Kort bezoek aan kleine eiland Saba Caltex Super ic-pius benzine HILGERS' vlucht herdacht Veel waardering voor werk van aalmoezenier Van Croonenburg g/tNATOGgk. Moeilijkheden in Ambonezen kamp te Middelburg r,rote delegatie naar congres te Rome Stuntende straaljager demonstreert geweldige ontwikkeling van vliegtechniek O.a. medaille van verdienste in goud en fraaie miskelk aangeboden Vijf gezinnen overgeplaatst INSPECTEUR OPGESLOTEN AxnufN /WET" dubbele plus EXTRA HOOG OCTAANGETAL MAANDAG 24 OKTOBER 1955 PAGINA Gewenste soberheid niet betracht Nederlandse vereniging van pleegouders Adoptiewet niet geheel billijk geacht Geen alcohol bij schoolfuifjes Waarschuwing aan de ouders A.B.T.'B. wenst geen scheiding W/ffiMM/M Sneller - Veiliger - Zuiniger Verkrijgbaar aan de zilveren pompen Grote belangstelling bij onthulling monument HONDSDOLHEID Vergadering Mij. voor Dl er ge n e e sku n de Afscheid van Katholiek Thuisfront I. A. Aler en luit. gen. A. Baretta Ereleden van „Leonardo da Vinei" Broer doodgestoken Inbreker gearresteerd Boelganin antwoordt president Eisenhower Mgr. Tato en mgr. Novoa in Argentinië terug Franse treiler in het Kanaal gezonken Svlvesterorde voor Ant. Meeuwesse, Vleuten „Volg mijn voorbeeld - dan word je weer fit!" AntwerpenRoosendaal Baanvak 1 juni 1957 geëlektrificeerd •wr:?yw*i NBDÉJCLANDS'g ANTIU.FN CARIBISCHE^™ ZEE nS Ft. Nassau .«^Heli's 962m indwdrtSKJej [600m"". ^rjohn'1 W-# A ST. MAARTEN Franse - i helfl Vlieg veidCj Simonsbaai •ilipsburg (IGNITION CONTROL COMPOUND) CAITCX Hedenmorgen zun n. m. u* en Z K H Prins Bernhard met H. Ms kruiser „De Ruyter" van St. Maarten op Saba aangekomen. De ontvangst door de geringe bevolking van dit kleine eiland was zeer hartelijk. Om van The Bottom naar Windwardside te komen. moet men gebruik maken van een ezel of een der kleine paardjes, die op het eilandje aanwezig zijn. Voor de bagage zorgt een drager. In de middaguren werd een kort bezoek gebracht aan Oranjestad op het nabij gelegen St. Eustatius. Hedenavond om negen uur zal het Koninklijk Paar al weer op St. Maarten terug zijn. ST.EUSTATIU5 ATLANTISCHE OCEAAN SABA ATLANTISCHE OCEAAN CARIBISCHE ZEE CARIBISCHE Minister Beel heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Wen- delaar (V.V.D.) over de grote Neder landse delegatie die een internationaal congres van gemeenten te Rome heeft bijgewoond, gezegd het te betreuren, dat sommige gemeentebesturen zich in dit geval kennelijk niet bewust zijn ge weest van de noodzaak in deze een zo groot mogelijke soberheid te betrach ten. De kosten van de reis der Nederland se gedelegeerden, die een gemeente vertegenwoordigden, zijn door de be trokken gemeente gedragen; de kosten van de hen begeleidende personen door de delegatieleden zelf. Er waren op dit congres 85 Nederlanders die een ge meente vertegenwoordigden en 70 per sonen die hen begeleidden. De minister acht het verantwoord, dat een beperkte delegatie van daar voor in aanmerking komende gemeen tebestuurders en -ambtenaren ten las te van de betrokken gemeenten aan een congres als het onderhavige deelneemt. De voorzitter van de Nederlandse vereniging van pleegouders, mr. A. Stempels, heeft zich zaterdag bij de viering van het eerste lustrum van de vereniging te Arnhem o.a. bezig gehou den met de aanvaarding van de adop tiewet door de Tweede Kamer. De vreugde over die aanvaarding wordt getemperd door het handhaven van de overgangsregeling voor adoptie van meerderjarigen. Niet alleen hebben Kamer en minis ter voor pleegkinderen boven 30 jaar een „hardheid" laten bestaan, zij heb ben ook aan een groep minderjarige pleegkinderen de kinderbeschermende werking van de adoptie onthouden, nl. de pleegkinderen in reeds bestaande pleeggezinnen, waarin het leeftijdsver schil tussen pleegouders en kind groter is' dan 50 jaar. Een van de eisen voor adoptie is immers een leeftijdsverschil van maximaal 50 jaar. Voor toekom stige pleeggezinnen is dat redelijk, maar voor de pleeggezinnen die in het verleden zijn gevormd is die eis onbil lijk. Een overgangsbepaling zou die on billijkheid kunnen opheffen, aldus mr. Stempels. Het hoofdbestuur van de vereniging heeft zich inmiddels met deze kwestie tot de Eerste Kamer gewend. Die kan de zaak weliswaar niet meer verande ren, maar zij zou het overgangsrecht ter sprake kunnen brengen. De rectoren en directeuren van alle scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in 's-Gravenhage hebben zich tot de ouders van hun leer lingen gewend met een rondschrijven waarin zij waarschuwen tegen de funes te gevolgen van zogenaamde schoolfuif jes in minder gewenste milieus. Het rondschrijven wekt de ouders op zich te overtuigen van de aard van de fuifjes die hun kinderen bezoeken en ervoor te waken, dat de kinderen geen alcohol gebruiken bij dergelijke feestjes. Van bevoegde zijde deelt het K.N.P. mede, dat in de A.B.T.B. niet de gedach te leeft in verband met de oprichting van het bisdom Groningen ook een scheiding in het werkgebied der orga nisaties door te voeren. •Advertentie bij elk klimaat en iedere weersgesteldheid. (Van onze speciale verslaggever) Het motorgeronk van een laag over komende formatie van twaalf Piper Cubs overstemde zaterdagmiddag even de plechtige tonen van het Wilhelmus. Op de voormalige Doesburgerheide bij Ede had de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer het eenvoudige monument ont huld dat herinnert aan de eerste motor- vlucht die een Nederlander, de heer J. W. E. L. Hilgers, boven vaderlandse bodem heeft gemaakt. En even later liet luitenant P. Jansen, de jeugdige straaljagerpiloot van de vliegbasis Leeuwarden die hard op weg is de beste Nederlandse stuntvlieger te wor den, zijn Gloster Meteor ronddartelen boven het zelfde lapje grond, waar Hil gers in 1910 in zijn eendekker, een Blé- riot XI, drie korte, rechtlijnige vluchten maakte. Luitenant Jansen demonstreerde op nieuw zijn uitzonderlijk vliegerstalent, door ondanks zijn grote snelheid al zijn stuntfiguren uit te voeren binnen een ge bied, dat niet eens zo heel erg veel groter zal zijn geweest dan het „vlieg kamp", waar Hilgers 45 jaar geleden onder de Nederlandse bevolking het eerste enthousiasme voor de luchtvaart gaande maakte. Tijdens het bezoek van het Koninklijk Paar aan Curasao heeft de Prins de **rste steen gelegd voor de bouw van hotel „El Curagao". Hier bekijkt de Prins de maquette van het hotel, nadat hij de eerste steen heeft gelegd. tr? de Koningin, tijdens haar bezoek aan Curagao, aan boord van de e thet de gouverneur van Curagao, mr. Struyckenop weg naar mmas a Tijdens het bezoek - aan Curagao heeft H. M. de Koningin een vergadering (jgewoond van de ministerraad dr Antillen. V. r. n. I. ziet men de ministers e Booi (Onderwiis). Van Romondt (Econ. N. M. (Onderwijs), Van Romondt (Econ. Zaken), Jonckheer (■premier), de Koningin, V. d. Meer (Justitie en Sociale Zaken), Beaujon (Finan ciën) en mr. De Vries (secretaris). Hoe populair Katholiek Thuisfront in ons land geworden is zowel bij katholieken als bij niet-katholieken, bleek zaterdagmiddag, toen vele hon derden aalmoezenier J. B. van Croo nenburg de hand kwamen drukken bij zijn afscheid van wat velen te recht zo noemen zijn levenswerk: de opbouw en opbloei van het wel zijnswerk voor de militairen. Na ze ven jaar van grote activiteit ten bate van Katholiek Thuisfront, is pater Van Croonenburg per 1 november door zijn provinciaal geroepen om voor de paters van de H. Geest een nieuw thuisfront op te bouwen, maar dan voor de missie. Ter gelegenheid hiervan heeft het hoofdbestuur van Katholiek Thuisfront zaterdagmiddag te zijner ere gerecipi eerd in hotel Terminus in Den Haag. Persoonlijk of per brief hebben tallozen uiting gegeven aan hun grote waarde ring. Allereerst het hoofdbestuur van Katholiek Thuisfront, dat voor de eer ste maal in de geschiedenis van het Thuisfrontwerk de medaille van ver dienste in goud aan de scheidende aal moezenier uitreikte en hem als per soonlijk geschenk een prachtige, in de edeismidse van G. Brom te Utrecht vervaardigde miskelk aanbood. De per soneelsleden verrasten hun „chef" met een encyclopedie van het Christendom. Er waren brieven van Prins Bern hard, die met pater Van Croonenburg samenwerkte in de Raad Welzijn Mili tairen, twee brieven van de minister van Oorlog, ir. C. Staf, één aan Katho liek Thuisfront en één aan de schei dende promotor, van de raad van toe zicht van het Nederlands Katholiek Thuisfront, van de hoofdaalmoezeniers van leger, vloot en luchtmacht, van de K.R.O. en van vele anderen, onder wie oud-militairen. Verscheidene sprekers voerden het woord, o.a. de voorzitter van het N. K. T„ de heer R. Staffhorst en mgr. J. F. M. de Sain. De laatste bood de antiek minnende pater Van Croonen burg een fraaie beeltenis aan van O. L. Vrouw Sterre der Zee. Er waren tal rijke andere geschenken, o.m. een chè- que voor een Nederlandse vlag, be stemd voor het nieuwe seminarie, dat pater Van Croonenburg thans gaat bouwen. Onder de bezoekers waren, behalve digers van alle afdelingsbesturen, de dragers van de Thuisfront-eremedaille en de gewestelijke commissarissen. Verder als vertegenwoordigers van de ministers van Oorlog, staatssecretaris Moorman en luitenant-ter-zee Van der Veen, afgevaardigden van alle leger onderdelen, prof. mag. dr. J. B. Kors O.P., voorzitter van de K.R.O. met de gehele programmaleiding en ds. De Kluijs, hoofdlegerpredikant. Voorts was vrijwel het gehele katho lieke nationale organisatieleven verte genwoordigd, o.m. de K.A.B., de K.A.J. de K.V.P., de jonge boeren en tuinders. Er kwam een telegram van Evert Vermeer als leider van het Humanis tisch Thuisfront. In het persoonlijke woord in de toe spraken en brieven sprak ieder zijn waardering uit voor het werkstuk dat pater Van Croonenburg in zeven jaar tijds heeft afgeleverd. Lof voor zijn werk maar ook voor zijn persoonlijk heid, zoals de hoofdvlootaalmoezenier mgr. De Sain, hem schetste:een eerlijk mens, een groot priester en een hard werker voor de militairen. Behalve voor pater Van Croonenburg hield de receptie nog een verrassing in voor de heer G. J. J. Paraa, die om zijn verdiensten voor het thuisfront- werk door de H. Vader is benoemd tot ridder in de orde van St.-Gregorius. Mgr. De Sain spelde deze penning meester de versierselen op. (Van onze correspondent) De vliegtuigbouwkundige studievere niging Leonardo da Vinei heeft in de aula der T. H. te Delft tijdens een buitengewone vergadering, waarop de voorzitter, de heer H. P. L. Vergouwen, de zo tragisch omgekomen vlieger Ger- ben Sonderman met enige gevoelvolle woorden herdacht het erelidmaat schap verleend aan de president-direc teur der K.L.M. de heer I. A. Aler en aan de chef luchtmachtstaf de luitenant- generaal wnr. A. Baretta, omdat zij zich in de afgelopen jaren verdienste- het reeds genoemde hoofdbestuur van lijk hebben gemaakt voor de vereniging het N.K.T., ook de leden van de raad en om in hen de burgerlijke en de mili- van toezicht, en voorts vertegenwoor-1 taire luchtvaart te eren. De maatschappij voor kunde heeft vrijdag en zaterdag in het jaarbeursrestaurant te Utrecht haar jaarvergadering gehouden. In het we tenschappelijk gedeelte is vooral gedis cussieerd over het onderwerp: „rabies (hondsdolheid) bij mens en dier". Het onderwerp werd van medische zijde belicht door de wetenschappelijke directeur van het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht, prof. dr. R. Gispen; de directeur van de rijks- seruminrichting te Rotterdam, de heer G. M. van Waveren, behandelde de veterinaire zijde van het onderwerp; de inspecteur van de veterinanire dienst, de heer A. van Keulen, sprak over de epidemiologie, de bestrijdingsmiddelen en de medisch-diergeneeskundige sa menwerking. Nu er sedert 1951 een zich uitbrei dende epidemie van hondsdolheid in West-Duitsland voorkomt, die zich in westelijke richting verspreidt, ligt het voor de hand, dat Nederland met extra wakend oog de verdere ontwikkeling ervan gadeslaat. In het voorjaar 1954 werd de Neder landse grens genaderd zodat van dat moment af ieder ogenblik gevreesd moest worden, dat de ziekte onze grens zou overschrijden. Hoewel het lijkt dat het gevaar iets afneemt, is ge zien een nieuw geval in de nabijheid van Overijssel, deze vrees tot op heden alleszins gewettigd. Om de Nederlandse dierenartsen te confronteren met dit acute probleem, meende de maatschappij de verschil lende aspecten van rabies op deze bij eenkomst te moeten laten belichten, om de collegae op de hoogte te brengen van de huidige stand van de kennis en van de voorbereidende maatregelen. De voorzitter van de maatschappij, de heer D. Hendrikse uit Gorinchem, heeft een groot deel van zijn jaarrede gewijd aan zün bezorgdheid, dat het vrije be roep van de dierenarts geen realiteit meer zal blijven, maar een begrip dreigt te worden. Wij dienen, aldus de voorzitter, ons bestaan te rechtvaardigen allereerst door eigen kracht, d.w.z. door een wijze van beroepsuitoefening, die boven alle kritiek verheven is, het alpha in onze strijd tegen de aantasting van dat deel van onze vrijheid, waarop wij moreel recht hebben. Maar daarnaast is het dringend no dig, dat de collegae zich in toenemende mate blijven bezinnen op de acute be roepsproblemen. Verontrustende span ningen en conflicten kent onze maat schappij nog niet, maar de tekenen wij zen er op, dat ze kunnen komen, aldus spreker. De straaljagerpiloot onderstreepte daarmee als het ware de woorden van de heer Backer, die er zich in zijn her denkingsrede over verbaasde hoe kort het nog maar geleden is, dat de lucht vaart zich voor het eerst in de sim pelst denkbare vorm aan ons openbaar de en hoe geweldig, hoe kolossaal in die luttele tientallen jaren de ontwik keling van de vliegtechniek is geweest De directeur-generaal wees er op dat iedereen het als de gewoonste zaak van de wereld beschouwde toen Koningin Juliana en Prins Bernhard een week tevoren per vliegtuig naar de West ver trokken. „Dat zegt wel iets", aldus de heer Bakker. „Niemand verwondert er zich meer over dat op ieder ogenblik van de dag en van de nacht tonnen we gende passagiers- en vrachtvliegtuigen op Schiphol starten en landen. Uit het fragiele bouwsel, dat hier door Hilgers over een afstand van enkele honderden meters door de lucht werd gestuurd is 'n wereldomspannend Nederlands lucht verkeer gegroeid, dat ons door velen benijd wordt, maar tegelijkertijd de be wondering van allen afdwingt. Het is juist daarom zo goed gezien van de vliegtuigbouwkundige studiever eniging „Leonardo da Vinei" dat zij de viering van haar tweede lustrum heeft aangegrepen om ons en onze landgeno ten de gelegenheid te geven deze ver gelijking te maken en tegelijkertijd de nagedachtenis te eren van onze Neder landse luchtvaartpioniers, van wie de bescheiden en stille Hilgers in feite de allereerste was", aldus de heer Backer, De directeur-generaal was zijn rede be gonnen met enkele woorden te wijden aan de nagedachtenis van een andere luchtvaartpionier, Gerben Sonderman, waarna de aanwezigen enkele ogenblik ken stilte in acht namen. Naast een aantal officiële autoritei ten, onder wie verscheidene hooglera ren der Technische Hogeschool, de chef I van de luchtmachtstaf, luitenant-gene- dierengenees- raai A. Baretta, schout bij nacht-vlie ger J. M. van Olm, het voltallige ge meentebestuur van Ede en de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart, de heer C. Kolf, woonde ook de bijna vijfenze ventig jarige vlieger-veteraan Marinus van Meel de plechtigheid bij. Voorts hadden zich een verrassend groot aan tal mensen, ongeveer duizend belang stellenden, rond het monument van prof. L. O. Wenckebach verzameld. Zaterdagavond kregen drie broers Van der W. in een café op de Hoge- landen te Utrecht onenigheid, welke uitliep in een vechtpartij op straat, waarbij een hunner, de 27-jarige J. van der W., met een mes gestoken werd. Het slachtoffer werd naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis ver voerd; bij aankomst bleek hij reeds overleden te zijn. De broers, 42 en 26 jaar oud, zijn gearresteerd. De politie weet nog niet wie van beiden de dode lijke steek heeft toegebracht. In Amsterdam is op verzoek van de rijkspolitie in Wijchen gearresteerd een man, die enige dagen geleden in Wij chen een metalen geldkistje heeft ge stolen met een inhoud van bijna f 3000. Toen de politie hem arresteerde, had hij nog slechts enkele centen op zak. Hij is naar Wijchen overgebracht, waar hij een volledige bekentenis heeft af gelegd. Hij is thans ingesloten in het huis van bewaring te Arnhem. De Sovjet-premier, maarschalk Boel ganin, heeft verleden week donderdag geantwoord op president Eisenhower* brief van woensdag 12 oktober over ontwapening. Maarschalk Boelganin spreekt er zijn voldoening over uit, dat de president bereid is in te stemmen met het Russische voorstel tot instel ling van inspectiegroepen bij militaire sleutelposities in de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, indien zulks tot ver betering van de betrekkingen zal lei den. Bovendien wenst de maarschalk president Eisenhower een spoedig her stel toe. De brief van de Amerikaanse presi dent was zelf weer een antwoord op een schrijven van premier Boelganin over de voorstellen van president Eisenho wer over uitwisseling van militaire ge gevens, zoals deze zijn gedaan op de Geneefse conferentie van regerings hoofden in juli van dit jaar. In de jong ste brief van de Russische premier, die uit het vakantieoord Sotsji aan de Zwarte Zee werd verzonden, wordt in het geheel niet gesproken over presi dent Eisenhowers voorstel tot weder zijdse luchtverkenningen. In Ameri kaanse kringen te Washington wordt dit betreurd. Overigens is men te Washington getroffen door de hoffelijke toon van de brief. De Amerikaanse hartspecialist dr. Paud Dudley White heeft zaterdag, na dat h(j president Eisenhower had on derzocht, verklaard, dat de artsen nog twee of drie maanden moeten wach ten alvorens zij kunnen zeggen of de president geheel zal herstellen. Verder deelde dr. White op een pers conferentie mee, dat er naar gestreefd wordt, dat de president tussen 5 en 12 november naar zijn boerderij bi) Gettysburg in de staat Pennsylvania zal kunnen vliegen. (Rtr., A.F.P.) Onder gejubel van tienduizenden ka tholieken zijn gistermiddag in Buenos Aires de in juni door Péron verbannen mgr. Miguel Tato en mgr. Ramon No voa per vliegtuig aangekomen uit New York. Mgr. Tato. hulpbisschop van Buenos Aires, zei: „Vier maanden geleden heb ik Argentinië met verdriet verlaten. Vandaag keer ik met ontroering en vreugde in mijn land terug." (U.P.) De 36 ton metende Franse treiler „Henri-Jacques" is gisteren ongeveer veertien kilometer van Dieppe in aan varing gekomen met het Britse jacht „Will Everard", dat vrijdag door zijn bemanning was verlaten en sindsdien in het Kanaal onddreef. De treiler zonk vrijwel onmiddellijk. De acht opvaren den werden aan boord genomen van de Franse treiler „Marie-Rose Robert", die tevens het Britse jacht op sleep touw nam, op weg naar Dieppe. (Reuter) Wegens zijn grote verdiensten voor het katholieke nijverheidsonderwijs is de heer Ant. Meeuwesse, te Vleuten (Utrecht) door Z. H. de Paus benoemd tot ridder in de orde van St. Sylvester. Advertentie „Ook ik voelde mij steeds moe en uitgeput, totdat SANATOGEN mij werd aangeraden. Nu voel Ik mij als herboren." SANATOGEN versterkt de zenuwen;verjongtde bloed en lichaamscellen, en geeft U binnen korte tijd een jeugdige gezondheid. het zenuwsterkend tonicum Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen zijn bovenstaande postzegels uitgegeven. Vijf Ambonese gezinnen zijn zaterdag morgen onverwacht uit het woonoord aan de Nadorstweg te Middelburg ver wijderd. Enkele tientallen gewapende politiemannen omsingelden het woon oord en .gelastten de hoofden van de vijf gezinnen zo spoedig mogelijk te ver trekken. Verhuiswagens en autobussen stonden al gereed. Een en ander ver liep zonder moeilijkheden. Drie gezin nen gingen naar het woonoord Oude Zeug in de Wieringermeer en de ande ren werden naar het kamp te Heyt- huysen bij Weert overgebracht. Van officiële zijde is medegedeeld, dat dit ingrijpen noodzakelijk was om uitbreiding van moeilijkheden tenge volge van het niet uitbetalen van zak geld te voorkomen. De Ambonezen in het Middelburgse woonoord zijn aange sloten bij de Partai Nasional Maluku Selatan (P.N.M.S.), die niet officieel is erkend. Reeds in juni ontstonden moeilijkheden, doordat deze Ambone zen weigerden de inhoudingen op het zakgeld te aanvaarden. Men beroept zich er op, dat de P.N.M.S. in deze re geling niet is gekend en dat zij dus niet voor de bij deze partij aangesloten Am bonezen geldt. Reed- eind juni werd de ambtenaar van het commissariaat Am- bonezenzorg een pak slaag toegediend. Voorts werd gedreigd, dat dit opnieuw zou geschieden als hij in het woonoord terugkeerde. Sedertdien is geen zakgeld meer uitbetaald. Deze week echter is de adjunct hoofdinspecteur van het commissa riaat Ambonezenzorg in het woonoord geweest voor besprekingen met de kampbeheerder. Hij willigde de eis, om het zakgeld volledig uit te beta len niet in, waarna hij door enkele mannen werd opgesloten. Spoedig daarna werd hij door de politie be vrijd. Daar ernstige moeilijkheden werden verwacht, (de bedreiging was reeds ge uit, dat Ambonezen winkels zouden binnendringen en nemen wat zij nodig hadden), is besloten de voornaamste op standelingen, vijf personen, met hun ge zinnen naar elders over te brengen. Met de elektrificatie van het baanvak Antwerpen-Roosendaal is een begin gemaakt. 1 Juni 1957 zal dit baan vak van 40 km, dat de geëlektrificeerde Hjnen van het Belgische en het Neder landse spoorwegnet zal verbinden, ge reed zijn. Men zal dan de afstand Brussel-Am sterdam in drie uur en die van Brussel naar Rotterdam in twee en een half uur kunnen afleggen. De treinen zullen tegen die tijd top- snelheden van 140 km per uur bereiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5