Uitbreiding cokes fabriek nadert voltooiing Schouwspel als op Prinsjesdag Koningin onthult monument te W illemstad Reeds in december 1955 begin IJtunnelbouw Nieuwe „Willem Barendsz' op eerste reis vertrokken Dulles zal met Molotov situatie in Midden-Oosten bespreken Begin november vergrote gaslevering aan Amsterdam Chefarine.4 €ric de Ti/horman, D.D.D. Aubade van 7.500 kinderen Damwand onder water in IJ-bodem Twee journalisten aan boord voor bromfietstocht door Afrika KRUISWOORDRAADSEL M 11 l Conferentie Genève West-Berlijn vier dagen hoofdstad vrn Bondsrepubliek Gecombineerde werking... beter en krachtiger WOENSDAG 19 OKTOBER 1955 PAGINA - GROOT WERK OP HOOGOVENS Feest op Curasao Nieuwe blushelling en cokeszeverij Sloopwerkzaamheden Het katholiek onderwijs in Bloemendaal Leerlingental in verhouding iets teruggelopen Tentoonstelling van hout en demonstraties van houtbewerking „Het Witte Paard" Veehouder veroordeeld wegens dieren mishandeling FEEST VOOR JUBILARISSEN VAN P.E.N. F ai 1 li s s em enten Laat Peking Japanse oorlogsmisdadigers vrij? 3 THREE LIONS VIRGINIA 75ct 20 stuks Nieuwe spanningen tus sen Karatsji en Kaboel t— 7 Oiplossdng kruiswoordiraadsel van dinsdlag Mogelijk dichter bij Duitse hereniging De uitbreiding cokesfabriek 1955, het grote project dat het „gezicht" van het oudste deel van het Hoogoven bedrijf grondig heeft veranderd, zal een feit geworden zijn, wanneer begin novem ber officieel een aanvang is gemaakt met de vergrote gaslevering aan Am sterdam. Geleidelijk zijn de afgelopen maand de laatste stukjes van de grote leg plaat in elkaar gepast, zoals Samen het noemt, om een goed sluitend ge heel te krjjgen. De wagonklipper langs de Nieuwe Tuinderslaan kon 19 september in wer king worden gesteld; dagelijks worden hier nu ongeveer 15 wagons kolen ge lost, die via banden naar de kolenop- slag of direct in de richting cokesovens zullen reizen. Binnenkort zal de wagonklipper ook dienst gaan doen voor het lossen van cokes, die nog van buiten wordt aange voerd. De transportbanden zullen deze cokes in onderlossers brengen, die voor de vulling van de hoogovenbunkers kunnen zorgen. De nieuwe bunkers in de mengerij en de 40 meter hoge kolentoren werden 17 oktober gelijktijdig in gebruik geno men; De oude kolentoren blijft ook nog dienst doen voor de vulling van batterij twee en als reserve voor het geval de nieuwe toren verstek mocht laten gaan. De bouwactiviteit op Hoogovens duurt ook verder onverminderd vQort. We le zen daaromtrent in Samen voorts nog het volgende: In batterij V, waarvan op 15 septem ber de eerste ovenkamers werden ge vuld, worden op het ogenblik al onge veer 420 ton kolen per dag in cokes om gezet. De gaartijd die eerst 30 uur be droeg, om de ovens ,,op gang" te laten komen, is nu teruggebracht tot 24 uur en zal over een maand 20 uur zijn geworden. 23 september is een begin gemaakt met het opstoken van batterij VI. Na dat ook hier in een periode van negen weken het vuurvaste metselwerk gelei delijk op temperatuur is gebracht, zul len op 24 november de eerste kamers van deze laatste batterij kunnen wor den gevuld. Direct aan de westkant Advertentie Een van de belangrijke ontdekkingen is, dat bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij- 1 londer weldadig effect hebben. Ofschoon tie de werking van elk middel afzonderlijk urn 8 'be|cen£/ waSt bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden ver~ wacht. De vier middelen verenigd in C/ie- farine „4". - elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook danwanneer andere middelen talen en doen werkelijk wonderen I TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLEI TEN 65 et (Vervolg van pagina 1) De tocht van het Koninklijk Paar naar het Statengebouw deed denken aan de zo befaamde ceremonie van Prinsjes dag in Den Haag. Om half drie reden Vorstin en Prins, gezeten in de crème kleurige calèche, van het Gouverne mentsplein weg via de anders zo drukke Breedestraat naar het Wilhelminaplein, waaraan het stadhuis gelegen en waarin de Staten hun vergaderzaal hebben. De klokken van Curagao beierden, de sa- luutbatterij aan de wal gaf minuutscho- ten af en dit alles werd overstemd door de toeschouwers langs de kant van de weg, die juichend en zwaaiend het Ko ninklijk Paar groetten. De mariniers hadden de erewacht be trokken bij het Statengebouw. Bij de erewacht was een vaandelwacht inge deeld. Koningin en Prins groetten het vaandel en dan bestegen zij de brede trap; op het bordes stond een ontvangst commissie onder leiding van vice-voor- zitter J. Isa ter verwelkoming en ont vangst gereed. Enkele ogenblikken on derhielden Koningin en Prins zich met de Antilliaanse politici. Daarna begaf het gezelschap zich in plechtige optocht naar de Statenzaal. Na de redevoeringen stegen Koningin en Prins weer in de calèche en ging het terug naar het gouvernementshuis langs een iets andere route dan op de heen weg. Na een korte rustperiode kwamen H. M. en Z. K. H. weer naar buiten voor een korte rondrit door het stads district. Het leek wel of de gehele be volking van Curacao hier was samenge stroomd. Even werd er voor de Cura- gaose sportclub en bij het standbeeld van Simon Bolivar halt gehouden; dan ging het verder over de Wilhelmina- brug, de Handelskade en de schipbrug de Emmabrug naar Otrabanda. Overal vlaggen en versieringen, overal juichende mensen. In Otrabanda bezocht H. M. de Koningin het r.-k. St. Elisabeths gasthuis. De avond begon reeds te val len, toen H. M. en Z. K. H. na deze ver moeiende tocht het paleis weer binnen gingen voor een korte rust. Om half acht was ten gouvernements huize een officieel diner waaraan mede aanzaten de^eden van de raad van mi nisters, de gezaghebber van Curagao en de chef van het kabinet van de gouver neur van de Nederlandse Antillen. Hierna begaven Koningin en Prins zich naar het Rifstadion voor het bij wonen van een feestelijke betoging en een groots défilé. van de oude kolentoren bevindt zich de oudste batterij, (batterij 1) van de cokesovens, die in 1922-'23 werd ge bouwd en die nu na ruim dertig jaar dienst wegens veroudering buiten wer king zal worden gesteld en opgevuld met puin, teneinde de stevigheid van de batterij zoveel mogelijk te bewaren. De oude batterij I zal in de toekomst alleen nog als rijbaan voor de vulwa- gen, die batterij II moet bedienen, dienst doen. Het is wel aardig te weten, dat de Brusselse firma Coppée, die de oudste batterij heeft gebouwd, ook weer het ontwerp voor de twee nieuwste bat terijen heeft gemaakt. De nieuwe blushelling en de nieuwe cokeszeverij zijn op 7 oktober defini tief in gebruik genomen. Omstreeks de helft van de maand zal de oude zeverij worden afgebroken, waarna een ver binding zal worden gemaakt tussen de nieuwe zeverij en de bestaande blus helling, die evenals de bestaande blus- toren dienst zal blijven doen. Omstreeks half oktober zal voor het eerst ook cokes onder de nieuwe blustoren wor den geblust. Nadat de gastransportleiding naar Amsterdam op 19 en 20 september was ontlucht, en op 21 september onder druk gebracht, werd op 22 september voor het éérst door deze leiding gas naar Amsterdam geperst. Men is be gonnen met een hoeveelheid van 60.000 m3 gas, die inmiddels al is op gevoerd tot ca. 100.000 m3 per dag, ter wijl nog ca. 30.000 m3 door de oude lei ding wordt geleverd. Nadat de nieuwe koeltoren bij het gebouw van de kalksteenoplossing van Mekog op 22 september in gebruik werd gesteld, werd maandag 26 september begonnen met het slopen van het oude gradeerwerk, waarbij bleek dat de gro te voorraad hout wel oud, maar nog niet der dagen zat was. Er moest heel wat kracht worden ontketend om de meer dan 25 jaar oude koelinstallatie tegen de grond te krijgen. Verschillen de personeelsleden, die er hun 25-jarig jubileum al een tijdje op hebben zitten, zijn af en toe even een kijkje gaan ne men bij het slopen van de installatie, die zo nauw verbonden is geweest met gebouw I. Oude herinneringen zijn op gehaald uit een romantisch verleden, toen daar in de buurt de aardbeien en frambozen nog welig groeiden en ieder een nog iedereen kende op het bedrijf. Maar al is elke herinnering met wee moed gekruid, de toekomst met zijn nieuwe mogelijkheden vraagt* de aan dacht. Zo ook hier; waar eens het oude gradeerwerk stond, zal weldra de nieu we zuurstoffabriek verrijzen. Goede herinneringen uit het verleden en goe de verwachtingen voor de toekomst. In de tweede helft van oktober hoopt men de uitbreiding van het blikmaga- zijh en de sorteerhal van Breedband in gebruik te kunnen nemen. Door deze vergroting heeft het blikmagazijn er 40 meter en de sorteerhal er 24 meter in oostelijke richting bijgekregen. Uit de viermaandelijkse door de schoolhoofden verstrekte opgaven van het aantal leerlingen op de scholen voor lager onderwijs in de gemeente Bloe mendaal blijkt, dat op vrijwel alle zes tien scholen voor g.l.o. en de drie scho len voor u.l.o. het aantal leerlingen de laatste jaren nog steeds stijgende is. De zeven scholen voor r.-k. lager onder wijs hebben hierin eveneens hun aan deel gehad. Dit kan het beste worden vergeleken met de leerlingentellingen van 1953, 1954 en 1955. In 1953 werd het aantal r.-k. scholen in Bloemendaal namelijk uitgebreid tot zeven door de stichting van de St.-Jozefschool op het terrein van de Bispinckstichting. De telling in de maand september geeft de toestand het beste weer, omdat toen het nieuwe schooljaar juist was be gonnen. In 1953 waren er 1479 leer lingen op de zeven r.-k. scholen voor gewoon lager onderwijs tezamen; in 1954 waren dit er 1547 (een stijging van 68) en bij de telling in september van dit jaar al 1638, dus een stijging van 91 leerlingen vergeleken bij het vorige jaar. Het aantal r.-k. leerlingen is 34,382% van het totaal leerlingenaantal van 4764. In 1954 was dit percentage nagenoeg gelijk, namelijk 34, 385% bij 1547 r.-k. leerlingen op een totaal van 4499. Tussen 16 september 1954 en 1955 steeg het totaal leerlingenaantal op alle Bloemendaalse scholen tezamen met 265, d.i. 5,89%. De groei van het aantal katholieke leerlingen steekt hier dus niet gunstig bij af. Het aantal leerlingen op de scholen met r.-k. lager onderwijs is in onder staand staatje nader uitgewerkt. Er blijkt uit, dat de St.-Theresia- school het verlies van vijfentwintig precies heeft teruggewonnen. Alleen op de Sint-Adelbertusschool is er een ge ringe teruggang in het leerlingenaantal van de laatste twee jaren. Daarentegen staat evenwel een grote bloei van de twee jaar oude Bloemendaalse Sint- Jozefschool. 46. Eric kan zijn opwinding nauwelijks bedwingen. Een snelle blik op Saran overtuigt hem, dat deze voorlopig nog wel buiten bewustzijn blijft. Dan laat hij zich op goed geluk in de diepte zakken en het eerste wat hij doet, zodra hij grond voelt, is kijken of het luik ook weer dicht kan. Aan de flarden van het verteerde touw ziet hij, hoe het stenen luik oor spronkelijk aan een contra-gewicht bevestigd was om te voorkomen, dat het luik met geweld naar binnen sloeg, zoals nu gebeurde. Met een beetje krachtsinspanning zal het echter wel lukken de stenen plaat weer in zijn oorspronkelijke stand terug te brengen en hierna dringt Eric de grafheuvel binnen. Een lange, verzakte trap voert hem de duisternis in. Slechts het luik boven verspreidt enig licht en als zijn ogen aan de schemering gewend zijn, bemerkt hij dat hij zich in een grote onderaardse zaal bevindt. Onwil lekeurig huivert hij even, als hij de monsterlijke gebeeldhouwde koppen ziet, die hem met holle ogen vanuit de donkerte aanstaren. Hier en daar liggen de resten van ontzaglijke beelden. Het is voor de Noorman alsof hij in een andere wereld is aangeland. Diep onder de indruk gaat hij voorzich tig verder en onderscheidt dan met moeite in de tegenover liggende muur uitgehakte beelden van gebaarde krijgers in door vurige paarden getrok ken strijdwagens. „Strijdwagens", mompelt hij, en de gedachte, dat de tegenwoordige bewoners van dit land ook nog strijdwagens gebruiken, stelt hem wel enigszins gerust. Wat hem echter het meest bezig houdt, is de kolossale deur, die, half verborgen achter gebroken pilaren, hem het voortgaan belet. Wat is er achter die poort? Plotseling wordt hij uit zijn gedachten opgeschrikt door een verwijderd geblaf. Dat is Wolf, begrijpt hij, en het betekent, dat er onraad is. School Meisjesschool O'veen Jongensschool O'veen Parochieschool V'zang St.-Theresiaschool Parochieschool A'hout St.-Adelb.sch., Bl'daal St.-Jozefschool, Bl'daal leerlingen op 16/9/53 16/9/55 247 254 293 242 225 273 131 68 322 276 225 274 117 170 1479 1638 Gisteren Is in studio Lohr, Zand- voortselaan 69 te Heemstede, een ten toonstelling geopend van hout en hout bewerking. Naast de tentoonstelling, die de gehele dag te bezichtigen is, worden demonstraties gegeven van hetgeen er al zo van hout te maken is. De dagen en uren van de demon straties zijn als volgt: 19 oktober van 4-6 en van 7.30 tot 9 uur; zaterdag 22 oktober van 3-5 uur; maan dag 24 oktober van 4-6 en van 7.30 tot 9 uur; 26 oktober van 4-6 en van 7.30 tot 9 uur. Advertentie zuiver ©n ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De euk bedaart, de ziekte- :iemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Vooral de kinderen van Curagao kre gen op deze tweede dag van hei bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan Curagao de kans met hun virst— kennis te maken. Omstreeks half negen waren er 7500 verzameld in het fort Amsterdam, het centrum van de regering. Zij brachten onder leiding van frater Fidelius Koningin en Prins, in gezelschap van de gouverneur en mevrouw Struycken en leden van de hofhouding een aubade. Vijf en zeventig honderd kleine zwarte, bruine, blanke en gele snoetjes met grote verwonderde ogen, allen gestoken in het beste jurkje of het eerste echte pak, vaak met een grote oranje sjerp om, vol nieuwsgierigheid in rad gefluis terd Papiamento elkaar op iets dat hun aandacht trok attent makend, zo is het beeld dat de Koningin moet hebben ge kregen. Een dan opeens weerkaatsen de muren van het oude fort, waarin zich al zoveel wat voor de historie van Cu ragao belangrijk is heeft afgespeeld, van het geluid, dat deze 7500 jonge kelen kunnen produceren. Liedjes in het Nederlands en in het Papiaments en natuurlijk ook het Wil helmus klonken. Aan het slot kwam een groepje naar voren om een rondedans te maken. De Koningin kwam naar be neden en toen zij hoorde, dat het liedje ook haar in het spel betrok aarzelde zij niet en trad in de kring om mee te doen, precies zoals zij dat ook wel heeft gedaan in Nederland, als zij een van de prinsesjes van school haalde en er ook juist een spel werd gespeeld. Onthulling monument Koningin en Prins reden vervolgens naar de rotonde aan het einde van de Nieuwe Havenweg, waar in de laatste weken hard is gewerkt aan het Autono- mie-monument, door het bestuur van Curagao hier opgericht als blijvende herinnering aan het verwerven van de autonomie. „Steunend op eigen kracht, doch met de wil met elkander samen te wer ken" is de spreuk, die rond de basis van het monument is aangebracht. Het was een moeilijke opgave, die architect J. Fresco moest uitvoeren; het begrip autonomie tastbaar te maken. Hij deed het door de zes Antilliaanse eilanden voor te stellen als jonge vogels, die uit het nest opvliegen en verbond deze vogels onderling en met de basis door rechte lijnen, de samenwerking voor stellende. De gezaghebber van Curagao. de heer M. P. Gorsira, hield een korte toe spraak waarin hij o.a, het volgende zei: ,,U staat aan de voet van het sym bool van de verkregen zelfstandigheid en van de wijze, waarop het Koninklijk woord kan en moet worden ingelost. Het gedenkteken staat aan het eind van de weg, waarvan het beginpunt was de Koninklijke belofte. Hiervoor is grote dankbaarheid. De wijze, waarop de be lofte is ingelost, laat geen twijfel over de zuiverheid van de bedoelingen: spon taneïteit en werkelijke wil om de uitge stippelde weg in zo kort mogelijke tijd te bewandelen. De zelfstandigheid is thans een feit. De opgegroeide vogels verlaten op ei gen kracht het nest. Dit zal geen ver vreemding met zich brengen. Waartoe dit bijeenhouden? Voor ons Antillianen is dit zeer zinvol en redevol. Al lopen wij niet meer aan de hand, weik een verrijking van onze mogelijkheden wordt niet geboden door het behoren tot een groter geheel. Welk een ge ruststelling een oudere, liefdevolle broer nabij te weten. Voor Nederland ver wijdt het blijvend contact de horizon, verlevendigt de geest. Moge de nieu we structuur van het Koninkrijk leiden tot een nog hechtere onderlinge band, de wil elkander bij te staan." Hierna verrichtte H.M. de onthulling van het monument. Nadat zij enkele ogenblikken het bouwwerk had bezich tigd en enkele woorden met de gezag hebber had gewisseld klonk het Wil helmus en trad de commandant der marine-eenheden in de Nederlandse An tillen, commandeur H. Bos op de Konin gin en Prins toe om hen te begelei den naar het podium dat was opge richt langs de Nieuwe Havenweg, waar langs eenheden der mariniers van het farnizoen van Curagao, eenheden van e matrozen der marinebasis en de be manning van het wachtschip „Willem van der Zaan" en van de „De Ruy- ter" defileerde. Na het défilé, dat ongeveer een kwartier duurde, vertrok de Koningin naar het Stuyvesant-college en begaf Prins Bernhard zich naar Piscadera om de eerste-steenlegging van het maritiem biologisch instituut te ver richten. Uitslagen onderlinge competitie: v. Rijnsoever-v.d. Spek 10, v.d. Velde- Hopman Abi, v. Emmerik-Huyboom afgebr. v. d. Veide-v. d. Spek 'A-bi, de LangeCornelissen 01, Haverkort- Bleekemolen Abi, Banken-de Lange 10, v. d. Stoop-Komen afgebd., v. d. 'Berg-Huneker 10, Hendriks- Holt- kamp 10, Goedemans-Baas y,bi. De Amsterdamse rechtbank heeft een 42-jarige veehouder uit Ouder-Amstel wegens dierenmishandeling veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Op 3 mei j.l. had hij twee koeien, die pas hadden ge kalfd, van zes uur 's morgens tot half twaalf 's avonds niet gemolken. Gisteravond en vanavond werden in het Haarlemse Concertgebouw de genen, die 25 jaar in dienst zijn van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland of 40 jaar in dienst zijn van de electriciteitsvoorziening van Noord-Holland gehuldigd. Aan het zeer gevarieerde programma werken bekende artisten mede alsook het PEN- mannenkoor onder leiding van de heer J. Nibbering. Evenals gisteravond zal de directeur van het PEN, ir J. den Boesterd, vanavond een korte rede hou den. Ook de voorzitter van de jubi leumcommissie, de heer L. Kroon, zal een woordje zeggen. De veertigjarigen zijn de heren G. Berghuis, R. R. de Bie, P. C. Bitter, C. Dekker, F. Heijsman, P. J. v. d. Klinkenberg, C. J. de Koeyer, G. Ruitenbeek, F. W. J. Straakenbroek, J. F. Tolle, C. Visser, L. Volkering, G. van Wessel en H. Zwankhuizen. De zilveren jubilarissen zijn drie en vijftig in getal. Gisteren was het veertig jaar geleden dat de heer J. F. Tolle, in dienst trad van de Provinciale elektriciteittsvoor- ziening in Noord-Holland, nu het P.E.N., waarbij de heer Tolle als technisch ambtenaar C. werkzaam is in zijn woonplaats Schagen. Int de morgen uren werd de heer Tolle door de di rectie van het P.E.N., op het hoofd kantoor aan de Ignatius Bispincklaan te Bloemendaal ontvangen. De directeur, ir. J. den Boesterd, sprak de jubilaris hartelijk toe, en overhandigde hem na- namens de directie een gratificatie en namens het provinciaal bestuur een bloemstuk. Hierna werd de heer Tolle gehuldigd door de heer G. E. Noord hof van het P-E.N.-jubileumfonds, die de jubilaris eveneens een geschenk aan bood. Bij beschikking van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem van 18 oktober 1955 is het verzoek van G. P. Handgraaf, lood- en zinkwerker, wo nende te Santpoort, gem. Velsen, Bre- deroodseweg 47, om hem surséance van betaling te verlenen, afgewezen en is voornoemde G. P. Handgraaf ver klaard in staat van faillissement, met benoeming van mr. B. J. Lambers, ad vocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Rechter-Commissaris mr. N. Relling Brouwer. Wegens gebrek aan actief werd dins dag 18 oktober 1955 opgeheven het faillissement van H. Oosterbroek, op haler van oud papier te Haarlem, J. Craandijkstraat 30. Rechter-Commissa ris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haar- len en het faillissement van: A. Eigen huis,. transportarbeider, wonende te Aalsmeer, Zwarteweg 79. Rechter-Com. mlssaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. A. J. Fibbe, advocaat en procu reur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdeiingslijst is 16 oktober 1955 geëindigd het faillissement van: T. C, Sporre, bouwvakarbeider. Ooie vaarstraat 78 te Zaandam. Rechter-Com missaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdeiingslijst is 18 oktober 1955 geëindigd het faillissement van H. Wals, destijds zaakdrijvende onder de naam „Wals Rijwiel Engros", wonen de te Haarlem, Weteringstraat 7. Rech ter-Commissaris mr. H. J. M. Cockart. Curator mr. J. v. d. Hoeven, advocaat en procureur te Haarlem. Communistisch China zal voor het einde van dit jaar zieke, oude of tot korte gevangenisstraffen veroordeelde Japanse oorlogsmisdadigers op vrije voeten stellen, aldus heeft een Japans parlementslid bij aankomst uit commu nistisch China te Hongkong medege deeld. Het parlementslid, Takeo Jamaoto, zeide, dat Mao Tse Toeng hem dit onlangs te Peking heeft medegedeeld. (Reuter) Advertentie De voorbereidingen voor de bouw van de IJ-tunnel te Amsterdam verlopen thans in zulk een vlot tempo, dat reeds eerder dan aanvankelijk was voorzien, met de daadwerkelijke bouw een aan vang zal kunnen worden gemaakt. Reeds ln december van dit jaar zullen werk zaamheden aanvangen, die o.m. inhou den het slaan van een grote damwand in de IJ-bodem onder water ter- be scherming van de kop van de Handels kade en de afbouwkade van de Amster damse Droogdok Maatschappij, welke kades op vrjj slappe bodem zijn ge bouwd. Anders zou te vrezen zijn dat ernstige verzakkingen zich bij de tun nelbouw zouden voordoen. Voorts zal een aanvang worden gemaakt met het graven van de enorme bouwput, die noodzakelijk zal zijn voor het ondergra ven van de spoorbaan Amsterdam- Amersfoort ter hoogte van de Ooster- djjkssluis. De Piet Helnkade, waar zich het eta blissement van de Hollandse Stoomboot Mij. bevindt, zal voor de duur van de tunnelbouw onbereikbaar zijn. Het ge hele complex aan de kade wordt inge richt voor tunnelwerktérrein. Teneinde een nieuwe verbinding tot stand te brengen met het verdere havengebied momeneel gaat de toegangsweg juist over het toekomstige werkterrein wordt voor de duur van de tunnelbouw een hulpweg aangelegd langs het zui delijk deel van de spoorbaan vla de viaduct bjj de Marinierswerf. Binnenkort wordt ook een begin ge maakt met het opruimen van de noor delijke steigers van het Valkenwegveer in verband met de grote damwandcon- structie bij de A.D.M. Het derde pont- veer, dat ook zal dienen ter vervanging van het Valkenwegveer, komt in sep tember 1956 gereed. Dit deelde de wethouder van Pu blieke Werken van Amsterdam, mr. G. van 't Huil, Dinsdagmiddag mede tij dens een lunch van de Notariële Ver eniging. In de toespraak van de wet houder passeerden zeer vele plannen en reeds uitgevoerde projecten in de hoofdstad de revue. De omvangrijke opsomming gaf de wethouder wel enige reden om te gewagen van een enorme krachtsinspanning, die geen reden geeft tot de kritiek, die nogal eens op de hoofdstad wordt geuit. De Pakistaanse regering heeft gis teren bekendgemaakt, dat zij haar am bassadeur in Afghanistan terugroept omdat de Afghaanse regering maan dag haar ambassadeur te Karatsji naar Kaboel heeft ontboden. Nadat de twee landen enige tijd ge leden hun geschil over aanvallen op gebouwen van Pakistaanse vertegen woordigers in Afghanistan hadden bij gelegd, zijn de betrekkingen later weer verslechterd doordat Pakistan zijn plan tot vorming van één Westpakis- taanse provincie doorzet. (Reuter) De opsomming vond echter een pes simistisch besluit in zijn overzicht van de situatie in de bouwwereld. Momen teel verliest Amsterdam als gevolg van emigratie 80 bouwvakarbeiders per jaar. Bovendien treedt een „vergrijzing" in dit beroep op, die alle betrokkenen met grote zorg vervult, ln 1930 was in Am sterdam slechts 13 pet. van de arbei ders in de bouwvakken boven de 50 jaar. In 1950 was dit percentage geste gen tot 28 pet. Thans, vijf jaar later, is het reeds 35 pet. Men beraadt zich op middelen, om de bouwvakken weer aantrekkelijk te. maken. Amsterdam zit nu echter voor de nioeilijkheid, dat 'wan haar investeringsschema van 150 T- 7~ 7~ n A '1 tc V tl *V tf Horizontaal; 1. aziatisch schiereiland; 5. nootje; 8. gracieus; 11. oosterse jon gensnaam; 14. metaal; 15. wondvocht; 16. opening; 20. zelfzucht; 24. prik; 25. lijst. Verticaal; 2. zangnoot; 3. schoenma kerswerktuig; 4. als eerder (afk.); 5. familielid; 6. zijrivier v. d. Donau; 7. deel v. d. bijbel; 9. bitter vocht; 10. bijl; 11. woede; 12. beetje; 13. behoef tig; 17. vriend (Fr.); 18. leeftijd (Eng.); 19. familielid; 20. water in Friesland; 21. in orde; 22. heilige (afk.); 23. getij. Horizontaal: 1. stamelen; 2. telex, - koe; 3. arm, - perplex; 4. praler, - a.m.; 5. handdoek, - zo; 6. ischias; 7. raket, - hu, - te; 8. Sp., - listig; 9. tasten, - sage; 10. roe, - eb, - lijn; 11. stuntelig. Verticaal: 1. Staphorst; 2. terra, - apart; 3. almanak, - sou; 4. me, - L.D., Elten; 5. expeditie; 6. Eros, - snee; 7. eer, - echt, - B.L.; 8. pakhuis; 9. K.L.M., - galg; 10. boe, - zat, - gij; 11. exposeren. miljoen per jaar, dat beslist noodzake lijk is om de allernoodzakelijkste voor- Herringen te' èerwezerllijkèh, slechts voor 50 pet. kan worden uitgevoerd. Dinsdag om circa negen uur heeft de „Willem Barendsz", het nieuwe fa- briekssehip van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart, de thuis haven Amsterdam verlaten en is begon nen aan zijn eerste trip naar bet Zuidpoolgebied. Eerst wordt koers ge zet naar Curagao, waar olie gebunkerd wordt, daarna gaat de reis naar Kaap stad, waar m enin de tweede helft van November hoopt te arriveren. Eind November vertrekt het 26.830 brt. metende schip naar de zuidelijxe wateren en dan wordt de jacht geopend op potvissen. Het officiële vangst seizoen begint op 7 januari a.s., wan neer de jacht op „vinwalvissen" kan worden begonnen. Van 1 februari af mo gen de z.g. blauwe walvissen worden gevangen. Evenals het vorige jaar is de totale hoeveelheid, die door de gezamen lijke expedities mag worden gevangen, vastgesteld op 15.500 blauwe walvis eenheden. De oude „Willem Barendz" die tegenwoordig de naam „Bloemen daal" draagt, is reeds Zaterdag naar Curagao vertrokken. Dit schip zal dienst doen als transporttanker. Aan boord van de „Willem Barendsz" bevinden zich twee jonge Nederland se journalisten. Hans Verschoor en Piet Kort. Zij gaan in Kaapstad van boord en beginnen dan een reportagereis door geheel Afrika. De route, die loopt van Kaapstad naar Den Haag, zal met bromfietsen worden afgelegd. De afstand bedraagt ongeveer 17.000 km. De reis gaat door de Unie van Zuid-Afrika. de Centraal Afrikaanse Federatie, Tanga nyika, Kenya, de Anglo-Egyptische Soedan, Egypte, Libyë, Tunesië en het vaste land van Europa. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, ver wacht, dat zijn ambtgenoten van Rus land, Engeland en Frankrijk en hij zelf tijdens de conferentie, die volgende week donderdag in Genève begint, eni ge vorderingen zullen maken ten aan zien van de punten, die door de vier re geringsleiders naar hen zijn verwezen: de eenwording van Duitsland en de vei ligheid van Europa, de ontwapening en het contact tussen oost en west. Een accoord over de hereniging van Duits land zal de conferentie naar het oor deel van Dulles niet opleveren, maar wel acht hij de kans op „aanzienlijke vooruitgang" aanwezig. Dulles, die^zijn verklaringen aflegde op zijn wekelijkse persconferentie in Washington, kondig de aan, dat hij in Genève de toestand in het Midden-Oosten, zoals die is ge worden na het besluit van Egypte om Tsjechoslowaakse wapens te kopen, zal bespreken met zijn Russische ambtge noot Molotov. Als Molotov met wil, dat dit punt op de agenda komt, zal Dulles er met hem in privé-gesprekken over praten. In New Fork, ten tijde van de opening van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, heeft Dulles zijn Russische collega er tweemaal op ge wezen, dat de wapenleveranties niet bijdragen tot een vermindering van de spanning in het Midden-Oosten. Dulles zei, dat het overigens erg moei lijk is de waarde en de betekenis te schatten van de tweedehands wapens, die Tsjechoslowakjje naar Egypte zal zenden. Over de Israëlische verklaringen, dat Amerika op grond van een in 1950 ge sloten overeenkomst verplicht zou zijn Israël evenveel wapens te verschaffen als Egypte uit Tsjechoslowakije be trekt, zei de Amerikaanse minister, dat hij een dergelijke interpretatie van het betreffende verdrag niet onderschrijft. Dulles zei, dat president Eisenhower en hij zelf niet ontnuchterd waren door hetgeen na de conferentie van de vier regeringsleiders in Genève is voorge vallen, en wel, omdat zij hun verwach tingen niet hadden opgeschroefd. De bezoeken van Amerikanen aan de Sovjet-Unie en van Russen aan Ameri ka hadden volgens de minister een goe de invloed gehad. Een uitzondering wil de hjj maken voor de emotionele reac ties van sommige Amerikaanse bevol kingsgroepen tijdens het bezoek van een groep Russische landbouwdeskundigen onder leiding van de thans tot minister van landbouw benoemde Matskevitsj. Dulles deelde mee, dat hij aan de Indische reizende ambassadeur, Krishna Menon, heeft laten weten, dat volgens hem de tijd nog niet rijp is voor overleg op hoger mveau tus sen de Verenigde Staten en commu nistisch China. Eerst moet het resul taat worden afgewacht van de be sprekingen tussen de beide ambas sadeurs in Genève. John Foster Dulles vertrekt vrijdag naar Europa. Zaterdag zal hij op uit nodiging van de Italiaanse premier, Segni, een bezoek aan Rome brengen. United Press verneemt, dat Segni Dul les wil verzoeken er bij de V.N. op aan te drii-gen Italië tot het lidmaatschap toe te laten. Zondag gaat Dulles i-aar Parijs, waar hij de beide volgende dagen met de ge allieerde werkgroep en woensdag met de ministers van buitenlandse zaken van de N.A.T.O.-landen zal confereren. Een broer van de minister, Allan Dul les, die hoofd is van de Amerikaanse in lichtingendienst, is er, samen met ad miraal Radford en generaal Gruenther, door de Pravda van beschuldigd, dat hij door zijn uitlatingen de „geest van Genève" dreigt te verstoren. (A.F.P. - Reuter - U.P.) West-Berlijn is gisteren tijdelijk de hoofdstad van West-Duitsland gewor den door een bijeenkomst van de vol tallige Bondsdag in de gebouwen van de technische hogeschool en ln de ver* gaderzalen van enkele hotels. Zestie permanente parlementaire commissie hielden er hun geregelde bijeenkom sten en tegelijkertijd zijn ook de j» lementaire fracties van alle party in West-Berlijn samengekomen om nm* solidariteit met die stad te bewijzen. Het hoogtepunt van de Berlijnse.. ting van de Bondsdag, die vrijaas wordt besloten, zal worden gev0""r door een regeringsverklaring over ec nomische en fiscale maatregelen^ een loon- en prijsspiraal te voorkome De regeringsverklaring zal woensaaB worden uitgesproken door de minis van economische zaken, professor d wig Erhard, in verband met de ziei" van bondskanselier Adenauer. terse De Sovjet-Unie heeft de „jY® «fes- Grote Drie", in antwoord op een telijke nota van 4 dezer, de verzekering gegeven dat net toezicht op het m taire verkeer tussen West-Duitsland West-Berlijn bij haar blgft berusten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2