sel vanTvaim Het slechte boek bestaat primair niet bij de gratie van het zesde gebod Nu ook verzakkingen aan de zuidzijde van de Slaperdijk bij Spaarndam Sr/c de Morman- XI Modeshow C A in de Vleeshal N.H. kerk K ru is woord raadse l ZI ■LTI Hin_ ■rr" I I wvi zzmi.z I H id-rirn Amsterdams echtpaar in Frankrijk verongelukt MNL ARBEIDSKRACHTEN VERWRUVERS MNL, KANTOORBEDIENDE OOK 10% KORTING GEEN 10% MAAR 15% KORTING MODERNE WOLLEN DEKEN HAARLEMS MATRASSENHUIS D. de Lange spreekt voor R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Haarlem MONTY-COATS Openbare Werken kan al het werk niet aan Vragen van raadslid m Waardebon SHERRY ASSISTENT BIBLIOTHECARESSE „KATHOLIEK JAARBOEK VOOR BELKIË 1955" VRIJDAG 21 OKTOBER 1955 PAGINA 2 Instructieve inleiding bij kaarslicht Ouders en kind Gnetha de Bnuijn Ook in Zandvoort een huurcommissie T.Y.B.B.—Wijk aan Zee REGENJAS met f 52.50 Kunt U niet slapen van de pijn? Basketball T.YjB.B. speelt basketball Bobadilla Sherry wordt geleverd in verschil lende types en smaken, alle oude, belegen Sherrywijnen. Kleinkunst voor de politie ZANDVOORT B. en Wvragen krediet van 3000 Fietspad aan Noordzijde Zandvoortselaan wordt verbeterd Inenting tegen pokken LUC VAN DAM en BEP VAN KLAVEREN H&3// a aj n.<t ja Bj f 'gj* m /j I»*- a va v/ WMvT Hg* Hl*W 7» r" HB>J p? Hpw f# Aanivullenid krediet voor hek rondom sportveld Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag A. J. Koejemans treedt uit de G.P.N. N.V. Ijsfabriek en Koelhuis USVRIES IJmuiden vraagt voor directe indiensttreding: in vaste dienst voor diverse fabrieks- werkzaamheden. Maximum leeftijd 50 jaar. Geen continudienst. Aanmelden: KANAALSTRAAT 36, IJMUIDEN. De Nederlandsche Drukinktfabriek LORILLEUX VAN DIJK vraagt Geschoold of ongeschoold. Sollicitaties aan GONNETSTRAAT 7, Haarlem. leerling - magazijnbediende Gevraagd voor spoedige indiensttreding circa 17 jaar. VER. DRUKKERIJEN PLANETA, Bakenesser- gracht 6973, Telefoon 15280, Haarlem. Op de REDACTIE-BIBLIOTHEEK van N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD te HAARLEM is plaats voor een (de Belgische „Piusalmanak") Omvang ruim 1300 blz. Prijs f 16. Bestellingen te zenden aan de boekhandel of aan N.V. Drukkerij De Tijd - Amsterdam. nog korte tijd op bijna alle Matrassen f 61.20 139.50 15% - f 113.70 op Ledikanten, Divanbedden, Kantel- Opklapbedden of van f 24.75 voor f 15.90 H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 •ód De heer D. de Lange, adjunct-direc teur van de uitgeverij „Het Spectrum", heeft gisteravond, toen hii voor de leden van de R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Haarlem een inlei ding hield over het „slechte boek", met enige verrassing moeten onder vinden, dat de machten der duisternis zich door geen uitgever laten temmen. Het licht in de muziekzaal van Brink- mann, waar de bijeenkomst gehouden werd, begaf het zonder pardon en pas een uur later kon de inleider de terug keer van het licht vergezeld doen gaan van de vaststelling, dat zijn auditorium hem trouw was gebleven. Intussen zorgde het schijnsel van kaarsen er voor, dat de sfeer tot de verbeelding sprak, iets wat in het ka der van de inleiding prachtig van pas kwam. Zolang kaarsen onze gedachten- wereld prikkelen, schijnt dat niet kwa lijk te heten, maar boeken werden door onze grootouders vanwege een anders- soortige prikkeling verderfelijk geacht. Aan dat grootouderlijk standpunt her innerde de heer De Lange, die er bo vendien op attendeerde, dat zij zelfs in gezelschap van Plato vertoefden. In diens „Ideale Staat" immers worden dichters en vertellers uitgesloten als verderfelijke individuen. Nu, na zoveel honderden jaren, is die mentaliteit nog niet geheel verdwenen. Nog maar enkele decennia geleden was ieder boek slecht, waarin goed en kwaad niet dan met (onwaarachtige) nadruk getekend waren. Dat juist zo'n pseudo-roman een slecht boek was, kwam niet bij de brave mensen op. De heer De Lange wilde allereerst dat boek als slecht betitelen, dat een gebrek ver toont aan technische taalvaardigheid. Zulke boeken zijn er meer dan men denkt en zij werken verwarrend op de lezer, die dingen denkt te lezen, welke de schrijver niet heeft bedoeld. De schrijver is in dit geval geen slecht mens hij is zich van geen kwaad be wust maar wel slecht is zijn boek. Dat dient met name gezegd van veel oudere boeken over heiligenlevens, die zonder enige kritische zin werden be schreven en waarvan zelfs de feilen in een heilige sfeer werden getrokken. Zo'n onmenselijke levensbeschrijving kan veel kwaad stichten of heeft het in ieder geval al gedaan. Men mag ech ter niet de schuld aan de schrijver al leen geven, want de lezer speelt in de slechtheid mee. De slechtheid wordt mede bepaald door de lezer, Is hij een deskundige op het gebied, waarover het boek handelt, dan zal hij de kron kels zonder moeite onderkennen; een leek of een slordige lezer daarentegen slikt de verkeerde kost al te gemak kelijk zonder protest. Een gevoel van persoonlijke verantwoordelijkheid kan in deze slechts de juiste leidraad zijn. Bij boeken (verhalen en gedichten), die voornamelijk tot de verbeelding spreken, draagt de beoordeling een ei gen, meer verfijnd, karakter. Het is daarom onbegrijpelijk, hoe roekeloos ouders vaak zijn bij de keuze van boe ken voor hun kinderen. De verbeel dingskracht van een kind moet gevoed worden, eerst door verhalen, verteld door de ouders, later door boeken. En dan blijkt maar al te vaak, hoe ouders, die voor hun kinderen kies keurig zijn op eten en kleding, ten aanzien van het boek slechts letten op de prijs en de plaatjes. Daarbij komt nog het tragische misverstand, dat bij een beoordeling een zedelijke norm wordt aangelegd, welke verengd is tot het zesde gebod. Zij begrijpen niet, dat, als het boek in slecht Ne derlands geschreven is en daarbij de aansluiting mist op de oorspronkelij ke fantasie, de kinderverbeelding mis vormd wordt. Datzelfde geldt in feite ook voor de meisjesboeken, die zich verliezen in valse dagdromen; de ouders geven lie ver dergelijke boeken dan dat zij een Advertentie in marine, camel, grijs en royal blue voor Dames, Heren en Kinderen. SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7 - Haarlem - Tel. 15116 100% SERVICE Aan de gemeenteraad van Zandvoort wordt voorgesteld een huurcommissie in te stellen en daarin te benoemen de heer C. Hegers als voorzitter en de he ren D. van Dijk als lid-huurder en J. H. Koning als lid-verhuurder en tot hun plaatsvervangers resp. de heren A. Mo lenaar en J. Kroon Sr. De voorzitter zal bij afwezigheid door het oudste lid worden vervangen. Voor de commissie wordt een presentiegeld van 6.- per vergadering voorgesteld. Aanstaande Zondag speelt TYBB 1 een wedstrijd tegen Wijk-aan-zee op het terrein aan de Schalkwijkerweg. Aan vang half drie. De inzameling van gelden, gehouden door de Vereniging tegen het mishan delen van dieren voor Haarlem en Omstreken in de week van 3 t.m. 8 ok- ber, heeft opgebracht 6779.97 en wel Haarlem 4.286.59, Heemstede 1279.40, Bloemendaal 1070.73 en Bennebroek 143.25. Advertentie fietspijpen REGENMANTEL met ingebouwde rok ingebouwde f 65.— GEN. CRONJESTR. 4044 - TEL. 15438 geschikte keuze maken uit boeken voor volwassenen. Tegenover dit ene uiter ste staat het andere, dat een ongezon de zucht naar succesboeken stimuleert, het beruchte industriewerk, even ge wetenloos opgezet als films van een dergelijk allooi: zoveel sekse, zoveel geweld, zoveel romantiek en een beetje historie. Zulke boeken zuigen de ver beelding uit, en helaas is de drabbi ge stroom zo groot, dat men niet de moeite neemt om het werkelijk goede boek te bereiken. De heer De Lange kreeg direct na zijn inleiding verschil lende vragen te beantwoorden, die enerzijds terugvielen op de befaam de vertaal-kwesties en anderzijds de niet minder befaamde, maar onnette woorden in discussie brachten. De voorzitter van de leeszaal, drs. H. W. M. van Run, luidde de spreker even hartelijk en openhartig uit als hij hem ingeluid had. Hij deelde daarna mede, dat de leeszaal zich in een groei ende belangstelling mag verheugen, maar dat niettemin door persoonlijk contact getracht zal worden ook ande ren voor dit nuttige katholieke instituut te interesseren. Advertentie Neem een AKKERTJE ...dat helpt direct! De overwinning van Harlem Tigers in de Gewestelijke Overgangsklasse van de Nederlandse Basketball Bond ongetwijfeld een grote verrassing voor vriend en vijand. Hoewel de Tigers er reeds in waren geslaagd H.O.C. te klop pen was de algemene indruk dat dit vermoedelijk wel een uitschieter zou zijn geweest. Niets is echter minder waar, want na deze eerste overwinning hebben de Tigers thans een goede zege behaald op I.H.J. Bij de dames won Schoten Giants met 19-9 van Rapiditas '31, dat ook dit seizoen weer in de verdrukking zal komen in de eerste klasse. De uitslagen waren: Dames: Schoten Giants-Rapiditas '31 199, Z.B.V.S.-Antilopen 2 25—14. Heren: White Stars 3-I.H.J. 3 20—10, S.C. Haar lem 2-H.O.C. 2 25—31, Harlem Tigers- I.H.J. 4434, Antilopen 2-Schoten 42—13. Het ligt in de bedoeling dat TYBB binnenkort over gaat tot het oprichten van een afdeling basketball. Dames en heren die deze snel opkomende sport in katholiek verband wensen te gaan beoefenen kunnen zich aanmelden bij de voorzitter H. W. van Turnhout, Neptunusstraat 31, Haarlem. Advertentie Boftaditld Voor de handel: JACOBUS BOELEN AMSTERDAM In januari 1954 slipte een motorrij der op de Slaperdijk, die van Spaarn dam naar Santpoort voert. De man verloor het leven daarbij. Plotseling werd toen de aandacht gevestigd op de slechte toestand waarin de weg daar verkeerde. De Slaperdijk is al een oude dijk en de weg die eroverheen voert is al een oude weg. Het moderne verkeer heeft zulk een vlucht genomen, dat de oude Slaperdijk het niet meer aankon. Grote autobussen, zware vrachtauto's, die de materialen aanvoeren voor de Spaarndammer industrie, personen auto's, fietsen, bromfietsen en motoren, heel het moderne verkeer maakt ge bruik van deze kortste oost-west-ver binding. Het wegdek van de Slaperdijk is daarop niet berekend. De eenvoudigste oplossing zou na tuurlijk zijn om de weg te verbreden en het wegdek in orde te maken. Maar wie moet dat doen? De Slaperdijk is e'^?.nf°™,,van het Hoogheemraadschap „Rpnland", maar de weg die erover heenleidt, is in onderhoud bij de Genie, die daar in de omgeving immers de oude defensiegordel van fortificaties beheert. Maar de Slaperdijk is boven dien een weg die gelegen is binnen de gemeente Haarlem en die de toegang vormt tof een bijna-geïsoleerd stads deel: Spaarndam. Jarenlang is er dan ook al onderhandeld over de mogelijk heid om de weg in orde te brengen. De Genie heeft wel eens een paar onder geschikte verbeteringen aangebracht, maar van een grootscheeps herstel was geen sprake. Intussen begonnen aan de Noordzij de van de dijk verschillende gedeelten te verzakken. Bij droog zomerweer is dat niet zulk een bezwaar, maar ïr» de winter, wanneer de weg glad is en met sneeuw bedekt, is het er zo ge vaarlijk, dat men zich afvraagt hoe het mogelijk is dat er zo weinig ongeluk ken gebeurd zijn. Dat is vooral te dan ken aan de voorzichtigheid van de weg gebruikers ter plaatse. De fietsers stap pen af en wachten in de berm, wanneer twee auto's elkaar uit tegenovergestel de richting naderen. De auto's houden hun vaart in. Tenslotte heeft de gemeente Haar lem de knoop doorgehakt en toege zegd een aantal dringend noodzake lijke voorzieningen aan te brengen. Het Hoogheemraadschap „Rijnland" gaf toestemming en op 20 oktober van het vorig jaar voteerde de Haar lemse gemeenteraad 3600.- voor het doen aanbrengen van opsluitbanden langs de zijkant van de weg over de Slaperdijk. Nog voor de winter zou den de ergste gevaren bezworen kun nen zijn. Nu we een jaar verder zijn, is er nog steeds niets aan de weg over de Slaperdijk gebeurd. En op nieuw staat de winter voor de deur. De gemeentedienst voor Openbare Werken had aanvankelijk met mate riaal-moeilijkheden te kampen. De sluit banden waren niet te krijgen. Toen ze er eenmaal waren, had de dienst zoveel andere werken onder handen, dat men voor de Slaperdijk geen tijd meer had. Toch is het niet zo'n geweldig karwei, maar de verbeteringen van de ver keerssituatie rond het Soendaplein, de vele afrasteringen in de stad en zoveel andere, dringende werken hebben de dienst overbelast. Intussen is de toe stand van de weg over de Slaperdijk weer slechter geworden. Ook aan de zuidelijke kant van de weg beginnen zich nu verzakkingen te vertonen, zo dat waarschijnlijk het verleden jaar door de raad gevoteerde bedrag voor de sluitbanden, al niet meer toereikend zal zijn. In verband met deze situatie heeft het raadslid S. W. Balm (KVP) aan het college van" B. en W. de volgende Vra gen gesteld: 1. Kunnen B. en W. meedelen waar om de verbetering van de weg over de Slaperdijk (Raadsbesluit 20 oktober 1954, no. 22) nog niet tot stand is ge komen? 2. Kunnen B. en W. toezeggen dat de sub 1. bedoelde werkzaamheden nu spoedig, in elk geval voor de a.s. winter, zullen worden uitgevoerd? De Zandvoortse politie - sportvere niging organiseert zaterdag een klein- kunstavond voor genodigden in „Zomer- lust" te Zandvoort. „Vrolijkheid viert hoogtij" is de titel van het cabaret programma dat wordt uitgevoerd onder leiding van Roland Wagter. Medewer king wordt verleend door de gooche laar Dick Harris, de zangeres Greetje van Schaik en de musici Ab Kok en Ad v.d.Gein. 48. Snel glipt Eric met zijn last achter de stenenrij en overdenkt wat hem te doen staat. Als de krijgers van Moloch hem hier met Saran vinden, is het mei beiden gedaan. De omsingeling van de grafheuvel schijnt grondig te geschieden, want overal ziet hij, op regelmatige afstanden van elkaar, het flakkerende licht van toortsen door de bomen schijnen. Om zijn moeilijk heden te vergroten, komt Saran al weer bij! Voordat zijn gevangene echter een mond kan open doen, legt de Noorman hem dreigend het zwijgen op, waarna hij hem in korte woorden hun toestand uitlegt. Saran gluurt angstig naar de wolfshond, die geen oog van hem af laat. Hij zegt: „Goed, ik heb u niet erg mooi behandeld, dat geef ik toe, maar", vervolgt hij, met een pijnlijk gezicht naar zijn zijde tastend, „voor die ene klap kreeg ik er twee terug, dus wat dat betreft is onze rekening wel vereffend. Zo ge uw ver stand wilt gebruiken, zult ge inzien, dat we nu lotgenoten zijn en er dus niets aan hebben, elkaar in de haren te zitten. Uw vrees, dat de krijgers de grafheuvel zullen doorzoeken, is echter ongegrond, want dit is een plaats des doods en het volk is daarvoor doodsbenauwd; zodra de duisternis gevallen, durven zij er helemaal geen voet meer te zetten! Onze enige kans, om hier levend vandaan te komen, is dus, de nacht te benutten, om de ow- singeling te doorbreken. Eric knikt; hij weet, dat de koning der Ulaid gelijk heeft. „We zullen het proberen", beslist hij. „Maar", laat hij er grimmiO op volgen, „denk niet, dat ge ditmaal de kans krijgt, mij te ontglippen"- Met een veelzeggend gebaar beveelt hij Wolf dicht bij Saran te blijven- En met achterlating van het schild, dat hun in de beweging belemmert, sluipen zij behoedzaam de heuvel af op de bosrand toe. Talrijke belangstellenden zijn in de afgelopen dagen een kijkje gaan 'ne men in de Haarlemse Vleeshal, waar C A haar modeshow hield. De show kon geslaagd genoemd worden, alleen reeds door de draagbaarheid van de getoonde modellen, waarbij de populai re prijzen voor een verrassend element zorgden. De toeschouwers kregen een keur van modellen, voorgeschoteld, en met name willen wij attenderen op het hartver- overende „Black Watch", niet te ver talen met „zwart horloge", maar met „zwarte wacht", aldus genoemd naar de kledij van een Schots regiment. De Black Watch is een prachtig warme wollen ruitstof, dat voor vele doelein den te gebruiken is, voor rokken in velerlei verscheidenheid, japonnen en zelfs als voering voor een herenregen jas. De variaties in wollen, katoenen of jersey vesten bleken weer opvallend, en lagen in ieders bereik, ook wat de maten betreft. Voor de junior-miss is er een ruime keuze uit windjacks, in de meest moderne opvattingen gelanceerd, evenals uit pantalons. Dit seizoen zullen vele mantels met De aan de gemeente Zandvoort toe behorende toren der N.H.-kerk wordt onder toezicht van de rijksdienst voor Monumentenzorg gerestaureerd. Met de werkzaamheden is men al een eind gevorderd, zodat het dak van de toren reeds „uit de steigers" is gekomen. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld of de wijzerplaten van het uurwerk van de toren zou kunnen worden verlicht. Monumentenzorg had aanvankelijk bezwaren, maar daaraan kon worden tegemoet gekomen. Aan de gemeenteraad wordt nu voorgesteld, een verlichtingsinstallatie aan te bren gen, waarmede een uitgave van 3000 gemoeid zal zijn. Bij de restauratiewerkzaamheden waarvoor al 125.000 werd beschikbaar gesteld is weer een tegenvaller aan het licht gekomen. Het metselwerk van het bovenstuk van de toren bleek na melijk nagenoeg „verpuind" te zijn. Dit metselwerk moet geheel vernieuwd wor den, hetgeen 5.000 extra zal kosten. B. en W. van Zandvoort hebben aan het raadslid Lindeman T" naar aanleiding van door hem gestelde vra gen medegedeeld dat het voetpad aan de noordzijde van de Zandvoortse laan momenteel verbeterd wordt. Hier omtrent waren verschillende klachten binnengekomen maar het herstel van het voetpad moest wachten tot de bouw van „Het huis in de duinen' voltooid was. Zaterdag zal de gemeentegeneesheer van Zandvoort, 's middags om 3 uur in het consultatiebureau aan de Pontstraat zitting houden voor kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. bont gedragen worden. Onze aandacht werd getrokken door een fraaie licht grijze mantel met grijs naturel persia- ner, en een zandkleurige mantel, even eens met persianer in de zgn. „Moon- stone"-kleur. Bontmantels blijven altijd modern en van de getoonde exemplaren was de Nertz-Bisam wel bijzonder mooi. Dat tweed nog altijd erg en vogue is, is bekend en ook op de show bleek weer, dat de stof prettig te dragen is. Bijzonder modieus is thans „la ligne tunique", een strakke rok, waarop een nauwsluitend jasje, dat klokkend onder de taille valt. Fraai was de zwarte tunique met chinees borduurwerk, naar men zegt geïnspireerd door de Peking- opera te Parijs. Als in eenvoud betracht wordt, kan ook de grote maat naar de laatste mode gekleed gaan, en in verschillende mo dellen werd dat ook getoond. Op de show ontbrak ook ditmaal niet de he renmannequin, die o.a. een prachtig Zweeds import costuum liet zien van Engelse worsted churat in een ruitdes- sin. De show werd besloten met een serie avond-japonnen, die bewezen, dat het ook zonder wolken van tule heel goed kan. H. H. Advertentie stonden voor ze in de ring kwamen ook in de box. 't Is natuurlijk niet ge zegd dat Uw kleine ook dezelfde allures zal krijgen. Houdt er met de aanschaffing van de box even rekening mee en ga meteen naar \fAN WEERT. Prijzen v.a. f 27.95 voor BABy en KLEUTER Anegang 46 Gr. Houtstr. 116 Tel. 14651 - Haarlem - Tel. 13339 m V AT it VO fa mnjf ai JVC i, HJv HOTF IggH a if Horizontaal: 1. voorzetsel, 4. spil, 6. uitbouw, 10. geneesmiddel, 11. pl. in Gelderland, 14. bloedvat, 16. slede, 17. familielid, 18. stofmaat, 19. Fr. onbep. vnw., 20. vogel, 21. putemmer, 23. Eng. voorzetsel, 25. oorlogstuig, 28. ophoping van niet scheik. delen tot een geheel, 30. boom, 32. kindergroet, 34. water In Friesland, 35. menselijk geluid, 37. zij die colporteert, 42. pers. vnw., 44. over heidsbedrijf (afk.), 45. Fr. lidwoord, 46. de heren (afk.), 47. onderricht, 48. on meetbaar getal, 49. zedenkundige be schouwingen maken, 53. nauwe, 55. en omgekeerd (afk.), 56. naamloze ven nootschap (Fr.), 58. vaak (Eng.), 59. be waarplaats voor tabak, 63. muziekdrama, 65. voorzetsel, 66. gelegenheid, 68. maan- Bij een ernstig auto-ongeluk op de Rijksweg van Pont St. Esprit naar Nimes in Frankrijk zijn woensdagmiddag de heer en mevrouw M. Bloksma uit Am sterdam, die voor een vakantiereis op Voor het maken van een ijzeren hek rondom het sportveld aan de van Len- nepweg voteerde de Zandvoortse raad een krediet van 8050. Deze voorzie ning blijkt nu 10.200 te moeten kos ten. Bovendien is een aansluiting op de waterleiding nodig voor de besproeiing van het veld; daarmede .is een uitgave van 1100- gemoeid. Aan de raad wordt nu een aanvullend krediet ge vraagd van 3250.-. De r.-k. Kern voor atelier- en win kelmeisjes organiseert op zaterdag 22 oktober een dansavond in het Stoofke, Stoofsteeg 1. De muziek zal worden verzorgd door het „Calamity Quartet weg waren naar Spanje en Portugal, in Zuid-Frankrijk verongelukt. De 48-jarige mevrouw Bloksma kwam daarbij om het leven. Haar 53-jarige man, technisch directeur van een radia- teurenfabriek N.V. aan de Jan Hanzen- straat te Amsterdam, werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis m Nimes vervoerd. Hij heeft bij het ongeluk een schedelbasisfractuur opgelopen. Zijn toe stand gaf gisteren reden tot grote be zorgdheid. Het echtpaar was vergezeld van de heer J. H. M. Putman, procuratiehouder van de radiateurenfabriek. Deze liep slechts lichte verwondingen op. Het gezelschap was maandagochtend per auto uit Amsterdam vertrokken voor een vakantiereis, die een maand zou duren. Woensdagmiddag naderde de auto de kust van de Middellandse Zee. De bestuurder probeerde een auto te passeren, die zelf juist een scootei in haalde. Bij het passeren begon de Hud son te slippen en botste in volle vaart tegen een steen, die links aan de kant van de weg stond. Daarna is de wagen tegen een plataan te pletter gereden. stand (afk.), 70. goud (Fr.), 71. seleniun» (afk.), 73. loterijbriefje, 75. water f1 Friesland, 76. wrede keizer, 78. deel V* e. week, 80. onbep. vnw., 81. boomvrucht» 82. zangnoot, 83. nevel. Verticaal: 1. jongensnaam, 2. geogf- aanduiding (afk.), 3. vlug, 4. meisjes* naam, 5. Eng. pers. vnw., 6. titel (afk.h 7. vaartuig, 8. jongensnaam, 9. elastici' teit, 10. hoefdier, 12. vreemd, 13. weder zijds, 15. slank, 17. muziekinstrument, 19. vorm van ontschepen, 22. en anderen (afk.), 24. breekbaar, 26. water in Bra bant, 27. ontkenning, 29. géplas in ter, 31. Onmetelijk, 33. werkzaam, 3b. voorzetsel, 38. deel v. d. bijbei (afk.)» 39. ijzerhoudende aarde, 40. speelgoed, 41. hierin ligt de zaligheid (Lat. afk.'» 43. lekkernij, 44. muziekterm (afk.), 4>- Fr. lidwoord, 49. gewicht (afk.), 50. soort van zwavelzure kalk, 51. schrijfbehoef te, 52. walmt, 54. netto (afk.), 57. pl. 111 Drente, 58. pl. in Afrika, 60. slede, 61- muziekterm, 62. zoals de akten getui gen (Lat. afk.), 64. rakel, 67. luizeëj» 69. bijwoord, 72. pl. in Duitsland, 74. boom, 77. het Romeinse rijk (Lat. afk.'» 78. stofmaat, 79. tandeloos zoogdier, 80- soort vaartuig (afk.). Horizontaal; 1. scepticus, 2. vechter, - hut, 3. veranda, - ora, 4. Milaan, 5. be> - attest, 6. bretel, - are, 7. ren, - waard» 8. altoos, - vw, 9. ha, - nto, - spie, N' aanzien, - oer, 11. m.s., - eest, - K.S.G- Verticaal: 1. V.V.V., - Abraham, Eem, - relaas, 3. scribent, 4. chalelt - onze, 5. Etna, - emotie, 6. pedaal, - soes» 7. trant, - N.T., 8. taats, 9. cholera, - po"» 10. uur, - servies, 11. start, - dwerg. De heer A. J. Koejemans, oud-hoofd redacteur van De Waarheid, heeft voof het lidmaatschap van de C.P.N. be dankt. Dit is medegedeeld in het par tijblad van de communistische partij. De heer Koejemans was de eerste hoofdredacteur van De Waarheid na da jorlog. In 1948 werd hij door het par tijbestuur van de C.P.N. vervangen. Bij PUBLIEKE WERKEN BLOEMENDAAL wordt gevraagd (aanstelling op arbeidsovereenkomst): een leeftijd 16—18 jaar. Bezoldiging: 16 jaar 19,20 per week 17 jaar 24,48 per week 18 jaar 29,76 per week Sollicitaties, met opgave van referenties, vóór 25 oktober a.s. indienen bij de Directeur van P.W. Bloemendaal, Brou- werskolkweg 2, Overveen. Uitvoerige sollicitaties, bij voorkeur van gediplo meerde krachten, met volledige personalia en ge gevens omtrent opleiding, diploma's en praktijk te richten aan: Hoofdredactie Tijdschriften, N.V. Druk kerij „De Spaarnestad". Nassaulaan 51 te Haarlem. U betaalt dus: 1 PERS. VERENDE MATRASSEN met zomer- en winterkant 15 jaar garantie KAPOKKUSSEN 72.00 - 15% PERS. VEREND BEDSTEL MET 15 jaar garantie (uitgezonderd beschermde prijzen) Alléén bjj HAARLEM TELEFOON 11485

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2