Bezorgde Adenauer roept zijn kabinet in spoedzitting bijeen Het logische antwoord Benauwde nacht op Noordzee SAARSTATUUT met grote meerderheid AFGEWEZEN Regering Hoffmann reeds afgetreden Acht maanden voor hoofd verdachte Jeugd van Sint Maarten brengt Koninklijk Paar zanghulde Sleepboot brengt Poolse logger in IJmuiden binnen liet weer Thee voor de gehele buurt? Duits gezinde partijen de overwinnaars Vier doden, twee zwaargewonden Inbreker steekt dame met mes Koningin onthult Wilhelmina- monument op Aruba NA AANRIJDING OVERLEDEN maandag 24 oktober 1955 79ste JAARGANG No. 26431 Duffel Monty Coats f 59.50 Overwegend droog Met bevel tot onmiddellijke gevangenneming Zaak-Anneke Beekman VETE MiET ZOUTZUUR BESLECHT Verkeersslachtoffers Albert Schweitzer ere-doctor ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING Premier Hoffmann brengt zijn stem uit. (Telefoto) Het votum, dat de Saarlanders hebben uitgebracht, is forme I j niets anders dan een verklaring, jjtt zij (ie twijfelachtige status als ??at8ebied van de West-Europese Unie pilzen. Het betekent daar ver boven ï->-a5at zij zich verklaard hebben tegen lantï^k en vóór Duitsland. De Saar- winn Partijen, die vandaag de over- geltaa«s zijn, hebben zich natuurlek het p-pó verklaren, dat de uitslag in itioet eel niet als anti-Frans verstaan Het Ito inhnuH ei natuurlijk maar aan, wel- Vpr, Vu" hJaeni aan dat begrip wil ge- »en. Zij bedoelen ongetwijfeld te zeg- dat ZIJ geen rancuneuze gevoelens }e6ens Frankrijk willen cultiveren en de toekomst een goede en zakelijke Samenwerking met dit land voorstaan. diezelfde reden is Duitsland ook hiet anti-Frans en Frankrijk niet anti- puits. Maar genomen op het nationali- teitsmotief en daarover ging de uit spraak van gisteren hebben de Saar- 'anders zich anti-Frans verklaard en Pro-Duits. Door hun verwerping van de ^•E-U.-status bedoelen zij op den duur In ^reiken hun terugkeer tot Duits- iHt! dat ZÜ om °P zichzelf begrijpe- «Ke redenen als hun vaderland be schouwen. Voor..buitenstaanders en toeschou- t ®.ra hij dit stukje kleine territoriale wist kan het tamelijk onverschillig jjn, of de Saarlanders al dan niet uits wensen te zijn. Maar de buiten- baander moet deze gang van zaken ooral betreuren, omdat hier nu een jjjf'h van Frans-Duitse tegenstelling op- liik actief is geworden en het duide- Vpl hat men daarvan toenemende j. rwikkeiingen moet duchten. Men ^ag er natuurlijk niet op rekenen, dat ,}- toestand zal blijven zoals hij vóór tip, volksstemming geweest is. De poli- t,®156 sentimenten zijn nu eenmaal in Kge mate geactiveerd. De partijen in j^'tsland zullen voor elkander niet wil- onderdoen om druk uit te oefenen «t,.,öe Bondsregering. Het Saarvraag- staat van nu af aan op een hoge tipi?ts op de agenda der Europese poli- dr»en het zal er behoorlijk toe bij- lïijL8en om de toch al prikkelbare stem- lr? *e bederven, feed eerste commentaren wordt overS druk teleurstelling uitgesproken door ?at men noemt de verwerping statno Saarlanders van de Europese een Hit kan niets anders zijn dan verv„.gevolg van de zeer begrijpelijke laat(.tarrmgen, die in de loop van de Furnr? iaren met betrekking tot de tiis ?e politiek ontstaan zijn. De sta- hebhp_e de Saarlanders verworpen «leCht' *s geen Europese status, doch p aie van een mandaatgebied van hist6p5 arentie van Westeuropese mi- Ais m dle elkanders bondgenoten zijn. lville on een doorslaggevend bewijs had 8ezindh yei'krijgen van de werkelijke hatiorigo.'h van de Saarlanders —Duits, dan had Europees-supranationaal sten men hen voor die vraag moe- Ie11 te bfrf door hun de mogelijkheid eï;Urope en zich in een supranationa le. ril altfe oenheid te integreren, tinnen „'datief heeft Europa niet Van^hders ngen- Daar kan men de Wj blaken ?ls zodanig geen verwijt anden, Het zijn de Westeuropese rian Eurone A^ort geschoten zijn iets n?rs konnf produceren. De Saarlan- mate kie slechts in zeer beperkte flechte n„fntussen de weinige en gde. Wet singen' die men hun voor- °Pig onruf1 bat zij nochtans voor- Stoeten hui Franse controle zullen Frankrijk V,Ie,n; hebben zij zich tegen y°°ral om .orklaard, omdat het er hun 'e zijn. °on was voor Duitsland geestig Mil'1;.20 men wil, een naar- hien. Doch S?llstische uitspraak noe- ftelle'n: dp o ban het ook anders 'eder env=i anders hebben zich in een soort niet 'aten bedotten met ®en werkni;u? Furopeanisme, dat met structuur 11 Furopese constitutionele gemeen heeft0n maar de valse naarn hitvbirhe!!!!1 en die constructie zijn de heid val van Frankrijk, inzonder- Ziin adf.i beer Mendès-France en Dg iaev AeUrS' Frankrijk heeft het vo- tionalismp Ur°?a verworpen en het na- Precies H-g?en' Frankrijk krijgt heeft- op thuis, wat het zelf besteld Voor hationalistisch Saarland, van He ienen' die de politiek la ar -liie ranse regeringen steunen, geen reden tot teleurstelling. Leden van de Duitsgezinde partijen de Saar door met ballonnen waarop met demonstreerden hun afwijzende gezind- grote letters „nein" was' geschilderd, heid tegen het Europees statuut voor door de straten te lopen. Zat&dagmiddag 6 uur meerde bij asWal in de Haringhaven van IJm de losWal in de Haringhaven van IJmui den de sleepboot Holland van de re derij Doeksen op Terschelling, tegelijk met de Poolse logger Korab 2, in IJ muiden geen onbekende. Voor schipper Giel Hincke betekende het 't einde van een bang etmaal op een door zware storm opgezweepte Noordzee, waarbij de Korab 2 vrijdagmiddag om kwart over 5 onklaar was geraakt. Het schip v.as over de vleet van een logger ge varen, had op een zestig mijl west noord-west van IJmuiden de netten van die vleet in zijn schroef gekregen en werd stuurloos. Eerst hield de reep het nog, zodat de Korab 2 als het ware ten achter lag aan de onfortuinlijke vleetvisser. Maar toen de lijn brak, werd hte Poolse vaartuig met ijn 25-koppige bemanning een speelbal van de steeds wilder wordende zee. De storm wakkerde alsmaar aan. Een poging van de Poolse trawler Frederik Chopin om zijn in nood verkerende landgenoot op sleeptouw te nemen mis lukte, en intussen steeg aan boord van de Korab 2 de angst. Noodseinen werden uitgezonden, het eerst ontvangen door Humber Radio. Sleepboten voeren uit: de Holland van Doeksen uit Terschel ling de Maas van L. Smit m Co. uit Rotterdam en een Britse sleepboot. De Holland sloot een contract op Lloyds condities, waarna de andere sleepboten zich terugtrokken. Terwijl de Holland zich. de nog al tijd in hevigheid toenemende storm trotserend, een weg ploegde naar de op gegeven positie, trachtten ook ar! re schepen in de nabijheid van de 1 g- ger te komen. Maar het schip dreef alC, de opgegeven positie klopte met en door een defect aan het consol-apparaat was schipper Giei Hincke niet in staat zijn juiste positie te melden. Aan het ver zoek van de Holland om een schijnwer. per recht omhoog te richten kon even min gevolg worden gegeven. Er was geen schijnwerper. En de vuurpijlen, die de bemanning van de Korab 2 afschoot, werden niet opgemerkt. Om half 11 werd een met behulp van andere Poolse trawlers verkre gen gegiste positie gemeld. De sche pen richtten zich naar deze plek. doch konden nog slechts enkele mijlen per uur vorderen tegen de storm in. Een van hen moest zelfs de strijd staken om zelf niet in ge vaar te komen. Totdat om elf uur een van de vuurpijlen opgemerkt werd aan boord van de Hampshire Coast. De positie kon nu beter be paald worden. Maar het duurde tot bij half drie in de nacht eer de Holland de Pooi bereikt had. Een poging om direct een lijn over te schieten mislukte. De marconist moest zijn schipper melden dat de Holland tot dagworden zou wachten, maar het schip bleef in de buurt en de opvarenden behoefden zich geen zor gen te maken. Toch waren zij niet eer der gerust dan 's morgens om vijf mi nuten voor half acht, toen de verbin ding eindelijk tot stand was gebraent. Een moeilijke sleepreis zou nog vol gen. Op de lange tros ging de Korab 2 voorzichtig achter de Holland aan, rich ting IJmuiden. Er moest langzaam ge varen worden op de holle zee, met zijn stormachtige winden, wel in flagrante tegenstelling tot het zomerse weer, dat boven ons land heerste. Omstreeks half 5 was de sleep voor de pieren van IJ muiden. Buitengaats werd de sleeptros opgekort, om half zes waren de schepen binnen de pieren en om 6 uur meerde het convooi af in de Haringhaven. Een bang etmaal was succesvol ten emde gebracht Advertentie Verwachting tot dinsdagavond fop gemaakt 10 uur). Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.22-17.29. Maan: 0.15-14.48. Advertentie HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN De heer Ney, voorzitter der grootste partij van het Saarland, de christelijk democratische unie, verklaarde dat hij in de overwinning van het Duitse front geen triomf tegenover Frankrijk wilde zien, „waarmee wij in echte vre de en oprechte vriendschap willen le ven". De uitslag van het referendum betekende volgens de heer Ney niets anders dan een uitdrukking van het ver langen dat de Saarlanders als Duit sers in hun vaderland willen leven. De voorzitter der Duitsgezinde sociaal-de mocratische partij zei dat de uitslag een hereniging van de Saar met Duits land moet mogelijk maken. De leider van de pro-Duitse liberale partij, de heer Schnieder, de voornaamste aan voerder van het front der pro-Duitse partijen, sprak de hoop uit, dat de uit slag niet deprimerend zal werken op de pogingen om tot oplossing van de Europese vraagstukken te komen. Het was volgens hem nodig een lering uit deze stemming te trekken, namelijk dat de tot dusver gevolgde weg verkeerd was en dat ,,een miljoen mensen zich niet op het schaakbord der grote poli tiek laten heen en weer schuiven". De heer Schnieder telegrafeerde naar zijn geestverwanten in Bonn: „Wij hebben gezegevierd voor Duitsland". Volgens zegslieden uit de omgeving van Bondskanselier Adenauer vervul den de berichten over de grote over winning van de Duitsgezinden onder de Saarlanders de ziek in bed liggen de Duitse staatsman met grote be zorgdheid. Adenauer heeft vanmorgen het Westduitse Kabinet in spoedzit ting bijeengeroepen. De Franse rege ring heeft vanochtend een communi qué gepubliceerd, waaruit waarne mers menen te lez?" dat de officiële Franse houding bluft, zoals zu ver leden week vrijdag door de minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, werd omschreven: Ingeval van verwerping van het Europese statuut zal de sta tus van het Saargebied blijven wat hij sedert 1945 geweest is, namelijk eco nomische unie met Frankrijk. De dag van de stemming was overi gens wel een merkwaardige anti-climax. Na al het politieke geraas en het dam pige druilerige weer dat een benauwd waas van schoorsteendampen uit de in dustrie over de stad legde, was de kla re zon en de rustige sfeer een verkwik kende .lera^eming. Ook de bevolking scheen hierover verheugd. Deze en gene waagde zich met minder zware jassen op straat voor een rustig wandelingetje na zich ervan te hebben overtuigd dat van onrust geen sprake was. Het prach tige weer is ongetwijfeld een van de oorzaken geweest van het feit dat bijna 97 pet van de stemgerechtigden even een stembureau is binnengewipt. Was li van een onbewoond eiland na een verblijf van enkele jaren plotseling naar Saarbriicken overgebracht, u zou be slist nief hebben geweten dat de bevol king van Saarland deze dag besliste over de vraag of het land geëuropeï- seerd zou worden of niet. Als Neder lander zou men hebben verwacht, dat men op zijn zondagswandelingetje met een zou worden geconfronteerd met duidelijke handwijzers naar de stembu- reaux. Niets hiervan. Ieder die stem recht had was via de posterijen voor zien van een oproepkaart, waarop het adres van het bureau was aangegeven. Ook daar was alles anders georgani seerd dan wij dat ..ennen. Bij het bin nenkomen moest men zich even legi timeren, waarop een stembiljet met een blauwe enveloppe werc' uitgereikt. Op dit biljet kon achter de woorden ja en ne.en een kruisje worden gezet in een keurig afgeschermd stemhokje. Het bil jet moest in de enveloppe worden ge stoken en dan werd door de voorzitter van het stembureau de naam afgeroe pen. Wanneer de vier andere leden van het burea op dt lijsten de naam had den herkend kreeg de stemmer gele genheid zijn enveloppe in de bus te wer pen. Fraude met biljetten was dus wel mogelijk, maar zou bij de telling on- niiddeïijk worden opgemerkt. De bezetting van de bureaux bestond uit een gelijk aantal voor. en tegen standers van het statuut met een onpar tijdige voorzitter en dan natuurlijk was in elk lokaal een waarnemer aanwezig uit een van de neutrale landen van toe zicht. In heel Saarbrücken en een groot gebied er omhc.n waren dat Nederlan ders. Zjj vielen op als keurige mensen met een vriendelijk, correct uiterlijk, waar de onpartijdigheid duimendik op te lezen stond. Een inderdaad moeten wij zeggen dat de Nederlanders, drie honderd in getal, uitstekende ambassa deurs zijn geweest. Geen lastige potte- kijkers, maar vriendelijke, misschien wat medelijdende buitenstaanders die de harten van deze politiek gebeukte Saarlanders verwarmden. 6UREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERIkNlIblAklkt' os cents pei miinmeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544. «taarhrücken. hedenmorgen, slissing over het resultaat moeten ne- ,,0rclHP-£»ever) men, doch deze wordt na het overtui- (Van onze speciale verslaggeve gencje votum der Saarlanders niet meer Met 67,7 pet. tegen 32.3 pet heeft de twijfelachtig geacht. Saarlandse bevolking het door premier De Saarlandse regering heeft reeds j Mendès-France en Bondskanselier Ade- de conclusie uit de grote overwinning j nauer precies een jaar geleden ontwor- der Duitsgezinde partijen getrokken. pen Europese statuut voor het Saarge- Minister-president Hoffmann neen bied afgewezen. De officiële uitslag van meegedeeld, dat zijn regering is afge- het gisteren in Saarland gehouden re- treden. Zij blijft nog slechts in mnctie ferendum was: 201.973 ja-stemmen en om de lopende zaken af te werken. Mi- 423 434 nee-stemmen. Het aantal stem- nister-president Hoffmann, die aan- gerechtigden was 662.849. Hiervan heb- vankelijk een persconferentie had aan- ben 641.152 hun stem uitgebracht, het- gekondigd, is niet in het gebouw van geen 96.72 pet is. Het aantal uitgebrach- de Saarlandse Landdag verschenen. In te geldige stemmen was 625.407, het plaats daarvan kwamen de drie leiders aantal ongeldige stemmen 15.725. De van de Duitsgezinde partijen, die als Raad van ministers van de Westeuro- de overwinnaars voor een cordon van pese L'nie zal thans de definitieve be- persfotografen en filmcamera's traden. Een 76-jarige Hagenaar heeft een mevrouw op straat een hoeveelheid zoutzuur in het gelaat gegooid. De da me kreeg brandwonden op haar gelaat. Na behandeling in ooglijdersgestieht kon zij naar huis gaan. De dader is aan gehouden. Het betreft hier een oude vete. Zondagmiddag is in Arnemuiden bij de Sloedam een Belgische personen auto met drie inzittenden in de bocht geslipt, over de kop geslagen en in een sloot terecht gekomen. Bij dit ongeval werd een 70-jarige dame, de moeder van de chauffeur, zo ernstig gewond, dat zij kort daarop overleed. De beide andere inzittenden, de chaul- four en zijn echtgenote, werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Middel burg overgebracht. Zaterdagmiddag is te Loosduinen de 37-jarige bromfietser J. van D. uit 's-Gravenzande gegrepen door een Per sonenauto. Van D. liep een schedel- basisfractuur en inwendige kneuzingen op. waaraan hij in de loop van zondag is overleden. In Enschede is zaterdagavond de 54-jarige mevrouw J. J. v. d. Maas- De Wit bij een aanrijding met een personenauto op de Haaksbergerstraat dodelijk verongelukt. Zij zat bij haar man achterop de bromfiets. In Rotterdam is de 60-jarige stoker H. Pijl aangereden door de aanhang wagen van een vrachtauto. Hij kreeg de dubbele achterwielen over de benen. In het ziekenhuis Coolsingel is de man overleden. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de 24-jarige D. v. d. N. uit Bergen op Zoom ingebroken in de villa van burgemeester ir. L. A. H. Peters aan de Zoomweg. Het was hem blijkbaar bekend, dat de burgemeester dit week einde in het Saargebied vertoefde, waar door hij veronderstelde dat de kust vrij zou zijn. Om half vier was hij de woning binnengedrongen. Na in de beneden vertrekken niets naar zijn gading te hebben gevonden was hij naar boven gegaan. Hier logeerde echter de zuster van mevr. Peters, mevr. Verbist-Wit kam uit Hulst en haar echtgenoot nota ris Verbist. Toen de inbreker de kamer betrad, waarin mevr. Verbist ter ruste lag ontwaakte deze en riep om hulp. De indringer beval haar dit hulpge roep te staken, maai zij riep steeds harder d. N. heeft haar daarop en kele messteken toegebracht, waarna hij de vlucht nam. Mevr. Verbis is in het ziekenhuis op genomen. Haar toestand is niet zorg wekkend. V. d. N. is zondagmiddag ge arresteerd. Hii legde een volledige be kentenis af. Vanmorgen is de 61-jarige graniet- werker E. Pauletta uit Haarlem in Santpoort door een zandauto aangere den en zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de morgen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem is overleden. De heer Pauletta, die met zijn brom fiets op de Kerkweg te Santpoort reed, verleende aan een zandauto die op de Cremerlaan van rechts naderde geen voorrang, botste tegen de vrachtauto en kwam met zijn brommer onder de wagen terecht. Met een schedelbasis- fractuur en een gebroken linkerbeen werd de heer Pauletta in zorgwekken de toestand naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. (Van onze verslaggever) De vijfde kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen uit spraak gedaan in de zaak Anneke Beek man. De hoofdverdachte mevr. G. L. v. M. werd veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming (eis zes maanden). De rechtbank nam enerzijds in aan merking dat de hoofdverdachte Anneke Beekman heeft verzorgd tijdens de oorlog en dat het begrijpelijk was dat zij onderhevig was aan gemoedsbewe gingen toen na de oorlog het verzoek kwam om het kind af te staan. De rechtbank had bovendien de indruk dat de geestelijke leidslieden haar in haar eigenzinnigheid hadden gesterkt. Anderzijds overwoog de rechtbank dat de hoofdverdachte op geen enkele wij ze heeft medegewerkt aan de tenuit voerlegging van de rechterlijke uit spraak, hoewel de strafbaarheid van deze daad haar bekend was. De recht bank achtte de hoofdzaken van de ten lastelegging bewezen en gelastte boven dien directe gevangenneming in ver band met het voornemen van de hoofdverdachte om zich in België te vestigen. Tegen mej. E. v. M., de zuster van de hoofdverdachte, die nog steeds voortvluchtig is, luidde de uitspraak twaalf maanden (eis tien maanden). Tegen haar geldt reeds een bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Aanzienlijk zwaarder dan de eis bleek de uitspraak tegen de vertegenwoor diger C. B., die werd veroordeeld tot vier maanden met aftrek van voorlopi ge hechtenis (eis twee maanden met aftrek). Ten opzichte van C. B. over woog de rechtbank dat hij indertijd als geestelijke de bijzondere plicht had gehad om de dames v. M. op het straf bare van hun daad opmerkzaam te maken. B. bestuurde de auto, waarin Anneke Beekman en Betty Meljado in 1948 naar het onderduikadres in België werden gebracht. De moeder-overste van het klooster in Valmeer (België), de Nederlandse A. V., werd veroordeeld tot zes maan den onvoorwaardelijk met bevel tot on middellijke gevangenneming. Ook te genover haa>- overwoog de rechtbank, dat zij als religieuze een hoog norm besef had moeten tonen. In haar posi tie als moeder-overste van een Bel gisch klooster had men strenge eer biediging van de Nederlandse wetten en de wetten van het land, waarin zij gastvrijheid genoot, mogen verwachten. De rechtbank rekent haar zéér zwaar aan, dat zij de kinderen in de voor hun persoonlijkheidsvorming zo be langrijke jaren van 713 jaar in het klooster had laten onderduiken. Door het bevel tot onmiddellijke gevangen neming hoopt men uitlevering van mej. A. V. door de Belgische autoriteiten te verkrijgen. De twee overige verdachten, de nicht van de hoofdverdachte mevr. E. D. v. M. (eis drie maanden voorwaarde lijk) en de vroegere moeder-overste van het klooster te Bussum mej. J. W. (eis een maand voorwaardelijk) wer den vrijgesproken, omdat de rechtbank de opzet van hun strafbare daden niet bewezen achtte. Zaterdagavond heeft een ontroerde Koningin Juliana de auto die haar van de zeer druk bezochte gala-receptie In de Caraïbische Club op Aruba bracht naar het strandhotcl even doen stoppen bij het Wilhelminapark, waar zij 's mor gens een monument onthuld had dat de Arubanen hier hebben opgericht ter ere van haar moeder. Het park was feestelijk verlicht en het monument, dat Koningin Wilhelmina ten voeten uit beeldt, blonk stralend wit in de donkere, warme Arubaanse nacht. De gedachten van de vorstin gingen ongetwijfeld terug naar de plechtigheid in de morgen toen heel Aruba de ont hulling bijwoonde. Na het Wilhelmus klonk het gejuich van de vele honder den die ieder naar vermogen hebben bijgedragen tot de totstandkoming niet alleen van het standbeeld, maar ook van het park, waarin het staat. Zij heb ben van ganser harte en geheel vrijwil lig planten uit hun eigen tuin afgestaan om dit park zo mooi mogelijk te maken. Ook de gelden voor het monument zijn door Arubanen van alle rang en stand bijeengebracht, zodat deze hulde aan Koningin Wilhelmina een hulde van het gehele Arubaanse volk is. Vóór deze rit in de late avond werd de Koningin op de geanimeerde re ceptie ten dans geleid door premier Jonckheer en gezaghebber Kwartsz, met wie zij een Weense en een Cura- gaose wals danste. Het bleek dat H. M. de laatste vlugge wals terdege beheerste. Zaterdag is het Koninklijk Paar weer druk bezet geweest. De dag begon met het aanhoren van een aubade door de jeugdige Arubanen. Na de onthulling van het Wilhelmina-monument naar veler mening het hoogtepunt van het bezoek scheidden zich de wegen van Koningin en Prins. Prins Bernhard hield een bespreking over de economi sche situatie van het eiland, en hield aan het beroemde Palm Beach met de De Universiteit van Cambridge heeft zaterdagmorgen het ere-doctoraat in de rechten verleend aan dr. Albert Schweit zer, medicus, filosoof en musicus. Prof. W. K. C. Guthrie hield daarbij een rede waarin hij onder meer zei, dat dr. Schweitzer in één leven het werk van zes mensen had verzet. Arubaanse padvinders een barbecue, waarbij hij zich het aan het spit gebra den vlees goed liet smaken. Koningin Juliana opende inmiddels de technische school en bezocht het San Pedro-hospi- taal. Koningin en Prins kwamen weer bij een bij het vliegveld Dakoto, dat mid dels de onthulling van een plaquette omgedoopt werd in het Prinses Beatrix- vliegveld. Er werd een grote rondrit over Aruba gemaakt, waarbij aan de Lago Oil and Transport Company een bezoek werd gebracht. Overal juichen de kinderen en hartelijk groetende ou deren, voor wie deze dag er een was die zij nooit zullen vergeten. Zondagmorgen hebben Koningin en Prins de dienst in de protestantse kerk te Oranjestad bijgewoond. Voorganger was ds. Baart. Vervolgens werd na een hartelijk af scheid vertrokken naar de Bovenwindse Eilanden. De tocht per vliegtuig naar St. Maarten nam enkele uren in beslag. Daar de Juliana-luchthaven slechts ge schikt is voor DC-3 machines werd de tocht van Aruba uit via Guadeloupe ge maakt, waar werd overgestapt in een vliegtuig van dit type. Heel St. Maarten was uitgelopen om van de aankomst getuige te zijn. Ónder hen die Koningin en Prins zo hartelijk begroetten bevonden zich velen die hun woonplaats -.ebben op het Franse deel van het eiland of zelfs op de omliggen de Engelse eilanden, want van her en der uit de omgeving was men gekomen om dit unieke oranjefeest van de St. Maartenzers bij te wonen. De tocht van het vliegveld naar het huis van de ge zaghebber in de Voorstraat van Phi- lipsburg duurde een kleine twintig mi nuten, voldoende om hen die op St. Maarten wonen maar niet naar het vliegveld hadden kunnen komen, de ge legenheid te geven vorstin en prins te zien en te begroeten. Deze begroeting vond haar hoogtepunt op het ogenblik dat de Koningin op het balcon van de gezaghebberswoning verscheen. Hier sprak de gezaghebber, de heer J. C. Paap, een kort welkomstwoord. Hierna volgde een zanghulde van de schooljeugd van het kleine St. Maarten, tezamen ongeveer 60 leerlingen. In de avond begaven Koningin en Prins zich naar de Passang-grahan waar zij, staande op de voorgalerij, een défilé en fakkeloptocht van de bevolking gade sloegen. Na afloop hiervan scheepte het Koninklijk Paar zich in aan boord van de „De Ruyter" en nog diezelfde avond begon de tocht naar Saba. Bijra honderd jaar al hangt deze reusachtige theeketel te dampen boven het Scollayplein in de Amerikaanse stad Boston, om de koopwaar in een winkel op dit plein aan te prijzen. In 1890 was er in de stad heel wat te doen over de vraag, wat nu wel precies de inhoud van de reuzenketel zou zijn. Het gevolg was. dat er uiteindelijk een officieel beambte van het bureau voor maten en gewichten verscheen, die, na de ketel met water te hebben gevuld, verklaarde, dat de inhoud precies 227 gallons, 2 quarts1 pint en 3 gills was (pl.m. 1050 liter), welke verklaring sindsdien in de ketel is gegraveerd. Tussen haakjes: de damp, welke uit de tuit komt, is echt. Ze wordt veroorzaakt door elektrische verwarming, welke later werd aangebracht. Aanvankelijk ging dit verwarmen op een minder moderne manier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1