Haarlems gemeentebestuur krijgt eerste gramofoonplaat met orgelmuziek door Piet Kee Andrews r E Crlc de Wóorman. GENERAL Tl RE Grootse plannen om Pieter Langendijk in Haarlem te herdenken Concert door het N. Ph. Orkest komt wéér met iets nieuws: Het raadsel van Tuaim Mor Cl Delegatie van joodse ingezetenen biedt burgemeester afschrift aan van inschrijving in Gouden Boek KRUISWOORDRAADSEL 1 E 1 1 H 1 1 i" m Landjuweel wil men in de nationale belangstelling plaatsen DEMONSTRATIE e*i Maag en ingewanden zijn dikwijls eigenwijs 1 Café-Rest. Brinkmann bij de Lapino's WOENSDAG 26 OKTOBER 1955 PAGINA Het gouden boek Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag THREE LIONS Avond voor adspirant militairen m W& GENERAL TIRE BIJ 2e EEUWFEEST VAN STERFDAG WASSERIJ DUYN Mangelwas kant en klaar Prettige werkkring ZELFSTANDIGE VERKOPER Haagse Comedie speelt nog één keer Een Poppenhuis (Nora) Instituut voor bestuurswetenisdhappen Leerlingenuitvoering van Roel Riphagen Cellosolist: Pierre Fournier JAN LAARVELD HOOFDCOMMIS SARIS FONTIJNE GAAT JUBILEREN Waterpolo H.VjG.B. door D.Z.V. verslagen Nieuwe provinciaal Redemptoristen 25 jaar bij P.T.T. Het Witte Paard *n druk op de knop... en U beschikt over een onbeperkt aantal siersteken! op as. DONDERDAG en VRIJDAG van 1012, 25 en 710 uur in V hebt reeds een electrische ELNA voor f.395. ELNA dealer Alle leden van het Haarlems gemeen tebestuur z«n gisteren in ae namiuuag huiswaarts getogen met een klein lang speelplaat,^ met orgelmuziek van ae Aikmaaruer Piet Kee, dat nun was aan- geoouen aoor ae grammoioonpiaten- tannek N. v. Bovema ie Heemsteue. De burgemeester, mr. u. if. F. in. (jremers, ontving daarna bovendien nog een dank betuiging van een aantal Juoase inge zetenen uit Haanem voor de geste van het gemeenteoesiuur om hen op 5 mei j.l. te verrassen met een voedselpakket en een traai geuicht van Willem snitker. Het was een klein gezelschap, dat zich in ae kamer van B. en W. verzamelde voor de overhandiging van de grammo foonplaten. uaar waren, behaive het voltallige gemeentebestuur en de secre taris, mr. ri. L. Pnati, de organist Piet Kee, wmnaar van ae zilveren tulp in het laatst gehouden internationaal or- geiconcours te Haarlem, ar. uoermayr, directeur van ae Zomeracaaemie en vice-voorzitter van ae commissie inter nationaal urgélconcours, ae neer oort, airecteur van ae BOVüMa, en ae lieer •i. iieiziger, ener repertoire-aiaeling van dit Deaiiji. Be heer Oort deelde het college van B. en w. meae, dat hij van de opnamen, die van Piet is.ee gemaakt waren op het orgel van ae ouue öt.-naai, veei ver- wacntte. Hij zag ook mogelijkheden voor het buitenland. Be tecnmscne kwa liteiten van een dergelijke piaat achtte hij nog onoverirouen. Be burgemeester stelae net oijzonaer op prijs, aat aoor ae grarnmoioonpiaat opnieuw ae faam van Haariem ais orgeistad bij uitne- mendneia zou verbreid worden en hij was oovenuxen verneugd, aat een niet- Haanemmer net beroemde orgel be speelde. Be heer Oort bood aaarop ae burgemeester, de wethouders, de ge meentesecretaris, de heer Obermayr en Piet Kee een exemplaar aan van de „Suite Gothique" van Boëllmann, die hij ook liet klinken door twee reusach- tigè luidsprekers in de hoeken van de kamer. Er is in het voorjaar nog een tweede opname gemaakt van orgelspel door Piet Kee, waarop hij uitvoert: „Noël Suisse" van Daquin, „Domine Deus" van Couperin en „Litanie" van Alain. Direct na deze korte plechtigheid trad een groep Haarlemse Joodse inge zetenen de kamer binnen. De voorzitter van de Joodse Ontspanningsvereniging, de heer L. Worms, deelde de burge meester mede, dat de Joodse stadgeno ten bijzonder getroffen waren geweest door de geste van het Haarlems ge meentebestuur om hen in mei j.l. met een surprise te bedenken. Hiermede is bewezen, dat het stadsbestuur met zijn burgers meeleeft. De dank daarvoor is groot, zeer groot, aldus de heer Worms. Advertentie Uw maag is maar erg klein, in ledige toe stand niet langer dan uw hand en niet breder dan twee vingers. Dag in dag uit wordt daar 3 kilo vocht en voedsel ver werkt. Als u dit gevoelige orgaan overbe last of als het in de knel zit, bij zittend werk of door nauwe kleding, kan het zijn taak niet meer behoorlijk vervullen. On verteerde voedselresten hopen zich op in maag en ingewanden. Een nare smaak en beslagen tong, hoofdpijn, een loom en landerig gevoel - het zijn in 9 van de 10 gevallen noodsignalen van uw spijsver tering. Neem direct Andrews bruisend Ge- zondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden een handje te helpen. Want Andrews bevat - in sma kelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijsvertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. j» gezonoheidszout t j i a /s 'V 'y /O u u u il 9 Horizontaal: 1. welwillende lezer (lat.); 4. voegwoord; 5. maanstand; 7. sportterm; 9. gèogr. aanduiding (afk.); 10. versterking; 12. beetje; 14. naam van verschillende rivieren; 15. Gode zij lof (lat.); 17. land in Europa; 23. spil; 24. stad der oudheid; 25. voorzetsel; 26. naamloze vennootschap (fr.)28. deel van fiets; 29. meubelstuk. Verticaal: 2. flauw; 3. zangnoot; 4. boom; 6. soort onderwijs; 7. bevel; 8. vogelverblijf 9. deel van de bijbel (afk.) 11. buitenste omtrek; 13. ijslandse lita- ratuur; 16. slede; 17. voorzetsel; 18. ver laagde toon; 19. gast; 20. truc; 21. op dit ogenblik; 22. titel (afk.); 25. pers. vnm. (fr.); 27. naam van verschilende rivieren Horizontaal: 1. straaljager; 2. leidraad; Ie; 3. Artis; pegel; 4. meewarig, 5. kreunen; Hie; 6. is; neer; 7. directeur; 8. ulster; 9. grimas; nuf; 10. koel; nap; ia; 11. BM; ledikant. Verticaal 1. slank; dij; K.B. 2. ter; rei; gom; 3. ritme; rare; 4. 'adieu; 111; 5. arsenicum; 6. la; Westland; 7. Japan; essai; 8. ader; - nut; pk; 9. gireren; 10. elegie; ruin; 11. rel; erg; fat. Het bestuur van de Joodse Ontspan ningsvereniging had nu besloten om het gemeentebestuur een afschrift aan te bieden van een inschrijving in het gou den boek van het Joods Nationaal Fonds te Jeruzalem. Het gouden boek is uit sluitend ter inschrijving van personen of instanties, die zich voor de staat Israël of voor het Joodse volk in het algemeen hebben onderscheiden of zich op uitzonderlijke wijze hebben verdien stelijk gemaakt. De burgemeester was de heer Worms zeer erkentelijk voor dit blijk van dank baarheid en hij verzekerde, dat juist het lijden, dat het Joodse volk in de oorlog ondergaan had, de Nederlandse volks geest tot het verzet tegen het Nazisme had gestimuleerd. Advertentie VIRGINIA 75ct 20 stuks De leden van de vereniging „Haer- lem" gaan weer wandelen. Zaterdag 29 oktober worden zij om half drie ver wacht bij de ingangspoort van het land goed „Elswout" te Overveen, waar de jaarlijkse herfstwandeling zal worden ge maakt. Voor de jonge mannen die binnen kort in militaire dienst gaan, wordt er donderdag 27 oktober een zeer inte ressante avond gehouden. Er zal gesproken worden door een dokter, een aalmoezenier van het le ger en een sergeant-majoor. Ieder zal een bepaald punt van de militaire dienst belichten. Men heeft gelegen heid tot het stellen van vragen. De avond wordt gehouden in ,,'t Stoof- ke", Stoofsteeg, hoek Ged. O. Gracht. O 52. De figuur op de helling van de grafheuvel staat stil er angstig trekt Saran de Noorman terug. „Een Druïde", stoot hij uit, „vlug, we moeten ons verbergen, voordat die monsters ons grijpen". Peinzend geleidt Eric Saran tussen het kreupelhout. Het zou hem niets verwonderen, als de wit- gemantelde gestalte Moloch zelf bleek te zijn. In elk geval is het nu niet meer noodzakelijk, de krijgerstroep achterna te gaan. Naast hem be gint Saran weer erg te kreunen en laat zich dan eensklaps slap op de grond zakken. „Water; nog wat van die kruiden", stamelt hij met ver trokken gezicht. Als in pijnkramp grijpt hij naar zijn gewonde zijde en daarbij verdwijnt zijn duim even onder zijn gordel, maar dit ontgaat de Noorman. Eric haalt wat van de kruiden te voorschijn, welke hij bewaard had, en reikt deze aan Saran, terwijl hij Wolf roept, om de wacht te houden. „Ga niet weg, Noorman", kermt Saran, „blijf hier, ze zullen u aoden". Als een wanhopige klemt hij zich aan Eric vast, waarbij hij onge merkt met zijn duim diens arm schaaft. „Als ik daarboven klaar ben, kom ik terug, ik beloof het u", zegt Eric wat ongeduldig, „maak u om mij niet ongerust". Na een laatste bevel aan Wolf haast hij zich weg. Zodra Eric uit het gezicht is, gaat Saran grijnzend overeind zitten en het schijnt meer de vrees voor de hond te zijn dan zijn ziekte, die hem belet, op te staan. „Ga maar, Noorman", mompelt hij voor zich heen, terwijl hij zorgvuldig zijn duim.'schoon maakt, „het zal je niet lukken, je geheimpje aan Moloch te verkopen; daar heb ik voor gezorgd". Advertentie De enige autoband met NYGEN Sterker dan staal. Zon der binnenband. Zelfre- parerend. Unieke O-Rlng sluiting. Sneller stoppen. Minder slijtage. De beste antl-sllpband van Europal NYGEN nu ook In Gonmrol rrschtwsgmnbsndon I •da tkutdivzraz kTAaSTdxïvcee otvt-vty Vanwege „Haarlems Bloei" en met Jan Kraakman als regisseur achter de schermen wil men in Haarlem komen tot een nogal uitgebreide herdenking van Pieter Langendijk. Op 18 juni 1956 is het namelijk 200 jaar geleden, dat Langendijk toneelschrijver met wis selende kwaliteiten in de Bloemen stad stierf, waar hij op 25 juli 1683 werd geboren. Verschillende van zijn spelen prijken nog altijd op het toneel repertoire en men achtte het niet over dreven de herdenking een spectaculair karakter te geven, zij het toch meer bescheiden dan aanvankelijk in de be doeling lag. Overigens werd ons gistermiddag ter persconferentie bij „Haarlems Bloei" met nadruk verzekerd, dat ook nu de plannen nog in een beginstadium ver keren en dat zeker de details nader moeten worden uitgewerkt. Allereerst wil men trachten op zater dag 16 juni 1956 's avonds in de Haar lemse stadsschouwburg de première la ten brengen door een beroepsgezelschap van Langendijks spel „Krelis Louwe". Dat zou moeten geschieden in het ka der van het Holland Festival. Op de middag van diezelfde dag is een her denking geprojecteerd in de Korte Hout straat, waar een steen in een der gevels herinnert aan het woonhuis van Pieter Langendijk. Voorts staat een toneeltentoonstelling in de Vleeshal op het program, waar bij gerekend wordt op de medewerking van het Toneelmuseum. Zoals bekend wil men eveneens ko men tot een groot Landjuweel, waaraan een aantal amateur-toneelverenigingen uit heel het land kan deelnemen. Ter organisatie daarvan is contact op genomen met de Souvereine Hoofd kamer „De Fonteyne" in Gent, een be langwekkend gezelschap, zonder welk een Landjuweel niet gehouden kan wor den. Geprobeerd wordt die Kamer met al haar attributen op 16 juni naar Haar lem te krijgen, waar haar een feeste lijke en muzikale inkomst wordt bereid. Het Landjuweel wordt overigens geor ganiseerd in samenwerking met de N.A.T.U. en het W.K.A., doch ook niet bij die organisaties aangesloten toneel verenigingen kunnen aan het Landju weel deelnemen. Tot deelname aan het toneelfeest zul len ongeveer 15 verenigingen worden uitgenodigd. Er zullen echter ook ande re verenigingen zijn, die willen mee doen. Ze zullen echter dan hun kunnen moeten laten zien in een zgn. Haech- spel, d.w.z. ze spelen in hun eigen om geving dit seizoen nog en een jury beoordeelt de voorstelling. De twee verenigingen, die de beste prestaties hebben geleverd, mogen ook aan het Landjuweel deelnemen. Tenslotte is er eenzelfde strijd georganiseerd speciaal voor de verenigingen uit Haarlem en omgeving en nummer 1 zal zich even eens in het Landjuweel presenteren. In totaal zullen dus ongeveer 18 ver enigingen deelnemen; de voor-selectie geschiedt nog in dit seizoen. Het Landjuweel krijgt zijn beslag in het seizoen 1956-1957. Het zal vrijwel onmogelijk zijn voor iedere voorstelling over de stadsschouwburg te beschikken. Daarom zal een beroep worden gedaan op toneelverenigingen en kunstkringen uit Haarlem en omgeving om één avond af te staan en daarop een deel nemer van het Landjuweel voor de do nateurs en-of leden te laten spelen. Het feest wordt in de zomer van 1957 afgesloten. Vermoedelijk houdt dan de N.A.T.U. zijn congres in Haar lem en voorts ligt het in de bedoeling een openluchtspel te laten opvoeren door amateurs uit Haarlem en omge ving. Er zal echter geen spel worden opgevoerd van Pieter Langendijk. Ten slotte vermelden wij, dat het Watercor so in Haarlem in een Langendijk-sfeer zal worden gehouden en dat men ten slotte nog plannen heeft voor een wel sprekendheidswedstrijd. Dat realisering van de plannen veel geld zal vragen, behoeft geen betoog. Getracht zal wor den de nodige financiën bijeen te krij gen. Advertentie AMSTERDAMSEVAAlltZO TEL.lltjJJ binnen 4 dagen retour Advertentit Wij vragen een prima bekend met elektr. app. Voor win kel en event, dem. Een goede positie voor hem die wil aanpakken. Liefst in bezit van rijbew. Moet zijn eerlijk en betrouwb. en goed met publiek om kun nen gaan. Br. met voll. gegevens no. 47629. Op maandag 31 oktober zal de Haagse Comedie in de Stadsschouwburg één enkele voorstelling geven van „Een Pop penhuis" (Nora), toneelspel in drie be drijven door Henrik Ibsen. De regie is van Cees Laseur, die tevens de ver taling, oorspronkelijk verzorgd door M. Meyboom, heeft bewerkt. Heieen Pimentel, Enny Meunier, Cees Laseur, Gijsbert Tersteeg, Jan van der Linden, Annie Leenders, en Marian Harmsen zijn de medewerkenden aan dit toneelspel, waarvoor Friso Wie- gersma de decors en costumes heeft ont worpen. In het stadhuis van Haarlem heeft het Instituut voor bestuurswetenschappen dinsdagmiddag een vergadering gehou den. Na een inleidend woord van de heer A. de Keulenaar hield prof. dr. C. W. de Vries een inleiding over de nieuwe armenwet waarvoor de staats commissie - Quarles van Ufford een rapport had uitgebracht. Spr. becriti- seerde de in ,dat rapport tot uiting ko mende centraliserende tendens waar door de autonomie der gemeenten onno dig wordt aangetast. Vervolgens hield mej. M. J. H. van der Veen een causerie over het „klaag recht" van de arme, dat is het recht van de arme om zich over een afwijzen de beschikking van een armbestuur e.d. te beklagen. Dit klaagrecht kent de wet niet, maar de commissie-Quarles van Ufford wil dat in de nieuwe armenwet opnemen. Onbevredigend is, dat over de klacht dan door een commissie wordt geadviseerd, maar dat het arm bestuur tenslotte dit advies naast zich neer kan leggen. Volgende week dinsdag op 1 novem ber 's avonds om 8 uur, zullen de leer lingen van Roel Riphagen een uitvoe ring in de grote zaal van de muziek school geven. Op het concert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest dat dinsdagavond onder leiding van Marinus Adam werd gegeven was de bekende Franse cellist Pierre Four nier de solist in Haydns veel gespeel de cello-concert in D dur. Ofschoon veelal wordt aangenomen dat dit con cert niet door Haydn zelf geschreven is (het zou een omwerking zijn door Haydn van een compositie van één zij ner kapel-cellisten Anton Kraft) re kent Haydn het stuk in zijn catalogus echter wel tot zijn 'eigen werken. Hoe het verder ook moge zijn, het is een rijk én steeds weer boeiend blijvend werk, dat bij alle grote cellisten bij voorkeur op het repertoire staat. Pier re Fournier heeft ons deze avond ech ter niet in alles geheel kunnen bevredi gen. Er waren ontegenzeglijk zeer mooie eigenschappen in zijn spel, maar het leek soms of enkele dingen een wei nig plichtmatig geschiedden. Fourniers toon is nu eens diep doorleefd en glans- vol, om dan achter plotseling in een matte of vlakke teint terug te vallen. Het meest boeide Pierre Fournier ons in het prachtig zingende tweede deel, waarin af en toe viel te genieten van schoon cellospel. Het laatste deel, een Rondo, had dan weer die inzinkingen zoals die ook in het eerste deel voor kwamen. Ondanks dit alles, beleefden wij toch een hoogst respectabele ver tolking, die Fournier veel bijval uit de zaal bezorgde. Of het orkest zich aangetrokken ge voelde door deze sfeer, weten wü niet. Feit was in ieder geval dat de zevende symfonie van Beethoven hetzelfde euvel had. Wij misten hierin de felle gela denheid, het fanatieke en soms zelfs uitgelaten element dat Beethoven hier in zo sterk heeft gelegd. Ritmisch had den wij graag wat verbetener accenten gezien omdat de partituur hierom in sommige delen vraagt. Maar alles bleef nogal vlak en braaf. Dat de musici van het N. Ph. O. niet allemaal over even voortreffelijke instrumenten beschikken was in deze overbekende symfonie goed te horen. Wanneer gaat hieraan nu eens gewerkt worden? Een meer esthetisch geluid van pauken en enkele houtbla zers zou het geheel enorm ten goede komen. De uitvoeringen der laatste sei zoenen schreeuwen als het ware om ver betering hierin. Marinus Adam had het programma van dit concert laten ope nen met een stijlvolle ouverture „Die Zauberflöte" van Mozart. Dinsdag 1 november zal het veertig jaar geleden ziin dat de Haarlemse hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, in overheidsdienst kwam. Het gemeentebestuur zal op die dag des middags te half vijf in het stadhuis een receptie geven te zijner ere. Hoofdcommissaris Fontijne is 60 jaar oud. Hij was als politie-ambtenaar o im gestationeerd te Dordrecht Middelburg en Haarlem, in welke laatste plaats hij op 1 juli 1946 benoemd werd tot com missaris. Op 1 januari 1947 werd de heer Fontijne waarnemend corps-chef in Haarlem en op 1 juli d.a.v. volgde zijn benoeming tot hoofdcommissaris. H.V.G.B heeft zijn eerste polo-wed- strüd in Delft gespeeld tegen D.Z. V. Direct na de aanvang kreeg de H.V.G.B. verdediging het zwaar te verduren en de Delftenaren hadden al spoedig door Martel en Aalberts een 2-0 voorsprong. H.V.G.B. kwam er hierna wat oeter in en nadat eerst nog Aalberts succes had weten te boeken werd met 3-0 gepau zeerd. Na de hervatting wist Rol tot tweemaal toe voor H.V.G.B. te scoren. Met de stand 3-2 was nog van alles mo gelijk. D.Z.V. liet het echter met tot de gelijkmaker komen. Van de Zwam ver- schalkte de H.V.G.B. verdediging en toen wist Rol op geroutineerde wijze het D.Z.V. doel te doorboren. (4-3) in de laatste minuut van de strUd trok D. Z.V. nog flink van leer en Martel en Vos brachten de D.Z.V. zege op 6-3. De hoogwaardigste pater generaal te Rome heeft de volgende benoemingen gedaan bij de paters Redemptoristen van de Nederlandse provincie: tot pro vinciaal van de Nederlandse provincie te Amsterdam de hoogeerw. pater J. Kluijskens; rector te Amsterdam pater W. Randag; rector te Wittem pater M. van Delft; rector te 's-Bosch pater H. v. d. M/eulen; rector te Roermond pater j] Hiel; rector te Roosendaal pater A. Carlier; rector te Rotterdam pater J. v. d. Berg; rector te Nijmegen pater J. v. Rijnsoever; superior Zenderen pa ter G. Sengers; superior Noordwijker- hout pater M. de Graaff; superior Amersfoort pater G. Delteijk; superior Seppe pater H. Heijdeman; superior Bergen pater W. Veeger; superior Den Haag pater P. Witbroek; superior Den Bosch pater W. v. d. Drift; prefect van de studenten te Wittem pater J. Kah- m nn; magister van Let Noviciaat te 's-Bosch pater A. Strijbos; directeur van het Klein Seminarie Nebo pater A. Baetsen. Gisteren heeft de heer B. J. A. Wou- terson, wonende in de Padangstraat 14 te Haarlem, het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de PTT. De jubilaris, die op het ogenblik employé III is, werd in zijn met bloem stukken versierde woning toegesproken door de" directeur van het postkantoor Haarlem, de heer C. A. L. Trommelen, die zijn grote dank uitsprak voor de wijze, waarop de heer Wouterson ai die jaren zijn plicht heeft gedaan. Hij speldde hem het zilveren draag-insigns op. Vervolgens voerde de voorzitter van het jubileumfonds het woord. Hij me moreerde enige aardige voorvallen uit de loopbaan van de jubilaris en bood een fraaie kloostertafel aan en voor mevrouw Wouterson bloemen. De fees teling kreeg verder o.m. een bloemstuk aangeboden van de Haarlemse post- fanfare, waarvan hij vele jaren actief lid is geweest. De uitslagen in de onderlinge competitie van de R.-k. Schaakvereniging „Het Wit te Paard" te Haariem, luiden: v. Emme rikHoogland 10, v. d. Veldev. Rijns oever y2*2, HaverkortReeuwijk y21/'a' PancrasBleekemolen 0—1, Holtkamp— Huneker 1—0, KuyperLunenburg 1—0. BaasDraaisma afgebr. Bezoekt onze Grote Markt - Haarlem IMP. HART NIBBRIG GREEVE N.V., PARKSTRAAT DEN HAAG 33 (Copyright Casterman) dm. -v-oe/ot oiajiJc. dam. Dat is voor el kaar.' Laat nu de morgen maar aan breken.'.. Dat da jonge krijgers aantreden en blijk ge ven van kun kunnen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2