Dreigende bij „ramp het U.L.O. Tien jaar YN WAT KRIJGT UW HOND TE ETEN? Toestand op Oost-Java sinds 1952 belangrijk verbeterd Bijt sen?... Praehtbijts Meer menselijkheid in personeels beleid van de overheid rum, rode handen Constantijn Huygensprijs voor Simon Vestdijk Belangenvereniging betaalde voetballers opgericht Salarissen te ver achter geraakt bij andere takken van onderwijs Herdenking in de Ridderzaal Bezoldigingsbesluit zal op geheel nieuwe basis moeten rusten Negatieve voorlichting doet Nederlandse belangen in Indonesië geen goed SCHAT-EILAND DINSDAG 25 OKTOBER 1955 PAGINA 7 ktSïïle "SSfcï Examens Minister van Thiel over het vluchtelingenprobleem Brabantse V.V.V.'s tegen de statutenwijziging A.N.V.V. worden gaaf en zacht met Verkeerd voedsel dikwijls de oorzaak, In 9 van de 10 gevallen Krabben, vuile ooghoeken en veel meer Hebt U zich wel eens geergerd aan dat voortdurend krabben, die abnormale haaruitval, die vuile ooghoeken, dat trage eten? De oorzaak Het komt zeer vaak voor, dat al deze onschuldige en ernstiger kwalen van lieverlede ontstaan, doordat de hond elke dag weer opnieuw voedsel krijgt waaraan voor zijn gezondheid noodzakO' lijke stoffen ontbreken. De praktijk bewees bet Dr. Van der Zwaai: Groot wereldoverschot aan katoen Streven naar mede zeggenschap O., K. en W. koopt complex G.I.O.S. Plannen voor oprichting tweede opleidings instituut V oor stel van Prins Bernhard Wereldkampioenschap springruiters toch in 1956 Onderscheidingen op de Antillen door ROBERT L. STEVENSON Nederlands elftalclub weer bijeen Carlier in voorhoede van Ned.-elftal Door bloedvergiftiging van Brooymans toch wijziging „De Graafschap" neemt initiatief 500 uit voetbaltoto voor N.O.C. En ge landNed e r 1 a n d j eugd Belgisch militair elftal Kaarsenstad toernooi uitgesteld Mr. v. d. Wilde bedankt als voorzitter „De Zwaluwen" t c" Op de landelijke vergadering van de Vereniging voor Mulo (Ulo-groep in de Nederlandse onderwijzers-vereniging), die in Utrecht is gehouden, is uiting gegeven aan de onrust, die in deze kring leeft voor de nabije toekomst van het U.L.O. en aan de ontstemming over het Uitblijven van afdoende maatregelen van de regering om een „ramp" te voor komen. De regering heeft onlangs aandacht geschonken aan het dreigende leraren tekort bij het voorbereidend en hoger middelbaar onderwijs, maar zwijgt in alle talen over het bestaande on derwijzerstekort bij het Ulo, zo werd opgemerkt. Door de grote salarisver schillen gaan zeer veel leerkrachten van het Ulo over naar het V.H.M.O., de kweekscholen en het nijverheids onderwijs, waardoor het Ulo met een steeds groter tekort aan bevoegdheden des te dieper in het moeras zinkt. De salarisverhoudingen zijn, naar de mening van de vergadering, totaal scheef getrokken. De bezoldiging van het onderwijzend personeel bij het ge hele lager onderwijs moet aanmerkelijk verhoogd worden, de salarissen voor het Ulo in het bijzonder. De vergadering acht het een dringen de eis, dat het overleg in de bijzondere commissie voor het L.O. sneller voort gang heeft. Het is, zo meent zij, niet langer duldbaar, dat besprekingen die volgens de minister reeds in februari van dit jaar „in volle gang" waren zich nog niet konden uitstrekken tot voor stellen van regeringszijde, waarover thans blijkbaar nog steeds inter-depar- tementaal overleg wordt gepleegd. Dit had eerder en sneller moeten gedaan zijn. De vrees werd uitgesproken dat als niet spoedig resultaten kunnen worden gepubliceerd, het Ulo zijn ondergang tegemoet gaat. Bij hetgeen in bovenstaand verslag is gezegd, kunnen ter nadere informatie enkele cijfers dienen, die in het Katho liek Schoolblad van 8 oktober j.l. zijn kingsbijeenkomst ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Verenigde Na- Hes gehouden. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de Vereniging voor internationale Rechtsorde. Als sprekers *raaen op prof. A. Anema over „recht en macht", prof. dr. J. Tinbergen over „evenwichtige internationale groei" en dr. C. L. Patijn, van de afdeling inter nationale organisatie van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, namens de minister van dit derartement. Prof. Anema plaatste het werk van de Verenigde Naties tegen een histori sche achtergrond, waarbij hjj er de na druk op legde, dat de historie bewe zen heeft, dat alleen een welomschre ven voorafgaande rechtsordening nog perspectief r.edt. De V. N., die rechts orde boven machtsorde stellen, zijn daarbij op de enige mogelijke en goede weg. De historie heeft geleerd dat objec tieve opvattingen van moraal en recht voor verbetering vatbaar zijn gebleken, al is de vooruitgang altijd langzaam ge weest. Het ongezond optimisme dat men b.v. ten aanzien van de Volken bond koesterde is thans verdwenen, maar het bewustzijn is gebleven, dat men voetje voor voetje vooruit komt. Prof. Tinbergen sprak over de ont wikkeling van de onderontwikkelde ge bieden en constateerde, dat zo langza merhand het principe van „ieder land voor zich zelf" is doorbroken. Er is een internationale verantwoordelijkheid ge komen. De grootste taak van de V.N. is thans conflicten te voorkomen, doch de uitvinding van de nieuwe wapens heeft misschien de grondslag gelegd voor een gemeenschappelijk belang n.l. het niet gebruiken van deze wapenen. Dr. Patijn constateerde, dat de poli tieke, juridische en militaire veronder stellingen waarvan men bij het oprich ten der Verenigde Naties in 1945 is uit gegaan, door de omstandigheden zpn weggevallen. De V.N., opgezet als een orgaan van collectieve veiligheid is ge- Worden tot n orgaan van collectieve bemiddeling. Dit betekent, dat ieder zich met alles bemoeit en vaak ook met dingen, waarmee men zich maar liever niet moet bemoeien, zoals b.v. de interne aangelegenhedien van een land. De lichtzijde van deze bemoeizucht is echter, dat een locaal conflict wordt gesmoord in de procedure van de V.N. en niet gemakkelijk kan uitbreken. Als voorbeelden noemde hij Iran, Palesti na, Kashmir, Berlijn, Griekenland en 2elfs wilde hij in dit verband Korea noe men, dat niet uitgegroeid is tot een Wereldoorlog. Aanwezig waren o.a. dr. W. Drees, namens de regering, de vice-president t.an de Raad van C.ate, jhr. mr. F. rjeeiaerts van Blokland, de voorzitter de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonk- jCjjh, de president van de Hoge Raad, J. Donner en de burgemeester van eh Haag, mr. F. M. A. Schokking. AMSTERDAM, 24 okt. Doctoraal jfniüeke en sociale wetenschappen (sec- C) c E Sanders, Amsterdam. l^EkDEN. 24 okt. Cand. II genees- mei- C. A. Groeneveld, Vlaar- ni(H mei- W Kroll, Rotterdam; Der,' Talma, Wassenaar; H. P. Baay C d ASg: A. v. d. Berg. Scheveningen; Rr.ii-, van Boven, Den Haag- B. G. Rra ?a' Rotterdam; C. Fransen, fj.ijamH. S. Heslinga. Leeuwar- T?"; R-, A. Lentze. Den Haag; S. M o„s (U.S.A.); J. Moor. Delft; P Poot. verschie; j. jj Scheeper. Rotterdam; in q a .hlPPer, Den Haag; H. Smith T. A. de Stoppelaar, Den R ffj c- L- Touwen, Den Haag; ci.rJfr!e Vides, Voorburg; M. van Wel- S',,Dlordrecht; K. de Wind, Dor drecht en F. Woudstra, Den Haag S^-arts-ex.: mej. J. M. J van der S r Leiden en M. M. Kramer (USA) L m- owite (USA). S H van Stra ten Nieuwpoort en A Turtel (U.S.A.) Artsexamen; mej A. H. C. de Haas, Den Haag en E. M. Bol, Gouda, A F. e 3r- «U.S.A.); E. L. Humme, Gennep en J. Trommel, Den Haag. gepubliceerd. Daarin worden vergele ken de salarissen, die leerkrachten met dezelfde bevoegdheden resp. bij het G.L.O., het U.L.O. en de L.T.S. am bachtsschool) kunnen behalen na 20 dienstjaren. Een leerkracht met hoofd akte verdient dan bij het G.L.O. f 568, bij het ULO f 594.50, pp de L.T.S. f 688, hetgeen wil zeggen, dat de onderwijzer op de lagere school f 120 minder ver dient dan zijn gelijk bevoegde collega op de ambachtsschool. Een U.L.O.- onderwijzer met bovendien nog akte Engels L.O. en akte wiskunde L.O. verdient bijna f 140 per maand min der dan de gelijkbevoegde op de L.T.S. (resp. f 648.50 en f 786). Hetzelfde nummer van het Katho liek Schoolblad publicc rt ook de uit slag van een enquête, waaruit blijkt, hoe groot de vlucht uit het U.L.O. is. De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, heeft maandagavond voor de radio een korte rede gehouden ter inleiding van de maandag begonnen „sleutel-actie" van de Nederlandse federatie voor vluchte lingenhulp ten bate van de vluchtelin gen in Oostenrijk. Het is verblijdend te constateren, al dus de minister, dat velen in ons land reeds bij herhaling hun medeverant woordelijkheid voor de oplossing van de zo grote moeilijkheden van de vluchte lingen hebben getoond. Dat het Neder landse volk zijn plicht in deze verstaan heeft, is overduidelijk gebleken uit de resultaten van de in 1954 gevoerde ac tie „Een uur voor een toekomst", wel ke actie niet minder dan 4yi miljoen gulden heeft opgeleverd. Dank zij het resultaat van deze actie kon de hoge commissaris voor het vluchtelingenwe- zen van de Verenigde Naties op meer doeltreffende wijze dan voorheen aan de noden van de vluchtelingen tegemoet komen. Maar toch kon nog slechts een klein aantal ontheemden, dank zij deze offervaardigheid van het Nederlandse volk en van andere landen, worden ge holpen. Ook dit jaar durf ik, aldus mr. Van Thiel, gerust een beroep op u te doen. Er is geld, zeer veel geld nodig om tot de zo zeer nodige grootscheepse aanpak van het vluchtelingenvraagstuk te ko men. (Van onze Haagse redactie) Hoe moeizaam de ontwikkeling van een modern personeelsbeleid bij de overheid nog in zijn werk gaat en hoe veel weerstanden daarbij ook van de zijde van de ambtenaren nog moeten worden overwonnen, is gebleken in een vergadering van de Haagse afdeling van de ARKA, waarvan de leden in discussie traden met dr. W. Dijssel bloem, directeur van het ARKA-bureau, die voor hen een uiteenzetting van dat beleid gaf. Men vroeg naar de zin en de beteke nis van maatregelen als de taak- en functie-analyse, die tegenwoordig op vele departementen druk worden toege- past en die dr. Dijsselbloem als een onderdeel van dit moderne beleid had besproken, voorafgaande aan de ko mende werk-classificatie. Met de oude methodes van bezoldiging zal t.z.t. moeten worden gebroken en de werk- classificatie zal met het complement daarvan, een verantwoorde personeels- beoordeling, geheel nieuw moeten wor den opgebouwd. Het personeelsbeleid dat aanspraken kan maken op de naam beleid moet rekening houden met de mens en niet alleen met de ambtelijke hiërarchie. Er moeten betere verhou dingen komen door een goed functione rend systeem van communicaties. Daaraan ontbreekt nog veel, zoals in het geval van de sociale werkster der gemeënte Amsterdam, die vijf maal achter elkaar werd overgeplaatst, waar na niemand haar rpeer,kon vinden. Begrijpt dan niemand dat dit ele mentaire fouten zijn die zich evenzeer wreken als de houding van een chef op een Haags departement, die zich maandenlang niet op zijn afdeling ver toonde zodat niemand hem kende en die niet de mensen zag maar alleen maar de functies beoordeelde. De resultaten van de vernieuwing van het personeelsbeleid van de overheid zijn nog verre van volledig, maar toch is men op de goede weg, aldus de in leider, die vooral een pleidooi hield voor meer menselijkheid in het personeels beleid. Als gunstig voorbeeld van voor uitgang noemde hij de ontwikkeling van een zo objectief mogelijke personeels beoordeling, waarbij reeds gebruik wordt gemaakt van de moderne mid delen van psychologie en waardoor men een veel verantwoorder selectie krijgt. Hiervoor is de rijkspsychologische dienst o.l.v. de Leidse prof. Chorus in geschakeld. Voorts beschikt de Centra le Personeelsdienst over een bureau kadertraining ter vorming van goede chefs. Uit de discussie bleek, dat men voor al de taakanalyse nog sterk wantrouwt. Dr. Dijsselbloem gaf toe, dat er in de praktjjk talloze fouten mee gemaakt worden. Een daarvan is, dat men nog vaak eerst een begroting opmaakt, waarbij illusies worden gewekt, en daarna taakanalyse gaat toepassen die deze illusies weer de bodem inslaat. Men vergete echter niet dat dit soort analyses nog volledig een proef vormen en dat zij een veel objectiever beoor deling mogelijk maken. In de praktijk blijkt het met nadelige resultaten sterk mee te vallen. Te lage waarderingen die aan het licht komen zijn uiterst zeldzaam. Donderdag 3 november houdt de A.N.V.V. te Amsterdam een bijzondere algemene ledenvergadering met het oog op de statutenwijziging. In verband daarmee hebben reeds verscheidene V.V.V.'s zich beraden. De Streek-V.V.V. „De Baronie van Breda" en alle daar bij aangesloten plaatselijke V.V.V.'s, de Streek-V.V.V. „Brabants Centrum" en de daarbij aangesloten plaatselijke V.V.V.'s, alsmede de plaatselijke V.V.V. Eindhoven hebben zich inmiddels reeds tegen de statutenwijziging in de voor gestelde vorm uitgesproken. Advertentie wnmrn Het bestuur van de Jan Campert- stichting te 's-Gravenhage heeft beslo ten de Constantijn Huygensprijs toe te kennen aan Simon Vestdijk voor zijn gehele oeuvre. De prijs bedraagt thans voor het eerst f 2500. Voorts heeft het bestuur besloten twee bijzondere prijzen toe té kennen, elk van f 1000 aan mevrouw A. ter Braak-Faber en mevrouw dr. E. du Perron-de Roos voor het zeer belang rijke aandeel dat zij hebben gehad m het tot stand komen van de uitgave van het verzameld werk van respectie velijk Menno ter Braak en Edgar Char les du Perron. De uitreiking van de prijzen zal ge schieden op de slotzitting van de confe. rentie over de literaire critiek op za terdagavond 29 oktober. Advertentie Als U Uw hond elke dag een flinke portie rauw vlees en liefst nog long en pens geeft, zal hij weinig over zijn menu te klagen hebben. Een hond is immers van nature een vleeseter! Daar is zjjn hele organisme op ingesteld. Maar U,- Mevrouw, haalt U elke dag bij dé slager één of meer pondjes rauw vlees of afval dat Uw hond eigenlijk nodig heeft In negen van de tien gevallen eten de honden wat de pot schaft. En dus krijgen ze in negen van de tien gevallen niet wat hun toe komt. „Hij is toch gezond zult U zeggen. Op het eerste gezicht misschien wel. Maar meestal is dat maar schijn. Het zijn allemaal verschijnselen die erop kunnen wijzen, dat Uw hond toch niet zo door en door gezond is als U wel dacht. En dat waren nog maar onschul dige „kwaaltjes" Want even talrijk zijn veel ern stiger klachten, zoals huiduitslag, DOG-O-SAN is verkrijgbaar bij Dibevo-speciaalzaken en drogisten. „lopende" oren, kale plekken ver oorzaakt door voortdurend krab ben, Oogontstekingen enz. (Van zelfsprekend is het verstandig als U dan Uw dierenarts raadpleegt Maar even vaak komt het voor, dat al deze kwalen weer ver dwijnen en wegblijven, als het dier diezelfde stoffen elka dag door zijn eten gemengd krijgt. Die stoffen zitten in het uitstar kende voedingspreparaat DOG-O-SAN van Philips-Róxah© Het ls bewezen, djit DOG-O-SAIT een hond door en door gezond maakt en houdt. De stapels brie ven van enthousiaste en dank bare hondenbezitters en kennel houders spreken in dit opzicht duidelijke taal, DOG-O-SAN voorziet in een be hoefte. Vooral daar, waar het nu eenmaal onmogelijk is, dat da hond elke dag zijn portie rauw vlees en vleesafval krijgt. Hef dit tekort op met DOG-O- SAN. Elke dag een heel klein beetje door zijn eten mengen en U zult eens zien hoe hij er vaft, opknapt. Ja, óók Uw hond. ,,In de eerste jaren na de overdracht van de souvereiniteit hebben de Neder landse belange. in Oost-Java zeer veel te lijden gehad. Ook de persoonlijke vei ligheid was in die periode onvoldoende. Gaandeweg is daarin verbetering geko men en sinds 195Z zijn vele Nederlandse belangen zoals suikerfabrieken, berg- cultuur-ondernemingen, tabaksonderne mingen en industriële bedrijven weer winstgevend kunnen worden". Dit heeft dr. J. van der Zwaai, die sedert desouvereiniteitsoverdracht commis saris der Nederlanden voor de provin cies Oost-Java en Nusa Tenggara (klei ne Sunda-eilanden) 1. geweest, In een onderhoud met het A.N.P. medeg"deeld. Dr. Van der Zwaai meende, dat de Nederlandse pers te weinig aandacht schenkt aan b.v. de geleidelijke toena me van de produktie van voedingsmid delen in Oost-Java de overal krachtig aangepakte bestrijding van het analfa betisme en de enorme uitbreiding van het onderwijs. Hij achtte het begrij pelijk, dat in de Nederlandse pers niet steeds kan worden gewezen op de vei ligheid in Oost-Java en de Kleine Sun da-eilanden. Vergeleken met vroeger is er ech ter volgens dr. Van der Zwaai enorm veel verbeterd en zonder deze verbe uring hadden de Nederlandse bedrij ven in Oost-Java zich niet kunnen handhaven. De veiligheid is goed en tijdens vakantie en weekeinde kan men overal van het natuurschoon ge nieten. Het optreden van de jonge Indonesi sche vakbeweging noemde dr. Van der Zwaai een last. De mogelijkheden om geld naar het buitenland over te maken achtte hij voor uitbreiding vatbaar. Dr. Van der Zwaai wilde geenszins de moei lijkheden voor d Nederlandse werkers in Indonesië ontkennen, maar anders- zijds had hfl de indruk, dat „de negatief ingestelde voorlichting in Nederland over Indonesië de Nederlandse belan gen in Indonesië geen goed doet". (ANP). In haar oktober-overzicht schrijft de Internationale Adviescommissie voor Katoen, waarin vertegenwoordigers zit ting hebben uit 32 katoen-producerende en -verbruikende landen, dat de moge lijkheid bestaat, dat binnen twee a drie jaar in de behoeften van „de vrije we reld" aan katoen voorzien zal kunnen worden, zonder gebruikmaking van in de Verenigde Staten geteelde katoen. De commissie wijst op de ernst van het bestaande wereldoverschot aan ruwe katoen en merkt op, dat de katoen- produktie in „de vrije wereld" buiten de Verenigde Staten sedert 1947/48 ieder jaar is toegenomen en in die periode bijna verdubbeld is. Volgens de com missie zal het totale katoenaanbod in dit seizoen de 50 miljoen balen te bo ven gaan. Galina Zabyna (Rusland) is er tij dens wedstrijden in Stalinabad in ge slaagd het wereldrecord kogelstoten voor dames te verbeteren en te bren gen op 16.32 meter. Het officiële record stond op haar naam met 16.27 meter. (Van onze sportredacteur'» Wat eigenlijk sinds de dag dat de KNVB is overgegaan tot de invoering van het betaalde voetbal in de lucht he'** gehangen, is thans gebeurd. Op initiatief van de heer E. L. Musquetier, voorzitter van de derde klasser De Post duiven te Loosduinen, is opgericht de belangenvereniging voor betaalde voet ballers. Gisteravond is deze vereni ging voor het eerst in het openbaar op getreden. In het Groothandelsgebouw te Rotterdam is een bijeenkomst gehouden waarin het voorlopig bestuur zich heeft gericht tot de scmiprofs die in Rotter dam en naaste omgeving spelen. Als eer ste begin van de vereniging kan worden gemeld, dat de spelers van Schevenin gen Holland Sport, Elinkwijk en SW en enkele spelers van DFC als leden zijn toegetreden. Binnenkort volgt een bijeenkomst in Amsterdam. Daarna zul len ook vergaderingen worden belegd in de overige delen van ons land. De heer Musquetier verwacht, dat spoedig vijf- a zeshonderd semiprofs zich als lid hebben gemeld. Wat wil de belangenvereniging voor betaalde voetballers? In het kort samen gevat komt het hierop neer dat men het vanzelfsprekend acht dat de betaal de voetballers medezeggenschap krijgen bij zaken die hen direct aangaan. De vereniging wil dus haar woordje kun nen meespreken als het reglementsbe palingen voor het betaalde voetbal be treft. Het reglement is, aldus d.e heer Musquetier, voor een deel te beschou wen als een soort collectieve arbeids overeenkomst en dan is het niet meer (Van onze sportredacteur) Het ligt in het voornemen van het ministerie van O., K. en W. dat dezer dagen wordt overgegaan tot de aan koop van het complex te Overveen, waar sinds zeven jaar het Centraal In stituut voor de Opleiding van Sportlei ders, kortweg CIOS geheten, is geves tigd. Dit houdt tevens in dat de huidige accommodatie niet onaanzienlijk zal wor den vergroot en dat met voortvarend heid kan worden gewerkt aan verdere in de loop der jaren wenselijk geachte verbeteringen. Voorts ligt het in de be doeling van de minister van O.. K. en W. om over te gaan tot de oprichting van een tweede CIOS, speciaal bestemd voor de opleiding van sportleidsters. Dit instituut zal hoogstwaarschijnlijk in het oosten der lands worden gevestigd en indien mogelijk in september 1956 ln gebruik genomen worden. De eerste resultaten van de aankoop van het complex te Overveen zullen zijn, dat er een sporthal van 15 x 13 meter wordt gebouwd, waarin typische zaalsporten kunnen worden beoefend ten behoeve van de opleiding der sport leiders en de training van de sportbon den. Indien mogelijk wordt bij deze hal zeer spoedig ook een nieuwe turnzaal gebouwd. Voorts ijvert de directeur van het CIOS, de heer W. Dooyes, voor het aanleggen van een sportterrein in het duingebied van het uitgestrekte com plex. De d'irecteur van het CIOS is voorts van plan bij het ministerie van O., K. en W de bouw van enkele barakken ten behoeve van de sportbonden aan te be velen. Het is namelijk gebleken dat het CIOS" een dankbare oefengelegenheid voor tal van sportbonden is geworden. De accommodatie is echter zodanig dat men de sportbonden niet de noodzake lijke faciliteiten kan bieden waardoor het CIOS nog steeds niet kan worden beschouwd als een volwaardig oefen centrum voor de Nederlandse sportwe reld. Tijdens het congres van de Fédéra- tion Equestre Internationale, dat mid den december in Brussel wordt ge houden, zal worden beslist over het voorstel van Prins Bernhard, president van de F.E.I., om het wereldkampioen schap der springruiters, tegen het oor spronkelijke plan in, toch in 1956 het jaar waarin de Olympische ruiterwed- strijden in Stockholm op het program ma staan te houden. Zou dit door gaan, dan kan men ook op deelneming van de ruiters uit overzeese landen re kenen. Advertentie Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek zijn op de Nederlandse Antillen de volgende onderscheidingen in de Huisorde van Oranje Nassau verleend. Op Curasao: commandeur: mr. F. E.J. van der Valk, chef van het kamnet van de gouverneur; officier: hoofdcom missaris van politie, M. W. van 't Hof ridder 1ste klasse: ir. H. de Kiewit, directeur Openbare Werken; frater Fi- delius, die dirigent was bij de kinder- zanghulde en A. N. Th. van Meeteren; gouden medaille (bij bevordering): H. G. S. Martijn, huishouder van de gou verneur; zilveren medaille: mejuffrouw Mascini en E. Kiridongo, resp. huishoud ster en chauffeur van de gouverneur. Op Aruba: ridder eerste klasse: me vrouw Veenhuys-Spier en E. Bartels. Op Bonaire: ridder eerste klasse: fra ter Pancraas; de roeiers, die belast werden met het aan land biengen van het koninklijk paar op Saba en St Eu- statius kregen de bronzen medaille. Alle gezaghebbers kregen een portret van de Koningin met handtekening. De administrateurs ontvingen een legpen ning met de inscriptie: „hartelijk dank. Juliana, Bernhard". (Vertaald door Yge Foppema) tiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiix' „Ik heb hier een kaart," zei kapitein Smollett. „Kijk es of 't dit is." Lange Jan z'n ogen brandden in zijn hoofd, toen hij de kaart aannam, maar ik zag meteen, dat het papier nieuw was en dat hij dus teleurgesteld zou worden. Het was niet de kaart die we in de kist van Bill Knekel hadden gevonden, maar een nauwkeurige copie, compleet met alle bijzonderheden, namen, hoogten en dieptecijfers op de rode kruis jes en de geschreven aantekeningen na. Silver moet wel razend zijn geweest toen hij dat zag, maar hp had zelfbeheersing genoeg om niets te laten merken. „Ja kaptein," zei hij, „dat is het eiland, vast en zeker, en netjes getekend ook. Wie zou dat wel ge daan hebben? Die zeerovers waren er veel te stom voor, als u 't mij vraagt. Ja, hier is het: „Anker plaats van kapitein Kidd" precies, zo noemde die maat van mij dat toen ook. D'r staat een sterke stroom langs de Zuidkust en die gaat verder de Westkust langs naar 't Noorden. Groot gelijk kapi tein, om aan te loeven en boven de wind van het eiland te blijven. Ten minste als 't uw bedoeling is om er aan te lopen en 't schip te krengen, en daar vind je in deze wateren geert betere plek voor." „Dank je, kok," zei kapitein Smollett. „Ik zal je later nog wel es vragen ons te helpen. Je kunt gaan." De koelbloedigheid waarmee Jan erkende, dat het eiland hem niet vreemd was, verbaasde me, en ik moet bekennen dat het me bang t moede werd, toen hjj op me afkwam. Hij wist natuurlijk niet, dat ik in het appelvat zijn gesprek had afgeluis terd, maar ik had inmiddels zo'n afschuw gekregen van zijn wreedheid, zijn dubbelhartigheid en de macht die hij over anderen uitoefende, dat ik slechts mat moeite een huivering kon onderdrukken, toen hij zijn hand op mijn arm lei. „Ha, zei hij, „da's een mooi plekje, dat eiland mooi plekje voor een jonge kerel om aan land te gaan. Daar kun je zwemmen, en in de bomen klim men en geiten jagen, en tegen die bergen zul je straks opklimmen net of je zelf een geit was. Ik zou d'r zelf haast weer jong van worden, als ik er aan denk. 'k Was waarachtig bijna vergeten, dat ik een houten poot heb. 't Is fijn als je jong bent en nog tien tenen hebt, daar kun je donder op zeggen. Als je een beetje op ontdekkingstocht uitgaat, dan moet je vóór die tijd maar es even bij Jan in de kombuis komen, dan zal ik je een lekker hapje voor onderweg meegeven." En met een allervriendelijkste klap op mijn schouder liet hij me staan, strompelde zelf weer weg en ver dween benedendeks. Kapitein Smollett, de jonker en dokter Livesney stonden samen op het achterdek te praten, en hoe ik ook brandde om hun te vertellen wat ik wist, ik durfde ze toch niet storen. Terwijl ik nog zocht naar een niet al te onwaar schijnlijk voorwendsel om hen aan te klampen, riep dokter Livesey me bij zich. Hij had zijn pijp bene den laten liggen, en daar hij aan het roken ver slaafd was, wilde hij mij vragen die voor hem te halen, maar zodra ik dicht bij hem was, dat ik kon spreken zonder door anderen te worden ge hoord, barstte ik onmiddellijk los: „Dokter, ik moet wat vertellen. Laat de kapitein en de jonker in de kajuit gaan, en laat me dan onder een of ander voorwendsel roepen. Ik heb verschrikkelijk nieuws." De dokter vertrok even zijn gezicht, maar hij was zichzelf dadelijk weer meester. „Dank je wel Jim," zei hij luid, „dat was alles wat ik wilde weten," alsof hij me iets gevraagd had. Hij keerde zich om en voegde zich weer bij de anderen. Ze stonden nog een poosje te praten, en ofschoon geen van drieën verschrikt deed of zijn stem verhief of ook maar tussen zijn tanden floot over verbazing, was het duidelijk dat dokter Livesey miin verzoek had overgebracht, want het volgende wat ik hoorde was, dat de kapitein een bevel aan Job Anderson gaf en die floot alle hens aan dek. „Mannen," zei kapitein Smollett, „ik heb jullie wat te zeggen. Dat land dat nu in zicht is, is het doel van onze reis. Meneer Trelawney, die een hele royale meneer is, zoals we allemaal weten, heeft me zonet een paar dingen gevraagd en ik heb hem kunnen zeggen dat iedereen hier aan boord, boven- en tussendeks, zijn plicht heeft gedaan op een manier zoals ik dat niet beter zou kunnen wen sen, en daarom gaan hij en ik en de dokter nu naar de kajuit om op jullie gezondheid en voor spoed te drinken, en jullie krijgen een extra oorlam om op onze gezondheid en voorspoed te drinken. Ik zal je zeggen wat ik daarvan vind: ik vind het fideel. En als jullie d'r net zo over denken, dan geven jullie drie hoeraatjes voor de schenker van de oorlam." Dat daarop de hoeraatjes volgden, sprak van zelf, maar ze klonken zo hartelijk en uit volle borst, dat ik eerlijk moet bekennen moeilijk te kunnen ge loven, dat dezelfde mannen het op ons leven gemunt hadden. „En nog een hoeraatje voor kapitein Smollett," riep Lange Jan, toen de eerste waren verklonken. Ook hij kreeg zijn hoeraatje, en van harte. Daarna gingen de drie heren naar beneden en even later kwam er vóór een boodschap, dat Jim Hawkins in de kajuit moest komen. Ik vond ze gedrieën om de tafel gezeten met een fles Spaanse wijn en een kom rozijnen voor zich; de dokter pafte dikke rookwolken uit en had zijn pruik op zijn knieën liggen, en dat was zoals ik wist een teken dat hij opgewonden was. Het ka- juitsraam stond open, want de nacht was zoel, en ik kon de maan op ons kielwater zien schijnen. „Wel Hawkins," zei de jonker, „jij had wat te vertellen. Steek van wal." Ik deed zoals me gevraagd was e' vertelde, zo beknopt als ik kon, alle bijzonderheden van het ge sprek tussen Silver en de matroos. Niemand viel me in de rede. geen van drieën bewoog zich ook maar, maar ze keken me van het begin tot het einde strak aan. „Jim," zei dokter Livesey, „ga d'r bij zitten." (Wordt vervolgd) dan logisch dat beide partijen worden gehoord. Het is dus niet de bedoeling dat men de regiementen van de KNVB terzijde wil schuiven, oppositie wil voe ren of onrust wil verwekken. Men is louter van mening dat ook de wensen van de semiprofs dienen door te drin gen tot de instanties die de zaken van het betaalde voetbal regelen. Deze or ganisatie wil de belangen van de spelers behartigen middels de weg van het over leg. De heer Musquetier schetste de positie van de belangenvereniging als een lichaam dat als gelijkberechtigde naast en niet tegenover de clubs en de bond staat. Tot nu toe hebben de spe lers als onmachtige eenlingen tegenover deze instanties gestaan. Een andere taak van de belangenver eniging vond de heer Musquetier het bemiddelen bij conflicten of onenighe den tussen speler en club. Tijdens de bijeenkomst hebben Kraak, Köneman en Everse als afgevaardigden van de spelers van resp. Elinkwijk, SVV en SHS verklaard dat zij in principe allemaal zullen toetreden tot de vereni ging. Voor de eerste maal na Nederland België zijn de spelers en reserves van het Nederlands Elftal maandagavond in het Olympisch Stadion bijeen geweest. Na een onderling oefenpartijtje volg de de gebruikelijke bijeenkomst in „De Kuil", waar de voorzitter van de keuze commissie, de heer H. Hoolboom, een algemene nabeschouwing gaf ever de wedstrijd tegen België. Hij zei o.m., dat de keuzecommissie en de technische commissie niet ontevreden zijn over het behaalde resultaat. maar dat er een mogelijkheid is geweest om te win nen. De heer Hoolboom deelde tevens het trainingsschema tot de wedstrijd tegen Noorwegen op 6 november mee. Na de oefenwedstrijd tegen Schalke komen de spelers weer op woensdag 2 november in het Stadion voor een trainingsbij eenkomst. Dan zal de heer H. Pellikaan zi.in indrukken weergeven over de on langs gespeelde wedstrijd Zweden- Noorwegen, die hij als lid van de keu- ze-commissie heeft bijgewoond. Vrij dag 4 november komen de sDelers en reserves opnieuw in het Olympisch Stadion bijeen voor training, waarna zij in Amsterdam blijven logeren tot de ontmoeting tegen Noorwegen. Waar schijnlijk zal zaterdag 5 november nog een lichte training gehouden worden. Voor een aardige attentie zorgde de restaurateur van het Olympisch Sta dion, die de spelers voor het gelijke spel tegen België een grote halve taart aanbood. Bij de linksbinnen van het Nederlands Elftal Brooymans heeft zich maan dagochtend een bloedvergiftiging ge openbaard, waardoor hij niet zal kun nen meespelen in de oefenwedstrijd te gen Schalke '04, woensdagmiddag aj. in het Olympisch Stadion te Amsterdam. De voorzitter van de keuzecommissie, de heer H. Hoolboom, heeft maandag avond tijdens de training van het Ne derlands Elftal bekend gemaakt, dat Carlier van Fortuna woensdag a.s. op de linksbuitenplaats zal staan. Clavan verhuist dan naar de linksbinnenplaate. De voorhoede van het voorlopig Ne derlands Elftal tegen Schalke '04 ziet er dus als volgt uit: Bosselaar (FdFenoord). De Bruyckere (Willem II), Appel (Fortuna), Clavan (Scheveningen/Holland Sport) en Car lier (Fortuna). Waarschijnlijk zal in de plaats van Carlier nog een nieuwe re serve worden aangewezen. Het bestuur van de profclub „De Graafschap" uit Doetinchem heeft een som van f500 overgemaakt aan het Ne- derlandsch Olympisch Comité. Dit be- bedrag uit de kas van de voetbaltoto van de club en is een bijdrage in het fonds voor de uitzending van Neder landse sportlieden naar de Olympische Spelen te Melbourne. Dit is de eerste maal dat een profclub in Nederland een bedrag uit de kas van de voetbaltoto aan het N.O.C. zendt. Voor de voetbalwedstrijd tussen het Engelse en het Nederlandse jeugdelftal, zaterdag 5 november te Norwich te spe len, zal het Engelse team in dezelfde opstelling verschijnen als in het begin van de maand toen de ploeg te Ports mouth met 92 van de Deense jeugd won. Doel: Collier (Luton); achter: Brad ley (West-Bromwich Albion) en Nicho las (Arsenal); midden: McGuinness (Manchester United), aanvoerder, Jones (Manchester United) en Cooke (West- Bromwich Albion)voor: Saxby (Ar senal), Melia (Liverpool), Peacck (Mid dlesbrough), Nicholas (Chelsea) en Bun- ce (Watford). Voor de wedstrijd tussen het Neder landse en het Belgische militaire elftal, woensdag 2 november a.s. te Amster dam. is het Belgische team als volgt samengesteld: Doel: Vandermeirsch (Aalst)- achter: Odeurs (Beerschot) en Van Rooy (Union St.-Gilloise); midden: Willems (Lierse S.K.), Hanon (Anderlecht) en Van Herpe (La Gantoise); voor: Van- derelst (Aalst), De Wael (Anderlecht), Schellens (Berchem), Lippens (Ander lecht) en Vercammen (Berchem). Het tweede internationale Kaarsen- stad-schaaktoernooi, dat van 7 t.m. 12 november a.s. zou worden gehouden, zal op die data geen doorgang kunnen vin den, omdat de kampioen van Nederland, J. H. Donner, wegens studieredenen en de Fransman S. Burstein wegens fami lie-omstandigheden verhinderd zijn deel te nemen. De organisatoren hebben het toernooi uitgesteld en men hoopt het nu in het begin van 1956 te kunnen hou den. Mr. A. van der Wilde, voorzitter van de A.N.V.V. „De Zwaluwen", heeft aan zijn mede-bestuursleden bericht gezon den, dat hij naar aanleiding van de j.l. gehouden algemene vergadering beslo ten heeft zich terug te trekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7