Herder der parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara en oud-kapelaan van de Sin t-Josephparoch ie J. Voogd sr. overleden HET WEGENVRAAGSTUK ROND HAARLEM Haarlemse St.-Jorisband gaat tienjarig bestaan vieren A 4 Het ontslag van de gehuwde ambtenares in Heemstede weer aan de orde KLASSIEK EN MODERN TONEEL TIJDENS HET WEEKEINDE H „De Regenmaker" en „Koning Oidipoes" door de Nederlandse Comedie D Karakteristiek priester Kinderlijk Godsvertrouwen Grote Maria-devotie Uitvaart en begrafenis Mening van het Landbouwschap Met uitvoeringen in „St.-Bavo" B. en W. stellen de raad voor de keuze: principieel - ja of neen ook voor Uw baby Koning Oidipoes MAANDAG 24 OKTOBER 1955 IDEALE LUIERS RINKETS VARIÉTÉ IN CONCERTGEBOUW Sinds 1947 voorzitter van de Grote Hout straatvereniging NIEUW BESTUURSLID LANDBOUWSCHAP Missie in Zandvoort „Gevangene van het Vreemdelingenlegioen" Verlaging stroomtarieven in Heemstede ZANDVOORT KLEINKUNST-AVOND Voor Zandvoortse Politie Sportvereniging Motor-carrier botst tegen tram Schaken Burgerlijke Stand Haarlem Slippende w^fl^en te^en lantaarnpaal BLOEMEN DAAL Geen spreekuur Pastoor A. W. J. Liihn te Haarlem overleden Zaterdagavond is in zijn pastorie aan de Paul Krugerstraat te Haarlem overleden pastoor A. W. J. Lühn, sedert 1939 herder van de pa rochie van de H.H. Elisabeth en Bar bara in Haarlem-Noord. Het overlijden is niet onverwacht ge komen; de laatste jaren was de pastoor meermalen ziek en een slepende kwaal bracht hem in het begin van dit jaar blijvend op het ziekbed. Zijn toestand was toen reeds ernstig en pastoor Lühn werd van de sacramenten der sterven den voorzien. Nog ruim een half jaar heeft het geduurd, eer de dood een ein de maakte aan zijn lijden. Om vijf mi nuten voor half acht ontsliep hij zater dagavond rustig; alle kapelaans en de huishoudsters waren bij het overlijden aanwezig. Kapelaan L. Beugelsdqk deel de diezelfde avond tijdens de oktober- oefeningen in de kerk het droevige nieuws aan de parochianen mede. Augustinus Wilhelmus Joannes Lühn werd 26 mei 1883 te Leiden geboren en priester gewijd 15 augustus 1907, waar na hij zijn eerste plechtige H. Mis op droeg in de Sint-Rita-parochie te Am sterdam. 24 augustus 1907 werd hij benoemd tot kapelaan in de Sint-Jacobus-paro- chie te Haarlemmerliede-Spaarnwoude, twee jaar later 3 september 1909 vertrok hij als kapelaan naar de Sint- Joseph-parochie te Rotterdam, en 24 fe bruari 1917 werd hij benoemd tot ka pelaan in de Sint-Joseph-parochie te Haarlem. Zijn benoeming tot pastoor kreeg hij 7 augustus 1926, toen hij werd aangesteld als herder van de parochie van de H. Joannes Geboorte te Kudel- staart, welk pastoraat hij 17 september 1932 verwisselde met dat van de Sint- Willibrordus-parochie te Bodegraven. Tenslotte belastte de bisschop hem, toen pastoor H. P. A. van Dijk om ge zondheidsredenen in Haarlem-Noord eervol ontslag had gevraagd en gekre gen, met het pastoraat in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara met ingang van 29 april 1939. Met pastoor Lühn is het Haarlemse diocees en in sterkere mate de Paul Krugerstraat-parochie een karakteristiek priester ontvallen: een eenvoudig mens, een harde werker, een apostolische ijveraar en een oprechte sjouwer voor de Heer". Het karakte ristieke school in de manier, waarop hij zijn werk verrichtte. Daarop drukte hij volkomen zijn eigen stempelhij ken de een oeoaalue diplomatie in de ziel zorg en zijn soms verrassende tactiek is vaak de bron geweest van de meest hienselijke anecdotes. Hij verstond de kunst om destijds Wekelijks de kaasmarkt in Bodegra ven te bezoeken en aan zo'n be- meer dan een pastoraal tint je te geven. Op de hem eigen ma- mei Denadercie hij „zijn volk" al was het te paard, zoals hij in Ku- delstaart pleegde te doen. Zijn lief de voor paarden en de hippische sport maakte hem tot een aparte figuur en daarvan getuigen nog de vele foto's van de paardrijdende pastoor in de pastorie. Figuurlijk ook zat pastoor Lühn in de zielzorg altijd te paard, voortvarend en ondernemend, in welke omgeving hij ook werkte. Overal bewaart men de pret tigste herinnering?n aan hem, in Haar- lemmerliede, Rouerdam en niet in het minst in de Haarlemse Sint-Joseph-pa rochie. Daar heeft hij zich in velerlei kwaliteiten verdienstelijk en daardoor bemind gemaakt. In die jaren richtte hij het Sint-Francisca-Romana-liefde- werk in Haarlem op, waarvan hij de eerste directeur werd. Dezelfde herin neringen heeft ook Kudelstaart, waar hij evenals in Bodegraven als pastoor zeer door zijn parochianen werd ge respecteerd. In laatstgenoemde paro chie heeft hij bijzonder het werk der godsdienstige verenigingen gestimu leerd en aan hem was het te danken dat het vervallen en armoedig aandoende kerkje van Bodegraven werd opgeknapt en uit de steigers te voorschijn kwam als een waardig en fraai Godshuis. Geen wonder dus, dat hij in 1939. toen hij als pastoor naar Haar lem terugkeerde, spoedig de har ten van zijn parochianen veroverd had. Met grote geestdrift en ijver ging hij ook in Haarlem-Noord aan het werk, gesteund door een groot en kinderlijk Godsvertrouwen en met een beginsel vaste trouw aan zijn bisschop. Een zij her oud-kapelaans typeerde hem pre cies, toen hij bij het veertigjarig pries terfeest van de pastoor in onze courant schreef: ,,Het is werkelijk geen over drijving te zeggen, dat hij overal op afgaat, waar hij nood en zorg weet of vermoedt. Meer nog om bij feestelijke gelegenheden vreugde met zijn parochi anen te delen, is hij er op uit vreugde te brengen, waar deze niet is". Het is uiteraard niet mogelijk een ba- Jans op te maken van het werk, dat door pastoor Lühn is verricht. Geeste- hjke zaken laten zich niet regeren door £'Jters en statistieken. Maar wat van ?lJ,h werk naar buiten uitstraalde, ge bigde van een vroom en hartelijk sel!;ster> wiens zorg uitging naar alle in b°ren van iiet parochieel leven, niet thov t minst naar het onderwijs, de Ka- j,ip,b6ke Actie en de jeugdbeweging. Hij jn d ervan spectaculaire plechtigheden lu kerk te organiseren, groots en st' ?rrijk van opzet, en hij slaagde er te t. weer in zijn parochianen bijeen vnr, ngen- Aan pastoor Lühn is het verri te danken, dat vele paramenten ]e,j, 'euwd werden en enkele jaren ge- van a toen het gouden bestaansfeest de hr Parochie werd gevierd, besteed- carnJ.Ji,-een deel der gelden, die door de een r, nen als jubileumgeschenk bij waren gebracht, voor de restaura- Pastoor A. W. J. Lühn, die zater dagavond op 72-jarige leeftijd in zijn pastorie aan de Paul Kruger straat overleed. tie van kelken en monstrans. Slechts een deel der gelden, want en dat te kende hem weer ten voeten uit het restant (een niet onbelangrijk bedrag) werd aan de bisschop overhandigd ter storting in het Fonds voor Kerkenbouw. Da laatste jaren werd het pastoor Lühn steeds moeilijker om zich met zijn gehele persoon te geven voor zijn parochie. Een slopende ziekte deed haar werk en in dit jaar heeft de pastoor steeds het bed moeten hou den. De stille hoop, dat hij nog wel beter zou worden, kon hem niet doen besluiten zijn emmeriaat aan te vragen. Hij wilde temidden van zijn parochi anen blijven, vooral ook omdat hij naar zijn eigen woorden biddend en offerend op zijn ziekbed zich aan zijn parochie wel cht dienstbaarder kon maken dan voorheen. Dit herdenkingswoord zou zeker onvolledig zijn, als wij niet in herinnering brachten de hartelij ke devotie van pastoor Lühn tot Maria. Zijn leven was daarvan doortrokken. In welke parochie hij ook gewerkt heeft, steeds weer komt naar voren, hoe hij op alle mogelijke manieren de Maria- devotie stimuleerde. De Maria-con- gregatie had zijn bijzondere zorg en in de Sint-Joseph-parochie was hij daar van ook de actieve directeur. In die parochie kon de verering van Maria van Haarlem hem diep in het hart grijpen, maar vooral hadden de jaarlijk se bedevaarten naar Lourdes zijn grote aandacht. Dikwijls trok hij met de zie ken mee naar dit genadeoord en stichtte hij hen met zijn opbeurende predikaties. Van de Haarlemse bedevaart naar Hei- lo is hij de bezielende geestelijke leider geweest. Hij heeft ook in zijn laatste parochie niet nagelaten de Mariafeesten uitbun dig te vieren. Indien het mogelijk was, voerde hij het oorspronkelijke beeld van Maria van Haarlem, dat hij zelf uit de Kapel in de Jansstraat ging halen, mee in de processie, en de viering van de eerste zaterdag van de maand propa geerde hij sterk. Dat pastoor Lühn op een zaterdag in de oktobermaand is gestorven, willen de parochianen geen toeval noemen. Tenslotte noemen wq nog een ander stuk werk van de overleden pastoor: zijn propaganda voor de katholieke pers, en met name voor de Nieuwe Haarlemsche Courant. Hü beschouwde de krant niet als een louter commerci ële instelling, maar veeleer als een ideëel apparaat, dat in de zielzorg on misbaar is. Geen moeite was hem te veel om voor de krant te ijveren en het tekende de oprechtheid van zijn bedoe lingen, dat hij zich daaraan geen rech ten ontleende om zijn parochie meer in de publieke belangstelling te brengen. Van alle Haarlemse parochies ver scheen die van de Paul Krugerstraat het minst in de redactie-kolommen. Geleed in liturgische gewaden, de kelk in zijn hand, ligt pastoor Lühn thans opgebaard in een der kamers van zijn pastorie; het gezicht is diep getekend door de ziekte, die hem een zwaar lijden bracht. Vanavond wordt in de kerk aan de Paul Kruger straat de rozenkrans voor zijn zielerust gebeden en dinsdagmiddag wordt het stoffelijk overschot overgebracht naar de kerk. Vanaf dat ogenblik tot aan de Metten, die 's avonds om half acht wor den gezongen, krijgen parochianen en andere belangstellenden gelegenheid de overleden pastoor een laatste groet te brengen. Woensdagochtend om half tien wor den de Lauden gezongen, en daarop aansluitend volgt omstreeks tien uur de plechtige requiemmis, die door deken W. N. Zijlstra zal worden opgedragen. De deken verricht ook de begrafenis op het Sint-Barbara-kerkhof aan het Soendaplein, waar het stoffelijk over schot zal worden bijgezet in het pries tergraf. Na de requiemmis zal rector H. M. J. Brans uit 's Gravenhage, oud kapelaan in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara, de lijkrede uit spreken. Aavertentie De wereldkampioen goochelen Fred Kaps die in 1952 en 1955 de grand prix won en in Zweden de gouden gooehel- staf bemachtigde, heeft gisteravond als een van de medewerkers aan het. Her man Rinkets Variété uit Groningen, opgetreden in het Concertgebouw te Haarlem. Ongeveer 300 bezoekers heb ben genoten van de fantastische, ori ginele trucs, die de sympathieke, jonge Rotterdammer schijnbaar zonder enige moeite uit zijn mouw schudde. Kaps liet o.a. de reeds meermalen uitvoerig besproken zout-truc zien, waarmee hij ook op het internationale goochelcon- gres te Amsterdam enorm succes oogst te. Na de pauze kwam hij voor de tweede maal op toneel, om nu met handenvol kaarten meesterlijk te ma nipuleren. Collega-goochelaars en an dere insiders beweren met recht, dat Fred Kaps ,,op de kaarten" absoluut onovertroffen is. Naast dit zeer attraktieve optreden van de beroemde Maasstedenaar, zetten eveneens een paar gerenommeerde ar- tisten hun beste beentje voor. Confe rencier Rudi Carrelt, meestal bege leid door pianist Mister Latude, wist de lachlust dikwijls op te wekken en zijn vrolijke praatjes werden gevolgd door o.a. uitstekende acrobatiek. Het Rivers trio, ook wel Rif Gerardy en Co., equilibristen van naam, vertoonden be wonderenswaardig standwerk, dat voor een groot deel steunde op zuivere spier kracht. Verder keek men nog naar Dick Harris, die iets aparts bracht, dat be stond uit ballonnen opblazen tot giraf fen en hoeden van de nieuwste mode. In de afgelopen nacht is na een langdurige ziekte in het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem overleden de heer J Voogd Sr., sinds 194 7 voorzitter van de Grote Houtstraatvereniging. Hij was 69 jaar. Met het overlijden van de heer Voogd heeft de Grote Houtstraatvereniging een eminent voorzitter verloren, die kon putten uit een rijke ervaring. Sinds 1930 maakte hij deel uit van het be stuur van de vereniging, die de belan gen van de zakenlieden in de Grote Houtstraat, waarvoor de heer Voogd een grote liefde koesterde, behartigde. De heer Voogd was een sober mens, die zich vele vrienden wist te maken en van wie de jongeren ongetwijfeld veel konden leren. Voorts was de heer Voogd ruim 10 jaar voorzitter van de Haarlemse Cricketclub „Haarlem". De thans overledene is ongeveer 44 jaar in dienst geweest van het kle dingmagazijn NederlandKattenburg, eerst in Amsterdam, later als directeur van het filiaal in de Grote Houtstraat. De begrafenis zal woensdagmiddag ge schieden op de Noorder Begraafplaats. Donderdagavond om 8 uur zullen in de renaissancezaal van het Frans Hals museum Mien Jesse, sopraan, en Jan Krouwels, piano een kamermuziekcon- .eert uitvoeren. Het concert vindt plaats Overigens was ook de conference van onder auspiciën van het Haarlems Co- deze artist niet onverdienstelijk. I mité voor Kamermuziek. Reeds eerder berichten wq, dat de St.-Jorisband,het muziekcorps van de verkenners der katholieke jeugdbewe ging in het district Haarlem, eind ok tober zijn tienjarig bestaan gaat vieren. De dag, waarop dit feit zal worden herdacht, is nu vastgesteld op zondag 30 oktober. Om 9 uur wordt er in de kapel van de zusters in de Koning straat een H.Mis opgedragen voor de leden en oud-leden, waarna gezamen lijk zal worden ontbeten. In gebouw i St.-Bavo wordt des middags een mu ziekuitvoering gegeven voor de leden van alle jeugdbewegingen in Haarlem en 's avonds worden ouders, leiders, leidsters en genodigden verwacht. Kort na de bevrijding groeven de ver- kenners in heel Haarlem hun instru menten weer op en in enkele parochies werden trommelcorpsen opgericht. De ze gezelschappen werden op 23 oktober 1945 samengevoegd tot één grote groep, i waardoor de oprichting van de districts band een feit werd. Diverse acties brachten een bedrag van ongeveer 7000,- bij elkaar, waardoor nieuwe in strumenten konden worden aangeschaft voor 60 man. In 1950 werd deze uit rusting aangeboden aan de districtslei ding en het corps werd gedoopt met de naam St.-Jorisband. In datzelfde jaar werd de eerste uitvoering binnenshuis gegeven, die nog lang in de oren van de toehoorders heeft nageklonken. Het korte bestaan van de band telt al vele hoogtepunten. Onbeschroomd trad het gezelschap bq alle mogelijke gelegen heden naar buiten op en de band mocht zich allerwege verheugen in een grote belangstelling en waardering. Een der succesnummers van de band is nog altijd de Schotse show, die voor het eerst op 7 mei werd uitgevoerd op de Grote Markt ten aanschouwe van een duizendkoppige, bewonderende me nigte. Het resultaat van de deelname aan het concours van de Haarlemse Postfanfare was, dat de eerste drie prij zen in de wacht werden gesleept. In juni werd deelgenomen aan een concours, dat de IJmuider Harmonie uitschreef bij gelegenheid van haar tien jarig bestaan. Ook toen werd beslag gelegd op de eerste prqs. Het feestprogramma, dat zondag zal worden uitgevoerd, vermeldt het optre den van de band in zijn geheel en van de afdelingen tamboers en pijpers res pectievelijk onder leiding van i .truc- teur W. van der Peyl en instructeur H. Schulpzand. Voorts verleent de St.- Da mening van het Landbouwschap over het wegenvraagstuk rond Haarlem Het bestuur van het Landbouwschap heeft op advies van de commissie grondgebruik een brief gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat over de voorzieningen, welke nodig zullen zijn voor de aan- en afvoer van het intensieve verkeer door de Velscr- tunnel. Er is een óngeveer noord-zuid verlopende provinciale weg ontworpen ten, westen van de stad Haarlem. Het traject van deze weg vanaf de Velser- tunnel tot aan de Zandvoortselaan is vastgesteld. Met de aanleg van het noor delijk gedeelte is reeds een aanvang gemaakt. Omtrent het zuidelijk tracé van de weg, van de Zandvoortselaan ffpwppsi van nel, «nc- tot aan de grens van de provincie Zuid- NpfterlandKattenburg Holland is voorzover het bestuur Nederland KattenDuig, Landbouwschap bekend nog geen definitieve beslissing genomen. Ten aanzien van dit gedeelte van de weg worden, blijkens de openbare be handeling in de Staten van de provin cie Noord-Holland, nog verschillende mogelijkheden overwogen, te weten een tracé langs de spoorlijn Haarlem- Leiden of een route, die meer naar het westen de binnenzijde van de duinrand volgt. Bij de keuze tussen deze mogelijkhe den zijn zeer belangrijke agrarische be langen in het geding. Bij een verwezenlijking van de weg langs de spoorlijn zullen bloembollen- gronden van uitmuntende kwaliteit met een oppervlakte van in totaal circa 25 ha aan de agrarische bestemming moeten worden onttrokken. De totale oppervlakte van eerste-klas bloembol- lengrond in Nederland, tot welke cate gorie deze 25 ha behoren, is slechts gering, zodat zulk een onttrekking een gevoelig verlies zou betekenen. Deze gronden vertegenwoordigen per ha een bruto opbrengend vermogen van f 15.000 tot f 20.000. Het Landbouwschap is van oordeel, dat zulk een verlies, in verband met de grote natisnaal-econo- mische betekenis van Ce bloembollen cultuur en de relatieve schaarste van voor deze teelt geschikte gronden, zo enigszins mogelijk, moet worden ver meden. Aangezien met betrekking tot het beloop van de weg mogelijkheden Rafaëlgroep van de parochie van de H. H. Elisabeth en Barbara medewer king. Er zijn voor de middag- en avond uitvoering nog enkele kaarten verkrijg baar bij de twee vaandrigs, die zich bij uitstek voor de bloei van de St.-Joris- band hebben ingespannen: H. Janus, Spionkopstraat 63 en W. A. van Maa- nen, Zqlstraat 38. Tot opvolger van wijlen de heer J. J Loerakker heeft de Nederlandse katho lieke landarbeidersbond „St.-Deusdedit' benoemd tot lid van het bestuur van het landbouwschap de heer H. Bosman, die plaatsvervanger was voor de heer C. J. van der Ploeg. Tot plaatsvervan ger voor de heer C. J. van der Ploeg is benoemd de heer C. van Gageldonk, en tot plaatsvervanger van de heer H Bosman de heer A. P. Culickx. In de parochiekerk van St.-Agatha te Zandvoort zal van 5 tot 15 november a.s. een missie worden gepredikt. Twee paters Redemptoristen zullen de mis sie leiden. aanwezig zijn, die de landbouw minder schade zullen toebrengen in casu een route, die meer naar het westen is gelegen bepleti het Landbouw schap, dat van het tracé langs de spoor lijn wordt afgezien. Het bestuur van het Landbouwschap heeft bij het bepalen van zijn standpunt onder ogen gezien, dat van de zijde van natuurbescherming en recreatie bezwaren zijn gerezen tegen een weg, die langs de duinen voert. Het bestuur is even wel van mening, dat deze bezwaren t.o.v. de agrarische belangen niet kun nen domineren, overwegende, dat welis waar enige verlies van natuur- en ont spanningsterreinen wellicht niet onver mijdelijk zal zijn, doch dat anderzijds zulk een weg een zeer belangrijke functie zal kunnen vervullen bij de ontsluiting van deze terreinen voor de ontspanning-zoekende bevolking van West-Nederland. Als tweede nevenvoordeel van een weg langs de duinen gelden de vermoe delijk beduidend lagere kosten van aanleg ten opzichte van een weg langs de spoorlijn. Hieronder laten wij de recensie van de film, die deze week in Frans Hals draait. Door een misverstand werd de re censie zaterdag niet in onze rubriek op genomen. Tegen de achtergrond van het Vreem delingenlegioen ontwikkelt zich in de film „Gevangene van het Vreemdelin genlegioen" een liefdesverhaaltje, dat uitblinkt door zijn goedkope en gefor ceerde voortzetting. Een matroos houdt van een meisje, verliest haar aanvan kelijk door tegenwerking van enige familieleden en bedrinkt zich dan maar. In die toestand ontmoet hij een „bar- girl", die hem wel graag als man zou willen en die wens schijnt ook in ver vulling te gaan, als niet de eerste ver loofde weer vol verdrietig verlangen opduikt en alles goed komt. Tussen de bedrijven door maakt men kennis met het Vreemdelingenlegioen, waarvan de matroos volgens de titel een gevangene is, maar dat valt erg mee. Een on waarschijnlijk moedig jongetje, dat zelfs door vuurlinies kruipt, geeft het verhaal tenslotte een nog sentimente ler cachet. De enige lichtpunten in dit zeer matige produkt van een Italiaanse film-producent zijn de betrekkelijk boeiende wijzen, waarop een paar ge vechten tussen legionnairs en woestijn bewoners en een hels tumult in een café zijn opgenomen. In Frans Hals voor volwassenen. B. en W. van Heemstede stelen en raad voor akkoord te gaan met een voorstel om de elektriciteitstarieven met ongeveer zes procent te verlagen. De gasprijzen blijven ongewijzigd ge handhaafd met dien verstande, dat in deze tarieven geacht wordt geen om zetbelasting meer te zijn begrepen. De Zandvoortse politie-sportvereni- ging kan met voldoening terugzien op de kleinkunstavond welke j.l. zaterdag in ,,Zomerlust" werd gegeven. Na een openingswoord van de Korpschef, de heer Huijsman, speciaal tot burgemees ter Van Fenema, was het woord aan het gezelschap van Roland Wagter, dat in een voortreffelijk non-stop-progr.am- ma het publiek kostelijk amusement bracht. Op de eerste plaats dient Ro land Wagter te worden genoemd, een veelzijdig artist die als conferencier en sneltekenaar maar vooral met zijn de monstratie van televisie-reclame het publiek deed schudden van het lachen. Zijn zoon bleek over een groot talent als imitator te beschikken en werd lui de toegejuicht na zijn imitatie van een engelsman, fransman, amerikaan, ita- liaan en duitser die na een diner tot de ontdekking komen dat hun portefeuille is gestolen. De engelsman schrijft een cheque, de fransman put zich uit in verontschuldigingen, de amerikaan aan vaardt werk in de keuken, de italiaan neemt dankbaar een voorschot van een andere gast aan en de duitser schiet zich voor het hoofd, na zijn familie, verwanten endas Reich gegroet te hebben! Greetje van Schaick zong populaire liedjes en Dick Harris ver baasde het publiek met zijn goochel toeren. Als gast trad nog op de Zand voortse amateur-accordeonist Ab Kok, aan de piano begeleid door Ad v.d. Gein. Dit tweetal wist door een steeds verder opgevoerd ritme het publiek tot begeestering te brengen. Het motto van deze avond „Vrolijk heid viert hoogtij" werd volkomen be waarheid en de voorzitter van de sport vereniging, inspecteur van Buren had de algemene bijval toen hij het groep je ras-artisten dankte en huldigde. De Zandvoortse melkhandelaar K. was zaterdag zo onfortuinlijk om met zijn splinternieuwe motor-carrier bij de overgang aan de Koninginneweg tegen een tramstel van de N.Z.H.V.M. op te botsen. De man kwam met de schrik vrij, de carrier werd beschadigd een aantal melkflessen liet het leven. De tramdienst had enige vertraging. De schaakclub Haarlem heeft tegen het Bussums Schaakgenootschap een ge lijk spel bereikt. De uitslagen waren: HaarlemBussums Schaakgenootschap. A. M. Schneiders J. J. van Oosterwijk Bruin 01 E. J. de ReeW. Wiegers 01 P. Brommer G. R. D. van Doesburgh 10 A. HaitsmaJ. Gielen 10 H. Schmitzdr. J. C. van Epen 10 G. B. v. d. VeldeM. Sonnenberg 01 J. BlokkerA. M. van Epen 10 P. H. van Drieling. H. Mondriaan 01 J. WijkerA. Langeweg 10 J. J. H. Bauerdr. W. Peremans 01 5—5 In Nederland wordt voor de 25ste maal de Wereldspaardag gevierd, die inmid dels is uitgebreid tot een Wereldspaarweek. Vandaag was het de eerste dag van deze week, waarin tevens het feit herdacht wordt, dal de Haarlemse Nuts- spaarbank, 75 jaar geleden het sparen op de scholen invoerde. De spaarders, die van deze twee belangrijke feiten nog niet op de hoogte waren, werden dat vanmorgen, toen zij de spaarbank bezochten, wel gewaar, want iedere inlegger ontving een fraaie kalender naar ontwerp van de kunstschilder Jan Voerman, t 28 april van dit jaar, toen een verzoek terwijl men achter het loket voor de jeugdspaardertjes eveneens een verrassing van acht vrouwenorganisaties in behan- in petto had. deling kwam. De vereniging van vrou- In een uitvoerig schrijven hebben B. en W. van Heemstede de kwestie van het ontslag van de gehuwde ambtena res onder de loupe genomen. Reeds eerder heeft dit vraagstuk in Heemste de onderwerp van discussie uitgemaakt, namelijk in de raadsvergadering van FILMS: CINEMA PALACE: „La Strada". 18 jaar Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „De gevangene van het Vreemdelingenlegioen", volw. Tijden: 2.30. 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: „Gekweld geweten". 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Blanke slavinnen", volw. Tij den: 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: „Revanche in Straatsburg" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: ..Après nous le déluge". 18 J. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Maandag 24 oktober Stadsschouwburg: R.-k. Toneelver. „Tha lia" met „Het lied van alle tijden", 8 u Concertgebouw: Ned. Reisvereniging. Le zing over Indië. 8 uur. Minerva (Heemstede): Godfried Bomans voor Heemstecdse Kunstkring. „Van de hak op de tak", 8 uur. Frans Halsmuseum: V.U. Mej. dr. R1ta Vuyk over „De betekenis en invloed van het kinder- en jeugdboek" 8 uur. Hotel de Leeuwerik: Ver.'„Geloof en We tenschap". Pater J. van Rijckevorsel S. J. over „La Peste" van Albert Camus en „De nieuwe poëzie na de bevrijding" door Mi chel van der Plas. 8 uur. Dinsdag 25 oktober Stadsschouwburg: De Nederlandse Come die met „De keizer van Amerika" (voor stelling voor H.K.G.), 8 uur. Concertgebouw: N. Ph. O., 2e concert serie D. Sol. Pierre Fournier, cello, 20.15 u. Minerva: Lezing van mr. A. Hustinx over „Door de woestijnen van Pakistan". Tweede avond wereldreizigers-serie, 8.15. Frans Halsmuseum: V. U. Lezing G. Sö- temann, 8 uur. GETROUWD: N. Deen en S. Boeken, J. Vogelzang en W. M. C. Gieske, D. Bakker en M. D. van der Werff. GEBORENJ. W. M. Boeser-Koers, z.; H. E. Russell-Poldervaart, z.; W. G. Wijgergans-Soetevent, z.; M. de Wit- z. IJ. Bql-Heesemans, d.; J. M. Ch. Bqvoet-Gerritsen, d. e regenmaker in „De Regenma ker" van Rich. Nash, dat. de Ne derlandse Comedie in Haarlem zaterdag heeft gespeeld, is niet alleen een oplichter, die voor honderd dollar aan de wanhopige boeren regen be looft en warempel afscheid neemt in een wolkbreuk, al kan deze niet aan zijn gegoochel worden toegeschreven. De schrijver heeft hem ook willen voor stellen als de man die waarde en glans, zelfs betekenis aan het leven kan ge ven door de fantasie: je kunt gelukki ger zijn met wat je verlangt te bezit ten dan met wat je werkelijk bezit, om dat het laatste nooit zo mooi kan zqn als het eerste; geloof dat je iets bent, en je bént het ook werkelijk. Op die manier krijgt het lelijke meisje, wier hart even dor dreigt te worden ais de uitgedroogde akkers, het geloof in haar zelf, in haar vrouw-zijn terug. Wjj zien echter wel het resultaat, maar wq kun nen niet geloven in de dichteriyke over redingskracht van de zwendelende fan tast. Des schrijvers tekst mist immers de zoete, poëtische kracht van de fan tasie; hij heeft de dromerige, ijle sfeer niet kunnen treffen, evenmin als wij onder de invloed kwamen van de druk kende, uitzichtloze broeiing, welke na de langdurige hitte over land en huis moest hangen. Zolang Richard Nash echter met zijn boeren, sheriff en oplichter met beide voeten in de werkelqkheid staat, maakt hij een boeiende scène en schrijft hq een bondige dialoog, welke door Nel Bergmans-Withaar goed is vertaald, al neemt zij enkele Amerikaanse woorden zonder meer over. De figuren staan vierkant, in duidelijke lqnen tegenover elkaar; vooral File, de vader en de twee broers zijn knap getekend. De regie van Joan Remmelts had de sfeer in de realistische scènes gelukkig getroffen, in de andere taferelen kon hü de poëzie, welke de schrqver niet gegeven had, ook niet te voorschqn to veren Zo konden wij evenmin geloven, dat Guus Oster als de regenmaker door zqn fantasie aan het meisje het geloof in zichzelf en in haar toekomst kon te ruggegeven; hij maakt van de regenma ker een beter soort standwerker, een overrompelende praatjesmaker, geen geraffineerde sluweling, die op de wan hoop van de boeren over de droogte speculeert. Lous Hensen, die zich niet lelijk genoeg had gemaakt, voldeed door de zachte toon beter in de drome rige scènes dan in de andere taferelen, waar zq te nadrukkelqk speelde en niet overtuigen kon. In een sprekend décor van Wim Ves- seur werd „De Regenmaker" een boei ende, nu en dan gezellig-humoristische vertoning door het onderling mooi ge schakeerde spel van Joan Remmelts, die een rustig-verstandige figuur gelqk de vader zo raak en onopzettelijk in het huis kan zetten; van Onno Molenkamp, die van Jim een aanstekelqk, plezierig geval maakte; van Bob Goedhart als de altqd maar verstandige oudste zoon; van Wim Sierenberg de Boer, die zijn sheriff studieus had afgewerkt; vooral van Han Bentz v. d. Berg, die zuiver de uiteenlopende stemmingen uitte van de eenzelvige, linkse File, met nu en dan een weldadige scheut van zqn be kende, nuchtere humor. Hk. A. et is geen dooddoenerige en dus nietszeggende betuiging van er kentelijkheid, wanneer hier aller eerst zij vastgesteld, dat de Nederland se Comedie veel waardering en veel be langstelling verdient voor haar pogen, met „Koning Oidipoes" van Sophocles het klassieke Griekse treurspel een keer te meer voor ons te doen herleven. Zo schaars komt het op onze planken, dat men met instemming en vreugde elke klassieke voorstelling begroet, al was het slechts ter ie- ende kennismaking met een toneelcultuur, welke ons door haar ouderdom bescheidenheid kan le ren. Hiermede is niet gezegd, dat de voorstelling van „Koning Oidipoes", door de Nederlandse Comedie onder re gie van Joh. de Meester zondagavond in de Stadsschouwburg gegeven, niet meer betekende dan kennismaking met het Griekse treurspel van 2400 jaar ge leden. De vertoning bereikte nu en dan merkwaardige hoogtepunten, waardoor wq een indruk vermochten te krijgen van het ontzagwekkende niveau, waarop de toneelcultuur toen reeds stond in het geboorteland van het westerse dra ma, en van de bqna verbijsterende ont wikkeling van het treurspel in de pe riode tussen het geniale drietal Ae- schylos, Sophocles en Euripides, en hun voorgangers. Het is echter reeds vroe ger geconstateerd: wij kunnen geen klassieke stijl verwachten van ons rei zend toneel, dat buiten Shakespeare misschien één klassieke voorstelling per seizoen kan voorbereiden. Niettemin hadden wij meer stql door eenheid mogen verwachten. Door de on- gelqkwaardige rolbezetting begon het soms meer dan eens hinderlijk te ram melen, de sfeer in zegging en houding varieerde van waardig tot koel en biina huiselijk. Een tweede voorname reden tot onvoldaanheid school in het koor. Bij Sophocles doet het meer dan de gevoelens vertolken, welke de gebeur tenissen bji de toeschouwers onroepen: het wordt enigszins in de handeling be trokken, maar de vrij drukke beweeg lijkheid an d" gestvieerde passen, waar in De Meester het had gezocht, hip ken het oude en moeilijke vraagstuk ook nu weer niet tot een geheel bevre digende oplossing gevoerd te hebben. Enkele fraaie groeperingen namen de indruk niet weg, dat balletachtige be wegingen en gebaren voor een manne lijke bezetting van het koor een hache- lqke onderneming vormen. Han Bentz v. d. Bere. die vooral in do lagere registers een mooie, diene dictie had. sneeide de titelrol in een felle, onbeheerste toon. waarvoor hij de rechtvaardiging bil Sophocles zelf kan vinden. De ramnzalige koning van The- be. zoals wij hem in het treursnel leren kennen, is immers een driftige, ver blinde. achterdochtige doordraver, die ondanks dringende waarschuwingen ziin oordeel en vonnis gereed heeft, eer hii kennis van feiten en omstandigheden draagt. Men luisterde meermalen geboeid en bewonderend naar hem- voor de verterende vanhoon. voor de afsehuw over do verbijsterende misdaden, waar aan hii zich onwetend heeft sohvldic eemaakt. kon hii echter de eangriinen- de uitdrukking niet vinden. V'ü wprden geboeid, niet gegrepen en wü vragen ons af, in hoeverre daaroo kritiek ge leverd mag word»n. De Oidinoes is een schier onmenselük-zwere rol. waarvoor niet alleen een uitzonderh'ïk g^oot. doch vooral geriint talent nodi" is. Kan men. lettend no onao trprinve klassieke scho lia". een alleszins waardige Oldmoes verwachten van en„ acteur, die Zater dags do hnln-cher'ff Jn een Amerikaanse comedie sneelt en zich dinsdag moet concentreren on de hoofdrol in een spt"re var Shaw? De .Tokaste van Ank v.d. Moer kwam niet uit het hart: Joh. Schmitz vond de waardige, vnrstelüke houding alleen hii het einde. Henk Rigters Weef als bode wel ver van de klassieke stiii. Wanneer wü tensiott" wiizen on de mooie Teire- sias van Johan Ficlet. prachtig door eenvoud en waardigheid, imponerend alsof Homeros zelf ten tonele kwam, dan kunnen wij eindigen in onvoorwaa dan kunnen wij eindigen in voorwaarde lijk bewonderende toon Hk. A. wen met academische opleiding, afde ling Haarlem en omstreken, en zeven andere vrouwenorganisaties hadden het heemsteeds gemeentebestuur een ver zoekschrift gestuurd waarin gevraagd werd de artikelen die het ontslag van de huwende ambtenares regelen uit het ambtenarenreglement te schrappen. De raad heeft zich toen geruime tijd met dit verzoek bezig gehouden en de be sprekingen resulteerden in een belofte van de burgemeester, waarin het heette dat bij de algemene herziening van het ambtenaren- en werkliedenreglemetnt met de verschillende wensen rekening gehouden zou worden. B. en W. van Heemstede hebben on langs over deze kwestie het advies in gewonnen van de commissie van over leg voor het gemeentepersoneel, waar uit blqkt, dat de commissie in meerder heid gevoelde voor handhaving van het ontslag van de gehuwde ambtenares. .Slechts eén minderheid wenste intrek king van de gewraakte bepalingen. Ten slotte gingen in de commissie stemmen op om het resultaat van de besprekin gen over deze kwestie voor het Riiks personeel af te wachten. Hoewel de kwestie op hoger niveau nog steeds niet is geregeld, menen B en W. van Heemstede niet langer te moeten wachten. Naar hun mening kun nen bq de beoordeling van dit vraagstuk twee standpunten worden ingenomen. Allereerst dient de vraag of de gehuw de vrouw al dan niet haar functie zal ™ifVeu varvull®n d°°r de echtgenoot zelf beantwoord te worden Aan de overheid komt het niet toe in deze bindend een gedragslqn voor te schrij ven. Dit standpunt behoeft overigens geen miskenning in te houden van de belangrqke taak die de gehuwde vrouw m het gezin is toebedeedl. Indien dit standpunt wordt ingenomen, schaart men zich onder diegenen, die schran- ping van de artikelen uit het ambte narenreglement voorstaan. In de tweede plaats kan geoordeeld ZuwninaUe taak" van de gehuwde vrouw in het gezin van zo eminent belang is dat inderdaad arbeid vm de gehuwde vrouw in overheidsdienst zoveel mogelqk behoort te worden tegengegaan. Onder bepaalde o^stan digheden zou er echtpr jJmstan tegen behoeven te bestafn, indiende gehuwde vrouw in gemeentedienst bliift Daarvoor zou dan met handhaving van de bestaande bepalingen op dit stuk een wat ruimer ontbeffingsmogeliikheiH kunnen worden geschapen 10 Met een snelheid van circa fiO tm overT ri6ed z™dagmorgenCeen° auTo de Herenweg. Ter hoogte van de om tot°mfeiaan T"ïde de bestuurder, om tot nu toe onbekende redenen Dp wagen slipte over het door de regen om p® ïegdek' draaide een halve slag Wpp kwam met de achterkant ach- lfchtmIctget?S egen een b00m en een lichtmast. De wagen liep zware schade 1UL-Jmaar er deden zich geen persoon- KpV,* °n8evallen voor. De lichtmast was licht beschadigd. Wethouder mr. J. C. C. W. Hijszeler van Bloemendaal zal dinsdagavond geen spreekuur houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3