Pastoor A. ten W. J. grave Lühn vanmorgen gedragen Drs. W. Overliere sprak voor vereniging van gymnastiekleraren Indrukwekkende plechtigheid in kerk aan de Paul Krugerstraat Blijvende herinnering TILBURY SHAG Bezwaren tegen de bouw van drie huizen aan Duinwijckweg in Bloemendaal ENTOSORBINE Drie jubilerende brandweer- vrijwilligers gehuldigd Kruis en medailles van brand weervereniging uitgereikt Velsens raad achter voorontwerp IJmondraad TAXI 18000 Kennemerpolitiekorpsen houden vijfkamp in Bloemendaal Oud en Nieuw Hellas Vergadering kan beginnen Lang, dun en lokker Request vanmorgen behandeld voor twee leden van G.S. WYNAND FOCKINK^Tgl^ Hoe spelen de R.K. clubs? B;, De lijkrede RENAULT „4 Garage Den Hout Pastorale zorg tegen WOENSDAG 26 OKTOBER 1955 PAGINA 3 ffe. n Wagenweg 166-168 Tel. 12138 en 15056 Burgerlijke Stand Haarlem K?e1emhWd^ P' C van Meurs en A' M- ,De hedendaagse jeugd' Pater B. Selhorst voor K.A.V. in Oud-Schoten Dierenbescherming Kort geding geannuleerd PUUR Qft VIRGINIA OlICT Bodemonderzoek gewenst door Planologische Dienst hééél oude jenever zoals U die ook drinkt in ons proef lokaal in de Pijlsteeg te Amsterdam SUPERIOR met een sterkte van 40°/tJ REGENSBURGER DOMCHOR Volgende week in Haarlem DIARRHEE, BEDORVEN MAAG, „KATER". VVD en CPN stemden Van viaduct gevallen ARBEIDER GEWOND Waterstanden Lamer sfeeker toer n ooi Winnaars Siportprijsvraag ZELDZAME VOGEL IN HAARLEM AANGE TROFFEN Uitgeputte IJsduiker door stormwind afgedreven FAILLISSEMENTEN Beurs van Amsterdam Beurs van New York De parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat in Haarlem-Noord heeft vandaag pastoor A. W. J. Lühn uitgeleide gedaan op diens laatste gang door de parochie. Het gure herfstweer accentueerde de droefheid van de indrukwekkende uitvaart, die hem vanuit de kerk naar het St.-Barbara Kerkhof werd bereid. Gisteravond was de kerk vrijwel geheel bezet met parochianen en andere belangstellenden, toen om half 8 de Metten werden gezongen. Agens was daarbij mgr. C. G. van Trigt, officiaal van het bisdom Haarlem, geassisteerd door prof. A. II. M. Ruhe van het Theologicum te Warmond, en kapelaan A'..van Te'.ilingen uit Amsterdam. Ceremoniarius was kapelaan L. Beu- gelsdijk, terwijl de beide andere parochiekapelaans Th. J. Steenland en K. A. Renckens als cantores fungeerden. In het priesterkoor hadden plaats genomen deken W. N. Zijlstra en secretaris J. P. Solleveld. stil, zo roerloos zat hij vóór en na zijn Mis op het priesterkoor en herhaalde malen in de loop van de dag. U en wij hebben hiervan dikwijls geleerd, en hierdoor kregen wij gelovig besef van de bron, waaruit pastoor Lühn de kracht putte, om zijn moeilijk priesterleven tussen ons in naar Gods Wil te dragen en te vervullen. Groot ook was de belangstelling heden morgen toen om half tien de plechtige Lauden werden gezongen. Zeer vele pastoors uit Haarlem en omgeving en andere priesters, zowel regulieren alsse- culieren, woonden de plechtigheid bij. Helaas was Haarlems bisschop, mgr. J. H. Huibers, wegens een Vormreis ver hinderd aanwezig te zijn. Agens bij de Lauden was weer mgr. C. G. van Trigt, geassisteerd door kape laan Vgn Teijlingen en kapelaan W. de Lange uit de kathedrale parochie. Deken W. N. Zijlstra droeg de gezongen H. Re quiemmis op en hij werd geassisteerd door kapelaan Van Teijlingen, diaken, cn kapelaan G. F. de Beer uit Den Haag, subdiaken. Ceremoniarius was kapelaan Beugelsdijk. Mgr. Van Trigt en plebaan H. W. Agterof hadden in het priester koor plaats genomen. Het parochieel koor verzorgde onder leiding van de neer A. Koster met aan het orgel de heer J. Berghuis de litur gische gezangen, waarbij de kapelaans Steenland en Renckens weer de cantores Waren. Na de plechtige Requiemmis hield rector H. M. J. Brans uit Den Haag, oud-kapelaan van pastoor Lühn in Heerlen, de lijkrede, waarbij hij uitging van de woorden uit het Boek der Openbaring: „Ja, van nu af, zegt de Geest, zullen ze uitrusten van hun zwoe gen". Rector Brans tekende de overleden herder allereerst zoals hij zich heeft ge toond in de laatste zeven maanden van zijn leven: lijdend en offerend, zijn ster- venssacrament belevend als een innige omgang met God door Zijn Meester Jesus Christus. Zittende werd hij bediend, als of hij er helemaal actief in wilde zijn en in geest en hart zich gereed wilde Vechten voor de bedoelingen van zijn goddelijke Meester. Hij was vol van de- Ze gebeurtenis. Dagen- en wekenlang daarna sprak hij er over met iedereen of het met zijn bisschop of met zijn huishoudster was die hem kwam be zoeken. En elk gesprek in deze richting Was een openbaring van de strijd, die hij voerde met, zichzelf om het leven ?<>n deze aarde en de priesterlijke func- van zijn pastoraat los te laten voor £|TLyrije opgang naar het eeuwige leven Als hij sprak van een kans op lan ger leven, dan wist hij, dat God het sterven vroeg. Als hij sprak over het komend sterven, dan bedoelde hij te Advertentie 1. VEILIG door z'n 4 portieren en achterin geplaatste brandstoftank. 2. GOEDKOOP IN AANSCHAF. Prijzen vanaf 4190, 3. GOEDKOOP IN GEBRUIK. Benzine 1 op 17. Lage prijs onderdelen. Geringe afschrijving door hoge inruil- waarde. 4. GEEN KINDERZIEKTEN. Reeds 7 jaar in produktie, welke momenteel 600 per dag bedraagt. 5. LAAGSTE verzekeringspremie en wegenbelasting. 6. Voor voet- of beengebrekkigen AUTOMATISCHE KOPPELING tegen geringe meerprijs. V er tegen woordiging voor Haarlem en omgeving: FILMS: CINEMA PALACE: „La Strada". 18 Jaar Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Gevangene van het Vreem delingenlegioen", volw. Tijden: 2.30, 7 r,€n 9-15- *üDO; „Gekweld geweten", 18 jaar. ru- den: 2, 4.15, 7 en 9.15. LuXOR: „Blanke slavinnen", volw. Tij- b den: 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: „Revanche in Straatsburg" jaar. Tijden: 2, 4.16, 7 en 9.15. *TjJDIO: „Après nous le déluge". 18 J. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Woensdag 26 oktober j. StadsschouwburgR.-k. Toneelver. „Tha- a met „Het lied van alle tijden", 8 u. ^j^ïinerva: Afscheidsavond Theo v. d. Pas J?Pin-programma, 8.15 uur. rans Halsmuseum: V.U., Dr. C. J. Schuur- 8 over „Levensangst en levenskunst". uUr. ^ipjcertgebouw: Herdenking 10 jaar Ver- Naties. Prof. dr. I. Samkalden riteit>. lezing over „Internationale solida- 8 uur. Donderdag 27 oktober 2:aiipTlCertigebouw: Oratoriumver. „Door sialv- en vriendschap". Uitvoering „Mes- Sta^Van Mandel. Dir. S. C. Jansen. 8 u. lia" Ssch°u\vburg. R.-K. Toneelver. „Tha- Rn-v^e*i. "Het lied van alle tijden", 8 u. film xy"heater, 8 uur: „Johnny Belinda". Remh^i" een doofstom meisje, de k" ,.n<3t-theater: Filmvertoning voor gie" oAriernse Kunstgemeenschap. „Mag- Fran uur. avond Sjvm Malsmuseum: Kamer-muziek- Wels 1 Jesse, sopraan en Jan Krou- mano. b uur. J.°Mdptrouwd: j. A. A. Mathot en W fokker aw H- w* Dikkeboom en E. E. land Spanjaart en J- J. van Zee- Lanah V Scholten en M. Boxs, C Gehnro C" M. J. 't Hart. Mink HonhofPlanting, z., J, T. Toneêr™'1 „de Polder, z.. M. A. C. van nendaJl T ,ogg' 2c- M- Twisk—Groe- Koelemjw' JJ B- J- c- van den Eijnde- van der m d" W- J- van der Fan*e- len, d '1' d" H' M' J- Leijen—Roe- Gasthni™6".' M- Sonnemans, 10 jaar. A A' Boet. 2 d., Gasthuisvest. B T-T Tukker. 46 j.. Hazcpaterslaan. J Pjlpman 74 j„ Uranusstraat. Heiim=rr m Heussensstraat. H. A ®l j™ FloresstraatLeidSeStraat' E' PauIetta' zeggen, dat hij graag nog wat wilde blijven. Als hij liet merken, dat hij je bezoek op prijs stelde, dan dacht hij heimelijk, dat je beter met hem kon bidden dan praten. Als hij met een bijna-uitgeput lichaam voor je neer knielde, om de zegen te ontvangen, dan hoopte hij in stilte, dat jij hem nog eens de kans zou geven, de pries terlijke zegen over jou uit te spreken. Pastoor Lühn aldus rector Brans had een natuurwaarin hij de verant woordelijkheden uitermate zwaar nam. Vechtend met zichzelf, zocht hij én in het gebed én bij anderen in deze laat ste tijd vooral de verantwoording van zijn priesterlijk werk en pastorale zorg. Tot aan de laatste dagen sleepte hij zich naar het bureau op zijn zitkamer, om aantekeningen te maken voor de kerke lijke oefeningen in de parochie. Ontroe rend is het te weten, hoe hij voor het laatst opzat en herhaalde malen in zijn blocnote schreef: a.s. zondag algemene Missie-zondag, groot feest voor de kin deren, maar ook voor allemaal. En dan voortdurend, als om te getuigen, dat hij de verantwoordelijkheid moest en bleef dragen: telkens weer ondertekenen met ,zijn naam. Hij zou en moest zijn priesterschap tot het einde beleven. En dit priester schap culmineerde in een innige ver bondenheid met zijn goddelijke Hoge priester Jesus Christus. Kinderlijk was hij in zijn vreugde over de dagelijkse Communie op zijn ziekenkamer. En als het lichaam maar even meegaf, dan kwam hij naar beneden en verdween hij in de kerk. Mogen wij allen ons dit beeld van pastoor Lühn vooral herinneren: diep- gedoken in zijn wijde mantel, met de bonnet op het hoofd, voorovergebogen op de bidstoel! Zo beweeglijk als hij was, zo opmerkzaam in elke omgeving: zo Thans leve hij met zijn goddelijke Vriend in communie. Thans leve hij ontdaan van alle menselijke en licha melijke beletselen innerlijk-vrij m zijn omgang met God. En wij, die achterblijven, die een te ken vin Gods heilige Wil tot verlossing gelovig mogen beschouwen in dit pries terlijk leven, zullen met hem verenigd zijn naar de mate, waarin wij met Christus in communie leven. De af stand tussen deze en elke overledene en óns is alleen maar Christus. In Hem en door Hem zijn wij verbonden. Onze dank voor dit moeizaam, maar heilig priesterlijk leven moge gereali seerd worden in een blijvende herinne ring, een blijvend memento van zijn vrienden en parochianen in het offer van de Mis. Hij die de heilzame verne dering als zondig mens zo veelvuldig en kinderlijk zocht in het sacrament der boete, bedelt nu voor zichzelf bij ons allen om de aalmoes van ons gebed en ons offer. Rector Brans hesloot zijn rede met de ontroerende bede: „Ten paradijze geleiden u de engelen. U treden tegemoet de heilige patronen uit uw leven: Sint Augustinus, de heilige met een diepe, doorzichtige menselijkheid; Sint Elisabeth, de eerste patrones van de door- u zo geliefde parochiekerk de hartelijke, royale en bescheiden werk ster onder heel gewone mensen; Sint Barbara, de patrones van het za lig sterven, die weet wat paraatheid voor de dood betekent; en dan vooral, aan het eind van de stoet, Jezus' lieve Moeder, Maria, Uw Moeder van A'tijddurende Bijstand. Ma ria was voor u geen theologisch pro bleem. Zij was gewoon uw Moeder. Da gelijks las U over Haar; U praatte met Haar. Uw vakantie in het leven was Uw bezoek aan Lourdes. Uw glorie-dag elk jaar was de bedevaart naar Heiloo. Probleemloos kon U omgaan met Ma ria. Daarom gaat Zij achter in de stoet, omdat Zij U bij de hand genomen heeft, gewoon zoals een kind meeloopt met moeder. In christelijke liefde, echt van harte, gunnen wij u: de eeuwige rust bij God." Omstreeks 12 uur werd de kist met het stoffelijk overschot de kerk uitge dragen langs een haag, gevormd door leden van de parochiële ieugdbeweging. In alle eenvoud geschiedde de begra fenis op het St.-Barbara Kerkhof door deken W.N. Zijlstra. ?5 De klassieke Griek van vóór Chris tus was zijn medemens in alle opzich ten verre de baas. Zijn opvoeding, ge baseerd op een harmonisch samen gaan van godsdienst, kunst en lichame lijke ontwikkeling, gaf hem een ruime, beslissende voorsprong op de rest van Europa, die haar kuituur slechts dank te aan de invloed der Helleense leer meesters. Dat Griekenland op het ogen blik, ondanks de vele grote denkers en hoog-intellectuele bevolking, die het rijk is geweest, geestelijk zowel als mate rieel weinig betekenis meer heeft, valt aan twee oorzaken te wijten. Aldus drs. W. Overliese, sportleraar aan de Hartenlustschool te Overveen, die gisteravond een zeer interessante inleiding hield over ,,Oud en nieuw Hellas". Op de eerste plaats hebben de klassieke Grieken, en dus ook Aristote- les, een principiële, grote denkfout ge maakt. Zij lieten te veel voor zich wer ken. De slavenimport overtrof de be trekkelijk geringe eigen bevolking en daardoor is geleidelijk een vreemde kui tuur gesticht, die de Helleense overheer ste en tot haar ondergang heeft geleid. Als tweede oorzaak van de bescha- vings-devaluatie van het Griekse volk zag spreker de talloze, ruwe en kuituur- dodende, disharmonische, infectueuze invloeden van buitenaf, waarbij gedoeld wordt op Rusland, Engeland, Frank rijk, Turkije, enz. Niettemin werpt de uitbreiding der Hellenistische bescha ving over Europa en gedeelten van Azië nog thans vruchten af, Aristoteles, Plato, Socrates e.a. vinden immer leer gierige en geestdriftige bewonderaars en hun denkbeelden grage toepassing. Met behulp van fraaie foto-projekties vertelde de heer Overliese zijn selekt gehoor, hoe 500 jaar voor Christus, Athe- ners en Spartanen hun leven richtten op een volmaakt samengaan van li chaam en ziel, van sport en kuituur. Athene, dat in die tijd niet meer dan 150.000 inwoners telde, werd aldus de bakermat voor de latere Europese be schaving, mede door de Spartaanse in vloed op heel Hellas. In het jaar 832 voor Christus hadden voor het eerst de Olympische Spelen plaats en sinds die tijd ontwikkelde Griekenland zich op sportgebied in gun stige zin. Stadions verrezen, alle ten behoeve van de athletiek, en e wereld richtte zich enthousiast naar het myste rieuze land van intellectuelen en wijsge- Voor de leden van de K.A.V. in Oud- Schoten heeft pater Bentivolius Sel horst O.F.M.. aalmoezenier van Jon gensstad, in het K.A.J.-gebouw aan de Lingestraat gesproken over ..De he dendaagse jeugd". Spreker, die elke dag onder de jeugd verkeert, kon daar bij putten uit een schat aan ervaring. Hjj leerde hoe tal van gezegden van kinderen geen jeugdprobleem, maar wel een ouderproDleem vormen. In de eer ste vier levensjaren wordt de grondslag gelegd voor de opvoeding; groot is daar op de verantwoording van de ouders. Later breekt de tijd aan, uat het kind iets gaat zoeken; dat kan het sluiten van :en vriendschap zijn of het toetre den tot een of andere jeugdbeweging. ,e opbrengst van de collecte voor de H M s in de Sehele stad bedraagt i; .,mcer dan het vorige jaar De bid- en bedetocht naar O. L. Vrouw w =wima in IJmui<len was ondanks 5® weer een gro°t succes door de deelname van meer dan 50 dames. in maart zal een tentoonstelling wor- den gehouden van handwerken, wel- rf ,v'°°r de fancy-fair van het bouw fonds ten bate van het parochiehuis door de leden werden vervaardigd. ren. Bijna 19 eeuwen na Christus (1898) begon er weer een nieuwe sport- opleving, die het resultaat was van een drievoudige Griekse overwinning tij dens de Olympische Marathon-race. Sprekend over ,,Het Hellas van thans' concludeerde drs. Overliese, dat de lichamelijke opvoeding in Grie kenland in het teken van een fysieke her-opvoeding staat, welke inderdaad nodig is. Ofschoon het land straat-arm is (Amerikaanse dollars moeten de ga ten stoppen) wordt de opleiding der gymnastiek-leraren zeer intensief aan gepakt. Vooral schenkt men daarbij aan dacht aan de orthopedie. De bevolking is bijzonder gecharmeerd op de volley bal- en basketbalsport, en in mindere mate van worstelen en zwemmen, Overi- ens zal het onderwijs niet verwaar loosd mogen worden, want al is de Griek schrander en handig en heeft rm voorvaderen gelijk Homerus, Sofocies, Euripides, Herodotus, Socrates, Plato en Aristoteles, 30 pet. van de acht mil joen inwoners is nog analfabeet. Het tweede korte ged' ,g van de groep van zich noemende „vredestichters te gen het bestuur van de vereniging te gen het mishandelen van dieren, afde- lir, Haarlem,-dat vanmorgen voor de Haarlemse Rechtbank zou plaats vin den, heeft geen doorgang gevonden, aangezien beide partijen tot overeen stemming zijn gekomen. Zoals men weet heeft de oppositiegroep van tien leden van de vereniging, onder juridi sche leiding van mr. J. W. Rutgers, bij het bestuur een aantal verzoeken inge diend, welke gisteravond in behandeling werden genomen. Op velschillende pun ten wilde het bestuur wel toestemmen, ma. r het wenste niet af te wijken van de eenmaal vastgestelde agenda voor de vergadering van vrijdag 28 oktober in hotel „De Leeuwerik", waarop slechts de rondvraag staat vermeld. Thans is de zaak voorlopig in der minne geschikt. Het oestuur heeft er in toegestemd, om de oppositiegroep inza ge te geven van de volledige leden lijst en de heer Rutgers zal als raads man van deze groep aanwezig mogen zijn op de vergadering van vrijdag en indien nodig het woord voeren. Tijdens de rondvraag bestaat er eventueel gele genheid tot het indienen van moties deze zullen volgens de normale gang van zaken besproken worden en de heer B. H. C. J. van Oosterhout, die op de vergadering van 26 mei zijn lid maatschap opzegde, doch dit later weer annuleerde, zal de toegang tot de bij eenkomst van vrijdag niet ontzegd wor den, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Zo kan op 28 oktober de belang rijke vergadering van de vereniging tegen het mishandelen van dieren, af deling Haarlem, beginnen. Alle grote obstakels schijnen uit de weg te zijn geruimd en het is niet onmogelijk, dat een oplossing, zonder al te veel ru moer en obstructie, tot stand zal ko men. Advertentie Het Brussels Jeugd Amusement komt dinsdag 1 november naar Heemstede, orri in het Minerva-theater de jeugd- revue op te voeren, getiteld „Hallo, wij gaan vliegen". Als attractie, aan deze voorstelling verbonden, wordt een gratis reis naar Schiphol met bezichti ging en rondleiding over het vliegveld voor de winnaar van een te houden zgn. „vliegwedstrijd" beschikbaar gesteld. De gemeenteraad van Bloemendaal stelde 21 oktober van het vorig jaar een partieel uitbreidingsplan in onder delen vast genaamd Duinwijck, dat voor zag in de bouw van drie woningen aan de Duinwjjckweg. Tegen dit besluit heeft een tiental bewoners van de Duin wijckweg in Bloemendaal bezwaar ge maakt en vanmorgen werd hun request voor de gedeputeerden mej. mr. A. E. Ribbius Pelletier en de heer Jac. Rustige behandeld. Namens de groep opposan ten werd gepleit door mr. J. H. Ekering. terwijl de gemeente Bloemendaal werd verdedigd door mr. L. C. Kolff. De voor zitster van de bijeenkomst, mej. Ribbius, gaf eerst het woord aan mr. Ekering, die er zijn bevreemding over uitsprak, dat de Prov. Planologische Dienst van Noord-Holland zich aansluiten bij het uitbreidingsplan van 1927 en ten aanzien van het huidige plan een afwijzend ad vies geeft. De requestranten hebben met grote vreugde kennis genomen van de ad viezen van de Prov. Planologische Dienst, die zelfs aanraadde een bodem onderzoek te doen instellen op het ter rein van het uitbreidingsplan, en van de Bond Heemschut. Het plan behelst nu nog slechts de bouw van drie een gezinswoningen aan de Duinwijckweg tot aan de Zomerzorgerlaan. Men kan zich afvragen, aldus mr. Ekering, hoe er nu nog bezwaren kunnen bestaan tegen de bouw van Advert entte Volgende week woensdag, 2 novem ber, zal het bekende Regensburger Domchor 's avond' om 8 uur in de Gro te Sint Baaf aan de Grote Markt een uitvoering verzorgen. Het Regensbur ger Domchor onder leiding van Prélat prof. dr. Scherems maakt op het ogen blik een tournee door ons land. Reeds meer dan 100 jaar houdt het koor de klassieke a-capella-stül hoog. Na 1829 begon in Regensburg een herle ving van de waardering voor de oude meesters uit de Palestri na-periode, vooral onder invloed van de muziekvor- ser dr. C. Proske. Advertentie Gisteravond heelt de commandant van de Haarlemse vrijwillige brand weer, de heer H. C. Vernout, op de binnenplaats van de brandweerkazerne voor het front van de troep en in aan wezigheid van de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremcrs, drie jubilerende vrijwilligers gehuldigd en onderschei den. Brandmeester J. H. Weller was vorige maand 40 jaar bij de brand weer, adjunct-brandmeester H. A. Swit- ser vierde op 1 april zijn 25-jarig ju bileum en brandwacht le klasse P. Eg- gink, een van de grote mannen van de post Haarlem-noord, deed datzelfde op 13 februari. De 'heer x mout heette de aanwezi gen hartelijk welkom en prees de geest van vriendschap en samenwerking, die de Haarlemse brandweer kenmerkt. In het bijzonder loofde hij de kameraad- schappelvjkheid van de drie jubilaris sen. Burgemeester Cremers, die vervol gens het woord nam, verklaarde ae jaarlijkse huldiging v de brandweer- jubilarissen nooit als een sleur te hebben ervaren.. Het 'is een feest en hij bereidde zijn toespraak dan ook niet voor, want hij wilde dingen zeggen die hem uit de grond van het hart kwamen. Na een woord van felicitatie aan de jubilarissen, hex-innerde de burgemees- t eraan, dat hij in de acht jaren van zijn burgemeesterschap wel eens bang geweest was, dat het zich steeds uit breidende werk onze vrijwillige brand weer boven het hoofd zou groeien. De praktijk heeft echter het tegendeel be wezen. Spr. had het volste vertrouwen, dat de brandweer ook in de toekomst tegen zijn taak opgewassen zou zijn, ook wanneer die zou zijn uitgebreid met de Bescherming Burgerbevolking, met het veelzijdige werk in verband Commandant Vernout reikte namens de Kon. Ned. Brandweervereniging ver volgens de onderscheidingen uit: het kruis mri gesp voor brandmeester Weller en de medailles voor de heren Switser en Eggink. Tevens bood hij hen d daarbij behorende oorkonde aan en liet de dames van de jubilai-issen delen in de hulde. Voor de dames was er overigens gezorgd voor een fleurig bloemetje, terwijl tijdens het gezellig onder-onsje in een van de bovenzalen van de brandweerkazerne brandmeester P. F. Serné als vooi-zitter van de ontspanningsvereniging voor de vrij willige brandweer „De Tien" de dames een herdenkings-lepeltje overhandigde, waarin de datum van het jubileum was gegraveerd. In dat bovenzaaltje heeft de heer Weller ook namens de andere jubila rissen en namens de echtgenoten een woord van dank gesproken. Voor de feestelijkheden van de dag, maar ook voor de vriendschap die men van de zijde der collega's heeft mogen onder vinden. En dat is meer geweest, aldus spr., dan men ooit terug zal kunnen doen. Tot slot van de feestdag hebben de brandweerlieden zich verenigd rond een soupertje in restaurant Brinkmann. De pechvogels van het brandpiquet, die dus in de kazerne moesten achterblij ven, kregen hun soupertje daar geser veerd. Na een debat, dat ruim drie en een half uur in beslag nam, beef' de ge meenteraad van Velsen zich accoord verklaard met de instelling van een IJmondraad als supra-gemeentelijk oij gaan voor het IJ ondgebied. De raad conformeerde zich daarbij aan de be zwaren, die op details door B. en W. waren geopperd, waarbij vooral de na druk viel op de, naar het gevoelen van de drie gemeenten veel te grote invloed van Ged. Staten. De VVD en de CPN stemden tegen, de VVD omdat e twij fel bestaat, of dit voorontwei-p van wet wel grondwettelijk i... de C.P.N., omdat in het ontwerp niet anders gezien wordt dan een uitschakeling van de volks invloed, inzonderheid va.i de arbeiders massa. De kwestie van het voorzitterschap heeft het meeste stof tot spreken opge leverd. Het voorstel van de colleges van B. en W. van Velsen en Heems kerk oiti deze functie door een burge meester, in casu die van Velsen te doen vervullen, o itmoette tal van bezwaren, omdat men vreesde, dat dit de sfeer niet ten goede zou komen en ook, om dat deze twee uiteenlopende functies in één persoon moeilijk verenigbaar werden geacht. De KVP stelde zich op dit punt ach ter het voorontwerp, dat de voorzitter wil laten benoemen door de Kroon. Maar na een onderbreking der verga dering en gehoord de motie, die van de zjjde der PvdA werd ingediend, en die door B. en W. overgenomen werd, ging men accoord met een nieuwe proce dure. In de motie wordt o.a. uitgesproken, dat de raad van Velsen van oordeel is, dat dient te worden getracht, alsnog overeenstemming te bereiken met de gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk met betrekking tot het voor zitterschap van de IJmondraad op ba sis van de volgende procedure: Aan vaarding van ai-tikel 10 van het voor ontwerp (benoeming van een voorzit ter door de Kroon), echter met nadruk kelijke reservering van het recht te zijner tijd, nadat zal kunnen worden gewezen op een voorafgaande periode van vruchtbare vrijwillige samenwer king, aan de minister van binnenland se zaken te verzoeken te bevorderen, dat een voorzitter uit de kring van de gemeentebesturen uit het IJmondge- bied wordt benoemd. B. en W. van Velsen zullen hierover zo spoedig mo gelijk contact opnemen met de twee IJmondpartners. Gistermiddag om half een wilde de 23- jarige Haarlemse arbeider P. Z„ die werkzaam is bij de Nederlandsche Spoorwegen, van het viaduct boven de Garenkokei-skade naar beneden sprin gen op een vrachtauto, waarop zijn hoorn en vlag lagen. Toen hij de sprong waagde, reed echter de wagen precies weg en de man sloeg tegen het wegdek. Hij kwam eerst met, zijn hoofd in aan raking met het ijzeren ondex-gedeelte van het viaduct en kreeg daardoor een schaafwond. Tevens liep hij een vlees wond cp aan het linkerbeen. De man werd per ziekenauto overgebracht naar het Grote Gasthuis. deze drie huizen. Toch zou een be bouwing daar ter plaatse maatschap pelijk zeer te betreuren zijn, omdat a) de boerderij van de omgeving zou worden afgesloten en b) het doorzicht zal wegvallen vanaf de Brederode- laan. Is er nu werkelijk geen ander plekje te vinden in Bloemendaal om deze woningen te bouwen? Mr. Kolff verklaarde dat er tegen ieder nieuw uitbreidingsplan in Bloe mendaal bezwaren worden ingediend van vele kanten. Dat brengt het lang zamerhand kwetsbaar geworden karak ter van Bloemendaal nu eenmaal met zich mee. Ook de gemeenteraad heeft zich terdege met het uitbreidings plan Duinwijck beziggehouden, maar tenslotte besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Het probleem bij uitstek, waarmee Bloemendaal thans worstelt, is: waar kunnen wij thans nog een bebouwing tot stand brengen? Meestal blijft het bij kruimelplannen om open plekjes grond, waar mogelijk, op te vullen. Natuurlijk wordt er door bebouwing iets aangetast, maar de er varing heeft geleerd dat de schade wel meevalt als men maar voor voldoende beplanting zorgt. „Waarvan acte", zo reageerde hierop de heer Rustige. De heer Kolff was van mening dat het bestaande uitbreidingsplan de boer derij niet met ondergang bedreigt, al vond hij dat in feite de ondergang al bezig is zich te voltrekken. Het ge meentebestuur van Bloemendaal heeft zich echter over het voortbestaan van de boerderij nog geen bepaalde ge dachten gevormd. Wel is de suggestie geuit om het boerderijtje t.z.t. te ver bouwen tot een theehuisje of vereni gingsgebouw. Het ligt in ieder geval niet in de bedoeling er een massale re creatiegelegenheid van te maken. Mr. Kolff gaf toe, dat het verlies van het doorzicht te betreuren is, maar het algemeen belang moet naar zijn me ning prevaleren. Verbaasd was het ge meentebestuur over het afwijzend ad vies van de Planologische Dienst, waar mee tevoren toch overleg had plaats gevonden. De historische waarde van de betreffende grond achtte mr. Kolff twijfelachtig, omdat alles, wat nog ge vonden zou kunnen worden, zich onder de grond moet bevinden. Het is na tuurlijk altijd mogelijk, dat in overleg met de Rijksarchivaris een bodemon derzoek wordt ingesteld. Het is niet de bedoeling om de boer derij na vaststelling van het uitbi-ei- dingsplan terstond te doen ontruimen Men wil er slechts een bestemming aan geven, wanneer de boerderij uit zichzelf zou vervallen. Mej. mr. Ribbius Pelletier vroeg daar op mr. Ekering of er in de gemeente Bloemendaal belangstelling bestaat om de grond op historische bijzonderheden te onderzoeken. Er is immers tot nog toe niets gebeurd, zo zei ze. Mr. Eke ring meende, dat hier eerder een taak ligt voor het gemeentebestuur. Op een nader te bepalen tijdstip zal het college van G.S. zijn standpunt be kendmaken. IJMUIDEN Woensdag 26 oktober Hoog water: 11.40 u. Laag water: 6.50 u. en 19.16 u. Donderdag 27 oktober Hoog water: 0.14 u. en 12.43 u. Laag water: 8.13 u. en 20.26 u. De eerste wedstrijd van Excelsior te gen DES in het Lamersbekertoernooi is een overwinning geworden voor de uitdagende vereniging: 6-4. OP ZONDAG 30 OKTOBER ZANDVOORTM.—BEVERWIJK HBS—DEM WIJK AAN ZEE—VITESSE NAS—SEMO ONZE GEZELLEN—ETO TYBBRVC ASC—ROUWKOOP SJC—DOSR LINE—TONEGIDO Invullen 1 voor zege van thuis club; 2 voor zege van bezoekers; 3 voor gelijk spel. Inzendingen dienen uiterlijk zater dagmiddag om twaalf uur in ons bezit te zijn. Over de prijsvraag kan nim mer correspondentie gevoerd worden. D- prijzen zijn wekelijks: eerste prijs f 10-tweede prijs f 7.50 en drie derde prijzen van f 2.50. Inzending het liefst per briefkaart aan de Sportredactie van dit blad: Smedestraat 5, Hax -'-m. (Zondag 23 oktober 1955) le prijs f 10.-: Mej. A. v. d. Klashorst, Colensostraat 3, Haarlem, 7 punten. 2e prijs f 7.50: J. Kol, Brederodelaan 3 A, Santpoort, 7 punten. 3e prijs f 2.50: H. Gieske, Brouwers vaart 72, Haarlem, 7 punten. 4e prijs f 2.50: C. Vesseur, Brouwers- plein 22, Hillegom, 7 punten. 5e prijs f 2.50: G. Langeveld, Dorps straat 31, Castricum, 7 punten. Negen inzenders met zeven punten zijn uitgeloot. Advertentie Gistermiddag trof de heer Steenkist uit Haarlem in de Oostvest een dode lijk vermoeide ijsduiker aan. De heer Steenkist bracht de vogel onmiddellijk naar de Dierenbescherming in de Rid derstraat, waar een bekende vogelken ner het dier vis en water voerde. De bek van de zeldzame vogel werd wijd open gehouden om het dier tot eten te dwingen. Later is het naar IJmuiden overgebracht, waar het bij de pier de vrijheid herkreeg. Men neemt aan. dat de ijsduiker, die op Groenland broedt, tijdens de trek naar het zuiden, door de sterke noord westen wind is afgedreven en boven de Hollandse binnenwateren terecht is gekomen. Tot verleden jaar nog wa ren er pas in totaal 26 meldingen van deze soort vogels binnengekomen. De Rechtbank te Haarlem heeft op dins dag 25 oktober 1955 geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag 25 oktober 1955 opgeheven het faillisse ment van Garage Meerestein N.V. te Be verwijk, Adrichemstraat 10. Rechter-Com- missaris mr. N. Smits. Curator mr. K. Hugenholtz te Haarlem, en het faillissement van W, Paardenkoper, exploiterende een aannemersbedrijf te Beverwijk. Hoflander- weg 41 A. Rechter-Commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. H. Colenbrander te Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 22 oktober 1955 geëindigd het faillissement van nu wijlen H. A. Slok. laatst wonende te Bloemen daal. Rijperweg 15. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. W. Boers, te Overveen. In onze recensie van het werk van Kees Verwey is aan het einde een sto rende zetfout geslopen. De tentoonstel ling duurt niet tot 20, maar tot 29 ok tober. De anders in juni te houden vijfkamp voor de beste all round sportsmen van de politiekorpsen van Bloemendaal, Haarlem, Heemstede, Velsen en Zand- voort was dit jaar uitgesteld tot maan dag 24 oktober. Evenals in de vier voorafgaande jaren was de organisatie toevertrouwd aan de Politie Sportclub Bloemendaal onder voorzitterschap van de heer H. L. A. van de Pavert. Dr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Bloemendaal, opende de vijfkamp op de schietbaan aan de Zeeweg, waar op pistool geschoten zou worden. Hierbij waren aanwezig zijn ambtge noten van Haarlem, Heemstede en Zandvoort, resp. mr. O. P. F. M. Cre mers, jhr. mr. A. G. A. ridder van Rappard en m. H. M. van Fenema, die eerst toen vernam, dat het korps van zijn gemeente Zandvoort dit jaar bjj de vijikamp verstek liet gaan. In de loop van de dag kwamen de in totaal negentien deelnemers bijeen in Stoop's bad te Overveen voor het verzwemmen van het nummer 25 me ter vrije slag en het popduiken en ver voeren, op het terrein van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportlei ders voor de wedstrijden in hardlopen en verspringen, en tenslotte andermaal op een terrein aan de Zeeweg voor de hindernisbaan. Hierna verzamelden allen onder wie politie-autoriteiten uit Haarlem en Heemstede, hoofdcommissaris J. Fon tijne, commissaris L. Davidzon en hoofdinspecteur-korpschef A. Berend- sen zich in het gymnastieklokaal van het bureau van politie in Overveen. Hier werden allereerst enige demon straties gegeven. Onder leiding van de adjudant onderofficier H. Jansen, in structeur bij de politie sportvereniging Haarlem, werd een zeer duidelijk en aantrekkelijke demonstratie schermen getoond. Daarna was het woord en de daad aan de heer J. Nauwelaerts de Agé om met de heer J. Feith en cui-sisten van het C.I.O.S. een demon stratie judo te geven. Na dit alles was het woord voor de tweede maal bij deze vijfkamp aan Bloemendaals burgemeester dr. Peere boom Voller om de prijzen uit te rei ken, De burgemeester hoopte dat het zien van zoveel sport ook anderen er toe zou brengen de sport te gaan be oefenen. Na de prijsuitreiking sprak de heer J. Fontijne namens allen een woord van dank aan hen. die deze vijf kamp hadden georganiseerd. De wisselbeker, die in 1953 en 1954 door Velsen was gewonnen en dit keer dus definitief bezit van de politie in Velsen had kunnen worden werd gewonnen door Haarlem, welk zestal twintig punten behaalde. Met slechts een achterstand van één punt kwam het vijftal van Velsen op de tweede plaats, waarmee toch nog een medalje werd verdiend. Bloemendaal en Heem stede werden derde en vierde met res pectievelijk achttien en dertien punten. Tevens ging het nog om de beste individuele prestaties. De vijf hoogst geklasseerden, die daarvoor een per soonlijke herinnering in ontvangst moch ten nemen, waren de heren S. de Ko ning, Haarlem; C. Bronsveld. Velsen- J. Ninaber, Velsen; J. Hoogland, Haar lem en K. Wielinga, Velsen. IN let officiële koersen) 3% Ned 1953 Ned 1953 3!i Ned 1948 Hi pCt Ned 1950 3>i Ned 1954 314 Ned 1955 3-3 Vfe Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. tac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned Handel My cert AJt U. Van Berkel's Patent Calve-Delf» cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever Cert Neo Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Hol] Amerika Lijn Kon Ned Stoom b Mij Ned Scheepv Unie H VA Oell Mtl Cert Vorig Opening slot 26/1» 10214 101 >4 9874 97% 97 9714 99% 99% 98H 226 342% 179 315 301 365 464% 2901/, 350% 339 594% 139% 213 200% 187 159% 159% 98% 99% 327% 450% 338 326 135 581% 208 197 181% 156 155 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 24/10 66% 156 95 48 137% 106% 90% 44 49% 77% 58(4 57% 90% 31% 57% 25/10 65% 154% 9374 47(4 136% 105% 90 43% 49% 76% 57 57% 90 3D4 5674 W" Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3