Culturele en esthetische vorming van de schooljeugd WOLLEN DEKEN!! Het Middelbaar Onder wijs in Bloemendaal Battle Cry, gedeeltelijk geslaagd epos over de mariniers D Charlotte Kohier speelt „Frasquita" TEMPO D 31.95 31.90 31.50 35.90 Nieuw Kennemerpiein in Haarlem 1 Belangstelling voor voorstellingen neemt gestadig toe 29.95 Potentiële moordenaars Haarlemse rechterlijke macht op excursie De hel van de Stille Zuidzee In de Haademse Stadsschouwburg Zoek de zon op De wraak van het monster Van je familie moet je het hebben Prinses van de Nijl art v. impelen Robin Hood Notorious Pari jse Haarmode '55-'56 Lido Roxy Studio ZATERDAG 15 OKTOBER 1955 PAGINA 2 HOE HEERLIJK SLAAP IK ONDER EEN GOEDE FANTASIE-DEKEN mooi gebloemd, 150x200 DUBBEL FACE tweekleurig, 150x200 MODERNE STREPEN 150x200 FANTASIE-DEKEN nieuwste kleuren, 170x210 FANTASIE-DEKEN zware uitvoering, 170x210 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 5) It Niet nuchter achter het stuur Rijbewijs gevorderd Wielrijdster aangereden Vrachtauto stopte niet A. MOLENDIJK Dameskapper Te weinig steun van randgemeenten De brand in de Wilheltnina- straat OORZAAK NOG STEEDS ONIBEKEND ONDANKBARE GAST GEARRESTEERD Biljartaccomimodatiie bij Brinkmann uitgebreid Klaverjassen in „Het Stoofke" Weer een ernstig onge luk op de Heerenweg te Heemstede Personenauto over de kop geslagen „WIENER GRINZING' HANS FEITH GAAT U VERHUIZEN? te n Burgerlijke Stand Haarlem „WIENER GRINZING" HANS FEITH Luxor Frans Hals ZELFS HET KLEINSTE BLOEMSTUKJE Minerva „WIENER GRINZING" HANS FEITH Apotheken en dokters- diensten Haarlem Bloemendaal Overveen Heemstede SANTPOOR Zondagsdienst Blijkens het jaarverslag van de Com missie tot Bevordering van de cultu rele en esthetische vorming van de rijpere jeugd over het cursusjaar 1954/ 1955, is deze commissie niet ontevre den over haar werkzaamheden en over de uitwerking daarvan onder de jeugd. Weliswaar heeft men nog met veel wanbegrip en onverschilligheid te ma ken, maar de samenwerking met de desbetreffende instanties wordt toch veel groter. Ook het aantal scholieren, dat de door de commissie bezorgde uitvoeringen bezoekt, neemt toe, voor af op het gebied van de filmische vor ming, waarmee in dit verslagjaar een begin werd gemaakt. Er werden vier concerten georgani seerd door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. Het gemiddeld aantal bezoekers van één programma steeg van ongeveer 1750 tot ongeveer 2250. Maar op een totaal van ongeveer 13.000 leerlingen aan scholen voor voortgezet onderwijs in Haarlem en omliggende gemeenten is dit aantal nog te gering. 800 tot 1000 leerlingen bezochten ge- gemiddeld de toneel, en balletvoorstel lingen. Het grootst was de belangstel ling voor de filmische vorming. Het aantal leerlingen, dat zich daarvoor op gaf. liep van 2000 tot 6000. Het concertprogramma moest telkens tweemaal per dag worden uitgevoerd, 's middags meest voor leerlingen van de omliggende gemeenten en 's avonds voor de Haarlemse jeugd. Voor het lo pend seizoen heeft men behalve de veir concerten door het N. Ph. H. ook een kamermuziekconcert georgani seerd. De subcommissie toneel heeft met verschillende moeilijkheden te kampen gehad. Niettemin heeft men drie voor stellingen kunnen bezorgen, waarvan één door het Haarlems dilettantengezel- Advertentie Tub C ft9V9- Bij de berechting van enige autobe stuurders, die dronken door de stad hadden gereden, heeft de officier van justitie van de rechtbank Haarlem zich in zfjn requisitoir critische uitlatingen laten ontvallen over de rechtbank Am sterdam, waar men een te grote mild heid bij het vonnissen van verkeers- overtreders, en in het bijzonder van dronken automobilisten zou betrachten. In verband daarmede is ons een lijst voorgelegd van de veroordelingen van september 1954 tot en met augustus 1955 te Amsterdam, waaruit blijkt dat, zeker wat de laatste maanden betreft, voor de critiek van de Haarlemse offi cier, geen reden is. In Augustus 1955 bijv. werd in drie gevallen een maand gevangenisstraf opgelegd, in twee ge vallen twee weken en in drie gevallen een geldboete. Voorwaar geen lichte straffen, al is het maximum voor het dronken besturen van een auto drie maanden. De strijdlustige toon van de Haar lemse officier is ons echter toch niet geheel onsympathiek. Hij, die een auto bestuurt, dient zich bewust te zijn van zijn zeer grote verantwoordelijkheid. Mensenlevens hangen van zijn aandacht en voorzichtigheid af. Natuurlijk kunnen er altijd ongelukken voorkomen. Ver gissingen, aarzelingen, onhandigheden kunnen mensenlevens eisen. Doch in al deze gevallen betreft het toch incidente le gebeurtenissen, die men niet te vo ren kan voorzien. Wie echter na het genot van enige, of slechts één glas sterke drank het stuur in zijn handen neemt, dient voor zichzelf te beseffen dat hij, zoals de officier van Haarlem het noemde, een „potentiële moorde naar" is. Men kan dit er niet genoeg inha meren. Loopt een geval goed af, heeft een half dronken autobestuurder na het begaan van een grote serie stunts zijn auto toch veilig voor zijn deur ge bracht, dan worden er later in de vriendenkring of op een verjaardags feest sterke verhalen verteld, waar ie dereen van gnuift. Niemand durft de rol van de zedepreker te spelen, door de man op zijn levensgevaarlijke stom heid te wijzen. Loopt zo een rit ver keerd af, dan heft men waarschuwend de vinger op. Maar feitelijk is ieder een, die met genoegen naar deze ver halen luistert, iedereen die geen politie waarschuwt als een dronken autobe stuurder wil wegrijden, iedereen die een vriend overhaalt een borrel te drin ken als hij nog rijden moet, kortom iedereen die niet positief optreedt als het er om gaat dit soort levensgevaar lijke gebeurtenissen te voorkomen, me deschuldig. Gebeurt dit niet, dan zullen de straf fen steeds meer stijgen en dan zal het verkeer steeds sterker aan banden gelegd moeten worden, omdat de auto bestuurders zelf niet bereid zijn zich zelf verkeersdiscipline op te leggen. Het gaat om mensenlevens! schap „J. J. Cremer". Voorstellingen van een Frans gezelschap waren voor een aantal leerlingen toegankelijk. Alle uitvoeringen werden op de scholen zelf ingeleid. Het afgelopen cursusjaar heeft de commissie gemeend geen balletvoor stellingen te moeten organiseren. Wel werden een aantal buitenlandse volks dansvoorstellingen voor scholieren toe gankelijk gesteld tegen speciale tarie ven. 437 leerlingen hebben geprofiteerd van de z.g. scholierenkaart, die voor de helft van de officiële prijs toegang geeft tot concertzaal en schouwburg. Het streefgetal van 6 films per jaar, werd niet bereikt. Er werden vijf zeer goede flims gegeven, met in het voor programma filmpjes betreffende de ge schiedenis van de film. Dit jaar wordt voor medewerkers aan de filmische vor ming een cursus gegeven. Door de subcommissie voor beeldende kunsten werd een nieuwe serie reproducties van bekende meesters samengesteld, n.l. van Picasso, Masson, Miro, Klee, Gris, Kandinsky e.a. De tentoonstelling van alle in bezit zijnde reproducties trok met 1812 jeugdige bezoekers, 350 leer lingen meer dan het jaar tevoren. Voor leerkrachten werden cursussen gege ven over schilderkunst. Ook de commissie ter bevordering van de esthetische vorming van de lagere schooljeugd is bijzonder actief geweest. Er werd een jeugdconcert ge- oiganiseerd door dilettanten, maar dit jaar hoopt men tot een concert door beroepsmusici te komen. Het gezel schap van Cruys Voorbergh verzorgde vijf uitvoeringen van een sprookje. 3.940 leerlingen bezochten de voorstel lingen. Men heeft het plan dit jaar twee uitvoeringen te doen brengen. Officiers, rechters en griffiers, ver bonden aan de Haarlemse rechtbank, hebben gisteren een excursie gemaakt naar de Albert Heijnfabrieken te Zaan dam. De rechterlijke macht stelt zich op het standpunt, dat dergelijke infor matieve bezoeken aan allerlei bedrijven (de vorige keer bracht men een bezoek aan de Hoogovens) in het arrondisse ment Haarlem van groot belang zijn voor het verkrijgen van een juist beeld van o.a. de sociale toestanden. Zoals men iedere dag kan lezen, ne men de bedrijfsdiefstallen bijvoorbeeld hand over hand toe, hetgeen met zich meebrengt dat, wil de rechtspraak in deze gevallen rekening houden met de omstandigheden, waarin de schuldigen dikwijls leven, het goed kan zijn, nauwkeurig kennis te hebben van het peil der lonen, de sociale voorzieningen, enz. De excursie van de Haarlemse rech terlijke macht, die georganiseerd is door het O.M., duurde volgens de officier van justitie, mr. B. van de Burg, te kort om alles degelijk en afzonderlijk te bekijken, maar was nochtans bijzon der leerzaam, zelfs voor juristen. Gisteravond even na 8 uur is op de Amsterdamsevaart de 23-jarige Amster damse koopman J. v. d. W. aangehou den, die onder de invloed van alcohol achter het stuur van zijn personenauto had gezeten. Naast hem zat de 47-jarige Amsterdamse stoffeerder M. H. H., die in kennelijke staat verkeerde. Van de bestuurder werd een bloedproef geno men en tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. Zijn rijbewijs werd gevorderd en zijn wagen in bewaring genomen. Daarna kon hij op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. De stoffeerder werd echter ter ontnuchtering opgeslo ten. Gistermiddag kwart over vijf is de 33-jarige wielrijdster L. A.-H. uit Haar lem met haar fiets op de Jansweg ko men te vallen, nadat zij door een rode vrachtwagen, geladen met groentekis ten, van achteren was aangereden. Mevr. A.-H. reed in de richting van het station. Zij liep een hersenschud ding op en énkele ontvellingen. Het glas van haar bril brak en haar fiets werd beschadigd. Na ter plaatse be handeld te zijn kon zij naar haar wo ning worden vervoerd. De rode vrachtwagen is na het onge val doorgereden. De bestuurder alsmede personen die van dit ongeval getuige waren, worden verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. Advertentie brengt U Santpoorterplein 1, Haarlem, bus 3-4 tel. 19706 Verschenen is thans het jaarverslag over het middelbaar onderwijs in de gemeente Bloemendaal over het jaar 1954. Ofschoon vele gegevens uiteraard niet actueel genoemd kunnen worden, is wel de opmerking interessant, die gemaakt wordt naar aanleiding van het getal buitenleerlingen, die de beide Bloemendaalse middelbare scholen (Kennemer Lyceum en Montessori Ly ceum) bezoeken. Het blijkt namelijk dat de randgemeenten Haarlem, Heem stede, Velsen en Zandvoort niet minder dan 472 leerlingen leverden, dat is 79,3 pet. van het totaal aantal buiten leerlingen. Opmerkelijk groot was het aantal uit het buitenland afkomstige scholieren, die het Kennemer Lyceum bezochten Van de 65 buitenlanders kwamen er altijd nog 44 uit Indonesië. Hoewel dus een groot aantal leerlin gen uit de randgemeenten de middel bare scholen in Bloemendaal bezoeken, wil dat nog niet zeggen aldus het verslpg dat die gemeenten de scho len financieel steunen. Velsen doet het wel, ofschoon met een vrij klein bedrag per leerling, Zandvoort steunt met een aanzienlijk hogere som, Heemstede blijft zich steeds aan de toch wel moreie plicht onttrekken in de kosten van het V.H.M.O. te Bloemen daal, dat kinderen van zijn ingezete nen in Bloemendaal volgen, bij te dra gen. Haarlem doet dat evenmin, maar deze gemeente kan zich althans be roepen op het bestaan van V.H.M.O.- scholen, zowel openbare als bijzondere, lycea en H.B.S. en in de eigen gemeen te. Het ware te wensen, aldus een op merking in het verslag, dat ten opzichte van deze materie voor het V.H.M.O. dezelfde wettelijke voorschriften be stonden als voor het lager onderwijs gelden. Over de oorzaak van de brand, die deze week gewoed heeft op de zolder verdieping van een huis in de Wilhel- minastraat, tast de politie nog volko men in het duister. Het moet uitgeslo ten geacht worden dat het kacheltje is omgevallen. Het had sedert de vo rige winter niet meer gebrand. Ook kan het niet mogelijk geweest zijn, dat niet geheel gedoofde sigarettenpeukjes in de kachel geworpen zijn, want de dienstbode had de vorige avond niet gerookt, aangezien zij geen sigaretten had. Ook bevonden zich in het kamer tje geen elektrische apparaten. De lei dingen zijn door het G.E.B. onderzocht en in orde bevonden. De schade be draagt ongeveer f 5000. De eigenaar is verzekerd. Gisteren heeft de politie aangehou den de 26-jarige Haarlemmer H. A. B., die de ondankbare nachtelijke gast bleek te zijn, die deze week een aan geschoten stadgenoot 's nachts had be geleid en bij hem thuis had geslapen. De volgende ochtend was hij verdwenen met medeneming van een aantal goede ren. De jongeman heeft bij de politie bekend, dat hij een hoeveelheid van de vermiste goederen 'ontvreemd heeft. Hij ontkent echter pertinent een ander deel van de vermiste goederen te heb ben meegenomen. Bij hem thuis heeft de politie de gestolen voorwerpen aan getroffen, waaronder ook de koffer, waarin zij werden vervoerd. De politie heeft er beslag op gelegd en de jonge man opgesloten. Zoals wij in onze courant reeds uit voerig mededeelden, is vandaag de bil jart-accommodatie van Café-Rest. Brink mann aan de Grote Markt met vijf ta fels uitgebreid. Wij schreven dat de twee zalen nu 14 biljarts, waaronder een matchtafel herbergen, er zijn echter twee matchtafels en 12 kleinere biljarts opgesteld. De Klaverjesclub ,.St.-Bavo" houdt maandag 17 oktober 's avonds om acht uur een koppelwedstrijd in „Het Stoof ke". Belangstellenden kunnen o.a. nog terecht voor opgave bij de heer J. Duyn, Karei van Manderstraat 18. Onvoorzichtigheid bq het oprijden van een voorrangsweg was oorzaak van het feit, dat vrijdagmiddag om ongeveer half vier een personenwagen en een truck met oplegger op de Heerenweg, hoek Adr. Pauwlaan, in hotsing zijn gekomen. De personenauto kwam de Adr. Pauwlaan uitrijden en reed zonder vol doende aandacht aan het andere ver keer te besteden de Heerenweg op. Een truck met oplegger die vanuit de rich ting Hillegom over de Heerenweg na derde reed recht op de auto in. Beide chauffeurs trachtten nog een aanrijding te voorkomen, maai deze was onver mijdelijk. De personenwagen sloeg door de slag over de kop en kwam aan de andere kant van de weg te liggen. De inzittenden van de luxe wagen, een man en twee meisjes, konden zichzelf uit de totaal vernielde wagen bevrij den. De bestuurder bleek enkele gebro ken ribben opgelopen te hebben en werd naar het Diaconessenhuis overgebracht; het jongste meisje had een hoofdwon de en het tweede meisje kwam met de schrik vrij. Ook de truck liep ernstige schade op en zal naar de plaats van bestemming (Leeuwarden) moeten worden gesleept.1 FILMJOURNAAL e Amerikanen hebben met de film Battle Cry het epos willen dichten van de mariniers die nadat de Jappen het grootste deel van de Stille Oceaan hadden veroverd, ge leidelijk aan de „weg terug" bevochten. Men ziet de jonge knapen van het begin van hun loopbaan in het trainingskamp te San Diego tot de hel van een der eilanden in de Pacific, waarbij hun niets bespaard blijft. Regisseur Raoul Walsh heeft interes sante beelden weten te componeren van Advertentie Charlotte Kohier is na enige jaren van toneelspelen teruggekeerd op het voor drachtspodium. Het is een glorieuze te rugkeer geworden, die velen een boeien de avond van onbekommerd genot heeft bezorgd. Het is ons helaas maar zelden gegeven een zo begenadigde voor drachtskunstenares te mogen beluiste ren als Charlotte Kohier. Haar enorm, intens beleefd talent komt in het solis tisch optreden oneindig veel duidelijker tot zijn recht dan in het ensemblespel van het toneel. Hier immers vallen de grenzen weg, die het toneel noodzake lijk moet stellen. Hier heeft zij letter lijk en figuurlijk de ruimte om heel haar veelzijdigheid ten toon te spreiden. Charlotte Kohier heeft haar terugkeer tot het voordrachtspodium gevierd met een stuk. dat al eerder op haar reper toire prijkte: Frasquita. een vrolijk, door en door eerlijk verhaal van P. A. de Allarcón. In de eerste oorlogsjaren heeft mevrouw Kohier dit stuk voor het eerst gebracht. Het was een verademing voor wie het in die sombere dagen mocht beluisteren. Vandaag de dag blijkt het nog even boeiend, nog even sprankelend als toen. De dartele humor van een zuidelijk man vonkt de zaal in, klatert telkens en telkens weer op om een ogenblik later ernstig, moraliserend haast, weer voort te kabbelen. De geschiedenis van Frasquita is langzamerhand ook ten onzent overbe kend geworden. Frasquita is de vrouw van de molenaar Lucas, een lelijke ge bochelde man, van wie ze echter ziels veel houdt en met wie zij oneindig ge lukkig is. Maar de burgemeester van de stad is verliefd op haar. Ook hij is lelijk, ook hij heeft een bochel. Maar hij is alleen maar uiterlijk te vergelijken met haar Lucas. Nadat hij op een hete mid dag een blauwtje heeft gelopen bij de aantrekkelijke molenaarsvrouw, pro beert hij 's avonds zijn slag te slaan middels een list, Hij laat Lucas door de gendarme ophalen om voor het gerecht te getuigen en zelf probeert hij de mo len binnen te dringen. Hij glijdt echter uit op het leuningloze bruggetje over de molenbeek en ploft in het water. Fras quita snelt naar buiten en haalt de bur gemeester op het droge. Eenmaal binnen, vat de man moed en probeert haar te verleiden. Zij weer staat hem gewapenderhand en snelt het huis uit om Lucas te gaan bevrijden. Een gendarme komt de burgemeester te huip, maakt vuur zodat diens kleren kunnen drogen en gaat op zoek naar Frasquita. De burgemeester legt zich in Frasquita's bed te slapen, terwijl be neden zijn - kleren hangen te drogen. /advertentie WH verzorgen Uw verhuizing mét vakkundig personeel onder voiiedige garantie. Rozenstraat 13 - Haarlem Tel. 20020 - 12325 MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. WÊk Aan de ingewikkelde verkeerssituatie op het Kennemerpiein, die ontstaan was in verband met de werkzaamheden aldaar, is een einde gekomen. Een nieuw Kennemerpiein is onder de walsen en handen van de arbeiders te voorschijn gekomen. Doordat men verschillende nieuwe en grotere vluchtheuvels heeft aangebracht, wordt het verkeer van en naar het centrum der stad sneller, beter en overzichtelijker verwerkt. Bovenstaande foto geeft een duidelijk beeld van de situatie, zoals deze thans is. Lucas, inmiddels al ontsnapt, komt thuis, ziet de kleren van de burgemees ter hangen, hoort de burgemeester bo ven in de slaapkamer snurken en voelt alle vertrouwen in de deugdzaamheid van zijn vrouw wegzinken. Hij zint op wraak, trekt de kleren van de burge meester aan en gaat naar diens vrouw. De gendarme komt terug met Frasquita en de dorpsrechter, zij zien een man in Lucas' kleren en grijpen hem aan. Het is echter de burgemeester die probeert te ontkomen. Allen trekken naar de stad, maar worden in de burgemeesters woning niet toegelaten, want de burge meester is immers al thuis. Dat was echter Lucas, die samen met de vrouw van de echte burgemeester besloten heeft de „schuldigen" een lesje te geven. De burgemeestersvrouw speelt haar rol en bestraft de burgemeester, terwijl Frasquita tegenover Lucas haar onschuld bewijzen kan. Het thema van het verhaal is niet eens helemaal origineel. Maar de wijze waarop De Allarcón dit gegeven heeft uitgewerkt, de wijze waarop hij de sfeer van het landelijke leven in Spanje be schrijft en de verschillende personages typeert, is grandioos. Daar tussendoor speelt een speels gevoel voor humor, dat in de moderne literatuur nauwelijks meer te vinden is en dat bijzonder wel dadig aandoet. Maar als ondertoon heeft dit verhaal het geluksbesef van twee mensen die van elkander houden. Dat element blijkt telkens weer. Frasquita en Lucas zijn gelukkig en niets kan hun geluk verstoren, zelfs dat ogenblik van twijfel aan elkanders trouw niet. Dat maakt het geluk der hereniging alleen maar groter en intenser. Charlotte Kohier heeft deze beide facetten in haar voordracht duidelijk naar voren gehaald. De hechte basis van de wederzijdse liefde, die een toe stand van geluk schept, en een gezond gevoel voor humor, dat al het bijkom stige betrekkelijk ziet. Zij heeft dat gedaan met een uitgebalanceerd gevoel voor nuances, zo precies en zo teer, dat haar voordracht het verhaal een extra kracht en een extra charme gaf. Onge looflijk knap waren de typeringen der verschillende personages. De ene per soon na de andere werd door een ka rakteristieke mimiek, een simpel ge baar en een prachtig beheerste plastiek ten voeten uit getekend. Om nog maar niet te spreken over de vocale expressie van elke rol. Een vrijwel uitverkochte zaal van de Haarlemse Stadsschouwburg heeft gis teravond de kennismaking kunnen her nieuwen met een voordrachtskunstena res die een ongemeen talent paart aan een grenzenloze vaardigheid. Dat samen gaan verleent Charlotte Kohier zulk een bijzondere plaats in de betrekkelijk kleine kring van vaderlandse voor drachtskunstenaars. Heel anders dan bijvoorbeeld Nel Oosthout of Max Croi- set, die wellicht serener, geserreerder voor het voetlicht treden, maar het in rijpheid van talent en door ervaring gegroeide vaardigheid niet halen bij Charlotte Kohier. Staande heeft het pu bliek aan het einde van de avond me vrouw Kohier een ovationeel applaus gebracht. J. W. v. d. V. Geboren: C. Vrugt—Bos d.: P. van Os- Vermaas d.: J. M. van der Veldêter Haar d.; A. M. Tielemans—Koster d. Overleden: J. Vernout, 54 j„ Warmoesstraat; C. N. van Bremen, 57 j., Dr. Schaepmanstraat; J. R. Beukers. 70 j.. Verspronckweg; J. J. Metz Kemp, '66 j-, Madioenstraat; G. van Maaren, 57 j„ Maerten van Heemskerkstraat. de harde training en van de kameraad schap, hij tekent knappe portretten van enkele der jongens, van hun comman dant en van de verbindingsofficier. Speciaal de landing op een van de eilandjes in de onmetelijke Stille Zuidzee en de daarop volgende gevechten waar bij de commandant de dood vindt zijn zeer treffend en realistisch verfilmd. De hel die de mariniers hier moeten doormaken wordt in al haar onmense lijkheid getekend. Men krijgt door een en ander een goede indruk van het hel dendom van deze knapen, aan wie me de de vrijheid van de Westerse wereld te danken is. He is niet meer dan logisch, dat men ook de menselijke kant van het leven der mariniers te zien krijgt. De trage die van de vrouw thuis, de gevoelens van de jongeman, die zijn meisje alleen in zijn vaderstad weet, kan men in een dergelijke film niet ontlopen. Maar is het nu nodig, dat men van vijf, zes mariniers al hun belevenissen met di verse meisjes te zien krijgt? De vrouw neemt een té grote plaats in deze film in. Mariniers kunnen rauwe klanten zijn en de vrouw zal zeker een be langrijke plaats in hun gedachten inne men. Maar in deze film draait te veel om het vrouwelijk schoon. Zodat men ook nu weer moet constateren dat het geheel zwakker is dan het had kunnen zijn. Het is meer een avonturenroman dan een waar verhaal over een histo rische tijd waarin gewone mannen hel den konden zijn. In Rembrandt voor boven de achttien. Advertentie e film „Zoek de zon op" (Le vil lage magique) is door de K.F.C. afgekeurd. Per vergissing werd in onze adver tentie-rubriek van 13 oktober j.l. ver meld, dat deze film geschikt zou zijn voor alle leeftijden en door de Katho lieke Film Centrale voor 14-jarigen toe laatbaar zou zijn. De oorzaak van de vergissing is, dat er een andere film onder dezelfde (Ne derlandse) titel bestaat, die wel voor 14-jarigen geschikt is. Een monster, dat de evolutie ten spijt, 200.000 jaar na het uitster ven van zijn geslacht, nog op de wereld, en in dit geval op Amerikaanse bodem rondloopt of beter zwemt, wordt in deze film na veel moeite en energie verspilling gevangen en naar een labo ratorium gevoerd, waar ichtyologen hun werk doen. De visman, want zo heet het met enig intellect behepte ge drocht, moet in een bassis testen onder gaan en het blijkt dan, dat het pre historische mensdier bijzondere eigen schappen heeft. Aldus geeft men aan dit overigens matige filmprodukt een zgn. wetenschappelijk cachet, dat ech ter te veel kwasi is om werkelijk in teressant te zijn. Wèl wordt het boeiend, wanneer de visman door het losrukken van een op het eerste gezicht oerdege lijke ketting, de vrijheid herkrijgt en dan begint de wraak. Hij brengt paniek, waar zijn griezelig masker maar om de hoek kijkt en doodt en passant een paar studenten. Nog erger is misschien zijn ontvoering van de assistente en tevens verloofde van een professor, hetgeen een Ameri kaanse klopjacht ontketent, die natuur lijk resulteert in de bevrijding van het meisje, dat merkwaardigerwijs nog leen en veilig in de armen van haar geliefde belandt. Het monster, wiens gedachten- gang af en toe lijkt op die van een verliefde jongeman, heeft dus wel zijn wraak gehad, maar niet het aardige blondje. En dat zou ook een beetje te gek geweest zijn. In Frans Hals voor boven de veertien. De film „Van je familie moet je 't hebben" draait om een weke snotteraar van het type Johnny Ray, die in deze tijden door hele be klagenswaardige volksmassa s wordt aanbeden. De „crooner" homt m een fatsoenlijk Engels gezin terecht, waar van het vrouwelijk deel op slag aan zqn voeten snikt. De mannen spelen de rol van met normale hersens toegeruste wezens en halen derhalve hun neus op voor het mispunt. Regisseur JLee- Thompson heeft een en ander niet on aardig verteld, zij het dat hij erg veel kleur aan zijn film meende te moeten spenderen. Hij eet om het zo eens te zeggen van twee walletjes. Degenen, die de mening van het manvolk in het Engelse gezin delen, kunnen de hyste rie op het doek zonder twijfel in hun voordeel uitleggen. Maar de liefhebbers van de croonerij zullen zich er in de zevende hemel voelen. Hetgeen de film commercieel gezien zeer geslaagd maakt. In Lido 14 jaar. Prinses Shalimar, een Oosterse schone, verlaat 's nachts via een geheime stroom haar paleis om in een nachtkroeg op te treden als dan seres. Dit alles doet zij alleen om con tact te kunnen onderhouden met het volk. dat zucht onder de knoet van een vreemde overheerser. Shalimars vriend je. een prins uit Bagdad met veel te veel tanden, weetmet zijn eigen boeven de andere boeven te verslaan. Een niet altijd even smakelijke film. die voor volwassenen deze week in Roxy draait. Advertentie (I kan een groot succes zijn» als het werkelijk Bloem- sierkunst is. Voor ware Bloemsierkunst: Bloemenmagazij n BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-8" Romantiek, charme en een avontuur lijke geschiedenis uit de Middel eeuwen biedt de kleurenfilm dis deze keer in Minerva op het witte doek vershijnt. Het verhaal speelt in de tijd, dat Richard Leeuwenhart, de Koninê van Engeland, zijn land heeft verlaten om ter Kruistocht te gaan. Zijn broer Prins Jan treedt zonder daartoe het recht te hebben als plaatsvervanger van de koning on, onderdrukt de bevolking en poogt zelfs de Koningskroon op het hoofd te zetten. Dat deze poging niet ge lukt. is het werk van de onvolprezen strijder voor het recht Robin Hood. Me' zijn schare van getrouwen zien we hern op geregelde tijden te paard door het filmbeeld rennen. Zijn schutterskunst met pijl en boog is weer onverbeterlijk. Na vele spannende gevechten waarbij u de mannen van Robin zelfs uit de bo men ziet vallen, volgt een happy ending als Richard in Engeland is terugge keerd. 14 jaar. Dinsdag en woensdag wordt in het Minerva-theater de film „De afvallige" vertoond, waarvan wij onlangs gezegd hebben dat deze film niet geschikt is voor vertoning op grote schaal. 18 jaar. Donderdag draait de film „Louise". Voor volwassenen. De voorstelling van „Merijntje Gijzen* Jeugd" gaat maandagavond in het Mi nerva-theater niet door. In de plaats daarvan wordt vertoond: „Als de dauW hangt, komt er regen". Volwassenen. De film „Notorious" prolongeerd. Volw. is in Studio ge- Advertentie FRANS HALS: „De wraak van het mon* ster", 14 jaar. Tijden: 2.3R 7 en 9.15. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15: „Een vrouw i*1 het spel, str. volw. LIDO: „Van je familie moet je 't heb ben" 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15- Zondagmorgen 11 uur: ,,Vijf maanden in de Braziliaanse wildernis", a. 1. MINERVA: t/m zo.: „Robin Hood", 14 jaar. Tijden: za. 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15- Ma. 8.15: „Als de dauw hangt komt er regen". Di. en wo. 8.15: ,,De afvallige", str. volw.» do. 8.15: „Louisa", volw. REMBRANDT: „Battle Cry", 18 j. Til den: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15. ROXY: „Prinses van de Nijl", str. volw. Tijden: za. 7 en 9.15 zo. 2 4.15. 7 en 8.15. Ma. t/m do.: 2.30, 7 en 9.15 uur. volw STUDIO: „Notorious" („Berucht voiw. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. „morsen 11 u Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. zondagmorgen 11 u. „Russisch ballet", 18 jaar- Zaterdag oktober Stadsschouwburg: g°"®elgroep ..Theater' mconcDc'i:tg%bouwt:i" Concert' van de Haarl. Bond van Muziekverenigingen. 19.30 u. Zondag 16 oktober Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Dona Rosita", 8 uur. Om 2 uur' voorstelling van de veren. „Geloof eft Wetenschap". Concertgebouw: Kindercircus Tljl Uilen spiegel. 14.30 uur. Maandag 17 oktober Stadsschouwburg: Operettever. „Diogé" met „De Circusprinses". 7.45 uur. Concertgebouw: Propaganda-avond va" de firma Hogenbiji, m. m. v. The Dutch Swing College Band, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door d« stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30-" 16.30 uur. De zondags-, avond en nachtdienst va*1 de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door: Apotheek Van Rijn, Klein» Houtweg is, tel. 10539; Fa. C. G. boo- meyer en Zn., Zijlweg 14, tel. 124B5; Scho- terbos Apotheek, Rijksstraatweg 19, telef- 25711; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 28, telefoon 11174. ZIEKENVERVOER G.G.D. Telef. 14141; Margriet. Turfmarkt 10 rd„ Tel. 21400. Voor de doktersdiensten in Haarlem beli» men 11990. De zondags-, avond- en nachtdiest vaft de Bloeménuaalse, Overveense en Sam poortse apotheken worcït waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, Blo®* mendaalseweg 85, Bloemendaal, telef. ^Ao en Apotheek de Wilde, BroeKoergemaan Santpoort Dorp, tel. K 256Q-r-8264. De doktersaienst worat waargenom door de heer H. D. G. A. Immink, BIo 253, tel. 34-606. Ht Dé zondagsdienst voor artsen w°f waargenomen door dokter J. Holland Zijlweg 17, Overveen, tel. 11431. De doktersdienst wordt zondag genomen door de heer J. G. M. van xv sem, Bronsteeweg 32, tel. 38377 en heer W. v. d. Linde, Heemsteedse vJI 153, tel. 34606. nts- Geopende apotheek: Apotheek Sen man, Binnenweg 206208, tel. 38320. Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 23 Santpoort, tel. K 25608510. ge]{ Apotheken (ook nachtdienst): AP9_ort, De Wilde, Broekbergenlaan 42, Sa"t,ieeK. tel. K 2560—8284, en Bloemendaalse apo"^». Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, foon K 2500—22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2