SPANJE geeft de voorkeur aan een onafhankelijk Marokko ff ff v Tafeltennis competitie begint dit weekeinde f SCHEEPVAART BERICHTEN Internationale conferentie over status van het gebied? Hogere omzetten dun in zelfde maand van vorig jaar Hoofdklasse uitgebreid De „dynastieke legaliteit" Dagproduktie in augustus gedaald Die Saar ist Jong Leven niet in de strijd Pirie wint op 10.000 meter van Zatopek Tsjechische midden voor geschorst Trabert tekent prof-contract „Alles gaat goed in Melbourne I-" ™*£g*7. mJ ffmmr s£mém~cJ DONDERDAG 13 OKTOBER 1955 PAGINA 9 vtKvV'Vst'.*™», - E MARKTBERICHTEN Werkloosheid daalde in september Emissie Fridor f 1 min. obligaties a 4 pet. Detailhandel in augustus Echter lager dan in juli j.l. I IiéJ ■ïhj&A rmtm AhUH Courses Duindigt Upward1 Hollandia handhaaft zich met moeite Vreugde in White City VOETBALPROFS UIT BRAZILIë NAAR HUIS TERUG Golfer De Wit derde in Italiaans toernooi Jack Kramer heeft succes BRUNDAGE Vier beslissingen in toernooi om Europese voetbalbeker HJALMAR ANDERSEN NAAR CORTINA (Van onze correspondent in Spanje) Frankrijks worsteling met zijn moeilijkheden in Marokko worden door de Spaanse autoriteiten vanzelfsprekend met hevig geïnteresseerde belangstelling gevolgd; met leedvermaak mag men niet zeggen, al ontbreekt het niet aan uitlatingen als „het was te verwachten" of „we heb ben het altijd wel voorspeld". De Spaanse regering heeft bovendien dezer dagen te Parijs een nota doen overhandigen, waarin zij, naar de diplomatieke informatiedienst van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken mee deelt, haar standpunt in de aangelegenheid kenbaar maakt. Dit behelst, Volgens de Spaanse mededeling, in wezen twee punten; ten eerste: zolang de bemoeienissen van de Franse regering erop uit zijn in de onder haar be scherming staande zone de „legaliteit" te herstellen, beschouwt de Spaanse regering deze als een zaak, die slechts Frankrijk en de Franse zone regar deert; ten tweede: wanneer echter de strekking van de Franse Marokko- Bolitiek is hervormingen aan te brengen in de juridisch-politieke structuur Van het protectoraat en in de staatsrechtelijke verhoudingen tussen Marokko 'h Frankrijk, beschouwt de Spaanse regering dit als een aangelegenheid, Waarin alle ondertekenaars van de nog steeds van kracht zijnde internationale Marokko-verdragen, en op de eerste plaats Spanje in zijn kwaliteit van hiede-protector, recht van meespreken hebben. Bij voorbaat weigert Spanje, ïo geeft de nota dan ook te kennen, zich neer te leggen bij achter zijn rug om gemaakte nieuwe juridisch-politieke regelingen. SPANJE ISCH AAN MiddtUonösa Z99 SPAANS MARQKKO CASABLANCA MEKNES .1. - -V ■- MOGADON algerie Zoor gezaghebbende commentaren v°eren ter toelichting van de Spaanse 5,ota aan, dat de moeilijkheden, die frankrijk thans in zijn zone ondervindt, f.,rtotendeels het gevolg zijn van de uni- kefale schending van de „dynastie- schi ï^aliteit", waaraan Frankrijk zich jeQV^ig maakte, toen het twee jaar ge- tanMohammed. Ben Joessef op de sul- c> die troon van Rabat verving door Fra,,Ar,?-fa- Deze vervanging, waarin de SDa,„,?panie niet had gekend, heeft nooit willen rseifkkenK' d^SpaTnse Marokko-zone heeft dit tot levolg ge- had, dat het gezag van de kalief van Tetuan, die behoort te regeren krach tens delegatie van de sultan van Rabat, van deze delegatie werd los gemaakt en op zichzelf gesteld; hetgeen zo zou bljjven totdat te Rabat de dynastieke legaliteit zou zijn hersteld. De in de desbetreffende internationale verdragen ehandhaafde eenheid van Marokko, zij et onder twee protectoren, was dus verbroken, volgens Spaanse zienswijze evenwel geheel door Frankrijks schuld. Welke oplossing in de ogen der Spaanse regering tenslotte aanvaardbaar zal zijn als „herstel van de dynastieke legali teit" is niet helemaal duidelijk; waar schijnlijk is voor Madrid die oplossing aannemelijk, welke de instemming krijgt van de Marokkaanse nationalis ten. De instelling van een regentschaps- raad zou men als een stap op de goede Weg beschouwen. In het tweede punt van de Spaanse hota vindt men de neerslag van de grote argwaan, welke het Franse offi cieel en niet-officieel gebruik van de term interdépendance" veroorzaakt; Waarbij deze term de aard zou aan duiden van een nieuw stelsel van Marokkaanse-Franse verhoudingen. Zo als de Spaanse regering het ziet, streeft Frankrijk daarbij in wer- kelijkhèid naar niets anders dan haar een vervanging van de verhouding beschermde en beschermer door een Verhouding van nauw geassocieerde mogendheden, van Marokkaanse zijde de erkenning behelzend van een in Ma rokko geschapen Frans-Marokkaanse gemeenschap, waaruit voor de Fransen jn Marokko een recht van blijvende po litieke medezeggenschap voortvloeit, pat nu, aldus het Spaans betoog, is vol komen in strijd met d. internationale Verdragen, die Marokko onder protec toraat stelden. Deze verdragen lieten Marokko in zijn waardigheid van soe vereine staat en legden de protectors de plicht op om Marokko naar de poli tieke rijpheid te voeren, die het be kwaam zou maken om zelfstandig en onafhankelijk deze soevereiniteit ook daadwerkelijk uit te oefenen. Het feit, dat Frankrijk in strijd met de verkre gen opdracht de voogdij heeft doen uit- uijen tot een rechtstreeks bestuur en r?t vestiging van enorme Franse econo mische belangen, met terzijdestelling van de open-deur-politiek, kan geen «pond bieden om nu uit een en ander ®anspraken af te leiden ten nadele van Marokko's vroeger of later ver- Z^kelijken, volledige eigen soeverei- mmpsuitoefeiüng. In ieder geval be reft het hier hervormingen, die Frank- f IS1?6 POELDIJK 12 okt. Tomaten A Cr 0| B f 5.20—6.30, C f 3.30—6.90, ven- 3.40, per bak van 12'/2 kg. Drui- 1A1'cante f 1.18—1.35, Gros Maroc f 1.15 f Gr°s Colman f 1.34, Golden Queen Chalvl' Frankenthaler f 1.21—1.77, Golden amp,on f j goi,85i Muscaat f 1.401.85 grauwe Emil f 1.21—1.24, Peren 44 et.. Prinsessebonen f 0.971.21, Stamprin- l ia bonen 7389 ct. Kassnljbonen f 1.07— si a Andijvie 67 ct. Rode pepers 45 w„ Prei H—12 ct. Uien 13 et. Savoye «ooi 4% ct. Rode kool 3',26)4 ct. alles Per kg. Perziken (2) 27—28 ct. (3) 21—23 cx (4) 12—15 ct. Ananasmeloenen (6) 59 r-®1 Ct. (8) 46—56 ct. (10) 17—33 ct. Kas- komkommers A 45—53 ct. B 20—27 ct. Pa- prica 1427 ct. Aubergine 2961 ct. Knol selderij 19 ct. Vijgen 17 ct., alles per stuk. gelderij f 2.00, Peen f 13.00, per 100 bos. 5Ja A f 6.00—7.50, A 2 f 4.20 per 100 stuks. KAASMARKT WOERDEN 12 okt. Aan voer 216 partijen. Notering; eerste kwal. f 2.382.42, tweede kwal. f 2.332.37, extra kwal. tot f 2.58. KOFFIETERMIJNMARKT R'DAM 12 okt. Stemming; vast. Omzet: 22)4 ton. Noterin gen: dec. 23514—238 (233—236). mrt. 218—220 <216—217). mei 2101/,—211',4 (208—210), juli *03—204 2031, ged. (201—203), sept. 194—196 (192—194). rijk niet eigenmachtig tot stand kan brengen. Madrid zou het zeker niet onwelge vallig zijn, wanneer Frankrijk om uit de Marokkaanse problemenchaos te komen, tenslotte geen andere weg zou zien dan te berusten in de aanvaarding van een nieuwe internationale Marokko-conferen- tei, waarbij Spanje dan vanwege zijn goede huidige verstandhouding met de .Arabische wereld zou kunnen hopen een profijtelijke bemiddelaarsrol te spe len Men verheelt zich echter niet, dat Frankrijk er alles op zal zetten om deze eventualiteit te vermijden. Ove rigens acht Spanje het Franse argu ment, dat de Spaanse Marokko-zone te klein in om ernstig mee te tellen, niet ter zake doende; en het andere Franse argument, als zou het Spaanse protecto raat eigenlijk niet veel anders zijn dan een welwillend door Frankrijk afge staan en dus van Frankrijk afgeleid pro tectoraat van juridische grond versto ken, daar beide protectoraten bij inter nationaal verdrag zijn ingesteld. Open deur Ten aanzien van de diepere achter grond van Spanje's positiebetrek ken in de aangelegenheid kan men veilig ver moeden, dat Spanje inderdaad de voor- kc geeft aan een geheel onafhan kelijk Marokko dan aan een waarin de als tijdelijk bedoelde protectoraten voor wat Frankrijk betreft vervangen worden door een „associatie", waarin de Franse medezeggenschap defini tief geconsolideerd zou worden; en dat Spanje daarvoor zijn eigen protectoraat gaarne zou opgeven. Volledige onafhan kelijkheid van Marokko betekent ver zwakking van Frankrijks machtspositie en opent bovendien voor Spanje nieuwe perspectieven in het hele sultanaat van de ondergaande zon; wanneer althans de Spaans-Moorse vriendschap inder daad waard is, waarop Madrid voor geeft ze te taxeren. „Open deur" te vinden in heel Marokko is echter geens zins alleen voor Spanje van belang. In deze interesse vindt Madrid thans, als nieuwe na-oorlogse factor, o.a. de Ver. Staten aan zijn zijde. Volgens gegevens van het C.B.S. be droeg het algemene produktie-index- cijfer van de nijverheid (excl. bouw nijverheid) in de maand augustus 150 tegen 149 in juli en 137 in augustus 1954 (1949=100). Het indexcijfer van de gemiddelde dagproduktie onderging een gevoelige daling en liep terug van 149 in juli j.l. tot 141 in augustus 1.1. (134 in aug. 1954). De maand augustus had 25 arbeidsdagen en juli 23)4. De produktie steeg in de sectoren bouwmaterialen en aardewerk 155 tot 156), leder- en rubbermjverheid (van 112 tot 116), metaalnijverheid (van 187 tot 189) en in de gas-, elektn- citeits- en waterbedrijven (van 141 tot 148). Opvallend was echter de daling bij de papierindustrie n.l. van 163 tot 143. Het kwartaal-indexcijfer van de in dustriële produktie (basis 1949 is 100) bedroeg in het tweede kwartaal van dit jaar 151 tegen 141 m het eerste kwartaal en eveneens 141 in het twee- de kwartaal van 1954. Het indexcijfer voor de personeelsbezetting in de in dustrie was gedurende deze perioden resn. 114 114 en 110 en de produktie per 'werknemer resp. 132 124 en 123. In september verminderde het aantal werkloze mannen van 24.439 tot 22.720 en de bezetting van de aanvullende werken van 7104 tot 4911. De gere gistreerde arbeidsreserve van mannen daalde derhalve van 31.543 tot 27.631, dus met 3912. De gunstige conjunctuur en seizoensinvloeden kunnen als voor naamste oorzaken van deze daling wor den beschouwd, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. De ieugdige arbeidskrachten, die zich in de afgelopen maanden na afloop van het schooljaar bij de arbeidsbureaus hadden laten inschrijven, werden vlot geplaatst, vooral dank zij de grote be drijvigheid in metaalnijverheid en bouwvakken. Het. aantal ingeschreve nen beneden 19 Jaar daalde dan ook met 1810. De oogst van aardappelen en bieten verminderde niet alleen de werkloos heid onder de landarbeiders, maar ook onder losse arbeiders, grondwerkers en veenarbeiders. Het gunstige weer be vorderde een vlot verloop van de oogst, waarbij op ruime schaal gebruik kon worden gemaakt van machines. (In september 1954, toen de oogst door het slechte weer veel meer op handkracht was aangewezen daalde de gere gistreerde arbeidsreserve van 46.473 tot 36.809, dus met 9664 man.) Het aantal openstaande aanvragen daalde mede door de plaatsing van jeugdige ingeschrevenen van 68.073 tot 66.961. De relatieve werkloosheid was eind augustus het hoogst in Friesland met 13 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren en het laagst in Lim burg en Zeeland met 5, terwijl het rijksgemiddelde 7 bedroeg, tegen 8 op 31 augustus. Het aantal als werkloos ^geregistreer de vrouwen steeg van 3715 tot 4103 in hoofdzaak als gevolg van verminderde werkgelegenheid in hotelbedrijf en c°n" servenindustrie door afloop van het seizoen. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 35.086 tot 34.592, voornamelijk door de plaat sing van oud-scholieren. Thans is het prospectus verschenen van de reeds aangekondigde obligatie emissie der Fridorfabrieken te 's-Gra- venhage, waarvan de aandelen onlangs ter beurze zijn geïntroduceerd. Op Vrij dag 21 oktober a.s. wordt de inschrij ving opengesteld op nominaal f 1.000 000 4 procents 15-jarige obligatiën, in stuk ken van f 1000 ten laste van genoemde maatschappij, tot de koers van 100 pet. Ook voor de obligaties zal olficiele notering ter beurze worden aange vraagd. De lening is a pari aflosbaar in de jaren 1961/70. Vervroegde aflossing is uitsluitend toegestaan na 1 novem ber 1961 en wel van 1961 tot en met 1965 tegen een koers van 101 pet. en daarna tegen 100'A pet. Deze uitgifte beoogt in de eerste plaats versterking van de liquiditeit, noodzakelijk geworden door de voort durende groei van het bedrijf. Voorts zullen uit de opbrengst de thans nog lopende leningen op lange termijn wor den afgelost. Uit de gegevens, welke door het Economisch Instituut voor de Midden stand z(jn gepubliceerd betreffende het omzetverloop in het midden- en klein bedrijf gedurende augustus 1955, kan worden afgeleid, dat over het geheel eenomen de omzetontwikkeling ten op zichte van de overeenkomstige maand in 1954 belangrijk gunstiger was dan in dan in juli, doch in het slagersbedrqt en de boekhandel, welke eaven juli j.l. een omzetdaling te zien gaven t.o.v. 1954, werden gestegen omzetten t.o.v. augustus 1954 geboekt. Voor de banketbakkerij evenwel was augustu de derde maand in success:ie, zich een teruggang van de om d opzichte van de corresponderende in het vorige jaar voordeed. Een verdere uitzondering op de alge mene ontwikkeling vormden de omzet ten in de meubelbranche, de schoen detailhandel en de kleinhandel in tex- tielgoederen, welke met resp. +1 pet-. 1 pet. en —1 pet. praktisch gelijk waren aan de omzetten in augustus 1954. Voor de textielwarenbranche houdt de omzetvermindering in augustus j.l. waarschijnlijk verband met de omstan digheid, dat met ingang van 1 sep tember een niet onbelangrijke prijs daling als gevolg van de afschaffing van de omzetbelasting tegemoet werd gezien, hetgeen het publiek er toe bracht de niet dringend noodzakelijke aankopen uit te stellen. Uit de grafiek blijkt, dat in de voe dingsmiddelensector, evenals in juni en juli j.l. de grootste toeneming van de geldomzet werd behaald in de detail handel in aardappelen, groenten en £rOok 2fnPde} detailhandel in melk- en zuivelprodukten, in de kruidenierswa- renbranche en in het bakkersbedrijf was de behaalde omzetvermeerdering niet onbelangrijk, t.w. 13 pet, P«- en 8 pet. De omzetstijging in het slagers bfnrijLbeduurzgamePconsumptiegoederen deden zich in het algemeen eveneens bevredigende omzetmeerdermgen voor. Met uitzondering van de der omzetten in de detailhandel schoenen, die in textielwaren ent die in meubelen, zijn het de kleinhande in kantoorbehoeften, in huishoudel:ijke artikelen en in boeken, die in het oog springen met belangrijke omzetver- meerderingen van resp. 15 pet., 12 pet. en 8 pet. Ten aanzien van het omzetverloop in genotmiddelen kan worden geconsta teerd, dat in de detailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken met 11 pet. wederom de grootste omzetstij ging werd behaald. Ook de omzetvermeerdering bij de detailhandel in tabaksfabrikaten, welke 10 pet. bedroeg, kan zeer bevredigend worden genoemd. Voor de banketbak kerij was de omzet in augustus j.l. 1 pet. lager dan in augustus 1954. Vergelijkt men de indexcijfers over augustus j.l. met die over juli j.l. dan bliikt in vrijwel alle branches omzet daling te zijn getreden, waarbij die voor de detailhandel in textielwaren en In schoeisel met een vermindering van resp. 43 en 38 pet., het meest opvallen. Met betrekking tot de belangrijke om zetdaling in de textielbranche moge verwezen worden naar de reeds ver melde invloed der a.s. afschaffing de omzetbelasting. De omzetdaling bij de detailhandel in schoenen moet als een normale seizoen- fluctuatie worden gezien, welke wel licht een reactie is op de hogere omzet in de opruimingsmaand juli j.l. ■NHH&31 f.A i Aan de hoeveelheid aanplakbiljetten op de muren van iedere stad in het Saarge- bied, met leuzen voor en tegen het Europese Statuut voor de Saar, kan men zien dat het referendum over de toekomst van het Saargebied voor de deur staat. Zoals bekend zal deze volksstemming op 23 oktober a.s. worden gehouden. Hier ziet men een interessante collectie aanplakbiljetten ergens op een muur in Saar- bruecken, waardoor zowel het ja als het neen met grote nadruk wordt gepro pageerd. (Van onze tafeltennis-medewerker) Zaterdag en zondag a.s. zullen in de diverse groepen van de hoofd- en overgangsklasse van de tafeitennis- competitie de eerste wedstrijden wor den gespeeld. Om vele redenen is het ditmaal uiterst moeilijk en gevaarlijk een prognose te geven over de strijd in de hoofdklasse. Eerstens is het aan tal teams in deze klasse tot 16 uitge breid door versterkte promotie uit de overgangsklasse, en tweedens zullen er enkele spelers niet aan de competitie deelnemen. Zo zal Sparta het dit jaar zonder Cor du Buy moeten doen en zal Cor Pelser voor Ned. Lloyd slechts bij enkele thuiswedstrijden beschikbaar zijn. De teams in groep A zullen het zekér niet gemakkelijk krijgen, ook al omdat andere factoren een rol spelen. De spelers zullen immers in diverse gevallen verre reizen moeten maken. In deze afdeling komen n.l. uit: Barna (Utrecht), Luck Kaek (Weert), Ned. Lloyd (Amsterdam), PSV (Eindhoven), Snarta 2 en 3 (Amsterdam), VTV fvaals) en Wifra (Rotterdam). Tn deze afdeling mag Luck Raek, met Coumans, Alberts enPosno wel als een ,ie favorieten beschouwd worden. Wifra met Wim Stoop en Sparta 2 zijn echter evenmin te onderschatten. Ned TInvd zal het behalve zonder Pelser waarschijnlijk ook zonder Klinkenberg moeten stellen, zodat de verzekerings- nloee wel eens een zeer moeilijk sei zoen kon krijgen. De ploegen in afde ling B hebben het, althans wat reizen betreft, belangrijk gemakkelijker, maar de kracht van de teams in deze groep is o.i. belangrijk groter. Sparta, is on danks Cor du Buy zeker een van de prominenten. Onnes, Gimbel en Goud smit vormen immers een algemeen ge vreesd trio. Maar ook hier zijn voldoende kapers op de kust, zoals bijv. Povac met Grijzenhout, de altijd gevaarlijke teams Quick en Wibo en Scylla met als sterke man van Zoelen. Batswin- gers zal het zeker moeilijk krijgen, iets, dat zoals al zovele jaren eveneens voor Treffers geldt. Gezien het enthousiasme dat Wout Heemskerk c.s. echter steeds weer weten op te brengen geven wij hen toch zeker hoop. Tenslotte komt in deze afdeling uit Sparta 4, waarvan de samenstelling echter nog niet be kend is. De hoofdstedelijke r.k. overgangs klassen hebben een geduchte slag gekregen door het terugtrekken van Jong Leven, hetwelk ongetwijfeld voor een belangrijk deel te wijten is aan het verdwijnen van Putman. Jammer, vooral omdat Jong Leven vorig jaar zon belangrijke rol speel de en deze dit jaar zeker weer had kunnen vervullen. Oeviregsn hebben wij, wat Amsterdam betreft, zeer veel hoop gevestigd op Smash I, dat naar onze mening zeer hoge ogen zal kun nen gooien. Deze mening gronden wij vooral op het feit, dat Harry Kenter uit militaire dienst is terug gekeerd en regelmatig voor zijn ploeg beschikbaar is. Smash komt voorts uit met gerenommeerde spelers als Jos Neep en Carel Kramer en speelt in groep D. De eerste wed strijd gaat tegen stadgenoot Maccabi. In groep F komen twee r.k. teams uit, n.l. het Hilversumse Achilles en de Smash-reserves. Achilles zal uitkomen met A. Oosterlaag, C. Engelberts en J. Smit. Het vorig seizoen eindigden de Hilversummers niet ver van de ge vaarlijke zone, maar wij hebben er alle hoop op gevestigd, dat dit dit jaar beter zal verlopen. Smash II een gepromo veerd team, dat echter zeer optimistisch gestemd is. Het bestaat uit Herman Habes, Herman Borgsteede en Egbert Welsink. Habes debuteert zowel m dit team als in de overgangsklasse, en schijnt een zeer behoorlijk speler te zijn. Voor het overige zal het naar onze mening voor een belangrijk deel van het tempo waarin de debutanten zich in .deze nieuwe omgeving aanpassen, afhangen of zij een eervolle plaats ver overen. Het programma is hier Achil les—Chefana en Povac 2Smash 2. De beide Haarlemse teams zijn ge plaatst in afdeling E en komen beide min ot meer verzwakt aan de start. HBC stelde Leuven als Smit op in het tweede team en plaatste Montanus en Mense in het eerste. Of dit een ver standige daad is zal de toekomst moe ten leren, maar naar ons idee zullen deze spelers het heel moeilijk krijgen en zullen de punten wel voor een be langrijk deel van v. d. Dries moeten komen. GTTC zag Bert Spee emigreren en verving hem door zijn neef Ad Spee. Ook deze speler zal zeker enige tijd nodig hebben om zich aan te passen en tot goede prestaties te kunnen ko men. Sleper en Blom hebben hun spo ren in de overgangsklasse wel verdiend en zullen ook dit seizoen behoorlijk voor de dag komen. Programma HBC Heemstede en GTTCTOG. Het pro gramma voor de hoofdklasse luidt: A: BarnaLuck Raek, Ned LlovdPSV, Sparta 2Sparta 3, VTVWifra; B: BatswingersPovac, Sparta 4Quick, Sparta 1Scylla en TreffersWibo. (Van onze medewerker) Tijdens de draverijen die gisteren op Duindigt zün gehouden, is het crite rium der tweejarigen verreden. Unem- dc maakte bü de start een fout en kwam daardoor in de achterste gelede ren te liggen. Bij het uitgaan van de laatste bocht ontwikkelde zij een ver rassende snelheid en stormde op de leider Upward Hollandia af, doch kon haar precies voor de finish niet berei ken, waardoor zij een eervolle tweede plaats bezette. De Madame B-prijs, een internatio nale draverij, werd op fraaie wijze ge wonnen door Quick P., die van start tot finish zonder één misstap de lei ding had. Quick Hollandia G., die W m. moest inlopen, kon de koploper met passeren en werd tweede. Oranje J. bezette de 3de plaats. ,De Margaretha-Hannoverprijs werd ge wonnen door Sirona, die 100 m. op de koppaarden moest inlopen. or ging als tweede door de finish. De uitslagen zijn: Maarten Spencer-prijs (2040 m). l, Theo Scott, W. H. Geersen. 3.13.6 (3.36.8); 2. Sofien B, 3.16.1; 3. Souve- raine Maire, 3.16.1. Tot.; w. f 1,50, pi. 1,30, 1,30 gek. 3.40, cov. 2.20. Main Axworthyprijs (1500 m). 1. Up ward Hollandia, W. H. Geersen, 2.22 (1.33.4- 2. Unemde, 2.22.1; 3. Unita Zo re. 2.23.B. Tot.: w. f 1,70, pl. f 1,30, 3,80, 2 30 gek f 870 cov. f 9,40. jVIargaretha Hannoverprijs. (2520 m.): 1 Sirona, J- van Dooyeweerd, 3.46 (1 27 5)' 2. Rêve d'Or B. B. Geersen, 3 48- 3.' Swift Hannover. 3.49. Tot.: w. f 2,'20, pl. f 1.60, 2,10, 1,90 gek. f 5.—, cov. f 7,50. Markiesprijs (2100 m): 1. Ria Kitty, J. Wagenaar jr.) 3.02.4 (1.26.9); 2. Rosa Dear, 3.04.4; 3. Tector, 3.04.9. Tot.: w. f 3.10, pl. f 1-20, 1-20, 1.80, gek. f 5.10 cov. f 3.80. Madame B-prijs (2120 m): 1. Quick P. J M. v. d. Berg, 2.56.2 (1.23.9); 2. Quick Hollandia G, 2.57.1; 3. Oranje J, 2'57.1 Tot.: w. f 8,80, pl. f 3,40, 1,80, 2 10, gek. f 15,70. cov. f 6. Aquilonprijs (2000 m): 1. Baccarat, F. Delbrassinne, 2.14.8; 2. Dream Star; 3. Frédérique. Tot.: w. f 3,70, pl. f 1,50, 1,30 gek. f 3,40, cov. f 3.30. Windy Cliff-prijs (1700 m): 1. Douce France, A. C. Th. Bongers. 1.55.3; 2. Rose des Vents; 3. Young Nicky. Tot.: w f 3,60 (stal), pl. 3,30, 8,30, 3,70, gek. f 13.20, cov. f 12,60. Totale omzet f 58.067. De barragepartij tussen de Hongaar Guyricza en de Fransman d'Oriola om het wereldkampioenschap schermen is door de Hongaar gewonnen met 5 tegen 2 treffers. In de finalepoule hadden bei de schermers 6 overwinningen behaald en één partij verloren. De F.C. Vasas. houder van de Hon gaarse beker, heeft Woensdagavond met 2-1 van Tottenham gewonnen. Een leerling-jockey heeft met het vier jaar oude paard Curry, dat 100/6 stond genoteerd, te Newmarket de Cesare- witch Stakes gewonnen, een race over 2)4 mijl. Het is de eerste keer sedert 29 jaar dat een leerling-jockey deze race won. De Britse hardloper Gordon Pirie heeft gisteren tijdens de stedenwed- strijd tussen atleten van Londen en Praag Emil Zatopek op de 10.000 m verslagen. Pirie liet een tüd voor zich afdrukken van 29.19.0. Als tweede kwam de Brit Ken Nor- ris binnen in de tijd van 29.21.4 ter wijl Zatopek derde was met een tijd van 29.28.6. Pirie, Norris en Zatopek bleven ge durende 23 van de 24 ronden bij el kaar, maar toen er nog 400 meter te lopen was, ging Pirie gelijk een sprin ter de laatste ronde in. Norris volgde hem, maar Pirie zorgde ervoor dat er 20 meter ruimte tussen hen bleef. Toen het tweetal de'laatste bocht inging, was het duidelijk dat de vermaarde Tsjech geen rol van betekenis zou spelen. Bij de finish lag Pirie 80 meter voor op Zatopek, Norris 50 meter. Groot was het enthousiasme, toen Pirie door de eindstreep ging. Hoeden en paraplu's gingen de lucht in en een donderend gejuich steeg op uit de menigte van 45.000 toeschouwers. Zato pek scheen gedeprimeerd aan het eind van de race. Ladislav Prada, de middenvoor van het Tsjechische voetbalelftal, die o.m. kort geleden tegen België speelde, is voor vier en een halve maand geschorst in verband met onbehoorlijk gedrag. Er werd geen speciaal geval aangeduid, maar in de bekendmaking van de schor sing werd gezegd, dat Prada, die in het legerelftal „Uda" uitkomt, zich „eens te meer zonder plichtsbesef heeft gedra gen, op een manier, die onwaardig is voor een Tsjechisch militair. Veronder steld wordt, dat de door de leger-auto- riteiten opgelegde schorsing niet met particuliere, maar met gedragingen van Prada op het sportveld te maken heeft De gebroeders Humphrey, Stanley en Frank Mijnals en Michael Kruin zijn teruggekeerd uit Pernambuco, waar ze enkele maanden als beroepsvoetballers hebben gespeeld voor de club „Ameri ca". Kruin verwierf er de bijnaam „comandante holandese", om zijn ge weldig schot als aanvoerder in de voor hoede. De spelers verklaarden een goede tijd in Brazilië te hebben doorgebracht, maar ze waren wel wat teleurgesteld over de financiële zijde van de zaak. Met voetballen verdienden ze niet bijs ter veel en ze mochten niet werken. Bo vendien gaat er niets boven een flink potje Surinaamse kost, zodat ze ten slotte maar weer naar het vaderland terugkeerden om er voor hun plezier te voetballen en weer aan het werk te gaan als resp. automonteur, bulldozer bestuurder, bureauambtenaar en tele foonmonteur. Te Venetië zijn de wedstrijden ge houden om het open Italiaanse golf- kampioenschap. Winnaar werd de Bel gische kampioen Van Donck, die over de 72 holes (4 ronden van elk 18 ho les) een totaal van 287 slagen nodig had. Van Donck had reeds in 1938, 1947 en in 1953 het Italiaanse kampioenschap gewonnen. De Franse kampioen der amateurs. De la Maza, wérd tweede met een to taal van 288 slagen, terwijl de derde plaats ex aequo wordt bezet door onze landgenoot G. de Wit en de Italianen Angelini en Grappassonni met een to taal van 292 slagen. De kampioen van Wimbledon, Tony Trabert, is tot het professionalisme overgegaan. De 25-jarige Amerikaan heeft enkele weken moeten nadenken om tot deze beslissing te komen. De captain van de Amerikaanse Davis Cup- ploeg, Bill Tabert, betreurde het, dat Trabert deze stap had gedaan. Kramer verklaarde, dat Trabert op twee con tracten was ingegaan. In het ene staat, dat hü samen met Kramer een tournee zal maken en in het andere was de mo gelijkheid van een tournee samen met Hoad en Rosewall open gelaten. Kramer vervolgde: „Trabert ontvangt meer dan de Australiër Sedgman toen hij prof werd. Sedgman kreeg toen 75.000 dollars of een percentage van de recette." Avery Brundage, voorzitter van het I.O.C., heeft verklaard dat hij volledig vertrouwen heeft dat Melbourne alles gereed zal hebben voor de Olympische Spelen van 1956. Brundage liet zich aldus uit nadat hem rapport was uitgebracht door Lewis Luxton uit Melbourne, plaatsvervangend voorzitter van het Organisatie-comité der spelen in Australië. Luxton heeft ver teld dat het wat tijd heeft gekost om op gang te komen, maar dat in de laat ste 12 a 18 maanden opmerkelijke vor deringen gemaakt zijn. Reeds hebben 60 naties ingeschreven en gehoopt wordt nog 10 inschrijvingen te ontvangen. Slechts drie afwijzingen zijn ontvangen: van El Salvador, de Nederlandse Antil len en Lichtenstein. Ongeveer 20 percent van de kaartjes is al verkocht. Voor de openingsplech tigheid zijn alle kaartjes al uitverkocht. Luxton liet foto's zien van lange rijen mensen, sommigen van hen van slaap zakken voorzien, die stonden te wachten om toegangsbewijzen te kopen voor een gebeurtenis die over meer dan een jaar gehouden zal worden. Voor het toernooi om de Europese voetbalbeker, waaraan voor Nederland door P.S.V. wordt deelgenomen, zijn gis teren vier wedstrijden gespeeld. In War schau stond de return wedstrijd tussen Gwardia (Polen) en Djurgarden (Zwe den) op het programma. Djurgarden won met 41. Aangezien de eerste ontmoe ting, in Zweden gehouden, in een gelijk spel: 00, is geëindigd, heeft Djurgar den zich in de kwart-finales geplaatst. Te Belgrado heeft Partizan (Joego slavië) met 52 van de sporting club Lissabon gewonnen. De eerste ontmoe ting had een draw opgeleverd: 33. Ook Partizan heeft zich hiermee voor de kwartfinales gekwalificeerd. Te Madrid heeft Real Madrid met 50 van Servette (Zwitserland) gewon nen. De Spaanse ploeg, die de te Genève gespeelde eerste ontmoeting met 2—0 op haar naam had geschreven, heeft zich dus ook geplaatst- De wedstrijd Hibernian Rot Weiss (Did.) in Edinburgh is ten slotte in een gelijk spel; 1-1 geëindigd. Hibernian, dat de eerste ontmoeting met 40 had gewonnen, plaatste zich dus. P.S.V. speelt 1 november tegen Rapid (Wenen). De Noorse schaatsenrijdersbond heeft bekendgemaakt dat op grond van de prestaties van het vorig jaar de vol gende rijders thans reeds zeker van de uitzending naar de Olympische Spelen kunnen zijn; Knut Johannesen, Hroar Elvenes, Roald Aas, Hjalmar Ander sen en Alv Gjestvang. AAGTEKERK 12 te Pt. Said. AMBIORIX p. 12 Gibr. n. Malta. ALPHARD p- 12 Ouess. n. Las Palmas. ARENDSKERK p. 12 Oess. n. Las Palmas. AMOR 12 te Beyrouth. ANNENKERK 12 te Suez. ARENDSDIJK 14 te Antw. verw. ALCYONE 12 v. B. Shapour n. Bombay. ALDABI 12 te R'dam. ALNATI 12 te Santos. AALSDIJK p. 12 Nantucket n. Antw. ALDERAMIN 12 te Genua. ALGENIB p. 12 L. Palmas n. St. Vine. AALSUM 12 v. Suez n. Karachi. ABBEKERK 12 v. Suez .n. Aden. ATLAS 12 te Faro. ALCHIBA 11 op 475 m. n.w. Azor. n. Hamb. BOSKOOP p. 12 Cartag. n. Curasao. BANKA p. 12 Finist. n. A'darn. BLOMMERSDIJK 14 te New York verw. BRITSUM 12 op 500 m. z.w. Azor. n. Havre. CINULIA 14 te Curasao verw. CONGOSTROOM p. 12 Kp. Blanco n. Dakar. CLEODORA 12 te Bombay. CALTEX DELFT p. 12 Ouess. n. R'dam. CERONIA 12 te Singapore. CRADLE OF LIBERTY 12 op 350 m. z-w. Landsend n. R'dam. DORESTAD p. 12 Kp. Orange n. Curasao. DIDO p. 12 Ouess. n. A'dam. EOS p. 11 Kp. Pasero n. Tunis. EENDRACHT p. 12 Ouess- n. R'dam. FELIPES 12 te Pladjoe. FLEVO p. 12 Oporto n. A'dam. GOUWE p. 12 Conokry n. Monrovia. HAULERWIJK 11 v. Norfolk n. IJmuiden. HOUTMAN 13 te Dar es Salaam verw. HOOGKERK 12 te R'dam. JAVA 12 v. Suez n. Djakarta. JAPARA p. 12 Wight n. Houston. JUPITER 12 te A'dam. JASON 11 te Bremen. KENA p. 12 Finist. n. Thamesh. KELL1A p. 12 Orange n. Curasao. KORATIA p. 12 Pt. Soudan n. R'dam. KARIMUN 13 te Djakarta verw. KALYDON 12 te Singapore. KERTOSONO 11 v. Assab n. Pt. Soudan. LAERTES p. 12 Kp. Bon n. Pt. Said. LUTTERKERK 12 v. Abadan n. Suez. LANGOEAS 12 te Banjoewangi. LAURENSKERK 12 te Bandar Abbas. L. VROUWEKERK p. 12 Gibr. n. Mars. LEMSTERKERK p. 12 Ras Fartak n. Bahr. LOPPERSUM 12 te Almeria. LAWAK p. 12 Hatteras n. New. Orl. LEKHAVEN 12 v. Santos n. Ilheos. MOORDRECHT 11 te R'dam. MY ON IA p. 12 Minicoi n. Singap. MAAS 12 te Bourgas. MIJDRECHT 11 v. Aruba n. Hamb. MAASHAVEN p. 12 Pto. Alegre n. Montev. METULA p. 12 Luzon n. Nligata. MACOMA 12 in Str. Ormoes n. Abadan. MALEA p. 12 Manilla n. Mir.i MURENA p. 12 Christmas eil. n. Pladjoe. NIGERSTROOM 13 te Hamburg verw. NIAS 12 te Bombay. NOTOS p. 12 Finist. n. Gibraltar. OOSTKERK 17 te Aden verw. OVULA 14 te Pladjoe verw. OBERON 12 van Marac. n. Philadelphia. OOTMARSUM 12 te Bremen. PRINS WILLEM IV 12 te Havre. PRINS FR. HENDRIK 12 te Hamilton. PRINS CASIMIR 15 te Havre verw. PRINS PH. WILLEM 12 te Antwerpen. PHRONTIS 12 te Soerabaya. PHILETAS 12 te Amsterdam. POLYDORUS p. 12 Kp. del Armi naar Marseille. POSEIDON 12 te Punta Cardon. PERNA 12 op 800 mijl z-W. Azoren naar Rotterdam. PENDRECHT p. 12 Kreta n. Sidon. POELAU LAUT 12 te Amsterdam. PEPERKUST 12 te Lobito. RAKI 12 te Beyrouth. RITA 12 te Pladjoe. RIJNKERK p. 12 Kp. Gata n. Havre. SCHOUTEN p. 12 Tourane n. Singapore. SUNETTA p. 12 Sabang n. Singapore. STRAAT BANKA p. 12 Soerabaya n. Bali. STAD ROTTERDAM p. 12 Finist. n. R'dam STAD SCHIEDAM p. 12 Burl. n. R'dam. SLOTERDIJK p. 12 Kp. St. Vine, n Alex. STRAAT MOZAMBIQUE 11 van Pto Acev. naar Santos. SIAOE 13 te Djakarta verw. SIGLI p. 12 Kp. Howe n. Melbourne. STENTOR 11 v. Pto Ordaz n. R'dam. STRAAT MALAKKA 12 te Cochin. STATUE OF LIBERTY p. 12 Azoren naar Port Said. TOMINI p. 12 Livomo n. Port Said. TEIRESIAS 12 te Liverpool. TELAMON 12 te Curacao. TOMOCYCLUS p. 12 Azoren n. R'dam. TIBERIUS 12 te Trinidad. TRITON 12 te Ponce. TJITJALENGKA 12 te Port Elisabeth. TANKHAVEN III 12 te Sg. Gerong. TJIBODAS p. 12 Singapore n. Moji. TIBIA 12 op 400 mijl z.w. Bombay n. Geel VAN CLOON 11 v. Soerabaya n. Osaka. VAN HEUTZ 14 te Probolingo verw. VAN NECK p. 12 Onslow n. Djakarta. WATERLAND p. 12 Oporto n. St. Vincent. WESTERTOREN p. 12 Finiat. n. Thamesh WONOGXRI 12 te Singapore. WIELDRKCHT 11 v. - Christiansand naar Tromsö. WESTLAND p. 12 Santos n. Ilheos. IJSSEL 11 te Algiers. ZIJPENBERG 11 te Bagnoli. ARDEAS 12 te Lissabon. ARKELDIJK 12 te Philadelphia BENNEKOM 12 te Hamburg. BAARN 12 te Cristobal. BOREAS 12 te Ceuta. CALLISTO p. 12 Kp. Race n. Belfast. DORDRECHT 12 te Antwerpen. ESSO ROTTERDAM p. 12 Algiers n. Hamb ENA 12 v. Curacao n. Sant. de Cuba GABONKUST 13 te Freetown verw HAARLEM 12 te Kingstone (J). HESTIA 12 v. Pto Ordaz n. Trinidad. AENEAS 15 te Amsterdam verw. DRACO 12 v. Kopenhagen n Gdynia. GORDIAS 12 v. Tunis n. Palermo. GUINEEKUST 12 v. Amst. n. W.-Afrika. HERSILIA 14 te Pto Sucre verw. ILOS 12 te Gothenburg. ORION 15 v.m. te R'dam verw. PHIDIAS 12 te Barcelona. ROTTI 12 v. Amst. n. Brake. WAAL 12 te R'dam. BONAIRE 12 v.m. te Amsterdam, COTTICA 11 v. Trinidad n. Paramaribo. MAASDAM 12 te Rotterdam. ORANJESTAD 14 te Plymouth verw. SIBAJAK p. 12 Albany n. Melbourne. TEGELBERG 12 te Osaka. WILLEMSTAD 12 te Trinidad. AMSTELKROON 12 te Rotterdam. BANTAM p. 13 Cebu n. Tj. Priok. CALTEX NEDERLAND p. 13 Kp. St. Vine naar Rotterdam. CALTEX UTRECHT 12 te Antwerpen. KREBSIA 12 v. Heysham n. Fahah. MANOERAN 13 te Tj. Priok. ORANJE 13 te Amsterdam. PRINS W. v. ORANJE 13 te Montreal. SALAWATI 13 te Port Said. SCHELPWIJK p. 13 Finist. n. Fahah. STAD ARNHEM 13 te Seven Islands. UTRECHT p. 13 Str. Banka n. Singapore. WONORATO 12 v. Penang n. Colombo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9