Haarlemse politierechter HEEMSTEDE Kennemerland Kruiswoordraadsel Katholieke politiek in belang van gehele Nederlandse volk i Het raadsel vanTuaim /V Gevangenisstraffen van een maand en veertien dagen Staatkundige scholing van kader Martnevliègtmg geëxplodeerd Ad van der Kop exposeert landschappen AUTO-RADIO J, Maertens N. V. K.A.B. en K.Y.P. FEDERMANN DINSDAG 25 OKTOBER 195» PAGINA f I I I I t" LA A. MOLENDIJK Basketbal 't Huis met de kogel De expositie Laatste orgelbespeling door George Robert Half december officieel afscheidsconcert INBRAAK AAN DE WAGENWEG Auto gestolen en weer achterhaald Trek maar aan het touwtje Enveloppe met inhoud gestolen Wilden twee mannen auto stelen? BLACK PIRATES VERLIEST Heren afdeling gymnastiek bij „Leonidas" Biljartuitslagen Inbouw- en Service Station Wegen in de Riekerpolder Badminton K.N.V.B. •reserves Het conflict bij de Haarlemse Dierenbescherming Mr. dr. Koch wenst zich niet verder met de gang van zaken in te laten GEMEENTEZAKEN Krediet van f 5000 gevraagd voor aankoop van vervallen woningen Gemeenteraad Ook in Heemstede huurcommissie Burgemeester opent K.W.F.-tentoonstelldng Burgerlijke Stand' Bromfiets gestolen maar niet vermist Aanwinsten r.k. leeszaal 8 9 10 11 VELSEN-NOORD BLOEMENDAAL Ook in Bloemendaal sleutelactie HEEMSKERK Coöp. Medk-centrale Bom ontijdig ontploft Vrijwillige ziekenfonds- verzekering Goedkeuring voor premie verhoging ontbreekt OUDE MAN OMGEKOMEN Door kolendamp vergiftiging EEN BRIL NODIG? k - De Haarlemse politierechter heeft gistermorgen vier onverantwoordelijke weggebruikers tot zware straffen ver oordeeld, omdat zq onder de invloed van sterke drank achter het stuur van auto, motor of fiets hadden gezeten. Twee bestuurders van personenwagens, de Beverwijker T.A.C.S. en de West- zaner A. J. T., zagen zich een straf op gelegd van een maand gevangenisstraf en respectievelijk drie en vijf jaar ont zegging van het rijbewijs. Een brom fietsberijder, H. P. uit Velsen, kreeg twee weken gevangenisstraf, terwijl tenslotte een dronken fietser een boete moest betalen van 40. De Beverwijker T. S., een 38-jarige aannemer, zat op 10 september van dit jaar achter het stuur van zijn auto, ofschoon hij zich al niet lekker voelde. Hij had de avond tevoren acht citroen tjes genuttigd en de volgende morgen een paar glazen bier en wat borreltjes. Dat zou misschien niet zo catastrofaal geweest zijn, als de verdachte niet 's morgens tabletten had ingenomen, welke hem door de dokter tegen drank misbruik waren voorgeschreven. S. kwam op kantoor om een uur of negen en besloot toen maar naar huis te gaan om wat melk te nemen en naar bed te gaan. Onderweg echter botste zijn wagen tegen een stilstaande bakfiets op, die geparkeerd stond op de hoek van de Iepenlaan en Zeestraat te Beverwijk. Hoewel de verdachte persisteerde bij zijn mening dat de tabletjes zijn enigs zins kennelijk staat en de aanrijding hadden veroorzaakt, vond de officier van justitie dat het tenlastegelegde, onder de invloed van drank achter het stuur, bewezen was en hij eiste twee maanden gevangenisstraf en ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar. De politierechter reduceerde de straf tot een maand. De tweede autobestuurder, de 29-ja- rige elektrisch lasser A. J. T. uit West- zaan, was volkomen laveloos geweest en had in die staat met een auto van zijn baas een paaltje omgereden op een spoorwegovergang. Bovendien bezat hij geen rijbewijs. De man reed na de bot sing door en stapte even later uit, waar na hij in een boom klom en op een tak ging liggen. Daar vond men hem. De politierechter veroordeelde deze ver dachte eveneens tot een maand gevan genisstraf en vijf jaar ontzegging van het recht om motorrijtuigen te bestu ren. De officier had zes weken geëist. Een totaal dronken bromfietser, de 52-jarige H. P. uit Velsen, reed op zon- 1 dag 14 augustus een fietser aan en kon vervolgens niet meer op zijn voertuig komen. Zijn bloed bevatte 2,58 pro mille alcohol, hetgeen de officier van justitie een zeldzaam gehalte noemde. Con form de eis veroordeelde de politierech ter de Velsenaar tot twee weken gevan genisstraf. Tenslotte moest een 29-jarige Amster dammer zich verantwoorden voor het onder invloed van sterke drank op een fiets zitten. Hij behoefde slechts een ge ringe geldboete te betalen, 40.of 12 dagen hechtenis, conform het requisi- DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. De tentoonstelling van werken van de Amsterdamse schilder toir van de oIflcier- Ad van der Kop in 't Huis met de kogels is zaterdagmiddag geopend door jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- man. Deze deelde mee dat het hem, na enige jaren terug een expositie van deze sympathieke, hardwerkende kunstenaar in Amsterdam t. hebben geopend, een genoegen is nu in zjjn eigen woonplaats het werk van deze zelfde schilder te mogen inleiden. U vindt hier geen geschilderde strijd, conflicten of problemen, aldus spreker, maar veroverde stilte en wat is moei lijker te veroveren dan dat Toch is dit fluisterende licht door strijd verkregen. Een vriend var. de schilder nam daar op het woord om deze strijd, die hij van nabij kende, te verhelderen. Boven ie der schilderij zou hij willen schrijven: uit strijd geboren. Wat is dat voor een strijd? Het landschap te grijpen op het moment waarop het één is met de eeu wigheid, wat voor hem een levenskwes tie is. Op het atelier begint die strijd opnieuw als hij zijn schetsen in verf op het doek moet overbrengen. Voor een eenzaam mens met zijn innerlijke moei lijkheden is het een strijd om alleen de stilte door te geven. De schilderijen die Ad van der Kop tot en met 5 november in Haarlem laat zien zijn alle weidse landschappen in donkere groenen en gelige luchten, in een dikke atmosfeer, monotoon, met nauwelijks enige verheffing van de kleur. Ze maken de indruk te zijn van een gevoelige mens met een roman tisch, ietwat zwaarmoedig heimwee die zich daaraan ten volle overgeeft. In krantenreproduktie zouden ze heel even zeventiende eeuws aandoen en ze mis sen ieder contact met de tijd van nu. Van het eigentijdse standpunt uit gezien zijn ze kleurloos en over-grijs wat nog geen bezwaar zou zijn als hier een per soonlijkheid aan het woord was die met dwingende overtuiging zijn visie voor draagt. Nu is er alleen maar een steeds weer gerepeteerde sferigheid, een ro mantiek die wat droevig stemt terwijl niets boven de particuliere maat uit komt. Binnen de beperking van onder werp en palet is er wel vaardigheid als men de toneelwolken en om. hreven details zoals een enkel huis en een to renspits uitzondert. Het schilderijtje met de dotterbloemen dat geheel op detaillering aangewezen is, is er geheel naast. Door grotere zuiverheid steken de Winterdag aan de Geul en Winter morgen te Eben-Ernaël in gunstige zin bij het overige werk af. L. T. Woensdagavond om 8 uur vindt in de gemeentelijke concertzaal de laatste openbare orgelbespeling van het sei zoen plaats door de stadsorganist Georges Robert. Het zal tevens het laatste openbare concert zijn van de stadsorganist, want Georges Robert neemt op 31 december van dit jaar ontslag wegens het bereiken van de pensieongerechtigde leeftijd. Aan vankelijk lag het in de bedoeling van muzikale kringen hier ter stede de stadsorganist te huldigen, maar in overleg met het gemeentebestuur heeft men besloten ongeveer half december een offcieel afscheidsconcert te orga niseren, waarna ter ere van Georges Robert een receptie zal worden gege ven. Het programma van woensdagavond vermeldt de volgende werken: 1. Toccata, Adagio en Fuga in C gr. K. J. S. Bach. 2. Koraal voorspelen, J. S. Bach: a. Liebster Jesu, wir sind hier; b. Aus der Tiefe rufe ich; c. Lobt Gott, ihr Christen allzugleich; 3. Thema met Variaties, Hendrik An- driessen. 4. In memoriam, Jos Jongen: Re quiem, Pie Jesu; Quid sum Miser; Re- cordare Jesu Pie. 5. Choral III a kl. t. César Franck. Zondagochtend hoorde een bewoon ster van een perceel aan de Wagenweg omstreeks kwart voor 6 scherven rinke len en sluipende voetstappen door het huis. Zij sloot zich in haar kamer op en begon te roepen: ,,Wie is daar?" On middellijk hoorde zij, dat iemand zich uit de voeten maakte. De dame belde de politie op. Uit de woning werd niets vermist. Wel echter bleek een fiets ver dwenen, die achter het huis in een poort had gestaan. Een 41-jarige Haarlemse koopman kwam bij de politie vertellen, dat hij zijn wagen op de Raamvest had gepar keerd en niet had teruggevonden. De politie toog op onderzoek uit en trof de vermiste auto op het Begijnhof aan. Er bleek niets aan beschadigd te zijn. Zondagavond waren de bewoners van een huis aan de Rozenhaghestraat niet thuis. Onvoorzichtig genoeg hadden zij het touwtje niet ingehaald, dat meestal uit het voordeurraampje hangt en waarmee de voordeur geopend kan wor den. Toen zij om kwart voor twaalf thuis kwamen was de gehele inboedel overhoop gehaald. Er wordt een enve loppe met 773 vermist. Zaterdagavond zagen twee politie agenten twee personen die zich op de Raaks een beetje verdacht gedroegen. Er was geen reden om hen aan te hou den, maar toen de agenten na een paar minuten nog eens langs kwamen zagen zij dat er ruzie was ontstaan tussen een caféhouder aan de Raaks en een van de mannen die zij kort tevoren hadden gezien. De caféhouder beweer de dat de man zijn auto had willen stelen. Het bleek de 26-jarige H. v. O. te zijn. De agenten maakten proces-ver- baal op en namen hem mee. Toen zij met de man door de Zijlstraat liepen, voegde zich de 26-jarige C. v. D. bij hen, die beweerde op de uitkijk te heb ben gestaan. Zij zouden het plan heb ben gehad de auto te stelen en in Bel gië te verkopen. Dit ontkende v. O echter pertinent. Hij beweerde onder de invloed van een glaasje al te sterke drank gehandeld te hebbpn. De politie sloot beide heren in en de volgende dag waren zij beiden zover dat zij alle bei ontkenden dat zij de auto hadden willen stelen. De eerste wedstrijd van de Haar lemse basketbalkampioen The Black Pirates in de districtsklasse tegen het Rotterdamse The Arrows is in een nederlaag voor de Haarlemmers ge ëindigd (70—55). De Pirates kunnen desondanks terugzien op een uitsteken de wedstrijd, waarin vooral internatio nal Koemans een sterke partij speel de. Het Haarlemse Typhoons behaalde in een lastige uitwedstrijd tegen het Amerikaanse The Leathernecks een mooie zege (5523). Jammer blijft het. dat de Amerikaanse ploeg het meer in lichaamskracht, dan in techniek zoekt, zodat de wedstrijden tegen dit team steeds een fors karakter krijgen. Ook IHJ behaalde in Den Haag een overwinning (2417). waarvan het Haagse Ananci slachtoffer werd. De uitslagen waren: Dames: HOC 2—White Stars 2 16-14, White StarsS.C. Haarlem 51-18, Ty phoons 2—RCH 16-14. Meisjes: Antilopen bHOC c 14-11, White Stars b—ZBVS 9-14, HOC b— White Stars a 16-23. Heren: Rapiditas '31Exercitia 23-26, IHJ 2—ZBVS 16-60, Black Pirates—The Arrows 55-70, The LeathernecksTyp hoons 23-55, AnanciIHJ 17-24. Jongens: Antilopen aZBVS 47-29, Typhoons aWhite Stars a 34-29,'S. C. Haarlem—HOC 11-35. Sinds enige jaren bestaat er bij de r.-k. gymnastiekvereniging „Leonidas" voor gehuwde en ongehuwde dames ge legenheid tot het beoefenen van z.g „ochtendgymnastiek". De lessen, die on der de bekwame leiding staan van een gediplomeerde leidster worden gegeven in de school Timorstraat op dinsdag avond van 89 uur. Na verscheidene pogingen is het be stuur er thans ook in geslaagd om voor de heren een dergelijk lesuur vast te stellen. Het ligt uiteraard voorlopig niet in de bedoeling om op wedstrijden uit te komen. Zaalgymnastiek en eenvou dige wandoefeningen, onder toezicht van een gediplomeerde leider zullen de hoofdschotel vormen. De lessen worden gegeven eveneens in de school Timor straat, ingaande woensdagavond 9 no vember, 's avonds van 8.15—9.15 uur. Reeds opgegeven leden krijgen per soonlijk bericht, terwijl nieuwe leden zich kunnen melden bij de heer F. v. Wattingen, Weltevredenstraat 15, tel. 19184 en de heer H. Vosse. Junoplant- soen 51, tel. 24955. De uitslagen van de deze week gespeelde wedstrijden in de biljartcompetitie te Haar lem luiden A-klasse TelescoopHaarl. West 44 KR. II—D.W.06—2 Centrum—K.R4—4 FloraCentrum 60 voorl. uitslag B-Klasse Telescoop—K.R44 KampervestRozenprleel 44 Poedelt jeKampervest 62 Centrum IIPoedeltje II 35 D I-Klasse Haarlem WestTelescoop 62 Oosten—Rozenprleel 44 Kampervest—D.W.O62 B.V.V.—S. en G2—6 D II-Klasse Kampervest—Poedeltje 44 S. en G.—Oosten 44 D.W.O.Haarl. West 62 Advertentie Nassaustraaf 5 - Haarlem iele! t&tttu De directie Noord-Holland van de Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het wijzigen van in de Riekerpolder gele gen weggedeelten met bijbehorende uitwegen naar Rijksweg nr. 4 (Am sterdam's-Gravenhage) onder de ge meente Amsterdam. De laagste inschrijver was het aan nemersbedrijf van Vemde en te Beest te Heemstede met 106.700. De indeling van de Badminton-teams voor de komende competitie is als volgt: WEST le klasse A: Chandelle 1, Duinwijck 1, Smash 1, Breda 1. le klasse B: Chandelle 2, Siod 1, Drop Shot 1, KLM 1. le klasse C: Poona 1, Chandelle 3, Duinwijck 2, Siod 2. Overgangsklasse: Duinwijck 3, Smash 2, EGBC 1. 2e klasse A: PI. Meppers 1, EGBC 2, PTT 1, Vedo 1. 2e klasse B: Excelsior 1, Duinwijck 4, Vredenburgh 1, KLM 2. 2e klasse C: Velsen 1, PTT 2, Her stel Bank 1, PI. Meppers 2. 3e klassers A: Excelsior 2, Vreden burgh 2, Duinwijck 5, EGBC 3. 3e klasse B: Excelsior 3, EGBC 4, Chandelle 4, PTT 3. 3e klasse C: Duinwijck 6, Vedo 2, Velsen 2, PI. Meppers 3. 3e klasse C: Velsen 3, Chandelle 5, Excelsior 4, EGBC 5. Betaald. A: Stormvogels 2KFC 2 5-1 B: RCH 2—ONA 2 4-2; EDO 2—Excel- sior 2 1-2. Amateurs. 2A; DWV 3—HBC 2 0-1; RCH 3Volendam 3 2-4; Kennemers 2 HFC 2 2-2. 3E: Haarlem 3—WA 3 4-0. 3F: DEM 2—Beverwijk 2 5-0; Hille- gom 2AFC 4 2-4; Haarlem 4Spar taan 3 0-4; Schoten 2—Kennemers 3 4-1; VVB 2—Bloemendaal 2 2-4; Stormvo gels 3—VSV 3 5-1. 51. „Gij hebt dus ontdekt, waar de ingang is", herhaalt Saran en Eric kijkt hem koel in de ogen. Hij bedenkt, dat het eigenlijk niets uitmaakt of Saran het weet of niet en geeft het onomwonden toe. „Oh, maar dat'is prachtig", zegt Saran weer wat opgemonterd. „Dan gaan we, zodra ik geheel beter beu, er samen op af en delen de buit!" „Wat buit", gromt Eric korzelig, „ge wilt me toch niet wijs maken, dat daar een of andere schat te vinden is? Dan is het wel eigenaardig, dat die daar eeuwenlang is blijven liggen, zon der dat iemand hem er uit heeft gehaald. Komaan, vertel me geen sprook jes!" „Dat is toch verklaarbaar, want niemand heeft ooit geweten, dat dit iiet graf was van de grote koning Tuaim Mor, daarom...." Eric luistert maar half; schatten interesseren hem minder dan het lot van Winonah en onge duldig valt hij Saran in de rede: „Ik hecht hoegenaamd geen waarde aan uw gepraat en houd mij nu niet langer op ik moet weten wat daarboven is gebeurd". „Zo", krijt Saran, „dus ge laat mij hier aan mijn lot over, lafaard, die ge zijt! Ik verga van de pijn het vergif werkt nog steeds en gij wilt mij hier ellendig en alleen laten omkomen, als die hond van u me tenminste niet verscheurt!" Nogmaals laat Eric zich overhalen; ook ziet Saran er werkelijk akelig uit. Hij vergaart nog meer van de kruiden en behandelt de wonden, waarop hij ten slotte maar besluit bij Saran te blij ven tot het gevaar geweken is. Tegen het aanbreken van de dag is de man wat opgeknapt en verzoekt hij Eric, hem overeind te helpen. Dit alles komt Eric wel heel slecht van pas, maar hij heeft medelijden met Saran en boven dien zijn Moloch en zijn krijgers nu toch niet meer te achterhalen. Ook is Saran de enige, die hem, desnoods gedwongen, naar Moloch's verblijfplaats kan brengen. Zo strompelen zij voort, terwijl Eric Saran ondersteunt. Doch als Eric's blik onwillekeurig naar de grafheuvel dwaalt, staat hij eensklaps stil. Daar, nabij de top, op de helling, beweegt zich een in het wit geklede figuur. Vrijdagavond zal in „De Leeuwerik" weer een vergadering gehouden worden van de Haarlemse Dierenbescherming. Deze vergadering is bijeengeroepen op initiatief van een twaalftal leden dei- vereniging, die daartoe in de gelegen heid zijn gesteld door de speciale be schikking van de Haarlemse rechtbank. Hangende de uitspraak in hoger be roep namelijk van het kort geding, dat onlangs voor de Haarlemse rechtbank werd gehouden en waarbij het bestuur in het ongelijk werd gesteld, verleende de president van de rechtbank toestem ming voor 30 oktober een algemene ledenvergadering te beleggen. Alle le den van de Dierenbescherming hebben behalve de oproep voor deze vergade ring ook een circulaire ontvangen van twaalf leden van een oppositiepartij, die zich echter met nadruk afficheren als niet behorende tot de groep-Rech- steiner. Inmiddels meldde mr. dr. C. Koch, advokaat te Haarlem, wiens naam als een der twaalf onder het pamflet prijkte ons dat hij zich verder buiten iedere actie der oppositiegroep zal hou den en dat zijn naam onder de circu laires dan ook ten onrechte parais- seert. De bedoeling van de ondertekenaren van de circulairen is een bestuur te doen kiezen dat strikt neutraal is en zich boven de geschilpunten kan plaat sen. Zij zien zichzelf niet als vrede stichters. De ernstigste misgreep van het huidige bestuur achten zij de bro chure, waarin het stelling nam tegen enkele oud-bestuursleden. Het bestuur stelde zich daarmede partij. De aanval was voorts persoonlijk en nodeloos krenkend. Mr. dr. Koch zal op de vergade ring niet verschijnen, zo deelde hij ons gistermorgen mede. De overige on dertekenaren van de circulaire had den grotendeels buiten hem om ge handeld en hij meent dat het verder niet op zijn weg ligt zich nog actief met de gang van zaken te bemoeien. De vakgroep veehouders van de Land- en Tuinbouwbond houdt op maandag 7 november, 's morgens om 10 uur, de jaarvergadering in het ge bouw St.-Bavo aan de Smedestr-aat te Haarlem. In april van dit jaar besloot de ge meenteraad van Heemstede de termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde percelen Zandvoortselaan 98 en 100 tot 12 november 1955 te verlen gen. Het ziet er niét naar uit, dat deze percelen op 12 november ontruimd zui len zijn. B. en W. van Heemstede stellen dan ook voor de ontruimingstermijn te verlengen met een half jaar. Voor verbetering van de Cruquiusweg. die in beheer en onderhoud is bij de provinciale waterstaat, is het nodig, dat enkele strookjes grond in eigendom aan de provincie worden overgedragen. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor met het daarop betrekkend voor stel akkoord te gaan. Voorts stellen B. en W. van Heemste de de raad voor aan A. Milatz te Heem stede enkele percelen weiland, gelegen nabij de Cruquiusweg en tussen de bocht van de Wippervaart en het Heemsteedse Kanaal, te verpachten respectievelijk voor f321.— en f125 per jaar. In verband met het aan de heer P. Krolis op diens verzoek verleende eer vol ontslag als ambtenaar van de bur gerlijke stand stellen B. en W. van Heemstede voor in deze vacature te voorzien door de heer T. Neuteboom met ingang van 1 november als bezol digd ambtenaar van de burgerlijke stand te benoemen. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor het verzoek van het paro chieel kerkbestuur van O.L. Vrouw Hemelvaart om leerboeken en meubi lair voor de Sint-Aloysiusschool in te willigen. Het betreft hier de aanschaf van leer- en leesboeken, schoolbehoef- ten, materiaal, gereedschap en meubi lair voor het vak handenarbeid en enig schoolmeubilair. B. en W. van Heemstede vragen de raad een crediet van 5.000.voor de aankoop van de percelen 8, 10, 12 en 14. De eigenaar van deze percelen, de heer J. Lucas, heeft zich bereid ver klaard de woningen, die alle in een vervallen staat verkeren, aan de ge meente te verkopen. In hun toelich ting zeggen B. en W., dat er alle aan leiding bestaat de beschikking te krij gen over deze percelen, die met de bijbehorende grond een oppervlakte hebben van 4.30 are, om op deze wijze gelegenheid te hebben de verbetering van het buurtschap De Glip te bewerk stelligen. De gemeenteraad van Heemstede komt donderdag 27 oktober, des mid dags om vier uur, in openbare verga dering bijeen. Ook in Heemstede zal een huurcom missie worden ingesteld. B. en W. zijn volgens een daarop betrekking hebbend voorstel van mening, dat er geen be hoefte bestaat aan splitsing van de huurcommissie in kamers. Niettemin achten zij het gewenst toch over te gaan tot het benoemen van een zodanig aantal vice-voorzitters en leden, dat tot splitsing kan worden overgegaan, zo dra de noodzakelijkheid daartoe mocht bestaan. Een juiste gang van zaken bij de be handeling van inkomende verzoekschrif ten zal in sterke mate afhangen van de leiding en bekwaamheid van de voorzitter. B. en W. zeggen in het voor stel een kwaam jurist voor deze functie gevonden te hebben, die bereid is zijn benoeming over enige tijd te aanvaar den. Ze stellen de raad dan ook voor een der vice-voorzitters tijdelijk te be lasten met het voorzitterschap. Bij de samenstelling van de aanbeveling, die de voordracht vergezelt, zijn B. en W. van Heemstede uitgegaan van de ge dachte, dat zowel huurders als verhuur ders op een goede vertegenwoordiging in de commissie aanspraak kunnen ma ken. Op de voordracht komen de volgende namen voor: le vice-voorzitter (tevens tijdelijk voorzitter) 1. W. M. van Henge laar; 2 H C. Lefering; 2e voorzitter 1. A. A. Hendriks; 2. W. A. Turken burg; leden: 1. P. J. J- van den Put ten, 2. S. L. Blom; 1. H. D. Komen; 2. mevr. C. E. Elffers-Boom; 1. mevr. H. Cohen-Kostermevr. L .W. Goed- hart-Rosenbohm1. P. F. Marten; 2. 1 A. B. den Daas. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder Van Rappard, zal don derdagavond om half negen in de foyer van het Minerva-theater officieel de tentoonstelling openen van „Mooi en oud Heemstede". Deze expositie bevat ingezonden foto's van de wedstrijd, die is georganiseerd door het Koningin Wil- helminafonds. Daarnaast is een ten toonstelling ingericht van fotomateriaal uit het verleden van Heemstede. r eboren: H. C. Saakes en C. G. Wes- terveld, d; T. Porte en G. Bergmans,z. Getrouwd: G. Geerlings en K. Bon- nema; G. A. van Lent en E. M. L. Schulte; R. J. P. Muller en C. M. Wit- teveen; G. J. Nooq en J. M. van der Zijden. Overleden: W. J. Stokman-Langeveld, 74 jr., Binnenweg 164; A. C. Schotel, 78 jr., Wipperplein 14; A. Maarssen- Zwart, 75 jr., Overboslaan 27; G. de Beer, 61 jr., Herenweg 126; S. H. J. Willegers, 79 jr., P. de Hooghstraat 2; M. Slikker, 83 jr., Herenweg 23c. Toen de 23-jarige Haarlemse lasser A. v. d. A. een bromfiets wilde verko pen aan een handelaar en daar een prijs voor vroeg van 75 kreeg de handelaar argwaan. Hij bood 45 en toen de lasser ook op dit bod grif inging, meld de de handelaar het voorval bij de po litie. De bromfiets werd op het politie bureau gebracht en de lasser werd aan de tand gevoeld. De politie kon echter niets verdachts te weten komen en moest de lasser laten gaan. Voor de zekerheid stelde men zich in verbinding met de verkoper van de bromfiets. Deze wist zich te herinneren, dat hij de bromfiets had verkocht aan een inwoner van Bloemendaal. De poli tie toog dus naar Bloemendaal en vroeg de koper of hij zijn bromfiets soms ver miste. „Natuurlijk niet", antwoordde de man, maar ging toen voor de zeker heid even kijken. De bromfiets bleek verdwenen te zijnDe politie heeft v. d. A. toen aangehouden en overgegeven aan de Bloemendaalse politie. J. G. Bomhoff: Vondels drama. P. H. Dubois: Verkenning van de mens. B. A. van Groningen: Homerus. Kalidasa: De wolkbode. W. L. M. E. van Leeuwen: Schrijvers en schilders. A. M. G. Schmidt: Weer of geen weer. J. van der Steen: Amerikaanse roman ciers van heden. S. Vestdijk: Een op de zeven. Volksboek van Margarieta van Lym- borch. E. Wolff-Bekker en A. Deken: Lotje Roulin. Horizontaal: 1. gevechts vliegtuig 2. beknopte handleiding Frans lidwoord 3. bekende die- rentuin ijskegel 4. vriendelijk- medelijdend 5. kermen meisjesnaam 6. vervoeging van zijn omlaag 7. leider 8. overjas 9. grijns - ingebeeld meisje 10. fris kroes dierengeluid 11 zeiljacht oo bed Verticaal: 1. dun lichaamsdeel Kon. Besluit (afk.) 2. te der meetlat kleefstof 3. regelmatige beweging (nieuwe spel ling) vreemd (bijv, nw.). 4. afscheids- groet rivier in Frankrijk 5. zwaar vergift 6. noot streek in Zuid-Holland 7. keizerrijk in Azië opstel 8. bloedhuis voordeel paardekracht (afk.) 9. op postreke ning storten 10. klaaglied paard 11. opstootje ernstig modegek De kring Kennemerland van de K.A.B. is ertoe overgegaan voor haar kader politieke voorlichtingsavonden te organiseren. Een zestal inleidingen zal over dit onderwerp worden gegeven. De eerste daarvan is maandag in ,,de Groentenbeurs" gehouden onder voor zitterschap van de heer F. Kuipers uit Velsen-Noord, die op het belang van de staatkundige scholing wees. De volgen de bijeenkomst wordt op 28 november gehouden. T,?reJhe.er J' Derks, voorzitter van de K.V.P. m Velsen, heeft op deze eerste bqeenkomst gesproken over het onder- w®ïP;, "Wat is Katholieke politiek". Katholiek Nederland heeft tijdens de bliksemactie duidelijk laten zien, dat de Katholieke politiek haar na aan het hart ligt en dat ook de K.A.B. toont haar leden meer en meer te doordrin gen van de noodzaak van deze politiek, is des te verheugender. Alleen een katholieke politiek kan de juiste zijn, omdat men daardoor het meeste kan bereiken in de katholieke zin, gericht op het einddoel van de mens. Professor Romme, een tweede Schaepman, aldus spreker, strijdt om de katholieke beginselen in het staat kundig leven door te voeren. Alle ka tholieken dienen achter hem te staan, allen die luisteren naar het woord van het episcopaat, zoals nu ook de lei ders van de K.N.P. dat deden, waar voor hulde. De katholiek heeft een eigen visie op alle levensgebieden. Vandaar dat het werkprogram van de K.V.P., dat be studering verdient, deze allen bestrijkt. De K.V.P., die doorvoering van de P.B.O. wist te bewerken, die strijdt voor het gezin, de enige gezinspartij is, zoals gebleken is in de praktische politiek. Spreker ging verschillende punten uit Op initiatief van dr. Ch. de Beus te Overveen is in Bloemendaal een plaat selijk comité gevormd om in het kader van de landelijke actie ook in deze ge meente een sleutelactie ten bate van de vluchtelingenhulp te houden. Ondanks de korte tijd van voorbereiding heeft het comité het tijdvak van donderdag 27 tot en met zaterdag 29 oktober aan gegeven, waarin leerlingen van mulo- en lagere scholen oude sleutels zullen ophalen, welke zullen worden verkocht en waarvan de opbrengst bestemd is voor hulp aan in sociaal moeilijke om standigheden verkerende vluchtelingen. Het comité bestaat uit dr. Ch. de Beus en pastoor J. Th. van Galen uit Over veen; ds. R. van der Mast in Bloe mendaal; mevrouw N. de Jong Schou wenburg-Brandt in Aerdenhout; mevr. A. van Voorthuyzen-Barnaart in Voge lenzang en de hoofden der scholen. De actie gaat uit van de Nederlandse Fe deratie voor Vluchtelingenhulp, een overkoepelend orgaan van alle in ons land werkzaam zijnde organisaties op het gebied van de vluchtelingenhulp. het program van de K.V.P. na, wees op hetgeen de partij bereikt heeft, en nog bereiken wil. Zo handelde hij over het onderwijs, op welk terrein zeer grote waakzaamheid geboden is, vooral tegenover de P.v.d.A. Op het sociale terrein was het de K.V.P., die zorgde voor verhoging ver- pleegsterssalarissen; voor belastingver laging; verbetering voor de midden groepen; algemene pensionering, ze ker niet allcen bevochten door de P. v.d.A., maar reeds vanaf de vorige eeuw bevochten door de Kath. partij weduwen- en wezenpensioen, helaas nog niet bereikt; kinderbijslag, ook voor de kleine zelfstandigen. Rechtvaardige, sociale politiek, geen l?xrar>ls rechtvaardigheid, staat de vo°r, de party, die een eigen politiek voert. Omdat de K.V.P. slechts een-derde in de Kamer bezet, moet zq zich, teneinde zoveel mogelqk van haar program te zien doorgevoerd, wenden tot de andere partijen, dan tot de een dan tot de ander, waar van de katho lieke politiek het meeste succes te be reiken is. Om een christelijke maatschappy te bereiken is meestreden nodig, zeker ook in de felle strqd, die te verwachten is in de verkiezingen 1956. Voor de katho lieke beginselen gaan we verder, alles gevend, niet alleen, in het belang van eigen party, maar van het gehele Ne derlandse volk. Tqdens de discussie kwam naar vo ren, dat de katholieke politiek, van be lang voor het gehele Nederlandse volk, haar stempel wil drukken op de wetge ving, omdat men het gehele leven door dringen wil van de christelqke beginse len. Voor een ander is het moeilqk te begrqpen, maar dit verlangen van de katholiek komt voort uit de taak, die Christus zqn Kerk heeft gegeven: „gaat en onderwijst alle volkeren". Uit de katholieke apostolaatsgeest komt ook de katholieke politiek voort. Met grote nadruk werd de P.v.d.A.- propaganda gelaakt, die besluiten van een ministerie, men denke aan de nood wet-ouderdomsvoorziening, werk van het gehele ministerie en van de Ka mermeerderheid, steeds haar eigen party-cachet geeft noodwet Drees Bjj de definitieve pensionering (ouder domsvoorziening) zal dit zeker niet het geval mogen zqn. De afdeling van de Coöp. Melkcen- trale heeft de jaarvergadering gehou den. De heer J. Schermer, hoofdbe stuurslid, gaf een overzicht van de „mil joenennota" van de centrale, die een batig saldo heeft over het afgelopen jaar van 2.316.134. Hoe dit bedrag verdeeld zou worden en welk gedeelte bij het ledenkapltaal gevoegd zou wor den, heeft hij duidelijk uiteengezet. De secretaris bracht zijn jaarverslag uit, de penningmeester heeft een batig sal do van 35 in kas. Met algemene stem men werd de heer J. J. Vessies als bestuurslid herkozen. Tot verificateurs werden benoemd de heren L. Hogewerf, J. de Ruijter en L. v. Roon. Tijdens de landing van een Seafury op het marinevliegkamp Valkenburg is maandagmiddag een bom, die onder het toestel bevestigd was, ontqdig ontploft. Het toestel explodeerde; de bestuurder, de 34-jarige luitenant ter zee vlieger le klas D. Th. Challik uit Valkenburg, kwam om het leven. Hü laat een vrouw en vier kinderen achter. Luit. t. z.-vlieger Challik was com mandant van eskader 3 dat bestaat uit éénpersoons Hawker-Seafury's en be stemd is voor de Karei Doorman. Hq vertoefde bq het uitbreken van de oor log in Nederlands-Indië en is opgeleid in Engeland en Canada. Hq heeft zien onderscheiden in de strqd tegen de Ja" panners en tqdens de eerste politionele actie. Voor zqn optreden gedurende de oorlog tegen Japan verwierf hy het vliegerkruis. De Ziekenfondsraad deelt mede: Enige algemene ziekenfondsen in het zuiden van het land zijn ertoe overge gaan, met ingang van 9 oktober een verhoogde premie voor de vrijwillige verzekering te heffen. De besluiten van deze ziekenfondsen tot invoering van deze premieverhoging missen de wette lijk vereiste goedkeuring. De vrijwillig-verzekerden kunnen niet verplicht worden geacht het bedrag, waarmede de premie is verhoogd, te be talen, zo lang de Ziekenfondsraad de voor premieverhoging vereiste goedkeu ring niet heeft verleend. De desbetreffende ziekenfondsen zijn hiervan op de hoogte. Namens de besturen van tien zuide- lqke ziekenfondsen deelt de bond van katholieke ziekenfondsen, naar aanlei ding in het werkgebied der organisatie premie is rechtsgeldig vastgesteld, zo dat de verzekerden jegens de zieken fondsen gehouden zy'n, deze premie te betalen. De voorzitter van de Zieken fondsraad is van dit standpunt op de hoogte." Te Haarlem is de 75-jarige A.W.Z. omgekomen door kolendampvergiftiging in zijn woning aan de Gasthuislaan. De oude man was gewoon iedere dag de maaltijd te gebruiken bij zqn neef, maar toen hij des avonds niet verscheen be gaf de neef zich naar de woning aan de Gasthuislaan. Op zijn bellen werd niet opengedaan. Nadat hij zich via een achterdeur toegang tot de woning had verschaft, trof hij zijn oom zit tende en met hoofd op de armen rus tende aan. In de kamer hing kolen damp. De levensgeesten van de man bleken reeds te zijn geweken. Advertentie Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 3t RIJKSSTRAATWEG 246

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2