Vraaö en Antwoord s c w Werknemende middenstand deelt niet in de hoogconjunctuur J&a mhuur yïïntur HOOGENBOSCH c O A R Laatste vijf jaar tijd van stilstand ADRESBOEK VAN KATHOLIEK NEDERLAND cJ&zo- ett ooo KA „KATHOLIEK JAARBOEK VOOR BELGIË 1955 m MAANDAG 24 OKTOBER 1955 PAGINA 4 Honderdjarige te Meerveldhoven gehuldigd Examens F akkeldr agersdag van de P.v.d.A. Samengaan van K.V.P. en K.N.P. besproken PIUSALMANAK 1955 bij de Lapino's mmmmm mm«g mms w-» m SCHOENEN de exfet// GROTE HOUTSTRAAT 50 GEN. CRONJÉSTRAAT 33 79 m- m 95.- wat U bedoeltl 125.- Steen in rioolbuis J. Th. W. B. Enige tijd geleden heb ik in mijn woning enige water schade gehad, veroorzaakt door een overstroming tengevolge van een ver stopte rioolbuis. In deze buis werd na controle door de loodgieter een steen gevonden, die er sinds de bouw van de woning in moet hebben gezeten. De bouwvereniging, tot welke ik mij wend de voor schadevergoeding, wenst ech ter niets uit te keren. Kunt u mij ter zake inlichten? Antwoord: Natuurlijk is hier wel een schadeplichtigheid van de aannemer van de huizen. Wij kunnen u aan de hand van de weinige gegevens uit uw brief echter niet direct zeggen, wie u ter zake van deze schade kunt aan spreken. Indien u huurder bent van het perceel, zou u de verhuurder kun nen aanspreken. Deze immers is tot vrijwaring verplicht. Hij moet instaan voor alle gebreken, die het gebruik verhinderen (belemmeren, verminde ren). Alle nadeel, dat uit die gebreken voor de huurder ontstaat, moet de ver huurder vergoeden. Indien u zelf de ei genaar bent, zou u een actie kunnen instellen wegens verborgen gebrek, waarvoor de verkoper moet instaan. Het lijkt ons het beste, indien u zich ter zake wendt tot een kantongerechts deurwaarder, die als uw gemachtigde buiten of in proces zou kunnen optre den. Onderhoud woning J. v. J. In 17 jaar is er door de huiseigenaar niets aan het inwendige onderhoud van mijn woning gedaan. Voor een behoorlijke bewoning ben ik in die jaren moreel verplicht geworden, uit mijn eigen beurs mijn woning te la ten onderhouden, zoals behangen, wit ten en schilderen. Is de waarde van mijn woning daardoor niet verhoogd of minstens op peil gebleven? Daar nu deze waardestabilisatie of verhoging aan het bezit van de eigenaar ten goede komt, lijkt het mij niet onredelijk in verband met de verschillende huurver hogingen b.g. onkosten in rekening te kunnen brengen bij de eigenaar. Antwoord: In feite hebt u natuurlijk gelijk, maar het bedrag van de door u gedane uitgaven nu nog te achter halen gaat natuurlijk niet. Bovendien, de eigenaar heeft u niet verplicht het huis op te knappen, dat hebt u gedaan omdat u zelf prettiger wilt zitten. Ook nu zal men een huiseigenaar niet gauw verplichten de woning een nieuw be hang te geven, ondanks de verscherpte bepalingen, door de huurwet per 1 sep tember j.l. in het leven geroepen. Als het onderhoud van het huis zodanig wordt verwaarloosd, dat die woning niet meer voldoet aan redelijke eisen van instandhouding en bewoonbaarheid, kunt u zich wenden tot de nieuw inge stelde) huurcommissie, teneinde ver vallenverklaring van de 5 pet huurver hoging te verkrijgen. De daarvoor be stemde gele formulieren kunt u krij gen op de gemeentesecretarie. Bij het indienen der formulieren moet u 5 betalen, die u terugkrijgt als uw ver zoek gegrond wordt bevonden, anders bent u ze kwijt. De 5 pet huurverhoging moet u echter blijven betalen tot u van het tegendeel bericht hebt ontvangen. Nadeel van bouw W. T. Naast mijn woning wordt een pand uitgebreid. Hierdoor onder vind ik nadeel aangezien licht wordt ontnomen aan diverse vertrekken van mijn woning. Ik begrijp, dat de eige naar van mijn woning geen schuld treft, dus dat ondanks dat ik er op achter uit ga de huur wel hetzelfde zal biijven. Wat raadt u mij aan te doen? Antwoord: U hebt het niet bij het rechte eind: de verhuurder is aanspra kelijk wegens de rechtmatige daad van derden, indien daardoor nadeel voor de huurder ontstaat. Noch u als huurder, noch de verhuurder kan tegen de bouw optreden, doch de verhuurder moet u de schade vergoeden. Aangezien u in uw brief vrij somber bent gestemd ten aanzien van het verdere gebruik van de woning en wij ons voorts geen objec tief oordeel kunnen vormen over uw klachten, raden wij u aan, voor deze aangelegenheid u spreekt van noodza kelijke verhuizing) een advocaat in de arm te nemen. Ongetwijfeld zult u ook een verzoek om huurvermindering tot uw huisbaas kunnen richten eventu eel vast te stellen door de Huur adviescommissie in uw woonplaats: Herengracht 380. Recht op prijzen J. T. Hoelang blijven normaal de prijzen beschikbaar voor iemand, die op een lot van een of andere loterij een prijs heeft gewonnen b.v. van de TBC of SUS? Antwoord: Dit is verschillend. Op al le loten staat vermeld na verloop van hoeveel tijd de niet afgehaalde prijzen aan de Vereniging ten goede komen. Ouderdomsvoorziening J. M. H. Komt men in aanmer king voor uitkering Ouderdomsvoorzie ning Noodwet Drees, als men onroe rende goederen ter waarde van 20.000 bezit en 1500 aan contanten heeft? Het totaal inkomen van pacht van van grond en rente 1500) bedraagt 190 per jaar. Verder geen inkomsten. Antwoord: Dit moet U laten vaststel len door de Raad van Arbeid, die een en ander kan onderzoeken (taxatie van onroerende goederen enz.) Bezit van ver mogen enz. wordt voor een gehuwde gewaardeerd op 6 pet. van het bedrag. Komt U boven een inkomen van 2000 in Uw gemeente, dan hebt U geen recht op uitkering. U kunt U gerust wenden tot de Raad van Arbeid ter plaatse. Ziekenfondsverzekering en pensioen C.v.S. Betreft ziekenfondsverzeke ring van Uw moeder. Antwoord: De door Uw moeder ge tekende „werknemersverklaring" is nodig voor het loonbelastingbesluit. Als U ons had opgegeven bij welke tak van dienst Uw vader werkzaam is geweest, hadden wij U beter kunnen inlichten. Thans moeten wij volstaan met het vermoeden uit te spreken, dat Uw moe der zich slechts kan laten inschrijven als vrijwillig verzekerde bij een erkend ziekenfonds. U kunt nog eens informeren bij de administratie van dit fonds, of Uw moeder in aanmerking kan komen voor verplicht verzekerde, maar wij hebben niet veel hoop. (Krijgt zij even tueel ook uitkering van de noodwet ou derdomsvoorziening, dan wordt zij in ie der geval wel beschouwd als te zijn verplicht verzekerd); 2. De afwikkeling van de pensioenen duurt altjjd vrij lang (4 maanden is geen zeldzaamheid) Wellicht kan Uw moeder in aanmerking komen voor een voorlopige uitkering. Schrijft U hierover eens naar de pensioenraad. Kunstgebit A. G. te C. Bestaat er in Neder land een instelling of instituut, waar men in 1 dag tijds alle tanden en kiezen kan laten trekken en van een nieuw boven- en ondergebit kan worden voor zien? En wat is het adres van bedoeld instituut? Antwoord: Er bestond wel een derge lijk instituut, waar men o.m. ook cos- tuums kon kopen, maar dat is voorzover ons bekend opgeheven in verband met gerezen moeilijkheden. Verstandiger is de tandarts te laten beslissen in hoe verre hij kan voldoen aan Uw verzoek om spoedig in het bezit te komen van een kunstgebit. U bent er dan van verzekerd in goede handen te zijn. Rijbewijzen C. W. Ik ben in het bezit van een rijbewijs C, afgegeven in december 1952. Heeft het nog zin dit te laten vernieuwen met het oog op de nieuwe rijbewijzen voor brommers? Antwoord: Die rijbewijzen zijn niet meer te verkrijgen, want er wordt voor het besturen van een bromfiets geen rijbewijs meer gevraagd. Wat de „nieu we" rijbewijzen aangaat,hiervan is nog niets bekend. Militaire dienst G. J. S. Van mijn 7 jongens zijn nrs 1, 2 en 4 in militaire dienst ge weest. Nrs. 3 en 5 zijn afgekeurd. Moe ten nu 6 en 7 nog dienen?. Antwoord: Er hebben dus 3 jongens van u gediend; dan zijn de anderen vrij. Ziekenhuisverzekering I. D. D. Wilt u ons het adres op geven van de door u bedoelde zieken huisverzekering? Wellicht staan er meer gegevens vermeld op een folder of polis door u ontvangen, o.m. jaar van oprichting, enz. Deze verzekering heeft voor zover wij konden nagaan niets te maken met de „Maatschappij tot nut van 't Algemeen". T.T.-races H. v. R. Kunt u mij zeggen wat de 2 „T T" van de T.T.-races van Assen betekenen? Antwoord: „T.T." „Touring Trophy", letterlijk vertaald (motor) toeristen tro- fée bij internationale motorwedstrijden. Schoorsteenvegen M. A. A. Ik heb 2 schoorstenen Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op ant woord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beant woording der brieven. Cópyiigki opera Wondi elektrisch laten vegen en moest daar voor 7.50 (in totaal) betalen. Is dat nietwat al te duur? Antwoord: Zo buitensporig duur is dit •niet, gezien mede het feit dat de schoor stenen geveegd zijn op de „modern ste" manier. De vakman schoorsteen veger rekent 2.50 tot 3.00 per schoor steen, die hij geveegd heeft op de be kende ouderwetse wijze, dus met de bezem. Schoorsteenvegen is een onbe schermd beroep, waarvoor geen prijzen zijn vastgesteld. Loonbelasting G. B. Heeft men als seizoenar beider, gedurende het seizoen gewerkt, recht op terugbetaling van loonbelas- tin? Antwoord: Uw vraag is ons niet he lemaal duidelijk. O.i. betaalt u loonbe lasting over de periode, die u werkt. Bovendien geeft u niet op in wat voor bedrijf u werkte. Het lijkt ons daarom het beste, dat u zich in verbinding stelt met de vakbond ter plaatse. f 1.500 geërfd C. W. E. Mijn moeder heeft bericht gehad, dat zij 1500 geërfd heeft van de overleden dochter van een broer van haar overleden man. Dat nichtje is in het voorjaar van 1954 overleden, doch tot op heden is de uitkering niet geschied. Drie maanden geleden waren de stukken volgens schrijven aan mijn broer, bij wie moeder inwoont, ten kantore van het recht van successie. Antwoord: Wij kunnen u alleen maar aanraden uw broer als gemachtigde van uw moeder persoonlijk naar de behan delende notaris te laten gaan om infor maties in te winnen. Zending naar Australië J. P. Ik wil een pakket verzenden naar Australië, inhoud schilderskwas ten, gewicht plusmin. 15 kg. Mag dat en wat zijn de kosten? Antwoord: Het eenvoudigste is; ver zending als postpakket. Maximum ge wicht 10 kilo. Kosten 10.75. 5 kilo kost 6,25, 3 kilo 4,90 en 1 kilo 3,50. Op het postkantoor kunt u de benodigde formulieren verkrijgen n.l. 2 douane verklaringen (een moet in het Engels worden ingevuld en een in het Neder lands) Verder hebt u nodig 1 model P en 1 buitenlandse adreskaart. Hoeveel de invoerrechten bedragen weten we niet. Eventuele kosten van uitvoer hoort u wel op het postkantoor. Andere wijze van verzending dan door de lucht of per boot is ons niet bekend. Posten ui terlijk begin november. Hebt u geen emi grerende kennissen, die het pakje kun nen meenemen? Ongeveer vijf diocesane en afde lingsbestuurders van de katholieke standsorganisatie voor de Werknemende Middenstand zijn zondag in Rotterdam bijeengekomen voor het jaarlijkse dio cesane congres. Nadat rector Voets, geestelijk advi seur van de diocesane bond, een H. Mis had opgedragen, werd het congres ge opend door voorzitter P. G. Tel. Hij wees er op, dat de W.M. dit jaar eigen lijk zijn twintigjarig bestaan dient te herdenken, maar dat de huidige stand van zaken geen aanleiding geeft, dit op uitbundige wijze te doen. De laatste vijf jaar kenschetste spr. als een tijd van stilstand. De W.M. is nog steeds niet tot volwas senheid uitgegroeid. De jaren na de oor log brachten de verbroederingsgedach te van „alle werkers van hoofd en hand in een verband", hetgeen neerkwam op „alles in de K.A.B.". De laatste vijf jaren werden alle activiteiten afgeremd en in de ban gebracht van het wachten op de uitspraak van de commissie- Beaufort. Naar schatting telt Nederland mo menteel 75.000 katholieke mediale wer kers, waarvan in het bisdom Haarlem ongeveer 20 tot 23.000. De W.M. in het bisdom Haarlem heeft echter maar 4000 leden, hetgeen één vijfde is van het mo gelijke getal. Spreker hoopte dat de ko mende vijf jaren zulk een ledenwinst zullen brengen dat bij het zilveren ju bileum een ledental van 15.000 is be reikt. De katholieke mediale werkers zul len als groepering moeten meetellen in de verschillende vlakken van het maatschappelijke leven. Het is een alom bekend feit dat de middengroe pen ten achter zijn gebleven bij de gunstige sociale ontwikkelingen van de laatste jaren. De hoogconjunc tuur van vandaag is zeker geen uit gesproken hoogconjunctuur voor de werknemende middenstand. Een ver andering, die een verbetering zal moeten zijn, kan alleen tot stand ko men met de morele en daadwerkelij ke steun van alle belanghebbenden. De vergadering besloot een telegram te zenden aan de bisschop van Haar lem, waarin de liefde en erkentelijk heid voor Z. H. Exc. tot uitdrukking kwam. Een gelukstelegram werd gezon den aan de nationale geestelijk advi seur, rector J. Colsen, die kortelings zijn vijftigjarig kloosterjubileum vierde. De geestelijk adviseur rector Voets heeft de activiteit die de katholieke standsorganisatie op geestelijk terrein moet ontwikkelen beklemtoond. De algemeen voorzitter, de heer A. J. A. v. d. Donck, deed enkele mededelin gen betreffende de activiteiten van de centrale raad en sprak als zijn persoon lijke mening uit dat bij een eventuele uitspraak van het Episcopaat, naar aan leiding van het werk van de commissie- Beaufort, de W.M. waarschijnlijk wel zal blijven bestaan. Alleen zal het zaak zijn dat enkele inconveniënten dienen te worden geregeld. (Van onze correspondent) Onoafgebroken glunderend en tijdens de huldigingstoespraken gevatte opmer kingen makende heeft zondag de heer H. van der Meeren te Meerveldhoven zijn honderdste verjaardag gevierd. Ge heel het dorp leefde mee met de jarige „opa" en diens uitgebreide familie, onder wie twee priesterzoons de Capucijner paters Paschalis en Borro- meus. Na de door deken M. v. d. Ven opgedragen Hoogmis volgde de huldi ging in het parochiehuis. De heer Verhoeven bood namens de bevolking het feestgeschenk aan in de vorm van een zonnewijzer op een groot voetstuk, waarin het hoofd van de hon derd-jarige gebeeldhouwd zal worden. Het monument wordt geplaatst in een door de gemeente aan te leggen plant soen. Deken V. d. Ven huldigde zijn oudste en nog zo krasse kerkmeester met de aanbieding van een geschenk als kleine tegenprestatie voor de dui zenden handtekeningen, welke de heer v. d. Meeren namens kerk- en schoolbe stuur heeft moeten plaatsen. Voorts deelde de deken mede dat Z. H. de Paus een telegrafische gelukwens met zijn apostolische zegen heeft gezonden. Ook van buiten Meerveldhoven kwamen zo velen ter receptie, dat de honderd-jari ge er niet aan kon beginnen allen per soonlijk de hand te drukken. De huldi ging werd besloten met een klinkende serenade van de plaatselijke harmonie. AMSTERDAM, 22 okt. (G. U.)) Be vordert tot doctor in de geneeskunde op een proefschritf: „De bepaling van het natrium- en kaliumgehalte van ery- throcyten en de betekenis daarvan voor de kliniek L. P. Roegholt, geboren te 's-Gravenhage. (A'dam.) Cand. economie: H. J. Bayens (A'dam). R. Hueting ('s-Gravenhage) en H. den Hartog (A'dam). Doctoraal economie: E. M. Samsom (Alphen a. d. Rijn). Cand. in de rech ten: J. Lassche (Alkmaar) en J. W. A. Wolfs (Driehuis-Velsen). AMSTERDAM, 21 okt. Aan de Gemeenteuniversiteit te Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de theolo gie op een proefschrift getiteld: „Rea listische theologie de visie van A. H. de Hartog" ds M. van Wichen te Apel doorn. Als promotor trad op prof. dr G. C. vah Niftrik. GRONINGEN, 21 okt. Op het proef schrift „Teken en visie, de wijsgerig- anthropologische grondslagen van het teken-gebruik, speciaal in de exacte wetenschappen" is aan de Rijksuniver siteit te Groningen gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde P. C. Oudenaarden, geboren te Rotterdam. GRONINGEN, 22 okt. doctoraal ge neeskunde, F. G. H. de Noord, Gronin gen, B. van der Sluis, Schagen, Raden Soemedi, Kampen en Raden Wahjoe Roesdi, Groningen. Cand. rechtsgeleerd heid: E. Schokker, Groningen. NIJMEGEN, 22 okt. doctoraal oude letteren pater O. Callaert SSS (Ste vensbeek). lem, A. Prins, Hoek van Holland, B. van Linge, Groningen, J. L. Beiboer, Staphorst, J. Mets, Rotterdam en J. Oostrom. Delft. Artsexamen: P van Leeuwen, Rotterdam, C. M. Koning, Vlaardingen, P. van Leeuwen, Voor burg, A. M. Lonnee, Den Haag, M. J. Meyer, Varseveld. G. Th. M. van Soest, Venlo, J. P. Franssen, Tilburg, P W. Helleman, Vlaardingen, A. Roos. Dor drecht, H. Leeftink, Zwolle J. Netel, Amsterdam en F. L. J. Sondermeyer, Schiedam. TILBURG, 23 okt. R.-K. Leergangen: Staatsinrichting M.O.: R. van Langen, Heerhugowaard; M. J. Methorst, Zand- voort; A. G. van Buuren. Zaltbommel; G. A. Kuypers, Rijsbergen; A. J. A. L. Bruggeman, Bergen op Zoom; Economie M.O.: Raden Sunarjo, Den Haag. 12 Candidaten werden afgewezen. TILBURG, 21 okt. Doet. econom. wetensch. J. ten Haeken uit Den Bosch en B. Schonberger uit Nijmegen. UTRECHT, 22 okt. Doctoraal rechten: J. Robbers, Waalwijk. Doctoraal Ned. letteren: J. Kleisen, Delft; cand. klass. letteren: mej. H. E. Broekman, Utrecht; semi-artsexamen: G. Faber, Utrecht, Th. H. J. M. Raab, Roermond en H. E. Grobbee, Utrecht. Arts-ex. G. H. Gispen, Utrecht; W. T. E. Kraaykamp, Amersfoort, en G. Stuiver, Utrecht. De Partij van de Arbeid heeft zater dag in Utrecht een centrale fakkeldra gersdag gehouden. De leiders van do plaatselijke fakkeldragersclubs hebben 's morgens met hun vertrouwensmannen van gedachten gewisseld. Als gesprek- leiders traden o.m. op de minister-pre sident, dr. W. Drees,. de ministers S. L. Mansholt, J. van de Kieft, J. G. Suur- hof en mr. L. A. Donker, de voorzit ter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman en voorts alle Kamerleden van de partij. De discussiegroepen hiel den zich o.m. bezig met de vraag, welke gevolgen de opheffing van de K.N.P. voor de politieke verhoudingen in Ne derland heeft, en meer in het bijzonder voor de politiek van de K.V.R Voorts werd de vraag behandeld, of de K.V.P. een zuiver confessionele par tij was of alleen maar een conservatie ve partij. Tijdens de middagbijeenkomst sprak de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, over de loonpolitiek. Waarom, aldus spreker, zouden wij de geleide loonpolitiek opofferen aan de waan van de dag, n.l. meer vrijheid of de z.g.n. margepolitiek Deze politiek, die door K.A.B. en C.N.V. wordt voor gestaan, roept volgens de heer Ooster huis ongezonde sociale spanningen op. Dr. J. G. H. Tans, lid van de R.-K. Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, zei, dat de K.V.P. die zich sinds 1946 steeds progressief heeft genoemd, nu de K.N.P. in haar midden opneemt. De K.V.P., aldus dr. Tans, heeft op het onlangs gehouden partijcongres gede creteerd, dat de tegenstelling conser- vatief-progressief vals is. De K.V.P. zal niet meer zijn een progressieve partij, maar de partij die progressief en con servatief is. De K.V.P. is daarom, aldus spreker, niet meer wat zij was. maar een zuiver confessionele partij. Ook de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, besprak het sa mengaan van K.V.P. en K.N.P. Verder voerden nog het woord mr. W. M. Joekes, dr. W. Drees en Evert Vermeer. Dr. Drees zei in zijn toe spraak, dat het kabinet in de afgelo pen tien jaren de wind niet altijd meei heeft gehad. Over de verhouding tussen de grootste twee partijen merkte dr. Drees op, dat deze de aatste jaren minder is geworden. We zijn ver af van 1946. aldus de minister-president, en ook ver af van de tijd, dat prof. Beel sprak van een bestand. Een en tachtigste jaargang. Omvang 960 pagina's. Prijs 14.50. Uitgave: N.V. Drukkerij De Tijd N.Z. Voorburgwal 6573 Telef. 63381 Amsterdam chxyt 31 (Copyright Casterman) Haf voeren ze nu. Morgen. b'j kef krieken van. de dagwordt je aan de folter paal gebon den Ik mag er niet aan denken f Zouden Jte...p I DE SCHOEN VAN STANDING Golfmast 22.90 ÊT99 (de Belgische „Fiusalmanak") Omvang ruim 1300 blz. Prijs f 16. Bestellingen te zenden aan de boekhandel of aan N.V Drukkerij De Tijd Amsterdam VAN HAARLEM: alle drie „ehic a la WITTEVEEN"! Stil genietend omdat iedereen eventjes om moet kijken. Want zij vonden een mantel die alles heeft! In de nieuwe collectie vindt ook U zo'n verrassend WlTTEVEEN-model. Jeugdige boxcoat Mohair fantasie met tweed-effect Mohair glacé met Persianer kraag Kalverstraat 45-47 Amsterdam Utrecht Eindhoven Nijmegen Amersfoort Maastricht (WéBé)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4