Haarlemse K.A.B. maakt zich gereed voor de tweede ronde Louis Beumer met 300 nieuwe leden naar huis gestuurd TAXI 18000 Generaal A. T. C. Opsomer neemt afscheid „Diogé" brengt uitvoering van „De Circusprinses „Sint Adel bert" opent seizoen TENTOONSTELLING BIJ FELISON Matthieu Wiegman: kracht, vasthoudendheid en vernieuwing Grondwaterlast in nieuwe woningen van een deel van de J. Hamelinkstraat Verfraaiing van Haarlems pleinen Politie moet tijdens seizoen versterkt worden De K,A.B,-spiegel Aansmeren van de spouwmuren heeft geen succes gehad Vragen van Raadslid Hoe spelen de R.K. clubs? OP NAAR DE 400.000 Er is veel werk aan de winkel x P's v - - -v 11 l, S Levendige discussie avond 224 WONINGEN VOOR „DE1JIWIJK" AANBESTEED WYNAND FOCKINK/j|\ hééél oude jenever WOENSDAG 19 OKTOBER 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem VS zoals U die ook drinkt in ons proef lokaal in de Pijlsteeg te Amsterdam SUPERIOR met een sterkte van 40 f 8.75 per liter TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN mmSS Fietssturen in elkaar Meisje vloog water van Leidsevaart in B. en W. antwoorden op vragen van raadslid Strandschap Zandvoort Motorvletten en strandtelefoons Organische tinverbindingen Promotie te Utrecht Invalide voetganger door vrachtauto aangereden De afdeling Haarlem van de K.A.B. heeft gisteravond tijdens de kader bijeenkomst, die in de grote zaal van gebouw Sint-Bavo was belegd, de nationale propagandaleider van de K.A.B. Louis Beumer met driehonderd nieuwe leden naar Utrecht gestuurd. In dit prachtige resultaat, behaald in enkele maanden tijds, had de r.-k. bouwvakarbeidersbond Sint-Joseph het grootste aandeel: drie en vijftig nieuwe leden kon deze afdeling inschrijven. De heer B. A. de Groot, bij wie de leiding van de propaganda-actie in het Haarlemse berust, overhandigde Louis Beumer het lijstje met de drie honderd namen. Overigens moet het de kaderleden van de Haarlemse K.A.B. wel duidelijk geworden zijn, dat er nog heel wat werk aan de winkel is. Het streefgetal van 400.000 is nog niet bereikt, maar Huub Huysmans, voorzitter van de Nederlandse katholieke kleding- en textielarbeidersbond, en Louis Beumer hebben gisteravond de ruim driehonderd Haarlemse kaderleden voor de tweede ronde in de ring geroepen, want eind dit jaar moeten de nog res terende 20.000 zich achter het vaandel van de K.A.B. hebben geschaard. en verantwoordelijke taak, want het gaat om het handhaven van de christe lijke deugden van rechtvaardigheid en naastenliefde en uiteindelijk om de eeuwige gelukzaligheid van de arbei ders. Ook op het materiële terrein is er flink wat werk aan de winkel. De heer Huysmans besprak in dit verband het loonvraagstuk, waarover in de top van de verschillende arbeidersorganisaties verschil van mening bestaat. De K.A.B. is voorstandster van een vrije loonvor ming. Voorts is dsar dan nog het pro bleem van de verhoging der produkti- viteit.In K.A.B.-kringen is men ervan overtuigd, dat de opvoering van de pro- duktiviteit van belang is voor de Ne derlandse industrie, maar op welke wij ze en met welke middelen moet dit pro bleem worden opgelost? Vragen, die thans niet meer door één groep kun nen worden opgelost. De tijd, waarin zonder afgevaardigden van de arbeiders Nadat de bijeenkomst door de dioce saan voorzitter, de heer J. Kortink, was geopend, was het woord aan de voorzitter van de kleding- en textiel arbeidersbond Sint Lambertus, de heer Huysmans, die aan het begin van zijn inleiding in vogelvlucht de resultaten van het werk van de K.A.B. besprak. Dank zij de K.A.B. is er veel tot stand gekomen en onze voorouders, aldus de heer Huysmans, zullen in de pioniers tijd zeker geen zuiver beeld voor ogen hebben gehad van wat er allemaal ge daan moest worden. Wel hebben zij het woord van de paus verstaan om zich aaneen te sluiten teneinde lotsver betering van de arbeidersstand te be werkstelligen. Bij deze pogingen onder vonden zij aanvankelijk weinig begrip en medeleven, vaak ook in eigen kring. Maar zij hielden vol en met taaie vol harding en niet te blussen liefde heb ben deze pioniers het pad geëffend voor een betere toekomst voor de arbeider. Zij hebben bewerkt, dat de arbeiders op alle terreinen gingen meetellen, ter wijl zij door hun organisaties ervoor gezorgd hebben, dat het geloof behou den bleef. Het is daarom een dure plicht, zo ging de voorzitter van Sint-Lambertus ver der, dat de kaderleden en de propagan disten hun uiterste best blijven doen. Het heden en de toekomst hebben hun problemen, die zonder het middel van de organisatie niet opgelost kunnen wor den. Ook hier heeft de K.A.B. een grote Advertentie FHANS HALS: „De wraak van het mon ster", 14 jaar. Tijden: 7 en 9.15. Do. „Een vrouw in het spel", str. volw. LIDO: „Van je familie moet je 't heb ben" 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 8.15. MINERVAWO. 8.15„De afvallige", str. cSïiïi" do- 813Louisa", volw. d^ iAiïnT:,, -Battle Cry", ia J. Tij- ROXY: 9.15.' hen: 1.45, 4.15 Tiiden "P2rVnSeS7 Va" Nijl". str. volw. iijaen2.30, 7 en 9.15 u. -.Notorious" („Berucht") volw. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Woensdag 19 oktober Grote Kerk: Uitvoering door het Don Ko- zakkenkoor, 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelver. „Nieuw Le ven" met „Boeven en Madeliefjes" (dil.), t uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit. Voordracht door dr. C. J. Schuurman, 8 u. Café-restaurant „Kennemerland" (Rijks straatweg). Volksuniversiteit. Drs. G. D. v. Wenger over „Ceylon", 8 uur. Clubgebouw H. Z. D. (Kamerlingh On- nesstraat)Filmavond voor de leden van de Ver. „Haarlem-Zuid-West", 8 uur. Donderdag 20 oktober Stadsschouwburg: Toneelver. „Nieuw Le ven" met „Boeven en Madeliefjes" (dil.), uur. Concertgebouw: Haarl. Chr. Mannenkoor Jubileumconcert o. 1. v. Bernard Ver boom m. m. v. het N. Ph. O. Sol.: He- leen Verkley, sopraan, 8 uur. Minerva: Volksuniversiteit. Eerste voor dracht dr. A. L. Constandse: „Wereldge beuren van thans" (twee voordr.), 8 u. Brinkmann (Grote Markt): R.K. Lees zaal. Daniel de Lange houdt lezing over #,Het slechte boek", 8 uur (Muziekzaal). Brinkmann (Gr. Markt): Studie ver. voor psychical Research (S.P.R.), afd. Haarlem. Lezing door prof. dr W. H. C. Tenhaeff, 8 uur. ONDERTROUWD: R. van Gelder en H. W. Elfers. J. A. Beune en J. Th. Pan nekeet. GETROUWD: J. G. W. van Mil en L. M. van der Vooren. M. P. A. Lenaerts en J. M. van Mierlo. GEBOREN: M. M. Alkemade—Ber- ginski z. E. Elsinga—de Bruin z. C. Kui persde Klerk z. M. C. van Keulen- Post d. M. ZuiderduijnKlaassen d. C. Visservan Elzelingen d. A. J. A. M. GrootBosse d. A. Th. van der Zande Zonneveld d. S. H. M. GeelsBrug man d. OVERLEDEN: M. W. van Poelgeest— Waleveld, 82 j„ Romolenstraat. E. van KilsdonkKooijman, 52 j., Reigerstraat. T. Krevervan der Woude, 74 j., Wes terhoutstraat. beslissingen werden genorhen, is voor bij. Zo zijn er nog meer kwesties, waar over onderhandeld zal worden en het is dan ook zaak, dat de K.A.B. zo sterk mogelijk in haar schoenen staat. Aan het slot van zijn toespraak deed de heer Huysmans een beroep op de jeugd, die thans van het werk der oude ren profiteert, terwijl hij dezen atten- deerde op grotere samenwerking tussen de K.A.J, V.K.A.J. en K.A.V. In een omvangrijk slotwoord heeft Louis Beumer, nationaal propaganda leider van de K.A.B., de woorden van i zijn voorganger nog eens onderstreept en aangezet. Hij heeft de kaderleden er op gewezen, dat de laatste paar maan den nog zeer veel inspanning en moei te zullen vragen. „Maar het kan, dat heeft de eerste ronde, die ruim 20.000 nieuwe leden opleverde, bewezen." Met een vurig enthousiasme spoorde hij de aanwezigen aan te ploeteren en te sjou wen voor de K.A.B., hen herinnerend aan de woorden van dr. Poels: het christendom is dood als het niet leeft op sociaal terrein. De mannen van het „Huis van den Arbeid" in Utrecht hebben gisteravond niet alleen gevraagd, maar ook iets ge boden een voortreffelijk cabaret name lijk, dat na de pauze onder de titel „Wie zich aan de K.A.B. spiegelt in zee ging. Het was een vrolijk pro gramma van leuke liedjes en vlotte sketches, waarin de zelfspot vaak hoog tij vierde. Het gezelschap, bestaande uit Ciska Harms, Henny de Klerk, Jan en Pierre van Ostade, Rob van der Bas en Her- bert Joeks, heeft de K.A.B.-spiegel dan eens gebruikt als lachspiegel, dan weer eens als een spiegel, die onbarmhartig scherp de feiten van het dagelijks leyen weergeeft. Op de piano accompagneer de Jan Hombergen de verschillende liedjes De artistieke leiding was in handen van Jan Muller. Tijdens de bijeenkomst zorgde de Har monie Canite Tuba uit Lisse onder lei ding van Peter de Wit voor een martiale en pittige omlijsting. v«* - X 4. -o NNN-.ctsS" v '-N -t* -■ Maandag- en gisteravond heeft het Dilettanten Operette Gezelschap Diogé in de Haarlemse stadsschouwburg uit voeringen verzorgd van „De Circus prinses" van Emmerich Kalman. „Dio gé" heeft heel wat interne moeilijkhe den achter de rug en waarschijnlijk zijn die er de oorzaak van, dat de voorstel lingen niet die allure hadden als men wel wensen zou. Een recente splitsing in het gezelschap heeft de krachten ver deeld. Men kan daar treurig om zijn, maar er is niets aan te doen. Geen gezelschap kan zich permitteren een jaar vacantie te nemen en zijn aanhang zonder voorstelling achter te laten. Men heeft dus niet de kans gehad om allo slagen voldoende op te vangen en om alle open plaatsen opnieuw te bezetten. Neemt men dit alles in aanmerking, dan moet men toch bewondering heb ben voor wat „Diogé" de afgelopen bei de avonden te bieden had. „De Circusprinses" is ongetwijfeld een charmante operette, maar de mu ziek haalt het niet bij die van „Die Czardasfürstin" van dezelfde componist. Zij is ook minder bekend, zodat de vrij wel gevulde schouwburg zich aanvan kelijk een beetje onwennig voelde. Al leen daar, waar een meer bekende wals gespeeld werd, voelde men de herken ning. Ondanks dit alles echter, blijft de muziek van Kalman en dat wil dus zeggen, dat er heel wat addertjes onder het muzikale gras scholen. Dirigent Henk Steenkist had met zijn koor een behoorlijke prestatie bereikt, al miste men node de charmante nuances, de puntjes op de i. Wat de solisten betreft beschikt „Diogé" over enkele goede krachten. Suze Spoelder bracht met haar aantrekkelijke stem een even aan trekkelijke Vorstin Fedora Palinska op de planken. Zij is bovendien een niet onverdienstelijke actrice. Vooral in de duetten met Jaap Kaan, de mysterieu ze mr. X, stak zij ver boven de mid delmaat uit. Jaap Kaan zelf heeft een mooie stem, die tijdens de voorstelling die wij bezochten niet geheel tot zijn recht kwam. Zijn spel is nog wat stroef, maar voor „Diogé" is hij ongetwijfeld een waardevolle kracht. E en volbloed operette-komediant in de beste zin van het woord, toonde zich Herman Bartholomaeus als Toni Schlumberger. Zijn partner Bep Steen- kist haalde dat niveau niet, maar bena derde hem toch in de duetten. Bepaald pijnlijk vonden wij het optreden van Jaap de Braai als Prins Sergius Wladi- mir, de hoofse en charmante intrigant. Hij miste iedere charme, sprak een abo minabel Nederlands en speelde zomaar wat. De kleinere rollen waren over het algemeen wel in goede handen. Bij zonder wil ik noemen Leo Janszen als de regisseur-clown Luigi Pinelli, een vermakelijke typering, en Corry Hooft als Piccolo. Het eerste bedrijf was zwak. Men moest kennelijk nog wennen, maar daarna werd het allengs beter. Vooral de solisten-scènes bleak regisseur Kick Steenkist goed in de hand te hebben, al valt ook de enscenering van de fina le van het eerste bedrijf te loven. De decors en de belichting waren van H. Voskuilen. De decors waren van een De afdeling Haarlem en omgeving van de St. Adelbert-vereniging heeft dinsdagavond haar winterprogramma geopend met een levendige discussie avond over de huidige taak en staat tèee^efknf'r"®' Met elkaar' er> ten dele tfe "wee Vn eerste instan twee inleider* het woord' mr F- J. G. baron van Voorst to Voorst landelijk voorzitter der Sint AdelberU vereniging en drs. J. H. DerLen secre- tans der Katholieke Werkgeversvereni- De heer Van Voorst tot Voorst begon 'Ulteen. te zetten waarom een fefdend gamsatie van de dusgenoemde lor»,e i Soep noodzakelijk is bij het U van 'eders dienende maatschappelijke taak, voor zover de- mh „ilt? de beroepsfunctie gelegen is. nu achtte zulk een organisatie onmis- Daar voor de uitwerking van initiatie- i v?on de beleving van onderlinge solidariteit en ook ter behartiging van ae materiële belangen der eigen groep, s Katholieke Werkgeversvereniging is. aldus de heer Van Voorst tot Voorst, een beroepsorganisatie, geen standsor- gamsatie. Nadat de heer Derksen dit laatste volledig had toegegeven, ontwikkelde fly zj)n stelling, dat het beroepseigene een beter, immers doelmatiger, bind middel is dan het standseigene. Het is voldoende, dat (b.v.) de ondernemers worden gevormd tot goede onderne mers in christelijke zin. Daarnaast is geen behoefte aan een standsorganisa tie, omdat de haar toegedachte taken beter kunnen worden uitgeoefend door gespecialiseerde organen, zoals. Katho- lieke Actie Thijmgenootscnap, enz. Bo vendien achtte hij de standsidee uit de tijd en tegen de democratische ontwik keling. In repliek en dupliek werden deze stellingen nader verdedigd, respectieve lijk met nieuwe argumenten weerspro ken. De heer Van Voorst tot Voorst keerde zich met name tegen een ver keerde, met gevoel geladen, opvatting van het woord „stand". Tegen het einde van de avond be stond liet belangrijkste verschil van mening hieruit, dat volgens de heer Derksen gespecialiseerde organen de taken dienden over te nemen, buiten de g. Je en christelijke beroepsuitoefening gelegen, terwijl de heer Van Voorst tot Voorst bleef bij zijn opvatting, dat die taken in de St. Adelbertsvereniging thuis hoorden, In een vruchtbare gedachten- wisseling met de in groten getale opge komen leden werd het praktische nut van „St. Adelbert" bij herhaling wel sprekend geaccentueerd. Bij de aanvang der bijeenkomst was door de voorzitter, de heer H. W. M. van Run, een pieus woord gespro ken ter herdenking van wijlen ir. A. H. IJsselmuiden, lid der vereniging, die onlangs is overleden. aantrekkelijke eenvoud. Prijzenswaar dig is, dat men, zij het aarzelend, de weg van een toneelbeeld-vernieuwing durft op te gaan. De belichting was in het eerste bedrijf goed aangepast door de toepassing van spotiichten. De cos- tuums waren op zich goed, maar pas ten toch maar vreemd bij elkaar. De Russische adellijke dames kwamen op als Hongaarse volksmeisjes, maar dan in nylonkousen. De avondtoiletten van Suze Spoelder staken daar weer merk waardig modern tegen af. Bijzonder aardig was het werk van Henny Mey ers, die de balletten had ingestudeerd. Er was kennelijk alle zorg en veel tijd aan besteed en de meisjes kregen dan ook menig verdiend applaus. Aan het slot van deze bespreking kunnen wij er niet meer onder uit: de oorzaak van veel pijnlijke momenten was het orkest. De blazers konden nog wel mee, maar de strijkers waren vol strekt niet voor hun taak berekend. Vooral in de hogere toonaarden verlo ren zij alle zuiverheid en misten zij het contact met de dirigent. Daardoor kwam de muziek helemaal niet tot zijn recht en werd het tempo veel te traag. De solisten hebben menigmaal moei lijkheden ondervonden, doordat zij in feite de tempi moesten aangeven. Wij hopen van harte, dat „Diogé" een vol gende maal alle moeilijkheden te boven zal zyn en zich zal weten te revanche ren. De kansen daarvoor liggen in het gezelschap opgesloten. J. W. v. d. V. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft dinsdag 18 oktober in staat van faillissement verklaard: J. in 't Hol, schilder, wonende te Zaan dam, Vlielandstraat 53. Rechter-Com- missaris mr. N. Reeling Brouwer. Cu rator Mr. D. Aten. advocaat en procu reur te Zaandam. Vanmorgen heeft luitenant-generaal A. T. C. Opsomer in Haarlem afscheid genomen van de 127e afd. zware LUA. Deze afdeling behoort tot het eerste le gercorps waarover generaal Opsomer tot het einde van dit jaar het comman do zal voeren. Om ongeveer kwart voor elf landde generaal Opsomer in een miezerig re gentje met een helikopter op de bin nenplaats van de Ripperdakazerne te Haarlem. Hij werd verwelkomd door majoor F. v. d. Meij, die sinds 1 okto ber het commando heeft over het gar nizoen Haarlem. Hierna nam de schei dende generaal een ceremoniële inspec tie af. De troepen waren met zwaar materieel in linie opgesteld. Tijdens zijn afscheidsspeech zei ge neraal Opsomer prettige ervaringen bij het eerste legercorps te hebben opge daan. Over de medewerking die hij al tijd bereidwillig had ondervonden, was hij zeer tevreden. Tijdens oefeningen met het legercorps had men van En gelse en Amrikaanse zijde met veel waardering over de prestaties van het corps gesproken. Aan het slot van zijn afscheidswoord wenste generaal Opso mer het beroepspersoneel een goede mi litaire loopbaan toe terwijl hij het dienstplichtige en reserve-personeel veel succes in de burgermaatschappij toewenste. Hierna begaf generaal Opsomer zich per auto naar de Koudenhornkazerne, waar officieren enonderofficieren voor een korte plechtigheid bijeen kwamen. Om ongeveer een uur vertrok generaal Opsomer naar Utrecht. In gebouw Cultura aan de Jansweg heeft gisteren de aanbesteding plaats gevonden van de 224 woningen voor Delftwijk, die gebouwd zullen worden door de coöperatieve woningbouwvere niging Eigen Haard te Haarlem. Er waren 14 inschrijvers, waarvan de laag ste was het aannemersbedrijf P. Bot en Zn. uit Heerhugowaard met 2.992.000. Het hoogste bedrag noteer de het Westlandse Bouwbedrijf uit Hui zen met 3.495.000. De gunning is aan gehouden. Advertentie Advertentie De bewoners van het laatste blok I nen bakken, waarop de muren gemet- nieuwe huizen in de J. J. Hamelink- I seld zijn. De opstaande wanden van de straat in Haarlem-Zuid-Oost, ondervin- betonnen bakken blijken echter te laag te zijn, want het grondwater komt in de spouwruimte tussen de gemetselde muren omhoog en dringt dan door de muren heen de kelders binnen. Na de eerste klachtenregen van de bewoners, zijn metselaars aan het werk getogen om het onderste gedeelte van de muren dicht te smeren. Aanvankelijk leek dit een oplossing. De klachten verdwenen. Maar toen onlangs een nieuwe regen periode inzette, vormden zich weer plas sen in de kelders van de Hamelink- straat Men zou natuurlijk de muren weer verder dicht kunnen smeren, maar in deskundige kringen gelooft men niet, dat dit een blijvende oplossing zal zijn. Het grondwater schijnt steeds verder omhoog te persen. De enige mogelijk heid om aan het euvel definitief een einde te maken, schijnt te liggen in het aanbrengen va,, geheel nieuwe beton nen bakken met opstaande wanden die tot boven de begane grond reiken. Of men dan elders in de straat niet last van het grondwater zal krijgen, valt op het ogeblik nog niet te zeggen. Thans hebben vooral de kelders aan de ach terzijde van de huizen, aan de zijde van de Schipholweg dus, vooral last van het water. Zozeer zelfs, dat de be woners de ruimte niet meer kunnen ge bruiken voor het opslaan van goede ren, hetgeen voor personen die juist ver huisd zijn, tot moeilijke situaties kan leiden. De gemeenschappelijke kelders, die eveneens aan de achterzijde van het huis zijn gelegen, vertonen ook grote plassen, zodat velen hun fietsen in het water moeten stallen. De kelder, waarin alle watermeters zijn aangebracht, staan ongeveer vijf a tien centimeter onder water, zodat de meter-opnemer al evenmin gelukkig zal zijn met deze nieuwe straat. den r gelmatig overlast door grond water in hun sousterrains. Het blok is begin september in gebruik genomen en reeds na een week kwamen de eerste klachten binnen. Langzamerhand drup pelde het water de kelders binnen en het werd zo erg, dat de nieuwe bewo ners hun inderhaast in de sousterrains opgeborgen goederen in veiligheid moes ten brengen. In het blok wonen dertig gezinnen. Zes gezinnen beschikken tel kens behalve over hun eigen kelder ook over een gemeenschappelijke kel derruimte, waar fietsen, kinderwagens etc. kunnen worden opgeborgen. De sousterrains bestaan uit beton- „De Gelieven", een recente tekening door Matthieu Wiegman. T r an tijd tot tijd komt het werk van 1/ Matthieu Wiegman, een der oud- r ste deelhebbers aan de schilders kolonie in Bergen, binnen onze ge zichtskring. Exposeerde hij omtrent vijj jaren terug in het Frans Halsmuseum waarvan de gouaches uit Zuid-Frank, rijk in onze herinnering domineren hij stelt thans een keuze uit zijn werk ten toon bij Felison aan de Heide- straat in IJ muiden-Oost. In onze her innering aan deze expositie zullen de figuurstukken gaan overheersen. Bij het weerzien van wen*, van zijn hand troffen ons drie dingen. In de eerste plaats maakt de kracht, waar mee deze schilder gezegend blijft, wel indruk. Vervolgens frappeert de vast houdendheid, waarmee Wiegman zich zelf trouw blijft. Bij zeker werk dach ten wij terug aan een Annunciatie uit de beginjaren van 20 en ook aan het portret van Roland Holst, dat kort voor '40 werd gemaakt. Zolang echter een bepaald beeldend beginsel aan een kunstenaar de middelen genoegzaam blijft bieden, om zich daarin uit te spreken, blijft dat werk fris en over tuigd aandoen en ontbreekt de nood zaak, die naar andere middelen moet leiden. Bovendien en tenslotte bleek, dat een aantal werken binnen de be stendiging toch op een belangrijke vernieuwing duidde. Wij doelen hier op het grote doek met de engelen Ga- briël en Rafael, de Suzanna en in min dere mate ook de gouache Zinnia's. De kleur is daar minder gloeiend en open, minder uitgesproken, zij beweegt zich in de richting van de grijzen. En eigenlijk is er een zelfde ontwikkeling gaande met de vorm: ook deze wordt losser, waardoor de kleur buiten de vormbegrenzing om een zelfstandige functie krijgt in de compositie. Van de veertien werken wijkt het overige deel niet af van de Wiegman traditie. Men herkent er de vakman, met het zuivere oog en de voorkennis van zijn materialen, men bewondert de klaarheid, waartoe hij ieder detail in bijv. het portret van „De jonge dich ter" weet te brengen. Er zijn twee spontane tekeningen, Het Rhónedal en De gelieven, waar de directe transpositie van het waargeno- mene vibrerend van spanning op het papier is gekomen. Tot 30 oktober blijft de collectie bij Felison tentoongesteld. L. T. Het communistische raadslid H. C. Hennevelt heeft naar aanleiding van deze toestand het College van B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Is het Uw College bekend, dat in het pas gereedgekomen blok wo ningen aan de J. J. Hamelinkstraat, genummerd 60 tot 78, de sousterrains van een deel der genoemde woningen onbruikbaar zijn door het zich daarin bevindende grondwater? 2. Is het Uw College bekend, dat de bewoners dezer woningen hierdoor niet alleen grote overlast ondervin den, maar ook schade hebben onder vonden aan de in de sousterrains en boxen opgeslagen goederen? 3. Kan Uw College mededelen wat er de oorzaak van is, dat in deze nieuwe woningen nu al zulke ernstige gebreken zijn ontstaan? 4. Kan Uw College mededelen of, en zo ja, welke, afdoende maatrege len worden genomen om aan dit ern stige euve, op de kortst mogelijke ter mijn een einde te maken? 5. Kan Uw College maatregelen voorschrijven, dat in de in aanbouw zijnde en nog te bouwen woningcom plexen, waarvan de vloeren der sous terrains beneden het grondwaterpeil komen te liggen, de onderbouw wa terdicht behoort te zijn? De 16-jarige scholiere A. S. uit Zand- voort reed vanmorgen omstreeks kwart over acht op dé Leidsevaart met een medescholier naast zich. Plotseling raakten de sturen der rijwielen in' el kaar verward met het gevolg, dat het meisje over het trottoir heen het water van de Leidsevaart invloog ter hoogte van de Schreveliusstraat. Voorbijgaande scholieren hielpen de drenkelinge op de kant en in een huis aan de Leidsevaart werd het meisje voorzien van droge kleding. De Haarlemse politie viste de fiets en de boekentas uit het water op. Op zondag 23 oktober HOLLANDIA—HBC DEM—ZAANDIJK EHS—ADO VELSEN—ALCM. VICTRIX WATERLOO—NAS 3EMO—ONZE GEZELLEN VVSB—ROODENBURG DSOSJC DOSR—LISSE TEIJLINGEN—MEERBURG Invullen: 1. voor zege van thuis club: 2. voor zege van bezoekers; 3. voor gelijk spel. Inzendingen dienen uiterlijk zater dagmiddag om twaalf uur in ons bezit te zijn. Over deze prijsvraag kan nim mer correspondentie gevoerd worden, De prijzen zijn wekelijks: eerste prijs f 10.tweede prijs f 7.50 en drie derde prijzen van f 2.50. Inzending- het liefst per briefkaart aan de Sportredactie van dit blad: Smedestraat 5, Haarlem. B. en W. van Haarlem hebben ge antwoord op de vragen, die de heer H. C. Hennevelt, lid van de Haar lemse gemeenteraad, namens de com munistische fractie schriftelijk heeft gesteld over de verfraaiing van het Drilsmapleln, het Teylerplein en het Van Zeggelenplein. In het reorganisa tieplan voor de verbetering van een aantal pleinen in de stad komen het eerst in aanmerking het Drilsmaplein, het Pretoriaplein, het Leidseplein en de H. Roozenlaan. B. en W. zeggen in voorzichtige bewoordingen toe dat zij er naar streven dat deuitvoering van dit plan in het voorjaar van 1956 ge reed is. Het Van Zeggelenplein en het Tey lerplein komen pas in tweede instan tie aan de beurt. De diensten open bare werken, hout en plantsoenen en lichamelijke opvoeding, die in samen werking de reorganisatie zullen ver wezenlijken, wensen niet alleen een verbetering in esthetisch opzicht, maar willen ook een mogelijkheid scheppen tot vrije speeloefeningen voor de jeugd. Het volledig vrijstellen van het Zand- voortse strand voor baders en zwem mers gedurende de zomermaanden, is een volledig succes geworden. Tot de ze conclusie kwam het bestuur van strandschap Zandvoort, dat dezer dagen de ervaringen van het algelopen sei zoen heeft besproken. Het aantal strand- bezoekers gedurende het afgelopen sei zoen wordt officieel op ongeveer 3 mil joen geschat. Door het aanhoudende warme weer, was de temperatuur van het zeewater van die aard, dat velen in zee gebaad of gezwommen hebben. De politie heeft met haar eigen mid delen een veilig baden weten te garan deren. Helaas zijn drie personen om het leven gekomen door verdrinking. Drie andere personen konden nog juist op tijd worden gered. Het strandschapbestuur heeft een ere saluut gebracht aan de gemeentepolitie, geassisteerd door een afdeling van de Rijkspolitie, die het mogelijk heeft ge maakt het gehele stran„ vrij te geven. Hulde werd ook gebracht aan de vrij willigers van de Zandvoortse strand- brigade, die hun vrije tijd beschikbaar hebben gesteld voor de veiligheid der baders. Wel is gebleken, dat het poli- tie-apparaat in het seizoen de drukte nauwelijks aankan. De burgemeester van Zandvoort zal naar mogelijkheden zoeken om hierin verbetering te bren gen. De veiligheid zal nog beter gediend kunnen worden door het in dienst ne men van een aantal met gediplomeer de redders bemande, motor-reddings- vletten. De kosten daarvoor zijn zeer hoog. Overwogen wordt de gemeenten Haarlem en Amsterdam, waaruit het grootste deel de strandbezoekers af komstig is te vragen om een bijdra ge in de kosten. Bij de PTT zal ge ïnformeerd worden of het technisch mogelijk is telefoonposten op het strand te doen aanbrengen om zo snel moge lijk in noodgevallen de politie te kun nen waarschuwen. Aan het slot van de bijeenkomst van het bestuur van het strandschap, werd afscheid genomen van mevrouw mr. A. M. E. Lerner- Post, die sinds de oprichting van het strandschap de gemeente Amsterdam heeft vertegenwoordigd als plaatsver vangend lid. Haar werd een boekwerk overhandigd. De heer J. G. A. Luyten uit Uerecht is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift ge titeld: „Investigations in the field of organotin chemistry". Het proefschrift heeft betrekking op een onderzoek, dat door de heer Luy ten is uitgevoerd als medewerker aan het organisch chemisch instituut T.N.O., op verzoek van het „Tin research insti tute" te Leiden. In de chemische eigenschappen der tinkoolstofbinding werd een beter in zicht verkregen. Een belangrijke nieuwe toepassingsmogelijkheid voor organi sche tinverbindingen werd geopend door de waarneming, dat bepaalde typen be horen tot de meest actieve bestrijdings middelen van schimmels en andere mi cro-organismen. De resultaten van het werk hebben met alleen in ons land, doch ook in na burige landen en in de Verenigde Sta ter, sterk de aandacht getrokken. De heer Luyten werd te Haarlem ge boren. Promotor was prof. dr. F. Kögl. Gistermorgen om kwart over elf is de zeventigjarige Van D. uit Haarlem aangereden door een vrachtauto, waar door hij zijn linkerarm brak. De heer Van D. had zijn invalidewagentje la ten staan aan de kant van de weg en wilde te voet het Houtplein oversteken. Twee fietsers, die kwamen aanrijden, konden de bejaarde man nog net ont wijken, maar de chauffeur van een grote vrachtauto wist een aanrijding niet meer te voorkomen. De man werd naar het Grote Gasthuis overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3