Tussen neus en lippen Bao Dai naar Saigon de Moet de Stichting Landbouw voor herleven Ortega y Gasset overleden Poging om volksstemming van premier Diem te voorkomen Duitse oorlogs misdadigers moeten straftijd uitzitten Vervaging rond begrip zendtijd voor kerkdiensten voorkomen Mr. Witteman: poging bestaand omroep systeem te doorbreken Zuidmolukkers weten van geen akkoord WOENSDAG 19 OKTOBER 1955 PAGINA BRANDSPIRITUS 't - «AAjAivA Maak zon pakje Roxy eens helemaal V open en snuif die heerlijke geur van J zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: Inleiding van ir. C. Knottnerus Minister Beyen Canadees krantenpapier wordt duurder EiMLYN WILLIAMS NAAR ONS LAND Als Dickens zelf Eerste Kamer verwerpt motie-Verwey WAARSCHUWING Nederlandse duikboot gestrand en weer vlot Surinaamse Staten verwerpen motie Tegen regeringsprogram Katholieke bond van verfde ta i llis ten Radiorede minister Van Thiel over vluchtelingen Ambonezen naar Indonesië? Vrijwillige verzekering Ziekenfondsraad voert bedreiging niet uit Brand in winkel op terrein mijnimaatschappij Curasao Arrestant ontvlucht doch later weer gegrepen Overal dreigt besmetting! Japan bouwt twee supertankers Ieder 83.900 ton Twee jongens drinken één liter jenever op Advertentie Ideaal voor het aanmaken van haarden^ (Houtskool gedrenkt in spiritus) .1:'V! 'i. i W- 'Vv-Vs, iw^'-y-ÏX.'j'; „noxy? ja graag! Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd -k Dubbel gezuiverd k Standvastige melange er a"e schijn van heelt, dat j katholieke premier van Zuid-Viet- Zal11'- Dinh Diem, zijn voornemen st u''voeren om zondag a.s. een volks- 'himing te laten houden over de »j.aag. wie hoofd van de staat dient te Wh verdubbelt Bao Dai, die nominaal on? stee(ls staatshoofd is, zijn pogingen jjV? de lastige premier kwijt te raken. heeft laten weten, dat Diem zich 's ontslagen kan beschouwen, maar of Premier zich van die mededeling iets j?1. aantrekken, is zeer de .vraag. Bao a,> die dat ook wel inziet, zou vol- »ens United Press bereid zijn om zijn soriefiijk verblijf aan de Franse Rivièra, aar hij nu al langer dan een jaar o°nt, op te geven en nog vóör zondag ar zijn land terug te keren. e ftij zou thans bezig zijn in Parijs nieuwe regering te vormen, die hem lak z'In reis moet vergezellen. Een be- "grijk punt voor Bao Dai is de De befaamde Spaanse cultuurfilosoof Ortega y Gasset is gistermorgen om 'ten over half twaalf in Madrid over leden. Zijn naaste familie was bij het "erfbed aanwezig. (Van onze Haagse redactie) De tijd zal het leren of allen die hiermee te maken hebben van het Landbouwschap een apparaat zullen we ten te maken waarmee te werken is. Lukt dit niet, dan zal er iets anders moeten komen, want een goed apparaat hebben we te zeer nodig in de land bouw, zowel de boeren als de land arbeiders. Aldus ir. C. S. Knottnerus bij de opening van de algemene vergade ring van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, welke gisteren in het Kurhaus te Scheveningen gehouden werd. De overgang van de Stichting voor de Landbouw naar het publiekrechtelij ke Landbouwschap heeft, naar zijn me ning. nogal wat teleurstelling gebracht. Zo blijkt o.a. het toezicht dat de SER op het schap uitoefent tot onvoorziene vraag, of hij enigszins kan rekenen op de steun van het nationale leger in Zuid-Vietnam. In Saigon heeft een aantal vooraan staande politici de ei; gesteld, dat er een eind wordt gemaakt aan de „een- mansregering" van Diem. De eis was vervat in een verklaring, die werd uitgegeven door oud-premier dr. Nguyen Phan Long en Xuan Chu, 'n vluchteling uit communistisch Noord- Vietnam. De verklaring wordt ge steund door een zestigtal vooraanstaan de politici, die echter hebben verzocht hun namen vooralsnog niet te publice ren, uit vrees*te worden gearresteerd. In de verklaring wordt premier Ngo Dinh Diem ervan beschuldigd het paard achter de wagen te spannen door het organiseren van een volksstemming aanstaande zondag om te doen vaststel len of hij Bao Dai als staatshoofd zal moeten vervangen. De politieke leiders zeggen bezwaar te hebben tegen het referendum omdat „het systeem van een eenmansregering, dat reeds te lang heeft geduurd, zo snel mogelijk moet worden beëindigd, en vervangen door een waarlijk democratisch regiem". Zij doen een beroep op de regering om een commissie te vormen, bestaan de uit vertegenwoordigers van alle po litieke groeperingen, om een democra tische verkiezing van e.n Nationale As- semblée te organiseren. Dezer dagen heeft minister Beyen te Amsterdam een voordracht gehou den over „wat kan er verwacht wor den van Europese samenwerking". Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt naar aanleiding van gerezen vragen mee, dat tijdens de op de voordracht volgende discussie een vraag werd ge steld over de niet-uitlevering door Duitsland van de Bredase gevluchte gevangenen met als suggestie, dat men toch maar weinig vertrouwen kon hebben in de regering van de Bonds republiek. De minister heeft daarop ge antwoord, dat de bondsrepubliek een democratische staat is en dat de rege ring van die republiek dus geen zeggen schap had over uitspraken van de on afhankelijke rechterlijke macht. Los hiervan stond een vraag over de aan drang der Duitse publieke opinie op vrijlating van politieke gevangenen, die uiteraard versterkt zal worden door de vrijlating van Duitse gevangenen uit Rusland. De minister zei in verband daarme de, dat het te betreuren zou zijn als van Duitse zijde geen onderscheid zou worden gemaakt tussen politieke ge vangenen (die er in Nederland niet zijn) en misdadigers, zoals de gevan genen uit Breda. Hij zei, dat men niet kon verwachten, dat de Nederlandse regering tot de bevrijding van misda digers zou medewerken vóórdat hun straftijd verstreken is. moeilijkheden te leiden. Daarbij komt, dat de overheid niet bereid blijkt om veel regelingsbevoegdheden aan het Landbouwschap over te laten. Ook vindt het schap, als gevolg van de wettelij ke status die het heeft, veel minder dan destijds de Stichting voor de Land bouw, weerklank in de provincie. Het wordt minder erkend als orgaan van samenwerking. De vraag rijst, aldus spr., of voor alles wat niet zuiver pu bliekrechtelijk is geen andere wijze van organisatie nodig is. Misschien zou men hiervoor de Stichting voor de Landbouw in het leven kunnen houden. In verband met het overschottenpro- bleem betoogde hij, dat de vrees ge grond is, dat Amerika zijn overtollige landbouwvoorraden zal gaan spuien, waardoor grote prijsdalingen zullen ont staan. Men beschikt thans in Neder land over meer ervaring en een betere apparatuur dan tijdens de crisis van de dertiger jaren, maar het is de vraag of bij het volk voldoende bereidheid bestaat om de landbouw als de nood aan de man komt ook werkelijk steun te bieden. De boeren zijn daarbij aan gewezen op de gunst van de publieke opinie. Spreker signaleerde met betrek king tot de landbouwpolitiek veel wan begrip en hier en daar zelfs onwelwil lendheid. Aan het slot van zijn rede sprak de heer Knottnerus zich uit tegen de vrijere loonvorming. Over het onderwerp „Landboüw en publieke opinie" sprak mr. M.Rooy, hoofdredacteur van de „Nieuwe Rotter damse Courant". Spr. stelde, dat de on bekendheid van de stedeling met de landbouwproblemen de oorzaak is van een houding ten opzichte van de land bouw, welke men in agrarische kringen vaak ten onrechte voor onwelwillend heid houdt. Deze onbekendheid kan verdwijnen door een beter contact tus sen landbouworganisaties en pers. De St. Lawrence Paper Corp., een grote Canadese papierfabriek die kran tenpapier levert aan 300 Amerikaanse dagbladen, heeft met ingang van 1 no vember de prijs van krantenpapier verhoogd met 5 dollar per ton. De prijs verhoging houdt verband met de geste gen produktiekosten. In 1952 verhoogde de fabriek de prijs van krantenpapier met 10 dollar per ton. Advertentie Emlyn Williams, de bekende Engelse acteur, toneelschrijver en filmspeier, komt in Nederland enige voorstellingen geven in de vorm van een „reading", uit de werken van Charles Dickens. De beroemde romanschrijver heeft in 1853 deze nieuwe vorm van theater gekozen en meer dan 17 jaar lang met zijn „rea dings" groot succes geoogst. Onder „reading" wordt niet wat men noemt een lezing verstaan, doch het vertel lend acteren, zoals heden ten dage Charlotte Kohier, Nel Oosthout e.a. doen. Emlyn Williams, die in de figuur van Charles Dickens optreedt, geeft al meer dan vier jaar „readings", niet alleen in Engeland, maar ook in Amerika, Zuid- Afrika, Rhodesia enz. met enorm suc ces. De Amerikaanse bladen roemden hem als een „master of acting, great, and fascinating", die alle toneelspelers een les in toneelspelen kwam geven. Onder hoge bescherming van Z. E. de Ambassadeur van Engeland en onder auspiciën van het Genootschap „Neder- land-Engeland" zal Emlyn Williams op vijdag 21 en zaterdag 22 oktober a.s. in Amsterdam optreden in de Kleine Zaal van het Concertgebouw, des avonds om 8 uur. (Van onze parlementaire redacteur) De by een vorig debat door minister Cals ernstig ontraden motie van me vrouw Ver we.y-Jonker (P.v.d.A waar in zij de kerkgenootschappen de vr(je beschikking had willen geven over het gebruik van de speciaal voor hen ge reserveerde zendtijd, is ook in de Eer ste Kamer verworpen. De stemverhou ding was 22 tegen 20. Vóór stemden P v.d.A., C.H., V.V.D. en C.P.N., tegen de K.V.P. en A.R. In de Tweede Kamer had de heer van Sleen bü het televisie debat iets dergelijks Ook hii was gesteund door V.V.ii. en i-'.lr.N., terwijl de Christelijke Historischen verdeeld waren. In de Eerste Kamer waren zü dat niet „zichtbaar macr een van hen, de heer Reyers, had de zaal verlaten en wilde kennelijk niet voor stemmen. De motie was ditmaal in een geheel andere gedaante opgedoken. De minis ter had n.l. de vorige, maal bezwaren gemaakt omdat de. motie ..zendtijd voor kerkdiensten" in zun ^"^Televisie- besluit had wille" v e u i^t'7 e n tiid voor kerkeU)* e uitzen- d in g e n". Hü zag daarin een ver vaging van het begrip. Deze vervaging nu was door de nieuwe redactie eer toé- dan afgenomen. Nu heette het, dat in het Televisiebesluit aan het beginsel diende te worden vastgehouden, dat „de Kerken vrij zouden zijn om binnen het technisch en financieel mogelijke zelf te bepalen op welke wijze zij door de televisie aan de kijkers het Evangelie zouden verkondigen. De redactiewijziging was een poging van mevrouw Verwey om diegenen in de Kamer mee te krijgen, die vonden dat het een hoogst onelegante manier van doen was, wanneer de Eerste Ka mer die slechts Kamer van Revisie is met een motie een ontwerpbesluit verkapt zou amenderen en dat nog Een ware rivier ontstond in de straten van het woondistrict van Stamford, een stad in de Amerikaansstaat Connecticut, toen de regen daar op een gegeven moment abnormaal overvloedig ging stromen. Op deze foto, welke uit een helikopter werd gemaakt, ziet men een amphibie-voertuig bezig met het in veiligheid bréngen van de inzittenden van een „gestrande" vrachtwagen, terwijl de bewoners van de omlig gende woningen op de stoepen en uit de ramen hangend, op hun beurt wachten. Tot nu toe kwamen bij de overstromingen in dit district 26 personen om het leven. De schade beloopt miljoenen dollars. wel nadat een poging daartoe in de Tweede Kamer was mislukt. Op deze beschuldiging- antwoordde mevrouw Verwey, dat zij niet kon inzien, dat de Staten-Generaal aan wier oordeel het óntwerp-Televisiebesluit immers was voorgelegd, niet een of ander artikel in dat besluit als kapstok zou mogen gebruiken om er iiaar misnoegen aan op te hangen. I De tekst zag er zó onschuldig uit/dat de heer Algra niet zonder ironie op- j merkte: s;ó vanzelfsprekend, dat de hele i motie overbodig is geworden. I De minister zag onder de vage vrij- I heidsleuze echter scherp de moeilijk- heden die zouden ontstaan, wanneer de i motie ooit in het besluit zou moeten worden verwerkt. Van alles zou dan i onder het mom van Evangelie-verkon diging door de Kerken in de ether ge- bracht kunnen worden: een Mattheus Passion met of zonder preek vooraf, lezingen of uitvoeringen. Voor deze ge forceerde doorbraak voelde de minister niets. Met mr. Witteman (K.V.P.) was hij van mening, dat de vraag, of op i deze manier aan het bestaande systeem van omroeporganisaties getornd moet I worden, geheel prematuur was. Dit komt eerst aan de orde wanneer de Omroepwet bij de Kamer in behande ling komt. Mevrouw Verwey verklaar de dat de motie die bijbedoeling niet had maar de meerderheid van de Kamer vertrouwde de uitwerking ervan niet. De heer Algra was vooral geprikkeld door een aanval van mevrouw Verwey, die hem Kuyperiaanse theorieen had verweten, ornaat de heer Algra het bestaansrecht van de confessionele om roepverenigingen had verdedigd. Zon opponente had daarbij ook de verdeeld heid onder de protestanten ter sprake gebracht ten aanzien van de begrippen omtrent kerk en apostolaire taak. Om te bewijzen, dat zijn orthodoxe overtui ging op heel andere grondslagen be rustte, herinnerde de heer Algra aan de Heldelberger Kathechismus „net oudste belijdensgeschrift van m«n Kerk" waarin het algemeen priester- schap van de Christenen voorop wordt gesteld. Een geheel ander geluid, afgestemd on de Volkskerk van Hoedemaker, liet ds. de Zwaan horen, die de motie van mevrouw Verwey steunde; De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam vestigt de aandacht op M. H. Giesberts, zich ook wel noemen de Matthieu de Vries, die zich aan dient als exploitant van verschillende artisten-organisatles, zoals bjjv. de Nederlandse amateurartisten-organisa- tie of de internationale amusements onderneming en die thans .bezig ljjkt te zijn om amateur)-artisten te interes seren voor z(jn plannen. Gelet op de met Giesberts in soort gelijk verband opgedane vroegere ongunstige ervaringen, wordt men geadviseerd op zijn aanbiedipgen niet in te gaan, aldus de waarschuwing van de politie. De Nederlandse duikboot „Tijgerhaai" (1320 ton) is vanochtend vroeg in storm achtig weer op drift geslagen in de baai van Weymouth (zuid-Engeland) en gestrand op een. zandbank ongeveer 400 meter uit de wal. Toen enige uren later de vloed opkwam is het schip, dat vermoedelijk niet beschadigd Was, vlot- gekomen en op eigen kracht doorgeva ren naar Portland. De Tijgerhaai; die een bemanning heeft van 63 koppen, is met een Neder landse torpedobootjager op een oefen- reis. De Surinaamse Staten hebben twee moties van afkeuring, ingediend door de fracties der oppositie met betrek king tot het onlangs gepubliceerde rege ringsprogramma en over het optreaen van de voorzitter der Surinaamse Sta ten, dr. H. van Ommeren, verworpen. De Staten zijn hierna voor onbepaalde tijd uiteengegaan. Te 's-Hertogenbosch is opgericht de Nederlandse katholieke bond van vcrf- detaillisten. De oprichting geschiedde met medewerking van de Ned. kath. drogistenbond en de Ned. kath. bond van schilderspatroons. De pas opgerich te organisatie is aangesloten bij de Ned. Kath. Middenstandsbond. In het voorlopig dagelijks bestuur hebben zitting de heren Frantzen te Maastricht, A. Rampaart te Roosendaal, M. Videc te Brunssum, H. Wouters te Breda en A. van Oers te Vught. Voor lopig geestelijk adviseur is prof. dr. A. A. Ariëns. Het secretariaat wordt waar genomen door drs. H. Notenboom, Jan van Nassaustraat 10, Den Haag. De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. 'F. M. van Thiel, zal maandag 24 oktober een radiotoespraak houden over het vluchtelingenprobleem in Oostenrijk. De rede wordt uitgezon den van 18.20 tot 18.25 uur in een ge- zamelijk programma over Hilversum 11. De „Badan Perwakilan Rajat Malu ku Selatan" (vrije Zuidmolukkers in Nederland) maakt naar aanleiding van de mededeling van Indonesische zijde over een mogelijke terugkeer naar In donesië van Zuidmolukkers ln Neder land, indien deze hun spijt zouden be tuigen over hun komst naar Neder land, het volgende bekend: De Zuidmolukkers zijn niet bekend met enigerlei overleg dat heeft geleid tot genoemde overeenstemming, zodat deze gang van zaken hen zeer heeft bevreemd. Van enigerlei spijt is hoe genaamd geen sprake, zodat spijtbetui ging aan Indonesië met het verblijf in het buitenland getuigt van misverstand. De aanwezigheid van de Zuidmolukkers in Nederland heeft een diepere achter grond, zodat enigerlei oplossing, die hiermede geen rekening houdt, zin loos zal zijn. De juiste oplossing moet gezocht worden in een Nederlands-In- donesisch-Zuidmoluks overleg. Het conflict tussen de ziekenfonds raad en de ziekenfondsen, die de premie voor de vrijwillige verzekering met 30 a 35 ct. per week hebben verhoogd, spitst zich steeds meer toe. De katho lieke, de autonome en de voormalige maatschappij-ziekenfondsen in het zui den van het land zijn niet gezwicht voor de ziekenfondsraad, die verleden week dreigde alle verzekerden te be richten, dat zij niet verplicht zijn de hogere premie te betalen. De zieken fondsraad heeft besloten het dreigement niet ten uitvoer te leggen. Ondertussen blijft het een juridische vraag of de ziekenfondsen krachtens hun autonomie het recht hebben de pre mie te verhogen, achteraf goedgekeurd door de ziekenfondsraad, of dat de laatste tevoren toestemming moet ge ven. De praktijk van de laatste jaren was, dat de goedkeuring, louter formeel, steeds lange tijd achteraf kwam. De ziekenfondsen beroepen zich op het zie- kenfondsenbesluit, dat de vaststelling van de premies in handen legt van de fondsen. Gisternacht is brand uitgebroken in een winkeltje op het terrein van de mijnmaatschappij „Curagao" te Wil lemstad. Het winkeltje was eigendom van een werkwillige. De politie ver moedt, dat de brand met opzet gesticht is. Dit wordt nader onderzocht. Er zijn reeds enkele personen gearresteerd, die aan een verhoor zullen worden onder worpen. Op het terrein van de mijn- maatschappij is politieversterking aan gebracht De 36-jarige machinist J. A. L. uit Den Haag, die wegens inbraak drie jaar gevangenisstraf in de strafgevan genis te Leeuwarden uitzit en in april a.s. zou vrijkomen, heeft dinsdagmid dag kans gezien op het station Staats spoor in Den Haag aan zijn twee bege leiders van de rijkspolitie te ontsnap pen. De man kon echter anderhalf uur later weer worden gegrepen. Advertentie TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL Zorg ervoor steeds een doosje Wybert bij de hand te hebben ter voorkoming van hoest, heesheid en keelpijn. Onze manieren Een 26-jarige Ameri kaanse toerist werd de zer dagen met een kogel ontvangen, toen hij poog de de deur van het Roe meense handelsbureau te Rome te forceren. Volgens de politie had de jonge man zich in de straat ver gist en hield hij het Roe meense gebouw voor het pension, waar hij een ka mer bewoonde. Nadat de toerist, zekere John Tra cy uit Omaha, duchtig op de deur had staan bon ken, werd op de boven ste verdieping een raam geopend, van waaruit ver volgens pistoolschoten werden afgevuurd. Een kogel trof Tracy in de voet. Een politieman bracht hem ter behande ling naar een ziekenhuis over. De wind mee Uit Kopenhagen komt het bericht, dat Denen ge regeld per speciale veer boot de Sont oversteken om in het Zweedse stadje Landskrona de film „Ge jaagd door de wind" te gaan zien. Een zekere J oer gen Jensen heeft die veerdienst ingesteld, toen Denen naar de film, wil den, welke in Denemar ken met het oog op de hoge kosten niet is ver toond. Hij maakte goede zaken, evenals de bio scoophouder in Landskro na. Zijn twee veerboten heeft hij „Hanna Scarlett" en „Lilli Scarlett" ge noemd, ter ere van Scar lett O'Hara", de hoofdper soon van de film. Niet al leen de Denen hebben er veel voor over om deze uit 1929 daterende Ameri kaanse film te gaan zien. In Berlijn, waar de verto ning van de film indertijd door Göbbels werd verbo den, loopt „Gejaagd door de wind", nagesynchroni seerd in het Duits, nu al onafgebroken 22 maan den. In Engeland ging de film van 1940 tot 1944 225 weken achtereen in drie Londense bioscopen. In Italië liep „Gone with the wind" drie maanden. Operatie „Vuursteen" Het in Praag verschij nende blad „Lidova De- mokracie" bericht, dat 3,000 jaar geleden een man een moeilijke sche deloperatie heeft over leefd, welke uitgevoerd werd met behulp van een vlijmscherp gepunte vuur steen. Tsjechische geleer den, die nabij Smolnice in Bohemen een 3,000 jaar oud skelet van een man vonden, hebben verklaard, dat men destijds een tre paanoperatie op de man heeft verricht. Het bleek namelijk dat boven het linkeroor een zuiver cir kelvormig stuk uit de schedel gehaald was met behulp van een vuur steen. De patiënt moet de ze bijzonder knappe chi rurgische ingreep over leefd hebben, want de schedel toonde aan, dat het been zich na de operatie volkomen herstelde. Cocktail Op de receptie die aan de Canadese good will missie onder leiding van de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Les ter Pearson te Moskou werd aangeboden, werden „co-existentie cocktails" ten doop gehouden, be staande uit een mengsel van 50 percent wodka en 50 percent Canadese rye whiskey. Nadat Pearson een teug genomen had vroeg de onder-minister van Buitenlandse Zaken Saburof belangstellend: „Smaakt ie?" „Erg sterk, hoor", ant woordde Pearson, toen hij zijn stem weer teruggekre gen had. „Het is helemaal geen vreedzame co-exis tentie, als u het mij vraagt". De oud-premier Malen kof mengde zich in het gesprek. „Co-existentie is iets duurzaams", zei hij. „Men moet er bij voortdu ring grote doses van tot zich nemen". Knap werk Deze week wordt uit de gevangenis van Stockholm een Zweed vrijgelaten, die tijdens het uitzitten van een gevangenisstraf van een jaar wegens verduiste ring kans heeft gezien een invoerhandel met Japan, waarmee ongeveer 350.000 gulden gemoeid zijn, op te bouwen. Gebruik makend van de humane Zweedse gevange nisvoorschriften verzond de man, een zekere Sven Bohlin, zakenbrieven, waarin hij het telefoon nummer van de gevange nis opgaf bij wijze van adres. Dagelijk voerde hij circa twintig telefoonge sprekken. De maandelijkse vakantie van 72 uur, die hij verdiende door goed gedrag, gebruikte Bohlin voor het leggen van con tacten, zakenlunches in goede restaurants, bezoe ken aan regeringsbureaux ter verkrijging van in voervergunningen en het bijwonen van recepties op buitenlandse ambassades. De voornaamste Japanse firma, waarmee Bohlin werkte, kwam pas achter zijn ware adres, toen een vertegenwoordiger van de maatschappij in Stockholm het opgegeven telefoon nummer draaide en tot zijn grote verbazing verbin ding kreeg met de gevan genis. Nog verbaasder was hij toen hem werd meegedeeld dat Svin Bohlin niet beschik baar was, omdat hij die dag de gevangenis niet verlaten mocht. De direc teur van de gevangenis van Stockholm, die een en ander bekend maakte, verklaarde, dat de gevan genisautoriteiten reeds een gemeubileerde kamer voor Bohlin hebben geduurd en dat zij op zijn verzoek ook op zoek zijn naar een kan toor waar Bohlin zijn za ken zal kunnen voortzet ten, als deze week de ge vangenisdeuren voor hem open gaan. Advertentie pussen voor ten minste koppenf 2.60 f'°ffeine-vrii, in bussen met rood etlketf 2.95 prote bussen voor ten minste 1,4<> koppenf 9.45 Loffeïne-vrijf 10.95 Ortega was 73 jaar. Hij was sinds Maandagmorgen buiten bewustzijn, "ij leed aan maagkanker. Enige tijd kaleden had hij een operatie onder daan, waarbij bleek, dat medische bulp niet meer kon baten. Zondag avond had hij nog bij zijn vertrouw de vriend, pater Garcia Felix, ge- .iecht. De ochtend daarop raakte hij 'h een coma. v liet Japanse ministerie van Trans act heeft zijn goedkeuring gehecht t de bouw van de twee grootste olie bel rs ter wereld, zo werd in Tokio een gemaakt. De tankers, elk met tonnage van 83.900, zullen door Cv) Amerikaanse firma, National Bulk Ven -ers New York, op haar wer- in Kobe in Japan worden gecon- "M'erd. (j„ e .kielen van de twee schepen wor- )aa ln November van het volgende ty.F gelegd en men verwacht dat ze te ln?, kunnen worden gelaten in Maart tanl' Twee maanden later zullen de kers zeewaardig zijn. politie van Drachten heeft twee J|ngelui uit het dorp Harkema-Opeinde, is' Sarnen n*et minder dan een liter j^ver hadden opgedronken, aange- dden. Een van de jongens moest tij- e 'jk in een ziekenhuis worden opge- b°rnen. Koning Paul en konin- kel rederika van Griekenland zijn in Prin P van bun kinderen, kroon- bet f K°nstantin en prinses Sophie, op g kasteel Grünau bij Gmünden aan- Ve>„ rnen' waar z'j een vacantie van ertien dagen zullen doorbrengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5