De toekomst van prinses Margaret Clarence House: op het ogenblik wordt geen Verklaring overwogen Host en West betwisten elkaar een vacature in de Veiligheidsraad Wachtmeester hoort f 100.- boete tegen zich eisen Na vijf jaar onderhandelen Middenstands toporgaan nu op losse schroeven Jerry, ik haal het niet, ik ga sterven Aan de rand van het meer wachtten gulzige beren Aanrander in arrest dA Arbeid van de gehuwde vrouw De schoolstrijd laait weer op achten is ongetwijfeld op terugkeer van het parlement van reces In Leuven nieuwe ongeregeldheden Sovjet-blok steunt eerst Polen en dan Joegoslavië Het avontuur van piloot Lozie De Schiphol- affaire Het weer. zaterdag 15 oktober 1955 79ste JAARGANG No. 26424 Ambon I" naam van Wester ling's jacht Jongeman met knuppel neergeslagen Haarlemse koopman voorgeleid Jee riUKKIO oefMifCUMLj! Sturka teddy-gev. windjackets Wisselende bewolking KOUDER WEER MET BUIEN iSociaal commentaar VERHOOGDE BOUWKOSTEN. verhoogde bvdragen i m BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 215+4, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant, Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 "Irectle: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF Z8 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteravond werd vanuit Clarence Bouse in Londen, de woning van de *°ningin-moeder en prinses Margaret, he* volgende communiqué gepubliceeerd: •Met het oog op de verschillende he chten, welke verschenen zijn, heeft de C^fssecretaris van de koningin machti- k'ng ontvangen om mede te delen dat 0p het ogenblik geen verklaring wordt 0yerwogen met betrekking tot de per soonlijke toekomst van prinses Marga- Prinses Margaret heeft de pers- **cretaris verzocht uiting te geven aan hoop dat de pers en het publiek u" gebruikelijke hoffelijkheid en Medewerking zullen tonen door haar Particuliere aangelegenheden te eer biedigen." Ofschoon dit communiqué duidelijk *egt dat momenteel geen verklaring te verwachten is, maakt 't eveneens duide- pk dat erkend is dat de huidige situa- 'e een verklaring in de nabije toekomst j*°odzakelijk maakt. Het wachten is "^getwijfeld op het parlement, dat over Vptt dagen van reces terugkeert. In- pien namelijk, zoals nu verwacht moet •vorden, een huwelijk op komst is tus- en prinses Margaret en Peter Towns- .Mi, zal de regering een oplossing moe- vinden voor zekere constitutionele y?oeilijkheden. welke laatste voorname- Jk het gevolg zijn van de bestaande ut op koninklijke huwelijken, welke ateert van 180 jaar geleden en welke estemd was voor situaties die funda menteel verschilden van die welke het ouwelijk van prinses Margaret in de staat. ÏLstaan de regering twee mogelijk- van a °Pen. namelijk het opheffen van <7* bestaande wet, of het passeren ste af Uitzonderingswet, welke laat- Prinsp* 01 niet zal inhouden dat de woar aile koninklijke privileges, opvol éin1' bet eventuele recht van zal even'we?1 'Êjf scheppen voor de tweede grote moli- hjkheid, namelijk het standpunt van de Engelse Staatskerk, dat geen ge scheiden persoon door de Kerk van Engeland in het huwelijk kan wor den verbonden. Ge sympathie van de bevolking is •venwel geheel aan de zijde van prin- ?6s Margaret, en de moeilijkheid zou *Uhnen worden ondervangen door het huwelijk te doen plaats vinden of ten overstaan van een geestelijke van de Kerk van Schotland of van een geeste lijke van een Engels protestants Kerk genootschap, niet behorende tot de Staatskerk. In een hoofdartikel van hedenmor gen merkt de „Manchester Guardian" op, dat de vraag is wat in dit laatste geval de houding zal zijn van de Staats kerk, of althans een deel van de Staats kerk, en van de katholieken in het land. Het blad meent evenwel dat, in dien het land genoegen kan nemen met een premier, kabinetsministers en rech ters, die na gescheiden te zijn geweest opnieuw zijn gehuwd, dezelfde moge lijkheid moet worden geboden in het geval van prinses Margaret en Peter Townsend. De prinses en Peter Townsend zijn gisteren afzonderlijk uit Londen ver trokken naar Allanbay in Windsor Fo rest, om er het weekeinde door te bren gen bij een nicht van prinses Margaret. Gisteren is het in Leuven opnieuw tot hevige gevechten gekomen tussen studenten en de politie. Het Vlaams Studenten Verbond had de studenten opgeroepen gisteren de colleges van de Leuvense universiteit uit protest tegen de schoolpolitiek van de socialistisch- liberale regering-Van Acker niet te vol- een en deel te nemen aan een scherts- wielerwedstrijd „om de Grote Prijs van Collard". Collard is de naam van de minister van Onderwijs, die de ge wraakte onderwijshervormingen heeft ingevoerd. De rector-magnificus, mgr. Van Way- enbergh, die ook bij de ongeregeldhe den van donderdag tussenbeide is ge komen, had de staking van de studenten afgekeurd, maar velen hebben zich daaraan niet gestoord. Om twee uur begon de wedstrijd. Voorop reed een renner met een zwarte protestvlag. Hij waad gevolgd door an dere studentenwielrijders, die waren gehuld in wapperende zwarte capes. De stoet trok heen en weer tussen het station en het Fochplein. Honderden studenten stroomden samen óm de fiet senden aan te moedigen en toen de sup porters het verkeer begonnen te belem meren, greep de Rijkswacht in. Er wer den van weerskanten harde klappen uitgedeeld en twaalf studenten zijn eni ge tijd vastgehouden. Gistermiddag te gen vier uur keerde de rust in Leuven weer. 2 hiJehven is de schoolstrijd weer opgelaaid: meer dan tweeduizend studenten et een demonstratie in de binnenstad, waar al spoedig botsingen met de gendarmes ontstonden. ^iV4'Tene Vergadering van de Ver der dP h h6eft *iSteren Bestemd »enL L °em,ng Va" drie n'e'"Perma- Janr i f" Va" de VeiliRhei«Tsraad. Dit Kieuw°Ze l"' h t ZittingstermÜ" a£ van de Brazilië en Turkije. Bij en rFKte stemmi"S werden Australië l"esn XT!a ^eIcozei» als opvolgers van Hë u Nleuw'Zeeland en Brazilië. Austra- ei t Ceg 53' Gaha 42 stemmen. De ver- J e ni eerderheid van tweederden be- Vo°eg 39 sternmen. De zittingstermijn tw0r cle "iet-permanente leden bedraagt ee jaar. Over de opvolging van Tur- nnenif;heid ontstaan tussen Oost Best en de Algemene Vergadering zal de stemmingen hierover volgende week voortzetten. Aanvankelijk ging het tussen de Phi- lippijnen, die gesteund werden door de Verenigde Staten, en Polen, dat ge steund werd door het Sovjet-blok. Toen na vier stemmingen nog geen van bei de de vereiste meerderheid had be haald en toen bleek, dat Polen zeker geen kans zou maken, bracht de Sovjet- groep haar steun over op Joegoslavië. Maar ook de vijfde en de zesde stem ming brachten geen beslissing. Tussen de vierde en de vijfde stemming was de vergadering korte tijd geschorst. Bij de vierde stemming was de verhouding tussen de Philippijnen en Polen: 36-20. Bij de zesde stemming was de verhou ding tussen de Philippijnen en Joego slavië; 29-28. Het jacht, waarmee Westerling is ver trokken, zal na het passeren van de evenaar de naam „Ambon I" krijgen. De namen van de aanloophavens zijn niet meegedeeld. De Franse filmster Marina Vlady is dezer dagen teruggekeerd uit Stockholm, waar een gedeelte van de film „De heks" werd opgenomen. Samen met haar grootmoeder, de heks N. Wifstrand, arriveerde zij op het vliegveld Orly. De dames, die in styi gekleed waren, hadden hun bezemsteel voor het vliegtuig ver wisseld. Vliegen schijnt toch goed koper te zijn, dan u denkt. De officier van justitie bij de Utrecht se rechtbank, mr. W. Overbeek, heeft gisteren tegen een wachtmeester van de rqkspolitie f 100 boete of twintig dagen hechtenis geëist. Aan hem was ten laste gelegd, dat hij 31 juli 1954 de 23-jarige K. B'. v. d. V. uit Vinkeveen een zodanige klap met de gummiknup pel op het hoofd gegeven had, dat het slachtoffer de volgende dag aan de ver wondingen overleed. Voordat de officier aan het woord kwam, waren tal van getuigen gehoord; hun verklaringen stemden vrijwel over een, al werd niet geheel duidelijk of de slagen met de gummistok op de ar men of op het hoofd van het slachtoffer terecht gekomen waren, of de laatste al of niet over een fiets gestruikeld was en of hij de klappen in staande of in overeind komende houding ontvan gen had. „Deze zaak is een uitermate pijnlijke en tragische zaak", zo begon mr. Over beek zijn requisitoir. „Niet alleen om de ernstige gevolgen, welke deze voor het jeugdige slachtoffer heeft gehad, maar ook voor de wachtmeester. Daar komt nog bij, dat de zaak niet uitslui tend betrekking heeft op het ene slacht offer, maar ook zijn repercussies zal vinden betreffende het gehele optreden van de politie". Wat de gevolgen voor de politie betreft, stelde de officier vast, dat de taak van de politie een grote verantwoordelijkheid vraagt, spe ciaal t.o.v. het lagere personeel, dat moet optreden tegenover het publiek en dan direct een beslissing moet nemen. Sprekend over de algemene dienst voorschriften merkte mr. Overbeek op, dat de toepassing hiervan de mo gelijkheid tot verschillende uitleg open laat. Wel staat vast, dat bij ge bruik van wapenen met de meest mogelijke voorzichtigheid moet wor den tewerkgegaan. Spr. vroeg zich af of de thans geldende voorschriften wel voldoende handleiding zijn om in de praktijk te gebruiken. In verband met de conclusie van dr. Zeldenrust omtrent het vrij veelvuldig voorko men van dunnere schedels dan nor maal, stelde de officier zich de vraag of bij het slaan op het hoofd niet ëen zeer grote voorzichtigheid in acht dient te worden genomen. Komend tot het eigenlijke misdrijf stelde hij vast, dat met de gummistok op het hoofd van v. d. V. is geslagen. Verdachtes verweer, dat hij zulks niet opzettelijk heeft gedaan, gaat volgens de officier niet op. „Degene die slaat, neemt bewust het risico van slaan nabij hoofd of schouders op zich", zo ver volgde hij; door het aanvaarden van dit risico is het opzet komen vast te staan. Het primair ten laste gelegde achtte mr. Overbeek bewezen; hij verwierp verdachtes beroep op bedreiging, daar uit de getuigenverklaringen niet is ko men vast te staan, dat de wachtmees ter ernstig in het nauw zou zijn ge bracht. Het door v. d. V. gepleegde lij delijk verzet achtte hij geen rechtvaar diging tot het optreden van de verdach te en het strafbare karakter van zijn handeling. „Mijn bezwaar is, dat deze man zijn zelfbeheersing heeft verloren en dat is de grote fout van deze ver dachte geweest". Mr. J. W. v. Gelder uit Amsterdam achtte het bewijs van het ten laste ge legde niet geleverd en de lezing van zijn cliënt omtrent het gebeurde vol komen aannemelijk. Hij concludeerde tot vrijspraak. De wachtmeester verklaarde in zijn slotwoord vrijwillig ontslag uit de dienst te zullen nemen indien hij mocht wor- den veroordeeld, daar ny meende in overeenstemming met de voorschriften te hebben gehandeld. Uitspraak 28 oktober. (Van onze Haagse redactie) Na de besluiten die gisteren in de SER-vergadering genomen zijn, zou de overheid geadviseerd kunnen worden tot instelling van twee nieuwe hoofdbe drijfschappen met name voor de detail handel en voor ambachten over te gaan. Of dit inderdaad gebeuren zal, is nog een vraag, waarover de organisa tiecommissie van de raad het met de vier grote middenstandsbonden eens zal moeten worden. Het hoofdbedrijfschap ambachten moest n.l. tijdens de vergadering een zodanige aderlating ondergaan, dat de ze bonden het geen representatief or gaan meer achtten. Hiermee is echter ook het andere hoofdbedrijfschap naar hun mening niet meer aantrekkelijk. De zaak is namelijk, dat de middenstand sinds jaar en dag streeft naar de tot standkoming van een publiekrechtelijk toporgaan, de zgn. raad voor midden- en kleinbedrijf. Dit orgaan zou de beide hoofdbedrijfschappen moeten overkoe pelen. Nu echter één van deze schap pen de stemming van de organisaties niet meer blijkt te hebben, staan beide, zowel als het te scheppen toporgaan zelf, op losse schroeven. Hiermee is na vijf jaren onderhandelen de lijdensge schiedenis van het middenstandstopor gaan in een kritieke fase gekomen. Verwacht mag worden, dat de midden standsbonden zich nu tot de ministers zullen wenden om langs die weg tot een betere oplossing te komen. De samenstelling van het hoofdbe drijfschap ambachten heeft van het be gin af het karakter van een „afvalrace" vertoond. In het eerste voorstel voor een hoofdbedrijfschap ambachten wa ren 120.000 bedrijven betrokken. Een aantal bedrijfstakken wenste zich ech ter niet als ambachtsbedrijven te zien beschouwd, zoals b.v. de typografen, terwijl andere organisatorisch niet in een ambachtsgroepering opgenomen wilden worden. Bij het volgende voor stel bleven er daarom nog 72.000 over. Een groot aantal ambachtsvakbonden uitte echter eveneens bezwaren, waar aan de onwillige houding van de afzij dige centrale van vakorganisaties in het midden- en kleinbedrijf niet vreemd was. Nadat deze bedrijfstakken, waarin de stemming verdeeld was, ook afge vallen waren, resteerden er nog 37.000. Tijdens de vergadering moesten nog be slissingen worden genomen over de molenaars, de electro-technische wik kel- en reparatiebedrijven, het piano- en harmoniumbedrijf, het orgelbou- wersbedrijf en de schilders, stukadoors en terrazzowerkers, welke eveneens be zwaren hadden ingediend. Nu de raad zich ook voor onder scheiding van deze groepen uitsprak achtten de middenstandsorganisaties de grens overschreden. Van de 67 branches zijn er nog 30 overgeble ven. Prof. F. de Vries, voorzitter van de SER en van de organisatiecom missie, leidde de moeilijkheden met het hoofdbedrijfschap terug tot het feit, dat er geen juiste omschrijving van het begrip ambacht te geven is. Het is een vaag begrip, juridisch niet te hanteren, dat als criterium voor een organisatie op gespannen voet staat met de logica en de economische Gerhardt Lozie, 27 jaar, is een vroegere pi loot van de Neder landse marineluchtvaart dienst, die gevlogen heeft op de luchtbrug van Asso ciated Airways naar die geheime radar-bases van de „Dew Line" in het Noordpoolgebied. Hij was tweede piloot van een vier-motorig York-vlieg- tuig, dat op 29 september j.l. een noodlanding maak te op een afgelegen meer, 95 mijl ten noorden van Beaverlodge (Saskatche wan). Gerhardt werd de zer dagen door een heli kopter gered, maar zijn metgezel. gezagvoerder Joseph Cermak, moest door uitputting en ver wondingen het leven la ten. Lozie bevindt zich thans in een ziekenhuis in Edmonton, waar hij behandeld wordt wegens verwondingen én be vriezing. Lozie deed het volgend verhaal: „Ik ga weer vliegen zodra ik kan, ofschoon het jongste avontuur een heel onaangename bele venis is geweest. We dachten, dat we ongeveer 15 minuten bij Yellow- knife vandaan waren, toen we ons plotseling realiseerden, dat we de weg kwijt waren. Joe besliste, dat we er het beste aan deden het toe stel aan de grond te zet ten en dus maakten we alles gereed. Joe ont dekte een meer en maak te een mooie noodlan ding. Het vliegtuig raak te het water, veerde op en patste weer op het water terug. Er was toen overal water en ik schar relde door het noodluik. Een minuut lang scheen er een volkomen stilte te heersen. Opeens hoorde ik Cermak roepen om hulp. „Help me alsjeblieft, Jerry. Ik zit vast", riep hij. Ik scharrelde het vliegtuig weer binnen en maakte de benen van Joe vrij. Ze zaten klem tus sen de knuppel. Nadat we naar buiten waren gekomen op de vleugel, bad ik en dankte ik God, dat we er het leven had den afgebracht. De volgende dag, het was vrijdag, was een harde dag voor ons. Tweemaal zagen we vliegtuigen op ongeveer vijf mijl afstand. We zwaaiden en schreeuw den, maar ze verdwenen. De zaterdag vergeet ik nooit. Het was de dag, dat Joe Cermak in mijn armen stierf. Die hele dag klaagde Joe over pijnen in de borst en de benen. In de vooravond zei hij tegen me: „Jerry. ik haal het niet, ik ga sterven". Ik zei, dat hij moest bidden. Beiden knielden we op de vleu gel van het vliegtuig neer. Korte tijd later stierf Joe. Ik durfde toen niet meer te slapen uit vrees van de vleugel af te rollen. Het leek of er nooit een eind aan de nachten kwam. 's Zon dags verloor ik de moed. Ik was nu helemaal al leen en ik besloot het ri sico te nemen van naar de kant te zwemmen, een afstand van ongeveer 50 meter. Maar het water was zo koud, dat het niet mogelijk was het te ha len. De volgende dag zag ik een paar hongerige beren aan de rand van het meer en daarom is het misschien nog een geluk voor me geweest, dat ik op het vliegtuig gebleven ben. Daarna verloor ik be grip van de tijd. De eni ge voeding, die ik had, was het water uit het meer, dat ik driemaal per dag dronk. Toen, een paar dagen later, ik ben er niet zeker van welke dag, kwam een vliegtuig overvliegen. Ik zwaaide en schreeuwde, maar ze zagen me niet. Ik was toen zo ver, dat ik er van overtuigd was. dat ik het geen dag meer zou maken. De volgende dag kwam weer een vliegtuig over. Eerst leek het, dat het door zou vliegen, maar het draai de en vloog laag over het meer. Mijn benen konden me toen niet meer dragen, dus zwaai de en schreeuwde ik zo als ik lag. Het vliegtuig bleef cir kelen en dat was het ge lukkigste moment van mijn leven. Een uur ia- ter werd ik door een he likopter gered. Nu, dank zij de goedheid van God, voel ik me al heel wat beter en hoop ik, zodra ik hersteld ben, weer te kunnen terugkeren naar de ambitie van mijn le ven: het vliegen", aldus het verhaal van Gerhardt Lozie, realiteit. Daarom moet men een soepel standpunt innemen en geen groep tot deelneming dwingen wanneer deze daar niets voor voelt. Hij maande de mid denstanders niet ontmoedigd te zijn en te trachten met het resterende aantal tot resultaten te komen. Het advies tot instelling van het hoofdbedrijfschap detailhandel werd z.h.s. vastgesteld. Het advies tot in stelling van het hoofdbedrijfschap am bachten werd met dertig stemmen voor, drie stemmen blanco en twee stemmen tegen vastgesteld. De tegen stemmers waren de heren Hooij en De Jong resp. van de kath. en de chr. middenstandsbond. Eerstgenoem de had bezwaren geuit tegen het in stemming brengen van het advies voor het hoofdbedrijfschap ambachten, aan gezien de indienende organisaties na het gebeurde niet meer geacht konden worden hier nog voorstander van te zijn. In Amersfoort is vrijdagmorgen een man gearresteerd, die bekend heeft enkele dagen geleden te Amersfoort een meisje te hebben willen aanranden. Het slachtoffer heeft na de moord op de hulpverpleegster te Zeist bij de politie aangifte gedaan. Aan de hand van foto's, waarover de Amersfoortse politie beschikte, kon het meisje de man aanwijzen die haar had lastig ge vallen. De politie heeft de man hierop direct gearresteerd. Hij legde een vol ledige bekentenis af en is thans opge sloten in het politiebureau te Amers foort. De man is afkomstig uit Den Dolder. Intussen is ook in Soestduinen een leerlingverpleegster aangerand. Zij ver zette zich en riep krachtig om hulp De man liet haar daarop gaan. Deze verpleegster is met de door de Amers foortse politie in arrest gestelde man geconfronteerd. Zij herkende echter in hem niet haar aanrander. Nadat twee van zijn employé's ge arresteerd waren is donderdag de Haar lemse koopman J. D. voor de officier van justitie te Haarlem mr. dr. R. W. H. Pitlo geleid als verdacht van over treding van art. 311 van het Wetboek van Strafrecht in een tijdperk van eni ge jaren, door niet alleen zelf goede ren weg te nemen, die aan de K.L.M. toebehoorden, maar ook zijn onderge schikten niet te hebben weerhouden goederen van waarde, die bezit wa ren van de K.L.M., voor eigen gebruik aan te wenden. D. heeft reeds eerder terecht ge staan wegens ontvreemding van Coca- Cola-flesjes van de K.L.M. Zijn zaak werd toen aangehouden. Hij had op de luchthaven Schiphol de taak om vuilnishokken te legen en daaruit de waardevolle spullen, hoofd zakelijk bestek, in te leveren. Zijn per soneel, waarvan dus twee leden voor de officier werden geleid, doch niet opgesloten, moest alles naar het pak huis van de koopman in Haarlem transporteren. Zij deden dat echter maar gedeeltelijk en hielden o.a. zilve ren K.L.M.-lepels achter. Ook D. zou enige „korrels" meegepikt hebben. Hij is niet opgesloten. Advertentie BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR 48 A DAM TEL. 71716? (Verwachting: tot zondagavond, opgemaakt te 10 uur). Wisselend bewolkt met enkele buien in hoofdzaak in de kustpro vincies. Krachtige tot matige wind tussen west en noord. Kouder. ZONDAG: Zon: 7.06-17.48. Maan: 8.01-17.35. MAANDAG: Zon; 7.08-17.46. Maan: 9.11-18.03. (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen nacht is een de pressie van de Shetlandeilanden naar Zuid-Scandinavië getrokken, terwijl een regenfront in versneld tempo over de Noordzee naar het zuiden bewoog. Dit regenfront bereikte vanmorgen het noorden van ons land bij voortduren de barometerdalingen. Een hogedrukgebied boven Groen land transporteert met noordelijke winden veel koude lucht, uit het Pool gebied afkomstig, over IJsland en Schotland in de richting van de Noord zee. De temperatuur zal de eerstko mende dagen in de middag ongeveer 5 a 6 gr. lager zijn dan die van de af gelopen dagen. Bij deze weerssituatie komt geen mist voor, maar wel zijn er morgen enkele buien te verwach ten. In het noorden van Schotland gaan deze buien zelfs al van natte sneeuw vergezeld. (Van een bijzondere medewerker) In aansluiting op het wettelijk ar- beidsverbod voor gehuwde ambte naressen kennen vele gemeenten plaatselijke verordeningen van gelijke strekking.Nu tengevolge van de aan vaarding van de motie-Tendeloo door de Tweede Kamer, waarschijnlijk een eind gaat komen aan dit verbod, stel len ook verscheidene gemeentebestu ren aan hun raadscolleges voor dit plaatselijk verbod te beëindigen. Zowel telefonisch als schriftelijk informeer den enige gemeenteraadsleden, welk standpunt zij dienden in te nemen. Ver volgens vroeg een bedrijfskern van een groot bedrijf aan wie advies was ver zocht terzake de stichting van een kinderbewaarplaats (crèche) om in lichtingen. Dit leek ons voldoende aan leiding, om onze persoonlijke gedach ten, waarvan wij weten, dat ze in zeer brede kring van katholiek georgani- seerden, en waarachtig niet alleen van werknemers, wordt gedeeld, hier weer te geven. Voorop zij gesteld, dat de arbeid van de gehuwde vrouw voor ons geen be ginselaangelegenheid is in die zin, (zo als lange tijd door katholieken werd verkondigd), dat uit de katholie ke geloofsleer zou zijn af te leiden, „dat de vrouw thuis hoort". Vervolgens zijn wij er van overtuigd, dat ook de gehuwde vrouw vanzelf sprekend in overleg met haar man het recht heeft haar vrije tijd zodanig te besteden, dat zij daardoor bevredi ging in het leven kan vinden. Deze vrijetijdsbesteding kan derhalve ook zijn het verrichten van arbeid in loon dienst. Voorzover wij het zien zijn er in de praktijk drie redenen, waarom een ge huwde vrouw meent arbeid in loon dienst te moeten gaan vervullen. De eerste reden is het verlangen naar een grotere materiële welvaart. Op zich is dit verlangen natuurlijk niet onredelijk. Iemand, die zich extra moeite en in spanning wil getroosten kan naar onze mening ook aanspraak maken op een extra beloning. Tóch is juist dit het ge bied, op het welk zich de excessen de monstreren. In de textielcentra van ons land, met name in Twente, neemt deze vorm van arbeid hand over hand toe. En vooral met de bedoeling die we hier signaleren. Gezond denkende ar beiders, ook wanneer zij een paar tien tjes per week meer uitstekend kunnen gebruiken, verbieden over het alge meen eenvoudig hun echtgenoten deze industriële loonarbeid. En men luistere op vergaderingen van arbeiders om de stemming hier rond dit vraagstuk te peilen. „De vrouwen moeten de fa briek uit" is een vrij algemeen gehoor de opmerking. Want het gaat de mees ten er alleen maar om om zich zaken te kunnen permitteren, die ver uit gaan boven de eisen van een redelijk, mense lijk bestaan. In feite betekent het ver waarlozing van man en kinderen en een huishoudbudget, dat nodeloos wordt belast, omdat moeder niet zelf voor tal van dingen kan zorgen. De arbeid der gehuwde vrouw op zulke overwegingen moeten we afwijzen, omdat ze a) het materialisme in de hand werkt en b) destructieve invloed heeft op het gezin. Een sterk voorbeeld is het volgende. Een ambtenaar met een inkomen van plus minus 14.000 gulden, een gezin van vijf minderjarige kinderen, van wie de jongste de lagere schoolleeftijd nog niet heeft bereikt, geeft zijn echtgenote toe stemming als onderwijzeres te gaan werken. Zij verdient daarmee nog on geveer 6000.-. Hier is beslist van eco nomische noodzaak geen sprake. En nu moge deze vrouw als een soort heldin worden beschouwd, wij zijn zo vrij te menen dat we hier moeten spreken van een exces, dat afkeurenswaardig is. De tweede reden is tegenover gesteld aan de eerste n.l. armoe de in het gezin. Hoewel het loon peil over het algemeen vrij behoorlijk is en de sociale voorzieningen zeer vele noodsituaties in het gezin opvangen, kan het toch voorkomen, dat een gezin zo danig in de knel raakt, dat elke gul den die moeder met een dag uit wer ken gaan of die ze op een andere wijze binnenbrengt practisch onmisbaar is. Hier heeft men de neiging te gaan aar zelen. Men zij met zulk een aarzeling evenwel voorzichtig. Hoewel we het op zeer hoge prijs stellen dat iemand in een noodtoestand tracht zichzelf te hel pen, mag deze waardering toch niet misgroeien tot verdediging van een maatschappelijke wantoestand. Het is in onze westerse beschavingen meer speciaal in Nederland nog altijd zo, dat het loonstelsel uitgaat van de veronder stelling, dat de man de kostwinner is van het gezin en dat de vrouw de ver zorgster is van het gezin. Indien nu dat loon van die man onvoldoende is, dan dient op de eerste plaats naar verbete ring daarvan te worden gestreefd en dan is de aanvullende arbeid van de moeder en echtgenote maximaal te zien als een tijdelijke noodoplossing. Op de derde plaats kan het voorko men en komt het voor, dat een gehuwde vrouw zodanig onvoldoende werkzaam heden in haar gezin vindt, dat zij met haar vrije tijd geen raad weet. Hierbij is te denken aan de kinderloze gezin nen en de gezinnen met volwassen kin deren. Gezien ons min of meer prici- piële uitgangspunt spreekt het vanzelf, dat in deze gevallen de omstandigheden ons tot een ander standpunt nopen. We bestreden niet het recht van de gehuwde vrouw om te gaan werken en derhalve hebben wij in zulke gevallen ook geen bezwaar, al zou naar onze mening voor keur moeten worden gegeven aan spe cifiek vrouwelijke taken in de gemeen schap. Dit alles is natuurlijk een „mannen- mening" en we kunnen ons voorstellen, dat er vrouwen zijn, die hier heel an ders over denken. Omdat de vraag ac tueel is en actueler gaat worden door de jongste beslissing van de Tweede Ka mer, zouden we het wel op prijs stellen hierover de meningen van onze lezeres sen te mogen vernemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1