Het einde van Hitier GERBEN SONDERMAN bij demonstratie- vlucht in Amerika J verongelukt I j Koninklijk Paar naar Bonaire en Aruba NJ Galareceptie besluit koninklijk bezoek aan eiland Curagao Meer dan 1000 gasten B Zijn schedel zou in Moskou zijn Cuba wil kwestie- JSieuw-Guinea voor leggen aan het Hof Prins Bernhard diep getroffen Revisie in de zaak van de Berkelse arts? 'Jee wmo oetw i/culuiif! New York Times over koninklijk bezoek aan de West Zakelijke besprekingen Versierde huisjes Prins tc voet Mos kon wil praten over internationale atoomorganisatie Koningin en Prins in de West Het weer SJUDAC 21 OKTOBER 1955 79stë JAARGANG No. 26429 BONAIRE Vrijgelatenen over: Roe bespringt de auto van Westduits minister Russische matrozen in Amerika toegelaten (uu! BARTEUORISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. ROISTR. 48 A DAM TEL. 717162 Kouder r Moderne lampen, bijouterieën en plateel BARTELÏORISSTRAAT 9 R/NCON EONTE/N^ NOORD' rPAR A DER VLIECVELO ORANJESTAD rNTRÈZ •sr.'' CRUE KR ALENDUK 9BAL AS Hl-, SAVANETA Curasao: \SINT NIC ÖL A Ai :LAGOOÜÊ\ ^COMPLEX* BONAIRE LPekel- kimeer/ VcncctiClo [V PELT|554Ï7| Een voormalige majoor van de lijf wacht van Hitler, Karl Schneider, heeft K'steren in Friedland, het Westduitse doorgangskamp voor oud-gevangenen de Sovjet-Unie, verklaard, dat de ^Ussen begin Mei 1945 het gebeente van Kitler en Eva Braun hebben opgegra- ven en de schedels voor onderzoek naar Moskou hebben gezonden. Schneider zeide, dat hij 180 blikken "ehzine heeft laten halen om het lijk van Hitier en Eva Braun te verbran- öen. Het gebeente werd echter niet *°taal verbrand. Onder de 255 gevangenen die gisteren uaar West-Duitsland zijn teruggekeerd, rnu^dt zich ook de tandarts, dr. Hei- ra,, .Kunz, die ooggetuige is geweest kort ^lers afscheid van zijn personeel Die» 182e cle Duitse dictator zelfmoord tnpriew^,Vi,Volsens Kun/, gaf Hitier zijn medewerkers de raad door de linies tan de Russische belegeraars heen naar het. westen uit te wijken. Kunz is door de Russen beschouwd 61s een ,,lid van de nazi-regering" en deswege tot tien jaar dwangarbeid ver oordeeld. Kunz vertelde Hitier nimmer in zijn tandartsstoel gehad te hebben. ..Ik werd «en week voor de dood van Hitier tot ?bn tandarts benoemd, nadat zijn eigen- juke tandarts uit Berlijn gevlucht was." «'dus Kunz. ,,Ik heb nog wel het gebit Jan Göbbels en Eva Braun nagekeken, maar nooit dat van Hitier." Volgens de knecht van de dictator, Keinz Linge, heeft Hitier zich echter door het hoofd geschoten. Eva Braun *°u wel vergif hebben ingenomen. Met een deel van het gardekorps fuseliers uit Wales is ook de mascotte-geit, geschenk van Ko ningin Elizabeth, in Duitsland gestationeerd. „Billy" doet haar best, om een waardige militaire mascotte te zijn. Zij rookt dan wel geen sigaretten daar is ze Weer te veel dame voor maar éét ze, het liefst anderhalf pakje Virginia per dag. Gerben Sonderman, de vermaarde chef-invlieger van Fokker, privé-piloot en vriend van Prins Bernhard, is gis teren bij een demonstratie In de V.S. met het Nederlandse straallesvfiegtufcg de S-14 neergestort en dodelijk veron gelukt. Gerben Sonderman voerde de zelfde stüntfiguren uit, die honderd duizenden bij vliegfeesten in ons land ook hebben aanschouwd. Toen hij op een hoogte van drie duizend meter over ging in een „vrille" is hij er om nog onbekende redenen niet in geslaagd zijn machine weer in een horizontale vlucht te brengen, waarna hij, nog in de „vrille", neerstortte. Het vliegtuig kwam terecht op een boerderij, op korte afstand van het vliegveld van Hagerstown in Maryland en vloog onmiddellijk in brand. Sonder man was met de Fokker S-14 voor een demonstratievlucht vertrokken van het vliegveld van de Fairchild-vliegtuigfa- briek, die de vertegenwoordigster van Fokker is in de V.S. Hij bevond zich nog maar enkele dagen in Amerika. I)e heer Sonderman, die 46 jaar oud was, woonde in Amsterdam. Hij was gehuwd en had drie kinderen. Gerben Sonderman is 29 decem ber 1908 in Drachten geboren. In oktober van 1936 werd hij tweede luitenant-vlieger en nog voor de twee de wereldoorlog bevorderd tot eerste luitenant-vlieger. 23 Januari 1939 trad hij in dienst bij de N.V. Konink lijke vliegtuigenfabriek Fokker als in- vlieger. Tijdens de oorlog en vooral na de bezetting van Nederland heeft hij tekenen van moed, dapperheid en volharding gegeven. Toen de Nederlandse regering zich te Londen had gevestigd, zocht hij con tact met de achtergebleven strijdkrach ten in de ondergrondse beweging. Uit Engeland werden vliegtuigen naar Ne derland gezonden, die op bepaalde plaatsen parachutisten, voorzien van radio-zendtoestellen uitwierpen. Het was Sonderman, die deze zendtoestel len in ontvangst nam. Om het gewens te contact met de Nederlandse rege ring te onderhouden, leidde hij een aan tal onderofficieren op, die in staat waren de gecodeerde berichten uit te zenden en op te vangen. Hij bepaalde daarbij de plaats van uitzending. Hier door bleef hij in voortdurend contact met Londen. Deze arbeid behoorde tot de meest gevaarlijke en voor de vijand tot de meest fnuikende. Het gebeurde dikwijls dat de Duitsers met hun pei lingen er in slaagden de plaats te ont dekken waar de uitzendingen geschied den, doch zodra zij er binnentraden vonden zij noch zendtoestel, noch be dienend personeel. Telkens slaagde Sonderman er in aan de opsporingen te ontkomen. Zijn diensten, die hij op deze wijze aan de bevrijding van het land bewees, kunnen niet hoog genoeg worden aangeslagen. Na de bevrijding, in mei 1945 werd Sonderman bevorderd tot kapitein-vlie ger en later tot majoor-vlieger. In 1948 werd hij benoemd tot adjudant in bui tengewone dienst van H. M. Koningin Juliana; in 1954 volgde zijn bevorde ring tot reserve luitenant-kolonel-vlie- ger. Sonderman heeft het Koninklijke Paar en ook de Koningin en de Prins afzonderlijk op vrijwel alle vliegtoch ten begeleid. De Fokker S-14, waarmede het on geluk is gebeurd, was een van de vliegtuigen van een serie van vijf en twintig, die voor de Nederlandse luchtmacht wordt gebouwd. Sonder man heeft een groot aandeel gehad in de ontwikkeling van deze Fokker S-14. Hij was woensdag met het Fok kertoestel van het vliegveld La Guar- dia bij New York overgevlogen naar het vliegveld van Fairchild. Sonderman stond bekend als een zeer bekwaam invlieger, die de ogen van de internationale luchtvaartwereld meer dan eens op zich heeft laten vestigen. Bekend was zijn demonstra tiefiguur met de S-14, die „Hesitation Roll" werd genoemd; hij liet het vlieg tuig om de lengteas wentelen met een telkens onderbroken beweging van kwartslagen. Zijn heengaan is een zéér groot verlies voor de Nederlandse lucht vaart en voor Fokker in het bijzonder. De heer J. A. Bach, hoofd vluchtpro- duktiegroep van de K.L.M., heeft ver klaard. dat de plotselinge dood van Gerben Sonderman ook de K.L.M. zeer diep getroffen heeft. „Sonderman had vele vrienden in onze maatschappij, want hij was een hoogstaand mens met een oprecht en vriendelijk karakter. Hii was een geboren vlieger van een gehalte zoals in de wereld maar wei nig wordt aangetroffen," aldus de heer Bach. „Het werk van mannen als Sonder man," zo vervolgde hij, „is ook voor de burgerluchtvaart van bijzonder groot belang want zij maken het de burger luchtvaart mogelijk te vliegen met vei lige vliegtuigen die volledig zijn be proefd Wij zijn Gerben Sonderman dankbaar voor het vele dat hij voor de Nederlandse luchtvaart heeft gedaan en wil van de K.L.M. leven mee met het smartelijk verlies dat zijn nabestaan den lijden en met onze vrienden bij de Fokkerfabriek, die door zijn overlijden een zeer bekwaam en toegewijd mede werker hebben verloren." Bij Burgdorf'is gisteren een koe op de motorkap van de auto van de West duitse minister van binnenlandse za ken, Gerhard Schroder, gesprongen. De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De minis ter was ongedeerd. Maar de koe niet. Men heeft het dier moeten slachten. Dr. Emilio Nunez Portuondo, leider van de Cubaanse delegatie bij de Vere nigde Naties, heeft gisteren in een ver klaring aan United Press het stand punt van zijn delegatie ten opzichte van het geschil tussen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea bekend gemaakt. Hii opperde de mo gelijkheid om deze kwestie aan het In ternationaal Hof van Justitie voor te leggen, indien beide landen de kwestie niet onderling kunnen oplossen. Indonesië heeft, zoals bekend, tot dus ver de inschakeling van het Internatio nale Hof bij de kwestie Nieuw-Guinea altijd van de hand gewezen. Prins Bernhard was diep getroffen toen hij gisteravond, even voordat hij met Koningin Juliana op de gala-recep- tic in Willemstad verscheen, het bericht over het verongelukken van Sonder man vernam. De Prins stond de aan wezige journalisten geen interview toe. De mogelijkheid bestaat, dat revisie zal worden gevraagd van het vonnis van de Berkelse arts. Hij werd tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op zijn echtgenote. Sinds 3 mei van dit jaar, de datum waarop de Hoge Raad het beroep op cassatie in deze zaak verwierp, heelt de verde diger, mr. M. H. Huygens, de moge lijkheden van een revisie-poging bestu deerd. Het ziet er thans naar uit, dat revisie van het vonnis zal worden ge vraagd. Mr. Huygens verklaarde ons desge vraagd, dat hij de hulp yan buiten landse deskundigen heeft ingeroepen. Naar alle waarschijnlijkheid zal mr. Huygens zijn deskundigen niet uit En geland, zoals destijds bij de behande ling voor de arrondissementsrecht bank, maar uit Frankrijk laten over komen. De zaak tegen de verdediger van de Berkelse arts. de beruchte affaire met de briefjes, die plotseling in het Huis van Bewaring opdoken en de zelfmoord theorie van de verdediging steunden, is voorts nog steeds in onderzoek. Zoals bekend, heeft mr. Huygens in verband met deze zaak nog enige tijd in arrest doorgebracht. Ook de zaak tegen de broer van de Berkelse arts, die ervan wordt beschuldigd, eveneens een aan deel te hebben in de briefjes-affaire, is nog „niet rond". De Verenigde Staten heeft besloten negen Russische zeelieden het land bin nen te laten. Een regeringsautoriteit heeft bepaald dat het in het nationaal belang zou zijn, wanneer de Russen naar Amerika kwamen. De zeelieden behoren tot de beman ning van de Russische tanker Tuapse, die op 23 Juni 1954 door de Chinese nationalisten veroverd is. Zij zullen vandaag uit Formosa te New York arri veren. (U.P.) Advertentie Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 10 uur). Aanvankelijk, vooral in de ooste lijke helft van het land nog regen. Morgen opklaringen, maar ook enke le verspreide buien. Matige tot krach tige wind tussen west en noord. Kouder. Zon; 7.17-17.35. Maan: 13.32-22.01. Dit was misschien wel het onoffi ciële hoogtepunt van het vorstelijk bezoek aan Willemstad: Koningin en Prins, die met een grote groep kin deren vrolijk in de ronde dansten. Tevoren hadden de kinderen de vor stelijke gasten een feestelijke aubade gebracht. Doch hoe feestelijk die aubade ook was, deze spontane buiten het protocol vallende rondedans overtrof haar verre. De New York Times heeft een hoofd artikel gewijd aan het bezoek van Ko ningin Juliana aan de West. Hierin wordt geconstateerd dat dit bezoek „een mijlpaal in politieke vooruitgang" kenmerkt. Het blad schrijft, dat de vroegere Nederlandse koloniën in de West „we zenlijk zelfbestuur" hebben bereikt, ter wijl elementen van het Koninkrijk der Nederlanden behouden bleven. Ten besluite van het bezoek aan Curagao, dat naar de mening van de Curagaoënaars, die Vorstin en Prims gaarne nog een paar dagen langer in hun midden hadden gehad, tè snel is beëindigd, is donderdagavond op de binnenplaats van fort Amsterdam, ach ter het paleis van de gouverneur, een grote galareceptie gehouden, toegan kelijk voor iedereen. Meer dan duizend gasten hadden zich in carré langs bet plein opgesteld, toen de Koningin, be geleid door de gouverneur en Prins Bernhard aan de zijde van minister president Jonckheer, gevolgd door de overige leden van het gevolg, de trap van het paleis afliepen en een »>nd- gang langs e gasten maakten. Vrien delijk groetend, hier en daar een hand drukkend of een praatje makend, be gaven Koningin en Prins zich lang zaam langs de rijen der aanwezigen. Toen de Koningin haar rondgang had beëindigd en plaats had genomen op voor haar, de Prins en het gevolg gereed gezette zetels volgde een kort programma van Curagaose muziek en dansen, dat besloten werd met een tap toe. Er was op deze receptie tevens gelegenheid tot het aanbieden van ge schenken. Zo ontving H.M. van - een aantal dames op Curasao een bijzon der fraai op linnen geborduurde lunch- set. Er was groot enthousiasme voor de ma rinierskapel van Gijsbert Nieuwlandt. De kapel was een grote attractie. De taptoe was niet het einde van de receptie, want Koningin en Prins gingen tussen het pro gramma van Curagaose muziek en dan- In de ochtenduren is vandaag het Koninklijk Paar per vliegtuig van Curagao naar het eiland Bonaire vertrokken. Op dit eiland, waar minder welvaart heerst dan, op Aruba en Curagao, welke eilanden hun voorspoed aan de olie te danken hebben, hebben de kinderen aan Koningin en Prins een zanghulde gebracht en de sportverenigingen voor het Koninklijk Paar gedefileerd. Op de foto de woning van de Gezaghebber in Kralendijk; op de achtergrond het dorp met in het midden het kleine protestantse kerkje. Hedenmiddag zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard, na hun kort bezoek in de ochtenduren aan Bonaire, per vliegtuig op Aruba aangekomen, waar zij tot zondagmiddag zullen vertoeven. Voor Aruba staan o.m. een huldiging in het stadion, een bezoek aan de Amerikaanse oliemaatschappij de „Lago" en aan het San Pedro-hospitaal op het programma, alsmede de officiële opening van de hierboven afgebeelde Arubaanse Technische School. sen voort met het ontvangen van tal van mensen. Onder de aangeboden ge schenken waren verder een Surinaamse waaier, waarop de inhuldiging van Ko- ninein Wilhelmina geschilderd is en broches voor de Prinsessen. De Koningin was gekleed in groot avondtoilet van lichtblauwe natuurzijde. Zij droeg een diadeem met briljanten en bijpassende juwelen. De Prins was ge kleed in het uniform van luitenant-admi raal. Pas na elven trokken Koningin en Prins zich terug hetgeen feitelijk het einde was van het Koninklijk bezoek aan Curagao. Des middags had de Koningin als gasten op de lunch ten paleize de leiders der vier politieke partijen op Curagao uitgenodigd. Prins Benjhard voerde inmiddels uitvoerige besprekin gen met vooraanstaanden uit bedrijfs leven en handel van Curagao. Tot de onderwerpen, die besproken werden, behoorden de teruggang van Curagao als overlaadhaven, de kwestie van het instellen van een vrije handelszone een wetsontwerp daartoe is thans bü de raad van advies de ontzilting van het zeewater op economische basis (waarbij de Prins de mogelijkheden van het gebruik van atoomenergie op perde). het scheppen van gunstig be lastingklimaat voor het bedrijfsleven en het toerisme. Hierna begaf de Prins zich naar het Waterfort, waar hij de eerste steen metselde voor het nieuwe toe- ristenhotei „Ei Curagao". Dit hotel, dat in begin 1957 in gebruik zal wor den genomen, zal 95 kamers krijgen. Het komt midden in het oude Water fort. tot nu toe het centrum van de bevelvoering der Koninklijke marine op de Nederlandse Antillen. Dit hoofd kwartier wordt naai de basis Parera verplaatst. De middag van de derde dag was gewijd aan een bezoek van de Koningin aan het tweede district, het oostelijk deel van het eiland. Op de Caracas- baaiweg, bij Dominguito, had zich een onl vangstcommissit opgesteld. Nadat deze H.M. welkom had geheten in dit deei van het eiland ging het langs de vele met vlaggen versierde huisjes, waarvan de bewoners langs de weg of in hun tuin stonden om de Vorstin toe te juichen, naar Brakkeput. Hier waren meisjespadvindsters bijeen, tus sen wie de Koningin, zelf padvindster, geruime tijd vertoefde. Daarna begaf zij zich naar het Spaanse water aan boord van de „Beatrix" en genoot zij van het admiraalzeilen van de water sportliefhebbers, die in deze inham van de zee acte-de-présence gaven. Bijna twee uur genoot de Koningin met een klein gezelschap van het strand en het water en van het tochtje met de „Bea trix", het jacht van gouverneur Struycken. Prins Bernhard had intussen op Zui- kertuintje de Curagaose padvinders bezocht. Later voegde hii zich bü het gezelschap aan het Spaanse water. Z.K.H. heeft daarna met zün secre taris onverwacht een bezoek gebracht aan de drie belangrijkste bankinstellin gen op Curagao, Maduro's bank, de Hol- landsche Bankunie en Edward Henri- quez bank. Hij werd ontvangen door de directies dezer bankinstellingen. Zijn bezoek _n legde de Prins groten deels te voet af. De Sovjet-Unie heeft in antwoord op een in juli j.I. verzonden Amerikaans memorandum, verklaard bereid te zijn met acht westelijke landen de Vere nigde Staten, Groot-Brittannië, Canada, Frankrijk, Australië, Portugal, België en Zuid-Afrika te onderhandelen over het instellen van een internationale or ganisatie voor de kernenergie. Zij is bereid het westerse ontwerp daarvoor als „basis voor de opstelling van een statuut" te aanvaarden. Het Sovjet-antwoord is eerder in de ze maand verzonden en het is sinds dien ter kennis gebracht van andere staten-leden der Verenigde Naties. De Sovjet-Unie stelt voor de onder handelingen eventueel ook door Tsie- choslowakije te doen bijwonen. (Reuter) Advertentie yicimie lia adi ciicruc rn daiit süs» NltUWt nAAnLtffloint uUUnANI [-,i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1