Woningbouwverenigingen gaan oud woningbezit delen met het Huisvestingsbureau Agenda voor Haarlem ee omgeviti! ALPHEKAARr: G RAM 0F0 ON PLATEN De betekenis der expressie vakken bij bet onderwijs L> DAMES- EN HERENKLEDING Rechtvaardige verdeling wordt nu meer mogelijk Haarlems architect maakt schets voor kathedraal in Zuid-Afrika Uitstekende inleidingen voor onderwijzend personeel Verplaatsbaar verkeerslicht in gebruik genomen Financiële steun voor econo misch zwakkeren die moeten verhuizen ELEKTR. ZONNEKACHELS v.a. f 15.75 ■r! COGNAC Systeembouw Bijeenkomst in stadsschouwburg Opvoeding tot persoonlijkheid Verhuiskosten en huurverschil zouden voor vijf jaar vergoed worden Gramofoon- platen HAARLEMSE KLEDING CENTRALE KLEDING TERMIJN VRIJDAG 21 OKTOBER 1955 PAGINA 3 Slotfeesten r.-k. woning- bouwver. St.-Bavo Bioscopen Stadsschouwburg Concertgebouw Crote of Sint Bavokerk Diversen Tentoonstellingen Burgerlijke Stand Haarlem Beeldend kunstenaar werkt mee Conferenties voor niet katholieken en katholieken Jubileumtoernooi „Het Oosten" VOOR AL UW KRUISWEG 49 HAARLEM TEL. 11532 RijksstraatwegZaanenlaan uit de knoop Gevoelsleven Opbouw eigen leven Pax Christi-beweging Bijeenkomst op zondag 30 oktober Haarlemse Kunstgemeen- sehap VERKOPINGEN Veteranenlegioen afdeling Haarlem ZOEKT NIET VERDER, WAT GEEFT 'T HEEFT GEDEMPTE OUDE GRACHT 11 t/o POSTKANTOOR Exclusieve collectie Betaling vanaf f 2.- per week zonder vooruitbetaling De Haarlemse federatie van woning bouwverenigingen heeft tijdens een gis teravond gehouden vergadering beslo- S s?nien te werken met het gemeen tebestuur bij het verdelen van het vrij- \v "t-1"' 0,ul„e woningbezit. Wethouder F. Happé heeft gisteravond deze sa menwerking bepleit eij de woningbouw verenigingen hebben unaniem hun steun aan de wethouder gegeven. In de toekomst zal het dus zo zijn, dat van 'edere twee vrijkomende oude wonin gen van woningbouwverenigingen, er een ter beschikking zal worden gesteld van het huisvestingsbureau. Dit besluit Is vooral van belang voor de z.g. ere- peergevallen, mensen dus die zeer drin gend om een woning verlegen zitten en me op deze manier meer kansen krij gen op een eigen woning op korte ter- jjt'.in, en ook voor de economisch zwak keren, die zich niet de weelde kunnen permitteren van het betalen van een hoge huur, die meestal voor de nieuwe Woningen wordt gevraagd. Tot nu toe was net zo, dat de wo ningbouwverenigingen vrijelijk konden beschikken over het oude woningbezit, de vroeger gebouwde woningen, die vrij kwamen.'De woningen werden dan toegewezen aan de leden van de betref fende woningbouwverenigingen, die be schikten over een urgentieverklaring. Bij het huisvestingsbureau echter ston den veel meer mensen ingeschreven die beschikten over een urgentieverkl ring. Men onderscheidde drie soorten Van urgentie: de crepeergevallen, de zeer urgente gevallen de urgente ge vallen. Tal van personen met urgentie verklaring waren echter geen lid van een woningbouwvereniging en het Huis vestingsbureau kon hen dus in het gun stigste geval alleen maar helpen met nieuw-gebouwde woningen. Gemiddeld kwamen er in de afgelo pen jaren per jaar ongeveer 25 woning- bouwwoningen vrjj, Dat aantal is welis waar niet bijzonder hoog, maar het telt mee, zeker in vergelijking met het aan tal nieuwe huizen dat in de afgelopen jaren gemiddeld gereed kwam. De wo ningen werden meestal verlaten door vertrek naar een andere gemeente of door personen die ,,er uit gegroeid" wa- Aavertentie Mocht cognac toevallig niet Uw kleur zijn (dat wil zeggen de kleur die bij U past), dan blijven er nog tal van andere mogelijk heden voor U weggelegd bij LIPPITS. Die kleurenrijkdom in SHAWLS is werkelijk uniek. Vanaf 2,95 en hoger. Dames- en Herenmodes kruisweg 72 - HAARLEM ren en elders een grotere of een nieuwe woning kregen toegewezen. De woningbouwcorporaties hebben nu besloten zich achter B. en "V. te stellen voor wat betreft de verdeling van het oude woningbezit, aangezien men tot de overtuiging is gekomen, dat men alleen op deze wjjze tot een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van het woonruimtebezit komt. De urgentiegevallen van de leden der woningbouwverenigingen worden niet betwijfeld, maar men is ervan over tuigd, dat het Huisvestingsbureau mogelijk nog urgentere gevallen op zijn wachtlijst heeft staan en dat deze omstandigheid een nauwe samen werking tussen de Woningbouwvere nigingen en het Huisvestingsbureau noodzakelijk maakt. In verband met het feit, dat het ge meentebestuur besloten heeft in Delft- wijk systeembouw te gaan toepassen, heeft de federatie van woningbouwvere nigingen besloten de deskundige op dit gebied, prof. ir. H. T. Zwiers, uit te no digen om de bijzonderheden van dit systeem te komen toelichten. De on aangename ervaringen die men in Haarlem met de systeembouw heeft op gedaan, schijnen nu gecompenseerd te worden door de ervaringen van ande ren. Enige fabrieken schjjnen een sys teem te hebben uitgedacht, dat wel vol doet. De woningen in Defïtwjjk zijn toe gewezen aan de woningbouwverenigin gen ,,St. Bavo", „Patrimonium" en „Eigen Woning". Het is dus voor de wo ningbouwverenigingen van het grootste belang zich nader over deze materie te laten voorlichten, temeer daar het ge meentebestuur het plan heeft op dit ge bied de systeembouw steeds meer te gaan toepassen. Woensdag- en gisteravond zijn in het gebouw St.-Bavo de slotfeesten gehou den vanwege het veertig-jarig jubi leum van de r.-k. woningbouwvereni ging St.-Bavo-oost. Beide avonden wer- den geopend door de voorzitter van het feestcomité, de heer J. Overtoom, die herinnerde aan het werk van de i er- eniging ten bate van de volkshuisves ting in Haarlem. De Rederijkerskamer Alberdingk Thijm oogstte beide keren groot succes met het toneelstuk „Bonaventura", dat wij reeds bij een vorige gelegenheid uitvoerig hebben besproken. Tussen het eerste en tweede bedrijf voerde de voorzitter van de vereniging de heer A. Rood het woord en hij wil de de feestviering ook zien als 'n dank bare herinnering aan de pioniers. Hij bracht dank aan al de bewoners, de vaders en moeders, die aan St.-Bavo zin en betekenis hadden gegeven. Hij dank te hen voor het prachtige geschenk, dat het bestuur is aangeboden en in alle hulde betrok hij evenzeer de leden van het feestcomité, dat de viering van het jubileum zo voortreffelijk hadden voorbereid en ten uitvoer gelegd. CINEMA PALACE: „La Strada", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: ,,De gevangene van het Vreemdelingenlegioen", volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: ..Gekweld geweten", 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.morgen 11 uur: „Vijf maanden in de Braziliaanse wildernis", a. 1. LUXOR: „Blanke slavinnen", volw. Tij den: 2, 7 en 9.15. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: vr. tot en met zo.: „The High and The mighty", 14 jaar. Tijd'en: vr. 8.15, za. 2.30, 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. REMBRANDT: „Revanche in Straatsburg", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY„Ik zeg niets voor geld" 14 j. Tijden: 2.30. 7 en 9.15. zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: „Après nous le déluge", 18 j. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Vrijdag 21 oktober: Lezing voor de Ver. Geloof en Wetenschap", 8 uur. Zaterdag 22 oktober: De Nederlandse Comedie met „De regenmaker", een blij spel over een zwendelende fantast, die beweert regen te kunnen maken, en het hart van een verzuurd meisje verzacht. Met o.a. Joh. Fiolet, Guus Oster, Joh Remelts en Han Bentz van de Berg, 8,u. Zondag 23 oktober: De Nederlandse Co medie geeft een waardige voorstelling van „Koning Oedipoes", dat afgelopen zomer op het programma van het Holland Festi val heeft gestaan. Het eerste klassieke stuk van het seizoen, met Han Bentz van den Berg in de titelrol, 8 uur. Maandag 24 oktober: Toncelver. „Tha lia" met „Het lied van alle tijden", 8 u. Dinsdag 25 oktober: De Nederlancfse Co medie met „De keizer van Amerika", een levendige voorstelling van Shaw's sarcas tische stuk, waarin hij deze keer de de mocratie onder vuur neemt. Goede rollen van o.a. Bentz van den Berg, Paul Huf, Andrea Domburg, Joh. Fiolet. 8 uur. Voor stelling voor de Haarlemse Kunst Gemeen schap. Woensdag 26 en donderdag 27 oktober: Toneelvereniging „Thalia" met „Het heef van alle tijden", 8 uur. Woensdag 26 oktober: Toneelgroep Ruck" met „Pierrot valt van de maan", nieuwe fantasie voor kinderen, wel- Puck op het repertoire heeft geno den. 2.30 uur (besloten voorstelling voor Qe Ned. Jeugdgemeenschap). vrijdag 28 oktober: R.-k. Toneelvereni ging „Ludamus" met „De kunst om te leven"" (dil.) 8 uur. Varïï g 23 oktober: Herman Rinket's "*f. Bonte avond met o.a. Fred Kaps, A. "kampioen goochelen, 8 uur. tin» a?dag: 24 oktober: Ned. Reisvereni- r5' Lezirjg over India, 8 uur. Ul«sdag 25 oktober: N. Ph. O., 2e con- «„V, serie D. Sol. Pierra Fournier. celio, «sü.15 uur. Woensdag 26 oktober, 15 uur: Gratis or- bert°nCert door de or2an*st George Ro- Donderdag 27 oktober: Chr. Oratorium- eremging „Door Zang Vriendschap". Uit voering „Messiah" van Handel. Dir. S. Jansen. rf^Taandag 24 oktober: Beiaardbespeling infoA de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30--.16.30 uur. _'idag 28 oktober: Beiaardbespeling ii ?e stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.3Q12.30 uur. Roxy-theater: donderdag 27 oktober: „Johnny Belinda", film over een doofstom meisje, 8 uur. Minerva: dinsdag 25 oktober: Tweede avond wereldreizigers-serie. Mr. A. Hus- tinx over „Door de woestijnen van Pa kistan", 8.15 uur. Woensdag 26 oktober: Afscheidsavond Theo van der Pas, Chopin-programma, 8.15 uur. Maandag 24 oktober: Godfried Bomans voor Heemsteedse Kunstkring: „Van de hak op de tak", 8 uur. Frans Halsmuseum: Vrijdag 21 oktober: Voordracht Ad Pieters voor V. U. „Vrije expressie", 8 uur. Maandag 24 oktober: V. U. mej. dr. Ri ta Vuyk over: „De betekenis en invloed van het kinder- en jeugdboek", 8 uur. Dinsdag 25 oktober: Lezing G. Söte- mann voor V. U., 8 uur. Woensdag 26 oktober: V. U. Dr. C. J. Schuurman over „Levensagst en levens kunst", 8 uur. Gebouw Zoetestraat 11: vrijcfag 21 ok tober: R.-k. Commissie „De Vrije Tijd". Inleiding door kapelaan Balestra, 8 uur. Tinbolthuis: Vrij burglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruqulusmuseum: Grote maquette van (Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Teyler's Museum: Schilderijen XlXe en XXe eeuw. Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse School, o.a. Rembrandt, Michel-Angelo en Claude Lorral. Fossie len en mineralen, historische natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve ma. van 11—5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van pop penhuis anno 1750 met inventaris van meer dan 3000 voorwerpen. Geopend van 10—16 uur; zo. van 13—16 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk handschriften, munten e.a. Ge opend van 10-17 oavzo. van 13-16 u. Huis Van Looy: Jubileumtentoonstelling Van Looy en zijn tijdgenoten". Geopend dag. van 10-12.30 en van 1.30—4 uur; zo. van 14—16 uur, t/m 17 oktober. Leffelaar: Schilderijen en aquarellen van Bob Buys. Geopend op werkdagen van 10 tot 5 uur (tot 26 oktober). Huis met de Kogel: Schilderijen van Jan Chapin, Haarlem (tot en met 15 okt.i. Ondertrouwd: N. J. Hermans en H. J. Djjkmans. Getrouwd: A. G. Franken en C. A. Molenaar: A. W. J. Sassen en J. C. Koelemeijer; D. A. Beemsterboer en T. M. de Jong; C. de Droog en A. J. Eland; H. B. van Dalen en L. L. Meijer; B. F. Petter en A. Broek; W. J. Griffioen en R. Meijers; J. Glejj- steen en G. M. den Boer. Geboren: J. Blok-Venema, z; J. M. Knejjnsberg-Derks, z; M. A. A. Huijs- mans-Neervens, z; A. M. Meijer-Kloes, z; A. T. de Ridder-Mink, z;M. E. H. Brauers-Creusen, d; M. J. Schoffelmeer- van Praag, d; P. G. Tulp-Tillema, d; M. Bouhuts-Meijer, d; W. M. Stol-Luijt, d; A. A. de Graaf-Schouten, d. Overleden: Chr. Hack-Meister, 57 jr., Badhuisstraat; J. Haman, 54 jr., Maer- ten van Heemskerkstraat; A. van Es- sav®ld:«0uthuizen, 69 j. Beukenstraat; ,t(Tf I?oc^:H®JTstra' 85 T Kleverpark weg, A. Ph. Scheuerman, 7S jr., Maer- i ten van Heemskerkstraat. De Haarlemse architect Nico A n- driessen heeft het eervolle ver zoek gekregen, een schetsontwerp te maken voor een kathedraal in Bre- mersdorp in Swaziland. Swaziland is een Brits gebied, gelegen binnen de grenzen der Unie van Zuid-Afrika. De kathedraal moet plaats bieden voor 2000 personen en zal blijkens een nadere omschrijving der opdracht een „indrukwekkende moderne kerk, zij het niet een ultra-moderne", moeten wor den. Nico Andriessen is onmiddellijk aan het werk gegaan en heeft reeds een tamelijk nauw omschreven concep tie van het bouwwerk gereed. Volgens zijn plan wordt de kerk 120 meter lang en ongeveer 40 meter breed. Hoewel de opzet uitgesproken eigentijds is doordat werd uitgegaan van door gebruik en constructie bepaalde eisen, grijpt zij te gelijkertijd terug op het oerbeeld der christelijke kerk: de basilica. Een rechthoekig middenschip wordt over huifd door op kolommen rustende ge welven overdwars; de absis heeft niet de conchavorm, maar wordt begrensd door een schuine wand; in de zijbeuk worden kapellen en biechtstoelen on dergebracht; aan de voorzijde is een op kolommen rustend open portaal ge dacht en de toren zal in het midden van het schip verrijzen: ziedaar enkele al gemene trekken van wat de architect voor ogen heeft. Bijzonder belangrijk is, dat ai bij de ze eerste opzet een beeldend kunste naar is ingeschakeld voor de plaatsbe paling en het ontwerpen van plastieken en ramen. Het is de schilder Hans Wicsman, die in dat opzicht met de architect samenwerkt. Hun plan is, de hoge wanden van het middenschip te beglazen met in beton-elementen ge vat gebrandschilderd glas. dat wat de constructie betreft de totaalindruk zal geven van een mozaïek. Op de voorge vel is een excentrisch geplaatst kruis in reliëf gedacht met plastische versie ringen terzijde. Begin november zullen deplannen van architect en beeldende kunstenaar aan de bisschop van Bremersdorp wor den voorgelegd. Ook de tweede conferentie, door pa ter Wijnand Sluis, woensdagavond voor niet-katholieken en katho lieken gehouden in de kerk aan het Kleverpark, trok grote belangstelling. De uiteenzetting van pater Sluijs boei de van begin tot einde. Met buitenge wone aandacht volgden de talrijke toe hoorders de treffende en duidelijke uit eenzettingen over de betrekkingen tus sen God en het menselijk lijden. Na op pakkende wijze betoogd te hebben, dat het lijden geen bezwaar kan zijn tegen het geloof in de liefde en de almacht van God. gaf pater Sluijs onder „Gods Licht" de verheven betekenis aan van het menselijk lijden. Woensdag 26 oktober wordt de derde conferentie gehouden, woensdag 2 no vember de laatste. Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan organiseert de H.S.V. „Het Oos ten" van 4 t.rn. 11 november een schaaktoernooi in haar clublokaal res taurant Munninks, Grote Markt 10, te Haarlem en wel voor de zeskampen op 4, 7. 8 en 9 (voor afgebroken partijen), 10 en li en voor vierkampen op 5 en 6 november. Alle leden van verenigin- Sen. welke aangesloten zijn bij de K.N.S.B. kunnen voor dit toernooi in schrijven. Ook de z.g. huisschakers. Inschrijvingen staan open t.m. 29 okto ber en kan geschieden bij de heren J. Kroonsberg. Arnulfstraat 16, M. J. v. d. Pas, en. de la Reystraat 101, beiden te Haarlem en op de clubavond van de vereniging op 26 oktober. Advertentie Terwijl gistermiddag de Haarlemse lagere schooljeugd kastanjes zocht en knikkerde, waren onderwijzeressen en onderwijzers in de Stadsschouwburg bij ae heren Verhoeven, Bos en Post op school, om geïnstrueerd te worden over de betekenis van de expressievakken bij het onderwijs. Deze bijeenkomst was belegd door de Commissie ter bevordering van de estetische vorming van de' lagere schooljeugd in de gemeente Haarlem. Haar voorzitter, mr. M. L. Stibbe, mocht een brandende belangstelling in en zelfs buiten onderwijskrin gen vaststellen voor deze materie en hij wenste, dat deze bijeenkomst zou mogen bijdragen tot het zo diep mogelijk doorwerken van de zelf-expressie in 'het totale onderwijs van iedere schoolgemeenschap. Hij heette naast wet houder D J A Geluk en mej. Bolsius als lid van de onderwijscommissie in de Raad', o.m. de rijks- en gemeentelijk inspecteur bij het onderwijs wel kom. De wethouder memoreerde in zijn openingswoord, dat Haarlem dc eerste stad was. die kunstvoorstellingen voor de jeugd heeft georganiseerd aan- vankelijk voor leerlingen van het M. O. De maatschappij heeft zich sindsdien echter zodanig ontwikkeld, dat de kunst-ontvankelijkheid behoefte en zaak van geheel het volk is geworden, waartoe de gevoeligheid reeds op de lagere school gevormd moet worden. De organiserende commissie, die met dit werk is belast, heeft naast rapporten en conclusies het tastbare resultaat opgele verd dat er thans een muziek-consulent is benoemd. Haar tweede resultaat is de bijeenkomst van deze middag, waarin opgesloten ligt, dat niet experts maar het onderwijs zelf de estetische vorming in de school ter hand zal Als eerste spreker behandelde c'®,aJ?P de dichter Bernard Verhoeven, ouri-dir. J. v. Eyck-academie, thans directeur van de Toneelacademie te Maastricht de betekenis van het estetische ele ment in de opvoeding hetgeen in de toegestane korte spreektijd in feite met meer kon zijn dan het dichterbij brengen van het probleem. Niettemin za' in gloedvolle betoogtrant ook velen mun ter bij de materie zelf gebracht heb ben. Het estetisch element slaat op de mooiste, geheimzinnigste en heilig ste dingen des levens: het schone, dat in ons zindelijke ianc. om geen verwar ring te wekken estetica genoemd moet worden. Dit kracht-centrum in het wezen van de mens nu, komt in ons huidige onderwijs niet aan zijn trekken: het is het engelenhaar op de boom der kennis. Maar een groot industrieel za kenman als dr. Philips achtte fantasie boven titels en wetenschap omdat zij een mysterieuze kracht is van toch weer zakelijke waarde. Inventie in melodie-improvisatie, dans en toneel kan ingelost worden in de betreffende schoolvakken. Receptie ve en creatieve vermogens zijn boven dien een bijdrage in de cultuurstrijd van onze dagen en de ontplooiing daar van kan als compensatie bij de groeien de onkerkelijkheid belangrijk zijn. Spr. waarschuwde voor de fout bjj de pedagoog om vanuit de eigen be langstellingskern het kind te benade ren. Men beginne liever met Paul van Ostayen dan met Adema van Scheltema! en zijn kinderliederen (die naar het volwassene streven) en tan teliederen (die ten onrechte in kin dermaat zijn bedacht). De juiste geesteshouding van de opvoeder wor de, dat hij niet de bezitter is van de onbeperkte autoriteit, maar bij de hulpvaardigheid tot zelf-expressie bij het kind een onbeperkte ootmoed ten toon spreidt. estetica mag men De geen voor- lardstikke link", luidde het com mentaar van de jeugd, die zich gisteren genesteld had op de stoep van de Zaanenlaan op de hoek van de Rijksstraatweg om de regeling van het verkeer gade te slaan, dat voor het eerst geschiedde met een verplaats baar verkeerslicht. Of het inderdaad „link" was willen wij in het midden laten, maar wei was het een feit. dat de situatie ter plaatse op dat ge vaarlijke verkeers punt vrijwel af doend is opgelost Er heerste nu een zekere rust, door dat via de aan- en uitflitsende lichten in rood. groen en oranje, het verkeer de gelegenheid kreeg zonder ge vaar voor botsin gen zijn weg te kiezen. Gistermiddag werd er proef gedraaid en hoodinspecteur I. B. Brauckmann van de verkeerspo litie was de eerste, die het apparaat, dat aan de andere zijde van de paal vier contactpunten heeft met een stopcontact, dat in het wegdek is ingebouwd, op zijn de gelijkheid testte en zijn bevindingen waren zonder meer uitstekend. Wel bleek, dat er nog een enkele voor ziening moest worden getroffen en daartoe is het apparaat later nog even in behandeling geweest bij het G.E.B. De agent, die op he spitsuur gister avond het verkeerslicht officieel voor het eerst bediende, toonde zich al even content, uiteraard ook omdat er vrijwel geen fouten te maken zijn, daar het apparaat eventuele vergissingen corri geert. Niettemin moet de agent wel de gelijk zjjn ogen de kost geven, vooral om het verkeer, dat uit zuidelijke rich ting komt en rijdend op de linkerhelft van de rechter verkeersbaan op de rijksstraatweg, gelegenheid te geven de Zaanenlaan in te slaan. Een enkele opmerking moeten wij toch nog maken. Gedurende de tijd, dat wij gistermiddag de nieuwe regeling van het verkeer gadesloegen, viel het ons op, dat de voetganger te weinig of althans te kort de kans krijgt om de Rijksstraatweg over te steken. Wellicht kan ook in die moeilijkheid voorzien worden. Overigens verdienen de betrokken in stanties een compliment voor de wjjze, waarop zij niet nagelaten hebben aan houdend ervoor te ijveren, dat er een verkeerslicht zou komen op dit beruchte punt. In dat compliment moet zeker be trokken worden het actieve comité, dat terwille van de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg zich zorgen noch moeiten heeft bespaar. werp van dirigisme maken, men moet de spontane uitingsdrang in het kind- zelf opwekken. Op deze wijze is een vol- k.„ige opvoeding tot volkomen persoon lijkheid mogelijk. Drs. H. G. Bos, hoofd van het jeugd- psychologisch bureau te Haarlem be sprak vervolgens dc expressiebeoe- fening van uit de psychologische ge zichtshoek. Uit een proefneming op de Haarlemse scholen is gebleken dat de kinderen uit dt eerste klas zeer slecht bjj machte "ijn zich te uiten. Dit is niet specifiek voor Haarlem overigens, soortgelijke onderzoekingen elders in Europa komen tot eenzelfde conclusie. De aanleg tot emotionele uitingen is aanwezig, maar de fantasie leeft slechts als zij wordt onderhouden. Eerst mid dels de expressievakken zijn wij in staat gesteld te weten wat het jonge kind innerlijk beleeft. In het ongetoomd tot expressie bren gen van kinderen schuilen echter ook gevaren, het kan zelfs schadelijk ziin voor het betreffende kind omdat niet iedere situatie zich voor expressie leent. Men raakt immers zo zeer aan de intimiteit van het individu dat bij de opvoeder een hoogstaande tact vooron dersteld moet worden. Daarom is het noodzakelijk dat het onderwijzend per soneel op de juiste wijze, d.i. uit de per soonlijke praktiji. wordt voorgelicht. Boekjes en theorieën helpen hier niet. Staat aan de ene kant een verinniging van het contact tussen opvoeder en kind door het beoefenen van de persoonlijke expressie, aan de andere kant wordt het reeds bestaande gevaar door de verin niging nog vermeerderd. Ondanks dat moet het gewaagd worden om ook het gevoelsleven van de mens te vormen. Want de mens van nu wiens licha melijke ziekten dikwijls een psychische oorzaak hebben vraagt om een har monisch ontwikkeld gevoelsleven ter- wille van zijn totale welzijn. De derde spreker, de heer P. Post, plv. directeur van het Nutsseminarium voor pedagogiek te Amsterdam, noem de het rationalisme van de school een eenzijdige onevenredige ontwikkeling van het verstand tot grote schade van de andere kanten van de totale mens die veronachtzaamd worden. Het vin den van de relatie t.o.v. zichzelf, de na tuur en van God moet geleerd worden. Deze ligt echter buiten het verstande lijke. Het analyserende verstand op zichzelf is onvruchtbaar. Daarentegen, wanneer men de gevoelspedagogiek in de school laat domineren, profiteert daarvan ook het verstand binnen de in tegrale ontwikkeling van de kinderlijke persoonlijkheid en wordt het intelligen tiequotiënt verhoogd. Het gevoel is de moeder van alle waarnemingen, het domineert ook in het persoonlijk leven. Daarom moet een vak als tekenen niet incidenteel veranderd worden, dit moet gezien wor den als het begin van de algehele her oriëntatie van het onderwijs. De kinde ren gewennen zich zowel aan het ene als aan het andere onderwijs-type in clusief de daarbij passende tucht. Bij individueler onderwijs komen ook de typologische verschillen tevoorschijn. Men moet niet alleen de kinderen leren studeren, maar leren hun eigen leven opbouwen uit de meest persoonlijke subjectieve levenskrachten tot een rij pe persoonlijkheid. Dit nu i„ niet moge lijk als de pedagoog zijn pupillen niet vanuit de gevoelssector benadert. Aldus besloot de heer Post zijn bij drage aan deze bijeenkomst welke een hoogst belangrijk initiatief is gebleken van de nog jonge commissie voor de estetische vorming van de lagere schooljeugd, waarvoor zowel overwel digende als brede belangstelling bleek te bestaan. Juist vanwege deze geble ken belangwekkendheid ware het te wensen dat een ruime vertegenwoordi ging uit de raad mede-uitgenodigd zou zijn opdat deze uit volledige overtuiging met de pecuniaire consequenties van de gewenste hervormingen ter zake van de expressievakken zal instemmen. Belangwekkend zijn deze voor drachten van deskundige specialis ten overigens niet uitsluitend voor het basisonderwijs. Bij een eventuele herhaling voor de overige onderwijs instituten, van V.L.O. tot V.H.M.Ö., en mogelijk zelfs voor een ruimer auditorium is het overwegen van de mogelijkheid niet onnuttig om de drie sprekers hun inzichten vollediger te doen ontvouwen door deze colleges in drie delen gescheiden te houden, waarbij dan tevens ruimere gelegen heid tot vruchtbare gedachtenwisse- ling mogeljjk zal zjjn dan thans het geval is geweest. Deze opmerkingen tot besluit dienen niet critisch, doch eerder complimen teus door de organisatrice te worden opgevat. Wjj zijn de commissie dank verschuldigd voor haar ruim zicht in de toekomst van onderwijs en opvoeding. Op zondag 30 oktober vindt een bij eenkomst plaats van de Haarlemse af deling van de Pax Christi-beweging. Die dag wordt er om kwart voor tien een H. Mis opgedragen in de kapel van Sancta Maria aan het Florapark 2. Daarnaast is er een gezamenlijk ont bijt, waar iedere belangstellende van harte welkom is en waar men de gele genheid heeft zich te oriënteren over de Pax Christi-beweging. Dit jaar zal de Haarlemse afdeling zich speciaal bezighouden met het be studeren van de stof, die besproken is tijdens de grote internationale bede tochten naar Nijmegen van de afgelo pen zomer. Iedere maand zal een ge deelte van de stof gezamenlijk worden doorgenomen. Voor de bijeenkomst van zondag 30 oktouer kan men zich voor 25 oktober opgeven bij de secretaris, de heer G. van Thienen, Zwaardstraat 16 te Haarlem. Op het programma van de Haarlem se Kunst Gemeenschap staat voor dins dag 25 oktober in de stadsschouwburg een voorstelling genoteerd van Shaw's „De Keizer van Amerika". Donderdag 27 oktober wordt in het Rembrandt- theater de film „Maggie" vertoond en op dinsdag 3 november is er bij Brink- mann een Spaanse avond, waarop Wal ter Kous Spaanse verhalen vertelt en wordt door Jan de Man, piano, en muzikale medewerking verleend wordt door Jan de Man, piano, en Annette de la Bije, sopraan. Op dins dag 13 november is er een exclusief optreden van Nicole Louvier, het char mante Franse meisje, dat zelf met de gitaar haar chansons begeleidt. In enkele varkenshokken binnen het circuit van Zandvoort is varkenspest geconstateerd. In overleg met de ve terinaire inspectie van de volksgezond heid zijn de nodige maatregelen geno men om uitbreiding van deze besmet telijke veeziekte te voorkomen. Naar wij vernemen, zullen B. en TV. van Haarlem de gemeenteraad binnen kort een voorstel doen toekomen om een financiële tegemoetkoming te ver strekken aan economisch zwakkeren, die om noodzakelijke redenen hun oude, goedkopere woning moeten verlaten en een nieuwe, duurdere woning moeten betrekken. Het schijnt in de bedoeling van B. en W. te liggen voor deze cate gorie de verhuiskosten te vergoeden en het huurverschil te compenseren. Naar verluidt, willen B. en W. een dergelijke maatregel een degressief karakter ge ven over een periode van vijf jaar. Het huurverschil zou het eerste jaar dus volledig worden vergoed en de vol gende jaren in steeds geringere ge deelten om dan na vjjf jaar geheel voor rekening van de huurder te worden ge laten. Vanuit de raad is reeds enige malen om een dergelijke maatregel verzocht. Verschillende oude en zeer oude wo ningen worden bewoond door gezinnen, die zelf niet in de gelegenheid zjjn een hogere huur op te brengen. Wanneer deze woningen om welke redenen dan ook moeten worden gevorderd, bij voor beeld wegens onbewoonbaarheid, dan Zandvoortselaan 97, Heemstede opbod f 18.400.—, afslag f 1900.—, totaal f 20.300.— J. M. Strybis qq. Brouwerestraat 139 Haarlem, niet geveild. Princessekade 21, Haarlem, niet geveild Soutmanstraat 35. Haarlem, opb. f 3.400.—. afslag f 5.totaal f 3.405. N. N. Rijksweg 315, Santpoort, opbod f 7.300. totaal f 7.300.—, A. v. Beekum qq. Hofgeesterweg, Santpoort (tuingrond) op bod f 6.400.—. totaal f 6.400.—. J. Wigchert. Hofgeesterweg, Santpoort (tuingrond), op bod f 2.500.totaal f 2.500.—. id. Haarlemmerliedestraat 9, Haarlem, op bod f 2.200.—. afslag f 5.—, totaal f 2.205.— P. J. van Goor. Zijlweg 92. Haarlem, niet geveild. Sophiastraat 63. Haarlem, opbod f 2.500.— totaal f 2.500.—, P. J. Moerkerk. Voor de afdeling Haarlem en omge ving van het Veteranenlegioen Neder land zal de Haarlemse arts H. H. Blaauw een lezing houden over bloed transfusie. Daarvoor zal de algemene ledenvergadering worden gehouden en op het programma staan verder een inleiding over doel en werken van het V.L.N. en een causerie over de colon ne van het Rode Kruiscorps. moet voor deze gezinnen een andere woning worden gevonden. Vaak moes ten B. en W. de ontruimingstermijn van onbewoonbaar verklaarde wonin gen telkens maar weer uitstellen, om dat men er niet in kon slagen een wo ning te vinden, waarvan de huur voor de bewoners draaglijk was. In dezelfde sfeer als dit voorstel van B. en W, ligt het streven van het ge meentebestuur om het Huisvestingsbu reau ook zeggenschap te geven over het vrijkomend oude woningbezit van de woningbouwverenigingen. Gister avond hebben de woningbouwvereni gingen besloten het vrijkomend oude bezit met het Huisvestingsbureau te delen. Daardoor krijgt dit laatste in stituut eveneens de beschikking over oudere woningen, die nog goed be woonbaar zijn en wier huur in hetzelf de vlak ligt als die van de woningen die door sommigen wegens onbewoon baarheid moeten worden verlaten. IN VOORRAAD: THE YELLOW ROSE OF TEXAS div. uitv. MALAGUÊNA Los Paraguayos ALS EEN WILDE ORCHIDEE Willy Alberti Volledige JORDAAN-serie KRUISSTRAAT 33 Telef. 15507 - Haarlem jiSiliiiTlUliUdriri ilr'ri% OP Kerkstraat 8 Beverwijk Jansstraat 63 Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3