DE KEIZER VAN AMERIKA alléén air-wick bevat 125 luchtjesdoders plus chlorophyll *1 it Kruis de luchtjes aan waar u last van hebt; Foto-album weer ter sprake GOEDE NAAISTERS CHEF voor de binnen- en buitendienst EEN JONGSTE BEDIENDE (MNL.) typiste PRIMA TYPISTE Satire op de democratie Schaf al die nare luchtjes af met air-wick: Brandweer krijgt de mistblusser Het geheim van de krachtige air-wick werking! Uw huid moet gezond „ademen' om mooi te zijn! RAAD VAN ZANDVOORT BEKWAME KOPERBANKWERKERS MAGAZIJNBEDIENDE \VOENSDAG 26 OKTOBER 1955 PAGINA 4 rooklucht J keukenlucht Q gootsteenluchtjes vuilnisbakluchtjes J kachelstank J babykamerluchtjes J huisdierenluchtjes veel-mensen-lucht Q kantoorlucht binnengewaaide luchtjes Foto-album Mistblusser Als u 5 van die luchtjes aankruist - dan zijn dat al 5 belangrijke re denen om mórgen air-wick te ge bruiken. Stel u voor: u trekt de wiek uit, de natuurgroene vloeistof laat zijn 125 „luchtjesdoders" los en uw kamer wordt „lentefris". De nare luchtjes zijn wèg - frisse lentelucht komt in hun plaats. Bedenk wat dat betekent voor uw gezin, uw gasten, uzelf! Air-wick hoort bij de moderne, hygiënische mens als zijn zeep en douche. Ontzeg het u niet - air-wick is zo zuinig! GEVRAAGD: EEN FLINK MEISJE VOOR DE CANTINE EEN WERKSTER De aarde is zo plat als een pannekoek! zegt Klaas Dijkstra IS ut AARDE ROND? 1 ZIT-SLP.KAMER Automobielbedrijf vrouwelijke adm. kracht SLAGERS- BEDIENDE of HALFWAS Belangrijk bericht van Kerko Stephensonstraat 50 Smetteloze witheid Uw huid is pas werkelijk mooi en gaaf als ze gezond kan „ademen" door poriën die volmaakt gereinigd zijn. Hiervoor is een absoluut zuivere zeep noodzakelijk. Laat Uw tere huidweefsel slechts in aanraking komen met een toiletzeep, die smetteloos wit van tint en dus volmaakt zui ver is. Volkomen zeker bent U van fijn geurende Lux Toilèt Zeepde voor Lux geselecteerde oliën Zo wit - zo zuiver - zo zacht voor Uw huid I van Lux Toilet Zeep bewijst haar volmaakte zuiverheid worden gezuiverd tot ze kristalhelder zijn. Vandaar die lelieblanke kleur. Vandaarook dat pure romig- witte schuim dat Uw huid zo zacht reinigt en zo aantrekkelijk maakt Wees veeleisend bij iets, dat U dagelijks nodig hebt voor de verzorging van Uw huid. Vraag om witte, zuivere Lux Toilet Zeep. TOILET ZEEP Groot iexiiel-uitzendbedrijf NOORD-ZU1D-HOLLANDSCHE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. Wij vragen voor spoedige indiensttreding: Bij een Grafisch bedrijf kan geplaatst worden een Brieven onder no. 47655 ANIMEX Nieuwe Gracht 7 - Haarlem vraagt: Een satirisch politiek toneelspel is uiteraard sterk vatbaar voor veroudering. Er is in dertig jaar zo ontzettend veel veranderdde ca tastrofe van 1940 is niet alleen een rampzalige slachting geweest, het was ook een revolutie die veler inzichten wel zeer radicaal veranderd heeft, en niemand zal bestrijden, dat men op het ogenblik enigszins anders oordeelt over de democratie dan in 1924. In dat jaar liet G. B. Shaw namelijk zijn „Keizer van Amerika" (The Aplecart) verschij nen, dat gisterenavond in de Stads schouwburg voor de Haarlemse Kunst Gemeenschap werd gespeeld door de Nederlandse Comedie. Shaw behandelt daarin de geschiedenis van een consti tutioneel vorst in Engeland, die zich door zijn ministerie niet in het consti tutionele colbert wil en kan laten wrin gen, en zich dus als eerlijk man ge dwongen. ziet, afstand van de troon te doen. Hij is echter van plan daarna in de politiek te gaan, waarop de mi nister-president zijn eisen laat vallen; de koning is immers een scherpzinnig man, die in de politieke arena een zeer gevaarlijk tegenstander zal wor den. Dat is de streep door de rekening, waarop de Engelse titel doelt. Geen ministeriële eisen dus; de koning blijft, en er is niets gebeurd. En passant komt de Amerikaanse gezant de terug keer van de Verenigde Staten tot het Engelse moederland aanbieden, het geen de koning terecht ziet als „een poging om Engeland een ster op de Amerikaanse vlag te laten worden". In het tussenspel laat Shaw nog even horen, dat volgens hem niet alle vor sten zich in alles willoos laten leiden door hun maitresse een rol waarin Andrea Domburg a la Shaw maar haar kracht zocht in de tekst dan in goed kope verleidelijkheid. Men ervaart inderdaad, dat deze po litieke satire niet bloeiend jong meer is; men luistert er anders naar dan in 1930, toen Van der Lugt Melsert het stuk in Den Haag speelde. Maar men luistert ernaar; men luistert er 'ge boeid naar, af en toe schouderophalend, af en toe grinnikend om de spitse en vinnige tekst, dikwijls met waardering en pret om het geestige woordenspel van de spottende Ier, die reclame maak te met zijn spot op alles en iedereen, en in zijn jonge jaren socialist was ge weest. De waardering er. het genoegen gelden het meesterschap, waarmede hij bijna altijd een bitse, scherpe, punti ge dialoog kan schrijven, het schouder ophalen is onvermijdelijk wanneer men ziet, dat hij in zijn figuren met goed kope middelen werkt. De tegenstan ders zijn immers niet gelijkwaardig; aile beschaving, scherpzinnigheid en doorzicht is voor de koning, de eerste minister is alleen een politieke slimme- ling, die driftbuien, geschokte zenu wen en kabinetscrises altijd bij de hand heeft, en de rest is een caricaturaal, kijvend stel baantjes-jagende en dom me paskwillen. Zodra zij hun mond open doen, wordt de situatie ronduit kluchtig. Het is een verademing, wan neer een schuchter gevoelig woordje over Engeland valt, of een pleidooi wordt gehouden tegen de slopende machten achter de schermen. Ofschoon men ook ervaart, dat Shaw te veel praat, meestal luistert men ge boeid en gespannen, en daarmede is de voorstelling onder regie van Henk Rigters het best gekarakteriseerd. Bij een minder sprankelende, niet in fijne ironische toon gehouden voorstelling zou het stuk vervelend worden. Die fijne, ironische toon, welke hij de gehe le avond stijlvol handhaafde, maakte de koning van Han Bentz v. d. Berg tot een zeer knappe, zeer boeiende en ver fijnd vermakelijke rol. Hij beheerste voortdurend de situatie, superieur, vor stelijk, in zijn modern colbert, ondanks alle tenslotte voor hem vernederend gekijf. Men kan zich de eerste minister moeilijk anders voorstellen dan zoals Paul Huf hem speelde, met een ver makelijke schijn van waardigheid, kos telijk in het gewichtig voorgedragen, lege speechje na de vermeende afstand van de koning. Van Loudi Njjhoff en Mimi Boesnach kon men geloven, dat zij respectievelijk hun kracht zochten in verbeten arbeid en jolige charme; Dick Scheffer en Allard v. d. Scheer waren twee waardige secretarissen, Ri ta Maréchal was een leuk kroonprin sesje, Wim v. d. Heuvel de drukke Amerikaan, en de domme ministers werden even dom en leeg gespeeld door Joh. Fiolet, Wim Sierenberg de Boer, Dick Swilde, Pierre Myln en Phil, la Chapelle. Hk. A. air-wick maakt Uw huis lentefrisf In de gemeenteraad van Zandvoort is dinsdagavond weer langdurig ge sproken over het foto-album. Toen de woorden „onrechtmatige daad" terug genomen werden, konden de discus sies gesloten worden. Opnieuw kwam de aanschaffing van de mistblusser voor de brandweer aan de orde en thans kregen B. en W. het crediet van 33.000 er door. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd een huurcommissie inge steld. De heer Tates (V.V.D.) had be zwaar tegen de aanbeveling van be stuursleden van de woningbouwvereni ging „Eendracht maakt macht" als ver tegenwoordiger van de huurders. De heer Siegers (K.V.P.) waarschuwde de bevolking, geen overdreven verwachtin gen te hebben. De voorzitter betoogde dat aanbevolen personen niet als be stuurslid van de woningbouwvereniging zouden optreden. Maar de heer Tates (V.V.D) was met dit antwoord aller minst tevreden; spr. stelde de aanbe veling van B. en W. van Heemstede ten voorbeeld. Weth. Kerkman (PvdA) lichtte nog toe, dat het college bij de samenstelling van de aanbeveling voor namelijk heeft gelet op de eisen welke aan de leden ook in technisch op zicht zullen worden gesteld. De heer Lindeman (K.V.P.) kwalificeerde de aanbeveling als zeer verstandig en zeer zakelijk. Tot voorzitter van de commissie werd benoemd de heer C. Siegers. Tot lid huurder de heer D. van Dijk, tot lid verhuurder de heer J. H. Koning en tot hun plaatsvervangers de heren A. Molenaar en J. Kroon Sr. Een bedrag van 10.200 werd gevo teerd voor het maken van een ijzeren hekwerk rond het sportveld aan de van Lennepweg. Het uurwerk van de gerestaureerde toren der N.H.-kerk zal van een ver lichting worden voorzien; de raad vo teerde daarvoor 3.000. Het voorstel tot uitgifte van erfpacht van grond aan het „Schuitengat" voor de bouw van een garagebedrijf met wo ning ontmoette bedenking bij de heer Weber(A.Z.B.) die de voorkeur gaf aan een garagehouder die voor het grote boulevard-centrum zal moeten wijken. Nu trekt men een bedrijf „van buiten" aan. De heer Siegers (K.V.P.) was het daar niet mee eens. Spr. had zelf er varen dat de Zandvoortse firma op fi nanciële gronden van het bouwplan had afgezien. Aan de heer C. Davids te Zaandam werd 2470 m2 grond in erf pacht uitgegeven, ter waarde van 33.500. Over de aankoop van een foto-album voor 700 was bij de vaststelling van de gemeenterekening 1953 in de raad aanmerking gemaakt. B. en W. hadden over deze materie een uitvoerige nota samengesteld welke thans weer in be spreking kwam. De heer Tates (V.V.D.) wilde deze zaak in besloten zitting be handelen. De heer Lindeman (K.V.P.) herin nerde aan de discussie in een vorige vergadering toen gesproken werd op een wijze die spr. aan „de raad van Swinderen" deed denken en spr. acht zich daar persoonlijk als lid van de raad door aangetast. Spr. heeft toen een rapport in openbare vergadering gevraagd en is tegen behandeling in besloten zitting. De heer Tates (V.V.D.) maakte aan merking op de notulen welke van de besloten zitting werden gemaakt en be tichtte het college van „halve waar heden" in de nota aan de raad. De voorzitter herinnerde de heer Tates aan zijn medewerking bij de goedkeu ring van de notulen; csitiek op de no tulist kan spr. dan ook niet aanvaar den. Weth. Kerkman was van het nut van behandeling in besloten zitting al lerminst overtuigd. De voorzitter wil de geen geheimzinnigdoenerij, het colle ge heeft niets te verbergen. De heer Tates (V.V.D.) zou zich beslist willen onthouden van het noemen van namen en antecedenten en daarom maar een kort betoog houden. De raad is er des tijds niet mee accoord gegaan, dat het college de aankoop van het foto album zelf zou afdoen. De heer Gosen (A.R.) was van oordeel dat het college juist had gehandeld. De heer Linde man (K.V.P.) had graag gehoord dat de beschuldiging, dat het college onbe hoorlijk en onrechtmatig had gehandeld, werd teruggenomen. De heer Tates (V.V.D.) was daartoe niet bereid. Spr. was het met het beleid van het college niet eens. Weth. Kerkman (P.vd.A.) herinnerde er aan dat de heer Tates destijds in openbare zitting beschuldi gingen jegens het college heeft geuit. Het college heeft zich nu verantwoord en als de heer Tates zijn beschuldiging niet intrekt wilde spr. een uitspraak van de raad. De heer Tates (V.V.D.) wist zich niet precies te herinneren wat hij in die vergadering had gezegd; als spr. van „onrechtmatig" heeft gesproken heeft hij dat niet in letterlijke zin be doeld. Spr. had het beleid willen criti- seren maar trok de woorden „onrecht matige daad" in. Daarmede was deze discussie gesloten. De aanschaffing van de mistblusser voor ruim f 33.000.kwam andermaal ter sprake (in de vorige vergadering werd dit voorstel aangehouden). De heer Weber(A.Z.B.) bleef daar tegen. Het advies van de brandweerinspectie achtte spr. niet klemmend. Weth. v. d. Werff (C.H.) was ook tegenstander; spr. achtte het huidige blusmateriaal (2 spuiten) voldoende. De heer Gosen (A.R.) was door de demonstraties met de fog-nozzles overtuigd van het nut van de aanschaffing van een mistblus ser. De heer Siegers (K.V.P.) sloot zich bij de laatste spreker aan. De voorzitter wees er op, dat'de mistblus ser niet de bouw van een brandweer garage ten gevolge zal hebben. Spr. zou die garage er graag zien komen, maar wil daarmede nog wat geduld betrachten. Hij betoogde dat Zandvoort in oorlogstijd zeer kwetsbaar is; van daar dat aan de brandbeveiliging bij zondere zorg moet worden besteed. Hij kondigde nog een lezing aan over het brandgevaar in Zandvoort. De heer Gosen (A.R.) vroeg of de burgemees ter die lezing zou houden, want spr. had onaangename herinneringen aan een vorige brandweerbijeenkomst waar bij de burgemeester de raadsleden duch tig om de oren had gegeven. De voor zitter was zich daarvan niet bewust, maar stelde de heer Gosen gerust: spr. zou die lezing niet zelf houden en ook overigens zorg dragen dat de raad hof felijk zou behandeld worden. Met grote meerderheid besloot de raad tenslotte tot de aanschaffing van een mistblusser. air-wicK maakt Air-wick is geen parfum, geen geuroverstemmer - air-wick is een wetenschappelijk middel. Geleerden ontdekten, dat iedere geur een tegengeur heeft. Breng ze bij elkaar - u ruikt géén van twee. Air-wick bevat 125 van dié geur-uitschakelaars, van die „luchtjesdoders". Uitgekozen om juist al die nare huis-, kantoor- en fabrieksluchtjes té verdrijven. Enair-wick bevat Chlorophyl, de natuurlijke luchtjesdoder, die bovendien de frisheid van de lente binnenshuis bréngt. Alléén air-wick heeft dit verfrissende plus! en voor Zaterdagsmiddags van 12.30 uur tot 17.30 uur. Aanmelden aan het bedrijf tussen 8.30 en 17.00 uur. N.V. KERKO - Stephensonstraat 50. Tegen 500 faren over tuiging in durft hij te bewijzen, dat zijn theorie over de „platte" aarde juist is- Ken koe li. «at U moét Uien Rijk geïllustreerd Prijs gebonden f 4.00 In de boekhandel en bij de uitgeefster verkrijgbaar Mei een voorwoord ven Godfried Bomen Stichting „UNICUM" vraagt: in omg. Koediefslaan/Kerk- Iaan. Brieven Herenwèg 126. Heemstède. in HAARLEM vraagt voor spoedige indienst treding voor haar afdeling Boekhouding éen leeftijd 18 jaar, enige kantoorervaring en ty pen gewenst. Brieven met uitvoerige sol licitaties en verlangd salaris te richten aan hét bureau van dit blad ondér nó. 47S61. GEVRAAGD eén NETTE Gelegenheid om te leren slachten. W. van dér Voorn, Ramplaan 72 - Overveen. Gevraagd NETTE WERKSTER voor de ochtenduren, en NET DAGMEISJE ook voor halve dagen. Mevr. FREITAG, Duin doornlaan 42, H'lem-W. rfi wJjfoïi De vraag naar Kerko-overhemden en blouses wordt steeds groter. Waarom? Omdat wij een kwaliteits-product maken. Onze naaisters zijn daar trots op en bovendien hebben zij er later voordeel van, want het komt altijd van pas iets heel goed te kunnen doen. Omdat de vraag naar onze producten stijgt, hebben wij nog plaats voor Aanmelding: Elke dag van 8.?0 uur 's morgens tot 5.30 uur 's middags bij ons bedrijf. Ook Uw ouders zijn van harte welkom. Als U telef. inlichtingen wenst, belt U dan: 38904. Gedurende de avonden bestaat eveneens gelegenheid tot aanmelding bij de Heer F. W. Meulenbeld, Planetenlaan 18 te Haarlem. (Achter de remise der NZHVM aan de Leidse Vaart gemakkelijk te bereiken met buslijn 6 en 3). U bereikt dit dooreen li, -i gebruik Lux Toilet Zeep zegt Jean Simmons 20 th Century Fóx). Zij speelt de vrouwelijke hoofdrol in The Robe" (De Mantel), de eerste film in CinemaScope, het nieuwe, revolutionnain systeem,dat zonder speciale brille volgen is. (verkoop op termijnbetaling) vraagt v or zijn filiaal te Haarlem een Werkzaamheden o.a.: verkoopleiding, controle binnen- en buitendienst. Vereist: adm. kennis en borgstorting. Leeftijd plm. 40 jaar. Aanv.salaris 75— p. w. Brieven: N.V. De Veluwe, Scheepmakersstr. 915, Den Haag. Net voorkomen. Goed loon. Goede sociale voorwaarden. Vrijvervoer op ons lijnennet. Sollicitaties: Afd. Personeelzaken, Leidsevaart 396 te Haarlem. Bij de Haarlemsche Metaalwaren- en Ornamenten- fabriek H. VAN UITERT kunnen geplaatst worden Gelegenheid tot aanmelden van 8 uur v.m. tot 5 uur n.m. aan de fabriek, Regentesselaan 40-42, Haajlem of 's avonds na 7 uur bij de Heer J. L. Prins, v. Wickevoort Crommelinstraat 14, Haarlem-N. In PAPIER- en KANTOORBOEKHANDEL is een plaats vacant voor een JONGEMAN als voor de afdeling expeditie. Fa. J. MUIJS, Ged. Oude Gracht 103-105, Tel. 11723, Haarlem. voor factureerafdeling. Goed handschrift vereist. Brieven met volledige inlichtingen omtrent verlangd salaris, genoten opleiding, wanneer beschikbaar enz. uitsluitend schriftelijk aan bovengenoemde firma.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4