BRITSE auto-industrie vreest de ontwikkeling op het continent Wet Een wonderbaar geleide m ARUBA De duivel verslagen Piepertje zoekt toenadering 40ste motorshow in Earls Court Londen Technische achterstand gaat schuil onder uiterst geraf fineerde afwerking De strijd om de wagen voor .The man in the street" nd' wm De watervlo D.I.D. behoudt een kans op promotie Ronde van Nederland krijgt uitgebreider pletst HET EILAND Little mo eist kwart miljoen |Ri VRIJDAG 21 OKTOBER 1955 PAGINA 9 5? Strijd om wereldmarkt gaat beginnen Wereldtitel dammen In 1956 weer toernooi in Nederland t0 V Vers in cellofaan Minder autoraces in Italië Swan naar de H.O.KA Sich a de ve rgoedi n g, Prof. Zeegers voor K.R.O. over Kerk en maatschappij Zes buitenlandse ploegen MARKTBERICHTEN (Van onze verslaggever) Vijfentwintig miljoen gulden worden volgens de laatste betrouwbare schattingen in Groot-Brittannië verloren door de volkomen versleten en ouderwetse wegsystemen." Dit heeft een van de meest vooraan staande figuren in de automobielwereld, Sir William Rootes, directeur van de International Rootes Group, onlangs tijdens een wegencongres in Rome gezegd. „Onvoldoende wegen", aldus Sir William, „zuigen het leven weg Uit een drukke, levendige, opbouwende natie op dezelfde manier als ader- Verkalking de levensgang van een anders krachtige man verzwakt tot een meelijwekkend kruiptempo. Ouderwetse wegen betekenen een trage, de laat ste strohalm grijpende en stervende economie. Wegen, zoals onze Ameri kaanse vrienden lang geleden reeds hebben ontdekt, zijn de sleutel tot een moderne, uitdijende economie." Wij moesten aan dit sombere beeld van de Britse economie denken, toen wij oog in oog stonden met de nieuwste pro- dukten van een der belangrijkste steunpilaren van die industrie, de automo bielfabrieken, die thans in de imposante hallen van Earls Court in Londen tentoongesteld staan. De veertigste motorshow geeft voorlopig de indruk dat het met de Britse economie nog wel gaat, althans dat zij zich niet aan de laatste strohalm vastgrijpt. Want wat in Earls Court te zien is, is van een grandeur, een luxe en een kwaliteit die niet alleen maar voze schijn is, maar wel degelijk een toonbeeld is van de hoge standaard die in de auto mobielfabrieken is bereikt en een afstraling is van de gestegen welvaart. De Britse wagen kenmerkt zich nog steeds door een onovertroffen afwerking en door een bijzondere lijn. Technisch evenwel, moeten zelfs de Britten toe geven, staan zij ten achter bij de nieuwste produkten van de constructeurs van het continent, met name van Duitsland, Italië en Frankrijk. De nieuwe Citroën bijvoorbeeld is een wagen die met lede ogen door de Britten wordt aangezien. Want, al heeft Jaguar thans een kleiner model op de markt ge bracht, dat met het produkt van Frans vakmanschap moet concurreren, en al worden door het Engelse protectionisme de prijzen van continentale wagens bijna onbehoorlijk opgedreven, niet te ontkennen valt, dat de Franse constructeurs technisch hun tijd vooruit zijn. Britse bladen noemen de Fran sen zelfs een generatie vooruit en zeggen dat, wanneer de conservatieve Britse industrie met de vernieuwing begint, de Fransen, Duitsers en Italia nen daar allang zullen zijn en intussen de vruchten daarvan geplukt zullen hebben. Zoals gewoonlijk is de Londense ten toonstelling er een van grote tegenstel lingen. Naast de Daimler, die de direc teur van deze fabriek zijn vrouw schonk en welke rijdende juwelierswinkel een waarde van 160.000 gulden vertegen woordigt, staat het Fordje Populair, dat nog geen vierduizend gulden kost. Er zijn opnieuw wagens met ingebouwde televisie, met een cocktailbar, met een ingebouwde kaptafel en wat voor on bruikbare dingen al niet meer; alles phgevoerd in duur leer, van zebravel j°t tijgerbont. Daarnaast toont Enge- zijn goedkope wagentjes, de auto or ..the man in the street". De goedkops auto Met de goedkope wagen kan En geland kennelijk nog niet goed over weg. Dat mag bevreemdend klinken, wanneer men bedenkt dat het een En gelsman was, wijlen Sir Herbert Austin, die vijf en dertig jaar gele den de eerste auto-voor-de-gewone man maakte, de Austin Seven. Van dat model rijden er nog honderden over de slechte, smalle Engelse we gen. Het was een wagentje dat uiterst goedkoop gebouwd kon worden, dat bijna geen benzine gebruikte en over al tegen kon. Thans bouwt Engeland ook nog kleine wagens, de kleine Fords, de Austin A 30, de Morris Minor, de Hillman Husky en de klei ne Standard. Maar een vergelijking met de goedkope continentale wagens kunnen deze modellen nog niet goed doorstaan. Een kleine auto is een wagen op zich. Men kan niet zomaar een grote wagen gaan verkleinen. Men ziet het in de 2 CV Citroën, in de Fiat 600, de 4 CV Renault en in de Volkswagen. Dat zijn ontdekkingen op zich. De fabrieken die ze produceren hebben er speciale fa bricagemethoden voor uitgevonden, zij gebruiken er semi-automatische ma chines voor die ze speciaal uit Amerié ka hebben laten komen, ze hebben er hun verkoop en publiciteitsmethoden vol ledig voor gewijzigd, ze hebben een net van service over de ganse wereld uit gestrekt, waar men tegen vastgestelde prijzen bepaalde reparaties kan laten verrichten en bovendien houdt men vast aan het eenmaal ontworpen, beproefde model. Men bekommert er zich boven dien niet om of het motorgeruis een beetje hinderlijk is en of het model Wel aansluit aan de laatste mode. Men bouwt een wagentje dat zo goedkoop mogelijk gefabriceerd kan worden en daarna zo weinig mogelijk kost per ki lometer. Dan mag men de 2 CV van Citroën een lelijk jong eendje noemen, maar het is er een dat gouden eieren voor de fabriek legt. In Frankrijk wordt met dit wagentje momenteel zwarthan del bedreven, omdat de fabrieken de produktie eenvoudig niet aankunnen. Groeiende concurrentie Wat de Britten het meest dwars zit, is het feit dat deze continentale goed kope wagens zo langzamerhand de ex portmarkt gaan veroveren. Men vreest, terecht, dat zij binnenkort ook in *uime mate toegang zullen weten te jenden tot Australië, dat een van de grootste automobielmarkten voor de ^°ekomst belooft te worden. Men wil j*kt daar iets aan gedaan wordt. Pro tectionistische maatregelen die de con- mientale wagens duur houden een «leine Citroën kost in Engeland nog al- •Nr^? loop van 1956 zal, naar de Kon. ;Nea- Dambond meedeelt, in ons land een mernooi om het wereldkampioenschap öammen worden gehouden. Het gaat om °e titel waarvan Roozenburg vrijwil lig afstand heeft gedaan. Of Roozenburg aan dit toernooi zal deelnemen, dan wel wegens studieredenen verstek zal moe- St aten gaan, is thans nog niet zeker. Nederland zal door vier spelers ver tegenwoordigd worden. Voorts komen ®r spelers uit Canada (Dagenais en Deslauriers), de Ver. Staten, de Antil len, Brazilië, Argentinië, Australië, Frankrijk (2), Italië. Zwitserland. Bel- *ie, Algiers, waarschijnlijk Rusland (2) •n wellicht uit Israël. tiid 5640 gulden en een kleine Fiat 5850 tegen 4500 voor beide wagens in Nederland zullen het op den duur niet redden tegenover de onbetwiste kwaliteit.^g ^otorsilow js ,je grootste die ooit door de Society of Motor Manufacturers and Traders is geor ganiseerd. Er zijn 187 Britse wagens In 100 buitenlandse geëxposeerd. Er staan 70 caravans en 23 motorboten. In totaal zijn er 537 stands. Tijdens de opening heeft The First Sea Lord, Admiraal Mountbatten, eveneens ge wezen op de moeilijkheden en conflic ten die rijzen tussen de toename van het verkeer en de veroudering van de wegen. Hij noemde het een nood zaak, nu Engeland het grootste auto mobielen-exporterende land van de wereld is geworden, dat het land over goede binnenlandse ve-bindingen be schikt. Zelfs Rolls Royce De vernieuwingen die dit jaar in Earls Court te zien zijn komen op de volgende punten neer: hellere kleuren, nylon bekleding, bredere, diepere voor ruiten, smallere deurstijlen, meer auto matische overbrengingen, beter gebruik van de overdrive, elektrisch te openen ramen en mechanisch te bedienen con vertibles, stuurbekrachtigingen en schijfremmen. Voorts hebben de Britse constructeurs hun wagens meer aan gepast aan het continentale beqld, om dat men de zwaarste concurrentie van het continent verwacht. Veel wagens hebben Italiaanse modellen en men is ervan afgestapt het Amerikaanse mo del na te bootsen. Overigens hebben thans ook Rolls Royce en Bentley hun klassiek geworden modellen laten va ren. Geen zwaar verchroomde uitsteken de koplampen meer. Ze zijn verzonken in de voorspatborden. Rolls Royce is zelfs zover weten te gaan de wagens niet langer helemaal zwart te maken, maar een frissere kleur te geven, waar bij een chroomstripd de nieuwe lijnen markeert. De Britse automobielfabrikanten zijn ervan overtuigd, dat het volgend jaar de grote strijd om de spurematie op de wereldmarkt zal beginnen. De ex port van continentale wagens neemt steeds toe. West-Duitslaud produceert thans 700.000 wagens per jaar, waar van er 350.00 worden geëxporteerd. De Volkswagen is reeds de grootste auto importeur in Amerika geworden. Frank rijk maakt 600.000 wagens per jaar, waarvan er 150.000 naar het buiten land gaan. Van de 200.000 wagens die Italië maakt gaan er meer dan 70.000 de grens over. Nog heeft Engeland de suprematie op de exportmarkt. Maar niemand weet hoe lang dat nog zal duren. Advertentie Er is overeenstemming bereikt over veiligheidsmaatregelen bij auto- en mo torraces tussen Italiaanse regeringsin stanties en leidende figuren uit de we reld van de automobiel- en motorsport. Als gevolg hiervan zal een aantal wed strijden moeten verdwijnen van de ka lender voor 1956. Naar verluidt zullen alle snelheidswedstrijden op de voor het verkeer open grote wegen verboden worden. Wanneer de wegen tijdelijk af gesloten worden, zal toestemming wor den verleend voor een beperkt aantal bekende auto- en motorraces. Er zijn nog geen namen genoemd in de oiii- ciële verklaring, maar men meent aai die toestemming wellicht slechts za gelden voor vier belangrijke autoraces^ waarschijnlijk de Mille Miglia. de Targa Florio, de Ronde van Sicilië en de Ron de van Calabrië. Als eerste instructeur voor het fi guur- en vrij rijden heeft de directie van de HOKY te Den Haag de Austra liër Adrian Swan gecontracteerd. Swan is in het bezit van de gouden medaille voor deze twee onderdelen. Hij werd in 1952 kampioen van Australe en Engeland. Hij nam in dat jaar deel aan de Olympische Winterspelen te Oslo. Ter nagedachtenis aan Edsel Fordde oudste zoon van Henri Ford, die kort voor zijn dood een van de meest bewonderde wagens in Amerika, de Ford Continental, creëerde, hebben de drie gebroeders Ford, die thansde scepter over dit grootste automobielconcern van de wereld zwaaien, een nieuwe versie van deze wagen het licht doen zien, de Continental Mark 11. Deze wagen is volgens de vice-president van de Ford Motor Company, William Clay Ford, bestemd voor een exclusieve markt. De wagen, die maar liefst 10.000 dollar kost en in Nederland 60.000 gulden, wordt voor een groot deel met de hand ge maakt. Men zegtdat de wagen wordt gefabriceerd volgens de strengste fabricage- technische maatstaven. Naar men aanneemt is de Continental de laagste wagen van alle in Amerika in produktie zijnde wagens met voor- en achterbank. Deze auto kenmerkt zich door een bijzondere distinctie en onderscheidt zich daar door van veel andere Amerikaanse wagens. Terecht noemt men dit model dan ook de B.olls Royce van Amerika, w:ywr.w«a Die oktobermaand toch! Het lijkt wel, of ze vol bijzondere dingen zit. Heb je de liturgi sche k..lender nog bekeken. En het feest van de 24ste oktober gezien? De heilige Rafael! Een van de zeven engelen, die voor Gods troon staan. In het be gin van de maand, de 2de ok- looer, uebDen we het feest van de heilige engelbewaarder ge vierd. Denk eens aan die engelbe waarder, hebben we gezegd. En nu gaan we weer aan die engelen denken. Want die Rafael, dat is ook een geleider geweest. Zijn verhaal komt voor m het Oude Testament. In die tijden gebeurde het wei meer, dat God een engel in mensengedaante naar de aarde zond. Denk maar aan Maria, toen de engel Gabriel bjj haar op bezoek kwam. Ralael komt bjj Tobias. Je kent het verhaal: de oude To bias heeft een schuld in te vor deren en nu zendt hij de jonge Tobias naar dat verre land. Maar hij weet de weg niet en voelt er ook niet veel voor, alleen zo'n lange reis te on dernemen. En dan staat daar in eens een jonge man bij de deur, die zich aandient als Azarias, en die zich bereid verklaart, als metgezel op te treden. Tal van wondere dingen ge beuren er op die reis. Achteraf bekeken blijkt deze Azarias een echte en zorgza me engelbewaarder te zijn. De reis verloopt dan ook uitstekend De bloedverwant, die het geld aan Tobias schuldig was, wordt al heel makkelijk gevon den. En als de jonge Tobias huiswaarts keert, heeft hij niet alleen het geld, maar ook een vrouw Sara en vele kostbare geschenken. Groot is dan ook de vreug de als hij thuiskomt. Maar de vreugde zal nog groter worden. Want als Tobias de ogen van zijn blinde vader bestrijkt met de gal van de vis, die zij on derweg gevangen hebben, dan kan de oude Tobias ineens weer zien. Dan ontdekt hij, hoe flink zjjn zoon geworden is en hoe schoon de jongeling is, die zijn zoon op die wonderlijke reis heeft vergezeld. En dadelijk staat de dankbare Tobias kiaar, om de helft van al de kostbare geschenken aan Aza rias af te staan. Maar dan maakt Azarias zich bekend en hij zegt: „Toen gij, Tobias, onder tra nen uw gebed verrichtte en overdag de doden in uw tuin verborg om ze 's nachts te be graven, toen droeg ik uw ge beden op aan de Heer." Zie je, hier zien we duidelijk de taak van onze er.gel. Onze gebeden, onze werken opdragen aan God. Dat was in het Oude Testament, dat is ook nu nog. Rafael is echter nog niet uit gesproken. „Let op mensen! Ik hen de engel Ralael, één van de zeven, die voor Gods troon staan. Het leek wel, dat ik met je dronk en at, Tobias. Maar dat was niet zo! Ik geniet onzichtbare spijs en drank. Nu is het ech ter tijd, dat ik terugkeer naar Hem, Die mij gezonden heeft. Maar jullie, jullie moeten de Heer loven en al Zijn wonder daden vermelden!" Zo spreekt de engel in het Oud Verbond. Maar spreekt hij ook tot ons in deze rijke oktober maand. Blijft de rozenkrans bidden, maar vergeet vooral niet iede re morgen te zeggen: „Engel van God, die mijn bewaarder zjjt, verlicht, bewaar, geleid en bestuur mij, amen!" Dit is een afbeelding van een leguaaneen soort eetbare hagedis). Deze dieren Komen ap Aruba in het wild voor. Door de grote droogte en het daardoor ontstane gebrek aan natuurlijk voedsel is de dieren wereld op Aruba beperkt. De Een verschrikkelijke stank vervulde meteen de gehele ka mer. Toen de kleermaker van de eerste schrik bekomen was, zag hij vlak voor zich een blauwe nevel; die nevel werd lichter, ijler en slanker; die ne vel nam zelfs een vorm aan, een mensengedaante werd het, waarin vooral twee gloeiende punten zichtbaar waren. Het was om hang van te worden. „Wie ben je?" riep de kleer maker angstig. „Wie ik ben!" klonk het lachend. „Ik ben de vorst van de duivels!" Ineens herkende de kleerma ker de duivel. Hij viel op zijn knieën neer en riep smekend: Genade! Genade! Ik ben maar een eenvoudige kleerma ker! Ik had u helemaal geen kwaad willen doen.." ,,Je hebt me ook geen kwaad gedaan!" klonk het lachend. „Integendeel. Ik ben je zelfs heel dankbaar. Dank zij jouw nieuwsgierigheid ben ik nu uit mijn cel verlost. Hoe veel jaren heb ik hier wel op gesloten gezeten! Kom sta op vriend! En zeg me maar, hoe ik je mijn dankbaarheid kan bewijzen. Ik zal alles voor je doen, wat je maar wilt!" Ja, dat was weer echt de duivel. Beloven maar en ge ven veel geven, om zo de men sen te vriend te houden. Hadarama kon het haast niet geloven, maar hij hoorde toch duidelijk zeggen; „Iedere mor gen om 7 uur zal ik bij je komen en dan mag je een Piepertje, het Perzisch poes je, wil graag vriendschap slui ten met Murphy. Zij staat wel een beetje onwennig tegenover haar nieuwe speelgenootje, maar de aard van het beestje haar nieuwsgierigheid wint het. Trouwens, de onwen nigheid van Murphy lijkt wel groter te zijn dan de hare. Een poeske, dat nag zo kort hier rondloopt, komt dage lijks voor vreemde en ongeken de dingen te staan. Zij is alleen een beetje verdrietig dat haar pogingen tot toenadering niet beantwoord worden. Maar dat is weer de aard van het beest je Murphy dat geen beestje is, doch een enigszins ongewoon gevormde huis-, tuin- en keu kenaardappel. wens doen. Je hele leven lang! Maar pas op, als je op een morgen niets te vragen hebt, ja., dan kom je in mijn macht en moet je sterven.." Iedere morgen een wens, zijn hele leven lang. Het zal lang duren, dacht Hadarama, voor ik geen wensen meer heb. Voor hij echter verder kon vragen, kwam hij tot de ont dekking, dat de duivel verdwe nen was. Maar deze keerde terug. Prompt iedere morgen om 7 uur. En Hadarama maar wensen. Hij kreeg de prachtigste en zeldzaamste stoffen in zijn ma gazijnen. De costuums, die hij afleverde voor de rijken van de stad, waren zo voornaam en van zo'n bijzondere snit, dat niemand van de rijken zijn pakken nog ergens anders liet maken. Het goud stroomde in de kis ten van Hadarama. Zelf werken deed hij niet meer. Alleen maar genieten en wensen. „Meester Hadarama" werd hij nu genoemd. Zijn naam kreeg een bekende klank in heel het land. Op een morgen zat hij voor het raam van zün paleis en keek naar buiten. Hoefgetrap pel trok zijn aandacht. „Wie komt daar aangereden in die koets met acht paarden?' vroeg meester Hadarama. „Dat is de prinses, die een ochtendrit maakt." antwoordde de kamerdienaar. Toen de prinses voorbij reed, keek zij naar de plek, waai de kleermaker voor het raam stond. En toen zij Hadarama ontdekte, glimlachte zij en wuifde zij met de hand. Dat was voor de kleermaker voldoende, om een nieuw ver langen in hem wakker te roe pen. „Ik wil met deze prinses trou wen. Ik ben toch zeker min stens even rijk als haar vader, de koning!" Toen de volgende morgen, klokslag 7 uur de duivel weer bij de kleermaker verscheen, begon deze een beetje schuch ter: „Grote heer, vandaag heeft meester Hadarama u iets heel bijzonders te vragen. „Gisteren reed hier de prinses voorbij. Zij wuifde naar mij.." „Houd maar op!" lachte de duivel. „Ik ken je wens al. Het zal gebeuren, hoor. Jij trouwt met de dochter van de koning." Op hetzelfde ogenblik kwam een tiental deftige heren de grote ~kamer van meester Ha darama binnengestapt. „U hebt ons ontboden?" vroeg er een. „Ja, dat hebben wij," ant woordde de duivel voor de kleermaker. „Luister goed, gezant des ko- nings: Meester Hadarama, de vorst van de kleermakers, wenst te trouwen met de doch ter van de koning. Ga en zeg dit aan uw meester." (Wordt vervolgd) meest voorkomende dieren zijn: cabrieten (geiten), ezels en schapen. Daarnaast zien wij vrij regelmatig in het wild ko nijnen, parkieten, kolibries, le guanen (Soort eetbare hage dissen in verschillende soor ten) kleine slangen enz. De bevolking van Aruba telt ongeveer 55.000 zielen en is sa mengesteld uit ongeveer 45 na tionaliteiten. De oorspronkelij ke bewoners waren Indianen, van wie men nog duidelijk de nakomelingen kan onderschei den. Sinds de komst van de oliemaatschappijen is de vrij geringe bevolking belangrijk uitgebreid. Het blanke element der bevolking bestaat groten deels uit afstammelingen van vroegere Nederlandse immi granten, Nederlanders in Ne derland geboren en Amerika nen, verder ziet men o.a. Chi nezen, Syriërs, Indiërs, enz. De eigenlijke bevolking, ook wel genaamd „landskinderen," heeft al sinds vele jaren de vol ledige Nederlandse nationa liteit. De voornaamste godsdienst is de katholieke. De toestand op taalgebied is tamelijk ingewikkeld en wel als volgt: De officiële taal is het Nederlands, de landstaal het Papiamento, de handelstaal het Engels en daarnaast wordt nog veel het Spaans gebruikt. Het Papiamento is een vrij eenyoudige taal. Het is een vereniging van Portugees, Ne derlands, Engels en Spaans en vermoedelijk oude indiaanse uitdrukkingen. De voertaal bjj het onderwijs is Nederlands. (Slot volgt) vEet^-wdLc ecievjir in -nei-t Een vliegende ooievaar Is niet zo gemakkelijk, let vooral op de horizontale stand, ter wijl kop en nek naar voren en de poten achterwaarts zijn gestrekt. Ook hals en kop en snavel liggen in een rechte lijn. Zittend in het nest is de ooie vaar het gemakkelijkst te teke- Sterk vergrote afbeelding van een watervlo (let op de cijfertjes). watervlo heeft één oog, onder de helmachtige dunne bedek king van de kop. Aan de achter zijde midden door het lichaam loopt de darm (3) als een ge bogen buis, waarvan de oor sprong, de mond, verborgen ligt tussen de borstpoten. On der het hart bevindt zich bij de watervlo een ruimte, de z.g. broedruimte, waarin men ge durende een deel van het jaar de eieren aantreft. Deze ont wikkelen zich in de broedruimte tot complete dieren. Dat de watervlo een schaaldier is, kan niet zo heel gemakkelijk wor den waargenomen. De dunne schaal die het dier omhult is in de rand van onze afbeelding met het cijfer 6 aangegeven. In de sloten leeft een klein diertje, een paar millimeter groot, dat in de volksmond watervlo genoemd wordt en de Latijnse naam van daphnia draagt. De naam watervlo dankt het vermoedelijk aan zijn grootte en zijn ruksgewjj- ze beweging, die aan het sprin gen van een vlo doet denken. Ook is het vaak wat roodach tig gekleurd en wanneer de watervlooien in grote hoeveel heid in een sloot voorkomen, vormen zij een roodachtige wolk. De daphnia's worden veel gebruikt als visvoeder in aquariums en zijn vers of ge droogd bij een winkel voor aquariumbenodigdheden te krijgen. Met een kleine micro scoop kan men aan het diertje heel wat zien. Dat komt omdat het bijna geheel doorzichtig is. De bijgaande foto toont ons de ze vlo en haar lichaamsbouw. Wij zien dan de lange vertakte antenne of voelspriet (1), aan de einden met fijne stijve haar tjes bezet. Boven in de kop bevindt zich het oog (2). De Bijna onontwarbaar is een ge wriemel van bewegende delen op de plaats (7), voor de darm gelegen. De beweging die ook bij oppervlakkige beschouwing opvalt, dient voor de voortbe weging en het onderhouden van een waterstroom, welke vers zuurstofhoudend water naar de kieuwoppervlakte toevoert. Zo valt er dus heel wat op te merken bij een gewone water vlo. (Van onze dammedewerker) Voorlopig is de weg naar promo tie voor D. I. D. weer open komen te liggen. In het belangrijke treffen tussen de beide ongeslagen lijst aanvoerders Jozeph Blankenaar en D. I- D. zegevierden de aanhangers van Belderok. De Blankenaren lie ten zich echter niet onbetuigd. Daardoor kreeg de wedstrijd een zeldzaam spannend verloop. De overwinningen vielen over en weer. Alleen de taaie volharding van de D. I. D.-cracks deed hen juist de zege veilig stellen. Opmer kelijk was, dat slechts twee par tijen met remise eindigden. De gedetailleerde uitslag van deze spannende wedstrijd werd zo doende als volgt: D. I 1. G. 2. G. 3. P. 4.-N. 5. H. 6. G. 7. G. 8. G. 9. N. 10. J. D.Jozeph Blankenaar BelderokK. Knol 20 M. EilersP. Veltman 11 MantouaG. Woudenberg 20 ZoontjesJ. Aling 02 HendriksJ. de Vries 20 BloemJ. A. Knol 20 F. M. LubbeJ. Holthaus 20 SlijkermanC. v. d. Berg 02 GrootB. Gabriël 11 v. d. KamJ. A. v. d. Steeg 02 12—8 Denemarken Het liberale Kopen- haagse dagblad „Ekstrabladet" meent te weten, dat de Raad van ministers van de NATO-landen de eerste stappen heeft genomen voor de stationering van buitenlandse luchtstrijdkrachten in Jutland. Te San Diego in Californië hebben tijdens een rechtsgeding twee artsen ge tuigd dat de vroegere kampioene van Wimbledon Maureen Connolly wellicht een gedeelte van haar rechterbeen zal moeten missen tengevolge van verwon dingen die zij verleden jaar op 20 juli tijdens een rit te paard heeft opgelopen. Maureen Connolly heeft een eis tot schadeloosstelling ingediend van 265.000 dollar tegen de maatschappij van de vrachtwagen, welke destijds het onge luk heeft veroorzaakt. Maureen Connolly voert in haar eis aan dat deze verwonding haar carrière heeft gebroken en dus ook noodlottig is geweest voor de plannen die zij koes terde om naar het professionalisme over te gaan. 200.000 dollar van het bedrag, dat zij eist, zouden haar vermoedelijke verdiensten vertegenwoordigen voor haar eerste twee jaren als professional. Tijdens de zitting is een verklaring voorgelezen van Harry Hopman, de non- playing captain van het Australische Davis Cup-team, waarin gezegd wordt dat de verdiensten van Maureen Con nolly als professional geschat mogen worden op 75.000 dollar per jaar voor de eerste twee jaren. Onder de verzameltitel; „De Kerk van heden en de wereld van morgen" verzorgt het Katholiek Sociaal-Kerke lijk Instituut, het KASKI, een zevental lezingen, waarvan de eerste wordt uit gezonden in het K.R.O.-programma van dinsdag 25 oktober. De directeur-gene raal van het KASKI, prof. G. H. L. Zee gers, zal dan spreken over „De kerk en haar actuele maatschappelijke positie". Na tal van besprekingen van de or ganisatoren, de N.V. Efor, met instan ties in binnen- en buitenland begint de Ronde van Nederland 1956 vorm te krijgen. Besloten is om aan het kalen dercongres van de UCI de data 6-13 augustus aan te vragen, en niet 6-15 augustus zoals aanvankelijk in de be doeling lag. Voor de ronde zal een rennersveld van 72 man worden gevormd, onder verdeeld in 9 landenploegen van elk 8 man. Er Ifomen drie Nederlandse teams. Voor de resterende zes zal een keus worden gedaan uit Belgen, Fran sen, Italianen, Zwitsers, Duitsers, En gelsen, Spanjaarden en eventueel Lu xemburgers. Voor de samenstelling van de Franse ploeg heeft de directeur van de Tour de France Goddet zijn tussenkomst toegezegd, en hij heeft be loofd voor een waardige vertegenwoor diging van de Franse kleuren te zullen zorgen. De ronde zal in grote lijnen de vol gende etappes omvatten: le dag: UtrechtMeppel (waarschijnlijk mili taire kamp te Havelte); 2e dag: Mep- pel/HavelteLeeuwarden; 3e dag: LeeuwardenZandvoort (via de Af sluitdijk); 4e dag: ZandvoortRotter dam; 5e dag: RotterdamHeerlen (waarschijnlijk zal deze etappe voor een klein stuk door België voeren); 6e dag: HeerlenAken; 7e dag: AkenDen Bosch; 8e dag: Den BoschAmsterdam. Gestart wordt op maandag 6 augus tus. Zondags tevoren zal voor Utrecht een attractief voorprogram worden uit gevoerd. Het ligt voorts in de bedoeling om twee van de etappes te splitsen voor de invoeging van een individuele tijdrit van 40 a 50 kilometer en van een ploe gentijdrit die wat korter zal zijn. In totaal is het parcours ongeveer 2000 ki lometer lang. De afstand per etappe zal 180 a 250 kilometer bedragen. Een nieuwigheid vergeleken bij de vorige jaren is de instelling van een dagelijkse premie voor de drager van ae leiderstrui. Ook is men van plan eeu dagelijkse bonificatie aan de drager van ds militaire trui toe te kennen. EIERMARKT BARNEVELD 20 okt. Aan voer 2.100.000 stuks. Kippeëieren f 18 00 18.60, algemene prijs f 18.25 per 100 stuks kiloprijs f 2.92 (basis 62.5 gr.), henneëiëren f 13.25—16.50, kiloprijs f 2.92 (basis 52 gr.). COÖP. EIERVEILING BARNEVELD— EDE 20 okt. Weekaanvoer ongeveer 1.100.000 stuks. Prijzen eieren van 44-50 gr. f 12.1414.13, 50-60 gr. f 14.52—17.80 60-68 gram f 18.05—19.70. PL.UIMVEEMARKT BARNEVELD 20 okt Aanvoer ongeveer 50.000 stuks. Prijzen' slachtkippen f 1.85—1.92% per kg, witte kippen f 1.902.00 per kg, siachtkuikens f 2.45—2.65 per kg, kalkoenen f 3.40—3.65 per kg, ganzen f 6007.50 per stuk,- hazen f 4.508.00 per stuk, patrijzen f 1.403.00 per stuk, fazanten: hennen f 3.50, hanen f 4.50 per stuk. VARKENSMARKT BARNEVELD 20 okt Aanvoer 161 stuks. Prijzen biggen f 43.00 58.00 per stuk. KAASMARKT GOUDA, 20 okt. Aanvoer 207 partijen, le kw. f 2.34—2.38, 2e kwal f 2.28—2.33, extra zware f 2.39—2.55. VEEMARKT DELFT, 20 okt-. Aanvoer: 3937 stuks vee. Prijzen: vette koeien f 501 725, nucht. kalv. f 4252, biggen f 34— 47, lopers f 65110. dracht, zeugen f 250— 350, magere varkens per kg lev. gewicht f 1.70—1.80.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9