SPAANSE nota weerlegt Franse beschuldigingen Crlc de Noorman )C Onwaardig debat over de kwestie- Cyprus in de Raad van Europa Verschil van inzicht over de bedoelingen der Russen w Israëlische soldaten doen over val op Syrisch gebied Hoffmann acht jaar premier Amerika zal voortaan ook Italië raadplegen Snijkopzuiger te water gelaten Diem behaalt de overwinning Moshe Sharett arriveert te Parijs SCHAT-EILAN» qenéést MAANDAG 24 OKTOBER 1955 pagina r Diplomatiek gescherm over Marokko Madrid dreigt „Franse lastercampagne" voor de V.N. te brengen Toetreden van Iran •tot TurksIraaks pact spoedig een feit Ceylon overweegt Russische steun te aanvaarden Birma wil machines van Rusland kopen Dulles belooft in Rome: Zware Britse tanks voor Irak TsjoeenLai: Formosa geen springplank naar de Philippijnen Frans—Marokko Ben Slimane gaat regering vormen Oostduitse bisschoppen zijn tegen jeugdwijdingen Volgens eerste berichten Drie Syriërs gedood, zes gewond in elk huisgezin: Prof. van Embden tachtig jaar Huldiging prof. Carp door ROBERT L. STEVENSON 380 EERSTEJAARS TE NIJMEGEN (Van onze correspondent in Spanje) In de jongste mededeling van de di plomatieke informatiedienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Spaanse regering bekendgemaakt, dat zij niet van plan is in te gaan op het voorstel van Frank rijks resident- generaal in Marokko, generaal Boyer de Latour, dat het opnemen van con tact tussen de generale staven van Frans- en Spaans-Marokko beoogde. De mededeling bevat ook de reden van de Spaanse weigering. Spanje is namelijk niet bereid medewerking te verlenen aan de onderdrukking van de opstand in Frans-Marokko, omdat het een her stel van de orde en legaliteit betreft, aan welker verstoring Spanje part noch deel heeft gehad. Of zoals in de Spaan se nota nog eens anders wordt ge zegd: „Geen Spaanse medewerking aan militaire operaties, die erop gericht zijn in het land een ontevredenheid te onderdrukken, welke is opgeroepen door een lompe politiek, die het Marokkaan se volk in zjjn innigste gevoelens kwetst". ,,Een ar 'ere houding van 1e Spaanse regering", aldus de nota, „zou bovendien de uitstekende vriend schap, die Spanje met het Marokkaan se volk onderhoudt en boven alles voor nemens is te bewaren, slechts kunnen schaden". De nota is een in krachtige en open hartige bewoordingen gestelde toelich ting van de Spaanse politiek, maar dat niet alleen. De nota brengt ook de „plichten van goede nabuurschap" ter sprake. Deze worden volgens de nota door Spanje natuurlijk strikt in acht genomen. Als voorbeelden hiervan worden genoemd de tot het uiterste versterkte grensbewaking, ont wapening en internering van vluchte lingen en de bestrijding van de wapen smokkel. Zoals bekend zijn de verschil lende officiële en onofficiële Franse be weringen in strijd met de Spaanse me- De minister-president van de thans af getreden Saarlandse regering, de 64-ja- rige Johannes Hoffmann, heeft met de verwerping van de Europeanisering van de Saar een ideaal teniet zien gaan dat men voor een belangrijk deel zijn ideaal kan noemen. In 1951 is Hoffmann als eerste met een plan voor de dag geko men om van de Saar het eerste Euro pese land te maken. Dit plan is inder tijd door de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Schuman overgeno men, terwijl het na enige tijd ook steun van Duitse zijde ontving. Een jaar ge leden hebben Adenauer en Mendès- France tenslotte overeenstemming be reikt over het plan de Saarlanders in een volksstemming de gelegenheid te geven zich uit te spreken over het Euro- pees-Saarstatuut. Nu ruim twee derde deel van de Saarlandse bevolking dit statuut heeft verworpen heeft Hoffmann besloten heen te gaan. Hoffmann, die in Langweiler in de Saar is geboren, heeft filosofie en eco nomie gestudeerd, een studie die hij eerst kon voltooien nadat hij tijdens de eerste wereldoorlog als officier onder de wapenen was geroepen. Na de oor log is hij in de journalistiek werkzaam geweest. Bij het uitbreken van de twee de wereldoorlog was hij als journalist werkzaam in Luxemburg. In 1941 is hij van daaruit over zuid-Frankrijk naar Brazilië gevlucht. In september 1945 keerde hij naar Saarbrücken terug en stichtte daar de C.V.P., de Christelijke Volkspartij, waar hij de landelijke voorzitter van werd. In 1947 werd hij als candidaat van de grootste partij tot minister president gekozen, waarna hij een coa litieregering van de C.V.P. en de S.P.S. samenstelde. In 1950 ondertekende hij in Parijs de Saarconventie, waarbij de economische unie met Frankrijk tot stand kwam. Van Duitse zijde heeft Hoffmann naar aanleiding hiervan heel wat kritiek moeten slikken. Ook zijn optreden tegen de oppositie en zijn verbod van de Duitsgezinde D.P.S. bracht heftige aanvallen op HoffmanD met zich mee. Binnen zijn kabinet heeft hij in de loop der jaren tal van moei lijkheden moeten overwinnen. De Majlis, het Iraanse parlement heeft gisteren met algemene stemmen het toetreden van Iran tot het Turks- Iraakse defensieverdrag goedgekeurd. Het daartoe strekkende wetsontwerp behoeft nu alleen nog maar de hand tekening van de Sjah om kracht van wet te krjjgen. Welingelichte kringen zeiden, dat de Sjah het ontwerp zo snel mogelijk zou ondertekenen, opdat het nog kracht van wet zal krijgen, voordat de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier in Genève eindigt. De Sovjet-Unie heeft kortgeleden Iran laten weten, dat toetreding tot het Turks- Iraakse verdrag een schending Inhoudt van het verdrag van 1927 tussen de Sovjet-Unie en Iran en de goede na buurbetrekkingen tussen beide landen schaadt. (U.P.). Naar verluidt zou de regering van Ceylon overwegen een Russische gift van 100.000 roebel in contanten of goe deren voor le ziekenhuizen op Ceylon te aanvaarden. Men neemt aan, dat een in ander via de wereldgezondheidsorganisatie zal lopen, hoewel de Sovjet-Unie on danks het feit, dat zii vanaf de oprich ting van deze organisatie üd is geweest, nimmer actief aan de werkzaamheden van de wereldgezondheidsorganisatie heeft deelgenomen. (UP). dedeling. De nota noemt de Franse be weringen een campagne van „laster lijke verdachtmakingen". De Spaanse regering heeft reeds geschermd met liet dreigement deze campagne voor de Verenigde Naties te brengen, die, naar Spaanse zienswijze, natuurlijk voorna melijk tot doel heeft de internationale aandacht af te leiden van het eigen lijke Marokkaanse probleem. In de Spaanse regeringsnota wordt er vervolgens uitvoerig op gewezen, dat nagenoeg al het door de Franse resi dent-generaal aangevoerde bewijsmate riaal neerkomt op de vondst, op het lichaam van een gesneuvelde Marok kaanse opstandeling, van een in Oviedo vervaardigd geweer en op het feit, dat een der in de Franse zone gesneuvel de rebellen een inwoner bleek van de Spaanse zone. Omdat- steeds maar dat ene geweer als een bewijs voor Spaanse hulp aan de Marokkaanre opstandelin gen op de proppen komt een ge weer dat volgens de Fransen van het jaar 1909 is bewijst dit slechts, aldus de Spaanse nota, dat er van medewerking van Spaans-Marokko aan de opstand geen sprake is. Wat het tweede geval betreft zegt de Spaanse mededeling, dat grensbewoners veel vuldig van de ene naar de andere zone verhuizen. Als het duidelijkste bewijs dat de „Marokkaanse dissidenten" „steun en toevlucht" vinden in de Spaanse zone heeft de Franse resident-generaal het geval van Bu Zineb aangevoerd. Bu Zineb is een in de Spaanse zone ge- enclaveerde Franse observatiepost, slechts di eer. smalle en slechte weg met het Frans, gebied verbon den. Deze pos werd in de nacht van 14 oktober door de „dissidenten" ver overd, zondjr dat de naburige Spaan se en dus met de handhaving van de orde belaste post, aldus de aanklacht van de resident-generaal, tussenbeide kwam. Het is vooral op deze aanklacht, dat de jongste Spaan se mededeling haar diplomatiek ge schut richt. Frankrijk beroept zich thans, teneinde de Spaanse regering tot medewerking aan de onderdruk king van de opstand te pressen, al dus het Spaans verweer, op de over eenkomsten van 19<^ en 1926, geslo ten n.a.v. de campagne van Alhuce- mas. Deze overeenkomsten hadden slechts een gelegenheidskarakter en missen thans iedere geldigheid. Boven dien heeft Frankrijk ze zelf bij her haling geschonden en van deze schen ding is Bu Zineb een flagrant voor beeld. Ingevolge de overeenkomsten had namelijk deze Franse post, even als meerdere andere nog steeds in de Spaanse zone geënclaveerde pos ten, binnen enkele maanden door Frankrijk ontruimd moeten worden. Frankrijk bleef er echter zijn troe pen stationeren, ondanks herhaalde Spaanse beroepen op de gesloten overeenkomsten. Men schijnt in Spanje ondanks al de Frans-Spaanse diplomatieke schermut selingen niet erg beducht, dat er tus sen Parijs en Madrid grote moeilijk heden zullen ontstaan. Voorlopig is het bovendien aan het militaire gevechts front in Marokko wat rustiger, dank zij het kalmerende, slechte weer. Premier Oe Noe van Birma, die op het ogenblik met zijn echtgenote en een grote Birmese delegatie een bezoek aan Moskou brengt, heeft gisteravond in Moskou, tijdens een gala-receptie, wel ke hem door premier Boelganin van de Sovjet-Unie werd aangeboden, ver klaard, dat Birma een zelfstandige in dustrie wil opbouwen en daarvoor ma chines van de Sovjet-Unie wil kopen in het kader van een op handen zijnd han delsakkoord tussen beide landen. Birma zal hiervoor met eigen pro ducten betalen. Volgens Oe Noe zouden ook Russische technici bij uitvoering van industrialisatiepiannen in Birma welkom zijn. Zaterdag heeft Oe Noe kransen gelegd op de tombe van Le nin en Stalin in het mausoleum op het Rode plein. (U.P.). De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, is gisteren per vliegtuig uit Rome naar Parijs ver trokken, waar hij vandaag met zjjn Westelijke collega's een bespreking zal hebben over de bijeenkomst van minis ters van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier", die donderdag te Genève begint. In de Italiaanse hoofdstad had de Ame rikaanse minister met premier Segni en minister van Buitenlandse Zaken Martino een gedachtenwisseling over de politieke toestand in het algemeen en over de vraagstukken, die speciaal ver band houden met de komende interna tionale besprekingen. Volgens een com muniqué was uit het onderhoud een volledige overeenstemming tussen de standpunten der beide regeringen ge bleken. Voor zijn vertrek was minister Dulles ook nog door Paus Pius XII in audiëntie ontvangen. Volgens welingelichte kringen heeft de Amerikaanse minister tijdens zijn besprekingen met Italiaanse politieke leiders beloofd, dat zijn regering voort aan Italië zal raadplegen in belang rijke aangelegenheden, doch liet ander zijds duidelijk uitkomen dat Washing ton aan Rome niet de plaats kan toe kennen gelijk aan die van Londen of Parijs. Wel heeft Dulles in naam van president Eisenhower de Italiaanse pre sident Gronchi uitgenodigd voor een officieel bezoek aan de Verenigde Sta ten. Met het oog op de gezondheids toestand van de Amerikaanse president werd nog geen datum vastgesteld. Volgens welingelichte Amerikaanse kringen zal minister Dulles proberen tijdens de Geneefse conferentie een weekeinde naar Wenen en naar Belgra do uit te breken. Dulles hoopt in de Oostenrijkse hoofdstad de opening van het gerestaureerde operagebouw bij te wonen en zou van plan zijn daarna naar Belgrado door te reizen om te lunchen met maarschalk Tito van Joe goslavië. (Reuter-U.P.) Een officiële bron in Bagdad heeft zaterdagavond onthuld, dat Engeland twaalf „Centurion"-tanfcs naar Irak verscheept heeft, welke in de loop van de volgende maand in Bagdad zullen aankomen. 50. Sarans geklaag doet Eric besluiten toch maar even naar de wond te kijken. Hij overweegt, dat de man in zijn macht is en dus niet veel begin nen kan. Eric helpt hem zijn wambuis uittrekken en bekijkt de wond, die er inderdaad lelijk en gezwollen uitziet. Hij reinigt deze zo goed mogelijk en Saran wijst Eric enige kruiden aan, waarvan de blaadjes grote genees kracht bevatten en als tegengif gebruikt kunnen worden. Deze worden op de wond gelegd en intussen begint Saran op meelijwekkende toon zijn han delwijze te verontschuldigen. „Wel", zegt Eric kortaf. „Uw verklaringen laten mij koud en bovendien heb ik op het ogenblik wat anders te doen". Kalm pakt hij zijn wapens bijeen en maakt aanstalten te vertrekken. „Ik kom terug, mijn hond houdt u zo lang gezelschap en ik zou maar niet proberen ervan door te gaan". „Wat gaat ge nu beginnen?" roept Saran met benauwde stem en begint ogenblikkelijk hevig te steunen. Hij bezweert Eric hem niet alleen te lat,en. „Ge ziet hoe ik er aan toe ben, zo kunt ge mij hier toch niet achterlaten. Het zal mijn dood zijn". Besluiteloos kijkt Eric hem aan, zo erg leek het hem toch ook niet, maar terwijl hij nog aar zelt, begint Wolf opeens heftig te grommen en gluurt onder het struikgewas door. Ook Eric en Saran doen dit en tot hun verrassing zien zij, hoe de Druïden in een lange rij wegtrekken. „Bij Thor", laat Eric zich ontvallen, „öf zij hebben het zoeken opgegeven óf Moloch heeft ook de ingang ge vonden" Na het horen van deze woorden komt er een triomfantelijke blik in Sarans ogen, doch dit ontgaat Eric. „Gij zegt óók gevonden, Noorman", zegt Saran langzaam, „dus dat betekent, dat ge inderdaad de ingang van de grafheuvel hebt ontdekt". (Van onze speciale verslaggever) Anderhalf jaar geleden waren we op de steppen van Thracië, enkele tien tallen kilometers van Istanbul, getuige van de verzoening der Turkse en Griek se legers, die gezamenlijk hadden ge opereerd in NATO-verband en elkaar tot besluit op bevel omhelsden. Thans, in de Raad van Europa, zijn we getui ge geweest van een woordentwist tus sen de Grieken en de Turken naar aan leiding van het lot van Cyprus. Een aan tal Turken heeft uitvoerig betoogd de incidenten van 6 september in Istanbul en Smyrna te betreuren. Een Turk sprak zelfs van 50.000 arrestaties door de Turkse politie verricht. Op de Grieken maakte dit weinig indruk. Zij biyven pleiten voor de bevrqding van Cyprus. Een Engelse spreekster, Reginald Pa get, had kort geleden Cyprus bezocht, maar geen Cyprioten ontdekt. Er waren volgens haar slechts Turken en Grieken op het eiland te vinden. Tot een con clusie kwam men in dit debat niet. De voorzitter kon bij de sluiting van het debat slechts constateren, dat een aan tal afgevaardigden slechts gekomen was om een rede af te steken. Eenmaal deze rede uitgesproken hadden de spre kers niet de moeite genomen even te biyven om naar anderen te luisteren. Dit debat was de assemblee onwaardig. Na het intermezzo over Cyprus heeft de Raad van Europa het grote debat over het beleid van dé Raad van Euro pa ten aanzien van de betrekkingen tussen het Oosten en het Westen voort gezet. De Belgische socialistische afge- vaardigde Rolin, juist van een reis naar Moskou terug, zag in de terugtrekking van de Russische troepen uit Oostenrijk, in de uitnodiging aan Adenauer naar Moskou te gaan en in de bevrijding van krijgsgevangenen welsprekende bewij zen van het Russische verlangen tot een ontspanning te geraken. Hij be treurde de militaire aaneensluiting van het Westen, daar dit voor Rusland een gevaar betekende, en brandmerkte de onaangename kritische geest van Straatsburg. De Duitse socialist Carlo Schmid leverde een pleidooi in onge veer dezelfde geest. Volgens hem moet voor alles met de Russen in Genève ge sproken worden over een collectief vei ligheidsstelsel. De Franse socialist Ja cquet daarentegen wees op de tactiek van de Russen van de ontspanning ge bruik te maken om zoveel mogelijk lan den het voorbeeld van Oostenrijk te la ten volgen door ze te neutraliseren. Eenzelfde geluid kwam van de kant van de Duitse christen-democraat Kie- singer, die eveneens onlangs met het gevolg van Adenauer in Moskou was geweest. Hij had daar communistische leiders ontmoet die nog altijd overtuigd zijn van de wereldrevolutie en de vreed zame coëxistentie beschouwen als een etappe naar deze revolutie. Wij mogen niet al te wantrouwend zijn, zei hij, maar zeker niet minder waakzaam. De huidige politiek van Rusland berust op het feit, dat de Russen enige rust nodig hébben om hun eigen economie te kun nen reorganiseren. De Franse christen democraat Pezet was al even voorzich tig. Hij wraakte de reizen van parle mentariërs naar Rusland. Dit contact werkt misleidend op de openbare me ning volgens hem. Voor Frankrijk zou het psychologisch gevolg van deze con tacten het opnieuw ontstaan van een volksfront kunnen betekenen. De heer De Menthon besloot dit de bat in zUn kwaliteit van rapporteur van de politieke commissie. Wü kunnen zo zei hij, de werkeiykheid en de oprecht heid van de ontspanningspolitiek niet in twijfel trekken. Deze ontspanning is een succes van het Westen en er kan wel licht beter door onderhandeld worden. Op de veel gestelde vraag of de Duitse hereniging als prealabele voorwaarde in Genève gesteld kon worden, ant woordde de heer De Menthon dat dit niet zo belangrijk was, maar wel dat men de onderlinge afhankelijkheid tus sen al deze vraagstukken erkende. Premier Tsjoe en Lai van communis tisch China heeft tegenover 2 vertegen woordigers van het grote Philippqnse blad „Manilla Chronicle" verklaard, dat Formosa, wanneer het zal zqn "be vrijd", geen springplank naar de Phi lippijnen zal vormen. Hp bood de re gering te Manilla aan een met-aanvals verdrag te tekenen. Voorts stelde hp voor, dat de Philippijnen en China een verdrag tekenen ter regeling van de status der Chinezen in het buitenland, die een dubbele nationaliteit bezitten. Zoals bekend tekende Tsjoe en Lai in april j.l. een dergelijk verdrag met In donesië. (A.F.P.). Si Fathmi ben Slimane, oud-pasja van Fez, heeft zich bereid verklaard te trachten een Marokkaanse regering te vormen, aldus is Zaterdagavond te Rabat bekendgemaakt. Het zal de eer ste representatieve regering van Ma rokko moeten worden. Ben Slimane deelde mee, dat de aan komst van de verbannen ex-sultan van Marokko, Mohammed ben Joessef, in Frankrijk zal samenvallen met het Mohammedaanse Moeloed-feest op Za terdag 29 oktober. Ben Joessef bevindt zich thans nog in ballingschap op Ma dagascar. (A.F.P.) In alle kerken in Oost-Duitsland is gisteren onder de H.H. Missen een Her derlijk schrijven voorgelezen, waarin de door de communistische regering geor ganiseerde inwijdingsplechtigheden voor de jeugd pogingen om „ongeloof in de geesten van de jongeren te zaaien" wor den genoemd. Degenen die vrijwillig aan dergelijke bijeenkomsten deelnemen of hun kinderen er aan laten deelne men, zondigen tegen het geloof van de kerk en brengen hun geloof in gevaar, aldus he herderlijk schrijven. Volgens de eerste niet-officiële be richten uit Zuid-Vietnam zou premier Diem een overweldigende meerderheid hebben behaald tijdens het referendum» dat gisteren plaats vond en waarby de bevolking diende te stemmen óf op hel afgezette staatshoofd Bao-Dai, die in de Franse Rivièra verblijft óf op de pre mier van de huidige Vietnamese rege ring Ngo dinh Diem. Drie miljoen stemmers ouder dan 18 jaar zqn gis teren ter stembus gegaan en kregen de keus het portret van Bao-Dal» in nationaal costuum gekleed, of dat van premier Diem, In Europese kledij gestoken, in de bus te stoppen. Volgen» de eerste berichten zou Diem reed» 99 procent van de stemmen hebben be haald. De stemming is gisteren ordelijk verlopen. Volgens waarnemers was de stemming inderdaad volkomen vrU- Behalve Bao Dai heeft ook Ho tsji Minh het staatshoofd van communis tisch Noord-Vietnam, het referendum een „farce" genoemd, maar de com munistische cellen in Zuid-Vietnam heb ben weinig succes geboekt met hun stemmingmakerij tegen premier Diem. De Verenigde Staten hebben officieel la ten weten, dat zij zich zullen houden aan de uitslag van de stemming, welke zeer zeker een overwinning voor de doof Amerika gesteunde Diem zal opleve ren. Ook Engeland en Frankrijk hebben, hoewel met enige tegenzin en ondanks het feit, dat zij gekant zijn tegen Diem® weigering om met Ho tsji Minh oV verkiezingen vöór geheel Vietnam te spreken, laten weten, dat zij zich bij de uitslag van het referendum zullen neerleggen. (U.P-) Het commando van de Verenigde Na ties heeft gisteren in Jeruzalem kend gemaakt, dat een groep Israel,scne soldaten zaterdagavond^ bq overvallen op Syrisch grondgebied drie Syrische hebben gedood en zes hebben ge wond. In de bekendmaking werd ver der gezegd, dat zes Syrische militai ren vermist werden. Eerder op de dag had de Israëlische militaire woordvoer der, majoor Dan Gov, in Tel Aviv be kend gemaakt, dat Israëlische troepen vijf Syrische militairen ontvoerd hadden alk represaille voor het ontvoeren van een Israëlische soldaat verleden week dinsdag. In de Israëlische bekendma king werd niet gesproken over doden Advertentie Op Verschure en Co.'s scheepswerf te Amsterdam is een snijkop-zuiger voor Panama te water gelaten. In Engeland heeft de Amsterdamse hoogleraar en oud-lid van de Eerste Kamer prof. dr. D. van Embden zater dag zijn tachtigste verjaardag gevierd. Zijn uitdrukkelijk verlangen was deze feestdag in alle stilte te deen voorbij gaan. David van Embden is in 1875 geboren in 's-Gravenhage, waar hij het gymna sium doorliep. Later verwisselde hij de hofstad voor de hoofdstad en stu deerde daar rechtswetenschappen aan de Gemeente-universiteit. Op 26-jarige leeftijd promoveerde hij cum laude op een dissertatie getiteld „Darwinisme en democratie". Donderdag 10 november zal in de collegezaal van de psychiatrische in richting „Endegest" te Oegstgeest prof. Carp worden gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig hoogleraarschap in de psychiatrie aan de rijksuniversiteit te Leiden. Om half vijf zal in de Jelgersma-kli- niek te Oegstgeest het huldeblijk, in de vorm van een borstbeeld van wyien prof. Jelgersma, de jubilaris worden aangeboden. Het borstbeeld is vervaar digd door de beeldhouwer prof. L. O. Wenckebach. (Vertaald door Yge Foppema) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiimi „Iedereen heeft altijd wel geweten, dat jij een halve dominee bent. Jan, maar d'r zijn anderen die net zulke goeie zeelui waren," zei Israël. „En zij hielden toch wel van een lolletje. Dat waren niet zulke drogen Pieten, die konden meedoen als de beste, man voor man." „Zo?" zei Silver, „en waar zqn zq gebleven? Pew was er zo een, en hij is als een bedelaar aan z'n end gekomen. Flint was ook van die kracht, en hij is in de rum gestikt in Savannah. Och jongens, je hebt nog nooit z'n mooie bemanning bij mekaar gezien, maar wat is er van over? Dat vraag ik je nou maar." „Maar," vroeg Dick, ,,süs we ze nou straks te pakken nemen, wat gaan we dan met ze doen'?" „Jij bent een kerel waar 'k mee praten kan!" riep de kok uit en er klonk bewondering in zijn stem. „Zaken zijn zaken. Nou, wat zou je d'r zelf van denken? Ze aan land zetten en stiekem achter laten? Dat zou Engeland hebben gedaan. Of ze kelen als de varkens dat was de manier van Flint, en van Billie Knekel." „Bill was een goeie voor zulke dingen," zei Israel. „Dooie kerels bijten niet," zei die altijd. Afijn, hij is nou zelf dood en weet er alles van, maar als d'r ooit een geweest is die nergens om gaf, dan was het Billie wel." „Gelijk heb je," zei Silver, „maar hq wist het te klaren. En nou moet je 's goed luisteren: ik ten een gemoedeiyk man, en jullie zeggen da'k een hele meneer ben, maar deze keer gaat 't er op of er onder. Zaken zqn zaken, maats. Ik zal je zeggen wat er ik van vind koud maken. Als ik straks als een baron in m'n eigen koets rq, dan zal 't me niet gebeuren, dat een van die dwarskijkers daar in de kajuit ineens weer komt opduiken zonder dat iemand 'm in de gaten heeft gehad, als de duvel in de bidstoel. Ik zeg: wacht je tijd af, maar als 't eenmaal zover is, sla d'r dan ook op!" „Jan," riep de bootsmansmaat, „jij bent nog es een kerel!" Wacht maar es af tot je me aan 't werk hebt ge zien," zei Silver. „Maar één ding Trelawney is voor mij. Ik wil met m'n eigen handen die stomme kalfskop van z'n nek draaien, Dick," ging hij voort, plotseling °P een andere toon. „maak je es verdien- stelqk en spring overend en haal me een appel, want ik heb dorst gekregen van al dat geklets." Stel u mijn angst voor! Als ik er de kracht voor had gehad, zou ik opgesprongen en weggelopen zijn, maar mijn benen wogen als lood en mijn hart begaf me. Ik hoorde hoe Dick langzaam overeind kwam, en toen was er blijkbaar iets dat hem tegenhield en de stem van Hands zei: „Schei uit, Jan. Wat doe je die rotzooi te vreten? La-we d'r liever een mok rum op nemen." „Dick," zei Silver, „ik vertrouw je. Ik heb het rumvat gezwikt, moet je weten. Hier heb je de sleutel; haal een mokvol en breng 'm boven." In al mijn doodsangst moest ik er toch nog aan denken, dat stuurman Arrow waarschijnlijk ook op die manier de drank had bemachtigd, die zijn onder gang was geworden. Dick was maar een klein poosje weg en in die tijd sprak Israël met de kok, maar wat hq zei, kon ik niet verstaan, want hij fluisterde blijkbaar met de mond vlak bq zqn oor. Enkele woorden kon ik echter opvangen, en die behelsden juist belangrijk nieuws, want ik hoorde hem zeggen: „Van de anderen krijgen we d'r geen een meer in onze boot: en dan vernam ik nog een paar losse woorden, die in dezelfde richting wezen. Er waren dus nog vertrouwde lui aan boord. Toen Dick terugkwam, kreeg de een na de ander een mok en dronk. „Op de goeie afloop," zei de een; „Op de nagedachtenis van Flint," zei de ander; en Silver ::elf maakte er een soort liedje van: „Op de gezondheid, en goede vaart; een goed boekanier is z'n aandeel waard," Op dat ogenblik werd het wat helderder in de ton, ik keek omhoof, en zag, dat de maan was op gekomen; de bezaanstop leek wel van zilver en het licht viel blank op de bolle kant van de fok. Bqna op hetzelfde ogenblik klonk de stem van de uitkqx. „Land vooruit!" HOOFDSTUK XII Krijgsraad Er was druk geloop aan dek, voetstappen kwamen de kajuit uit en haastten zich naar voren, en iK gleed in een ogenblik uit het vat, dook weg achter de fok, rende naar het achterschip en kwam juist op tqd aan dek om met Hunter en dokter Livesey mee te hol len naar de boeg. Alle man was op het voordek verzameld. Er had een lage mist was opgetrokken bijna op hetzelfde ogenblik dat de maan opkwam. In het Zuidwesten zagen we in de verte twee lage bergen, een paar mql van elkaar, en achter een van de twee een derde die wat hoger was en waarvan de top nog door mist was omhuld. Ik zag dat alles in een droom, want ik had me nog niet hersteld van de angst, die ik eyen te voren had uitgestaan. Toen hoorde ik de stem van kapitein Smollett bevelen geven. De Hispaniola werd een paar streken dichter aan de wind gelegd, en lag nu een koers voor die juist vrij liep van de Oostelijkste punt van het eiland. „Mannen," zei de kapitein, toen alles was opge klaard, „heeft een van jullie dat land weieens eerder gezien? „Ja kaptein," zei Silver. „Ik heb daar eens water ingenomen met een koopvaarder waar ik als kok op voer." „De ankerplaats is aan de Zuidkant, achter een eilandje, is 't niet?" vroeg de kapitein. „Ja kaptein, Botteneiland noemen ze dat. t Schijnt vroeger een zeeroversnest te zijn geweest, en een van de matrozen die we toen aan boord hadden, kende alle namen die ze d'r aan gegeven hadden. Die berg daar aan de Noordkant heet de Fokkemastberg; d'r liggen er drie op een rqtje van Noord naar Zuid, ziet u; Fokkemast, Grote Mast en Bezaansmast. Maar de grote da's die hoge daar met z'n neus in de wolken die noemden ze ge woonlijk het Kijkglas, omdat ze daar hun uitkqk hadden, wanneer ze hier voor anker lagen en hun schip schoonmaakten, want hier maakten ze altqd hun schip' schoon, met uw verlof." (Wordt vervolgd37, of gewonden aan Syrische zqde. V®'" gens het rapport van het commaO" van de V.N. hebben de Israëliërs tijde"8 een nachtelqke overval op zwaar vef' sterkt Syrisch gebied nabij Aalmine drie Syrische militaire voertuigen in brand gestoken. Bq de overval zouden eed Syrische officier en twee manschappen gedood zijn. De Israëlische aanval zo" door twee groepen overvallers gepleegd zijn, aldus de bekendmaking. Op het bericht dat een Israëlische eenheid op Syrisch gebied was door gedrongen, een officier en twee solda ten had gedood en vijf man gevangen had genomen, is het Syrische leger in alarmtoestand gebracht. Er zijn ver sterkingen naar de grens gestuurd. Radio-Moskou heeft een bericht van „Tass" omgeroepen, waarin dit pers bureau zegt gemachtigd te zqn mee te delen, dat het Sovjet-bloc geen uiting heeft gegeven aan zqn bereidheid om wapens aan Israël te leveren. Onlangs zei het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, dat het Sovjet- bloc bereid was zowel aan Israël als aan de Arabische landen wapens te verstrekken. Volgens „Tass" had de Amerikaanse mededeling ten doel „de openbare mening in de wereld in de war te brengen". De Israëlische ambas sadeur, Abba Eban heeft later in Was hington te kennen gegeven, dat Israël elk aanbod van communistische landen om wapens te leveren gedurende de hui dige crisistoestand in het Midden-Oos ten af zal slaan. De premier van Israël, Moshe Sha rett, heeft na aankomst in Parqs op het vliegveèd Orly meegedeeld dat hq naar de Franse hoofdstad was gekomen de hoop de ministers van Buitenland»6 Zaken van de Grote Vier erop te kun* nen wijzen, dat een plotselinge wijzi ging in de militaire machtsverhoudingen in het Midden-Oosten zeer gevaarlijke gevolgen voor zqn land zou hebben. pe premier wilde eveneens de huidige in ternationale toestand bespreken met de ambassadeurs van Israël in Washing ton, Londen, Parijs en Moskou. Levering van Tsjechische wapens aan Egypje' het land dat in staat van oorlog met I»* raël is, zou volgens hem de vrede en veiligheid in het Nabqe Oosten in ier. vaar brengen. Desgevraagd zei hq, da» hq ook levering van wapens door En geland aan Irak beschouwt als een be dreiging van de veiligheid van Israel- Het aantal eerste jaars, dat zich tot nog toe in Nijmegen als student aan o R.K. Universiteit heeft laten inschru ven bedraagt: 380, waarvan 291 her en 89 dames. Het vorig studiejaar o droegen deze getallen resp.: 303,,23» 64. De verdeling over de verschalen studierichtingen is als volgt: Theologie: 9; Rechten: 38; Letteren Wijsbegeerte: 153; Psychologie: 54; neeskunde 99; Sociale WetenschapP®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2