HART-KATHETERISATIE Z n Geen zonden- maar mystiek genade- Verfijnde diagnostiek en nieuwe operatie-methoden met melk meer mans Regering verzocht in te grijpen Voorkomen is beter dan genezen D Steeds meer wielrijders onder invloed De nieuwe geneeskunde III CONSUMENTENSHOW IN DE JAARBEURSHAL GEOPEND Streven naar een volledig overzicht van de voedselvoorziening Toestand is chaotisch PASTILLES |r 'V ilSilili Het schoon-menselijke is werk der genade Positieve levensopbouw DE BROODOORLOG TE BREDA 'PT: ZATERDAG 15 OKTOBER 1955 PAGINA 7 D WËÊm IL- JiBI I :;i A °toen BRANDSPIRITUS Vertrouwensman zegt Jacht van Westerling heeft zestig personen aan boord Verering in België voor Titus Brandsma Duizenden batterijen waardeloos Geen verbetering in wijze van opslag KJS.A.C. deelt mede ALTIJD WELKOM! Droste flikken generaties lang ongeëvenaard „Goede voeding" is iets anders dan velen denken. „Goed" is zeker niet hetzelfde als veel" of „vet" Lidmaatschap S.E.R. Onverenigbaar met andere werkzaamheden Liturgische weekkalender De liart-ehirurgie onderging revolutionaire -\ 5" "w" .AL* -\N vs- - w - Y&J. v "H s ^-en katheter (de witte lijn op deze röntgenfoto) is door een ader in de elle- boogsplooi in het hart gebracht, om in de verschillende delen de bloeddruk te meten en bloedmonsters te nemen voor de zuurstofbepaling. at wij tot nu toe over de af te wijzen zonden-mystiek hebben gezegd, die in onze tijd niet belden wordt „gepredikt", komt voor- ijl tot uiting in de moderne romans, 'toewei toneel en film daarbij niet uit floten mogen worden. Zeer kort weergegeven gaat het dan meestal over ®en mens, wiens leven, ronduit gezegd, jtondig moet worden genoemd, maar die het laatste nippertje nog door Gods ®enade wordt gered. Men krijgt de in- Jtouk, dat zo'n leven in strijd met de soddelijke wetten, eenvoudig niet an- ®ers kón geleefd worden, omdat het ^°or de mens feitelijk onmogelijk is de Seboden te onderhouden, maar de ge- "ade is wel zó machtig en Gods heils- wil zó universeel, dat men zou kunnen ».®8gen, dat de zondaar, die eigenlijk 'hn eeuwige ondergang a.h.w, onvermij delijk tegemoet gaat, „door een list ^an de zegevierende genade" toch nog ?P het laatste moment goed terecht toomt. Dat wordt dan vaak zelfs niet fpns met evenveel woorden gezegd. ™J®n geeft het enigszins vaag te ver-- Haan of kiest zijn woorden zó, dat de Jpzer kan concluderen tot de hoop, fYjl „het nog wel in orde zal gekomen rP-ln". Zo ongeveer op de manier van ?e ..goede moordenaar". Intussen blijft Pet feit bestaan, dat de bedoelde ro; juanheld zijn hele leven op aarde zó doorgebracht, dat er van een •.nieuw leven" als resultaat van de ge- abe nooit sprake is geweest. Hifi is het natuurlijk een onomstote- dt> 'waarheid, dat het altijd beter is tin laatste ogenblik nog tot bjke- liefa le komen dan helemaal niet. Gods te weet ook de afgedwaalde nog hetv'Pden; dat is de troostrijke leer van w Evangelie. Maar het is zeker niet heSf dat het christendom uitsluitend leVp at om de gevallen mens, na een Reu P van onverschilligheid voor Gods de ®n, ten laatste „nog gauw even kotv. diel in te helpen". Dat is een vol- verkeerde opvatting, die wij klem moeten afwijzen. biet Of- -- y~ V°°ts ïoon niemand God de wet kan herhfpdrijven en Gods liefde inderdaad eeutykldelijk vele mensen van de "i°oJe dood redt zoals eens „de goede gemep^Paar" b.v. uit kracht van de leden chap der Heiligen, waardoor de do0r van Christus' Mystiek Lichaam kand gebed en offer genade voor el- Jtent u kunnen verwerven bete- ste bet Christendom toch op de eer- liet k ?*s: nieuw leven hier op aarde, hart» ukent: werken uit geloof en ge- te h' heeft de opdracht de wereld i- n.mnsen en <je heerschappij van het h». iJk, Gods te vestigen zowel in t bart der afzonderlijke mensen als n het openbare leven. Een heel belangrijk punt mogen wii daarbij niet vergeten. In Gods tweede schepping de verloste Wereld is alles genade. Het Woord is immers vlees geworden d.i. „mens" r- niet om ons van het vlees te ver lossen, maar om „het vlees, dus de mens" te bevrijden van de dood. Al het goede wat op aarde geschiedt, on verschillig door wie, is altijd een'ver schijningsvorm van de genade. Het ge zonde, het zedelijk evenwichtige, het Vaste en bestendige, ook het schijn baar zuiver menselijke, dankt altijd. Zoals Rahner opmerkt, zijn bestaan san het goddelijk leven en de genade Wat in zekere zin hetzelfde is. „Dat deze verlossing door het mensgeworden Woord tot stand komt en tot stand ko men moet door onze medewerking, doet mets af aan het feit, dat deze verlos sing Gods werk is, want onze medewer king is Zijn genade". v een van de grondwaarheden van het christendom. Alles is genade, °°k onze. medewerking. Hieruit volgt dan ook, dat wij die medewerking hoewel wij het kunnen doen niet mogen weigeren, willen wij de ons ge schonken genade niet vruchteloos maken. Want niemand weet of hij de eens ge geven genade, zo hij ze veronacht zaamt, nog eens opnieuw krijgt. Hier om alleen is het een zeer riskant be drijf het op het laatste te laten aan komen. Wanneer wij nu goed begrijpen, dat alles genade is. dat dus, zoals gezegd, al het goede op aarde veroorzaakt wordt door de genade, ook al zijn wij ons dat niet bewust, dan begrijpen wij eveneens, dat het christendom ons wil brengen tot een positieve levensop bouw, tot een heilig, d.i. schoon-mense- lijk leven. Het is immers zó, dat vol maakte menselijkheid tevens heiligheid is, zoals het leven van Christus be wijst. Onze pogingen tot heiligheid en volmaakte menselijkheid mislukken he laas zeer vaak, maar dat ontslaat ons nog niet van de plicht daarnaar te blij ven streven. Er kan dan ook geen sprake van zijn het voortdurende mislukken van onze pogingen de Wet Gods te onderhou den als het eigenlijke christelijke le ven te beschouwen, zoals de opvatting der zonden-mystiek suggereert. Hoe ongunstig de tijdsomstandigheden ook mogen zijn voor een goed christelijk leven, altijd weer is Gods genade aan wezig om ons, met onze medewerking, te voeren tot de overwinning en het heil. Het komt er slechts op aan in vol ledige overgave aan God, in volmaakt vertrouwen op Zijn liefdevolle hulp, van onze kant ons best t,e doen over eenkomstig Zijn Wil te leven. Gods be schikkingen zijn anders dan de onze. Wat Hij ook met ons moge voorhebben, één ding is boven alle twijfel verheven: voor wie zich aan God overgeeft in gehoorzaamheid en liefde, d.i. wie Zijn H. Wil naar mogelijkheid volbrengt, werken alle dingen ten beste. Zijn ge nade staat ons voortdurend ter zijde om reeds hier op aarde de grootst mo gelijke gelijkvormigheid met Chris tin te bereiken. Als wij doen wat wij kunnen, doet God de rest. Maar niet zonder onze goede wil. En deze goede wii moet heel ons leven door aanwezig en werkzaam zijn. Men zegt dat God alleen naar de bedoeling kijkt en niet naar het resultaat. Maar dan moet die bedoeling ook werkelijk goed zijn En telkens vernieuwd worden. En dat is heel iets anders dan de opvatting der voorstanders van de zonden-mystiek, die wij dan ook zonder voorbehoud moeten afwijzen. Advertentie Ideaal voor het aanmaken van haarden. (Houtskool gedrenkt in spiritus) Een particulier rechercheur uit Til burg en een vertrouwensman van Wes terling heeft medegedeeld, dat het jacht waarmee Westerling is vertrokken, uit gerust is met twee dieselmotoren en een bemanning heeft van twaalf kop pen, onder leiding van een luitenant ter zee eerste klasse buiten dienst. Ver der zijn er nog 48 personen aan boord, o.a. specialisten op het gebied van het vliegtuig- en tankwezen. Het schip zou geen wapens aan boord hebben. vernieuwing Tot ongeveer 1930 was van de hartchirurgie in Nederland nauwelijks nog sprake en trad zij slechts op in de vorm van enkele verspreide pogin gen. Haar revolutionaire vernieuwing is, evenals dat bij de long- ehirurgie het geval was, vooral te danken aan de ontwikkeling en ingrij pende verbetering van de anesthesie en aan het feit, dat een betere en meer verfijnde diagnostiek van de hartziekten mogelijk is geworden. Daar is bijvoorbeeld de bijzonder gunstige omstandigheid, dat men in deze dagen in staat is een elektro-cardiagram in 17 afleidingen te maken. Men krijgt daardoor dus veel meer dan vroeger een juiste indruk van de actie van het hart en men kan ook vrij nauwkeurig vaststellen wélk deel van het hart ziek is. Van beslissende betekenis is ook de toepassing van de hart- katheterisatie, die hierin bestaat dat men een dunne buis via een ader tot in het hart brengt. Een op het eerste gezicht benauwend spectaculaire hande ling, die echter, zoals in de praktijk overtuigend is gebleken, weinig risico met zich mee brengt. De hartkatheterisatie maakt het o.a. mogelijk het zuurstofgehalte van het bloed te meten. En dienovereenkomstig kan men dan een eventueel „lek" in het hart constateren. Blijkt na de katheterisatie bijvoorbeeld, dat in de rechter voorkamer van het hart ineens meer zuurstof aanwezig is dan in de onderste holle ader, en dat er dus zuurstofrijk bloed op die plaats is bijgekomen, dan mag men daaruit concluderen, dat er een „lek" is ontstaan in de afscheiding tussen twee hartvóórkamers. Het hart immers kan men vergelijken met een vier-cylinderige „motor", waarin lekken en vernauwingen kunnen ontstaan, die het belemmeren in zijn functie. De katheterisatie dient ook om de druk in het bloed te registreren. En ook aan de hand van de uitslag daar van kan men sommige hartaandoenin- gen constateren. Wanneer bijvoorbeeld de bloeddruk tussen de rechterkamer van het hart en de longslagader sterk ver schilt van de normale, dan is dat een gevolg van een vernauwing in de klep van de longslagader. Tenslotte kan men via de katheteri satie door het inspuiten van een con trastmiddel de weg van het bloed zicht baar maken op een röntgenfoto. In welke gevallen is nu operatief in grijpen aan het hart mogelijk? Ingeval van verkalking of trombose in de krans slagader waaraan zoals bekend Eisen hower lijdt niet of nauwelijks. Men heeft reeds vele methodes van chirur gisch ingrijpen aan deze slagader die het hart zelf van bloed voorziet geprobeerd, maar geen enkele daarvan bleek tot nu toe de juiste. Het gaat hier bovendien om een kwaal van het hele lichaam: de verkalking doet zich het meeste blijken in het hart. Voor alsnog is het dus niet wel mogelijk in geval van verkalking in de krans slagader door chirurgisch ingrijpen van buiten af bloed naar het hart te bren gen. Men is bij de bestrijding van deze ziekte aangewezen op medicijnen. Bij de volgende drie groepen van aandoeningen aan het hart is chirur gisch ingrijpen wel mogelijk en zelfs gewenst: 1.) Wanneer in het hart een lek aan wezig is, waardoor de vier kamers van het hart of de aangrenzende gro te bloedvaten abnormaal met elkaar samenhangen. Het gaat hier meestal om een aangeboren afwijking. 2) Wanneer een of meer van de vier kleppen in het hart vernauwd zijn of niet geheel sluiten. In dat geval kan het hart te vergelijken met een zuigperspomp zijn functie van zuurstof door de lichaamsweefsels te ?n niet goed vervullen. Deze af wijking kan zowel aangeboren als ver kregen zijn. LA" geval van een meestal aan geboren vernauwing in een van de grote vaten in de nabijheid van het hart. Deze drie groepen van aandoeningen kunnen ook in combinatie met elkaar voorkomen, en zij betekenen ieder voor zich uiteraard ook een extra belasting voor het hart. Uit de eerste groep werd voor het eerst in 1928 in Boston door operatief ingrijpen een hartziekte gene zen. De chirurg sloot toen het lek be staande tussen lichaamsslagader en longslagader. Dit soort operaties zijn tegenwoordig aan de orde van de dag en zij bieden heel weinig risico meer. Een „stenose", een aandoening van tweede bovengenoemde groep, werd voor het eerst in 1946 chirurgisch behan deld. Toen werd bij een patiënt een ver nauwing in de klep tussen de rechter kamer en de longslagader opgeheven. Een bepaalde „stenose" een vernau wing in de „Mitralis"-klep tussen lin kervoorkamer en de linkerkamer van het hart komt in ons land veel voor, nademaal zij meestal een gevolg is van rheuma. Operaties daaraan waarbij de klep met de vinger wordt opengemaakt en de vernauwing wordt opgeheven zijn tegenwoordig aan de orde van de dag. Zoals gezegd, er zijn zeer vele com binaties mogelijk tussen bovengenoem de drie aandoeningen, waarvan vele m aangeboren vorm optreden. Een van de meest bekende is die van een vernau wing in de klep tussën de rechter hart kamer en de longslagader, gepaard gaan de met een defect in de wand tussen rechterkamer en linkerkamer. Het ge volg daarvan is dat zuurstof-arm bloed bij zuurstof-rijk bloed wordt geperst. Deze afwijking, die meestal voorkomt bij jonge kinderen en die het pa tiëntje een blauw uiterlijk geeft, wordt „Blauwe baby" genoemd. Deze aandoe ning werd voor het eerst in 1945 chirur gisch bestreden. Tot op de dag van van daag is men er niet in geslaagd de ziekte door operatief ingrijpen te genezen; wel kan men de toestand van de patiënt daardoor aanzienlijk verbeteren. De tijd echter dat de chirurgie algehele gene zing voor de „Blauwe baby"-patiënt be tekent is niet ver meer. Bovengenoemde operatie-methodes aan hart,,lekken" en vernauwingen zjjn alle „blinde" methodes. De chirurg ziet het hart niet van binnen uit en verricht de operatie op het ge voel af. Men is nu al jaren lang aan het zoeken naar een methode, waarbij tijdens de operatie het hart uitgeschakeld kan worden, waardoor het dus mogelijk is het hart te openen en de aandoening van binnen uit te bezien. Gebleken is dat de hersenen van de mens gedurende drie mi nuten buiten zuurstof kunnen. Daarna treedt de dood in. Er zijn ai vele pogingen gedaan om een kunst- hart te vervaardigen, dat tijdens de operatie de taak van het normale hart over moet nemen en zuurstof naar de hersenen van de patiënt moet stu wen. Maar tot nu toe is nog g<jen kunst- hart uitgevonden, dat aan de gestelde eisen voldoet. Al lijdt het evenmin twij fel dat het „kunsthart" de toekomst van de hartchirurgie gaat bepalen. Inmiddels heeft men een andere me thode gevonden die het uitschakelen van het hart tijdens de operatie mogelijk maakt. Dit uitschakelen houdt in dat men het hart bloedleeg maakt, alhoewel het dóór blijft kloppen. Deze methode is die van de kunstmatige afkoeling van het lichaam. Proeven, bij dieren geno men. wezen uit, dat, wanneer men de lichaamstemperatuur van 38 gra den tot 32 kon drukken, het hart vijftig procent minder zuurstof no dig had dan normaal. Men kon dan het hart van het dier 6 a 7 minuten uitscha kelen in plaats van 3 minuten. Bij de mens kan men, wanneer men de li chaamstemperatuur tot 28 graden af koelt, het hart straffeloos 12 minuten uitschakelen. Die 12 minuten zijn vol doende om een bepaalde hartoperatie uit te voeren. In die tijd is het n.l. mo gelijk een lek tussen twee hartvóórka mers „a vue" te opereren. De afkoeling van de patiënt bewerkstelligt men door hem, na hem in een kunstmatige slaap te hebben gebracht, in het ijswater onder te dompelen. Deze operatie-methode is het laatste jaar in ons land verschillende malen met succes toegepast. Wij hebben tot nu toe in onze serie ar tikelen over „de nieuwe geneeskunde" het wekken van sensatie welbewust vermeden; en wij zullen dat blijven doen. Maar wie het bovenstaande leest, zal met reden concluderen dat de ver nieuwing en ontwikkeling van de hart chirurgie bepaald sensationeel genoemd mag worden. Tot heil van de mensheid overigens. In het Karmelietessenklooster te Vil voorde (België), is een secretariaat ge vestigd, waar men portretten, prentjes, levensbeschrijvingen en relieken be stellen kan van de eerbiedwaardige dienaar Gods Titus Brandsma. Het secretariaat is opgericht ten gevolge van de steeds groeiende verering in België voor de „patroon der Nederlandse journalisten". Advertentie m NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicatie Nederlands Zuivelbureau, 's Gravenhoge 35 (Van onze Haagse redactie) De vaste commissie voor de rijks uitgaven heeft bij de behandeling van het verslag van de Algemene Reken kamer over 1954 tot haar teleurstel ling opgemerkt, dat in tal van geval len uitermate traag wordt gereageerd op de suggesties van de Rekenkamer. De commissie haalt hiervan verschil lende voorbeelden aan. Zij noemt o.a. het geval van de duizenden batterijen, die ten behoeve van de landmacht wa-, ren opgeslagen, doch op zulk een ge brekkige wijze, dat de hele partij waar deloos was geworden. De commissie wijst er op, dat de minister van Oorlog reeds in 1953 een verbetering in de wij ze van opslag had aangekondigd, doch dat hieraan nog steeds geen gevolg is gegeven. In het algemeen wordt de Kamer in overweging gegeven, aan dergelijke ge vallen bij de behandeling van de rijks begroting de nodige aandacht te be steden. De Nationale Consumenten Show „S.K.I.", die gistermiddag in de Mar griethal van de Kon. Ned. Jaarbeurs aan de Croeselaan te Utrecht door de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, werd geopend, verschilt aan zienlijk van de tentoonstellingen „Scha kels tussen Tuin en Tafel", die in voor gaande jaren door de verenigde hande laren in aardappelen, groenten en fruit werden georganiseerd. Dit jaar hebben de kruideniers zich bij de schakel gevoegd, waardoor de show aan verscheidenheid gewonnen heeft en een stapje dichter gekomen is bij wat b.v. in Brussel de Voedings salon genoemd wordt, een show die laat zien waarmee het Nederlandse volk zich voedt. Er ontbreken thans nog belangrijke groeperingen, maar het feit, dat de organiserende stich ting deze show het cijfer I gegeven (Van onze Haagse radactie) De Nederlandse Bakkerijstichting heeft de minister van Economische Zaken namens de Bredase bakkers ver zocht in te grijpen in de noodsituatie welke te Breda ontstaan is door de broodoorlog. Men wil daarbij de op lossing van het conflict aan de rege ring overlaten door deze op korte ter mijn een plaatselijke prijsbeschikking te doen uitvaardigen. De normale procedure, het alge meen verbindend verklaren van een door de bakkers zelf gemaakte prijs afspraak, zou minstens drie weken in beslag kunnen nemen en is daarom niet gevolgd. De Kath. Bakkerspatroons bond en de Ned. Kath. Middenstands bond hebben prof. Romme telegram men gezonden teneinde de morele steun van de K. V. P.-fractie te verwerven. Tijdens een spoedvergadering, die donderdagavond gehouden werd, heeft men getracht een voorlopige oplossing tot stand te brengen door de prijs op 30 cent te stellen. Bakker O. voelde hier echter weinig voor. De toestand in Breda kan als chao tisch gekenschetst worden. De bakkers lijden grote verliezen. Men kan aan nemen, dat gemiddeld per brood 14 ct. verloren wordt. Dat is per baal 9 gul den, zodat een bakker, die ongeveer 15 balen verwerkt, 135 gulden verlies heeft. Het totale verlies in Breda komt daarmee op gemiddeld 1520.000 gulden per week. De regeling, die aan de re gering gevraagd is, heeft betrekking op volksbrood en op wittebrood. Daarna heeft men de beslissing ge nomen om de oplossing aan de rege ring te laten, waarbij men zich be roept op een uitspraak van minister Zijlstra, welke luidt, dat de regering bij het optreden van kennelijk desas treuze concurrentie onverwijld zal in grijpen. Onder onverwijld ingrijpen zou dan, naar wij vernemen, te ver staan zijn een ingrijpen binnen een termijn van ongeveer 48 uur. Het ver zoek is vanmorgen op het ministerie bezorgd, zodat men maandag het tot standkomen van de beschikking ver wacht. Over de broodoorlog in Dordrecht vernemen wij nog dat deze in onder linge overeenstemming praktisch tot een oplossing gebracht is. Hier zal dus een overheidsingrijpen wel niet meer nodig zijn. heeft, wijst er op, dat er nog meerdere zullen volgen. Wellicht nog omvangrij ker en vollediger dan het luilekkerland, dat in de afgelopen dagen in de weidse hal is ingericht en tot en met 22 ok- ttober, naar verwachting, duizenden bezoekers trekken zal. Reeds nu kon de burgemeester gewagen van een in drukwekkende groei, die in de toe komst zeker voortgang vinden zal. Een rondgang door de hal is een lust voor het oog, maar een kwelling voor de mond. Het prachtigste fruit ligt er in ontelbare soorten en varia ties uitgestald: appels, peren, drui ven, bananen, gaaf en glanzend. Sier lijk opgemaakte fruitmanden tegen een achtergrond van zwart fluweel, ge combineerd met bloemen in felle herfsttinten, zijn stuk voor stuk ju weeltjes van opmaakkunst, stillevens in drie dimensies, geschilderd in zorgvuldig tegen elkaar afgewogen kleuren. In dit milieu doen andere stands iet wat kil aan, machines en apparaten voor keuken, winkel en restaurant in grote verscheidenheid. Men vindt er bovendien stemmig gedekte tafels met fijn kristal en zilver. Voor de tuin zijn er broeiramen en kassen, voor de win kel kasregisters en papierwaren, voor de huishouding koelkasten en inmaak- glazen. Bovendien heeft men conserven en diepvriesgroente geëxposeerd, bak- produkten, chocolade, jams, limonade, gedroogde aardappelen, koffie, soep en tafelzuren. Uit dit alles blijkt hoe nauw de kruidenier met de schakels tussen tuin en tafel verweven is. Er is ook een bescheiden hoeveelheid zui vel aanwezig. Het totale Nederlandse voedselpak ket vindt men er nog niet, maar voor zitter J. H. van Erven verzekerde in zijn openingswoord, dat het streven ge richt is op een tentoonstelling van de gehele voedselvoorziening. Advertentie dessert mokka bitter-zoet (Van onze medische medewerker) e moderne ge neeskunde is een heel eind gevorderd met het ge nezen van allerlei ziekten en kwalen, de vooruitgang op het ge bied van de genees* kunst gaat zelfs storm achtig. In de 10 jaar na de oorlog heeft me nige nieuwe vinding ons verrast en ver blijd. Nemen we als voorbeeld tuberculose. Deze ziekte is lang niet zo kwaad aardig als u misschien denkt. Verre weg de meeste gevallen kunnen met een serieus beoefende en weliswaar langdurige rustkuur zonder medica menten geheel of grotendeels gene zen. De nieuwe geneesmiddelen, en niet het minst ook de grote vooruit gang van de narcose en operatietech niek, hebben deze volksziekte slag op slag toegebracht, zodat z(j nu sterk in het defensief is gedrongen. Natuur lijk zijn wij zeer verheugd over deze resultaten, maar dat neemt niet weg, dat onze tevredenheid sterk getem perd wordt zolang er jaarlijks nog vele honderden nieuwe gevallen van actieve tuberculose worden ontdekt. Hier ligt een van de taken van de preventieve geneeskunde: nieuwe ge vallen moeten worden voorkomen. Dit is eenvoudiger gezegd dan gedaan, maar ook hierin zijn wij (in ons land althans) een heel eind gevorderd. Deze en de volgende weken zullen wii enkele aspecten hiervan bezien. Allereerst iets over de voedings toestand van ons volk. Deze is verge leken bü de vorige eeuw in zoverre verbeterd, dat er niet meer echt hon ger wordt geleden; ondervoede en uit gemergelde kinderen zien wij niet meer in stad of land. U mag hieruit met concluderen, dat de voedingsgewoon ten van de Nederlanders in onze tijd zo goed zijn, verre van dat. Zonder overdrijving kunnen wij zeggen, dat de meeste mensen nu te veel en voor al te vet eten en heel wat overigens verstandige mensen kunnen of willen niet inzien, dat snoepen ook eten is, dat wil zeggen het tot zich nemen van voedsel, zij het in dit geval van voedsel van geringe of geen waarde. Het zijn waarschijnlijk ook deze men sen, die liever room in hun koffie drinken dan melk en de melk die wij drinken verafschuwen, omdat er een procentje minder room in zit. De room en de vette melk zijn hun van harte gegund, zij mogen alleen besef fen dat zij, genietend en hun tong strelend, hun gezondheid niet altijd op de beste wijze dienen. Natuurlijk behoeft men ook niet in het andere uiterste te vervallen en al leen maar „Ideale voedingsmiddelen" te gebruiken. Er zijn scrupuleuze na turen die bü alles wat zü eter over- begrijpelijke en onjuiste gevolgen hiervan was de overvoeding van tuberculose-patiënten; bij een lang voortgezette rustkuur niet zo'n moeilijk probleem. De zogenaam de mestkuren hebben tientallen jaren een grote rol gespeeld in de tuberculo- setherapie, nochtans is men er geheel van teruggekomen. Men heeft leren inzien, dat een goede voedingstoe stand inderdaad noodzakelijk is om de lichaamsconditie in optimale vorm te krijgen en te houden en hiermee de lichaamsweerstand op peil te brengen, wegen hoeveel eiwit, vitaminen, mine ralen en wat al niet meer zij tot zich nemen. Gesteld dat het zou lukken de voedingsmiddelen zo uit te balanceren, dan valt het met recht te betwijfelen of dit op zou wegen tegen de zorgen, die ermee gepaard gaan, om dit voortdurend en overal te verwezenlij ken. Deze mensen hebben ook voor elk jaargetüde een speciaal vitamine preparaat; gewone suiker hebben zü vervangen door ruwe rietsuiker en zo zün er meer van dergelijke „ge zondheidsmaatregelen." Het verlies aan levensvreugde, door een dergelijke gespannen leelwüze, weegt wel erg zwaar en is bovendien onnodig, want ons lichaam heeft gelukkig een be hoorlijke reservecapaciteit, waarmede het iu staat is om niet al te grote afwükingen van de norm te compen seren. Tuberculosepatiënten kwamen vroeger het meest voor in de arme milieus, waar minder waardige voeding, slechte woningtoe standen, een ongezonde leefwijze, kortom een zorglijk bestaan deze ziekte een welige voedingsbodem ga ven. Tien trok hieruit de conclusie dat het genezen en voorkomen van t.b.c. onder meer te bereiken zouden zijn door de materiële levensomstandig heden te verbeteren. Een van de maar dat een teveel geen voordelen heeft. Integendeel, iemand die vele kilo's zwaarder is dan hij of zü zou moeten wegen, moet die extra-kilo's ook meetorsen in het dagelijks leven. Dit stelt aan hart en longen uiter aard zware eisen, hetgeen bij t.b.c. juist vermeden moet worden. Dit geldt trouwens niet alleen voor t.b.c. maar voor allerlei ziekten. Van de kleine kinderen bü voorbeeld, die het spreekuur van huisarts en kinderarts aan de hand van hun overbezorgde mama's of grootmama's veelvuldig plegen te bezoeken wegens voortdu rend hoesten, zijn er heel wat veel te dik. Zü hebben hun inderdaad lastige kwaal voor een groot deel te wüten aan het teveel aan lichaamsgewicht. Er zijn nog steeds moeders die de dikte van hun baby als maatstaf ne men voor zijn gezondheid. Het is intussen een vaststaand feit, dat iemand die in redelijke voedings toestand verkeert minder vatbaar is voor verschillende ziekten. Behalve voor t.b.c. gaat dit evenzeer op voor chronisch gewrichtsreuma, hoewel wij ook bij deze ziekte moeten waken te gen overvoeding, want elke kilogram te veel vormt een extra belasting voor de aangetaste gewrichten. S. Uit recente publicaties is, naar de KNAC mededeelt, algemeen de indruk gewekt, dat ongeveer 2500 verkeers- misdrijven, welke in het eerste halfjaar van 1955 werden gepleegd, waarbü de bestuurders van voertuigen onder de invloed van alcohol verkeerden, 2500 automobilisten betroffen. De KNAC zegt nu, dat dit een geheel onjuiste voorstelling van zaken is. Blükens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in het eerste half jaar van 1955 2301 onherroepelpke ver oordelingen uitgesproken wegens het rü- den onder zodanige invloed van alcohol houdende drank, dat het voertuig niet meer naar behoren kon worden bestuurd Van deze 2301 gevallen betrof 20.7 procent of 477 gevallen motorrijtuig- bestuurders. In 198 gevallen werden bromfietsers veroordeeld, terwijl de fietsers voor 70.5 procent (1622) van het aantal gevallen aansprakelijk zün. Dit komt er dus, volgens de KNAC op neer, dat bijna 80 procent of 4/5 deel van de alcohol-verkeersmisdrijven op rekening van het langzame verkeer ko men. In het staatsblad is een K. B. ver schenen betreffende de onverenigbaar heid van het lidmaatschap van de So ciaal-Economische Raad met enige an dere werkzaamheden. ZONDAG lti oktober: 20e zondag na Pink steren, eigen mis; 2 geb, H. Hedwig 3 geb. A cunctis; Credo; pref. van de H Drieeenheid; groen. Utrecht, Den Bosch en Boermond: Kerkwij dingsfeest' Mis Terribilis; 2 geb. van de zondag; 3 «b (in stille missen) H. Hedwig; Credo: pref van de H. Drieëenheid; laatste evana' van de zondag; wit. MAANDAG: H. Margaretha Maria Alaco- que, maagd; eigen mis; (Utrecht Den Bosch, Roermond; 2 geb. oct. kerkwiidina en Credo); wit. DINSDAG; H. Lucas, evangelist; eigen mis- Credo; pref. van de apostelen; rood' WOENSDAG; H. Petrus van Alcantara belijder; eigen mis; (Utrecht, Den Bosdh en Roermond: 2 geb. octaaf kerkwiidine en Credo); wit. DONDERDAG: H. Joannes Cantius belii- der; eigen mis; (Utrecht, Den Bosch en Roermond: 2 geb. octaaf kerkwiidine en Credo); wit. s VRIJDAG: H. Hilarion, abt; mis Os justi- 2 geb. H.H. Ursula en gezellen; 3 geb A cunctis: wit. Haarlem: H.H gebroe ders Ewald, martelaren; 2 geb. H. Hila rion; 3 geb. H.H. Ursula en gez.; rood. Utrecht, Den Bosch en Roermond: Mis van 20e zondag na Pinksteren; 2 geb Kerkwijding; 3 geb. H. Hilarion; 4 geb H.H Ursula en gezellen; geen Credo; ge wone pref.; groen. Ofwel voor Utrecht Den Bosch en Roermond: Mis van Kerk wijding. ZATERDAG: O. L. Vr. op zaterdag; eigen mis; 2 geb. H. Geest; 3 geb. voor Kerk of Paus; wit. Utrecht, Den Bosch en Roer mond: Mis van Kerkwijding; 2 geb. Con cede; 3 geb. voor Kerk of Paus: Credo- wit. ZONDAG 23 oktober: 21e zondag na Pink steren; eigen mis; 2 geb. A cunctis; 3 geb. tot Voortplanting van het Geloof; (Utrecht, Den Bosch, Roermond: 2 geb. oct. kerkwijding 3 geb. tot voort planting van het geloof): Credo: pref. van de H. Drieëenheid; groen. Ofwel: Votiefmis tot voortplanting van het ge loof; 2 geb. 21e zondag na Pinksteren; 3 geb. A cunctis; (Utrecht, Den Bosch en Roermond: 3 geb. oct. kerkwijding); Credo; pref. van de H. Drieëenheid; laatste evang. van de zondag; paars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7