Eén kwart van aantal op straat geparkeerde auto's is niet afgesloten In nieuwe woonwijken te Haarlem één box op elke vijf woningen Haarlem leeft in de stadsschouwburg beneden zijn stand E if mmm Wk uu-: 1 Prachtig Mozart-programma bij het N. Ph.-Orkest H Een rebus voor Let weekeinde DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL H SPEURTOCHT DOOR NACHTELIJK HAARLEM De Muse kan er haar vleugels Gebrek aan garageruimte nog geen probleem Resultaten 25 procent Geen probleem niet voldoende uitslaan Een op dc vijf GALA-AVOND Hans Henkemans speelt twee pianoconcerten Karmelietessen wachten op oplossing Avontuurlijk jongetje uit passagieren WIÈÊÊÊiÊMÊSÊmÊ. ïllir Hl ..f i mSBËÈSsm ZATERDAG 15 OKTOBER 1955 PAGINA 3 de kerkuil deense lampen Zorgeloos mmmmpMyiflIllP bubbh^Hb^HI Slechts twee wedstrijden in Haarlem „TRESLONG" HILLEGOM Op de Gala-avond van het Nederlands Olympisch Comité in „Treslong" te Hiilegom TH. KAMPERMAN bontkleding LANCEL COUTURE exclusieve modellen SPORTHUIS HAARLEM sportieve kleding Kleinere steden krijgen voorsprong op Haarlem Hoelang nog WASSERIJ DUYN AMSTKKl) \msev.\aat20 th.,11055 Een nacht van huis geweest H.H. MISSEN OP ZON- DAG 236. Advertentie N" GRACHT23.TEL 17063 Deze wagen is een van de vele, die door de eigenaars onafgesloten op straat worden achtergelaten. Zij gelieven te bedenken, dat de gelegenheid vaak de dief maakt. Haarlem bij nacht biedt weinig opwindends. Zo weinig, dat de term «Haarlem bij nacht" aanmerkelijk te pretentieus klinkt en wel zeer ten onrechte associaties zou kunnen wekken met „Parijs bij nacht". En dat kan Wen de Franse hoofdstad toch niet aandoen, 's Nachts valt het leven in Haarlem stil, als in iedere Hollandse stad. Geen schrille lichtreclame's of schetterende flarden muziek, geen volle dancings en onafgebroken verkeers stromen, niets van dat alles. Sluimerend brengt de stad aan het Spaarne de nacht door en de donkerte huivert tussen de huizen. Om twaalf uur floept de helft van de straatverlichting uit ten teken, dat het een ieder betaamt zich van nu af binnenshuis op te houden. Toch zijn de straten onder het licht van de nog brandende lantaarns niet geheel en al verlaten zoals vroe ger. Nachtelijk Haarlem biedt nu een ander beeld, het beeld van de onder het lantaarnschijnsel opdoemende silhouetten van glanzende automobielen, Waarvoor geen garages meer beschikbaar zijn en die door de eigenaren, meestal node, op straat worden achtergelaten. Vele honderden auto's van Haarlemmers worden dag in nacht uit blootgesteld aan de open lucht. Toch blijkt de invloed van de nachtelijke koude van weinig nadeel te zijn voor motor en chassis. Een ander verschijnsel vraagt meer de aandacht: ongeveer 25% van de in Haarlem buiten geparkeerde wagens is niet afgesloten of dermate gebrekkig, dat het forceren van de portieren niet de minste moei lijkheid oplevert. In veel gevallen acht de politie het niet-afgesloten zijn van portieren niet strafbaar, maar in ons land, waar zovelen er telkens op nieuw blijk van geven geen onderscheid te kennen tussen mijn en dijn, moet een dergelijke nonchalance op zijn minst onverantwoord heten. en 1 vrachtauto open; Slachthuisstraat 1 vrachtauto open, 1 personenwagen dicht; Godfried van Bouillonstraat 4 personenauto's, waarvan 1 open; Schalkwijkerstraat 1 personenauto aan vier zijden open; Lange Herenvest 1 personenauto en 2 vrachtauto's ge opend. Conclusie: 50 pet. in Haarlem oost is niet afgesloten. Het verschijnsel van des nachts op straat geparkeerde auto's is uiteraard niet exclusief voor Haarlem. Overal in Nederland komt het voor, het meest in de grote steden. Het is heel ver klaarbaar, dat men bij de bouw van garages niet gerekend had op een zo ontstellend snelle toeneming van het aantal automobielen, en zelfs indien men er op gerekend had, dan nog zou de wedloop verloren zijn. Het aantal personenauto's in Nederland bedroeg eind 1948 86.375. Eind 1955 zal dit ver drievoudigd zijn: 245.000 is de geraam de schatting. Het aantal personenauto's in Haarlem is naar verhouding even snel toegenomen: van 1405 in 1948 tot naar schatting 4200 in december 1955. Ongeveer driekwart kan terecht in ga ragebedrijven en particuliere boxen, tvaaruit volgt, dat 25 pet. of 1000 ^agens hun heil op straat moeten zoe- ,en. Het aantal vracht- en bestelauto's 5s buiten beschouwing gelaten. Het per centage dat 's nachts buiten staat, ligt lager, omdat vrachtvervoerders meest- al over eigen garages beschikken. Een speurtocht door nachtelijk Haar lem leidt tot vreemde ontdekkingen. Er blijkt bijvoorbeeld uit, dat de be woners van Haarlem-oost een vrij zor geloze natuur bezitten. Ongeveer de helft van het aantal daar op straat geparkeerde auto's is niet afgesloten. Het zijn meest wagens van een ouder type, waarvan de sluitapparatuur dik wijls gebrekkig functioneert. Het is duidelijk, dat het iemand, die van plan is zich een auto weder rechtelijk toe te eigenen, weinig moei te kost de wagen in te kruipen, zon der sleuteltje de contactdraden te ver binden, te starten en er vandoor te rijden. In enkele gevallen lagen op de banken van onafgesloten auto's jas sen, koffers, tassen of papieren. Er moet hier toch wel van een onbegrij pelijke nonchalance gesproken wor den. De gedachtengang van iemand, die de vier deuren van zijn wagen niet afsluit, is klaar. Hij handelt consequent. Het kan hem allemaal niets of heel weinig schelen; de gevolgen zijn niet eens overwogen. Anders is het gesteld met degenen, die drie van de vier portieren afsluit, of de portieren sluit, maar de ruiten open laat. Dan is er sprake van een vol strekt onlogische handelwijze, een dis harmonische „onvoltooide". Hier volgen enkele resultaten van de speurtocht door Haarlem-oost, die en kele onzer redacteuren onlangs onder namen: Bellamystraat 4 geparkeerde auto's, waarvan bus en vrachtauto onafgesloten; Kruistochtstraat 2 auto's gesloten; Arnulfstraat 1 personenauto Een vertrouwd beeld voor de Haarlem mer van nu: rijen geparkeerde auto s langs de schaars verlichte trottoirs. Deze opname werd gemaakt in de Koningin neweg. De verhoudingen in het centrum lig gen anders. Zes van de 30 gecontroleer de wagens waren niet op slot, ofwel 20 pet. Van de drie op het Klokhuis plein geparkeerde auto's was er maar één op slot. Haariem-noord Is een meer solide buurt. Slechts 5 van de 60 onderzochte auto's bleken geopend. Er staan in noord 's nachts vrij veel auto's buiten. Alleen in de (korte) Saturnusstraat werden er al 7 geteld, alle gesloten. Haarlem-zuidoost biedt weer een ander beeld. Het vrij groot aantal boxen in deze buurt heeft tot gevolg, dat er 's nachts maar weinig auto's aan weer en wind worden overgeleverd. In hele lanen is er geen te bekennen. Twee van de dertien waren niet op slot. Ook Haarlem-zuidwest kan gerekend worden onder de meer luchthartige stadsdelen. Van 13 van de 40 gecon troleerde auto's, personen- en vracht wagens, boden de portieren geen weer stand: ruim 30 pet. De balans opmakend komen we tot een totaal aantal van 185 gecontroleer de auto's, waarvan er 43 geopend op straat stonden. Procentsgewijze uitge drukt is derhalve rond 25 pet. van de in Haarlem op straat geparkeerde auto mobielen niet afgesloten. De lezer zal vragen naar de daad werkelijke gevolgen. Welnu, in Haar lem zjjn in de periode van 1946 tot en met 1955 in totaal 31 auto's gesto len, waarvan 4 in 1946, 7 in 1947, geen in 1948, 1 in 1949, geen in 1950, 5 in 1954 en 4 in 1955 tot heden toe. Men kan veilig aannemen, dat het grootste deel van de gestolen automobielen niet afgesloten was. Voorts werden er nog 14 gevallen van joyriding geconsta teerd. De verkeerspolitie ziet in het ver schijnsel van al of niet afgesloten wa gens op straat geen probleem. Inspec teur I. Brauckman verwacht op korte termijn weinig moeilijkheden. Binnen 30 meter van een brandende lantaarn mogen auto's onverlicht geparkeerd staan en als de eigenaren menen, dat hun wagens zonder contactsleuteltje maar onafgesloten geen risico lopen te worden meegenomen, moeten ze dat maar zelf weten. Mocht het aantal dus danig toenemen, dat het langsrijdende verkeer er hinder van ondervindt, dan kan aan één kant van de straat een parkeerverbod worden ingevoerd. Een Haarlemse garagehouder, de heer Hoogeveen, vertelde ons, dat auto mobielen geen schade lijden van het op straat geparkeerd staan. Wel moe ten ze goed onderhouden worden door regelmatige wasbeurten. De auto's kun nen beter buiten staan dan in een voch tige garage, zoals vaak voorkomt. In lopen op het garagetekort is een onmo- gelijkheid, zo meent hij verder. De in Haarlem bestaande garages moeten zelfs steeds meer ruimte afstaan aan de IMM ranHHHHEHH en beetje weemoedig en een beetje meewarig Jiebben wij enkele maanden geleden in de Amsterdamse Stadsschouwburg enkele indrukwekkende, mooie en merkwaardige momenten meegemaakt van het artistieke feest, dat Holland Festival heet. De meewarigheid bracht bijna een provinciaal min derwaardigheidsgevoel mee, omdat wij als een echt mannetje van buiten naar de grote stad moesten reizen om te ervaren, wat het culturele leven zoal te bieden heeft. Alsof Haarlem zelf geen stad is.... Op het Internationaal Orgel concours na, is Haarlem immers buiten het Festival gebleven, en dat is toch wel een beetje vreemd voor de. vijfde stad van het land, centrum van een dicht bevolkt gebied. Het kon niet geweten worden aan een gebrek aan initiatief van Haarlemse instanties en autoriteiten; het Holland Festival Comité zelve schijnt niet veel te voelen voor dit speciale geval van cultuurspreiding. dat deze „doorbraak" heeft plaats ge had, zal de schouwburg beschikken over de onontbeerlijke ruimte achter het toneel en over een zij-toneel; pas dan zullen de moeilijkheden van opbouw en wisseling van decor tot het verle den behoren en behoeven grote voor stellingen Haarlem niet meer wegens technische moeilijkheden te passeren, teletype Verb. In de rookfoyer ligt de situatie wel zeer moeilijk. Verhoging van de ruimte is uiteraard onmogelijk, verbreding is eveneens uitgesloten, aangezien achter de muur tegenover het buffet de ver warmingsinstallatie ligt. Slechts in de lengte kan uitbreiding van de rook-kof- fiekamer plaats hebben; daartoe zou den de herentoiletten verplaatst moeten worden, waarna de vrijgekomen ruimte plus het „voorportaal" van de rookfoy er bij de koffiekamer getrokken kunnen worden. Een andere verbetering zou verkregen kunnen worden, wanneer de trap aan de noordzijde, ter hoogte van het bespreekbureau dus, naar beneden wordt doorgetrokken; het gedrang op de thans bestaande, enige, niet zeer brede trap zou dan ook geschiedenis zijn geworden. serviceverlening en showrooms ten kos te van de eigenlijke garageruimte. De gemeente Haarlem houdt wel de gelijk rekening met het stijgende aan tal autobezitters, zoals ir. A. van der Steld, hoofd van de dienst stadsont wikkeling, ons mededeelde. In oude wijken kan natuurlijk weinig gedaan worden, maar de nieuwe uitbreidings plannen voorzien in de bouw van vrij grote hoeveelheden garages. Er wordt gestreefd naar een verhouding van één box op elke vijf woningen. Dat zou neerkomen op één auto per 20 perso nen, een verhouding, die in Neder land nog niet is bereikt. In Haarlem heeft ongeveer één van elke 45 inwo ners een personenauto. In hef uitbrei dingsplan Sinnevelt is bovendien ruim- In verband met HollandBelgië is praktisch het gehele voetbalprogram ma in de K.N.V.B. stil gelegd. Toch vinden in Haarlem en naaste omgeving nog twee wedstrijden plaats welke bei de niet van belang ontbloot zijn. Het zijn de wedstrijden H.B.C.Zaandijk in de tweede klasse en in de derde klas se de ontmoeting E.H.S.—Velsen. Hoewel H.B.c. nog getracht heeft uit stel te verkrijgen lukte zulks niet en nu speelt de Heemsteedse combinatie om twaalf uur tegen Zaandijk. Dat belooft een spannende strijd te worden en om z'n positie te verbeteren dient H.B.C. nu weer eens voor twee kostbare punt jes te zorgen. De Heemstedenaren ko men in de volgende opstelling; d: Wil- lemse; a: Goossens en Van Bakel; m; Klooster, Kors en Drayer; v: Dee- lissen, Neeskens, Duivenvoorden, S. de Reus en Schoonderwoerd. Velsen trekt naar de Kleverparkweg in Haarlem om daar E.H.S. te bestrij den. De Velsenaren zijn kampioens- candidaat geworden maar zullen in Haarlem tegen de mannen van Pirova- no duchtig op hun tellen moeten passen. Ook deze ontmoeting begint om twaalf uur en de samenstelling der beide ploe gen luidt als volgt: E.H.S.d: Zijtveld; a: v.d. Eykhof en Jacobs; m: Veld- meyer, Bark en Schuitemaker; v: v.d. Ham, De Vries, Bilderbeek, Esveld en De Haas. Velsen: d: Jansen; a: Tromp en Heinen; m: v.d. Ende, Bakkum, Boon; v: B. Tromp, Brouwer, Wessel- man, Braam en Donker. te voor één en in Delftwijk voor twee grote garage-bedrijven gereserveerd. Ook aan de Vondel weg en de Schip- holweg zullen wijkbedrijven moeten ver rijzen. Maar ook dan zullen de auto s niet van de weg verdwenen zijn. Zij zullen blijvend een aandeel houden in het nachtelijk straatbeeld van Haar lem. Advertentie NEDERL. OLYMPISCH COMITé 111 DINSDAG 18 OKTOBER met o,a. Tom Schreurs - Jan Boots. Aad v. Leeuwen interviewt Leo Horn. Her Heierman entertainer. Orkest Tom Erich. Rechtstr. uitzending via de A.V.R.O. Gratis entree. Tafelreservering gewenst. Tel. K 2520 - 5347. Advertentie te houden op dinsdag 18 oktober 8 uur 's avonds werken aan de modeshow mede: Wagenweg 11 Houtplein 4 Grofe Houtstraat 123 Intussen zou de situatie ietwat pijn lijk worden, indien wü wel een rede lijk deel van het culturele feest in eigen huis konden vieren. Wij zouden namelijk eventuele aanbiedingen van het Comité moeten weigeren, omdat wij opera en ballet, en voor een deel ook het toneel, niet naar eis kunnen ont- 1 vangen. De Muze, die haar vleugels in de Stadsschouwburg een beetje wil uit slaan, vindt er geen voldoende ruimte. Haarlem leeft in de Stadsschouwburg beneden zijn stand; de ruimte, achter het toneel, die op zijn minst even be langrijk is als het eigenlijke toneel zelf, is te klein. Verandering van decor tijdens de voorstelling vraagt onnodig rVeel tijd, moeite en werk van de tech nische staf. Verschillende voorstellin gen kunnen niet gegeven worden, om dat de technici, die toch al genoeg I vraagstukken op te lossen krijgen, dan tegenover problemen worden gesteld, die eenvoudig niet opgelost kunnen worden. Meer dan eens kan een stuk van de grote gezelschappen in Haarlem niet in de oorspronkelijke montering ge speeld worden; de voorstelling moet dan in eenvoudiger, verkleind decor gegeven worden, in tegenstelling tot kleinere steden, die over een schouw burg met moderner outillage beschik ken. Om dezelfde reden kan de Ne derlandse Opera niet naar den eis in Haarlem optreden; het vraagstuk van de te kleine orkestbak komt er dan nog bij. Ook het publiek ondervindt reeds lang, dat er wel het een en ander ver beterd mag worden in ons stedelijk theater. Menigmaal gaat men lichtelijk stram en stijf naar huis, omdat men zich tijdens de voorstelling amper durft te verroeren, bang als men is dat de stoel gaat kraken. Veel stoelen zijn allengs een tikje hard geworden; in de loges liggen ingewikkelde bouwdoos constructies met allerlei onvermoede trapjes, verhoginkjes en opstapjes, en de situatie in de rookfoyer is bekend. Het is er te klein, te laag en te be nauwd; de directie kan daarover pein zen wat zij wil, er kan weinig aan ver beterd worden zonder radicale maat regelen. De koffiekamer is meer een opbergruimte dan een van de aantrek kelijke, lichte en ruime lokaliteiten, zoals ze in de moderne schouwburgen worden gebouwd. Dat alles is uiteraard geen probleem van vandaag of gisteren; zes, zeven jaar geleden is dan ook reeds het be sluit tot verbetering gevallen, bij Open bare Werken ligt een schetsontwerp voor verbouwing en uitbreiding gereed, en in het Investeringsplan van Haar lem voor de jaren 1954-1958 komt de Stadsschouwburg voor met een post van f 586.000. Dat geld is bestemd voor aankoop van nieuwe stoelen in de zaal en op de eerste verdieping 40.000)een nieuw vóórgordijn voor het toneel 6.000)aanleg van een doelmatiger verwarmingsinrichting 60.000)verbouwing en uitbreiding van de toneelruimte 480.000). De plannen voor verbouwing voorzien in een uitbreiding naar achteren, aan de zijde van de Oranjekade dus, en in het maken van een zij-toneel aan de Noordzijde; daarvoor moeten enkele dameskleedkamers verdwijnen. Pas na- Edoch, wanneer zullen de plannen uitgevoerd worden? Het ziet er naar uit, dat het geen kwestie van vandaag of morgen is. Uitvoering van de wer ken, die in het Investeringsplan zijn opgenomen, is niet alleen een kwestie van financiën, zoals wethouder D. J. A. Geluk opmerkte tijdens een onderhoud, dat wfj een dezer dagen met hem kon den hebben. Het is ook een kwestie van verdeling der beschikbare arbeids krachten en iedereen weet. hoe het momenteel staat met de beschikbare arbeidskrachten, vooral in de bouwnij verheid. Haarlem heeft bovendien nog andere problemen op te lossen dan dat van de Stadsschouwburg; de dienst van Openbare Werken bijvoorbeeld, die de zorg heeft voor de bouw van scholen, onderhoud, verbetering en uitbreiding van openbare gebouwen enzovoort, is zelf niet zo best behuisd.... Op de vraag, wanneer de schouwburgplannen uitgevoerd zullen worden, moest het ge zicht van de wethouder dan ook een vraagteken blijven. Voor de uitvoering van de projec ten, die in het Investeringsplan voor komen, is een urgentie-indeling ge maakt. De Stadsschouwburg staat daarin onder B genoemd, op de twee de plaats dus; de A-gevallen gaan vóór, en hoeveel tijd dat zal vergen, kan men moeilijk gissen, wanneer men weet dat de A-projecten, de meest dringende gevallen dus, zijn onderverdeeld in Ai. A2, A3, A4 en A5De B-projecten zijn „werken, waarvan de uitvoering weliswaar noodzakelijk is, doch waarvan enig uitstel mogelijk is". De vraag is maar, hoe lang dat „enig uitstel" zal duren. Zijn de plannen eenmaal ter uitvoe ring gereed, dan moet voor de uitvoe ring zelve nog een lange weg afgelegd worden; overleg met de landelijke com missie voor de bouw van theaters, be handeling in Raadscommissies en Ge meenteraad, goedkeuring door Gedepu teerde Staten, verlening van urgen tieverklaring door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en tenslotte toewijzing van bouwvolume door het Ministerie van Wederopbouw. In de behuizing van het toneel staat Haarlem reeds achter bij steden als Enschede en Deventer, straks ook bij Alkmaar en Leiden. Enschede heeft pas een mooie, modern geoutilleerde schouwburg geopend; Eindhoven heeft grote plannen, evenals Alkmaar, en de gemeenteraad van Leiden heeft kortge leden een crediet van 15.000 toege staan voor het maken van een schets ontwerp van een nieuwe schouwburg. Dat theater is op drie miljoen begroot. Leiden en Alkmaar liggen niet ver van Haarlem; zullen de grote gezelschap pen er na verloop van niet zo lange tijd, begrijpelijkerwijs, liever heengaan dan naar Haarlem? et programma van het eerste con cert in de vrijdag-serie van het N. Ph. O. was geheel gewijd aan werken van Wolfgang Amadeus Mo zart, de Salzburger grootmeester, wiens tweehonderdste geboortedag wij op 27 januari 1956 herdenken. Na een puntig gespeelde Ouverture „Don Gio vanni", speelde de solist van deze avond Hans Henkemans allereerst het pianoconcert in c moll K.V. 491. Het moge overbodig heten over de Mozart vertolking van Henkemans langdurig uit te weiden. Deze pianist behoort tot de klasse der uitverkorenen, om een Mozartconcert op bijkans volmaakte wijze te realiseren. Zijn spel is dermate geestrijk en bezield, dat het een weer galoos genot is op deze wijze Mozart te beluisteren. Onvergetelijk was het tweede deel uit het c moll concert, een indrukwekkend schoon Larghetto. He laas stond de harde toon der hobo in schrille tegenstelling tot de ontroeren de zangerigheid van Henkeman's ver rukkelijk klankenspel. Ook het concert in Es dur K.V. 449 muntte uit door klaarheid en aristocratie in uitvoering. jnv e afgelopen week hebt u natuurlijk de kaart ontvangen, die de J zusters Karmelietessen bij u in de brievenbus hebben laten stop- JS pen, zij hebben u de kans willen geven een prijs te winnen door de rebus op te lossen en de oplossing in te sturen. Wie nog geen gelegen heid heeft gehad de rebus te bestuderen, krijgt daartoe volop de gele genheid in het komende weekeinde. Het doel is u genoegzaam bekend: de oude bouw van het Sint Joseph- kinderhuis aan de Zijlsingel te Haarlem moet hoognodig vernieuwd worden, en de zusters moeten bedelen om het geld bij en te krijgen, dat de kinderen, die in vele gevallen een eigen thuis moeten missen, ten goede moet komen. Wij haddpn het allemaal ver wacht en toch kwam het onverwacht: de nieuwe bis- dommelijke indeling van Nederland. Uitgekookt moest dat bericht op een Zaterdagochtend in de Osser- vatore Romano verschijnen, het meest ongelegen ogenblik, dat voor een krant maar valt uit te denken. En op zo'n ochtend komt toch weer de betrekkelijkheid der dingen dui delijk aan het licht. Wat een minuut tevoren nog heel belangrijk scheen een balsturige vergadering of een artikel over het wegenprobleem rond Haarlem werd achteloos terzijde gelegd. Eén ding was belangrijk: de nieuwe bis dommen. De telefoon liep rood gloeiend aan, de ene hoogwaardig heidsbekleder na de andere belde ik op, en ziet, ook daar bleek de betrekkelijkheid der hiërarchische waarden. De kanunnik, die voor mij altijd als op de door paar se wolken omnevelde hoogste toppen gestaan had, loste zich als het ware in diezelfde wolken op, toen hij met zekerheid vertelde, dat het bericht een grap moest zijn. Toen stond het voor mij op nieuw vast, dat ons Haarlemse le ven nog bekrompen is en dat er veel toppen bestaan, waarbij de an deren in het niet verzinken. Dat is onze kanunnik niet kwalijk te nemen; voor hem en mij, voor ons allemaal blijft het gelden: als Ro- me gesproken heeft, is de kous af. Zelfs voor Haarlem. Nu, Rome heeft gesproken, en met één potloodstreep heeft het Haarlem tot een meer bescheiden bisschopsstad gemaakt, bescheiden In die zin, dat het meer dan de helft van zijn gebied heeft verlo ren en dat de stad bijna excen trisch is komen te liggen in het verkleinde diocees. In vele zuidhollandse harten is er weemoed gekomen om het na derend afscheid van hun grijze bisschop; veel van het oude ver trouwde zullen zij prijs moeten ge ven en binnenkamers wordt er in de pastorieën gespeculeerd op het hoe, dat komen zal. Per slot van zaken wonen er in de pastorie ook mensen. In het vervolg zal ik mijn vrien den in de Bollenstreek Ahoy-Rot- terdammers moeten noemen, en zij zullen de nodige energie moeten opbrengen om hun nieuwe bisdom groot te maken. Voor hen gaat het nu pas echt E 55 worden. Hoe zal het gaan met al die diocesane jaar vergaderingen, die Haarlem bij voorkeur tot pleisterplaats kiezen? Een beetje triest vind ik het wel, dat de Zeeuwse eilanden getrok ken worden bij het bisdom Breda. Ik zal de eilanders ter jaarverga dering missen bij Brinkmann, In de Leeuwerik of in Sint Bavo. Als de L.T.B. in onze stad vergadert, zijn daar immer de Zeeuwen present: pittige en door de wind geharde kerels, in hun stoere klederdracht, veel zwart bekroond door een bol rond hoedje, waaronder de grijze haren krullen. Zij zullen in de toe komst naar het West-Brabantse moeten trekken om te vergaderen. De winst van de Gooilanders met hun forensenoorden en bloeiende dorpen, kan het verlies van de Zeeuwen niet goed maken. Ik weet, dat de mannen van „luctor et emergo" niet enthousiast zijn, maar het zal hun helaas niet „baeten". eilige bisschoppen gaat het ■Rctwoo» IRU ci«v .--.j1 s lij) "P*'11 d* S»nl| uil hït VERKËr*'. «■TAAIK WVO A*MI» UTOMAAT 1 laas, die er op gehoopt had even. intussen ook niet voor de wind. Neem nu Sint-Nico- als het vorig jaar weer een feeste lijke intocht in heel Haarlem te houden. Hij bewaart nog de beste herinneringen aan 1954, toen overal in de stad tienduizenden kinderen gereed stonden om hem te begroe ten. De goedheilig man was ont roerd tot in het diepst van zijn we zen en hij hield niet op om van zijn vreugde en dankbaarheid te ge tuigen. Maar ziet, de dreiging schijnt werkelijkheid te worden, dat de Sint ditmaal niet in Haar lem-Noord verschijnt, althans niet zo joyeus als vele jaren lang reeds geschiedde. De politie maakt be zwaren en zij schijnt op de drukke .verkeerspunten geen risico's te willen lopen. Nu heeft Sint Nicolaas een bis schoppelijk paleis, waarvan de deur altijd open staat en waar de telefoon met zuidelijke openhartig heid en vriendelijkheid bediend wordt. Ik heb daar een dankbaar gebruik van gemaakt en per tele foon heb ik Hem op de hoogte ge steld van het drama, dat hem in Haarlem te wachten stond. Hij wist het al, zeide Hij. Natuurlijk. En laat ik u meteen vertellen, dat Hij diep bedroefd was. Beste Bril, aldus klonk het even gemoedelijk als vaderlijk, het is toch wel erg, dat zij mij op het zelfde plan stellen als een sigaret tenautomaat. Zo'n automaat mag in Haarlem niet komen, en nu wordt mij vrijwel de kans ontno men om op een heel belangrijk ge bied van Haarlem mijn gezegende taak uit te oefenen. Moet daar nu ook al een proces van komen? Toen begon het wat te kraken door de telefoon; ik dacht, dat de Sint het over een processie had en dat zijn intocht toch niets te ma ken had met het processie-verbod. Maar ik kon nog juist goed ver staan, dat de Bisschop zich be klaagde over zijn handtekening, die hij het vorig jaar onder het petition nement voor veilig verkeer in Haarlem-Noord had gezet. „Ik heb het niet doorgehad," zuchtte hij. „Ik heb toen mijn handtekening gezet onder mijn eigen doodvonnis." Met het voortreffelijk secunderende or kest onder leiding van Marinus Adam werd het een kunstzinnige manifestatie van Mozarts adellijke kunst. In de stormachtige bijval liet Hans Henke mans Marinus Adam en zjjn orkest vol op delen. Tot slot volgde de Symfonie in D dur K.V. 504 de z.g. „Praagse". Waarschijn lijk heeft Mozart dit opus geschreven uit dankbaarheid voor de waardering welke hij voor zijn opera Le Nozze di Figaro in de Praagse muziekwereld mocht ondervinden. Het stuk toont ons de volrijpe meester, die door de vele dieptegangen van het menselijk leven is heengegaan. De Innerlijke bewogen heid en de ontroerende expressie, voor al in het tweede deel, werden door Ma rinus Adam en het orkest treffend ge- karakteristeerd. Wij zijn ons door dit concert weer eens bewust geworden welke grote rijk dommen Mozart's scheppend vermo gen heeft geschonken. Moge, nu de mu ziekwereld zich overal opmaakt zijn 200e geboortedag te gaan herdenken, in ons aller harten de schoonheid van zijn veelzijdig oeuvre een blijvende woon plaats vinden. JAN LAARVELD Advert entte MANGELWAS KANT EN KLAAR binnen 4 dagen retour. Een 8-jarig jongen uit Heemstede kreeg donderdagmiddag avontuurlijke aspiraties en vertrok om ongeveer half vier op de fiets van huis. Op zichzelf was dat niet zo vreemd, maar dat werd het wel toen hij 's avonds nog steeds niet thuis was gekomen. De politie werd van de vermissing in kennis gesteld, maar ook deze instan tie wist niet direct de verlorene terug te brengen. De avontuurlijke kwant heelt in de nacht van donderdag op vrijdag en ook vrijdagmorgen heel wat angsti ge mensen in spanning gehouden. Om 11.30 uur kwam de avontuurlijke jongen zich present melden. Het bleek, dat de jongen op de fiets naar Halfweg en Am sterdam was geweest, waar hij naar aile waarschijnlijkheid ook op een of andere manier de nacht heef doorge bracht. H. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30 8 30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur: 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. fl. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. II. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.30, 10.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7.30, 9 (Hoog mis), 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 uur. H Bavo (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede), 7, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3