WENNEKER Jean Cocteau Twee dagen voor verkiezing in Saarland Adenauer: neem het statuut aan Duitse oppositie wil desnoods „op de barricaden" Afremmen van de hoogconjunctuur Hilversumse agent schiet een rechercheur in de arm Naar een ander thuisfront Met steek en degen opgenomen in de Academie Frangaise Gecoördineerde loonpolitiek „Naar de duivel met de Fransen5 Een der daders in enkel geraakt Indonesië Politie achtervolgt twee mannen op terrein van opslagplaats Sterker missie van J BIJ VERGISSING: SSS MenS'i'JS. j. B. van Croonenburg C.S.Sp. VRIJDAG 21 OKTOBER 1955 PAGINA 1 20 STUKS 75 CT, EMBURG W-DUITS SAARGEBIED Bij RHEUMATIEK ASPIRIN') nemen OUDE GENEVER e» Stimmzettel für die Volksbefragung iiber das Europaische Statut für das Saarland am 23. Oktober 1955 Billigen Sie das mit Zustimmung der Regierung Ja des Saarlandes zwischen der Regierung der ua Bundesrepubiik Deutschland und der Regierung der Französischen Republik am 23. Oktober 1954 vereinbarte Europaiscbe Statut für das Saarland? Spoedig beslissing inzake extra-uitkering aan grafisch personeel? Voorzitter N.V.V. over KIND ONDER ZAND GEDOOD. Duitser steelt jacht te Schiedam Eis: één jaar gevangenis straf Onze regering is er thans toe overgegaan, zij het in bescheiden mate, enige maatregelen te tref- Jen, die ten doel hebben de heer sende hoogconjunctuur af te remmen en zodoende binnen de Perken te houden. De maatrege len, die getroffen zijn, pogen voor- al de bestedingen van het Neder landse bedrijfsleven te vertragen, trnmers de verhoging en de ver- gj0e9ing van de voorlopige aan- a9en in de vennootschapsbelas- n'd betekenen een versnelde aanslag Qp de nqUi(ie middelen VCLU het bedrijfsleven. Hetzelfde geldt voor de ver vroegde afschrijvingen, waarvan de terugbrenging van het percen tage van 331/3 pet. tot 10 pet. oen verschuiving betekent van de afschrijvingen over een groter aantal jaren. Het gevolg van deze maatrege len zal dus zijn, dat het bedrijfs leven sneller liquide middelen zal moeten afdragen, terwijl de Staat *e anderzijds dus sneller ontvangt. Het is een interessante vraag wat de Staat met deze sneller ontvan- 9en middelen zal doen. Als hij deze middelen eveneens sneller zou gaan besteden dan zouden de maatregelen geen zin hebben, mant dan zou dit slechts een ver schuiving betekenen. We willen wat betreft dit uit- 9avenbeleid van de overheid aan knopen aan een artikel, dat prof. dr. h. J. Witteveen heeft geschre den in Economisch-Statistische berichten van 19 oktober, aan bande de Miljoenennota 1956. Hij concludeert hierin, dat de he- noting 1956 ook volgens de Qedachtengangwaardoor de mi nister zich laat leiden, monetair gewenst en onjuist is. In de huidige positie, aldus vervolgt *dhrijver, is het duidelijk, dat én het oogpunt van binnenlandse junctuur- en werkgélegen- eidspolitiek (bestrijding van de tige en gevaarlijke over- Vloymentén uit een oogpunt o°fn betalingsbalanspolitiek een JTemming van de binnenlandse -J^tedingen noodzakelijk is. De tfbotingspolitiek moet derhalve eNls op deze doorslaggevende filmische en monetaire doel- (7 lrigen worden gericht. Aan voldoet de thans ingedien- begroting niet, aldus conclu- ert prof witteveen, en hij gaat in op de maatregelen, die tj Begering zou kunnen nemen, ep' komt hem voor, dat in de v.f Plaats ernst gemaakt moet melen met een beperking van de ü]Jltsuit-iaven. Te gemakkelijk, dus schrijver, wordt vaak aan- 9 nomen, dat dit onmogelijk zou He vraag is dus wat de over heid met de sneller ontvangen middelen zal doen. Hierover geeft et bericht aangaande de maat- egelen, die de Regering heeft ge- eend te moeten treffen, geen nkel idee. Gezien het voortdu- end stijgende uitgavenniveau van °nze staatshuishouding is enige 0n9erustheid wel gemotiveerd. I „Volkomen onwaar" J. van Santen uit C.P.N. De motivering van zijn uittreden Minister Algera spreekt over veilig verkeer Geen audiëntie Papieren propaganda ONTDEKKING VAN HET ANTI-PROTON Advertentie jt; JJwcovevy PRODUCTIE totaal aantal \/NWONEPS987 6SO STAAL MERZlG ST. WE NOEL CIJFERS 'N HU LU OEN TON AAnTaL'iNw; PER KM3 NEUNKIRCHEN SAARLOUIS HOMBURG ST INGBERT VOLKLINGEN SAA/9BRUCKEN Het een en ander bleek nogal een in gewikkelde toedracht, waardoor het begrijpelijk is, dat de ene politie man de andere voor de vluchteling aanzag. Donderdagavond omstreeks half 11 stond er bij de ingang van een opslag plaats van oud roest aan de Lijsterweg van de heer Hamel een transportfiets. De heer Hamel kwam in zijn auto bij het terrein aan en blokkeerde met zijn wagen de uitgang. Hij waarschuwde de politie. Weldra kwamen drie agenten opdagen. Twéé zetten het terrein af en de derde ging op onderzoek uit. De laatste ontdekte plotseling twee man nen. die zich op verdachte wijze bezig hielden. De agent sommeerde de man nen malt te houden of anders te zullen schieten. Het tweetal gaf geen gehoor aan deze sommatie en koos het hazen pad. Op een gegeven ogenblik kreeg de agent de twee opnieuw in het oog. Zij waren op een omheining geklommen met de bedoeling te vluchten. Ook nu, Advertentie Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U Aspirin hebt Gedeponeerd handelsmerk Jean Cocteau, de Franse dichter, to neelschrijver, romancier en filmmaker, is donderdag geïnstalleerd als een van de veertig „onsterfelijken" van de Aca démie Frangaise, het instituut dat zo vaak het mikpunt van zijn spot is ge weest. Tot de 800 vooraanstaande personen die in de koepelzaal van het Institut de France bijeen waren gekomen, zei de 66-jarige dichter, dat zijn vroegere vijandschap jegens de Académie te wij ten was aan „het dwaze anti-confor mistische conformisme van de jeugd". In maart van dit jaar was Cocteau als een van de officiële behoeders van de zuiverheid van de Franse taal gekozen, als opvolger van de overleden schrijver Jerome Tharaud. Cocteau was gekleed in een met goud geborduurd groen uniform, dat Lanvin voor hem had gemaakt, en hij droeg daarbij een Napoleontische steek en een prachtige degen, die door hem zelf was ontworpen en gesmeed door zigeu ners uit Toledo. De degen, vervaardigd uit goud, ivoor en email, was door de goudsmid Cartier versierd met edelstenen, zoals diamanten, robijnen en smaragden, en met talrijke symbolen, zoals de ster, die Cocteau altijd bij zijn handtekening zet, het profiel van Oedi pus, de lier van Orpheus, de hekken van het Palais Royal (waar de dichter woont) en de initialen van de eigenaar. Aan de punt van de schede was een bal van ivoor aangebracht als herinne ring aan de sneeuwbal uit Cocteau's roman „Les enfants terribles". De zi geuners hadden nog een kling gesmeed, doch aan het ontwerp voor de greep hiervan wordt nog gewerkt door Pi casso. Twee jonge vrouwen, die Cocteau een bezem en een paar rolschaatsen wilden aanbieden, werden in hechtenis geno men. Na een identiteitsonderzoek wer den zij vrijgelaten. A?e Westduitse bondskanselier dr. Adenauer heeft gisteren vanaf zijn ziek- ®ed een politieke verklaring uitgege- *ei», waarin hij de hoop uitspreekt de Saarlanders zondag a.s. hetsta- 'uut, waardoor het Saargebied een turopese status zou verkrijgen dit n afwachting van een definitieve re- geling in een Duits vredesverdrag zullen goedkeuren. In Berlijn heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, verklaard dat aanvaarding van het statuut een „goe de oplossing" en een „grote stap voor waarts" zou zijn. Op een terrein aan de Lijsterweg te Hilversum heeft zich donderdag avond een schietpartij voorgedaan, waarbij de politie, 71a ettelijke waar schuwingen te hebben gegeven, een man, die blijkbaar minder goede be doelingen koesterde, in een enkel heeft geschoten en een agent een collega rechercheur, die in een beerput was terecht gekomen, een schotwond in de arm bezorgde. Op het terrein, dat dienst doet voor het opslaan van oud roest, is herhaalde malen gestolen. na gewaarschuwd te zijn, gaven zij zich niet over. De agent schoot en raakte een van de twee in een enkel. Het bleek een 18-jarige Hilversummer te zijn, die in de R.K.Z. is opgenomen. De ander verdween in het duister. Inmiddels waren twee rechercheurs op het terrein verschenen. Een van hen kwam daarbij in een beerput te vallen. De man zag aan de rand van de put een been, waaraan hij zich vastgreep. Het been was een van de onderdanen van de agent. Deze zag zijn collega voor de vluchteling aan en schoot, waarbij de rechercheur aan de arm werd ge wond. Zes van de elf ambtenaren, die de Indonesische regering ter versterking van de Indonesische vertegenwoordi ging ,in Nederland naar Den Haag zal zenden, zijn naar P.I.A. meldt reeds uit Djakarta vertrokken. Onder hen is de heer Kamil, die zal optreden als eer ste secretaris. De oud consul-generaal in Hongkong, Kwee Dj ie Hoe, zal de rang van mi nister hebben. Hij vertrekt vrijdag uit Djakarta. Het is nog niet bekend, wie als ambassadeur in de speciale missie zal optreden. Advertentie Donderdagavond is het twee-jarig dochtertje van de familie P. Buist te Appingedam op tragische wijze om het leven gekomen. Het kind speelde achter de ouderlijke woning, waar een kleine trekkar met zand stond. Toen de kleine vermist werd, vond men haar na enig zoeken tenslotte bedolven onder het zand van de wagen, die waarschijnlijk door het kind zelf gekanteld is. In een kort wit broekje met sport jasje, op sokken in gymschoenen, en met een kort geknipt baardje, verscheen voor de rechtbank te Rotterdam een 27-jarige Duitser die in de nacht van 9 op 10 augustus j.l. uit de jachthaven van Schiedam het zeiljacht „Aldeba- ran" wegnam en daarmee ging varen op de Nieuwe Waterweg in de richting van de Noordzee. Behalve diefstal van het jacht, althans levensmiddelen daar uit, was hem diefstal van een blauw luchtbed, een stormfok en blikken le vensmiddelen uit het jacht ..Esperia" te Willemsdorp, op 6 augustus, ten las te gelegd. De officier van justitie, mr. J. C. Louet Feisser eiste een jaar gevangenis straf met aftrek. Raadsman mr. A. A. Veerbeek vroeg clementie. Jean Marais wenst Jean Cocteau geluk met zijn opname temidden van de „onsterfelijken" van de Académie Frangaise". -Ah Bonn is bekend gemaakt, dat Von ffentano zijn vertrek naar Parijs, waar ®'J de bijeenkomst van de ministers yan buitenlandse zaken van de NATO- «nden zal bijwonen, heeft vervroegd wneinde in de gelegenheid te zijn ter- •tond na het bekend worden van de uitslag van het Saar-plebisciet een on derhoud met zijn Franse ambtgenoot "lay te hebben. De Franse premier, Edgar Faure, 2ei gisteren, dat het Saargebied eco nomisch met Frankrijk verbonden tal blijven, dat de status quo dus ge handhaafd wordt, als de europeani sering wordt verworpen. Frankrijk tal alle maatregelen nemen om in he komende dagen de orde in Saar land te bewaren. Minister Pinay merkte in een offi- J'ele verklaring op, dat de overeen komst inzake de Saar een essentieel festanddeel vormt van de Frans-Duit je samenwerking in Europees verband. Door het europeaniseren van de Saar ordt een eenheid geschapen en de <ljU. Tijdens het zesde congres van de algemene Nederlandse grafische bond heeft de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, over de gecoördi neerde loonpolitiek gesproken. Hij stel de dat men de gecoördineerde loonpo litiek bij de loon- en salaristrekkers moet kunnen „verkopen". Daar moet dus het inzicht en het vertrouwen zijn dat dit de juiste politiek is. Wanneer, zo zeide de heer Oosterhuis, er ener- zijdse en daling van het reële loon door prijsstijging en anderzijds een ver der gaande stijging van het nationale inkomen is, en bovendien de belastin gen konden worden verlaagd en een zwarte loonvorming uiterst bedenkelij ke vormen aanneemt, dan is de geleide loonpolitiek slechts dan behoorlijk te verkopen als redelijker wijze de witte loonvorming krachtens gewijzigde richtlijnen tot stand komt. De heer A. M. van den Boogaart, voorzitter van de Algemene Nederland se Grafische Bond, besprak eveneens de met de werkgevers in het grafische be drijf overeengekomen verlenging van de vakantie en de verdubbeling van de toeslag. Hij bleek er ernstig over ont stemd, dat in diverse colleges te Den Haag niet meer spoed wordt betracht met de afwikkeling van deze kwestie. „Dit verdere talmen in Den Haag is onbegrijpelijk en psychologisch onver antwoord". Mede in verband hiermede besprak hij de overeenkomst die bestaat tussen de werkgevers in het grafische bedrijf en de werknemers over een uitbrei ding van de vakantie van 12 tot 15 da gen en een extra uitkering van een week salaris. Over een verdere uitwer king van de richtlijnen in verband met deze verruiming verwacht hij dezer dagen een mededeling van het college van rijksbemiddelaars. Saarlanders kunnen dus zondag een beslissend woord spreken ten aanzien van de versterking van de Europese gemeenschap. Zij hebben thans niette kiezen tussen Frankrijk en Duitsland. Pinay bracht in herinnering, dat de Saarovereenkomst voorziet in een uit breiding van de economische betrek kingen tussen Frankrijk en Duitsland. Pinay keerde zich ook tegen de voor stelling van zaken, die de Duitsgezinde bladen in het Saargebied geven, n.I. dat Saarlanders krachtens het Euro pese statuut in Franse militaire dienst kunnen worden geroepen. „Dit is vol komen onwaar", zei Pinay, „en het is absurd te zeggen, dat zij naar Noord- Afrika gestuurd kunnen worden". Intussen meldt United Press, dat dr. Emilie Segre, n 50-jarige Italiaanse na tuurkundige, die geldt als een der grootsten ter wereld, het anti-proton heeft ontdekt op het laboratorium van de Nobelprijswinnaar dr. E. O. Lawren ce. Hij zelf meende, dat voor zijn ont dekking „momenteel geen praktische bruikbaarheid" bestaat, maar dat het anti-proton, dat gevormd wordt uit stra len bijzonder hoge energie, opnieuw Al bert Einsteins theorie bevestigt van de gelijkwaardigheid van massa en energie De ontdekking van het anti-proton be tekent een schakel in de nucleaire na tuurkunde welke inhoudt dat als mas sa wordt vernietigd er een gelijkwaar dige hoeveelheid energie vrijkomt (e= mc2). Dr. Ernest O. Lawrence zei dat hij het niet eens was met de bescheiden uit spraak van dr. Segre betreffende het onmiddellijke nut van zijn vinding. Hij achtte deze van fundamenteel belang en bracht in herinnering dat een 25 jaar geleden de ontdekking van het positie ve elektron de aanleiding was tot de geweldige ontwikkeling van de kern fysica die er op volgde. „Onvermijde lijk vraagt men zich af of de ontdek-, king van het anti-proton op haar beurt eveneens een mijlpaal zal zijn op de weg naar een geheel nieuwe serie ont dekkingen." De heer J. van Santen uit Amsterdam die zich enige maanden geleden uit de C.P.N. terugtrok, is er toe overgegaan dit uittreden te motiveren. Naar bekend, is hij van 1946 tot 1952 voor de C.P.N. lid van de Eerste Kamer geweest en bovendien communistisch raadslid van Amsterdam van 1945 tot 1949. Hij deelt nu mede, dat zijn besluit het gevolg is van een morele kloof, die langzamerhand via een principiële ver wijdering gegroeid is tot een organisa torische afscheiding. In het najaar van 1953 weigerde de partijleiding n.I. de zakelijke inhoud van zijn schriftelijk uitgebrachte kritiek openbaar te maken. Daarna liet zij, ondanks zijn protest, een antwoord op deze niet-gepubliceerde kritiek publiceren. Ter gelegenheid van de sluiting van de actie „Veilig Verkeer" zal de mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, vrijdag 28 oktober tussen 20.05 en 20.15 uur spreken voor de V.P.R.O.-microfoon. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal dinsdag 25 en woensdag 26 oktober geen audiëntie verlenen. De leiders van de drie Duitse par tijen in Saarland verklaarden gisteren op een gemeenschappelijke betoging in Sulzbach (onder de rook van Saar- brücken), dat niets hen er van zal weerhouden de bevolking te doen ge tuigen van haar wens om „naar Duits land terug te keren". „Het eigenlijke moeilijke werk r, wordt gedaan door de aalmoeze niers bij de troep. Wat de zaak I 1 Itier betreft, die draait om de mensen van het bureau. Ik heb IBHÉÊ enorm de wind mee gehad". Met dergelijke uitspraken tracht pa ter J. B. van Croonenburg C.S.Sp., die deze maand weg E9raH^H||| gaat bij Katholiek Thuisfront, de betekenis van het werk, dat hij gedurende zeven jaren WKaBBIff-ïjjWy"T"*' heeft gedaan voor de militai- f Mm ren, te reduceren. Maar allen, N van^dit werk gezien^ ren gaat, dan is dat voor een '^111 aan het elan, waarmee pater deze zaak is opgekomen. Een N* ntf HEi I elan in grote èn in kleine din- 'a.1 gen Hij heeft in principiële maar hij heeft ook op het bu reau postzegels geplakt als er spoedzendingen de deur uit moesten. Pater Van Croonenburg heeft zich in deze jaren een zeer vindingrijk man getoond. Hij lanceerde de grote Thuisfrontacties, die met medewer king van de radio klinkende successen werden. Hij besefte, dat de zaak. waarvoor hij stond, publiciteit nodig had en aan de wijze, waarop hij die verkreeg, kan menige katholieke instantie een voorbeeld nemen; hij be zielde een ieder, die met hem in aanraking kwam. Katholiek Thuisfront is thans een goed en gesmeerd lopend apparaat en paler Van Croonenburg, die volgende week vijftig jaar wordt, begint aan een nieuwe taak. Zijn orde, de Congregatie der Paters van de H Geest heeft hem de bouw van een missiecentrum te Nijmegen toever trouwd. In dit huis zullen rustende missionarissen met alleen een onder- komen vindén, maar ook een zinvolle levensavond, tevens worden hier de jongere priesters, die te Nijmegen studeren, ondergebracht. Er moei ook een wetenschappelijk verantwoord missiemuseum komen; er bestaan filmplannen enz. De geestelijk adviseur van Katholiek Thuisfront is, terwijl hij zijn werk voor de militairen aan het afsluiten is, al aan het vooruit denken Hij vindt, dat er nog veel meer voor de missie gedaan moet worden dan thans. Wanneer men bedenktdat de Aga Khan zijn gewicht in platina cadeau kreeg, wat ten goede komt aan de verbreiding van de Islam, dan moet er ook uit ons land nog meer geld komen, wil men het missiewerk met succes kunnen voortzetten. Gelet op hetgeen pater Van Croonenburg bij Katholiek Thuisfront heeft klaargespeeld, lijkt het niet twijfelachig. of deze modern werkende priester zal er ook bij de vervulling van zijn nieuwe taak in slagen de nodige energie los te slaan. Morgen wordt in Den Haag de afscheidsreceptie gehouden voor de Hoogedelgestrenge Zeereerwaarde Heer Luitenant-Kolonel-Aatmoezemer J. B. van Croonenburg C.S.Sp. Prins Bernhard heeft hem een br:ef ge schreven, waarin Z. K. H. hem dank zegt voor hetgeen hij in de afgelo pen jaren heeft gedaan. Over enkele weken heeft pater Van Croonen burg zijn uniform uitgetrokken en werkt hij met nieuw enthousiasme aan een ander Thuisfront. De duizend toehoorders braken tel kens in stormachtig gejuich los, wan neer de sprekers het woord „vader land" in de mond namen. Zij reageer den met uitroepen als „Dat zuilen we dan wel eens zien" op de bedreiging met een terugkeer naar de status-quo. De leiders der pro-Duitse partijen heb ben de laatste dagen herhaaldelijk verklaard dat zij er in dat geval niet voor in kunnen staan, dat zij de massa nog in de hand houden. De Duitse partijen trachtten voor deel te behalen, in dit laatste sta dium van de strijd, uit het feit, dat een aantal hoge Saarlandse ambte naren naar het Duitse front is over gegaan. Een hunner verscheen in Sulzbach op het podium en verklaar de onder luide toejuichingen dat „de Franse uitbuiters naar de dui vel gejaagd moeten worden". Hij riep de bevolking op desnoods „op de barricaden te gaan". In de laatste dagen voor de stem ming heeft de vlucht der papieren propaganda een omvang aangenomen, waartegen de brievenbussen der Saar landers nauwelijks meer zijn opgewas sen. In de beoordeling der kansen blijft de reserve evenwel overheersen. Niemand waagt zich nog aan voorspel lingen. (ANP-Reuter-UP) Naar aanleiding van de ontdekking van een nieuw kerndeeltje heeft dr. S. Rozenthal, medewerker van de Deense hoogleraar Niels Bohr aan het instituut voor theoretische fysica te Kopenha gen, aan het dagblad „Information" verklaard, dat indien het bovengenoem de bericht juist is, men hier met een zeer interessante ontdekking te doen heeft. De wetenschap, aldus dr. Rozen thal, heeft reeds lang het probleem be studeerd of er een stof bestaat, waarin het binnenste buiten is gekeerd. Bij her haling heeft men anti-protonen in de cosmische straling menen te kunnen constateren. Op aarde kan zulks niet voorkomen, gegeven het feit dat het po sitieve proton en het negatieve proton verdwijnen, zodra deze met elkaar in aanraking komen. Met het gebruik van grote versnellingsmachines, zo ging dr Rozenthal voort, zou er zeker een mo gelijkheid Destaan om op kunstmatige wijze een negatief proton te vervaardi gen en dat heeft Ernest Lawrence waar schijnlijk gedaan. Dit betekent, zo eindigde de Deense kernfysicus, dat men een veel groter inzicht in de bouw van de materie zou hebben gekregen. Commentaar vragend aan het fysisch laboratorium van de rijksuniversiteit te Utrecht over de ont dekking van Ernest Lawrence, vernam het A.N.P. dat men daar de woorden van dr. Rozenthal volkomen onderschreef.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5