L.T.B. (assurantie) vergaderde in Haarlem meubelen R.K. Middenstand opent het nieuwe seizoen Nieuwe instrumenten voor Zandvoortse muziekkapel Chopin-recital bij de Kunstkring Gastarieven moeten binnen enkele maanden omhoog Opera Italiana in Haarlem VOLVO U. Q. tweeluqsek Uit Keneemerland Anke Dannijs voortreffelijk in Mozart-programma Visserijgolf I.E.V. bestaat 20 jaar Premie-inkomen steeg ruim een miljoen Forum kreeg vragen te beantwoorden op velerlei gebied Burgemeester Van Fenema verricht de overdracht 250 modelkamers Haarlemse artsen concer teren in Rotterdam Uw baby is niets te goed Concert in Beverwijk Vrouwenkoor Z.I.G.E.A. concerteerde DONDERDAG 13 OKTOBER 1955 PAGINA Brandverzekering woningtextiel (ditydcty 13- nuf ijeMeti Muzikaal dilettantisme van het goede soort Gemeenteraad Haarlem Missiehuis Driehuis Tentoonstelling en fancy-fair in „Zomerlust" Winst energiebedrijf dekt verlies van gas bedrijf niet voldoende Vollleybal in Haarlem 'n tip, rijdt topkwaliteit OVER VEEN Tel. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 HUIFKAR- en BERGMAN CARELS SIGAREN heerlijke sigaar ANTOON OOMS Veilingnotering Verrassende uitslag bij Weenink VELSEN-NOORD In het Sint Bavo-gebouw te Haar lem hield gistermorgen de Onderlinge Waarborg Maatschappij van de L.T.B. haar algemene jaarvergadering en 's middags de Onderlinge Brandverze kering van de L.T.B. In het jaarver slag over de gehele assurantie van de L T.B. werd medegedeeld, dat het to tale premie-inkomen voor de ongeval len-, ziekte-, ziekenhuis-, brand-, ha gel- en stormverzekering, dat in 1.953 f 963.501,47 bedroeg, in 1954 steeg tot f 1.109.106,92. De bemiddeling op het terrein van de makelaardij groeide van een premie-omzet van f 218.000.23 in 1953 tot een omzet van f 338.315.86 in 1954. Het voorlopige batig saldo over het geheel van de verzekeringsinstel lingen bedraagt f 57.987,64. Dat resul taat werd bereikt, nadat de afschrij ving geschied was op gebouwen, in ventaris en vervoermiddelen. Ten aanzien van de Onderlinge waarborg Maatschappij wordt opge merkt. dat de groei van de ongevallen en W.A.-verzekering in 1954 zeer goed was; het aantal verzekerden liep van 5648 in 1953 op tot 6373 in 1954. De afdeling van de ziekteverzeke ring geeft een rustige maar voort gezette uitbreiding te zien. Op merkelijk is. dat het antai ver zekerden en de verzekerde jaaruit kering vrij constant ongeveer 50% van de omvang van de ongevallenverzeke ring bedraagt. Dat zou er op kunnen duiden, dat de boeren, tuinders en kwe kers het nut en de noodzaak van die verzekering onderschatten. Het aantal verzekerden nam met 220 toe. Ten aanzien van de ziekenhuisverze kering wordt opgemerkt, dat ondanks de problemen door de steeds stijgende prijzen de groei in deze afdeling zich gestadig heeft voortgezet. Het aan tal verzekerden steeg van 8342 in 1953 tot 9378 in 1954. De algemene vergadering van de On derlinge Waarborg Maatschappij, die onder meer werd bijgewoond door de algemeen voorzitter van de L.T.B., de heer G. Kampschöer, stond onder pre sidium van de heer G. H. v. d. Berg, die in zijn kort openingswoord zijn te vredenheid betuigde over de uitgroei van de Maatschappij. De gebruikelijke agendapunten konden vlot worden af gewerkt. waarbij de directeur, de heer W van Ommen, een gedegen toelichting gaf op het jaarverslag. Een van de vele (technische) kwesties, die ter sprake kwamen, was de oomerking, dat de kleine zelfstandige, die boven de grens van de f 3750 komt, voor de ziektever zekering beter terecht kan bij het ziekenfonds dan bij een particuliere maatschappij. Daarop antwoordde de heer Van Ommen, dat het ziekenfonds feitelijk zo'n man niet mag behouden, maar dat men zo'n geval oogluikend toestaat. Het is derhalve onjuist, dat de regeringssubsidie, die het zieken fonds krijgt, in ieder geval ook theo retisch ten goede komt, aan iemand, die in dat fonds niet thuis hoort. Het ligt echter niet op de weg van een particuliere instelling om bij de over heid als verklikker te spelen. De suggestie werd voorts gedaan om evenals bij het ziekenfonds ten aanzien van de ziekenhuisverzeke ring in een gezin, dat aangesloten is, tenminste drie kinderen beneden de 16 jaar vrij te stellen van premie en niet, zoals nu het geval is. de hal ve premie te laten betalen. Daarvan zouden dan vele jonge gezinnen kun- n nen profiteren. De heer Van Om men wees er echter op, dat de risi co's dan wel bijzonder groot worden, want heden ten dage wordt men al gauw naar een specialist verwezen. Hoewel dat voor het platteland in mindere mate geldt, is het niet ver antwoord cp de suggestie in te gaan tenzij de regering subsidie geeft even als aan het ziekenfonds. Vermelden wij tenslotte, dat de heren P. F. Vergeer uit Warmond en C. Ph. Fre- riks uit Hillegom in het bestuur werden herkozen. De vergadering van de Onderlinge Brandverzekering stond onder leiding van de heer H. J. Meyer, die in zijn openingswoord de heer P. van Om men gelukwenste met zijn zilveren Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK 8-1230 18- uu/>.' ambtsjubileum. Ook hier konden de agendapunten vlot worden afgewerkt, waarbij de vergadering akkoord ging met het bestuursvoorstel om 10% van de betaalde voorschotpremie te stor ten in het Waarborgfonds ingevolge artikel 20 van de Statuten. De heer W. L. Onderwater uit Lisse werd als be stuurslid herkozen. Het jaarverslag stond in het te ken van de verzuchting „Heer, ver los ons van de bagatelschaden". Van de 442 schademeldingen hadden er 363 betrekking op gevallen beneden de f 50. Een tweede verzuchting werd geslaakt over de te lage ver zekeringen. welke bij herhaling wor den vastgesteld. De groei van het verzekerd kapitaal was in 1954 zeer bevredigend. Het steeg met bijna f 24.000.000 tot f 176.089.190. Het aan tal schadegevallen steeg van 387 tot 442, in geld uitgedrukt: van f 29.552,63 tot f 130.592,32. Verheugend wordt het genoemd, dat in toenemende ma te er toe wordt overgegaan brand- blusapparaten op te stellen. Aan het eind van deze vergadering werd het woord gevoerd door de alge meen secretaris van de L.T.B.. mr. G. J. Vermeulen, die „de onderlinge sa menhang tussen de L.T.B. en haar eco nomische instellingen" besprak. Hij meende, dat die samenhang reeds in de historie bewezen was bij de beken de catastrophe. De herrijzenis geeft eer der aanleiding tot een compliment dan tot een verwijt. Los van de historische ontwikkeling zijn er echter oorzaken aan te wijzen, die leiden tot een sa menwerking tussen de L.T.B. en zijn instellingen. Het doel van de L.T.B. als standsorganisatie is immers de ver heffing van boer, tuinder en kweker, zowel geestelijk als materieel. Mate rieel is de agrariër onderhevig aan vele risico's, die nooit door de over heid, zo zij dat zou wensen, geheel on dervangen kunnen worden. De ver schillende instellingen van de L.T.B. bieden daartoe de nodige service, een service, die gezien de ervaring hard no dig is in het „rijk der kleine letters". Onverantwoordelijk noemde mr. Ver meulen het bijvoorbeeld, dat vertegen woordigers van sommige andere maat schappijen pensioenverzekeringen af sloten in verband met de toekomstige staatspensionering. De L.T.B.'er blijft de eigen instelling prefereren, mede omdat hij de band met zijn standsorga nisatie krachtiger voelt. Uit de Haarlemse artsen, die een mu ziekinstrument bespelen, is een orkest gevormd, dat vanmiddag in Rotterdam zal spelen tijdens het congres, dat de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst vandaag, morgen en over morgen heeft belegd in de Maasstad. Het congres staat uiteraard primair in het teken van wetenschappelijke voor drachten. maar men heeft het initiatief, dat de Haarlemse arts dr. A. Melchior destijds nam, willen uitbreiden. Dr. Melchior kwam toen op het idee om het werk van schilderende en teke nende artsen te exposeren en gezien het succes, werd de gedachte geboren om ook de musicerende artsen van hun prestaties te laten getuigen. Zaterdagmiddag zullen er in Rotter dam verschillende artsen-ensembles een concert van kamermuziek verzorgen; de Haarlemse artsen komen vanmiddag met een werk van groter omvang, na melijk het concert voor twee piano's en orkest van Bach. De medewerkende artsen zijn A. Bloemsma, dr. P. R. v. d. Eist, dr. M. J. Heering, Hendrika Hoekstra, H. F. ten Hoopen, E. L. Nauta, M. J. Nubé, W. D. van Oldenborgh, dr. C. C. Rid der van Rappard, Margot van Rappard, W F. Ridder van Rappard, N. Spits, Ada C. Thomee, en A. J. de Vries. De directie berust bij dokter M. J. Nubé, de piano's worden bespeeld door dr. C. C. Ridder van Rappard en dokter N. Spits. Het orkest wil geen enkele pretentie hebben en de uitvoering van het con cert moet alleen gezien worden als het werk van dilettanten. Wij willen de onderneming echter graag een muzikaal dilettantisme van het goede soort noe men. In liet Kon. Paleis te Amsterdam heeft H. M. de Koningin enige ambassadeurs ontvangen, die tot voor kon hun land hier als gezant vertegenwoordigden. Op de foto inspecteert de ambassadeur van Noorwegen, L. J. H. Jorstad, de erewacht. Advertentie PR00UCT De R. K. Middenstandsvereniging, afdeling Haarlem, is gisteravond het seizoen begonnen met een vrolijke en tevens leerzame avond voor haar le den. Het kienspel werd, zoals men mocht verwachten, alle eer aange daan, een gezellig dansje maakte de spieren weer eens prettig los, terwijl tenslotte het meer culturele ook een kans kreeg. Een forum, bestaande uit mevrouw J. C. Smithuysen en de he ren drs. J. Verheyen, directeur van het katholiek Middenstandsbureau te Amsterdam, W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei, A. van der Veldt, districtsbestuurder van de K.A.B. en kapelaan W. J. F. de Lange van de kathedrale basiliek in Haarlem, be antwoordden vragen, die varieerden van „Wat denkt u van de afbetaling" tot „Leidt het semi-beroepsvoetbal niet tot allerlei excessen?" Hoewel de vijf personen, tot wie de vragen op veler lei gebied werden afgevuurd, ver klaarden, bijvoorbeeld van sportzaken weinig af te weten, wisten zij met een ruim begrip voor vele moeilijke toe standen meestal een bevredigende op lossing te vinden. „Is de hoogconjunctuur, waarin wij thans menen te leven, niet schijn, als wij zien, dat er overal op afbetaling moet worden gekocht?" was een van de eerste problemen, die een naden kend lid graag besproken zag. Drs. Verheyen, die als gesprekleider optrad, wilde tussen de twee uitersten, af betaling en hoogconjunctuur niet een concreet verband leggen. De oorlogs tijd heeft zulk een achterstand ver oorzaakt, dat een reactie, een terug winnen van het verloren terrein, nood zakelijkerwijs het gevolg is geweesl Voor de repetitie van woensdagavond hadden de leden van de Zandvoortse muziekkapel zich in hun keurige uni formen gestoken. Het was dan ook geen gewone repetitie, maar een zeer bij zondere avond in het bestaan van de kapel. Op een tafel lagen uitgestald de nieuwe instrumenten van de kapel, een schitterende verzameling van glinste rend nikkel ter waarde van zeven dui zend gulden. De Velser kunst kring „Voor Allen" bewaart uit het jong verleden van de stichting de meest prettige herinnering aan de eerste wijk- voorstellingen, waar voor Theo van der Pas werd geënga geerd. De hiervoor bestaande ruime belangstelling gaf te vens in brede kring bekendheid aan het streven van de kunstkring. En het laat dan ook geen twijfel, dat de Velser kunstkring opnieuw in de roos schoot, toen zij voor haar eerste wijkvoorstel- lingen in het nieuwe seizoen opnieuw een beroep deed op deze pianist, die een afscheidstournee door ons land maakt. Slechts weinig plaatsen bleven woensdagavond in de Herv. Kapel te Santpoort onbezet en de naar schatting kleine tweehonderd bezoekers hebben er een genotvolle avond beleefd. Theo van der Pas. die voor het laatst in maart van dit jaar in Sant poort optrad en toen bij elk werk een korte toelichting gaf, deed dit ook nu. En bij het programma van merendeels minder bekende werken, bood het hem de gelegenheid ook degene, die minder bekend is met de werken van Chopin, te wijzen op markante passages. Hoe zeer b.v. lopen zijn préludes uiteen en toch, hoe wondermooi passen zij bij elkaar. Theo van der Pas had er zes uitgekozen. Verder was er een Im promptu, enige nocturnes, een speels Scherzo,twee Mazurka's, twee etudes, een ballade en de minder bekende maar bijzonder virtuose polonaise in Es groot. Reeds op 9-jarige leeftijd speelde Theo van der Pas het Scherzo in bes mol. Nu weer, maar nu na een leven, grotendeels gewijd aan Chopin. En het was waarlijk niet alleen in dit ene werkje, dat hij zijn gehoor meesleepte in de mengeling van melodieën, die Chopin's afstamming van twee natio naliteiten, zijn moeder was Poolse, zijn vader Fransman, verried. Rijke con trasten van speelse dartelheid en ro mantiek tegenover massieve accoorden, getuigend van een onverzettelijke wil. Santpoort ging niet eerder naar huis, dan nadat het twee toegiften had af gebedeld. Het behoudt de herinnering aan een groot kunstenaar, die het con cert-podium gaat verlaten. En het kan Velsen-Noord benijden, dat hedenavond Theo van der Pas zal kunnen beluiste ren in het Herv. Wijkhuis aan de Dijk manstraat. v. K. Met trots en voldoening nam de voor zitter, de heer P. Schaap het woord om in het bijzonder het voltallige college van burgemeester en wethouders wel kom te heten. Spr. memoreerde- de hulp, welke van gemeentewege in de laatste tijd aan de kapel was verleend. Leek het er enkele jaren terug op, dat de kapel wegens gebrek aan nieuwe leden spoedig een roemloze dood zou sterven, nu de gemeente en particu lieren hebben gezorgd voor de unifor men en een geheel nieuw instrumenta rium staat de muziekkapel voor een nieuwe fase van haar bestaan. De heei Schaap wees op de belangrijke functie van de muziekkapel in de badplaats Zandvoort en gaf de verzekering dat men het geschonken vertrouwen niet zou besehamen. Er is nog één wens; nieuwe trommels voor het trommel corps; daar zou men nu naar gaan streven. Burgemeester van Fenema dankte voor de vriendelijke woorden, tot het gemeentebestuur gericht, en sprak de hoop uit dat de leden van de kapel van uniformen en instrumenten voorzien zouden zorgen voor de der de onmisbare factor voor goede presta ties: toewijding. Zulks door het trouw bezoeken van de repetities en eensge zinde opoffering om het muzikale peil van de kapel te verhogen. Spr. verricht te de overdracht van de instrumenten door aan het jongste lid van de kapel zijn klarinet te overhandigen. De ere voorzitter, de heer Beekhuis, ontving het bij die functie behorende ere-te- ken. Nadat de instrumenten waren ge stemd speelde de kapel onder leiding van de heer Wildschut het eerste num mer met de nieuwe instrumenten. Er werd keurig gemusiceerd en het bleek duidelijk dat door de instrumenten de klank van het ensemble veel zuiverder was geworden. Aan de vooravond van Kerstmis zullen de instrumenten voor het eerst buiten worden bespeeld, na melijk bij een concert van gewijde mu ziek op het Raadhuisplein. I en nog is. Dat zulks afbetaling heeft gebracht, die bovendien tot het uiter ste wordt doorgedreven, is jammer, maar onvermijdelijk. Een ander lid van het forum ontkende positief dat de 'hoogconjunctuur schijn zou zijn. De afbetaling is louter een uitwas van de moderne levenshouding, die nochtans, voor zover zij binnen be perkte grenzen blijft, niet valt te ver oordelen. Het is wel zaak, dat dit maatschappelijk psychologisch ver schijnsel, zoals de beantwoorder de af betaling karakteriseerde, enger zal worden geregeld, en wie zou dat an ders moeten doen dan de overheid. Een interessante kwestie, die door het auditorium naar voren werd ge bracht, was de positie van de gehuw de werkende vrouw. Verdient zij een dwingende regeling van de staat? Men was er unafiiem over eens, dat de gehuwde vrouw haar loon arbeid, ook die in de eigen zaak, ondergeschikt behoort te laten aan het gezin, dat de eerste plaats moet innemen. Dat de overheid bepaalde verordeningen of wetten hieromtrent op stapel heeft, is stellig zeer be langrijk, omdat zij misschien de ge zinnen, waarvan de moeders, soms uit noodzaak, maar ook om minder dringende redenen, uit werken gaan, ten goede zullen kunnen richten. Uiteraard ligt het anders bij kin derloze huwelijken, waarover het ze ker verstandig kan zijn van man en vrouw om beiden in loondienst te gaan. Het forum repliceerde op een vraag over het woningprobleem met er op te wijzen, dat de tijd voor het parti culiere initiatief in deze, gelijk dat vóór de oorlog triomfen vierde, on geveer is aangebroken. Dat de reali sering hiervan nog een paar jaar op zich zal laten wachten, behoeft geen betoog. De maatschappelijke omstan digheden zijn helaas nog niet van dien aard, dat de woningpolitiek van vóór 1940 in zwang kan komen. Zoals gezegd, enkele aanwezigen hadden moeilijkheden aangSande het beroepsvoetbal en zelfs de ochtend gymnastiek. De beantwoording kostte geen hoofdbrekens, evenmin als die van het geval „emigratie". „Is het niet onverstandig om vakmensen uit je land te laten vertrekken en dit te propageren, wanneer men constateert, dat in Nederland een grote werkloos heid heerst", was de vraag. Wij heb ben reeds uitvoerig in ons blad van 6 oktober naar aanleiding van de le zing van de heer Bosman, directeur van het emigratie-bureau te Haarlem, over dit onderwerp geschreven en ook de forumleden kwamen tot de con clusie, dat emigratie absoluut moet worden gestimuleerd bovenal van wege het sociale aspect dezer zaak, dat prevaleert boven het economische. Tot tevredenheid besprak men ten slotte in de laatste tien minuten van het interessante forum-uurtje (dat in tussen meer dan anderhalf uur was geworden) de voor- en nadelen van zelfbediening, de enigszins morele plicht van middenstanders om bij standgenoten privé-inkopen te doen en de wijze waarop de persoonlijkheids vorming van de jonge middenstan- der(ster) het best kan geschieden: via een middelbare opleiding met als be kroning een vakopleiding, of alleen maar door gespecialiseerd onderwijs. Zaterdag 15 oktober van 411 uur en zondag 16 oktober van 1111 uur zullen vanwege het missiehuis Drie- huis-Velsen in café Zomerlust te Sant poort een tentoonstelling en een fan cy-fair gehouden worden. De missie- naaikrans van het „Allerheiligst Hart" zal dan de paramenten tentoonstellen, die de laatste twee jaar zijn klaarge komen en die gestuurd zullen worden naar de verschillende missieposten van de congregatie der missionarissen van het H. Hart. Op de fancy-fair worden vele prijzen verloot. Zondagavond wordt na afloop van de fancy-fair de trekking van de loterij gehouden. Het voorstel van B. en W. van Haar lem om de tarieven voor stroomleve- ring met ongeveer 6 pet. te verlagen en de gasprijs vooralsnog ongewijzigd te laten, is door de raad gistermiddag met instemming ontvangen. Maar het uitzicht op een verhoging van het gas- tarief over enkele maanden vond min der waardering. Het bracht een scheids lijn in de christelijke fractie, waar de heer WENSING (CHU) meende, dat verhoging uit den boze was, aangezien de gemeentebedrijven samen winst ge noeg zouden maken. De heer SPEK (AR) daarentegen meende, dat de fi nanciële toestand der gemeentebedrij ven als geheel niet zo rooskleurig was. Hij zag duidelijk dat het gasbedrijf met verlies werkte en achtte een tariefs verlaging op de duur onvermijdelijk. De heer PRIKKEL (PvdA) was be gonnen met B. en W. dank te zeggen voor het antwoord, dat hij ontvangen had op schriftelijke vragen. Hij was er erkentelijk voor, dat B. en W. na een aanvankelijke afwijzing thans bereid bleken het afschaffen van de omzetbe lasting op de distributie van gas en electra, door te berekenen in de ver bruikerstarieven. Hij hoopte, dat nu de gemeente dit voorbeeld gegeven had, de particulieren niet achter zouden blij ven en éveneens de tariefsverlaging in de prijzen zouden doorberekenen. Na mens de K.V.P.-fractie dankte de heer VAN DER VELDT voor het besluit van B. en W. De heer PROPER (CPN) meende, dat de gasprijs in feite verhoogd was, nu de afschaffing van de omzetbelas ting daar niet werd doorberekend. Dat was volgens spr. een gevolg van het steeds stijgen van de kolenprijzen, dat weer veroorzaakt werd door het deelne men van Nederland aan de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die de kolenprijzen steeds maar opjoeg. Hij verzocht B. en W. de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten te laten be middelen opdat de regering aan de ge meenten een compensatie zou verstrek ken voor deze noodzakelijke prijsstij ging. Wethouder BAKKER herinnerde er aan, dat B. en W. aanvankelijk de ta rieven niet wilden verlagen, vanwege de administratieve rompslomp en om dat de gastarieven met name straks toch weer herzien zouden moeten wor den. Verlaging der gastarieven was on mogelijk, omdat het gasbedrijf reeds met verlies werkt. Daarom heeft men compensatie gezocht in een extra-ver- hoging van de electriciteitsprijzen. De kolenprijzen zijn nu eenmaal hoog en of de E.K.S.G. daar nu de oorzaak van is of niet, de situatie is nu eenmaal zo en men moet daar rekening mee hou den. De wethouder bestreed tenstellig- ste, dat de gemeentebedrijven grote winsten maken. Die tijd is voorbij. De totale winst van het gas- en elektrici teitsbedrijf, die enkele jaren geleden nog twee miljoen was, zal dit jaar waarschijnlijk maar een half miljoen bedragen. Juist genoeg om de vele on voorziene uitgaven op te vangen. Hij verklaarde tenslotte, dat de geringe ren dabiliteit der gemeente-bedrijven bin nen afzienbare tijd nog wel eens aan leiding zou kunnen geven tot ernstige en moeilijke debatten in de gemeen teraad. Een groep van vier Italiaanse opera-zangers en -zangeressen, bestaande uit de sopranen Sil- vana Brandolini, Marisa Morel, de tenor Luigi di Stefanis en de bariton Gino Orlandini, gaf woensdagavond in de grote zaal van het Concertgebouw een Spectacle Coupé uit aktes van Rossini's Barbier van Sevilla, Madame Butterfly, Tosca en la Bohème van Puccini en ten slotte uit enkele opera's van Verdi. Men was dit keer afgeweken van de gebruikelijke vorm dezer zangconcerten. Enkele toneelattributen, aparte ver lichting en operatenue's werden benut om het visuele element ten dele mee te laten spelen. Ofschoon wij over de vocale prestaties niet onverdeeld enthousiast kunnen zijn, vergoedde de grote opera-routine, die ten toon werd gespreid, enorm veel. Dit solisten kwartet verstond op meesterlijke wijze de kunst om de fantasie van de toe hoorders in sterke mate te prikkelen. Silvana Brandolini bezit grote dra matische talenten. Jammer genoeg schoot haar stem, speciaal in de hoogte, veel te kort. Marisa Morel deed, wat de dramatiek betreft, zeker niet voor haar onder. Maar ook zij kreeg later op de avond met stemtechnische moei lijkheden te kampen. Luigi di Stefanis voldeed in beide opzichten goed, even als de bariton Gino Orlandini. Degene, die zeker met ere moet wor den genoemd, is Henk Bijvanck; hij begeleidde aan de vleugel op buiten gewoon kundige en muzikale wijze. Een enthousiast publiek drong aan het einde een reprise af van het be roemde kwartet uit Verdi's Rigoletto. J. L. Zoals verwacht heeft het damesteam van Velox in de hoofdklasse tegen kam pioen Die Raeckse een zware 40 ne derlaag te incasseren gekregen. De kam pioenen waren in deze wedstrijd uit stekend op dreef. Hoewel Velox dus genoegen moest nemen met een neder laag, welke vermoedelijk toch niet te ontlopen was geweest, kunnen wij ge lukkig over de resultaten van de ove rige damesteams zeer tevreden zijn. Ofschoon het team van de politie ze ker niet tot de sterkste klasseteams be hoort is de 40 overwinning van de Onze Gezellen-dames toch altijd nog een zeer verdienstelijk resultaat. Ook het Aerdenhoutse AVC en de Vesmia-ploeg lieten het niet tot veel spanning komen, waarvan respectieve lijk Die Raeckse 2 en 3 met grote ne derlagen de dupe werden. Bij de heren waren de resultaten deze wedstrijdavond ook bijzonder goed. Na de twee overwinningen van Leonidas tegen Haarlem en HVS 2 moest de ploeg van Smit thans met een puntenverde ling genoegen nemen (22), hetgeen tegen Rapiditas altijd nog een prachtige prestatie betekent. Ook de heren van Onze Gezellen heb ben met een zege verrast, waarvan het Zandvoortse OSS het slachtoffer werd. De volledige resultaten waren: Dames: PSVHOnze Gezellen 13, VeloxDie Raeckse 04, Haarlem 4 Blinkert 2 0—4, Sizo 2—HBC 3 2—2, Die Raeckse 2AVC 13, Die Raeckse 3 Vesmia 04, Die Raeckse 4AW 0—4, Die Raeckse 5Velox 5 30, Die Raeckse 6Velox 4 13. Heren: OSS—Onze Gezellen 13, Ra piditasLeonidas 22, Spaarnestad OVRA 4 2—2, HBC 2—Die Raeckse 2 04, Santpoort 2Ready 31, Gios OVRA 1—3, Rapiditas 3—WIK 2 4—0, BWTBuitenrust 30, Blinkert 3 Santpoort 2 22. Advertentie hoofd-agent rayon Haarlem Op het programma, dat gisteravond door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Marinus Adam en medewerking van onze plaats- genote Anke Dannijs in het K.S.A.-ge- bouw ten gehore werd gebracht, stond slechts één componistennaam nJ. Wolf gang Amadeus Mozart. Mozart één van de weinigen, die zo een krachttoer kan verrichten: een van de zeldzamen wiens persoonlijke stijl een gehele avond kan boeien. Mozart, volgenssommigen de meest universe le, wiens onuitputtelijke fantasie in staat is om oud en jong, leek en vak man te treffen. Desondanks moest deze Jupiter" destijds vechten voor succes, worstelen om een bestaan. O, niet tijdens zijn jeugd. Buren en kennissen stonden al in extase toen hij nauwe lijks de wieg ontgroeid was. Koningen en Keizers bejubelden hem toen hij op vijfjarige leeftijd in statierok voor hen concerteerde. Doch toen hij in 1791, op vijfendertigjarige leeftijd van narig- Advertenti* Wij exposeren heden een volledige collectie ongepoederd en ongecellofaneerd Wij garanderen U een volkomen droge - en GROTE HOUTSTRAAT 133 - TEL. 12905 Wij verkopen nog een week LUVA-loten (50 ct.). Twee trawlers Abraham VI. 77 met 1830 kisten verse vis en de Allan Water IJm. 34 met 1200 kisten verse vis twee loggers en dertien kot ters zorgden er woensdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totaal aanvoer van 5.425 kis ten verse vis, 115 stijve kabeljauwen en 2.500 kilo tongen. Er waren 2.400 kisten verse haring, 1.100 kisten ma kreel, 1.100 kisten schelvis,- 260 kisten gul, kabeljauw en koolvis, 300 kisten vis van de schuitjes en 300 kisten di versen. De prijzen waren woensdag niet slecht. Alleen voor schelvis zag het er droevig uit. Grote schelvis deed nu f 44.tot f 37.groot middel f 37. tot f 30.klein middel f 32.totf 27.pennen f 22.tot f 17.en braad f 20.tot f 17.Haring was duur met f 20.tot f 13.50 per kist van 50 kilo. Makreel noteerde f 16. tot f 20.Tarbot deed f 3.30 tot f 2.30 per kilo. De tongsoorten behiel den dezelfde goede prijs van dinsdag. Schar noteerde f 23.wijting f 10. tot f 14.en dichte wijting f 12. tot f 8. Een groot aantal kisten dichte wij ting werd opgehouden. Schol drie liep op van f 16— tot f 23.— en bot deed f 16.— tot f 20.—. De Allan Water IJm. 34 besomde f 28.400.en de Abraham VI. 77 f 33.000.—. De logger Cornelis Vrolijk Sch. 171 besomde f 22.000. De berichten uit de noord waren gunstig. Er werd veel vis door de trawlers gevangen, hoewel vis, die klein van stuk was. De trawlers ga ven dagvangsten door van 200 tot 250 manden hoops. De loggflrs op het Zand deden trekken van 10 tot 15 malden prima vis en dagvangsten van 60 tot 70 manden hoops. Langs de kust vingen de loggers in de nach telijke uren 40 tot 80 kilo en 6 tot 8 manden andere vis. Overdag vingen deze schepen 10 tot 12 manden schol en 10 tot 20 manden schol. De haring visserij was weinig bemoedigend. De Vios IJm. 24 deed een trek van 100 manden en een trek van 50 manden haring. Het schip ging daarna stomen naar de noord om wat verse vis te» van gen. De Gelria IJm. 21 gaf zelfs een trek door van 2 manden verse haring. Helaas konden wij slechts enkele delen van het concert bijwonen, dat het vrouwenkoor Z.I.G.E.A. woensdagavond in de tuinzaal van het concertgebouw gaf. Psalm 23 van Franz Schubert werd door het koor gezongen als een „in me- moriam" voor mej. Rie Schouten, de in het voorjaar overleden dlrigente van Z.I.G.E.A. Dit gezang werd door alle aanwezigen staande beluisterd. De tegenwoordige dirigente, Rie Vring Servaas, laat haar vrouwenkoor nogal zakelijk zingen. De samenklank is nog niet geheel vast en gaarne zouden wij het hinderlijke vibrato bij de sopranen wat verminderd zien. Het „Domine ad adjuvandum me" van Gallus leed daar nogal onder. Twee uiterst kundig geschreven vrou wenkoortjes van de Haarlemse compo nist Tom de Vries werden helaas wat al te vlug doorgezongen, waardoor ze niet de juiste muzikale belichting kre gen die ze verdienen. Dirigenten van vrouwenkoren willen wij intussen graag wijzen op deze twee werkjes, t.w. „Comt alle drincken" en „O Tempel Schoon der heyiich Gheest". Wat wij na de pauze van Z.I.G.E.A. hoorden, was aanmerkelijk beter van samenklank en homogeniteit, dan in het eerste gedeelte. „Driezang" van H. J. den Hertog is geen hoogklimmende mu ziek. Het werkje werd echter gaaf ge zongen, evenals de drie gezangen van Henri Zagwijn. Mevrouw Stengervan der Velden begeleidde op muzikaal correcte wijze enkele koorwerken. De beide solisten op dit concert J. Poolman, fluit, en A. Butter, hobo, heb ben wij tot onze spijt niet kunnen be luisteren. J. h. heid en ellende stierf en van de armen werd begraven vond niemand het nodig hem uitgeleide te doen. Dat het grote publiek van toen de charme van ,,Eine kleine Nachtmusik" niet gehoord heeft is onbegrijpelijk, dat enkelen hem met dissonantenjager betitelde is ons nog minder duidelijk. ,,Eine kleine Nacht musik" een alleszins liefelijke serena de, oorspronkelijk geschreven voor vijf strijkers die, rapper met de vingers dan met de tong zijnde, een muziek stuk nodig hadden om hun liefdesver klaringen te kunnen uiten. Nu wordt deze „nachtmuziek" meestal uitgevoerd in het volle licht en door een volledig strijkorkest, doch daarom klinkt de serenade niet minder liefelijk. Marinus Adam, die Toon Verhey ver ving, deed er goed aan om de amou reuze kant van het werk te belichten. Maar omdat hij alle hartstocht vooral vaarwel zei werd het geheel wel wat monotoon. Dit was ook het geval met de „Praagse Symphonie in D dur. zo dat de „krachttoer" van Mozart wel zwaar op de proef werd gesteld. De sopraan Anke Dannijs trof het niet erg. Van de twee aria's die zij voorbereid had, moest er één vervallen omdat het orkestmateriaal niet tijdig aanwezig was. Jammer voor haar, want de aria uit „Don Giovanni" die zij inlastte droeg nog sporen van onvol doende voorbereiding. Na de pauze oogstte zij meer succes met de aria „Dorabella" uit Cose fan Tutte". Mozartmelodiën liggen haar goed. Als zij de „draagkracht" van haar stem nog iets zal weten op te voeren kunnen wij nog veel goeds van haar verwach ten. LOU TERVOORT Beverwijk, 12 oktober Sla 312; bloemkool 1643; andijvie 6—9; spinazie 23—45; tomaten 20—54; sperciebonen 47—105; pronkbonen 34— 78; prei 9—15; knollen 8—20; groene kool 712, rode kool 813; druiven 110. Verrassend en spannend is de strijd bij Weenink deze week geweest. Duisen- burg jr. en A. Tervoort wisten op fraaie wijze te winnen. Ook boekte Weenink weer een aanwinst van twee nieuwe ie- den. De uitslagen zijn: afd. I: 1. J. MuyenA. Siebers, afg.; C. KomenH. Duisenburg jr., O1ATer. voortH. v.'t Hoff, 10. Afd. II: G. de Koter—A. Maars, afg.; J. v.d. DoesJ. Jimmink, afg.; H. Njj- manJ. v. Verseveld, 01; S. Hoog- vorstD. Duinmeyer, 01; L. Boon straF. H. Piët, afg. Afd. Ilia.: G. BeekhovenVan Nim- wegen, 10; N. de LangeJ. Vessies, 01; C. VerduitH. Vloemans, 10. Afd. Illb.E. Hoogvorst—Thuis, 0—1; ZuyderdorpVan Leeuwen, 01; J. H. HeyerHoppen, 10. 15 oktober 1935 werd de r.-k. sport vereniging In Eenheid Vooruit opge richt. Dit feit wordt zondag 16 oktober herdacht door het opdragen van de hoogmis in de St. Jozefkerk ter intentie van de I.E.V.-leden; maandag 17 okto ber wordt er een feestavond gegeven in de grote zaal van het Kennemer Theater te Beverwijk. Twintig jaar rooms-katholieke sport vereniging. Het zegt ons in deze dagen niet veel meer. Dat er een sportvereni ging in Velsen-Noord is, wordt als een vanzelfsprekendheid opgevat; dat deze beweging het predikaat r.-k. voert, is ook heel natuurlijk. Maar zo is het uit eindelijk toch niet! De voetbalvereniging I.E.V. speelde aanvankelijk met veel succes in de la gere afdelingen van de diocesane Haar lemse voetbalbond. Bij de fusie van de voetbalbonden werd I.E.V. bij de 4e klasse van de K.N.V.B. ingedeeld. Na de oorlog, In 1945 bij de heroprichting, kwam I.E.V. weer in deze klasse uit, maar door de ons allen nog vers in het geheugen liggende terreinmoeilijkheden e.d. kon I.E.V. zich in de 4e kl. van de K.N.V.B. niet handhaven en degradeer de naar de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. Hierin komt I.E.V nog steeds uit- met wisselend succes. Een getrou we weergave van het wel en wee van de vereniging is op deze plaats niet mo gelijk; het zou ongetwijfeld te veel plaatsruimte in beslag nemen. Wij ver wijzen u hiervoor naar de zeer goed gedocumenteerde artikeltjes van Peter van Gishpen in Sursum Corda bij ge legenheid van het gouden parochieju bileum. Twintig jaar rooms-katholieke sport vereniging. Sportbeoefening in katho liek verband. Dat moet de Velsen-Noor- ders wel iets zeggen. Een r.-k. vereni ging tussen de zuigkracht van de grote bedrijven rondom. Veisen-Noorders als u hier trots op bent dan is dit gerecht vaardigd! En zelfs wel meer dan dat! Maar een katholieke sportbeweging in een dergelijke neutrale omgeving brengt ook verplichtingen mee. Naast de af deling voetbal bestaan op het ogenblik ook nog een afdeling gymnastiek en een afdeling handbal. Voor deze afde lingen zijn, dat voelt u ook aan, niet alleen sportbeoefenaars nodig maar ook leiders. En hier komen we op het ter rein waar we willen zijn. Leiders zijn er nodig, r.-k. mensen die met hart en ziel de taak op zich willen nemen de jeugd daar te brengen waar het nodig is vol gens onze katholieke beginselen; lei ders die onze r.-k. jeugd vormen tot goede sportlui, waarachtig mens, en katholiek in merg en been. Wie geeft I.E.V. het mooiste geschenk bij dit ju bileum door zich te melden als leider voor één van de afdelingen? Velsen- Noorders de daad is aan u! I.E.V. telt op het ogenblik ongeveer 450 leden, verdeeld over voetbal, gy1*1" nastiek en handbal. De jeugd is in al de afdelingen goed vertegenwoordigd, trum, met de jeugd dus met toekomst, Zo gaat I.E.V. op naar zijn vijfde lus" maar op het ogenblik zijn voor deze „verenigingshoop" leiders nodig!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2