Bezwaren tegen te eenzijdige samen- van huurcommissie •telling D School voor leer- en opvoedings moeilijkheden waarschijnlijk in Westelijk stadsdeel Haarlemse raad schrikt van hoge bouwkosten voor C oornher tly ceum Ir. D. N. Dammers tfekt zich terug als candidaat Velsen vindt formule om hem te behouden 3000 iepeitjes verkocht ten bate van „Margriet" GEMEENTERAAD TE HAARLEM Mogelijk straks meer stadsplattegronden in de binnenstad Onbewoonbaar Gesprek met houtworm Raad en daad Gespecialiseerde leerkrachten nodig Andere scholen moeten even compleet worden opgezet door gemeentebestuur Zolderkamer in W ilhelminastraat uitgebrand Tafeltennis afd. Kennemerland Het levende lied in Nederland Zonder remmen en met defecte stuur inrichting gereden Acht maanden geëist wegens oplichting en ver duistering Stadsplattegronden HAARLEMSE GEMEENTERAAD Opbrengst gisteren overhandigd Bertje Bol en Bartje Bezem in Minerva-Theater te Heemstede DONDERDAG 13 OKTOBER 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem IHet „Zilveren biljart" Oorzaak onzeker Directeur Openiiare Werken in Haarlem Kennemer Kunstkring Getuigen van twee ongevallen opgeroepen Zilveren jubilaris bij P.E.N. gehuldigd H.B.C. 2 komt in eerste klasse sterk voor de dag Van veertien meter hoog dak gevallen G e ne a 1 ogi sch e ve rem g'i ng Haarlemse rechtbank Tegen Haarlemse koop man twee weken hechtenisstraf geëist Boekhouder tot 15 maanden veroordeeld Ka jotters in Noord BLOEMEN DAAL Geen spreekuur Wethouder HAPPÉ zette uiteen, dat de commissie waarschijnlijk niet bijzon der veel werk zal hebben te verrichten Het aantal leden is daarom beperkt ge houden tot acht, waarvan vier de ca tegorie der huurders en vier de cate gorie der verhuurders vertegenwoordi gen. Bovendien is de commissie opgezet als bestaande uit twee afzonderlijke ka mers voor Haarlem-Noord en voor Haar lem-Zuid. De beide uitgekozen wijkco- mité's zijn in Noord gevestigd en een derde wijkcomité zou te veel worden. En wat de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen betreft, meende de wet houder, dat mer. kon volstaan met één huisvrouw in Noord en één in Zuid. Theoretisch had men deze twee uit twee verschillende huisvrouwen verenigingen kunnen nemen, maar dan zou de derde vereniging zich ook gepasseerd heben gevoeld. Van achterstelling van confes- 1 sionele verenigingen bjj de neutrale was in het verleden nooit iets gebleken, al dus de wethouder, en dat is hier even min het geval. Overigens zegde hij toe, dat bij eventuele uitbreiding van de commissie ook andere huisvrouwenver enigingen een beurt zouden krijgen. De heer Spek achtte de motivering van de wethouder niet helemaal steek houdend, maar wilde toch niet tegen het Voorstel stemmen. Met 35 tegen 2 stem men werd daarop rar. dr. A. F. H. SCHREURS (KVP) tot voorzitter van de commissie gekozen. In dezelfde stem verhouding werden de andere raadsle den-leden van de huurcommissie geko zen conform het voorstel van B. en W. Alleen de heer W. MENSINK (PvdA) verenigde alle 37 stemmen op zich. Commentaar van de raad: ,,Dat krijg je als je geen meester in de rechten bent". De overige commissieleden bleken toe vallig allen juristen. Eind vorig jaar heeft het PvdA-raads- lid D. Verbaan afscheid genomen als lid van de raad. Daardoor is er een vacature ontstaan in de adviescommis sie in zake:, betreffende de gemeente lijke werkinrichting en de commissie van advies in aangelegenheden verband houdende met de blindenzorg. Kort voor de raadszitting van gisteren moet dat ontdekt zijn, want te elfder ure be reikte de raadsleden een voorstel tot het voorzien in deze vacature. De raad benoemde tot opvolger van de heer D Verbaan, de heer H. Verdoorn, uiter aard eveneens van de PvdA. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de jaar stukken over 1953 van de woningbouw vereniging St.-Bavo (Noord), infor meerde mevrouw KERKHOFF-PET (PvdA) hoe het stond met de machti ging voor deze bouwvereniging het door de raad verleende krediet op te nemen voor 't verrichten van herstellingswerk zaamheden aan haar huizen. De raad heeft enige tijd geleden tot dat doel een aanzienlijk krediet beschikbaar gesteld, maar Gedeputeerde Staten maakten T'nvankelijk bezwaar, maar stemden gaslotte tóe. Mevrouw Kerkhoff vroeg I en W. cte woningbouwver. nu niet anger te later wachten dan nodig is ca de machtiging onmiddellijk te verle- Het voorstel van B. en W. om in de ■tad drie stadsplattegronden op te stel- tn Arte CINEMA PALACE: Eskader acht keert te rug, 18 jaar. Tijden 7, 9.15. FRANS HALS: afgekeurd. LIDO: Avontuur in Hongkong, 14 jaar. Til den: 7. 9.15. LUXOR: Papaveri, volwassenen. Tijden: 7, 9.15. REMBRANDT: Gejaagd door cte wind. 14 jaar. Tijden: 7. ROXY: Meisje ontvoerd, 18 jaar. Tijden: 7, 9.15. STUDIO: Notorious, volwassenen. Tijden: 7, 9.15. MINERVA: Mrs. Miniver, 14 jaar 8.15 u. Donderdag 13 oktober Frans Halsmuseum: Kamermuziek-avond, 8 uur. Minerva: Volksuniversiteit. Lezing door prof. dr. R. van Brakel Buys over „Mo hammedanisme", 8 uur. Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Moord en doodslag", 8 uur. Vrijdag 14 oktober Concertgebouw: N. Ph. O.-concert. Solist Hans Henkemans. piano. 20 uur. Leeuwerik: Vereniging „Oost en West" aid. Haarlem. Filmavond, 8 uur. Brinkman (Houtplein): Genootschap Ne derland—Engeland. Lezing door dr. Gordon Ostlere, 8 uur. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier „Frasquita", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Peters. Van 11.30—12.30 uur. Ondertrouwd: M. W. Lursen en M. M. van Giessen; T. Jansen en J. L. van der Horst; P. G. van der Weijden en E. G. C. Schleiffert; J. J. A. van der Zwan en M. P. van den Heuvel; M. G. Lagerweij en G Maurits; P. C. van Dansik en L. Sala; P. C. van Meurs en A. M. Koelemij; J. de Haas en M. A. J. van der Valk; H. Windt en J. C. A. van Brero; R. K Huyzer en N. H. Romeijn; J. van der Schrier en Chr. Sieraad: D. A. W. G. Looijen en A. E Quelle; H. G. Trap en A. B J. Stevan; J- G. Engelchor en J. G. Broerse; J. J Kneppers en E. M van Reijsen; F. H. Petter en W. F. Smit: D. Fenne- ma en T. Braaksma; J. Roosen en M. Van der Horst. Gehuwd: G. Verheij en D. G. van her Erf; j. \y. G. Kolen en C. Vooges; G. M. de Vries en J. J. M. van den Hngh; h. Cramer en P. Klerk; L. P. Vermeulen en C. Th. M. Arons; A. Ti chelaar en A. M. Dillen; Th. J. Kuiper en M. van Vossen; J. W. Terol en J. A. Boeree. Geboren: F. L. Emmel-Goossens, z.; C. van Gellekom-van Nieuwburg, z.; Y" Heerschop-de Vries, z.P. I. B. de Jong-Blok, z.; A. van der Eijken-Koper, z-; W. van Duffelen-Raams, z. C. E. van Wooning-Kaasenbrood, d.; J, H. van der Meij-Seders, d.; M. Henrichs- Belle. d.; C. E. Wensing-van der Reep, d-Sj. Meeusen-Spieksma, d.E. J. Nijs-van Ooijen. d.: W. Koot-Peereboom, d-J. van Beneden-Rieuwers, d. Overleden: P. Elzinga, 5d Hazepa- terslaan. De strijd om het „Zilveren biljart" tussen de biljartverenigingen ,,Hof van Holland" en ..Rembrandt" uit Amster dam heeft gisteravond een wending ten gunste van de hoofdstedenaren geno men. Zij behaalden een voorsprong van zes punten, hetgeen betekent dat de stand op het ogenblik 2014 voor ♦iRembrandt" is. len ten gerieve van de vreemdelingen, vond een dankbaar gehoor in de raad. De heer BETTINK (WD) voelde echter niet veel voor zo'n kaart voor het Hoofd postkantoor, Waarom plaatst men er geen op de Grote Markt en op het Stationsplein, informeerde hij. De heer PROPER (CPN) had gistermorgen nog gemerkt, dat er op het stationsplein al zo'n kaart staat, met oriëntatielicht jes nog wel. Maar de installatie werkte niet meer en dat wijtte spr. aan het feit, dat die kaart in exploitatie is bij particulieren. Voor een kaart op de Grote Markt voelde hij ook wel, mits de plaatsing asthetisch verantwoord was. Wat de reclame betreft meende spr. dat de gemeente die diende te ex ploiteren en dat die niet verpacht diende te worden aan een particulier bureau, zoals B. en W. voorstellen. De heer SPEK (AR) meent, dat zulk een plat tegrond de Grote Markt zou ontsieren en bepleit overigens, dat de kaarten geplaatst worden zonder begeleidende reclame voor firma's. Als het toch moet gebeuren, moet het zeker niet door de gemeente gebeuren, aldus spr. De heer WENSING (CHU) stelt voor het voorgestelde aantal van drie plat tegronden maar meteen tot acht uit te breiden. Hij achtte vooral die verte kende kaarten van Haarlem, waarop de bezienswaardigheden staan aangegeven ook voor de Haarlemmers zelf bijzon der nuttig. De heer MOL (CPN) be pleitte wel een asthetische reclam?. Dat zou het beste kunnen wanneer de exploitatie in handen was van de ge meente of b.v. van .Haarlem's Bloei". Ook vroeg hij plaatsing van plattegron den bjj de toegangen tot de stad en bij de jeugdherberg. Wethouder HAPPÉ liet weten, dat hij in het college van B. en W. had voorgesteld acht platte gronden te plaatsen. De overige leden van het college vonden drie echter een goed begin, maar wilden straks wel verder gaan. Van exploitatie van de reclame door de gemeente kan geen sprake zijn, aldus spr. Dat is vakwerk. De wethouder wilde wel vast meer kaarten laten drukken Misschien kon den er dan reeds een paar worden op gehangen, b.v. in de jeugdherberg en bjj Haarlem's Bloei. Op de Grote Markt wilde hp nog geen kaart plaatsen in afwachting van het ogenblik, dat de Vishal straks mogelijk '■en andere be stemming krijgt. Overigens vond hij het Hoofdpostkantoor een geschikte plaats, want het wordt door Lal van vreemde lingen bezocht. Na een kort duel tussen de heer HENNEVELT (CPN) en wethouder HAPPÉ over het al of niet bestaan van de Visserstraat, vroeg mevrouw SMITZ-PEPER (PvdA) of aan de on- woonbaar verklaarde woningen, waar van de ontruimingstermijn verlengd moet worden wegens het gebrek aan compenserende woonruimte, niet op kosten van de gemeente zodanige voor zieningen getroffen kunnen worden, dat de bewoners althans geen gevaar lopen voor hun gezondheid. De heer HENNE VELT (CPN) informeerde, waarom de bewoners van onbewoonbaar verklaar de woningen niet bovenaan op de ur- gentieljjst worden geplaatst. Wethouder HAPPÉ verklaarde, dat er nu een maal zoveel urgentiegevallen zijn uit zo verschillende hoofde. Bovendien kun nen de betrokkenen vaak de vrij hoge huur der nieuwe woningen niet opbren gen, Wel zegde hij toe waar dat mogelijk is, de nodige voorzieningen te doen treffen, zodat de woning toch weer enigszins bewoonbaar wordt. An het einde van de vergadering kre gen de raadsleden een voorstel van B. en W. te behandelen, dat zij pas bij de aanvang van de zitting voor het eerst onder ogen hadden gekregen. Erg schok kend was het niet. Het ging om het ter beschikking stellen van 4.650 voor het treffen van voorzieningen aan het schaftlokaal en de bergruimte van de dienst van De Hout, de Plantsoenen en Begraafplaatsen in het Zaanenpark. Bjj de bouw is destijds gebruik gemaakt van een inferieure houtsoort, die bui len de distributie om verkrijgbaar was. maar nu door houtworm aangetast bleek. Het schaftlokaal schijnt nu in deplorabele toestand te verkeren. De heer ALBRECHT (PvdA) wees op een constructiefout in de considerans van het voorstel en informeerde of er met die houtwormen nou werkelijk niet te praten was geweest. Uit het ant- word van wethouder ANGENENT bleek dat men destijds niets anders had kun nen handelen en dat lapmiddelen nu de kosten op de duur veel groter zouden maken. e gemeenteraadsvergadering van gistermiddag werd bijge woond door een aantal leer lingen van de Th. M. Ketelaar- school voor M.U.L.O. aan de Park laan. De jongelui hadden kennelijk hun vrije middag opgeofferd voor een les in praktische politiek. Wij willen er niet aan denken, welke herinnering zij aan deze middag hebben overgehouden. De agenda was weinig spectaculair en de de batten beperkten zich tot een reeks betrekkelijk oppervlakkige opmer kingen, die mensen ten beste ge ven, die plegen te spreken met een hoofd vol „background informa tion", maar die het wel uit hun hoofd laten dit in de raadsvergade ring .e laten blijken. Voor de niet-ingewijde toeschou wer is de gemeenteraadsvergade ring de finale van een treurspel, waarvan de voorga; nde bedrijven zich met gesloten doek hebben af gespeeld Het resultaat van de ex cursie van de jongelui was in ieder geval, dat zij na een half uur allemaal de benen namen. Het ligt in de bedoeling van het ge meentebestuur de voorgestelde school voor leerlingen met leer- en opvoedings moeilijkheden te vestigen in het westen van de stad. Men denkt daarbij aan „Duinvliet", in welk complex dan ook 'de openluchtschool voor fysiek zwak ke kinderen zou moeten worden onder gebracht. Dit deelde wethouder GELUK gistermiddag tijdens de raadsverga dering mee in antwoord op vragen van mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) en mej. BOLSIUS (K.V.P.). De raad had veel waarderende woorden voor het initiatief van het College om over te gaan tot het stichten van een school voor leerlingen met leer- en opvoedings moeilijkheden, alsook tot het stichten van een verplaatsbare leeskliniek. Hier mee wordt in een dringende behoefte voorzien. Mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) meende, dat men het voorstel van B. en W. bet beste los kon zien van de voorstellen van de desbetreffende com missie. Die wil immers b.v. ook een school voor moeilijk opvoedbare meis jes, waarvan er in Haarlem slechts zes of acht schijnen te zijn. Aantrekkelijk vond zij het voorstel tot oprichting van een verplaatsbare leeskliniek. De kin deren, die slechts een gedeeltelijke on toereikendheid hebben, blijven dan in het normale klasse-verband op de ge wone school. Spr. vroeg zich af in wiens dienst de leerkrachten voor die leeskliniek komen. In dienst van de be paalde school of van de gemeente, zo als b.v. de muziekonderwijzer? De school voor leer- en opvoedingsmoei- lijkhheden achtte mevr SCHELTEMA overigens geen novum. De observatie klasse van de prof. dr. Gunningschool is in feite reeds zulk een school in opzet. Wat gebeurt er straks met die observatieklasse, wanneer de nieuwe school eenmaal is opgericht? Wat de J betreft van vestiging, meende zij goed was voor de open- ontschool, maar voor de school voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden achtte zij de ligging niet centraal genoeg. Overigens wees zij op de moeilijke be- reikbaarneid van «Duinvliet" zeker wanneer straks de Westelijke Randweg gereed zal zijn. Mej. BOLSIUS (K.V.P.) sloot zich bij de vorige spreekster geheel aan. Maar bovendien was zij van oordeel, dat de school voor leer- en opvoedingsmoeilijk- De Haarlemse raad is blijkens de gis termiddag gehouden discussie erg ge schrokken van het totale bedrag dat ge moeid zal zijn met de bouw van het Coornhertlyceum. Het vierde en laat ste deel, omvattende de directie- en ad ministratieruimten,, de muziek- en te kenzalen en de beide gymnastiekzalen, zal ongeveer twee en een kwart miljoen kosten. De drie reeds gebouwde delen, waarin de leslokalen gevestigd zijn, kosten bijna 2 miljoen. De raadsleden waren er wel van overtuigd, dat het een model-school zal worden en dat de hoge kosten onder meer werden ver oorzaakt door het bouwen in vier ter mijnen, maar verschillende raadsleden wensten toch, dat men niet meer zo luxueus te werk zou gaan. Nu nog gaan bezuinigen zou volkomen verkeerd zijn, maar men dient met dergelijke onover zichtelijke financiële situaties rekening te houden wanneer men weer eens der gelijke projecten op stapel gaat zet ten. Het voorstel van B. en W. om de plannen voor de bouw van het laatste gedeelte goed te keuren, werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard, al wenste de heer FIBBE (V.V.D.) geacht te worden te hebben tegen gestemd. Mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) vond de uitgaven voor deze bouw in geen verhouding staan tot de kosten die men aan andere belangen spendeert. Terecht wees zij op de slechte toestand van sommige gedeelten van het Concertge bouw, die dringend om verbetering vraagt. Zij was van oordeel, dat de hele opzet veel beknopter had gekund. Zij wilde vóór het voorstel stemmen, omdat zij zich voor het geheel mede ver antwoordelijk achtte. Spr. hoopte, dat men een volgende maal niet meer der gelijke uitgaven zal doen zonder eerst tevoren een volledig overzicht te heb ben van de financiële consequenties. Mej. BOLSIUS (K.V.P.) sloot zich daar geheel bij aan, al gaf zij toe h a raad wel degelijk de bedoeling naa een modelschool te bouwen. Maar WnmTJ" ™oesten er twee vleugels nm !Len tyee gymnastiekzalen? Waar- JJ ?eJ? fula als een schouwburg? Dat behalve een gemeenschappelijke wegingen ook het beste hldg gSordeeRL Mevrouw JAN DER WAL (P.v.d.A.) bracht hulde aan het schoolbestuur, dat erin geslaagd was ondanks de bouw- perikelen de school bij elkaar te hou den. Mevrouw Scheltema vroeg zicb nog af wat het bouwen van een modelschool eigenlijk voor zin heeft, als men op deze voet toch niet door kan gaan. De heer WENSING (C.H.U.) acht te het niet juist een dergelijke dure school te bouwen, wanneer ™e" liikertijd niet zorgde dat ook andere scholen, b.v. in de volksbuurten, zo werden uitgerust. Bovendien vroeg hij zich af of het wel juist was, dat Haarlem zoveel geld spendeerde aan een school die door grote aantallen niet-Haarlemmers wordt bezoent. Dat blijkt wel uit het tableau dat de leerlingen hebben geschonken en waar op het eerst het oog valt op net wa pen van Heemstede en pas het laatst op dat van Haarlem. Hij hoopte nu maar, dat de bouwstop voor gymnas tieklokalen en de opdracht van de minister van Binnenlandse Zaken om de gemeentebegrotingen in evenwicht te brengen door beperking van de kapitaalsuitgaven, geen invloed zullen hebben op het uitvoeren der werk zaamheden. Wethouder GELUK liet duidelijk blij ken, dat B. en W. zelf ook geschrokken waren van het hoge bedrag. Maar men kon nu eenmaal niet anders. Er is geen overbodige luxe in het Coornhertlyceum, aldus spr. Twee gymnastiekzalen zijn er dringend nodig en de grote aula zal ook in de toekomst gebruikt worden ten nutte van de buurtbewoners. De aula is echter weer te groot voor het geven van muziekonderwijs. Alles wat er in een modelschool dient te zijn, is er. Maar meer is er werkelijk niet. Het grote aantal leerlingen heeft bijzondere voorzieningen nodig gemaakt en dat brengt hogere kosten mee. Maar B. en W. willen ook de andere, kleinere nieu we scholen op deze wijze doen bouwen. Zo b.v. de nieuwe school die gepland is voor Delftwijk. Hij was het met de raad eens, dat de bouw van een derge lijk project voortaan in enen dient te geschieden. Maar daarvoor moet men de financiële middelen en een bouw- toestemming voorhanden hebben. heden niet samengebracht moest wor den met de openluchtschool, die im mers zo heel anders van karakter e opzet is. Het huisvestingsprobleem acnt- te zij een grote moeilijkheid voor H.en W. Mevrouw VAN DER WALL (P.v.d.A. vroeg of er naast het onderwijzend per soneel en de jeugdpsycholoog nog een maatschappelijk werker zou staan oi een nazorg-ambtenaar. Zij achtte net namelijk van belang, dat onderzoent wordt welke precies de oorzaken zijn van de opvoedings- of leermoeilijKne- den van de kinderen. De heer WLN- SING (C.H.U.) had tevoren al de hoop uitgesproken, dat de gemeente de be- oordelingskwestie of kinderen voor een l.o.m.-school in aanmerking komen, met geheel aan het Jeugdpsychoiogisch Bu reau diende over te'dragen. Het onaei- wijs zelf moest daarbij volgens spr. een aanzienlijke rol spelen. Eén van de ooi- zaken van leer. en opvoedingsmoeilijk heden achtte de heer WENSING het feit, dat de klassen veel te vol zijn. Min der grote aantallen leerlingen per klas, zouden de onderwijzers in staat ste"®11 aan iedere leerling meer aandacht te besteden. Wethouder GELUK deelde in ant woord op de vragen van mevrouw SCHELTEMA mee, dat de observa tieklasse van de prof. dr. Gunning- school zou worden opgeheven wan neer de l.o.m.-school eenmaal zal zijn opgericht. Aan de leerkrachten wor den bijzondere eisen gesteld. De grote aantallen leerlingen per klas zijn wel mede-oorzaak van leer- en opvoedingsmoeilijkheden, maar vaak ligt de oorzaak veel dieper. Dan zijn gespecialiseerde leerkrachten vereist. Onder de gewone onderwijskrachten is weinig animo om zich in deze rich ting te specialiseren. De gemeente heeft de gelegenheid wel eens gebo den, maar het resultaat is niet groot geweest. Met de heer WENSING was de wethouder van oordeel, dat het onderwijs zelf mede zou moeten be oordelen, welke leerlingen beter naar de l.o.m.-school kunnen gaan. Mej. BOLSIUS zegde hij toe te zullen toe zien, dat er geregeld contact met de ouders zal worden onderhouden. Wat de huisvesting betreft, meende de wethouder te moeten volhouden, dat de Openluchtschool best in één com- Dlex kon worden ondergebracht met de voorgenomen l.o.m.-school. Veel kin deren hebben juist een zwakke gezond heid door hun psychische moeilijkheden. Daarom zal samenwerking geweest zijn, al is samenvoeging natuurlijk uit den boze. B. en W. voelen er voor beide instituten onder te brengen in „Duin vliet", maar een beslissing is nog niet genomen. In het centrum is zeker geen geschikte gelegenheid om een l.o.m.- school te vestigen. Zulk een school heeft ruimte rond het gebouw nodig, waar de kinderen zich kunnen uitleven, zonder dat de buren overlast wordt bezorgd, zoals dat nu het geval is met de observatieklasse van de Gunning- school. Als het gebouw, waarin de Prinses Marijkeschool zit, leegkomt zal het gedurende een lange periode her steld moeten worden. De Gunningschool zal mettertijd worden overgeplaatst naar „Oosterhout, wanneer het Coorn hertlyceum zijn nieuwe gebouw volledig betrokken heeft. Op het ogenblik staan er een paar lokalen van „Oosterhout" leeg, zodat men beginnen kan met daar een paar klassen van de Gunningschool te huisvesten. Van-nacht om half twee is een zolder kamer van het perceel Wilhelmina- straat 46 ie Haarlem totaal uitgebrand. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het vuur te beperken tot de zolderkamer en de daarboven gelegen overloop. Aan liet huis werd veel waterschade aangericht. Het pand wordt bewoond door de families H. en P., waarvan de familie H. de hoofdbewoner is. Deze familie heeft een dienstbode, die op het zolder kamertje woont. Zij was op het ogen blik, waarop de brand uitbrak, niet op haar kamer, daar zij de avond tevoren naar haar ouderlijke woning was gegaan en vanmorgen eerst zou terugkomen. Men heeft over het ontstaan van de brand geen zekerheid. Het dienstmeisje heeft een salamanderkacheltje op haar kamer staan, maar volgens mededelin gen van de familie H. aan de politie, brandde dat niet. De mogelijkheid De- staat, dat het meisje gisteravond peuk jes sigaret in de kachel heeft gewor pen, waardoor het zich in de kachel bevindende papier is gaan smeulen. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak zou het kacheltje daarna zijn om gevallen. De brandweer bluste het snel om zich heengrijpende vuur met twee stralen. De collecte voor de Kinderuitzen ding. te Haarlem gehouden, heeft ruim f 8118 opgebracht, resultaat dat niet het minst te danken is aan de acti viteit van collectrices en collectanten. Ir. D. N. Dammers, die tot tweemaal toe door het college van B. en VV. te Haarlem aan de raad is voorgedragen als candidaat voor de functie van di recteur van de dienst O.W., heeft zich als candidaat teruggetrokken. Ir. Dam mers blijft nu in Velsen directeur O. W. B. en tV. van Velsen zullen de raad binnenkort een preadvies doen toekomen, waarin wordt voorgesteld ir. Dammers nog een andere gehonoreerde functie te geven, waardoor hij een to taal salaris krijgt, dat ongeveer gelijk is aan het salaris dat hem als directeur O. tV. i" Haarlpm te wachten stond. B. en W. van Ha; riem hebben ir. Dammers in juli van dit jaar als enige candidaat voor de functie van directeur O. W. voorgedragen. De raad maakte bezwaar tegen een eenhoofdige voor dracht, zodat B. en W. deze introkken. De volgende raadsvergadering kwam het college evenwel terug met dezelf de eenhoofdige voordracht. Met uitzon dering van de socialistische fractie en de leden van het college hei et de raad toen een motie var. de fractievoorzitter der K.V.P., de heer J. Schippers, goed gekeurd, waarin B. en W. gemaand worden de voordracht andermaal in te trekken en een nieuwe sollicitatie-op- roep te doen plaatsen. Uitdrukkelijk werd er toen bijvermeld, dat de sollici taties van degenen die reeds gesollici teerd hadden, gehandhaafd moesten blijven. B. en W. van Haarlem hebben her haaldelijk uiteengezet, dat ir. Dammers de enige candidaat was onder de soli- citanten, die voor de functie in aan merking kwam. Nu de Velsense direc teur O. W. zich teruggetrokken heeft, kan het college alleen nog zijn hoop vestigen op eventuele nieuwe candi da ten. Reeds geruime tijd geleden hebben B. en W. een oproep doen plaatsen in de vakbladen. Een andere kwestie, die door deze politieke affaire heen heeft gespeeld en die uiteindelijk de doorslag heeft gege ven, is die van de salariëring. B. en W. van Haarlem stelden zich op het stand- punt, dat de nieuwe functionaris een hoog salaris zou moeten krijgen. Aan vankelijk werd een bedrag van f 17.280 tot 19.800 voorgesteld, maar de raad maakte tegen deze hoge bezoldiging be zwaar. Later werd een salaris voorge steld van f 14.706 benevens een vaste toelage van 4.224 's jaars. De minis ter van Binnenlandse Zaken heeft later De zaal van de stadsschouwburg was gisteravond bijna geheel gevuld door donateurs en donatrices toen de voor zitter van de toneelvereniging „De Ken- nemer Kunstkring", de heer H. M. Hart man, aan zijn openingswoordje begon. In zijn welkomstwoord betrok deze vooral de leden van het bestuur van het Kleuterhuis „Margriet". Zoals be kend, verleende de toneelvereniging haar medewerking aan een lepeltjes actie ten bate van dit kinderhuis. Deze actie vond nu haar besluit in het °v^r" handigen van een cheque aan het be stuur van kleuterhuis „Margriet ter wijl een vertegenwoordiger van dit be stuur onderweg was van het balkon naar het toneel, deelde de voorzitter nog mede, dat de opbrengst weliswaar niet aan zijn verwachtingen had vol daan, maar dat het resultaat toch zo was om er trots op te zijn. De toneel vereniging verkocht m totaal 3000 lepeltjes. De penningmeester van de stichting Kleuterhuis „Margriet", de heer B. Cor net. aanvaardde onder dank de cheque, waarvan de waarde f 2404,35 bleek te zijn. In zijn dankwoord deelde de heer Cornet mede, dat de voorzitter van de stichting, de wethouder W. Happé, tot zijn spijt verhinderd was, de cheque zelf in ontvangst te nemen. Verder rele veerde hij bijzonder het initiatief en het werk van de heer Kroes en toonde hij zich zeer dankbaar voor al hetgeen deze en verder allen die medegewerkt had den, voor Kleuterhuis „Margriet" heb ben gedaan. Het bedrag zal worden aangewend voor het aanschaffen van speelgoed voor de kinderen. Tenslotte werden de drie top-verkopers voor het voetlicht geroepen. Zij ontvingen ieder een fraai cadeau. Hierna ging het doek op voor „Het Lied van alle Tijden" van D. H. Schef- fer. Dit romantische toneelstuk, dat speelt in de laatste jaren van de 18e eeuw, werd zeer verdienstelijk door de leden van de Kennemer Kunstkring op gevoerd. Vooral het vlotte spel van Martha Wijnands als Margot en de fraaie costuums vielen op. De Haarlemse verkeerspolitie roept getuigen op van twee ongevallen, die zich gisteren en dinsdag in het cen trum van Haarlem voordeden. Dinsdag middag omstreeks twee uur reed op de hoek van de Ridderstraat en de Korte Wijngaardstraat een onbekend gebleven wielrijdster tegen een personenauto op, waardoor de auto licht werd bescha digd. De wielrijdster wordt verzocht zich met de verkeerspolitie in verbinding te stellen. Gisteren reed op de hoek van de Rid derstraat en de Jansstraat een personen auto tegen een driewielige motorcar rier op. Het ongeluk gebeurde, door dat de bestuurder van de auto moest uitwijken voor een onverwachts overste kende voetgangster. Deze voetgangster en eventuele getuigen gelieven zich bij de verkeerspolitie te melden voor het geven van inlichtingen. Vanmorgen is de heer C. Strookman, monteur eerste klas bij het Prov. Elek triciteitsbedrijf van Noord-Holland, ge huldigd vanwege zijn zilveren jubi leum in dienst van dit bedrijf. De eco nomisch adjunct-directeur, de heer F. W. J. Straakenbroek, sprak hem har telijk toe en overhandigde hem een gra tificatie. Op de afdeling meters, waar de heer Strookman werkzaam is, werd hij namens zijn collega's gehuldigd door de heer J. J. J. Beet::, die hem een geschenk aanbod. Vanmiddag hield de jubilaris een receptie te zijnen huize aan de Scho- terveenstraat 37, waar de heer J. Poen verscheen namens het jubileumfonds van het P.E.N, op grond van de Ambtenarenwet en in het kadjr van de landelijke loonpoli tiek en het saiarisbeleid voor overheids personeel bezwaren gemaakt tegen de ze hoge salariëring, waarbij van de gangbare normen wordt afgeweken. Enige tijd geleden hebben wij reeds gemeld, dat de gemeente Velsen zocht naar een mogelijkheid om ir. Dammers te behouden door hem een salaris te bieden dat op vrijwel gelijk niveau zou liggen als het in Haarlem gebodene. Een salarisverhoging zonder meer was niet mogelr' op grond van de lande lijk gestelde normen. Daarom schijnt het Velsense college zijn toevlucht te hebber genomen to* een cumulatie van meerdere functies, die samen een ho gere salariëring zouden opleveren. Een dergelijk voorstel schijnt gereed te lig gen om aan de raadsleden van Velsen te worden toegezonden. Toen Velsens B. en W„ eenmaal een dergelijke oplos sing hadden gevonden, kon ir. Dam mers tijdens een onderhoud met de Haarlemse wethouder var Openbare Werken, de heer W. F. Happé, het Haarlemse college ervan op de hoogte stellen d t hij zlin candidatuur niet wenste te handhaven. Deze week is de tafeltennis-competitie van 17 klassen begonnen, die de af deling Kennemerland dit jaar telt en een nog niet bekend aantal jeugdklas- sen. Het is verheugend, dat er hij de ze tak van sport nog steeds sprake is van een grote groei, die ook voor de r.-k. verenigingen geldt. Nieuwe r.-k. verenigingen zijn: TZB te Zandvoort, CTTC te Castricum en TVU te Uit geest. De r.-k. verenigingen komen in totaal uit met 57 teams uit 12 vereni gingen. Het algemeen totaal is 36 ver enigingen met rond 160 teams. In de eerste klasse verschijnt HBC 2 met een bijzonder sterk team, bestaan de uit de oud-overgangsklassers Jan Leu ven en Frans Smit. samen met An- toon Hageman. Dit team zal ongetwijfeld hoge ogen gaan gooien. Een uiterst gevaarlijke concurrent is echter Togido 2, dat met Guus Wolters, Eef van Abbe- vé en Henk Netz evenmin moet wor den onderschat. Benieuwd zijn we naar de verrichtingen van Oranje Zwart, dat in deze afdeling voor het eerst uitkomt en een redelijk team heeft. Rapidity komt zonder Corrie Schuyt gehavend aan de start, terwijl GTTC 2 weer een harde dobber zal hebben. Winfried ver schijnt met Van Honschoten en Heinz in plaats van Hoonhout en Handgraaf. Gezien het grote aantal teams is het maken van een prognose voor de lagere klassen onmogelijk. Wij willen echter niet verzuimen te wijzen op enkele zeer sterke teams in de tweede klasse. In A geldt dit voor Togido 3 en Winfried 2, in B voor Johez en DIOS. Bjj de da mes zal Rapidity zeker een belang rijke rol gaan spelen met Corrie Schuyt. Deze week wordt in de eerste klasse het volgende programma afgewerkt: To gido 2 Hotac, Rapidity HBC 2, TOG 2Prawano, WinfriedGTTC 2 en Oranje Zwart Heemstede 2. De 19-jarige Van Gooi uit Haarlem, in dienst bij een firma uit Haarlem, was woensdag op het dak van het ge meentehuis te Gennep bezig met con trole op de bliksembeveiliging. Hij viel van 14 meter hoogte en is met zware inwendige kneuzingen opgeno men in het St.-Canisiusziekenhuis te Nijmegen. Voor de afd. Haarlem van de Neder landse Genealogische Vereniging sprak gisteravond dr. Tj. W. R. de Haan, ie raar aan het Lorentz-lyceum in Haar lem en mederedacteur van het tijd schrift Neerlands Volksleven, over „Het levende lied in Nederland". Midden vo rige eeuw begon men met het verzame len en optekenen van de oude volks liederen in ons land. De stoot hiertoe werd gegeven door Hoffmann von Fal- lersleben. Hij kreeg vele navolgers waarvan als bekende verzamelaars ge noemd moeten worden o.a. Busing van der Hagen, Jan Frans Willems, Van Vloten, Scheurleer, Van Duyse, Groen, mr. Jaap Kunst, K. ter Laan, Gijsbert Japix, de Halbertsma's, Waling Dijkstra, mej. Daan, Wouters, Moormann en Kossmann. Vele oude liederen stammen uit de Middeleeuwen en de Bourgondi sche tijd en zijn tot op de huidige dag bij het eenvoudige volk blijven voort leven, zo o.m. Kwezelke, Heer Halewyn (in de Friese Wouden genoemd Jan Al berts), Naar Oostland willen wij rijden. Er is reeds vrij veel door geleerden en liefhebbers verzameld maar het geheel wacht nog op een kritisch onderzoek, vooral wat betreft de samenhang van de oude volksliederen in de verschillen de streken van ons land en Europa. Door een speciaal daartoe in het leven geroepen commissie wordt met rege ringssteun in ons land de oude volks liederen verzameld en de door de oude volksliedzangers gezongen liederen op een klankband vastgelegd, zodat er reeds een belangrijk volksliedarchief is ontstaan. In de liederen worden aller lei onderwerpen en gebeurtenissen uit het dagelijkse leven, die het eenvoudi ge volk bezig houden en beroeren, be handeld en bezongen, zoals moorden en liefdeszaken. Ook stichtelijke motieven spelen een rol. Oude sprookjesverhalen en legenden zijn tot op onze tijd trouw in de volksliederen «bewaard gebleven. In ons land komen nog maar enkele volksliedzangers en -zangsters voor, ook nog een paar sterrezangers, die met Driekoningen rondgaan, zoals te Enk huizen en in de omgeving van Leiaen. Spreker wekte de aanwezigen op aan het verzamelen mede te werken en hem gegevens en inlichtingen over ou de liederen en zangers te verschaffen, indien men daar iets over weet of hoort. Klankopnamen van door dr. De Haan verzamelde liederen lichtten het ge sprokene op duidelijke en prettige wij ze toe. De bijeenkomst werd gesloten door de voorzitter, de heer H. Ph. Callenfels, die dr. De Haan hartelijk dankte voor zijn interessante lezing. De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste vanmorgen tegen de 53-jarige koopman A. M. R. uit Haar lem veertien dagen hechtenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar en f 100 boete, omdat hij op 13 maart van dit jaar met een auto had gereden, waarvan de remmen niet deugden, de stuurinrichting defect was en waaraan de geluidsdemper ont brak. Verdachte was in hoger beroep ge komen van een vonnis dat hem door de Haarlemse kantonrechter was opge legd en waarbij hij veroordeeld was tot een week hechtenisstraf. Tijdens het onderzoek door de politie was geble ken dat de remmen van de auto prak tisch niet werkten. Bij een snelheid van 35 kilometer had de auto een remweg van 70 meter nodig om tot stilstand te komen. Volgens een der politieagenten zou de koopman ook onhebbelijk zijn opgetreden. De officier van justitie zei in zijn requisitoir dat de koopman een totaal gemis aan zorg voor zijn auo aan de dag gelegd had. Van de auto deugde niet veel meer. Hij eiste veertien dagen hechtenisstraf en voor de defecte stuur inrichting en het ontbreken van de ge luidsdemper elk een boete van f 50. 27 Oktober zal de rechtbank vonnis wijzen. Wegens oplichting en verduistering eiste vanmorgen de officier van justi tie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. tegen de 39-jarige fabrieksarbeider L. B. uit Haarlem een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. In het begin van dit jaar had ver dachte de militair S„ die als getuige optrad, verteld, dat hij wegens smok kel door de Arnhemse rechtbank ver oordeeld was tot een voorwaardelijke straf van drie maanden. Hij beweerde voorts een schuld te hebben van f 75 aan zijn toezichthoudster. Wanneer hij deze schuld niet in enkele dagen zou kunnen delgen zou de toezichthoudster ervoor zorgen dat hij binnen de kortst mogelijke tijd in de gevangenis zou belanden. De militair was door dit ver haal, dat verdachte uit zijn duim gezo gen had. zeer geroerd en gaf de fa- blieksarbeider f 25. Ook had verdachte goederen die hij in huurkoop had, verkocht. De offi cier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste tegen B. bo vengenoemde straf. Uitspraak 27 oktober. Een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek is vanmorgen opgelegd door de Haarlemse rechtbank aan een 24-jarige boekhouder uit Haar lem. die ten nadele van een houthandel ruim 11.000 heeft verduisterd. De man werd iedere week met een schraal salaris naar huis gestuurd en was daarom op de idee gekomen de balans een beetje in evenwicht te bren gen door af en toe wat geld te verduis teren. Zijn verdediger, mr. O. H. van Wijck, vroeg twee weken geleden een nieuw psychiatrisch rapport, uit te brengen door prof. Baan te Utrecht. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had 18 maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. Het Leids Kindertoneel heeft voor een uitverkochte zaal van het Minerva Theater te Heemstede een opvoering gegeven van Bertje Bol en Bartje Be zem. Bertje Bol en Bartje Bezem zijn identiek aan de snaken Bulletje en Bo nenstaak, van wier kwajongensstreken wij in onze jeugd vaak genoeg geno ten hebben. Het gezelschap heeft de honderden kinderen ongetwijfeld enkele uren plezierig vermaak geschonken met de avonturen van Bertje en Bartje, die bij pogingen om hun respectieve vaders te zoeken in vele vreemde situaties ge raken. Bertje en Bartje zijn echter handige jongens, wie niets te dol is Het jonge volkje in de zaal adoreerde het tweetal op zeer luidruchtige wijze; vaak leek het of de laatste uren van het Minerva Theater hadden geslagen. Gezien het enthousiasme van de hon derden kinderen zou men mogen ver wachten, dat het Leids Kindertoneel een vlekkeloze voorstelling heeft ge geven. Dat is echter geenszins het ge val. Bertje en Bartje waren soms on verstaanbaar; de dialogen van het spel waren vaak lang en ingewikkeld voor het kinderoor, terwijl het slepen van een microfoon over het toneel de vaart in het spel zeker niet ten goede kwam. Maar goed, dat zijn fouten, die grote mensen-ogen hebben gezien. De kin deren hebben genoten en dat mag dan verdienstelijk worden genoemd. Op de hem eigen vlotte en gezellige wijze heeft pater Selhorst O.F.M de Kajotters en dames, leden van de Ma- riacongregatie in Oud-Schoten, het een en ander verteld over de „Getuigen van Jehovah". De pater, die jarenlang onder de jeugd in Indië heeft verkeerd, leerde daar de geweldige activiteit kennen, die deze stroming ontplooide. Toen hij ze ook in ons land ontmoette, zoals ze staan op bruggen en pleinen met de om de veer tien dagen verschijnende „Wachttoren" maakte hij een uitgebreide studie vaii hun geschriften, aan de hand waarvan het hem gemakkelijk viel het inconse quente van hun schriftuitleg aan te to nen. Hiij wees op het fanatieke in hun hou ding ten opzichte van geloven en rege ringen, gaf daarbij een korte levensbe schrijving van hun stichter Russell en diens opvolger Rutherford. Met aandacht werd deze uiteenzetting door allen gevolgd en uit de vragen, die na afloop gesteld werden, kon wor den opgemaakt, dat het onderwerp de aanwezigen ten volle geboeid had. De wethouder van P. W. in Bloemen- daal, de heer A. van Geluk, is ver hinderd op de vrijdagmiddagen van 14 en 21 oktober zijn wekelijks spreekuu te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3