Italiaans schip gezonken Het bericht in de Osservatore Straks krachtiger zenders Transcriptie-programma's Onbevredigende huisvesting Roofoverval op oude man 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! WOENSDAG 12 OKTOBER 1955 PAGINA Trek voor trek geurige baai-tabak. Een uitgebalanceerde melange van zestien edele tabaksoorten, evenals Mayflower door kenners samengesteld om door kenners gerookt te worden. Een zachte geurige mixture van de rijkste tabakken uit de Virginia-districten, gecom bineerd met kostbare tabak soorten uit de tropen en Klein-Azië. Metneiiër patent accordeon-verpakking Gasverstoppingen in Eindhoven Na aanvaring met de Prins Maurits Erezione di nuove diocesi La Santita di Nostro Signore Si benignamente degnata di erigere in Olanda le due nuove diocesi di Groninga e di Rotter dam col territorio dismembrato rispettivamente dall'arcidiocesi di Utrecht e dalla diocesi di Haarlem, costituendole in pari tempo suffra- ganee della sede Metropolitana di Utrecht. Mgr. Montini bezocht land in 1954 Nederlands schip in Skagerrak zinkende ons Mgr. dr. J. Geerdinck geopereerd KRAAN BEKNELD ONDER VIADUCT BRANDSPIRITUS Officier van Justitie eist zware straffen Tegen schoonheids specialiste 2 jaar geëist Wegens vrouwenhandel en koppelarij Twee daders reeds aangehouden 60 JAAR RADIO zijn de kerkendie bij het pauselijk besluit tot in. ommen in Nederland zijn aangewezen als kathedr H.H. Laurentius en Ignatius in Rotterdamonder. Groningen. CENT de tabak niet uitdroogt De ideale verpakking, waarin en dus niet verkruimelt. Steeds soepele lange tabak en flinke ruimte om Uw pijp handig uitte stoppen. De dienst van gemeentebedrijven te Eindhoven is dinsdag bedolven onder een stortvloed van circa vijfduizend klachten over verstopte gasapparaten. die plotseling niet meer wilden bran den. Sinds acht uur gistermorgen stond de telefoon niet meer stil; daarnaast werden honderden klachten mondeling of schriftelijk ingediend. Er moest een speciale ploeg van zeven man worden geformeerd om de klachtenstroom te verwerken. De gehele dag tot gister avond tien uur waren zes en twintig man in de weer om in de woningen het euvel te verhelpen. Van de zijde van gemeentebedrijven deelde men ons mede, dat het grote aantal verstoppingen in gasapparaten zijn oorzaak vindt in het periodiek voor komen van zéér fijn stof in het door gemeentebedrijven van de staatsmijnen betrokken distributiegas. Vanzelfspre kend worden er de nodige maatregelen getroffen om dit stof uit het binnenko mende gas te verwijderen, waartoe o.a. gebruik wordt gemaakt van filters, waar normaal practisch alle stof mee uit het gas wordt verwijderd, voordat dit gedistribueerd wordt. Bij grote gasaf- gifte kan het een enkele maal voor komen, dat plotseling een grote hoeveelheid stof ineens wordt aange voerd, waardoor de filters overbelast worden en kunnen doorslaan. Er komt dan ongezuiverd gas in het distributie systeem met alle gevolgen van dien. Met de door gemeentebedrijven van Eindhoven tot nog toe gebruikte filter installaties werden ter bestrijding van het voorkomen van dit stof in het gas behoorlijke resultaten bereikt. Op het ogenblik zijn de staatsmijnen bezig met de bouw van een nieuw gasontvang- station in Eindhoven ter vervanging van het voormalige gasontvangstation van de gemeente. Deze installatie is juist enkele dagen in bedrijf en ver toont wat de stofverwijdering betreft, vermoedelijk nog enkele kinderziekten. Het Nederlandse stoomschip Prins Maurits" is dinsdagmiddag tijdens mist ten weste van Texel in aanvaring ge komen met het Italiaanse stoomschip „Vittorio Z", ten gevolge waarvan laatstgenoemd schip is gezonken. Het Nederlandse schip liep slechts lichte schade op. De f ranse boot ,,Kleber" heeft alle leden van de bemanning van de „Vittorio" aan boord genomen. Naar ons van de zijde van de Oranje- lijn wordt medegedeeld, heeft de Prins Maurits" een gat in de voorsteven op gelopen, echter niet van zó ernstige aard, dat het nodig geoordeeld werd de reis te onderbreken. In een radio-tele fonisch gesprek met de rederij deelde de kapitein mede, dat er geen persoon lijke ongelukken aan boord van zijn schip te betreuren zijn. Omtrent de oorzaak van de aanvaring kon slechts worden gezegd dat er veel mist stond, die het uitzicht belemmerde. iiiiiiiniiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiimiiuiiiiininniiii Het bericht in de Osservatore Roma no, waarin de vestiging van twee nieuwe Nederlandse bisdommen werd aange kondigd stond op een weinig opvallen de plaats op de voorpagina van het blad, met het simpele opschrift: Oprich ting van nieuwe diocesen. Hier volgt een getrouwe copie van het berichtje waarin het voor Nederland zo uitermate grote nieuws werd gelanceerd: De vertaling luidt aldtus: Z.H. de Paus heeft zich welwillend ge- waardigd in Nederland op te richten de twee volgende nieuwe bisdommen, name lijk dat van Groningen en van Rotter dam. Door het territorium af te schei den resp. van het aartsbisdom Utrecht en van het bisdom Haarlem en door ze te gelijkertijd op te richten als suffraganen van de metropolitane zetel van Utrecht. Het bericht in de Osservatore was overigens onvolledig en bijgevolg niet geheel juist. De nieuwe bisdommen worden niet eenvoudigweg gevormd door territoria af te scheiden van Utrecht en Haarlem. De reorganisatie is van veel ingrijpender aard: ook de bisdommen Den Bosch en Breda zijn er immers bij betrokken. Advertentie Het Britse schip „Vestra" heeft maandagavond in het Skagerrak de uit vijf leden bestaande bemanning van het Nederlandse schip „Moster" uit Rotter dam aan boord genomen. De „Moster" was zinkende, toen de bemanning het schip verliet. De „Vestra" heeft koers gezet naar Skagen (Denemarken) om de schipbreukelingen af te zetten. De „Mos ter" was op weg naar Rotterdam. (Van onze medewerker voor radio en T.V.) Morgen zal het tien jaar geleden zijn, dat Radio Nederland Wereldomroep mei haar naoorlogse uitzendingenbe gon. Geen geweldig feit misschien, maar toch wel belangrijk genoeg om eens even stil te staan bij het belang van dit waarlijk nationaal instituut, dat in het moederland zelf maar weinig in het nieuws staat. De Wereldomroep im mers richt zich tot landgenoot en vreemdeling in ver™ gewesten, zfj zorgt voor geestel«k, cultureel en in formatief contact met de landgenoot od een buitenpost en met de vele emi granten, zij kweekt „goodwill" in alle Tanden die bestreken kunnen worden. Wat betekent het met voor de sche nding die duizenden kilometers van hier alle belangrijke gebeurtenissen mee kan beleven, voor de employé die diep in de binnenlanden goede ver strooiing en muzikaal genot ontvangt. Een van de belangrijkste eigenschap pen van de Wereldomroep is dat de programma's op een buitengewoon hoog peil staan. Van fet Concertgebouw b.v. worden alle uitvoeringen vastge legd. Iedere zondag gaat er een pro gramma van een uur naar alle wind streken. Tweemaal m de maand wordt (Eigen bericht) Nu het bericht over de splitsing van de bisdommen Utrecht en Haarlem be kend geworden is, komen langzamer hand enige bijzonderheden loj. Zo ver nemen wij thans, dat mgr. Montini, sinds kort aartsbisschop van Milaan, verleden jaar in zijn functie als naaste medewerker van Z. H. de Paus een bezoek aan Nederland heeft gebracht om zich op de hoogte te stellen van de problemen, die zich bij een even tuele wijziging van de indeling der bisdommen zouden kunnen voordoen. Wel een bewijs, dat Rome voor deze Nederlandse kwestie zeer bijzondere belangstelling aan de dag heeft gelegd. Mgr. Montini werd op zijn reis door Nederland vergezeld door de Pause lijk internuntius, mgr. Paolo Giobbe. Naar wü vernemen, is de officiaal van het aartsbisdom, mgr. dr. J. Geer dinck, maandagavond in het St. Anto- niusziekenhuis te Utrecht opgenomen. Dinsdagmorgen heeft hij een kleine operatie aan beide ogen ondergaan. Reeds enige jaren zijn de ogen van mgr. niet geheel in orde; verleden jaar werd aan een der ogen een kleine operatie verricht. De toestand van de patiënt is zeer bevredigend. Verwacht wordt, dat hij reeds over enkele dagen het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Advertentie 4 geneesmiddelen helpen elkaar en... doen dan ook wonderen t Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chetarine,,4"-elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beier. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen aocn W«rHCllJK wrviiws.. V... fL TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 cl. Een op een auto gemonteerde kraan is dinsdagmiddag bekneld geraakt on der het viaduct over rijksweg 7 ten zuiden van Wieringerwerf. De chauffeur die met de situatie ter plaatse onbe kend was, reed achter een vrachtauto en zag plotseling het viaduct voor zich opdoemen. Remmen was niet meer mo gelijk. Met een hevige slag botste de kraan tegen de onderkant van het via duct en werd gedeeltelijk van de auto afgerukt. De oostelijke rijbaan van de rijksweg werd hierdoor totaal versperd. Na enige uren was het obstakel, o.m. met behulp van snijbranders, verwij derd. Het viaduct werd licht beschadigd. er een Hoogmis uitgezonden, driemaal per week een katholieke dagsluiting. Zelfs de meest verlaten missionaris wordt niet vergeten, er is een missie rubriek en een rubriek „Catholica Naast de uitzendingen in het Neder lands zijn er uitzendingen in het En gels, Spaans, Arabisch, Bahasa Indone sia en Afrikaans. In het geheel was de Wereldomroep vorig jaar meer dan 6000 uur in de ether. Dat men niet voor niets werkt blijkt wel uit het feit dat vorig jaar 20.000 brieven werden ontvangen, uitsluitend als reactie op bepaalde programma's. Deze brieven bevatten veel zeer merkwaardige en ontroerende uitingen en zij zijn een doorslaand bewijs van hef enorme be lang van deze uitzendingen. Gelukkig gaat de Wereldomroep nu de beschik king krijgen over goede krachtige zen ders, zodat een behoorlijke ontvangst over enige tijd overal mogelijk zal zijn. Naast de rechtstreekse uitzendin gen heeft de Wereldomroep een zeer belangrijke taak met het samenstel len van de zgn. „Transcriptie-pro gramma's", dit zijn programma's die op een plaat worden vastgelegd en toegezonden aan buitenlandse sta tions. Dit is een zeer doeltreffend middel om zich te richten tot luiste raars die, om welke reden dan ook, niet naar de korte golf uitzendingen luisteren. Het vorig jaar werden niet minder dan 1248 van deze program ma's samengesteld in 21 verschillen de talen. Daar de meeste van deze programma's in veelvoud werden aangemaakt kwamen meer dan 18.000 uitzendingen tot stand in 89 verschillende landen. Van het Holland Festival b.v. werden 433 sets verzonden naar 66 landen. De ze sets bevatten een klankbeeld van het Holland Festival, een concert van het Concertgebouworkest, een concert van het Residentie Orkest en opera fragmenten. De reacties, die bij mas sa's binnenkwamen, waren bijzonder gunstig. Ook de transcriptiedienst van de Wereldomroep heeft een bijzonder goede naam. Geregeld komen nieuwe aanvragen binnen uit alle delen van de wereld. Langzaam maar zeker wordt deze dienst een der grootste van de wereld. Het behoeft wel geen betoog van welk een onschatbaar belang dit voor ons land is. Er werken bij de Wereldomroep mo menteel rond 200 personen. Zij ver richten hun zeer uiteenlopende, verant woordelijke werkzaamheden in vier ou de villa's die voor de verschillende doel einden min of meer geschikt gemaakt zijn. Deze huisvesting is nog een van de kwade punten van deze instelling, want er wordt hier onder haast on mogelijke omstandigheden gewerkt. Er staat b.v. een kostbare apparatuur in lokalen die trillen van het verkeer, er zijn „studio's", die door gebrek aan ventilatie altijd een tropische atmosfeer hebben. Het architectenbureau V. d. Broek en Balkema heeft een zeer doel treffend project uitgewerkt van een af doende studio- en dienstgebouw dat ge dacht is in de radiostad in Hilversum. Onder de huidige omstandigheden is niets zeker omtrent de mogelijkheid tot verwerkelijking van deze plannen. Maar dat de wereldomroep beter gehuisvest moet worden, daarover is iedereen het eens. Advertentie Ideaal voor het aanmaken van haarden. (Houtskool gedrenkt in spiritus) Een onsmakelijke erfeniskwestie met daaropvolgend een onverkwikkelijke vechtpartij bracht dinsdag enkele le den van een familie uit Eckelrade voor de Maastrichtse rechtbank. Twee le den van de familie alsmede hun vriend hoorden één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. Volgens de officier van justitie, mr. C. Nuis, had dit drietal zich op 31 au gustus J.l. schuldig gemaakt aan open lijke geweldpleging. Op di? dag kregen de drie verdachten in een café te Eckel rade ruzie met een broer van de eerste twee verdachten, diens vrouw en een landbouwer. Een erfeniskwestie, waar bij het om niet onbelangrijke bedragen handelde, alsmede een oude vete vorm de de aanleiding tot de ruzie en de vechtpartij. Uitvoerig werd ter rechtzitting na gegaan, wie van beide partijen het eerst met vechten was begonnen. De f etui gen k charge en de getuigen a écharge spraken elkaar op dit punt tegen. Voor de officier van justitie was het echter duidelijk, dat de drie verdach ten inderdaad de hoofdschuldigen wa ren, aangezien zij geen letsel, en de leden van de tegenpartij wel verwon dingen hadden opgelopen. De verdediger, mr. F. Sanders, was evenwel de mening toegedaan, dat de verdachten niet met de ruzie waren begonnen. Zij hadden volgens hem uit noodweer gehandeld. Op deze grond, alsmede op grond van noodweerexces, bepleitte mr. Sanders clementie. Uitspraak 25 oktober. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorar rest geëist tegen een schoonheidsspecia liste uit 's Gravenhage, die ervan wordt beschuldigd vrouwenhandel en koppela rij te hebben bedreven. Tegen een textielarbeider uit 's-Gra- venhage werd wegens medeplichtigheid zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, twaalf dagen hech tenis en een jaar rijkswerkinrichting ge- requireerd. Een masseuse hoorde een gevangenisstraf van negen maanden met altrek van voorarrest, waarvan drie "maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd tegen zich eisen. Dinsdagmiddag hebben drie personen gepoogd in te breken in de woning van de 86-jarige Ch. Cox te Boukoul bij Swalmen. De oude man woont daar samen met zijn dochter en twee zoons. Hij kwam onverwacht naar huis en verraste de inbrekers. Dezen gooi den hem een zak over het hoofd, waarna Cox begon te roepen, waardoor buren werden gealarmeerd. De drie overval lers sloegen toen op de vlucht. Vermoe delijk werd er niets gestolen. De oude man kreeg lichte kwetsuren. Een 23-jarige Venlonaar, die ter plaat se goed bekend is, werd later in Reu ver gearresteerd, verdacht van mede plichtigheid aan deze overval. Aange houden werd de 16-jarige D. S., even eens uit Venlo. Beiden hebben een be kentenis afgelegd; zij hebben ook de naam genoemd van de derde dader. oen de heer E. A. Schüttenhelm nog directeur was van het Natio naal Hoofdkwartier van de Ka tholieke Jeugdbeweging, werd hij door al zijn medewerker- kortweg de „Schut" genoemd. Die afkorting van deze enigszins vreemde naam had voor dege nen, die hem gebruikten, een beteke nis, want in de klank van dat „Schut" zat iets van de dynamiek van de man, die er naar luisterde. Men kende hem als een man, die overal tegelijk bleek te kunnen zijn en alle onderwerpen tegelijk te kunnen behandelen. Als iemand die geen ruzie schuwde wan neer het er om ging zijn ideeën uit te dragen. In die naoorlogse periode, toen de nood onder de jeugd bitter groot was, had de jeugdbeweging een zo stormachtig man als Schüttenhelm nodig, om de BMSjBBHHWH jf door de Duitsers lamgeslagen organisa- HSSaMj tie weer op te bouwen. Toen reeds werkte de „Schut" nauw samen met Wkttt mr. J. Cals, de huidige minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die als commissaris voor buitenlandse betrekkingen aan de jeugdbeweging ver- TT A ^rlnittpnl-iplm bonden was. Die samenwerking is thans Uv^ilUlLClilXClllI nog breder en dieper geworden, nu de heer E. A. Schüttenhelm directeur is ge worden van de afdeling Vorming buiten Schoolverband, die in januari Jeugdvorming en Volksontwikkeling zal gaan heten en een van de belang rijkste en veelomvattendste afdelingen van het ministerie van O K en W. is. Ook in deze hoge functie is de heer Schüttenhelm dezelfde ge bleven, de man, die met grote voortvarendheid en een brede visie de problemen aanpakt, waarmee hij in aanraking komt, en dat zijn er ontel baar vele. Hij staat voor de immense taak een goede vrije-tijdsbestedina te bevorderen. Het jeugdwerk als aanvulling van de opvoeding in het gezin dient hij te stimuleren. Hij. moet open staan voor het sociaal veda- gogisch onderwijs, voor het Mater Amabilis-werk en voor de levensscho len, die de overgang van school naar arbeidsmilieu geleidelijk willen doen gaan door de ex-leerlingen de eerste jaren te blijven vormen. Hij moet zich afvragen of er in dit opzicht op den duur geen vormmgsplicht moet komen. Hij zal de nieuwe vormen van jeugdzorg moeten onderzoeken en stimuleren. En zeker niet op de laatste plaats moet hij zijn energie wijden aan de volksontwikkeling, door de verbetering van de lectuurvoorziening door de bevordering van volksuniversiteiten en volkshogescholen en van de zo belangrijke amateuristlche kunstuitingen. Dit is een zo enorm en omvangrijk terrein, dat het bijna geen verschijnselen van het leven onge moeid laat. „Mijn opvatting is, geejt iedereen een kans. Ik wil er aan meewerken, dat nieuwe ideeën en initiatieven de nodige steun krijgen wanneer ze die waard zijn en dat de komende ontwikkeling op de voet gevolgd wordt". En de ontwikkeling, die zich momenteel in de maat schappelijke organisatie voltrekt, is een uitermate grote. „Wij treden het atoomtijdperk binnen, terwijl ue de gevolgen van de ontdekking van de stoom eigenlijk nog niet te boven zijn". De levensgewoonten van de mens zijn aan het veranderen. Wij worden samengedrongen in grote concentra ties, waar een groot gebrek is aan vrije ruimte voor de recreatie en door de massaliteit de vorming van de menselijke persoonlijkheid in het ge drang komt. Dit probleem gaat ook sterk spreken in de nieuwe industrie gebieden, waar de agrariër van zijn zestien-urige werkdag plotseling om moet schakelen op de acht-urige en met zijn vrije tijd, die zo belangrijk voor hem is, eigenlijk nog niet goed raad weet. Deze jongste ontwikke ling vraagt een complex van initiatieven en een zich steeds meer bewust worden van de nood, waarin de mens van vandaag verkeert. De leniging hiervan maakt een samenbundeling van alle krachten noodzakelijk en daarom ziet de heer Schüttenhelm graag een nog grotere samenwerking tussen de afdelingen jeugdvorming en volksontwikkelinglichamelijke' opvoeding en sport en radiotelevisie en pers op het departement van O., K. en W. tot stand komenDeze drie afdelingen hebben zeer veel raakpunten in hun zorg voor de persoonlijkheidsvorming van de mens, die in de huidige maatschappijvorm met de groeiende zorg en bescherming van „de wieg tot het graf*' helaas in het gedrang dreigt te komen ^'ader heeft zich gisteren in tcrL.°-espr,aak gericht tot het derde in- coml consres over ie moderne geh^ïn,CatlemiddeIen dat te Genua Wo.rdt ter gelegenheid van de VinafJ! verjaardag van Marconi's uit- taiil van de radio-telegrafie. De de n„ySrf?'.eek Marconi's vinding met Ju»,!"'dekking van Amerika door Co- hij Rki. Marconi en Columbus, zei tve n "ben voor de mensheid nieuwe Hun v,oor de vooruitgang geopend, twiifoi°ntdekkingen hebben zonder terh„' wenselijke waarde, die boven de sprat'^Che winst uitgaat. De H. Veder stc ln dat verband ook over de jong- ou Afdekkingen van de wetenschap Waa Ksi kebied van de atoom-energie, Bie» de wetenschapsbeoefenaars Wen weer en niet minder doen dan de j. l®n ontdekken, die de Schepper in et heelal gelegd heeft. F>-i?ne"e verbindingsmiddelen. zeide de hei v®rder> dragen er toe bij om het 2a„anSrijke vraagstuk van het vreed- ,oam naast elkaar bestaan van de vol- rfren te verhelderen. Zij werken er I!an, Wede om de bestaande verschillen Aent te trekken en kweken het morele vf af jvoordelijkheidsgevoel aan bij - dle in de internationale lichamen s»„?en ziJn ow de samenwerking tus- Do ,e volkeren te bewerkstelligen, "aarbij deed de H. Vader een beroep on allen die het aangaat om het goed van de moderne communicatiemidde len te gebruiken, om Christus bood schap te verspreiden en de samenwer king der volkeren te bevorderen. De communicatiemiddelen evenwel, en in het bijzonder de radio, moeten aan bepaalde voorwaarden voldoen, wil len zij in staat zijn om de boodschap van Christus te verspreiden; de bood schap van Christus over de hele wereld en door de diepten der oceanen! Wat een voorrecht, maar ook wat een ver antwoordelijkheid voor de technici van onze eeuw! zeide de H. Vader, naar aanleiding van de plannen voor een transatlantische kabel tussen Engeland en Noord-Amerika. De H. Vader vergeleek de snelheid, waarmede nu het Evangelie verspreid kan worden met de langzame stappen, waarmede de apostelen over de rotsi ge paden van de oude wereld voort gingen. „Moge het Evangelie, dat alleen in staat is om de mensen een te maken onder de verheven wetten van liefde en rechtvaardigheid en in de stralende kracht van de hoop de voornaamste plaats innemen onder de menselijke woorden, die de ruimten doorkruisen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5