Ervaringen van vier Haarlemmers in Saarland Bij de volksstemming over het geprojecteerde Saar-statuut Jongste werk van Kees Verwey Geen inzage gegeven in privé boekhouding De vluchteling wacht op uw sleutel Heemsteeds verleden „MORGEN ZIE IK JE WEER" 1 Hartelijk en ïiiioimeel Sint-Nicolaas toch in Haarlem-Noord Ja en Nein Expositie bij De Boer te Amsterdam Morgen zal een kinderhand niet zo gauw gevuld zijn Uit STAD en STREEK Het leven van Peter Marshall V.J Intocht in Gen. Cronjé straat en ontvangst in Julianapark burgerlijke Stand Haarl em AUTOD1EFSTAL OP DE DREEF Daders aangehouden Haarlem wint politie-vijfkamp Heemsteedse Kunstkring Godfried Bomans met „Van de hak op de tak" Volleybal in Haarlem Velox wint van HBC Waarnemend hypotheekbewaarder in verset tegen voorwaardelijke overplaatsing Bocht bij kallkzandsteen- fabriek te Hillegom wordt verbeterd Volgend jaar wordt met de werkzaamheden begonnen Katholieke Vrouwengilde Biljarten HONDONG KAMPIOEN 4e KLASSiE SANTPOORT Be tr ouwbaa r h e i d s r i t Waterstanden WEEKEND Voor Santpoorts jeugd TIT US BRAN DSM A- AVOND Gabaretavond versohoven Tentoonstelling in het Minerva-theater Nieuwe aanwinsten Openbare Leeszaal Beurs van Amsterdam 341 Vt Beurs van New York De vier ambtenaren van de Haarlemse gemeentesecretarie, die dit week einde als waarnemers de volksstemming in Saarland hebben meegemaakt, lijn gisteravond omstreeks negen uur in de Spaarnestad teruggekeerd. De extra-trein, die hen uit Saarbriicken naar Amsterdam terugbracht, had slechts een uur vertraging; dat was dan tenminste een half uur minder dan op de heenreis, toen de extra-trein met anderhalf uur vertraging in Saar briicken arriveerde. De Nederlandse Spoorwegen hadden de reis prima ver zorgd, daar was iedereen het over eens. Maar liefst vier restauratiewagens reden mee, hetgeen een hele vooruitgang betekende in vergelijking met de trein, die vorige maand een aantal Nederlandse burgemeesters naar het congres van gemeenten in Rome bracht, waarin geen enkele restauratie gelegenheid was. De N.S. hadden naar Saarbriicken een reisleider meege stuurd, die links en rechts regelingen moest treffen, aangezien verschillende stations de indruk maakten niet op deze extra-trein gerekend te hebben. Bij de verschillende landsgrenzen moest van lokomotief en personeel worden verwisseld. In Luxemburg leek het alsof de lokomotief de trein nauwelijks trekken kon. Enkele Haarlemmers, die in de eerste wagen een plaats had den gevonden, werden tenminste hevig door elkaar geschud en men vroeg zich met angst en beven af, wat er over zou blijven van de collega's in de laatste wagon. Wat gedurende het weekeinde in Saar briicken het meest is opgevallen was de ernst, de rust en de correctheid, waarmee de uevoiaing ue situaue onuer ogen zag. inciuemen z.ijn uan ook vrij wel niet opgetreuen. ïras later op üe dag werd ae stemming iets vroiijker en vooral ues avonus, naarmate ue Uit- siag auiueiijaer weru scneen ae Devoi- king zich te ontspannen. ue iNederianusc waarnemers, herken baar aan net oranje insigne op de revers werden allerminst gezien ais vreemue indringers, Zij weruen vrienaenjK en gasivt ij ontvangen uoor ae baauanase amDtsuragers, urn veeiai ook ais hun gastneren opirauen. iviemg saarianaer heelt van ae geiegenneia georuik ge- maaKt om in de stembureaus een praat je te maken met ue vet tegenwuurui- gers van Nederiana, waaraan zij blij kens hun gespreKKen zume goeue her- mnermgen bewaren. De Neuenanaers heboen over net aigemeen veel oeiang- stelling onaervonaen voor ons lana, zo dat deze reis tevens oude banden op nieuw neeit aangenaam. De aanKumst in öaarorucKen was van een sympathieke ïnlormaiiteit. Na de toespraak via ae luiaspreker van het Nederlandse lid van de Europese oomrrnssie van toezicnt, uarun eentincK, werden in het nieuwe, zakelijke gebouw van de Europese commissie de laatste instructies verstrekt. Daar ook werd gecontroleerd of iedereen aanwezig was, ook de zes of zeven Nederlandse-reser ve-waarnemers, onder wie drs. J. Vis ser, burgemeester van Haarlemmerlie- de. Enkele van deze reserves zijn zon dag toch als waarnemer opgetreden. Buiten het station en het gebouw van de Europese commissie stonden zwij gende groepen nieuwsgierigen. Hun hou ding was die van een gereserveerde beleefdheid. Later echter veranderde dit en steeds meer leek het alsof men blij was, dat deze buitenlandse waar nemers aanwezig waren om namens Europa toe te zien, dat Saarland zijn moeilijke dilemma waardig en ernstig opnam. Het was al laat toen de Nederlan- Het ziet er thans naar uit dat Sint Nikolaas dit jaar toch zijn intocht zal houden in Haarlem-noord. Zoals men Weet, waren er over die intocht moei lijkheden gerezen die aanvankelijk re sulteerden in het besluit om St.-Niko- J.*as na zijn aankomst in en zijn rit "°or het centrum in een gesloten auto laten rijden naar een rustig punt deSeps- in Haarlem-noord, bijvoorbeeld o„t„„',Jnboomstraat- waar hem dan een ontvangst z°u worden bereid. Dit besluit werd genomen, omdat de politie verkeerstechnische bezwaren zag in een tocht door het noordelijk stads deel, mede omdat de ervaring van het vorig jaar geleerd had dat ongevallen bijna niet te voorkomen waren. De winkeliers van de Gen. Cronjé- straat en de Julianapark konden moei lijk met dat besluit akkoord gaan, om dat daardoor een jarenlange traditie verbroken zou worden van een bezoek van St.-Nikolaas aan hun straat en park Thans zijn er nieuwe besprekingen gevoerd om tot een meer gelukkige op lossing te komen en het resultaat is nu dat de Sint woensdagmiddag 16 novem ber, na zijn officiële aankomst in Haarlem en eerste tocht, in een geslo ten auto naar Haarlem-noord zal rij- den en dan een officiële intocht zal ma ken door de Gen. Cronjéstraat naar het Julianapark. Het ligt in de bedoeling om een podium te richten in het park, waar de sint officieel vanwege de winke liersvereniging zal worden welkom ge heten. FILMS: CINEMA PALACE: „La Strada". 18 jaar Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „De gevangene van het Vreemdelingenlegioen", volw. Tijden: 2.30 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. L1DO: „Gekweld geweten", 18 jaar. Til den: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Blanke slavinnen", volw. Til den: 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: „Revanche in Straatsburg 18 jaar Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: „Ik zeg niets voor geld", 14 jaar. Tijden: 2.30. 7 en 9.15. STUDIO: „Après nous le déluge'18 Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Dinsdag 25 oktober Stadsschouwburg: De Nederlandse Come- die met „De keizer van Amerika" (voor stelling voor H.K.G.), 8 uur. Concertgebouw: N. Ph. O., 2e concert serie D. Sol. Pierre Fournier, cello. 20.15 u Minerva: Mr. A. Hustinx spreekt over •,Door de woestijnen van Pakistan", 8.15 u. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit. Le- *'ng door G. Sötemann, 8 u. Woensdag 26 oktober Stadsschouwburg, 2.30 uur: Toneelgroep yRuck" met „Pierrot valt van de maan" Voor Ned. Jeugdgemeenschap); 8 uur: R-K. tiJJeelver. .Thalia" met „Het lied van alle Oden". hob°ncertscbouw: Orgelconcert door George jjert, 15 uur. '>hp Chó .erva: Afscheidsavond Theo v. d. pNn-prograrama, 8.15 uur. Pas lna„ hs Halsmuseum: V.U., Dr. C. J. Schuur- r ,a over „Levensangst en levenskunst", uur. «„^""eertgebouw: Herdenking 10 jaar Ver kam Nat'es. O.m. lezing prof. dr. I. Sam- 8 uur1 over „Internationale solidariteit", M° rw.^rou wdP. C. Th. Ley te en E. kamp erop' P' Bakker en J. Velt- 2-"w>0n®n: J- HeemskerkZwemmer, o..„; Th. van Broeck-Schouten. z; B. 2- "Kart. z; D. Boet-de Jong, 2 M. E. van Heerden-van der Kroft, T „lJs-Pasveer, d; J, H. van der hde-Schadee, C. Weeda-Miedema, Overieden; a. Ophof, 78 j., Tettero- estraat: W. Reek. 79 i., de Witstraat; 1» van de Belt, 56 j., Hazepaters- laan; A M Vroom-de Valk 75 i Grote RanfSïraat' F- G- Wijeveld, 74 j„ Vm ,aat G Vissers Megens, 82 j„ t£™apl«n; A. W. J. Lühn, 72 j„ Paul ,.„ot"erstraat; A. Ooms, 45 j., Gasthuis- Gisteren is door de politie aangehou den een 18-jarige leerling-voeger W. B. uit Haarlem, die in de nacht van zater dag op zondag tezamen met de 23-jange Haarlemse timmerman v. G. een op de Dreef geparkeerde auto wegnam, welke aan een dokter toebehoort. Zij gingen er mee naar Amsterdam en weer terug in Haarlem stapte B. uit v.G. reed weer naar Amsterdam, maar op de Amsterdamse Vaart wisten twee poli tieagenten hem een uur na de dief stal aan te houden. De twee jonge mannen bezaten geen rijbewijs. De jeugdige leerling-voeger had de auto bestuurd, terwijl v. G. haar had weg genomen. Woensdag a.s. zullen beiden voor de officier van justitie te Haar lem worden geleid. De Politiesportvereniging Haarlem is er tijdens de jaarlijkse te Bloemen- daal gehouden vijfkamp voor politie mensen in geslaagd bekerhoudster Vel- sen te onttronen. Met gering verschil op de Velsenaren eindigden de Haar lemmers op de eerste plaats. Derde werd Bloemendaal. De beste individue le prestatie werd geleverd door S. de Koning (P.S.V.H.). ders, na een hartelijk gesprek met hun gastheren, onder het genot van een goed glas wijn vrijdagnacht naar bed gin gen. De Haarlemmers hadden hun pos ten toegewezen gekregen buiten, maar wel in de omgeving van de hoofdstad Saarbrücken. Mr. J. N. Meysing was in Völklingen gestationeerd, drs. W. Ha- zevoet in Dütlingen, een voorstadje van Saarbrücken, drs. M. H. van der Hoe ven in Köllerbach en de heer J. W. van Hezel was terecht gekomen in Kutzhof. Zij hebben elkaar gedurende dit week einde weinig gezien. Daar was ook wei nig gelegenheid voor want het program ma was meer dan overladen. Dit werd door de meeste waarnemers als een teveel gevoeld. Gemiddeld is men niet meer dan vijf uur per nacht in bed ge komen. De officiële waarnemerswerk zaamheden eisten vrij veel tijd en het programma had weinig ruimte gelaten voor een gemoedelijk gesprek met de gastheren. Jammer was het ook, dat men de waarnemers niet een dag eer der naar Saarland heeft laten komen om hen tevoren een indruk te geven van het land en het volk waar men zo'n belangrijke taak te vervullen zou krijgen. De eigenlijke dag van de stemming, zondag, moest men al vroeg op. Om acht uur gingen de stembureaus open en voordien moest men dus zijn gods dienstplichten hebben vervuld. Tenein de de kennismaking met de leden van het stembureau prettig te doen verlopen was het zaak reeds om half acht daar aanwezig te zijn. Aan de ingang van de bureaus trof men ver tegenwoordigers van „Ja"- en „Nein"- groepen ssn. De voorzitter v&n het stembureau zorgde ervoor dat van el ke groep steeds een gelijk aantal per sonen vertegenwoordigd was. Deze mensen gaven de stemmers ook bil jetten en nadat de voorzitter gecon troleerd had of hun naam in het kie- zersregister voorkwam werden de stemmers door ordecommissarissen ook weer vertegenwoordigers van Ja- en Neingroepen naar de stem hokjes gebracht, waar een deur ach ter hen gesloten werd. Ook bevonden zich in ieder stemlokaal twee meis jes van het Rode Kruis om bejaar den, zieken en behoeftigen te helpen. De indruk van de Haarlemmers is wel dat ook zonder Europese controle deze volksstemming vlot en correct ver lopen zou zijn. Het was een stralende zonnige dag en de belangstelling voor het referendum was dan ook zeer groot. Dp waarnemers hadden door het correc te optreden van de kiezers een betrek kelijk gemakkelijke taak. Zij moesten weliswaar van acht tot zes uur des avonds in het stemlokaal aanwezig zijn, maar de bevolking was zo vriendelijk om hen een maaltud te bereiden. Drie maal moesten zü de centrale controle post in Saarbrücken opbellen om bij zonderheden over het verloop van de stemming te melden, het magische te lefoonnummer 19471. Dat waren dus drie welkome gelegenheden om de be nen te strekken. Verscheidene Neder landse waarnemers, onder wie de bur gemeester van Opland, hadden reeds in 1935 de volksstemming meegemaakt, toen echter als voorzitters van de stem bureaus. Bij die gelegenheid schaarde de Saar- landse bevolking zich achter Hitier. De Nederlandse waarnemers zijn zeer tevreden over de wijze, waarop het re ferendum verlopen is. Zij zijn vermoeid doordat het programma nogal overla den was, maar zijn dankbaar voor de ervaring en de vriendelijkheid, die men allerwege heeft ondervonden. Men is benieuwd, of men opnieuw zal worden uitgenodigd om als waarnemer op te treden bij de parlementsverkiezingen in Saarland, die waarschijnlijk in de cember gehouden zullen worden. Het gezegde dat een profeet in eigen land niet geëerd wordt, bleek gister avond voor Godfried Bomans toch niet I op te gaan. Ongeveer 200 leden van de Heemsteedse Kunstkring verdrongen zich in de bovenzaal van het Minerva- theater en trachtten op vaak vernuftige wijze een zitplaatsje te veroveren. De droom van menig redenaar ging voor de heer Bomans in vervulling toen j verschillende aanwezigen zich letterlijk aan zijn voeten neder zetten om in deze gemakkelijke houding te luisteren naar hetgeen hun plaatsgenoot te vertellen l had. Godfried Bomans deed zijn naam als vlot causeur alle eer aan en de stukjes die hij uit eigen werk voorlas vielen j kennelijk zeer in de smaak van de luis- terende schare. Vergissen wij ons ech- j ter niet, dan leek een deel van de zaal soms toch niet goed te weten hoe zij moesten reageren op sommige passa- ges die de spreker voorlas. Uiteraard I hield hij zijn praatje voor een zeer ge mêleerd gezelschap, maar daar zijn on- derwerpen vaak duidelijk de religie van de spreker beklemtoonden, bevreemde het des te meer, dat Bomans een en kele keer een disharmoniërende toon liet doorklinken die misschien bij enke le katholieken in de zaal, minder pret tig in het gehoor lag. Aan het slot van de avond overhan digde de voorzitter van de Kunstkring, mr. dr. Kahrel, de spreker een aanvul ling van zijn „moppen"-voorraad, ech ter uitsluitend bestemd voor zijn per soonlijke genoegen en bestaande uit een doos Goudse en Weesper-moppen Te vens dankte de voorzitter spreker voor de aangename wijze waarop hij de aan wezigen had onderhouden. De katholieke volleybal-derby in Haarlem tussen de damesteams van Velox en H.B.C. in de hoofdklasse heeft een 3-1 zege gebracht voor de Velox-ploeg. Reeds direct behaalden de Velox-dames een veilige 3-0 voorsprong, doch in de laatste game slaagden ae Heemsteedse dames er nog in de volle winst te behalen, dank zij een inz'n" king in de Velox-gelederen, zodat het einde van deze matige wedstrijd een 3-1 zege voor Velox bracht. Het reserve-team van HBC behaalde tegen Haarlem een overtuigende 3-0 zege, terwijl de dames van Velox 3 geen moeite hadden met de reserveploeg van de politiesportvereniging. Ook bij de herenploegen waren de resultaten alleszins bevredigend. De strijd tussen de reserveteams van HBL en Velox eindigde in een puntenverde ling (2-2), terwijl de herenploeg van Onze Gezellen een punt wist te bemachtigen tegen WIK. De uitslagen waren: Dames: OVRA 2-Velox 5 0-4, HBC- Velox 1-3. HVS-Blinkert 3-1. Rapiditas 2-OVRA 1-3, MHBS 2-die Raeckse7 4-0. Gios-Haarlem 2 3-1. Haarlem-HBC 2 0-3, die Raeckse 5-Gios 2 0-4, PSVH 2-Velox 3 0-4. Heren: die Raeckse 2-OVRA 3-1, Ve lox 2-HBC 2 2-2 HVS 2-Cios 2 3-0. Gios 2-Soaarnestad 2-2 OG-WIK 2-2. Boru- WIK 2 4-0. BWT-Gios 3 3-1, PWN 2" Sizo 3-1, Blinkert 3-Ready 3-1. De belangrijkste wedstrijd voor woensdagavond is de hoofdklasse-wed strijd tussen de herenteams van Velox en Cios uit Overveen. waarin zeker winstkansen voor de Velox-ploeg aan wezig zijn. De wedstrijd begint in het Krelagehuis. Bij De Boer op de Keizersgracht ex poseert Kees Verwey zijn laatste schil derijen M. L. de Boer kiest zijn ex posities altijd met zorg. Soms hoort men in maanden niets van hem, maar als hij dan weer eens een collectie heeft samengesteld, kan men er zeker van zijn, zich niet bekocht te voelen. Ver wey is een geroutineerd impressionis tisch schilder. Hij weet in brede borste ling van verven zijn stillevens en por tretten weer te geven en ais zodanig heeft hij een grote reputatie opgebouwd. Toch meent hij telkens weer een schalk se streek te moeten uithalen. Enige tijd geleden waren dat zijn grote serie por tretten van één persoon, „Dertig in één" genoemd, bij de schilders der be vrijdingsfeesten kwam hij onverwachts met een volkomen abstract schilderij voor de dag en bij De Boer heeft hij een haan staan in gips en kippengaas, zo'n Zelfportret van Kees Verwey. fragiel bouwsel, zoals moderne beeld houwers wel meer plegen te construe ren. Verwey heeft waarschijnlijk de mees te indruk gemaakt met zijn zelfportret, dat door het Rijk is aangekocht en enige tijd geleden te zien was op de z.g. „Re kenschap-tentoonstelling". Hij toont bij De Boer weer een zelfportret, naast dat van zijn vrouw. Het is een dubbelpor tret geworden, dat niet de felheid heeft van het bovengenoemde zelfportret maar dat verzonken is in een diepte van kleur en in haast onzichtbare vorm geving. Toch betekent dit geenszins een depreciatie want er ligt een enor me warmte in deze verzonken kleuren, een afstand tegelijkertijd tot het alle daagse leven. Er zijn meer portret ten van de Verwey's eega. Er is er een met rood hoedje: dat rood is eigen lijk de enige uitspringende kleur in het donkere gamma en verleent daar door een heel co quette glans aan het geheel. Verwey is ver der een bloemen schilder bij uitstek. Er zijn stillevens met Amaryllis, met verdroogde distels, met koren- en muurbloemen, met Chrysanten en voor j aarsbloemen en in elk schilde rij proeft men het jaargetijde, proeft men de glans van een heel jaargetij de. Zijn toets is droog, zoals de Je rez droog moet zijn maar tegelijk heeft zijn werk een pare lende glans, dat is de nasmaak, die men overhoudt en die een tedere her innering inhoudt aan onverganke lijkheid en poëzie. Dit alles is neerge streken in ruige penseeltochten door de woestijn van verven, de chaos van kleuren, waar in het idee van een kunstenaar ge kristalliseerd staat. M. (De tentoonstel ling duurt nog tot 20 oktober). Voor de centrale raad van beroep te Utrecht heeft maand; terecht gestaan de waarnemend hypotheekbewaarder van Haarlem, die appèl had aangete kend tegen de hem door de staatsse cretaris van Financiën opgelegde straf van een voorwaardelijke overplaatsing. Deze straf zou zijn opgelegd, omdat hij als beëdigd kommies aan de hypo theekbewaarder van Haarlem geen in zage had gegeven van zijn privé boek houding. Namens de staatssecretaris van Fi nanciën trad op mr. B. R. Wesseling. Voor gedaagde pleitte mr. dr. P. J. Wit- teman. Mr. Witteman wees er op, dat de waarnemend hypotheekbewaarder met enkele klerken een regeling had getroffen, waarbij elk van hen tien pet. van het netto inkomen van beklaagde werd uitgekeerd. Toen het tot een afre kening kwam wilden de klerken en ook de hypotheekbewaarder inzage van de particuliere boekhouding van beklaag de om na te gaan of het percentage inderdaad gebaseerd was op het netto inkomen. Beklaagde weigerde dit, met het gevolg, dat hij voor deze houding door de staatssecretaris van Financiën werd gestraft met een voorwaardelijke overplaatsing. Hiertegen verzette be klaagde zich op grond van het feit dat hij meende dat dit een privaatrechtelij ke aangelegenheid was. Mr. Witteman ontzegde de hypo theekbewaarder het recht om de par ticuliere boekhouding in te zien. Hij heeft zich niet te bemoeien met deze privaatrechtelijke zaak, waarvan de staat in talrijke circulaires aan gemeen ten etc. getuigd heeft geen enkele ver antwoordelijkheid te accepteren. Mr. Wesseling zei, dat men hier te maken heeft met een tussen partijen getroffen overeenkomst, waarbij ook Be klaagde zich destijds heeft neergelegd. Deze overeenkomst houdt v0'£fns, mr. Wesseling ook in, dat de privé boekhou ding gecontroleerd kan worden om n te gaan waarop de toegekende tien p - cent voor de beide klerken is gebaseer De centrale raad van beroep zal 14 november schriftelijk uitspraak doen. De A.N.W.B. heeft vele klachten ont vangen over de structuur en het slip gevaar in de bocht bij de kalkzand steenfabriek te Hillegom, in de rijksweg Sassenheim-Haarlem. De Bond heett zich hierover tot de Rijkswaterstaat ge wend, en kan thans berichten dat de bocht zal worden verruimd. Tevens zul len aan weerskanten rijwielpaden wor den aangebracht. Met deze werkzaam heden zal begin volgend jaar een aan vang worden gemaakt. Morgenavond organiseert het Katho liek Vrouwengilde in een der zalen van café-restaurant Brinkmann aan de Gro te Markt voor haar leden een bijeen komst. tijdens welke de heer Jan W. van de Ven zal spreken over het toneel onder de titel: „Achter de schermen", De bijeenkomst begint om 8 uur. In café-restaurant „Suisse" aan de Rijksstraatweg is van vrijdag t/m zon dag gespeeld om het biljartkampioen schap van Haarlem, vierde klasse. K. Hondong van de B.C. „Suisse" wist be slag te leggen op de eerste plaats met tien punten. De eindstand luidde ver der: 2. H. Weber; 3. L. Guldemond; 4. B. Krom; 5. H. Dekker; 6. T. Hand- graaf; 7. J. v. d. Berg en 8. L. Rooyers. K. Hondong noteerde met 21 de hoog ste en was met 2.58 de hoogste moyenne speler. Dit is dan de foto, die wat meer te maken heeft met de Wereldspaardag in Haarlem. De lokettisten van de Nutsspaarbank tonen zich deze week van een royale zijde, althans royaler dan anders, door aan de clientèle een herdenkings kalender ter hand te stellen. Het grijze stadhuis van Haarlem doet zijn dagelijks er binnen tredende burgemeester vaak met een vaag gevoel van weemoed denken aan tijden van weleer. Toen konden de vroede vaderen dezer stede zich vanaf het bordes tot de bijeengeklepte poorters rich ten om gedragen door het gezag van deze centrale, historische plaats hun vermanend of opwekkend woord persoonlijk uit te dragen. Dit besef dringt zich te sterker aan mij op, nu een contact in persoon met u zoveel bevredigender zou zijn, omdat ik u wil spreken over een probleem dat de aandacht van ons allen, Haarlemmers, vraagt. De actie „Vluchtelingenhulp" doet een beroep op de eensgezindheid die in tijden van nood de Nederlanders, in al hun verscheidenheid, steeds weer weten op te brengen. Er is nood! Zij treft ons niet persoonlijk, waarvoor wij ons gelukkig mogen prijzen, indien dit niet in kortzich tige tevredenheid ontaardt: zij treft medemensen. Ik acht het een inspirerende gedachte dat deze actie van u in be ginsel geen geldelijke offers vraagt. Al wat gij, Haarlemmers, met mij hebt te doen, is in onze rommelladen of -kasten te zoeken naar sleu tels. Sleutels in alle formaten, van alle fatsoen, zullen wij tevoorschijn halen om die op woensdag 26 oktober a.s. te leggen in kinderhandjes die dit keer niet gauw gevuld zullen blijken te zijn. Beter een sleutel te moeten laten namaken, omdat wij in onze gulheid de voordeursleutel hebben meegegeven, dan dat wij later nog een onbruikbaar exemplaar in het keukenkastje vinden. Beseft, medeburgers, dat de sleutels die waardeloos in uw bezit zijn, deuren zullen openen de kleinste en kromste misschien de meest onwrikbaar lijkende die ontheemden nü nog scheiden van wat wij Nederlanders, in ons volksbestaan zo belangrijk en als typische Hollanders zo vanzelfsprekend achten: een eigen vierkante meter gronds, een eigen sfeer, waar een eigen huiselijkheid mogelijk is, kortom dat wat wij als de voorwaarden van een menselijk bestaan hebben leren beschouwen. De Burgemeester van Haarlem, CREMERS. In de kunsthandel Leffelaar, Wagen weg 102 te Haarlem wordt vrijdagavond 28 oktober om 20.30 uur een tentoon stelling geopend van G. V. A. Röling's „Circustekeningen'. De heer J. van Doveren zal de exposities inleiden. Het reisbureau Lissone - Lindeman organiseert woensdag 2 november een filmavond voor emigranten, waarop een aantal films over de emigratiegebieden zullen worden vertoond Onder leiding van de heer M. Jansen hebben 53 mannen van Publieke Wer ken zaterdag j.l. in het waterrijke ge bied rondom de molen te Wilnis uitge maakt, wie zich de P. W. snoek, en baarskampioen 1955 mag noemen. De buit was betrekkelijk slechts. Van de acht bovenmaatse snoekjes was de grootste 52 cm., terwijl de flinkste van de drie baarzen ternauwernood 27 cm lang was. Er werd wel veel kleingoed gevangen. Naar experts beweren, was dit teleurstellend resultaat te wijten aan het te lichte weer op die dag. Twee deelnemers, die niet in het bezit van de vereiste papieren waren, zagen zich met een proces-verbaal verrast. In de aloude taveerne „De Vergulde Wagen" zijn de door Joop Koppijn beschikbaar gestelde prijzen, te weten enkele waar debonnen, plechtig uitgereikt. Voor zondag 30 oktober heeft de sportcommissie van M.C. Haarlem een oriëntatierit voor motoren en automo bielen uitgezet met een lengte van 70 km. Motoren en auto's zullen apart ge klasseerd worden. Zowel voor de kaart lezer als de bestuurder zullen in beide klassen fraaie prijzen beschikbaar zijn. Tevens telt deze rit voor het kampi oenschap van leden en niet-leden 1955. De eerste start is om 1 uur van Café- Restaurant Kennemerland, Rijksstraat weg 433 te Haarlem. IJMUIDEN Woensdag 26 oktober Hoog water: 11.40 u. Laag water: 6.50 u. en 19.16 u. De viering van het Christus Koning- feest wordt in Santpoort aangegrepen voor een aaneenschakeling van activi teiten voor en door de katholieke jeugd. Ka jotters, jong-kajotters en de leden van de Don Bosco-groep zullen het komende weekend tonen, dat zij leven de groepen zijn. Zaterdagavond wordt het weekend begonnen met het Lof van half acht en zondagmorgen zullen allen de H.Mis van 8 uur bijwonen en dan ter H. Tafel naderen. Na de H.Mis is er een gemeenschappelijk ontbijt in het St. Patrickhuis aan de Dinkgrevelaan. Omstreeks half elf zwermt de jeugd uit door Santpoort. In het dorp zullen enige bekende personen vermomd rond lopen die herkend moeten worden en bovendien zullen de deelnemers aan deze vossenjacht enige opdrachten moe ten uitvoeren. 's Middags om half drie wordt in het jeugdhuis een feestelijke bijeen komst georganiseerd voor de jeugd van 13 tot 15 jaar en 's avonds na het Lof van half acht zullen de ouderen van 16 jaar af hier gezelligheid vinden. Hedenavond 8 uur wordt in de zaal van Zomerlust een voor katholiek Sant poort belangrijke bijeenkomst gehouden. Onlangs werd in Santpoort het katho liek lager onderwijs gesplitst in een af zonderlijke jongens- en meisjesschool. De meisjesschool bleef onder patronaat staan van St. Liduina, de jongensschool werd omgedoopt in Titus Brandsma- school. Voor de ouders der leerlingen van beide scholen, alsmede voor de leden van KAB en KAV en van de godsdienstige verenigingen in de pa rochie, zal die avond pater Felix We zenbeek, Carmeliet, een lezing houden, geïllustreerd met lichtbeelden, over het leven en sterven van pater Titus Brandsma, Carmeliet, die 26 juli 1942 in het concentratiekamp Dachau over leed. Tevens zal deze avond het ouder comité officieel geïnstalleerd worden. De toegang is gratis. De ontspanningsavond voor bejaarden, die maandag 31 oktober in de Weyman te Sant poort zou worden gehouden, is uitgesteld tot donderdag 3 november. De tentoonstelling van de bekroonde foto's van de wedstrijd „Mooi Heem stede", welke was georganiseerd door en ten bate kwam van het Kon. Wilhel- minafonds, zal worden gecombineerd met een expositie van een schat van foto's, etsen, gravures, schilderijen en prentbriefkaarten die de geschiedenis van Heemstede in beeld zullen brengen. Met medewerking van het gemeente bestuur heeft de archivaris, de heer J. L. Veen, een boeiende serie beelden uit het verleden samengesteld, die er zeker toe zullen bijdragen, dat de te genwoordige bewoners enig idee krijgen uit welke elementen het moderne foren sendorp Heemstede is ontstaan. Daar naast zullen velen die het Heemstede van 40 jaar en langer geleden nog ken nen, menigmaal geconfronteerd worden met plaatjes van een door hen zo inte ressant verleden. Architect D. Dondrop heeft zich be last met de inrichting van deze tentoon stelling in de bovenzaal van het Miner va-theater. Donderdagavond wordt deze door burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard om half negen geopend. De burgemeester zal dan tevens aan de prijswinnaars van de fotowedstrijd de prijzen uitreiken. Deze interessante en leerzame expositie, waaraan door vele instanties en particulieren geheel be langeloos is medegewerkt, zal voor het publiek toegankelijk zijn van vrijdag 28 oktober tot en met woensdag 2 novem ber. De schooljeugd zal in de morgenuren in de gelegenheid worden gesteld een en ander te bekijken. Ongetwijfeld zal deze tentoonstelling veel belangstelling trek ken en het bestuur van het Kon. Wil- helminafonds afd. Heemstede verwacht dan ook, dat de gunstige financiële re sultaten weer een belangrijke bijdrage zullen betekenen voor het werk van de kankerbestrijding. De openbare leeszaal in Heemstede heeft zijn boekenschat met de hieron der genoemde boeken uitgebreid: Ontwikkelingslectuur: Bosshard: Con flict en intrige in het nabije Oosten. En cyclopedie van het Katholicisme Dl. II (r.-k.-afd.). Gans en Versteeg: Kaas en wijn. Hidding: Verscheidenheid der godsdiensten. Strandberg: In het jaar van de tijger. Vriend: Bouwen DL II. 6 Kosmos-reisgidsen. Romans: Davenport: Het dal der be slissing. Van Dorp-Ypma: De vrijgezel le ouderling. Ekström: Zij danste maar een zomer. Mons: Inspecteur Perquin gaat met vakantie. Walschap: Manne ke Maan (r.-k. afd.). Mohrt: Le ser- viteur fidéle. In de film „Morgen zie ik je weer", die binnenkort in de Nederlandse bios copen vertoond gaat worden en waar van wij een vóór-voorstelling zagen in het Lidotheater te Haarlem, wordt het leven van een energieke dominee. Pe ter Marshall geheten, verbeeld, een le ven, dat tallozen tot een juister inzicht in hun aards bestaan gebracht heeft en vooral er toe heeft bijgedragen, dat in vele mensenharten de christelijke blij heid weer een plaatsje kan innemen. Maar toch een leven, hoe verdienstelijk ook, dat nu niet direct een verfilming eiste. Wij kunnen niet aan de indruk ontkomen, dat de film tot stand is geko men op aandrang of wellicht in opdracht van een aantal vereerders van Peter Marshall en dat de producers zich heb ben uitgeput de meest saillante levens bijzonderheden van de predikant bijeen te garen teneinde van de film tenmin ste een consumabel produkt te maken. Het is spijtig te moeten vaststellen, dat die moeite goeddeels voor niets is ge weest. Weliswaar volgt men met aan dacht de gebeurtenissen op het doek, men is een enkele maal getroffen door een woord, een korte scène, maar na afloop van de film rijst onmiddellijk de vraag: Waarom was juist deze man de hoofdpersoon? Verlopen zo, afgezien van de redenaarskwaliteiten, niet tal van levens onder de bedienaren van Gods woord? De kracht van Peter Marshall was gelegen in zijn woord, dat oorspronke lijk en fris was en na kortere of lan gere tijd op iedereen indruk maakte. Hij trok volle kerken en was onver moeibaar in het onderricht van de ge lovigen. Zelfs wist hij het tot gees telijk voorganger van de senaat te brengen. En als de enige rechtvaardi ging voor de produktie van de film dient men dan inderdaad zijn veelzeggende welsprekendheid aan te voeren, die van de toeschouwers in de zaal keer op keer toehoorders maakt. Men is genoodzaakt te luisteren naar gehele predikaties, indrukwekkende toespraken weliswaar, maar dan vraagt men zich af, of hier toe nu wel het medium film gebruikt moet worden. De cameramogelijkheden werden daarbij bovendien teleurstellend weinig uitgebuit. In zoverre kan men van een sobere film spreken, naar Amerikaanse begrippen althans. Want nog altijd resten het Cinemascope- systeem en de fondantkleuren. Ook op andere manieren wordt naar bepaalde effecten gestreefd om de film een schijn van bestaansrecht te verzekeren. Is men verlangend de levensloop van Peter Marshall te leren kennen, dan zal „Morgen zie ik je weer" wel bevre digen. Hj) werd geboren in Schotland en voelde zich geroepen door God om het evangelie te verkondigen en wel in de Verenigde Staten. Het gaat hem daar voor de wind. Hij trouwt een lief meis je, een zijner trouwste discipelen, en wordt benoemd in Washington in de kerk die vroeger bezocht werd door Abraham Lincoln. Zijn populariteit neemt hand over hand toe en zijn pre dikaties winnen aan diepte en overtui gingskracht. Zijn onuitputtelijke energie wordt tenslotte gebroken door twee hart aanvallen, nadat voordien zijn mouw van een t.b.c.-aanval was hersteld. Geen mogelijkheid hebben de makers van de film onbenut gelaten om zijn liefde tot God tot uitdrukking te brengen en hoe goed bedoeld ook, dit streven moet wel leiden tot overdaad, tot een onwerkelijk, te opzettelijk-vroom waas rond de meest menselijke gebeurtenissen. Overigens veel overeenkomst met de Amerikaanse voorkeur voor wonderlijke sentimenten. H. S (Een bij deze filmbespreking beho rende foto werd abusievelijk gisteren geplaatst boven een bericht over de viering van de Wereldspaardag in Haarlem. Het zal de lezer duidelijk zijn geweest, dat er een vergissing in het spel was. Wij plaatsen de foto, behorend bij de Wereldspaardag, elders op deze pagina. Redactie) INlet officiële koersen) Vorig slot 3% Ned. 1953 102ft 3)4 Ned 1953 101(4 3(4 Ned 1948 98% 3V« pCt. Ned. 1950 98% 3% Ned 1954 99% 3% Ned. 1955 99% 3-3(4 Red. 1947 99% 3 Ned 62-64 bel. fee. 100ft tnschr. Grtbk 1946 3 pCt 98(4 Ned Handel MI1 eert. 225 AJC.O. 339% Van Berkei's Patent 180 Calve-Delft eert 298(4 Van Gelder 304 Kon Hoogovens eert 361 umlever Cert 454% Nea. Kabel 285 Philips 350 Nieuwe Philips 337(4 Kon. Petroleum 594 „Amsterdam" Rubber 139 Holl. Amerika Lijn 212% Kon Ned Stoomb MIJ 199 Ned Scheepv Unie 185% H V.A 158(4 Dell MD Cert 159(4 Opening 25/10 98(4 98(4 99(4 345(4 469 353% 596(4 140(4 215(4 202 188 160 160 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 21/10 64% 154% 94% 4774 136(4 104(4 90 43% 48% 78 5714 57% 89% 31% 56(4 Stemming: 24/10 66(2 156 95 48 137% 106% 90(4 44 49 >4 77% 58(4 57% 90% 31% 57(4 vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3