Volgelingen van Westerling willen Schnellboot kop en AMBTELIJK PENSIOEN EN OUDERDOMSPENSIOEN Onder invloed achter het stuur Prins Bernhard beschermheer van de Wereldomroep BROODOORLOG TE BREDA UITGEGROEID TOT EEN ERNSTIG CONFLICT Trailer botst tegen boom Morgen komen de kinder zegels aan de deur Genootschap voor Reclame krijgt EVIPAN-AFFAIRE een vervolg? Filosoficum in Warmond 25 jaar Met honderden naar Indonesië? Beperkte aanpassing geadviseerd „Een taak die voor ons land van eminente betekenis is Prijs reeds gedaald lot 15en 6cent... Nederlander in Vorkutakamp? Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad? K'S» 2™sx v.» J I DONDERDAG 13 OKTOBER 1955 PAGINA - koffi ereld Viering op 22 november Sophtn1e°;el!,^etwdoLe0„P.rering Troepenschip Via Zd.-Frankrijk Hl Een 10 voor gezondheid! Afscheidsreceptie It.-kol J. van Crooneniburg Verwijt aan Anak Agung Zijn politiek loopt evenwijdig met die van Nederland Groningse politierechter vonnist hard Chauffeur met een bijl bevrijd KERSEN- BONBONS Dierenmishandeling Strafverbod om dieren te houden Angst voor pijnlijk branden van overtollig maagzuur? Niet nodig. Neem één of twee Bennies bij voorbaat... Jhr. W. van Andringa de Kempenaer Beernink verblijft in kamp Inta Onderscheidingen van de V.S. uitgereikt Aan twintig oud-Korea- strijders Pontificale Requiemmis voor Kardinaal de Jong Advertentie Advertentie ta «bussen voor ten minste 35 koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2»95 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9*^5 Coffeïne-vrii f 10.95 Vrijdag 7 oktober was het 25 jaar Sleden, dat het filosoficum te war- mond werd ingezegend door Haarlems blsschop mgr J D. J- Aengenent. Dit zilveren jubileum wordt officieel ge- Vlerd op dinsdag 22 november in aan wezigheid van mgr. J. P. Huibers, bis schop Van Haarlem. 's Morgens kwart ne8en wordt de Terts gezongen. Hnnlna- om half tien de Pontificale tt Amis volgt, op te dragen door mgr. bers. In de loop van de ochtend is rie-e£'i Plechtige academische zitting en jpntp_E .wordt 's avonds door de stu- Op een werf in Maassluis ligt een voormalige Duitse Schnellboot. Grauw en grijs ligt het bijna dertig meter lan ge gevaarte in het gorige water te wachten op de dingen, die komen gaan. Want ongetwijfeld gaat er iets gebeu ren met dit schip, want de eigenaar heeft enkele dagen geleden op min of meer mysterieuze wijze contact gehad met enkele personen die beKoren tot de groep van de ex-KNIL kapitein Wes terling. Het ziet er naar uit, dat deze lieden willen overgaan tot de aankoop van het schip. Wat met de „Evipan" niet lukte, hopen de initiatiefnemers nu te bereiken met de „Stortebeker", zoals de naam van het Duitse schip luidt. Vergissen wij ons niet al te zeer, dan is het de bedoeling met de „Storte beker" een groot aantal mensen naar Indonesië te brengen, om daar Wester ling te assisteren bij diens plannen. Zo als bekend, heeft Westerling ons land illegaal verlaten, „om Indonesiëbij te staan bij de verdere democratisering van het land". Zodra het plan tot de aankoop geen plan meer is, maar het schip defini tief in handen van Westerlings volge lingen zal zijn overgegaan iets, wat wellicht in de volgende week kan wor den verwacht zal de Stortebeker om gebouwd moeten worden tot een soort troepenschip. Aan de machines een 1000 pk motor behoeft niets te wor den gedaan. Volgens de tegenwoordige eigenaar is het schip volkomen zee waardig. Als deze verbouwing achter de rug is, wil men naar Rotterdam vertrekken, om daar de passagiers aan boord te nemen. Volgens onze zegsman bestaan de gegadigden voor de reis uit verscheidene oud-militairen, die de po litionele acties in Indonesië hebben meegemaakt. De reis gaat dan eerst naar Zuid- Frankrijk, waar Westerling op het ogenblik zou verblijven. Hier komt dan de ex-KNIL kapitein aan boord om het commando over te nemen. Het ligt in de bedoeling, in deze omgeving, wel licht „ergens" in Noord-Afrika wapens te laden. Vandaar zal de tocht naar In donesië worden voortgezet. Het ligt, volgens onze zegsman, niet in de be doeling van Westerling direct tot actie over te gaan. Westerling zal eerst po gingen in het werk stellen, langs vrede lievende weg zijn doel te bereiken. In-, tussen zal men nog enkele honderden volgelingen van de ex-kapitein, die naar het schijnt niet alleen in Nederland moeten worden gezocht, in de buurt van Westerlings pleisterplaats pogen te concentreren. Hoe dit in zijn werk zou moeten gaan, kon men ons niet mede delen. Eén enkele dragée DAVITAMON-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée DAVITAMON-10 per persoon Flacons h 50 en 100 dragees ORGANON-OSS (Van onze parlementaire redacteur) .De Centrale Commissie voor Georga niseerd Óverleg in Ambtenarenzaken beeft de regering advies uitgebracht in zake de aanpassing van de ambtelijke Pensioenen aan de komende definitieve °Uderdomsvoorziening. Het advies, daarom de regering had gevraagd ter v°orbereiding van een wetsontwerp, is v°orzien van een minderheidsnota, daarin wordt vastgehouden aan het landpunt dat aan de eenmaal verkre- geh pensioenrechten nooit getornd mag borden en dat het bodempensioen van 1338 gulden voor gehuwden en 804 gul- *i®n voor ongehuwden dus geheel los 'Poet worden gezien van het pensioen ^'aar men uit hoofd van ambtelijke dienstjaren recht op heeft. Dit minder heidsstandpunt is o.a. ingenomen door he ARKA en door de Centrale voor hogere Rijksambtenaren. De meerderheid van de commissie heeft zich echter neergelegd bij wat de regeringsvertegenwoordigers héb ben voorgelegd: pensioenen van amb tenaren zullen slechts tot een beperk te hoogte kunnen samenvallen. Het plafond dat men daarbij wil leggen houdt verband met het aantal dienst jaren. Het ambtelijk pensioen is ge baseerd op een diensttijd van 40 jaar, terwijl het bodempensioen der ko mende definitieve ouderdomsvoorzie ning uitgaat van 50 jaar. Zodoende is tïlén tot de constructie gekomen om bet pensioen te korten met vier-vijf- de van het bodempensioen bij 40 dienstjaren en bijvoorbeeld met de helft bij 25 dienstjaren. De commissie-Van Poelje zal thans j achten een wetsontwerp samen te stel en waarin deze constructie wordt ver kerkt. Dit ontwerp zal dan wederom in het georganiseerd overleg worden be sproken. In het advies wordt ook over de pre miebetaling voor de definitieve ouder domsvoorziening gesproken. Aanbevolen wordt dat voorlopig de volle premie door de ambtenaren wordt opgebracht in afwachting van de bevindingen der commissie-Van Poelje over de finan ciële positie van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds. De bedragen die op de pensioenen worden gekort worden namelijk in dat fonds gestort, dat zoals bekend met grote tekorten werkt. Dit is echter slechts een voorlopige oplos sing. De premiebetaling zou t.z.t. nader worden geregeld. Het hoofdbestuur van Nationaal Ka tholiek Thuisfront recipieert bij gele genheid van het afscheid van luitenant kolonel-aalmoezenier J. B. van Croo- nenburg op zaterdag 22 oktober van drie tot vijf uur in hotel Terminus te Den Haag. Een toonaangevende kra-nt in Djakar ta verwijt de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Anak Agung gde Agung een ernstige terugslag m de In donesische pogingen om westelijk Nieuw-Guinea van de Nederlanders te krijgen. Het blad, „Merdeka zegt in een hoofdartikel dat Agung verant woordelijk is voor het feit dat enige le den der Verenigde Naties, die vorig jaar er vóór hebben gestemd de kwestie- Nieuw-Guinea in discussie te nemen, dit jaar gekant waren tegen de motie om dat punt op de agenda van de Alge- mene Vergadering te plaatsen. „Ook had hij de moed tot regelrecht contact met de Nederlandse regering. Geen wonder dat het resultaat een minder gunstige Indonesische positie in de Verenigde Naties was", aldus „Merdeka Het blad beweert dat Agung de Ne derlanders in de kaart heeft gespeeld. De Nederlandse pers verwelkomde Agungs woorden van matiging, omdat de Nederlandse pers wist dat Agung de bordgenoten van Indonesië, welke door de Nederlanders gevreesd werden, ge neutraliseerd had. Volgens „Merdeka" heeft Agung, door onderhandelingen met de Nederlanders te beginnen, vele leden van de Verenigde Naties de over tuiging geschonken dat het voor de Verenigde Naties nutteloos is zich in de kwestie Nieuw-Guinea te verdiepen. „Anak Agungs buitenlandse politiek loopt evenwijdig met die van Neder land", aldus het nationalistische blad. (U.P.). De officier van justitie bp de Gronin ger rechtbank was woensdag van me ning dat bet aantal gevallen waarbij alcohol gebruikt wordt bij snelverkeer in de loop der jaren toeneemt, ondanks de voortdurende strijd hiertegen. Ook in ae provincie Groningen is het aantal automobilisten, bromfietsers en wiel rijders dat zich onder invloed van alco hol op de weg bevindt, bijzonder groot. De enige oplossing vond de officier nog strengere straffen op te leggen. Hij eis te daarom tegen een fabrikant uit Uit huizen één maand gevangenisstraf en één jaar ontzegging. De man was met zijn auto na biergebruik via de trappen, die naar de plantsoenvijver te Gronin gen leiden, pardoes de vijver in gere den. Hjj zelf was er goed afgekomen. De politierechter veroordeelde hem tot veertien dagen gevangenisstraf onvoor waardelijk en 24 maanden ontzegging rijbevoegdheid, waarvan 18 maanden voorwaardelijk. Een expediteur uit Westerbroek, die onder invloed van alcohol met zijn auto hnks van de weg reed, kreeg êen maand gevangenisstraf en 24 maanden ontzeg- ling rijbevoegdheid waarvan 18 maan den voorwaardelijk (eis zes weken en twee jaar ontzegging). Het bestuur van de stichting Radio Nederland Wereldomroep heeft van daag Prins Bernhard hét bescherm heerschap van de stichting aangebo den ter gelegenheid van het feit. dat tien jaar geleden de na-oorlogse we reld-uitzendingen begonnen. Tijdens een bijeenkomst in het raad huis te Hilversum overhandigde de voorzitter van het stichtingsbestuur, mr. d'Ailly, de Prins een oorkondé, luiden de: „Heden de dertiende oktober 1955 heeft het bestuur van de stichting Radio Nederland Wereldomroep, ter herdenking van het feit, dat vandaag tien jaar geleden de na-oorlogse we relduitzendingen begonnen, het be schermheerschap der stichting aange boden aan Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, wiens toege wijde arbeid tot versterking van de plaats van Nederland in een vrije, vreedzame en vruchtbaar samenwer kende wereld een aansporing bete kent voor allen, die hetzelfde doel na streven." Nadat hij de oorkonde in ontvangst had genomen, hield de Prins éen toe spraak, waarin hij o.a. het volgende zei: „Wanneer ik zeg, dat ik het be schermheerschap van de Stichting Ra dio Nederland Wereldomroep gaarne aanvaard, dan is dat meer dan een gemeenplaats. De Wereldomroep im mers vervult een taak, die voor ons land van eminente betekenis is. De We reldomroep spreekt in het Nederlands tot Nederlanders over de hele wereld. Zpplipden ver van het vaderland, nou- den het contact met „thuis". Maar in het bijzonder denk ik hierbij aan de tienduizenden emigranten, die sinds de oorlog ons land hebben verlaten om in verre landen een nieuw leven op te bouwen. vraagstuk van de zenderbouw ter spra ke, hopend dat medio 1956 de eerste en spoedig daarop de tweede van een ko mend viertal sterke zenders in gebruik kan worden genomen. Dit is dringend nodig, aldus spr„ daar dikwijls de nu verouderde zenders om in vaktermen te spreken „finaal uit de lucht wor den geblazen". Een ander levensbelang noemde hij de huisvesting, die thans, in vibr oude vil la's, volkomen is verouderd en dringend om vernieuwing schreeuwt. Men heelt volledig begrip voor de nood van de woningbouw, maar wie de huisvesting^ van de Wereldomroep keilt weet. dat er maar één oplossing is: nieubouw. Men hoopt nog dit jaar toestemming tot een eerste stap te mogen ontvangen, zodat althans de studioruimte zal kunnen worden gebouwd van het grote project, dat geheel op verwezenlijking wacht. da: Wet een zware klap is woensdagmid- nabij Bosschenhoofd op de rijksweg f1aar Breda een met uien geladen trai- ter van de firma Wisse uit Wemeldinge ®êen een boom gereden, waardoor de c®bine van de wagen om de stam werd "Sevouwen". De chauffeur van de trai- ®r> een zoon van de familie Wisse, liep ®en verwondingen op, hoewel hij met *en bijl moest worden bevrijd. verkeer ondervond lange tijd <L Rnatie. Het vergde vele uren, voor de vijftien ton uien aan de kant van Weg waren opgetast. j lie helpende /f beetjes moe- /I ten het doen bij de verkoop van de postzegels ten bate van het mis deelde kind. Mor gen beginnen ze hun rondgang weer met het enthousias me van de jeugd, de 400.000 school kinderen, die iede re huisdeur „on veilig" zullen ma ken. Ze vragen weer uw inteke ning voor een map je kaarten en een boekje postzegels, waarvan de „plus"- opbrengst ten goe de komt aan alle kinderen in Ne derland, die door gebrekkigheid of misère, van welke aard ook, aan de schaduwkant van het leven staan. „Door het kind voor het kind" heet deze langzamerhand welbekende actie, waaraan nu 5500 scholen meedoen, dat is 500 meer dan vof51 De opbrengst, die de laatste maal boven het miljoen lag, zal ongetwijfeld nog stijgen, ook al omdat, naar onze mening, de bijzonae geslaagde kinderpostzegels naar reproducties van zeventiende-eeuwse Kin derkopjes zichzelf zullen verkopen. Bij de kaarten is ook weer wat nieuws, zowel voor de kinderen als voor de volwassenen en er is weder om een mooie houtgravure als kerstgroet. De schoolkinderen gaan van morgen tot en met 19 oktober langs de huizen rond. Op 14 november begint de verkoop aan ae postkantoren. Zii kunnen met het contact door de Wereldomroep gesteund worden in da grote Iedere levensoms?andig? aan zo heel snaere meebrengt heden nu eenmaal «^0^30^ contact met de geëmigreerde Neder landers meer gezegd, dat het 1? n^fisch van het grootste be- ook economi. d ,g de emjgranten lang voor N een gevoel Vanver bondenheid met het oude vaderland te doen behoudenen zujlen een soort van Zij knnPg Voorposten zijn, mits zij economische n dat Z1J met verge_ het gevo„e.L.rhreVen zijn, zodra hun kust verlaten beaft' j-t ,,n+ gebeurt er nog te wei- Op dit pu gidomroep doet hier ig' En dat is veel. wat hij Kan. oep richt zich ook tot D?..55f,L-eld. In vijf vreemde ta- wat hi.l kan. richt zie j D1 uïnwereld In vijf vreemde ta- de buitenw geestelijke, culturele. NDaarmedebewordt een. wel heel be- laiPgrij™ goodwlll-iwssie verricht." Mr d'Ailly heeft geschetst hoe de w™ Uomroep van een groepje van zes medewerkers niet slechts één uitzen ding in het Nederlands is uitgegroeid tot een bedrijf met meer dan tweehon derd personeelsleden met zeventien da gelijkse uitzendingen in zes verschil lende talen. Het is een radio- en trans criptie-activiteit geworden die Neder landse programma s brengt in huizen en hutten van miljoenen die voordien nog nooit van Nederland hadden ge hoord. Vervolgens bracht mr. d'Ailly het De broodoorlog in Breda is in. korte tijd uitgegroeid tot een zeer ernstig conflict, dat de bakkers en gezellen in de stad in een hopeloze situatie heeft gebracht. De broodprijs is thans teruggelopen van 36 cent tot 22 cent; beide partijen hebben het plan door te vechten tot er van overheidswege wordt ingegrepen. Het ministerie van Econo mische Zaken heeft woensdagavond een vertegenwoordiger naar Breda gezonden om zich op dc hoogte te stellen van het conflict. Een bakkersbedrijf, de firma J. Ouwer- ling, dat zes afhaalzaken heeft die geen brood bezorgen, is de strijd enige tijd geleden begonnen tegen de overige bakkers, die georganiseerd zijn in de bakkerspatroonsvereniging „Eendracht maakt Macht". De broodoorlog is traag op gang gekomen. Enige tijd geleden verlaagde bakker Ouwerling de prijs voor afgehaald brood van 36 op 34 cent; de prijs voor bezorgd brood bleef 38 cent. Naar de mening van deze pakker is 'n verschil van vier cent tus sen de prijzen van afgehaald en bezorgd brood normaal. De zes zaken van Ou werling kennen geen bezorging; het zijn afhaalzaken die het van de loopklanten moeten hebben. Het verschil van vier cent acht de bakker verantwoord om dat hij geen distributiekosten heeft. De verlaging met twee cent had tot gevolg dat ook andere bakkers hun prijzen bijtrokken. Dinsdag verlaagde de firma O. wederom met twee cent en dit had een „oorlog" tot gevolg die in vier en twintig uur tijds de brood prijs volledig sloopte. De bakkers, ver enigd in EMM, stelden woensdagmor gen de prijs van volksbrood op 30 cent, bezorgd 32 cent; krachtbrood 30 cent, bezorgd 32 cent; patent wit 32 cent, bezorgd 34 cent; en melkwit 44 cent, bezorgd 46 cent. Met grote adverten ties, raambiljetten en zelfs een geluids wagen werden deze prijzen bekend ge maakt. Prompt zakte bakker O. tot 28 cent en zijn tegenstanders volgden, want de toegeworpen handschoen is opgenomen, aldus het bestuur van EMM; men wil de strijd voeren „op leven en dood". De Bredase bakkers, die voor de oorlog jarenlang in broodprijsconflic ten waren gewikkeld, willen ditmaal geen slepende ontwikkeling. Dit gaat te veel slachtoffers kosten. Woensdag avond werd in de graanbeurs een be spreking gehouden van het bestuur van EMM met een vertegenwoordiger van de minister van Economische Zaken. Staatssecretaris dr. G. Veldkamp zal het bestuur voor een bespreking ont vangen. De vergadering droeg een oriën terend karakter; daarna heeft het be- Advertentie CHOCOLADE Kleine doos f. 1.40 Middelqr. doos 1.2.75 -Grote doos 1.4.50 Een echtpaar uit Buinerveen heeft terecht gestaan voor de politierechter ,p Assen terzake van „een enorme staat van verwaarlozing van dieren en die renmishandeling", zoals de dagvaarding luidde Het echtpaar had acht koeien, een aantal schapen en enige lammeren, die volgens de dierenarts, die een on derzoek had ingesteld, ernstig verwaar loosd en verhongerd waren. Toch was er voldoende voeder op de boerderij aanwezig. Beide verdachten werden veroordeeld tot ƒ100 boete plus twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf en als bijkomende straf een ver bod om dieren te houden. Een uitzon dering werd gemaakt voor een poes, omdat deze wel voedsel weet te ..orga niseren" als de baas het niet verstrekt. Advertentie Doe gerust Uw maaltijden alle eer aan, zonder die nare vrees voor zuurbrand achteraf. Met Rennies hèbt U niets te vrezen. Eén of twee Renmes die U onge merkt water komt er niet aan te pas laat smelten op de tong, blussen direct. Nog vóór de brand kan uitbreken is ze eeeds gedoofd! Want Rennies falen nooit! „De Cost gaet voor de baet uyt", zegt een oud en degelijK vaderlands spreekwoord. Maar Nederland brengt het toch niet zo heel erg best in Vjaktyk, wanneer het er om gaat vecla- me te maken voor zijn kwau- teitsprodukten. Het ontbreekt ons land zeker niet aan theore tische kennis omtrent de recla me, maar wij zijn met gemak kelijk te overtuigen van de noodzaak van zoveel kosten voor reclame, nog voor het pro- dukt zelf op de markt ver schijnt. Wij hebben niet genoeg over voor het maken van re clame en toch is dat het mach tigste middel in de tegenwoor dige strijd om het openleggen van nieuwe markten. Jhr. W. van Andringa de Kempenaer vraagt zich af hoe zo iets mogelijk is in een land, dat zijn sporen toch wel ver diend heeft op het gebied van handel drijven. Hij is voorzit ter van het Genootschap voor Reclame, dat vandaag en mor gen in Amsterdam zijn 18e Con gres houdt. Jhr. van Andringa de Kempenaer, een rijzige Gro ninger van 44 jaar, ontvangt ons in de prachtige salon van de firma Joh. Enschedé Zo nen te Haarlem, waarvan hij commercieel directeur is. Zijn moeder was een zuster van de zesde Johan Enschedé en dus vertegenwoordigt deze direc teur de zevende generatie van ^Jhr^van'^Andringa de Kempenaer werd in 1910 geboren op het Martini kerkhof in Groningen. Na zijn middelbare studies in Groningen en Zeist kwam hij in dienst, waarna hij in november '32 bij Joh. Enschede Zonen in dienst trad. Eerst om het bedrijf te leren kennen, later als procuratiehouder; daarna als adjunct-directeur en tenslotte m augustus 1949 als directeur. Na de oorlog droeg hij nog eenmaal 's lands wapenrok. Dat was, toen hij als lid van de Nederlandse missie geaccre diteerd was bij de geallieerde bestuursraad in Duitsland. Begin 1948 was hij consul-generaal te Diisseldorf. Als commercieel directeur van Joh Enschedé heeft hij de halve wereld afgereisd. Hij heeft leren ver gelijken. Hoe doen anderen het? Wat is er in andere landen gaande? Want al mogen dan de afstanden op de wereld praktisch zijn wegge vallen de afstand tussen producent en verbruiker blijkt, paradoxaal aenoèq, steeds groter geworden te zijn. De producent heeft tegenwoor dig heel andere, veel krachtiger middelen nodig, om zich tot zijn afnemers te richten, om hen te overtuigen van de waarde van zijn produkt. Dat machtige middel vindt hij in de reclame. Het is een middel, dat, naarmate de techniek zich meer ontwikkelt, steeds mach tiger wordt en die macht is in handen gelegd van de man, die reclame beoefent als métier. De reclame interesseert Jhr. van Andringa de Kempenaer bijzonder, omdat het een geheel nieuw communicatiemiddel 1s tussen mensen. De macht van de reclame brengt voor hen. die haar_ bedmjveyehael eigen" verantwoordelijkheid mee. Om zich op die verantwoordelijkheid eens rustig te kunnen bezinnen, is het 18e Congres avn het Genoot schap voor Reclame georganiseerd. Zoals gezegd, is Nederland achter gebleven op het punt van reclame. Zwitserland geeft per jaar zowat driemaal zoveel geld aan reclame uit als ons land Dat verontrust Jhr. van Andringa de Kempenaer want de ons land heeft een snelle industrialisatie nodig gemaakGe^dd^industrieën moeten weer snel een niruw afzetgebied vinden. Reclame is daarbij een zeer machtig middel, reclame m al haa VBrSWetenschappelijk is ons land niet achter, maar wel wat de mogelijk heden betreft Wij hebben prima research-instituten voor marktonderzoek ed maar de actieve reclame blijft ten achter. Toch is het om economi sche redenen nodig, dat ons land zo spoedig mogelijk het oude spreek woord in praktijk gaat brengen: De cost gaet voor de baet uyt. stuur zich beraden wat er verder te doen staat. De huismoeders varen er overigens wel bjj. Een boze bakker ging woens dagmiddag twee karren met brood uit verkopen. Pal voor de winkel van ae firma O. in de Ginnekenstraat ver kocht hjj zijn brood voor vijftien cent. Een vrouwtje, dat toevallig maar zes cent bij zich had, kreeg ook haar brood voor dat bedrag. Woensdagavond laat heeft het be stuur van „Eendracht maakt Macht" besloten de prijs van 22 cent van de co- operatie „De Baronie" te volgen. Van daag zijn besprekingen gevoerd met de besturen van de Ned. Bakkerijstich ting en de R.-K. Landelijke Bond van Bakkerspatroons. Getracht zal worden het conflict op te lossen door een plaat selijke ondernemersovereenkomst. De Bredase bakkers kunnen een der gelijke overeenkomst, in feite een plaatselijke minimumprijsregeling, aan de minister van Economische Za ken vragen. Wordt dit verzoek ingewilligd dan wordt deze over eenkomst door de minister verbindend verklaard, waarmee de prijzenslag il legaal wordt. Bakker O. heeft heden morgen besloten zijn prijs van 28 cent te handhaven en daalt dus niet tot 22 cent. Duitsers die dezer dagen uit Rus sische gevangenschap zijn teruggekeerd hebben verklaard, dat de Nederlander Piet van der Klooster uit Den Haag zich in het Vorkutakamp in Siberië bevond, toen zij het enkele maanden geleden verlieten. Van der Klooster zou deze voormalige gevangenen hebben verteld, dat hij kort na de oorlog in Oost- Duitsland, waar hij woonde en verte genwoordiger was van Philips, is ge arresteerd. Bjj informatie bij Philips te Eind hoven werd medegedeeld, dat wel be kend was, dat een werknemer van Philips, een zekere Piet van der Kloos ter, in 1942 naar Leipzig was vertrok ken en daar was tewerkgesteld. Deze Van der Klooster is evenwel kort na de oorlog in ons land teruggekeerd en toen naar Breda vertrokken. Voorts werd medegedeeld, dat ook een zekere Jacob van der Klooster, eveneens werk nemer van Philips, op transport naar Duitsland was gesteld. Nederlandse ar beiders, die kort na de oorlog in ons land zijn teruggekeerd, hebben evenwel meegedeeld, dat deze Jacob van der Klooster in Duitsland is omgekomen. Overigens ontkent Philips, dat zij in Oost-Duitsland gedurende de tweede wereldoorlog een vertegenwoordiger in dienst heeft gehad. Zij acht het, aan de hand van de tot nu toe gedane na sporingen. onwaarschijnlijk, dat de Piet van der Klooster die zich in Vorkuta zou bevinden, een van haar werknemers is. Duitsers hebben voorts medege deeld, dat de Nederlander A. G. P. Beernink in het Russische gevangen kamp Inta in Siberië Yerblijft. Beer nink zou tijdens de oorlog met de Duitse legers tegen de Russen hebben gevochten. Naar het ANP verneemt, is Beernink kort na de oorlog in Oost-Duitsland ge arresteerd en naar Rusland overge bracht. Daar is hij veroordeeld tot vijf en twintig jaar. De Russische regering heeft einde vorig jaar de Nederland se regering er officieel van in kennis gesteld, dat Beernink in Russische ge vangenschap zijn straf uitzit. De militaire attaché in Nederland van de Verenigde Staten, kolonel B. McAfee, heeft woensdag op last van zijn president aan twintig Nederlandse militairen en burgers de bronzen ster uitgereikt, een onderscheiding verleend als bewijs van erkenning en waarde ring voor persoonlijke verdiensten als lid van het voormalig Nederlandse de tachement Verenigde Naties in Korea. De burger, voormalig sergeant J. T. van der Linden, uit Utrecht, kreeg de bronzen ster met gesp voor betoonde heldenmoed als leider van een patrouil le op 12 oktober 1952. De twaalf Neder landers verrasten een sterkere Chine se patrouille. Zjj vielen aan en sloegen de vijand terug. Sergeant Van der Lin den, die tijdens dit gevecht een grote heldenmoed betoonde, maakte hierbij een krijgsgevangene. De andere gedecoreerden, die voor hun grote persoonlijke verdiensten in Korea de bronzen ster ontvingen wa ren; res. maj. aalm. G. Brouwer te Haarlemmermeer, res. 1ste luit. O. Loesberg te Ermelo, 1ste It. A. C. de Jonge te Lisse, res. 2e It. C. N. R. den Uyl te Boskoop, res. 2e It. H. H. L. M. Propper te Venlo, sergt. maj .-instructeur J. N. Oosterbaan te 's-Gravenhage, sergt. L. H. Schaap te Leeuwarden, sergt. M. J. Fonteijn te 's-Gravenhage, sergt. A. W. Tromp te Akersloot, sergt. F, de Boer te Heerenveen, tijd. sergt. A. Westerhof, Dwingelo, tijd. sergt. M. A. van Loon te Nijmegen, tijd. sergt. W. J. Jansen te Roermond, tijd. sergt. D. B. Hodselmans te Weert, tijd. ser- W. M. Rootlieb te Dordrecht, korp. J. van Dijk te Scpoonrewoerd, dpi. korp. H. van der Vliet te Rotterdam, korp. B. Hodselmans te Weert, tjjd. serge- geant-majoor I. S. Wij ga te 's-Gravenha ge. Aan tijd. maj. G. D. Tan te Eind hoven, res. kapt. predik. J. J. Moll te Schoonhoven, vrijw. sergt. J. J. M. var. Rijn te Halfweg, dpi. korp. h! Arendse en korp. J. F. Lussing te Losser, die niet aanwezig konden zijn, zal de onderscheiding worden toe gezon den. Het was voor de vijfde en laatste maal, dat deze onderscheidingen wer den uitgereikt. In totaal zijn 125 on derscheidingen met de bronzen ster aan Nederlanders uitgereikt. Kolonel McAfee hield een toespraak, waarin hij op last van de president uitdrukking gaf aan de erkenning en waardering van de president voor de prestaties van de Nederlandse land macht in Korea. Daarmee heeft Ne derland een belangrijke bijdrage gele verd in het tot staan brengen van de agressor, aldus kol. McAfee. Vandaag is in de kerk van de H. Cle mens te Rome, de vo.ormalige titelkerk van Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, een pontificale H. Requiemmis voor de zielerust van de overleden kerkvorst opgedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7