TOGO maakt een einde aan ongeslagen record van HHYC EERSTE ZEGE VAN EMHC Generale repetitie van dames-hockeyteam Blackpool door Sunderland van de troon gestoten Jubileumwedstrijden AZ'70 met nuttig experiment Coppi VEILIG S RECORD OOK VOOR ANQUETIL Mercedes trekt sportwagens ook terug uit de races v. Mesdag beste lange afstands- skiffeur op de Amstel 1 J Hilversum scoort zes minuten na de officiële tijd DKS wint de derby tegen PW Wint de Vreng wint Obelt-beker voor de derde keer in successie Mislukte aanval in Milaan WEST Oostelijke hockeyers tegen Venlo ten onder OOST NOORD Amsterdam- Rotterdam op het dambord Na het falen van Bobet „PERSONEEL OVERWERKT' MAANDAG 24 OKTOBER 1955 PAGINA 9 Zondag tegen Duitsland Piet Nortier weer voorzitter sport- commissie f.i.m. Races in Tubbergen en Zandvoort Na 17 jaar WALES VERSLAAT ENGELAND Roovers wint cross in Breda Record na twee uur hardlopen Jutta Langenau blijft vóór Mary Kok en Lenie de Nijs Greetje Kraan wint in Erkenschwick In verband met Melbourne Gesloten seizoen voor zwemmers Geen koude voeten in het San Sirostadion Ruiters naar Genève (Van onze hockey-medewerker) Het is deze zondag weer geheel anders gelopen bij vele hockey-ontmoetin- gen dan de voorspellingen luidden. HHYC, dat reeds vele lastige tegenstan ders van zich had afgeschud, struikelde over het zo zwak begonnen TOGO met niet minder dan 41. BMHC behaalde zijn eerste overwinning van het seizoen, waardoor de Bloemendalers de laatste plaats aan Groen Geel konden overlaten. Hilversum eindigde de strijd met een wel zeer merkwaardige en fortuinlijke zege op SCHC, doordat wegens het weigeren van het horloge Van een der arbiters de Hilversummers in de gelegenheid werden gesteld in de 41ste minuut na het beginsignaal het winnende doelpunt te scoren. En ook in de andere afdelingen ging niet alles volgens schema. Nijmegen klopte het sterke Arnhem, EMHC verkreeg de eerste punten door een zege op Rapidity en meer noordelijk waren het natuurlijk weer de Groninger Studenten, die voor de verrassing van de dag zorgden door runner-op Daring op eigen terrein te verslaan. zodat het eindresul- Het drassige en zware terrein was voor mannen als Kruize en Brom berg wel iets te Veel van het goede. De jonge ploeg van TOGO trok zich daarentegen van de terreinomstandigheden niets aan en speelde een frisse snelle partij hockey, Waartegen HHYC nauwelijks opgewas sen was. Een grote handicap voor HHYC was het ontbreken van spil Mei link, die vrijdag van de trap is geval len en een zware hersenschudding heeft opgelopen en de eerste weken niet zal kunnen spelen. Carl van Heel Verving hem wel voldoende, doch hij Was toch niet bij machte de vel, hiaten In de defensie van HHYC te dichten. Dudok van Heel profiteerde er voor al van. De eerste goal liet hij over aan Tielenius Kruythoff, doch de volgen de drie waren voor zijn rekening. Al leen Bromberg zag kans voor de rust een tegenpunt te scoren (4-1). Laren, dat thans door een beter doel- gemiddelde aan de kop gaat, heeft de zege niet cadeau gekregen van Am sterdam. De eerste minuten waren voor de bezoekers en de daaruit ontstane aanval van Loggere via H. Blekemo- len naar Schölvinck leverde al direct resultaat op. Amsterdam kwam toen op toeren. Het doel van Laren ontkwam aan zeker schijnende doelpunten. Vele scrimmages en verwarde duels ontston den tot vlak voor de doelmond doch Gouka bleef heer en meester. Totdat een strafcorner de Amsterdammers te hulp kwam, die via de stick van Vle- ming en Pannekoek ietwat fortuinlijk in een doelpunt werd omgezet. Enkele minuten later werd aan La ren een strafcorner toegewezen, die door van Erven Dorens zo hard werd ingeschoten, dat Mulder van schrik een stapje opzij' ging (1-2). Na de rust le verde een groot overwicht van Laren opnieuw vele strafcorners op, doch nu wist Mulder de keiharde schoten van onze nationale midvoor op fabelachtige wijze uit zijn doel te werken en het is dan ook aan hem te danken dat er geen verdere doelpunten van die kant zijn ge vallen. De Amsterdamse aanval, die daarop nog vele kansen kieeg gebo den, werd gesmoord in een te kort en Te Velp is een oefenwedstrijd ge speeld tussen de Oostelijke hockey- ploeg, die het had klaargespeeld met 3—2 van Indië te winnen en Venlo, dat met 7—0 had verloren van de In diërs. De Oostelijke ploeg heeft geen mo ment herinnerd aan het elftal, dat zulk een voortreffelijke prestatie le verde tegen Indië. In het bijzonder Van Beaumont en Koenderink, toen de uitblinkers, stelden teleur. Venlo speel de zeker een klasse beter, toen het na een nerveus begin eenmaal op toe ren was gekomen. De ziel van deze ploeg was nog steeds P. Nefkens. Ook Koehorst deed in de voorhoede verdien stelijk werk. Venlo nam na een half uur de lei ding door Reijntjes. Met de stand 01 ging de rust in. Reijntjes en Zee- len voegden na rust nog twee doel punten aan deze score toe, zodat Ven lo de wedstrijd won met 3—0, een Uitslag welke overeenkwam met de krachtsverhoudingen. doorzichtig spel. taat 1-2 bleef. BMHC is tot een eerste overwin ning gekomen, en wel in Den Haag tegen Groen Geel. Het werd een uit stekende, op goed peil staande ont moeting, waarin beide partijen elkaar weinig toegaven, doch waarbij de Bloemendalers iets schotvaardiger bleken. Dit kwam echter pas in de tweede speelhelft tot uitdrukking, want voor die tijd hadden de Hage naars hun voorsprong van 1-0 door Koot nog steeds behouden. Na de pauze was Bunge er echter onmiddel lijk bij om de stand te nivelleren en Bouwman benutte weinige minuten later een strafbully. Vanaf dat mo ment was nog van alles mogelijk, tot dat Markus vlak voor het einde het zekere voor het onzekere nam en de stand op 1-3 bracht. De overwinning op SCHC in Biltho- ven zullen de Hilversummers niet gauw vergeten. De wedren tegen het horloge hebben de Hilversummers glansrijk ge wonnen. De arbiter, die bij het begin signaal de tijd had opgenomen, kreeg eerst na 42 minuten in de gaten, dat er aan zijn horloge iets haperde, zodat daardoor de bezoekers in de gelegenheid werden gesteld in de 41ste minuut via Klinkhamer te scoren. Daarmede kwam de stand op 1-2, na doelpunten van Klinkhamer en Zwier. De Stichtenaren konden na de pauze nog zo'n offensief inzetten, de Hilversummers waren niet van plan dit buitenkansje aan hun neus te laten voorbij gaan en dus bleef het bij 1-2. De stand luidt: Laren HHYC TOGO SCHC 5 8 5 8 5 6 6 6 Amsterdam Hilversum BMHC Groen Geel 5 5 5 4 5 3 6 2 Het terrein van Zwolle bleek door de regen onbe speelbaar, waar door de ontmoe ting tegen Union geen doorgang vond. Ook in deze afdeling een derby, waarbij echter meer belangen op het spel stonden. DKS was op bezoek bij PW en heeft het niet gemakkelijk ge had. Toch waren de leiders iets in de meerderheid en ging er van de aan val iets meer gevaar uit. Koenderink en Kristen zorgden voor de twee doel punten. waartegenover PW er geen wist té plaatsen (0-2). Nijmegen heeft zich uitstekend geweerd tegen de jonge Arnhemse ploeg en loon naar werken gekregen. De overwinning bleef in Nij megen (3-2). Zutphen, dat hier nog met een grote 0 achter zijn naam prijkte, had aan één doelpunt voldoende om Deventer in eigen huis te kloppen, waardoor de laatste plaats aan laatstgenoemde wer.tl gelaten (0-1) De stand luidt: 6 11 5 9 5 5 5 5 DKS Union Zwolle PW Nijmegen Arnhem Zutphen Deventer Daring, dat Mep- pel zo goed wist te volgen, is thans lelijk achterop ge raakt. De Veen- dammers kregen bezoek <van de Gro ninger Studenten, die door hun onbe rekenbaarheid altijd gevaarlijk blijven en een niet te onderschatten tegenstan der zijn. Dat bleek ook nu weer. De Studenten speelden een fris en snel partijtje en hadden al heel gauw een voorsprong van 0-2. De gastheren be kwamen slechts gedeeltelijk van de schrik, getuige de doelpunten van Post en Toxopeus. Daring, opgetogen met dit resultaat, kreeg echter in de laat ste seconden van de wedstrijd nog de kous op de kop en verloor met 2-3. Meppel ging rustig verder en had het tegen GCHC niet zo moeilijk. De rust stand van 2-1 werd na de pauze tot 4-1 opgevoerd, waar het bij bleef. Groningen kon tegen stadgenoot GHBS nauwelijks het hoofd boven wa ter houden (2-1) en het Friese LHC heeft het in Assen HVA ook lastig gemaakt (1-0). De stand luidt: Meppel Daring Groningen HVA 6 12 6 8 6 7 6 7 GHBS LHC Gron. Stud. GCHC 6 5 6 5 6 3 6 1 De doelpunten- machine van Ven lo begint weer warm te lopen. Dit mag men af leiden aan de steeds groter wordende overwinningen, die de Limburgers we ten te behalen. Deze zondag kwam Breda op bezoek, waarvan dé defensie zeer verzwakt bleek door het ontbre ken van burgemeester Harrv Derckx, die stemmen zat te tellen in Saarland. Nu was er voor het bijhouden van de score in deze wedstrijd ook bijna een burgemeester nodig. Een uitslag 6-0 is geen dagelijks werk. Vossen opende de rij, waarna Coe- horst en Gerrits volgden. Na de pauze deed Coehorst het nog tweemaal over en Reyntjes besloot de kanonnade. Dat Breda er niet aan te pas kwam, is hiermede duidelijk verklaard. De andere leider, Tilburg, kon het niet bolwerken. HTCC heeft zich weer volkomen hersteld en is thans weer op de zo vertrouwde tweede plaats beland. Het deze middag ontplooide spel was van uitstekend gehalte. De Tilburgena- ren gaven van hun kant ook zeer be hoorlijk spel te zien en zo werd deze wedstrijd tot een der fraaiste van het weekeinde. HTCC voerde desondanks de boventoon en wist dit door doel punten van de gebr. van Grimbergen tot uitdrukking te brengen. Na de pauze bracht Enneking de stand echter op 1-2 waardoor de spanning weer ge heel terugkwam. Toen A. van Grim bergen de stand tot 1-3 opvoerde, trok ken de HTCC-ers zich in de verdediging terug. Het doelpunt van De Beer was toen niet voldoende om het eindresul taat te kunnen beïnvloeden (2-3). En ook de andere Eindhovense (Van onze hockey-medewerker) Zaterdag is op de terreinen van de Gooi se Hockey Club te Bussum de laatste hand gelegd aan het nationale dames hockey-elftal, dat het komende Weekeinde de gast zal zijn van West- Duitsland in Berlijn. De dames hebben de laatste tijd niet stil gezeten en trai ler Norris en Chris Berger hebben al heel wat bijgeschaafd. Het is bij deze oefenwedstrijden altijd Pjoeilijk conclusies te trekken, zeker J?'j de dames, die slechts zeer matig- jhelende tegenpartijen tegenover zich Jhgen. De verdediging komt daardoor hier voor te eenvoudige opgaven en ihv "0hit dan in de verleiding het te ge makkelijk op te nemen. Dit was spe- ciaal aan Jeanne Hogestijn deze Zaterdag wel heel duidelijk te merken, waar- öoor zy talloze malen door de toch wakke voorhoede van het Nederlandse k,rnng-team, dat naar Australië gaat, j worden gepasseerd. Sonja Greve degelijker daarentegen veel beter en In de middenlinie viel de grote snel- "eid van Ina den Tex zeer in het oog, jjismede het degelijk spel van spil Bea r erlingen. De vele schietkansen, die deze laatste werden geboden, hoe goed ook benut, zullen in een wedstrijd tegen JJuitsland wel niet of heel weinig voor komen en de vele strakke goedgeplaatste schoten op het doel van het touringteam mogen derhalve niet worden overschat. Hetzelfde geldt voor de aanval. Deze linie is inderdaad sterk vooruitgegaan en veel sneller dan voorheen, doch de vele doelpunten, die midvoor Nannie van Nierop scoorde, waren grotendeels te danken aan de fouten van de ver dediging van het touringteam. Daarmede willen wij aan de goede passes en de stickvastheid van deze speelster niet in het minst te kort doen. Hans van Vroonhoven als rechtsbin nen betekent een grote versterking, doch voor het overige viel de aanval iets tegen. Speciaal Marjet Vigeleyn bleef onder de maat. Haar spel blijft wat onbehouwen. Onzes inziens deed haar collega aan de overkant, mej. Haaksma, het heel wat beter. De fan tastisch snelle sprint, de goede back hand en de harde schoten, waartoe zij in de meest moeilijke situaties wist te komen, getuigen van een hockey-talent, dat zeker niet uit het oog mag worden verloren. Ondanks de gebreken, die er aan het spel van ons nationale team nog kleven, mogen wij toch spreken van een grote vooruitgang, die de komende interland tegen Duitsland met een zeker opti- misme tegemoet doet zien. Het congres van de F.I.M., de inter nationale motorsport federatie, heeft onze landgenoot Piet Nortier met algemene stemmen herkozen tot lid van de in ternationale sportcommissie. Hij was de enige die eenstemmigheid verwierf. Daarna heeft de sportcommissie de heer Nortier bij acclamatie herkozen als haar voorzitter. Tot lid van de internationale tour commissie van de F. I. M. is ir. H. van den Berg uit Zwolle gekozen. 21 Mei 1956 zullen op het circuit van iubbergen internationale motorraces worden gehouden. Zes dagen later, 27 Mei, zal men op het circuit van Zand- voort internationale cracks in actie kun nen zien. ploeg, EMHC, begint tekenen van her stel te tonen. Een uitwedstrijd tegen Rapidity is geen sinecure, EMHC begint de ernst thans echter in te zieen en men vocht als leeuwen. De gastheren kwamen hiertegen fel in het geweer en een vol komen gelijk opgaande strijd was het gevolg. Drijver, die weer uitstekend op dreef, was, benutte na een kwartier een strafcorner en midvoor Dondert wist van een lichte veldmeerderheid der be zoekers profijt te trekken en er 0-2 van te maken. Rapidity stelde na de pau ze alles in het werk de kansen te doen keren doch verder dan een doelpunt van Speet kwam het niet. (1-2). De^ Bre dase derby, Zwart Wit-Push, werd een strijd zonder hoogte- en dieptepunten en verliep in een sfeer van plaatselijke solidariteit. Vandaar dan ook dat de punten broederlijk werden gedeeld. Van de Meygaard opende de score ten gunste van Zwart Wit, doch een fout van back Oomes was oorzaak van het tegenpunt door Van Roermund. Midvoor De Leur kon nog voor de pauze de stand op 1-2 brengen. Oomes, die de oorzaak was van de eerste gelijkmaker door Push, zorgde in de tweede speelhelft voor de gelijkmaker van zijn eigen ploeg, voortgesproten uit een strafcor ner, waarmede hij zich rehabiliteerde (2-2). Doelman Williams en de Engelse linkshalf Dickinson hebben alle moeite, om een der aanvallers van Wales op veilige afstand te houden. Venlo HTCC Tilburg Breda 5 9 5 6 6 6 6 6 Push Zwart Wit Rapidity EMHC 6 6 5 5 6 4 5-2 Tussen de sterkste damcentra van Ne derland, Amsterdam en Rotterdam, is het door de laatste oorlog verloren gegane contact hersteld. De traditionele jaarlijk se stedenwedstrijd herkrijgt weer zijn volle glorie. De eerste naoorlogse ont moeting tussen beide steden wordt 29 cktober a.s. in de Maasstad verspeeld. Plaats van samenkomst is het clublokaal van C.D.R., Teilingerstraat 89. De wed strijd begint 's middags om half vijf. Voor deze eerste naoorlogse steden- wedstrijd is de navolgende, zeer sterke hoofdstedelijke ploeg samengesteld: 1. R. C. Keiler, 2. J. H. Beeke, 3. P. van Heerde, 4. W. H. Beeke, 5. W. F. van der Sluis, 6. A. den Doop, 7. J. H. An- sems, 8. M. R. C. Stahlberg, 9. O. van Dijk en 10. P. J. L. Westra. Voor de Maasstad zullen uitkomen de onderstaande spelers, waarvan de bord bezetting echter nog niet werd vastge steld: J. M. Bom, Wim Roozenburg, D. Kinnegen, J. H. de Kluyver, A. Stuur man, C. Kusters, D. van der Veer, J. J. de Vries, J. van Vessem en Th. van Prooyen. Sunderland heeft door een overwin ning van 32 op het onder aan de rang lijst staande Tottenham de leidersplaats in de eerste divisie van de Engelse league veroverd. Het ontbreken van Stanley Matthews, die in het Engetse nationale team voor de wedstrijd tegen Wales was opgesteld, kwam Blackpoo duur te staan. De club verloor niet al leen van Sheffield United, doch zafc:te bovendien van de eerste naar de aerae plaats. De tweede plaats van de rang- lijst wordt thans bezet door Manchester United, dat Huddersfield een nederlaag van 0—3 toebracht. De overwinning is niet zonder enige moeite tot stand, ge komen. De Ierse internationale doelman Uprichard van Portsmouth heeft weinig geluk gehad. Hij is 15 minuten na _net begin van de wedstrijd tegen Chariton Charlton won met 61 bewus teloze toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Toen hij een schot van Gauld wilde keren kwam hij in botsing met de doelpaal. Twee jaar geleden liep Uprichard een zodanige handblessure op, dat men vreesde dat hij nooit meer in een eerste klasse voetbalwedstrijd zou kunnen uitkomen. Chelsea heeft de overwinningenreeks van de laatste vier weken voortgezet. De Londense kampioensclub slaagde er in Preston Nort End met 23 te ver slaan. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Bir minghamManch. City 4—:3, Burnley—Bol ton 2—0 Charlton—Portsmouth 6—1, Ever- fnn—Aston Villa 2—1, LutonArsenal 00, Manch. U.—Huddersfield 3—0. New Castle —Wolverhampton 8—1, Preston—Chelsea O a chpff U —Blackpool 2—1, Tottenham— Sunderland 2-3, West Bromwich-Cardiff 2—1, Sunderland Manch. U. Blackpool W. Bromw. Everton Charlton Birmingh. Burnley Luton Bolton Wolves Tweede divisie: Barnsley—Plymouth 1—2, Bristol City—Bristol Rovers 1—1, Bury— Liverpool 14, FulhamLeicester 32 Leeds—Lincoln 1—0, Middlesbrough—Stoke 1—3, Notts County—Blackburn 12 Port Vale—Sheff. Wedn. 0—1, Rotherham—Not 12 18 Chelsea 13 13 14 18 Preston 14 12 13 17 New Castle 13 12 13 17 Portsmouth 12 12 14 16 Manch. City 12 11 14 16 Arsenal 14 11 14 15 Sheff. U. 13 10 13 15 Aston Villa 14 9 13 15 Cardiff 13 9 12 14 Huddersf. 12 8 12 13 Tottenham 13 5 tingham 2—1, SwanseaHull HamDon caster 61, 4—1, West Swansea 14 20 West Ham 13 13 Fulham 14 18 Lincoln 13 13 Stoke 14 18 Leicester 14 13 Sheff. Wedn. 14 17 Middlesbr. 12 12 Brist. City 13 17 Doncaster 13 11 Port Vale 12 16 Nottingh. 12 10 Bristol R. 13 16 Rotherham 14 10 Leeds 13 16 N. Country 14 10 Liverpool 13 15 Bury 14 8 Blackburn 12 14 Plymouth 14 8 Barnsley 14 14 Hull 13 3 Met veel succes heeft de Bredase atletiekclub D. J. A. een cross georga niseerd. Het vrij lastige parcours ging over heuvelachtig terrein, weilanden, bospaden en karresporen. De afstand, door de senioren te lopen, bedroeg 7 km. In de a-klasse werd Roovers (Thor, Roosendaal) eerste in 23 min. 34.8 sec. Van Loon (Thor, Roosendaal) was de snelste B-klasser in 24.17.8 sec. De nationale Harderwijker singelloop, over een afstand van 4500 meter, is ge wonnen door Roovers van Thor in 14 min. 14,4 sec. Tweede werd Verbaan (Vestina) en derde Jonkers (V. en L.). Wales heeft voor ruim 60.000 toeschou wers, dank zij een bijna ontembare geestdrift, de voetbalwedstrijd tegen Engeland met 2-1 gewonnen. Voor het eerst sedert 1938 behaalde Wales een overwinning op Engeland. Door doelpun ten van de vleugelspelers Tapscott en Jones had Wales bij rust met 2-0 de lei ding. Toen de tweede helft zes minuten oud was, kwam de Engelse tegen- goal. Overigens een goedkoop doel punt, want stopperspil Charles de beste man van het veld kopte de bal in eigen doel. Het briljante spel van de middenli nie van Wales was de oorzaak van de overwinning. (Van onze sportredacteur) Zaterdagavond zijn in het Sportfond- senbad-oost nationale zwemwedstrijden voor de jongeren gehouden, waaraan een experiment was verbonden dat nu en dan navolging verdient. De AZ 1870 heeft in het kader van de jubileum viering de eer van de eerste te zijn geweest voor zich opgeëist. Men heeft namelijk tal van nummers niet willen laten beslissen door de tijden, die in de series zijn gemaakt, maar ook nog een finale ingelast. Het kwam dus hier op neer, dat de kanshebbers in betrek kelijk korte tijd twee keer een zware race moesten zwemmen. De bedoeling was duidelijk. Op deze manier kon een prachtig beeld gevormd worden van de fysieke conditie van de jeugdige kans hebbers voor een plaats in het team dat over een jaar naar Melbourne gaat. Heel wat trainers zijn dus veel wijzer geworden en dat is momenteel het be langrijkst. Men mag dan ook hopen dat het initiatief van de AZ 1870 weerklank heeft gevonden en dat dit voorbeeld nog eens nagevolgd wordt. Daarbij moet men uiteraard waken voor te veel her halingen. De wedstrijden van zaterdagavond nu, hebben bijvoorbeeld aangetoond dat Greetje Kraan, het meisje dat het vo rig jaar als reserve van het Nederland se team op de Europese kampioenschap pen haar internationaal debuut heeft gemaakt, tot bijzonder goede dingen in staat is. In de finale van de 100 meter vrije slag evenaarde zij met een tijd van 1.7.2 haar persoonlijk record en behaal de daarmee de overwinning. In de se ries had zij al 1.7.7 voor zich laten af drukken. Cockie Gastelaars deed het in de finale minder goed met 1.9.6, want in de series was zij bijna een volle se conde sneller. Op de 100 meter vlinderslag was een enerverend duel tussen Mary Kok en Ada den Haan, de tweevoudige school slag-kampioene. Mary Kok verloor de race, maar het Bussumse meisje werd gediskwalificeerd omdat zij het derde keerpunt onregelmatig had genomen. De tijden waren niet geweldig, maar zeker ook niet slecht: 1.15.9 en 1.16.-. Om nog even bij de vlinderslag te blij ven: Gerrit Korteweg had aangekon digd een recordpoging te wagen op de 100 meter. Het werd een falikante mis lukking. Hij bleef niet alleen duidelijk boven de recordtijd, maar verloor zelfs van Hoogveld, zowel in de series als in de finale. Lenie de Nijs was onbetwist de sterkste op de 3 x 100 meter wissel slag persoonlijk, Ben Leenaards zorgde voor een verrassing door Peter Swijg- huizen op de 100 meter rugslag te ver slaan. Op het programma stond ook de 200 meter vrije slag om de Obelt-beker. Wim de Vreng had de trofee al twee keer in successie veroverd. Ook nu bleef hij zijn tegenstanders royaal de baas. Het betekende dat voor de twee de keer in de rijke historie van deze Jacques Anquetil, de man die let terlijk naar Milaan is geschreven, Is niet de held van de natie geworden. Op de fameuze Vigorellibaan zou Anquetil doen wat Louison Bobet het vorig jaar niet is gelukt: het wereld uurrecord van Fausto Coppi eindelijk verbeteren. Dagenlang heeft heel de Franse pers de loftrompet gestoken over Anquetil. Men heeft hem al schrijvende naar Milaan gedirigeerd en daar eenmaal aangekomen zo lang belaagd tot hij zaterdag „ja" zei, op de fiets stapte en een uur lang in zijn eentje probeerde Coppi's fameuze record, dat van 1942 dateert, te verbe teren. De tengere Fransman met het jongensgezicht is zover niet gekomen. Toen men na één uur fietsen de balans opmaakte, bleek dat vijf renners, on der wie Frans Slaats, in de loop der jaren sneller zijn geweest. Het veel belovende talent was weer eens gefor ceerd. Ondanks het feit, dat Anquetil er niet in is geslaagd het werelduur- De N.V. Daimler Benz, vervaardigster van de Mercedes-Benz-wagens die reeds eerder bekend heeft gemaakt, dat zij in 1956 niet aan racewedstrijden zou deel nemen, heeft laten weten, dat zij „gedu rende zekere tijd" ook niet in races voor sportwagens zal uitkomen. Als reden is o m. opgegeven, dat het personeel in verband met de races zeer veel overwerk heeft verricht. Men veronderstelt in wel ingelichte kringen, dat Mercedes in 1958 waarschijnlijk weer aan wedstrijden zal deelnemen. Prof. Fritz Nallinger, directeur-gene raal en hoofdingenieur van de maat- schappij, heeft nader verklaard, dat de afdelingen voor het ontwerpen en het beproeven van wagens meer dan twee jaar lang bijna dag en nacht in touw zijn geweest en dat hun taak thans geheel volbracht is. Hijzelf was in een positie om te kunnen beoordelen, welke uiterst „ware eisen aan de leden van het per soneel zijn gesteld. Men moest de moed hebben om afstand te doen van de mo gelijkheid van verdere successen, opdat deze mannen althans tijdelijk ontheven kunnen worden van de extra-taak, die op hun schouders is gelegd en die bijna ondraaglijk is geworden. De conferentie, waarop deze beslissing is bekend gemaakt, is bijgewoond door de leden van de Mercedes-raceploeg en door andere rijders, o.m. de Fransman André Simon, de Belg Olivier Gende- bien en de Nederlander W. J. J. Tak, die dit jaar successen met Mercedes- wagens hebben behaald. Prof. Nallinger reikte spelden met de Mercedes-ster uit, met juwelen bezet of van goud, al naar gelang van de prestaties van de cou reurs. Fangio en Stirling Moss kregen met juwelen bezette spelden. record te verbeteren, is de prestatie, die hij verrichtte van uitstekend ge halte. De nieuwe reglementering, die van 1948 dateert en voorschrijft, dat de zandzakjes om de 5 meter op 20 centimeter van de meetlijn moeten liggen, vormde een grote handicap Toen Coppi zijn recordprestatie leverde bedroeg de voorgeschreven afstand 30 centimeter. Weliswaar is nadien zijn prestatie verminderd met 73 meter (het record is van 45.871 meter terug gebracht tot 45.798 meter), maar ex perts betwijfelen of dit wel opweegt tegen de handicap van het moeten ont wijken van 56 zandzakjes, die 20 cen timeter beneden de meetlijn worden geplaatst. Toen Anquetil startte was de velo drome voor driekwart gevuld. 20.000 toeschouwers waren getuige van zijn poging en voor de tribunes hadden zich 300 vertegenwoordigers van de pers verzameld. Intussen heeft een Italiaanse fabriek van tandpasta een premie van 1 mil joen lire (6000 gulden) uitgeloofd voor de renner die in de loop van dit jaar het record verbetert. Verder is een premie van 3 miljoen lire beschikbaar voor de Italiaanse renner die, ingeval een buitenlander Coppi's record doet sneuvelen, deze prestatie voor 1958 op zijn beurt overtreft. beker een zwemmer drie opeenvolgen de overwinningen heeft behaald. Na 100 meter wist men nog niet dat De Vreng opnieuw winnaar zou woiden. Zowel Hoogveld als Jaap de Jong lagen toen gunstiger. Maar toen de Amster dammer daarna het tempo steeds meer opvoerde, waren de zaken spoedig dui delijk. De achterstand werd wegge werkt en daarna groeide de voorsprong steeds meer. Tijden: De Vreng 2.12.1 (vorig jaar 2.11.5), De Jong 2.13.9 en Hoogveld 2.14.4. Tijdens intern, zwemwedstrijden te Erkenschwick zijn de Ned. zwemsters Mary Kok en Atie Voorbij er niet in ge slaagd op de 100 me tér vlinderslag de Europese kampioene op dit nummer, de Oostduitse Jutta Langenau, achter zich te laten. Het werd een nek-aan-nek-race tussen Jutta Langenau en Mary Kok. Op de laatste baan lagen beide zwemsters n g naast elkaar, doch door een krach tige eindspurt nam de Europese kam pioene een voorsprong. Zij tikte als eerste aan in de tijd van 1 min. 15.7 sec. Mary Kok werd tweede in 1.17.5 en Atie Voorbij, die wereldrecordhoudster op dit nummer is, liet 1 min. 18.6 afdrukken. Op de 100 meter vrije slag eindigde Greetje Kraan op de eerste plaats met een tijd van 1 min. 8.3 sec. voor de Duit se mej. Klomp (1.09.8). Mary Kok eiste de 400 met vrije slag voor zich op met 5 min. 10.5 sec. Daarmee versloeg zij haar grote rivale Lenie de Nijs, die met grote achterstand op de twee 'o plaats eindigde in 5 min. 22.3 sec. De Duitse mej. Klomp was er helemaal niet aan te pas gekomen. Zij werd derde in 5 min. 37.1 sec. -Je 100 meter rugslag ging naar Joke de Korte in 1.13.8. Met 1.14.- werd de Duitse mej. Schmidt op dit nummer tweede voor Lenie de Nijs, die 1 min. 16.8 sec. liet noteren. Een verbetering van haar beste persoonlijke prestatie. Bjj de heren won Theo Hoogveld (Ned.) de 100 meter vrije slag in 59 sec. precies. Hij werd tweede op de 400 me ter vrije slag (5.04.7) achter de Duitser Fugger (4 min. 54 sec.). Ook de 100 me ter vlinderslag eindigde in een Duitse overwinning. Nu was het Katzorke die zegevierde (1.07.3). Onze landgenoot Korteweg werd hier tweede in 1.10.5. De 100 meter rugslag eindigde in een zege voor Korteweg in 1.08.5. Op de tweede plaats legde de Duitser Weichard be slag in 1.10.5. In Krasnapolsky te Amsterdam is za terdagmiddag een van de bijeenkom sten van de sportcommissie van de K.N.Z.B. met de trainers en trainsters van onze voornaamste zwemmers en zwemsters gehouden. De sportcommis sie heeft diverse voorstellen gedaan, waarmee men zich over het algemeen kan verenigen. Zo is een gesloten sei zoen voorgesteld omstreeks de jaarwis seling en een dito van 15 april tot 15 juni voorzover het belangrijke internationale en nationale wedstrijden betreft. In 1956 zullen de uitverkorenen van de selectieploegen moeten deelnemen aan de iandenwedstrijden tegen Frankrijk op 7 en 8 juli en de waar schijnlijke uitwedstrijd tegen Duits land. Bovendien worden in de zomer van het volgend jaar tenminste twee extra nationale wedstrijden, waaraan de gegadigden voor de Olympische Spelen ook zullen moeten deelnemen, gehouden. Tjjdens de besprekingen kwam één algemene klacht van de trainers en trainsters duidelijk naar voren: het grote gebrek aan oefengelegenheid tij dens de winter in de overvolle over dekte zwembaden. ln het San Siro-stadion te Milaan worden proeven genomen met warrrv- waterbuizen, om de voeten van de toeschouwers bij wedstrijden in het koude seizoen te verwarmen. Indien de proeven voldoen, zal het gehele stadion, dat plaats biedt aan 90.000 bezoekers, van deze buizen worden voorzien. Tijdens athletiekwedstrijden in Enge land heeft de 29-jarige spoorwegbeamb te uit Manchester, Joe Lancaster een twee-uurswedstrijd gewonnen. Hij leg de een afstand van 35,398 km af en ver richtte hiermee de beste prestatie die ooit ter wereld is geleverd. Lancaster vestigde en passant een nieuw Engels record op de 20 mijl met 1 uur 47 min. 53 sec. (Van onze roeimedewerker) Als sluitstuk van het nationale roei- seizoen hebben zondagmiddag de skif- feurs zich in twee divisies gemeten om het lange afstandskampioenschap van de Amstel. Twee maal acht skiffeurs startten glad en ernaads om de dertig seconden ter hoogte van de buiten plaats Oostermeer Ljj Ouderkerk voor de race over 7Vu kilometer tot het Clubgebouw van de Hoop. Van Mesdag won in de eerste divisie, waar Neu- meier gediskwalificeerd werd. Er was een sterke vertegenwoordi ging in de eerste divisie met Van Mes dag, Neumeier, Bakker, Van der Meer en Prins. Van Mesdag als eerste ge start met tempo 38, overgaand in een baantempo van 31, hetgeen hij de ge hele wedstrijd heeft kunnen volhou den, liep bjj de eerste bocht bijna 3 se conden uit op Bakker van de Amstel. Deze voorsprong was ter hoogte van t Kalfje opgelopen tot 22 seconden, doch toen bleek Neumeier aardig inge lopen te zij:, op Van Mesdag. De skif- feur van Willem III, die in het eerste gedeelte van de race moeilijk op volle toeren kon komen, kreeg na de scher pe S-bocht het tempo goed onder de knie en liep successievelijk in op Bak ker, die hij kort na het Kalfje passeer de. De Amstelman nam kort daarop de bocht bij de Schapenwal te kort en kwam met de baggerschuiten in aan varing, doch dank zjj het er langs glij den van de riem, liep dit zonder on gelukken af. Van Mesdag liep verder uit, echter niet op Neumeier, die he laas bij de Berlagebrug de verkeerde boog nam en gediskwalificeerd werd. Voor Van Mesdag betekende de tijd van 29 min. 02.9 sec. een nieuw baanrecord. 2. L. Prins (Willem III) 30 min. 14.i sec. 3. S. Bakker (De Amstel) 30 min. 26 sec. 4. H. v. d. Meer (Willem III) 30 min. 40.6 sec. Neumeier (Willem III) noteerde een tijd van 29 min. 23.7 sec Ook ln de tweede divisie werd een skiffeur slachtoffer van diskwalificatie. De outsider van het Spaame, B. Bau- mann, die een fantastische race roeide en een prachtige tijd noteerde (31 min 0.5.1 sec.), moest wegens hetzelfde euvel van de lijst worden geschrapt L. Reiding van Willem III kon thans de medaille in ontvangst nemen: hij roei de de afstand in de overnaadse skif in 32 min. 26.8 sec. 2. G. N. Medendorp (Adelborsten) 33 min. 00.8 sec. 3. J Fortuin (De Hoop) 33 min. 13.1 sec. Een Nederlandse ruiterequipe, be staande uit vijf ruiters, zal aan het in ternationaal concours hippique deel nemen, dat van 19 tot en met 27 novem ber a.s. in Genève wordt gehouden. De ruiters zijn: B. J. J. Arts met „Tatjana" en „Roszy"; W. G. Hen- drickx met „Bijou"; M. M. Koster met „Cobbey", „Tarahumara" en „Veracru- zano"; lt. ter zee vl. 2e kl. H. Schee- ren met „Valseuse" en „Audacieux" en lt. kol. mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann met „Rodio". Duitsland heeft alle titels gewonnen bij de wereldkampioenschappen rol schaatsen te Barcelona. Het Haagse meisje Nettie Delvoix is achttiende geworden bij het nummer dansen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9