Uit Ketieemerlaed Yeisen wordt op sleutels „uitgekamd" i Variaties op een thema van lente ju welen f VOLVO Op expositie van uitvindingen Kant en-klaarhuis' met buitenmuren van glas K ru iswoordraadse l Scheveningse haven moet verbeterd worden de Het raadsel vanTuaim Mor^aj Grlc de IVoormcm, kt. f Iweelmfsen Besparing op brandstof des wintersvolop zonlicht des zomers „Pierrot valt van maan Hoeveel kilogram wordt het totaal? Auto op Heem- steedse Dreef geslipt Regering moet van de noodzaak overtuigd worden Garage Den Hout 250 modelkamers PAGINA 7 VELSEN-IJMU1DEN OiMDiEiR WI JS'D AG IN VF'LSEN Waterstanden RENAULT „4" Oordeel niet naar de buitenkant Burgerlijke Stand CORSO BLOEMBOLLENSTREEK 1956 tip. Tel. K 2500 - 18997 - 25453 - 11123 Personen-auto's ramden elkaar CASTR1CUM NIEUW VELD „BAKRUM" P o sifcd ui venten t o o n s t e Hing Marktbericht Dammen HEEMSTEDE V 10 II Oplossing van woensdag Tengevolge van de regen Inzittenden op weg naar Mariastichting om zoon te bezoeken Aanrijding op de Leidsevaartweg 'Concert N. Ph. O. Sprookje door Puck voor Nederl. Jeugd gemeenschap c? Ook in Velsen is de actie ten be hoeve van de vele tienduizenden vluch telingen gestart. Onder het motto „De villen ei wacht o uw sleutel" zijn door ijverige scholieren reeds veel oude sleutels opgehaald en in de scho len verzameld. Deze zullen straks naar Den Haag opgestuurd worden, waar het totale gewicht aan oude sleutels als oud ijzer zal worden verkocht. De Nederlandse federatie voor vluchtelin- ffenH'''i hoo"t ou deze wijze een be hoorlijk bedrag bijeen te krjjgen, dat dan ten behoeve van de In de kampen verblijvende vluchtelingen kan worden besteed. U kent toch het leed, dat in de vele vluchtelingenkampen heerst? Onze krant heeft daarover reeds veel ge schreven. W\j menen dan ook, dat iede re verdere aansporing om deze nood lijdenden te hulp te komen overbodig is. In ieder huis de vluchtelingen weten niet meer wat een huis is is toch wel een oude sleutel over. Levert deze dan in bij een school in de buurt of bij een van onderstaande adressen: IJmulden: P. van Kanten, Kon. Wil- helminakade 1; Parlevliet, Zuidzijde; Postkantoor, Kanaalstraat; Thalia-thea- ter; Cantine Centrale Bond, Zuidzijde; H. te Loo, Bloemstraat 102: Bata. Ken- nemerlain 66; Centra-winkel, Kenne- merlaan 131; Het Witte Kruis, Kenne- merlaan 143; Groentehal Webbe, Evert- senstraat; Postkantoor, Houtmanstraat; Kijkgrijp, Marktplein; Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan; Antonius-zieken- huis, Zeeweg; Patronaatsgebouw, Wil- lemsbeekweg; Gem. Vergaderzaal, Abe lenstraat; Rex-theater, Groeneweg. Velseu: Raadhuis, Dienst voor de Vn1k«-'v.üsves!in'r. Gem. Geneeskundige Dienst. Driehuis: P. de Ruyter, Driehuizer- kerkv/ehoek Da Costalaan; Albert Hen. 'Stehuizerkerkweg. Santpoort! Coöperatie, Hagelinger- weg; Boekhandel Erasmus, Hoofdstr.; Herv. .Teugdgebouw, Burg. Enschede- laan; Slager Mol, Hoofdstraat 149; Kruidenier Tamme, Bloemenöaalse- straatweg; Kapper Van der Ende, Bloe- mendaalsestraatweg; Sigarenmagazijn Toesset, Bloemendaalsestr.weg; Joos- ten, Bloemendaalsestraatweg 156. Velsen-Noord: Aurora. Wijkerstraat- weg; St. Jozefhuis, Wijkerstraatweg; Drie trawlers Haarlem IJM. 9, Allan Wi -er IJM 34 er. Abraham VL 77 drie loggers en twintig kotters zorg den er woensdag voor, dat de IJmuiden- se visafslag werd voorzien van een to tale aanvoer van 4.685 kisten verse vis, 715 stijve kabeljauwen en 3.000 kilo tongen. waren 795 kisten verse ha ring, 1.090 kisten makreel, 1.765 kisten schelvis, 95 kisten gul en kabeljauw, 220 kisten wijting, 210 kisten koolvis en 110 kluten stokkebit. Er werd woensdagmorgen zoals ge woonlijk voor alle vissoorten door de handel veel geld uitgetrokken. De schrale vooruitzichten voor de aanvoer van de komende dagen speelden hierbij eveneens een rol van betekenis. Grote schelvis noteerde nu 50,- tot 45,-, groot middel 43,- tot f 33,-, klein mid del 27,- tot 21,-, pennen 28,- tot 19,50 en braad 26,- tot 20,- per kist van 50 kilo. Wijting deed 25,- tot 20,-. Haring noteerde ƒ26,- tot 17,-, makreel 29,. tot 21,-, grote regels kabeljauw 170,- tot 132,- en grote kisten kabeljauw 220,- tot 200,-. Gro te leng deed f 75,- tot 73,-. Klein mid del schol werd verkocht voor 69,- tot 60,- en schol II 52,- tot 40,-. Grote witte koolvis deed 118,- tot 112,-, gro te zwarte koolvis 72,- tot 69,- en kleine zwartkoolvis 27,- tot 22,-, grote ham 94,- en kleine ham 90,- per kist. Grote tong noteerde 6,- tot 5,- (een bijzonder hoge prijs), groot mid del deed 4,50 tot 4,-, klein middel f 4,- tot 3,50, tong I 4,- tot 3,30 en tong II 3,- tot 2,60 per kilo. Voor de donderdagmarkt liepen twee trawlers en wat kotters te Umuiden binnen. De trawler Gelria IJM 21 kwam aan de markt met 1200 kisten verse haring en de Pos'uoy IJM 35 met 875 kisten verse vis, hoofdzakelijk makreel en schelvis. Langs de kust vingen de loggers in de nachtelijke visuren gemiddeld 120 tot 60 kilo tong en 15 tot 10 manden schol per schip. Overdag vingen deze loggers 15 tot 1-0 kilo tong en 6 tot 8 manden schol per schip. De kotters om de Noord, vissende op 57.30 NB en 3 01, vingen gemiddeld 150 tot 200 manden hoops per etmaal, hetgeen vrjj gunstig ge noemd rag worden. Op de Vikingbank meldden de traw lers dagvangsten van 150 tot 300 man den hoops, men kampte echter met veel slecht weer. De haringloggers gaven nachtvangste door van 30 tot 40 last, maar er waren ook loggers, die niet hoger dan 10 tot 20 kantjes hari- 0 per nacht kwamen. Zodat over de gehele linie de visserij een tamelijk wisselvallig beeld geeft, hetgeen is terug te-brengen op de vele uren van stormweer. Advertentie Kijkgrijp, Wijkerstraatweg; Postkan toor. wijkerstraatweg; Herv. Wijkhuis Dijckmanstraat; Statenhuis, Velserwee 12, Beverwijk. Aan de sleutel-inzameling is tevens een prijsvraag verbonden. Het gaat er om te raden hoeveel kilogram sleutels deze actie in hel gehele land zal op leveren. Hiervoor zijn prijsvraagblocs van 20 formulieren voor 10,- verkrijg baar bij he< sre-pte! - ven het L'e- tie-comité, Moerbergpi-ntsoen 22, IJ- muiden, tel. 5743, tr ijl prijsvraag formulieren a 0,50 gekocht kunnen worden bij H. Andréa, Ladderbeekstr. 129, Velsen-Noord, mevr. van Winkel man, R,adarstra"t 40, IJmuteen, mevr. Post, Julianakade 11, IJmuiden, mevr. Sloot, Wijk aan Zeeérweg 152, IJmui den, mevr. Snel, Zeeweg 169, IJmui- den-oost, mej. Vijlbrief, Lijsterlaan 1, IJ muiden-Oost, mevr. Anten, De Genes- tetlpen 11. Driehuis. mevr. Sanders. Kerkweg 122, Santpoort, en mevr. Roo- denburg, Bloemendaalsestraatweg 147a, Santpoort. Aan deze prijsvraag zijn waardevol le prijzen verbonden. De eerste hoofd prijs geeft recht op drie jaar gratis wonen tot een maximum van f 5.000,-. Bovendien zal de winnaar van deze eerste prijs in de gelegenheid gesteld worden als het ware als afgezant van het Nederlandse volk, in Oostenrijk een aantal vluchtelingenkampen te bezoe ken. De tweede hoofdprijs bestaat uit 2 jaar gratis wonen tot eên maximum van f 2.000,-, en de derde hoofdprijs is de helft van de tweede. Verder zijn er nog honderden prijzen, bestaande uit waardevolle huishoudelijke en ande re artikelen, zoals radiotoestellen, schrijfmachines, stofzuigers, enz. Ten slotte wordt de actie nog ver gezeld van een collecte, want zeer veel geld is nodig. En wie per giro wil helpen, kan dit doen op nr. 270475 ten name van de penningmeester van de stichting De V eiser Gemeenschap, onder vermelding „De vluchteling". Dinsdag 15 november wordt in het Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandt laan te IJmuiden-Oost een onderwijs- dag gehouden, 's Morgens worden in leidingen gehouden door mej. A. Stoll, inspectrice van het kleuteronderwijs in Noordholland, die het onderwerp „Aan sluiting kleuteronderwijslager onder wijs" behandelt en door de heer F. Evers, hoofd ener school te Eindhoven en medewerker aan het Paedagogisch Centrum, die hetzelfde probleem be licht van de kant van het lager onder wijs. Omstreeks half een wórdt aan de deelnemers een koffiemaaltijd aange boden foor het gemeentebestuur, ver zorgd door de huishoudschool, in de Jan Campertschool aan de P. J. Troel- straweg. Tijdens de middagbijeenkomst krijgen de deelnemers een programma aangeboden, dat verzorgd zal worden door de dames mej. A. Schoen, mej. L. Dekker en mevr. R. Mantje-Coppé (zang, piano, viool) en de voordrachts kunstenaar Albert Vogel. IJMUIDEN Donderdag 27 oktober Hoog water: 0.14 u. en 12.43 u. Laag water: 8.13 u. en 20.26 u. Vrijdag 28 oktober Hoog water: 1.03- u. en 13.31 u. Laag water: 9.09 u. en 21.22 u. Advertentie 1. VEILIG door z'n 4 portieren en achterin geplaatste brandstoftank. 2. GOEDKOOP IN AANSCHAF. Prijzen vanaf 4190,—. 3. GOEDKOOP IN GEBRUIK. Benzine 1 op 17. Lage prijs onderdelen. Geringe afschrijving door hoge inruil- waarde. 4. GEEN KINDERZIEKTEN. Reeds 7 jaar in produktie, welke momenteel 600 per dag bedraagt. 5. LAAGSTE verzekeringspremie en wegenbelasting. 6. Voor voet- of beengebrekkigen AUTOMATISCHE KOPPELING tegen geringe meerprijs. Vertegenwoordiging voor Haarlem en omgeving Wagenweg 166-168 Tel. 12138 en 15056 Voor de leden van de r.-k. Vrouwen beweging, afdeling IJmuiden-Oost, heeft zuster Clemens Mooy van de zusters Augustinessen van St.-Monica op boeien de wijze verteld over het werk van deze betrekkelijk nog jonge congregatie, maar meer nog over de innerlijke be wogenheid, die de zusters noopt om dit werk te doen. Zij vragen niet naar de schuld, zoeken wel naar de oorzaak en trachten die weg te nemen om zo de baan te effenen voor een betere toe komst. Zij komen in sloppen en stegen, in vaak afzichtelijke buurten, waar de doorsnee mens geen weet van heeft. Zij komen echter ook in op het oog heel nette wijken, waar echter dé zonde in het verborgene leeft. Om dit moeilijke werk te kunnen doen, krijgen de zusters een lange tijd van voorbereiding. Eerst zijn zij een jaar postulant, daarna twee jaar oblaat, in welke tijd zij zich terugtrekken in het klooster om zich te bezinnen op de taak, die hen wacht en .om o.a. filosofie te studeren. Het daarop volgende novi ciaat wordt benut voor theologische studie, maar ook om in de praktijk het werk te gaan doen. De zusters leven en doen hun werk om zichzelf en elkaar gelukkig te ma ken door het geluk aan anderen te brengen als Christus in de wereld. Zij komen met allerlei mensen in contact en ervaren telkens weer, hoe bepaalde factoren of omstandigheden hebben ge leid tot een .afglijden op de maatschap pelijke ladder tot een dieptepunt, waar uit het voor velen bijna onmogelijk is weer omhoog te komen. Deze zuster mocht uit ervaring spreken, toen zij haar gehoor op het hart bond toch voor al niet te gauw klaar te staan met een oordeel, .een veroordeling, want de mens ziet alles alleen maar van de buiten kant. Na de pauze werden nog enige huis- houdelijke punten afgehandeld. Op veler verzoek wordt het volgend jaar weer een zomerreisje geo. janiseerd. Zondag wordt het feest van Christus Koning gevierd en bij de kerk zullen dan weer speldjes te koop worden aangeboden. De opbrengst hiervan komt gedeeltelijk ten goede aan het rusthuis, gedeeltelijk aan de eigen charitatieve instellingen. De presidente verzocht met nadruk niet alleen zo'n speldje te kopen, maar het kruisje ook de gehele dag als een ere teken te dragen. Geboren: E. A. Deventer-Lanzing, z.; T. Korf-Broers, z.; C. M. Broêk-War- menhoven, z.; G. M. Kops-van der Peiji, d.; E. Bouma-Peper, z.; J. de Waal-van der Wijk, z.; J. H. Rovers-van der Ma ten, d.; T. M. Baggerman-van de Graaf, d.; H. J. de Wit-Eereveld, d.; M. C. Vaneker-Schoorl, d.; G. van Dijk-Mui- der, z. Overleden: S. G. Oortwijn, 74 j.; M. Broek, 60 j.; J. van der Kooij, 89 j. 53. Onbewust van Sarans dreigende voorspellingen beklimt Eric in de beschutting van de grote stenen de helling van Tuaim Mor. Eensklaps wo^dt hij zich bewust van een vreemd, schroeiend gevoel in zijn onder arm en verbaasd staart hij naar de rode striem, die enigszins opgezwol len is. Hij herinnert zich, dat Saran hem daar vastgegrepen heeftmaar schenkt er verder geen aandacht aan. Hij is de top al dicht genaderd, als hij de witte gedaante weer in het oog krijgt, nu echter in gezelschap van eèn tweede witgemantelde. Even slaat hij hen gade; het is duidelijk, dm ze iets zoeken de ingang natuurlijk. Dan roept hij hen aan en treedt haai voren. De mannen zijn niet gewapend en schrikken hevig, als ze eensklaps tegenover een zwaar gewapende krijger staan. De grootste van de twee heeft een witte, vierkante baard, ter weerszijden waarvan vreemde, Schitterende bollen hangen én als Eric hem vraagt of hij Moloch is, knikt hij bevestigend. „Ik kom in vrede", zegt Eric, doch tegelijkertijd vraagt hij zich af, waarom het zo schemert voor zijn ogen. Hij herstelt zich echter en Moloch, die hem scherp heeft opgenomen, mompelt enige onverstaanbare woorden tot zijn begeleider, die een paar stappen naar voren doet. Weer oi ervalt Eric dat vreemde, onwezenlijke gevoel en hij tuurt naar het gezicht van Moloch, dat opeens wazig en ver weg schijnt te zijn. Hij tast naar zijn arm, die nu brandt als vuur -en vervolgt heess „Ik ben Eric, koning der Noren, en weet wat ge hier zoekt ik kan u zeggen waar..., waar...." Zijn stem stokt. Hij kan niet verder spreken en hapt naar adem. Dan vervaagt alles voor zijn ogen en het laatste wat hij hoort, is een gejaagd uitgesproken bevel: „Vlug help die man". Dan zakt zijn bewustzijn weg. Advertentie hoofd-aqem OVERVEEN topkwaliteit rayon Haarlem De mosterdfabrikanten leven niet van de mosterd die er gegeten wordt, maar van de restanten die er op het bord blijven zitten. En de kolenmijnen ver dienen het meest aan de extra-verwar mingskolen die er in huizen en kantoren verstookt worden om de afkoeling door de vensterruiten tegen te gaan. De ca paciteit van een huiskamerkachel wordt tenslotte bepaald door het aantal ven sters en de oppervlakte daarvan. En naarmate de mens meer licht verlangt en meer uitzicht, verstookt hij des win ters meer kolen en heeft hij 's zomers binnenshuis meer last van de warmte. Wat de temperatuur betreft zou het plaisant wonen zijn in kamers die rond om door anderhalve steens muren van de buitenlucht waren afgesloten: 's zo mers koel; 's winters gezellig warm. Zodat dus eigenlijk het woon-warmte- probieem bepaald wordt door het feit, dat de gewone vensterruit vier keer zo veel zomerwarmte naar binnen laat als een bakstenen muur en 's winters de kostbare kachelwarmte bij honderden calorieën tegelijk naar buiten laat stro men. In het „Kant en Klaar-Huis" op de Internationale Tentoonstelling van Uit vindingen, die op 29 oktober in de Apol- lo-Hal te Amsterdam geopend wordt, is een oplossing gevonden oor dit woon probleem. Het huis op zich zelf is een voorbeeld van moderne systeembouw. In houten stijlen worden de buitenwan den van dubbele houtspaanplaten opge trokken: telkens tweè platen geïso- leeid door eên 15 mm laag van Isopoor, een nieuw isolatiemiddel. En in dè vijf kamers die het huis bevat een huis dat in veertien dagen door 15 arbei ders gebouwd kan wordenI zijn alle moderne woon- en keukeninstallaties te vinden die de huisvrouw zich maar den ken en wensen kan. Maar het merk waardigste van heel dit „Kartt- en- klaarhuis" is de buitenwand. Want meer dan de helft van de bui tenmuur bestaat uit glas: zitkamer, eetkamer en werkkamer hebben „pic ture windows": enorme uitzichtramen, zonder jalouzieën, zonder zonnescher men. Al deze enorme vensters zijn uit polytrope-glas vervaardigd: dubbelglas met tussen de twee lagen een isoleren de, ongekleurde en volkomen doorzich tige vloeistof. Of ge door een z.g. „isotroop"-ven- ster of door een spiegelglasruit naar buiten kijkt maakt geen verschil. Deze nieuwe vensterruiten absorberen alle in- tra-rode warmtestralen van het zonlicht en laten in de winter geen warmte naar buiten verloren gaan. Het warmte-iso- latiê-vermógen van isitroop-glas is even groot als van een anderhalf-stèens muur. Op èen dergelijke glasplaat, die van de ene kant met een soldeerbran- der verhit wordt, blijft het pakje boter op de andere kant volkomen hard! Tenslotte is een vensterruit niet be doeld als boterkoeler. 7Vel bespaart de bewoner van een huis met poly- trope-vensters de helft van zijn kolen- rekening en bovendien al het geld dat hij anders aan markiezen, jaloezieën of zonneschermen zou uitgeven. Woensdagavond is in Treslong te Hil- legom een contactavond gehouden van het comité „Corso Bloembollenstreek" en de jury met deelnemers en andere belangstellenden. Op deze avond werd, behalve een terugblik op het in 1955 gehouden ccrso, een inzicht gegeven in de plannen voor 1956 door een toelich tende expositie van ee„ aantal ontwer pen door de heer Jos. van Driel van Amstelveen. Het Leitmotiv van het corso 1956 zal zijn „Lentejuwelen." De bijeenkomst stond onder praesi- dium van de heer C. J. de Vroomen die een kort woord van welkom sprak, evenals de ere-voorzitter van het comi té, Jhr. Sandberg van Boelens, burge meester van Sassenheim. Er werden enkele films en een aan tal lichtbeelden vertoond, die een goed beeld gaven van het corso 1955, al was de ene film dan wat beter geslaagd dan de andere. Opmerkelijk was het ver schil tussen de wagens van het eer ste corso in 1948 en die van het laatst gehouden feest, waaruit wel duidelijk de vooruitgang bleek, die dit jaarlijkse bollenstreek-evenement al» geheel en in onderdelen mocht boeken. De heer Van der Hart, lid van de Op het kruispunt De Savornin Loh- manlaan - Dr. Kuyperlaan zijn woens dagavond omstreeks 7 uur twee perso nenauto's tegen elkaar gereden. De 'kleinste wagen, die de Savornin Loh- manlaan wilde oversteken en waarvan de bestuurder met zijn lichten signalen gaf, werd niet opgemerkt door de be stuurder van de van links komende grote personenauto. Een nevige klap volgde, waarbij de kleinste wagen zo zwaar werd beschadigd, dat deze weg gesleept moest worden. Ook de grote wagen had een flinke deuk gekregen. De bestuurder van de kleine auto, een journalist, kwam wonder boven wonder met de schrik vrij. Wil de tennisclub „Bakkum" haar toekomstplan, de aanleg van een nieuw tennisveld, ten uitvoer brengen, dan zal haar ledental belangrijk opge voerd moeten worden en ook een con tributieverhoging zal onvermijdelijk zijn. Dit deelde de voorzitter van de ten nisclub „Bakkum", de heer J. A. Mar tens, woensdagavond mede op de jaar vergadering, welke gehouden werd in hotel Kornman. Ook hoopte hij bin nenkort nadere mededelingen te kun nen doen over het nieuwe tennispark. Daarna ging de voorzitter over tot een terugblik op het af elopen seizoen en complimenteerde het eerste team met zijn fraaie prestatie, n.l. het kam pioenschap in de 4de klasse en de pro motie naar de 3de klasse. Minder succesvol waren de prestaties van het tweede team, dat échter veel te kampen heeft gehad met wisseling der spelers. Vèel Waardering had hij voor dè prestaties door de jeugdteams, waar van hij bij serieuze training in de toe komst veel verwacht. Daarna "volgde de prijsuitreiking aan de winnaars van de onderlinge wedstrijden, n.l.: Heren enkel; J. A. Martens. Dames enkel: Th. Martens. Dames dubbel: Mevr. Martensmej. Martens. Heren dubbel: Th. Imrnink—J A. Martens. Meisjes enkel: Ans v. Mourik. Jongens enkel: H. Uiterwljk. De prijzen bestonden uit bekers, medailles en meèrdère nuttige gè- bruiksvoorwerpén. Na de prijsuitreiking bleef mén nog enige tijd gezellig bijeen. De Castricumse postduivén vereni ging de Luchtpost gaat op zaterdag 26 en zondag 27 november a.s. een post- duivententoonstelling organiseren in hotel Ammerzaal. Reeds meerdere inschrijvingen kwa men binnen. Spruiten 40 - 71; prei 12 - 13; was- peen 8-10; bospeen 5-10; andijvie 6 - 8. Het tweede tiental van de R.K. Dam club St.-Thomas speelde voor de Bonds- competitie een wedstrijd tegen Zaan dam 3 en wist het ditmaal tot een 128 overwinning te brengen. In dë onderlinge competitie werden bij S+.-Thomas de volgende partijen ge speeld: Afd. I. jury, gaf een korte toelichting op het beoordelingswerk. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de moeilijkhe den, die de jury onderbond met het tot nu toe geldende beoordelingssysteem volgens punten, ging spr. over tot enke le gedetailleerde opmerkingen. Zo waarschuwde de heer Van der Hart voor een te overdadige versiering van de tractoren omdat daardoor het ge heel van een bepaald „nummer" on evenwichtig wordt. Bij luxe wagens moet de versiering niet worden over dreven. De wagen moet in eerste in stantie „auto" blijven, een symbool van snelheid, en dit symbool mag door de toegepaste versiering geen geweid worden aangedaan. Terloops merkte spr. op dat een nieuw systeem van be oordeling in voorbereiding is. Gedacht werd o.m. aan een plan om aeerdere eerste, tweede en derde prijzen be schikbaar te stellen, afhankelijk van een minimum aantal te behalen punten. In dezelfde geest dus als geschiedt bij muziekconcoursen, van de gelegenheid tot het stellen van vragen of het doen van suggesties werd door een enkele der aanwezigen gebruikgemaakt. De heer Jos. van Driel, de ontwer per van het laatste corso, had een aantal leningen opgesteld, bedoeld als ontwerpen voor het corso 1956, die algemene bewondering wekten. De al gemene titel van het corso 1956 zal zijn „Lentejuwelen" met welk motief het corso ook zal worder. geopend, ge volgd door een drietal wagens gewijd aan d'. voornaams'e ingrediënten, de hyacint de tulp en de narcis. Wij von den de ontwerpen niet alleen even ge slaagd terwijl het bovendien naar onze mening nog de vraag is of elk ontwerp geschikt is om als wagen te worden opgebouwd (hoewel wij deskundigen spraken, die daar niet bang voor wa ren). Wanneer wij een keus maken uit de tentoongestelde tekeningen dan willen wij memoreren, behalve de reeds ge noemden, „The march of spring", ge ïnspireerd op het bekende ruiterbeeld bij de ingang van Keukenhof, „Intocht van de lente", en „Grace of blue". De heer Van Driel heeft zich echter niet strikt aan het lentemotief gehouden want hjj formeerde b.v. ook wagens als „The jolly joker", „Kermis", „Luna park", „Don Quichotte", „20.000 mijlen onder zee", een grillig doch wel sier lijk ontwerp, naast b.v. Orpheus en Eu- rydice. Zoals echter de tekeningen waren op gebeld ontdekten wij in alle verschei denheid wel een bepaalde lijn en be driegen de voortekenen niet dan zal het corso 1956 een nieuw hoogtepunt betekenen in de geschiedenis van het corso Bloembollenstreek. De tentoongestelde ontwerpen konden door adspirant-deelnemers worden ge reserveerd: daarnaast is er echter ook gelegenheid tot het uitvoeren van wa gens naar eigen ontwerp, zoals trou wens ook in het verleden is gebeurd. Horizontaai: 1. provincie hoofdstad - Code pénal (afk.) 2. strijd tussen volken - ankerplaats 3. hoogste punt van dak -o - trainen 4. via de aether 5. Noordholl. stadje - rivier in Frankrijk 'n 6. geweldig - salaris 7. groet bij jaar- wisseling (afk.) - bij vuur is - deel van bijbel 8. kloosterling x - krijgsman 9. schreeuw om hulp o- 10. in rang verla gen 11. schimmel op azijn - Europeaan Verticaal: 1. jammer - poeierig steen- stof 2. dictionnaire 3. zware storm - ambtsgewaad 4. laatstleden (afk.) - liefdegod - spoedig 5. metaal - paardekam 6. zoogdiertje - moedwillige doodslag 7. foliant (afk.) - vloerbedekking 8. een in Zuid- Amerika uit Europese ou ders geborene - rivier (Turks) 9. kostschool (mv) 10. lidwoord - hoogste kerke lijk gerechts hof - North-East (afk.) 11. weten - eb en vloed Horizontaal: 1. b.l.; 4. en 5. a.m.; 7. set; 9. ol.; 10. fort; 12. iets; 14. aa; 15. l.d.; 17. Nederland; 23. as; 24. ur; 25. te; 26. s.a.; 28. stuur; 29. tafel. Verticaal: 2. laf; 3. re; 4. Els; fl. m.o.; 7. sta; 8. til; 9. o.t.; 11. rand; 13. Edda; 16. ar; 17. na; 18. es; 19. eter; 20. list; 21. nu; 22. dr.; 25. tu; 27. aa. A. de ZeeuwB. Beentjes A. RietveldC. v. d. Himst J. GeukeP. Rietveld J. v. VelzènJ. Geukê J. GeukeG. Sprenkéling Afd. III. M. KrooneP. de Vries A. BakkérD. Konijn 0—2 0—-2 1—1 0—2 2—0 0—2 9—2 De heer C. L. L., afkomstig uit Mij drecht, reed gisteravond in zijn wagen, vergezeld van zijn vrouw, twee doch ters en een geestelijke, over de Heem- steedse Dreef naar Haarlem. Zij waren op weg naar de Mariastichting te Haarlem, waar een toon van de familie tengevolge van een aanrijding wordt verpleegd. Ter hoogte van de haven raakte de hèer L. de macht over het stuur kwijt en de wagen begon te slippen. Daar het wegdek ten gevolge van de regen zeer glad was, kon de bestuurder de wagen niet meer onder controle krijgen. De auto draaide enkele slagen om zijn as, soen ter plaatse is aangelegd en, beland- soen ter plaatse is aangelegd en beland de tenslotte op zijn kant tussen de bloe men. De inzittenden liepen gelukkig geen letsel op; de wagen werd vrij ernstig beschadigd. De familie L. en de kapelaan ver volgden hun reis naar de Mariastichting per taxi. Gisteravond heeft een truck met op legger eèn personenauto op de Lèidsevaartweg, vlak bij de Zandvoort- selaan, tamelijk zwaar beschadigd. De personenwagen stond op de Leidse vaartweg voor de gesloten spoorbomen van de Zandvoortselaan. De vrachtwa gen kwam uit de richting Haarlem en wilde linksaf de Zandvoortselaan oprij den. De oplegger is waarschijnlijk bij het afremmèn naar rechts weggeslipt, waardoor de linkerzijde van de luxe wagen in de knel kwam. Ook de vrachtwagen liep enige schade op. „De Scheveningse haven vormt voor ons geen probleem meer; wel is het voor ons een probleem, hoe wij datgene wat door ons wordt begrepen elders kunnen laten begrijpen." Met deze woor den vertolkte burgemeester Schokking van Den Haag woensdagavond in de Scheveningse Ki-rzaal de gevoelens van de talloze aanwezigen die allen van slechts één wens vervuld waren, name lijk een vérgaande verbetering van de Scheveningse haven. Burgemeester Schokking wenste met zijn woorden tot uitdrukking te bren gen dat de gemeentelijke autoriteiten diep doordrongen zijn van het feit dat de haven een verbetering behoeft, maar dat het er nu alleen maar om gaat de regering van de noodzaak hiervan te overtuigen. Iets waarvan tot op heden nog maar weinig is gebleken. Een spe ciale avond om het belang van een ver betering van de haven aan te tonen, was belegd door de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Den Haag. De avond werd bijgewoond door de voor zitter van de Eerste Kamer, door tal rijke gemeentelijke autoriteiten en door verscheidene vooraanstaande figuren uit de visserijwereld. Het werd op deze bijeenkomst wel duidelijk, voor zover dit de belangheb benden nog niet duidelijk was, dat er iets moet worden gedaan aan het pro bleem dat de Scheveningse haven nog steeds vormt. De afmetingen van de haveningang zijn te gering, de haven mond is te nauw en de ligging is on gunstig, zo kwalificeerde mr. v. Aart- sen, wethouder van Economische Zaken van Den Haag, de situatie. Hierdoor mist Scheveninfen de eigenschap een veilige haven te zijn voor vissers en schepen, aldus de wethouder, die het probleem van Rcheveningen een ern stige zaak noemde, waarmee mensen levens gemoeid kunnen zijn. Prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, gaf vervolgens een interessante uiteenzetting hoe de haven, die thans uit technisch oogpunt onvoldoende voldoet aan de tegenwoordige eisen, verbeterd kan worden. De havenmonden moeten verder in zee komen te liggen tot een punt buiten de branding van ongeveer 5% meter diepte. Het zuidwestelijk ge legen havenhoofd zal ter voorkoming van verzanding langer moeten worden dan het-meer noordelijk gelegen hoofd. Hierdoor zal de eerste binnenhaven rustiger worden zonder golfslag. Vol gens het plan van prof. Thijsse zal de monding van het verversingskanaal binnen de hoofden van de nieuwe haven- infeng moeten komen. Een beeldreportage „Scheveningen wil mee" en een divertissement van de hand van Leonard Huizinga, ten tonele gebracht door leden van de Haagse Co- medie, accentueerde de woorden van de sprekers van deze avond, welke, vol gens het slotwoord van de burgemees ter, zeker reliëf zal hebben gegeven aan de dikke rapporten over de Sche veningse haven en de zware dossiers zeer zeker perspectief zal hebben ge geven. 9? Vrijdag 4 november vindt het 2e con cert van de serie V plaats door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam met solistische medewerking van de bas Herman Schey. Het programma bevat de volgende werken: Sinfonie L. Leo; Cantate „Ich habe genug J. S. Bach; h. moll suite Bach; Lieder eines fahrenden Gesellen Mahler; 3 fragmenten uit: „La Damnation de Faust" Berlioz. De laatste aanvulling van het reper toire van Puck, bedoeld voor het aller jongste publiek, is een fris sprookje, dat gistermiddag voor de Nederlandse Jeugd Gemeenschap in de Stadsschouw burg werd gespeeld door de jonge gar de van Puck. De slechts sporadisch onderbroken rust en stilte in de volle zaal newees, dat het grut in aandach tige spanning keek en luisterde, al waren er geen dolle en daverende avonturen te beleven in Poppenstad en op Kikkereiland, waar Pierrot, prins Manestraal, terecht komt, nadat hij van de maan is gegleden. Pierrot praat niet; hij houdt van de stilte, maar dat is geen beletsel om beste vriendjes te worden met burgemeester Bolleboos, met Dribbeltje en Maroni en Basta de agent, die bang is voor verkeerskno- pen. Alleen Harlekijn, de liegende en snoepende draaier, zit haar dwars en brengt haar zelfs onschuldig in de ge vangenis. Het zou geen sprookje zijn, als de lieve Pierrot tot vreugde aan beide zijden van het voetlicht niet ver lost werd en Harlekijn ontmaskerd; maar het manestraaltje wil haar ver blijf op aarde toch niet verlengen, en met de hulp van een geweldig sprin gende kikker komt zij óp de maan te rug. De charme van het sprookje ligt in de eenvoud. De intrige, indien men dat grote woord wil gebruiken, is zeer sim pel; er gebeurt niet zo veel op het toneeel in het eerste bedrijf te wei nig de woordkeus is kinderlijk en begrijpelijk gehouden, er is nergens sprake van zoetelijke moraal en het decor was „Ohwat mooiDe verdienste van het eenvoudig, niet na drukkelijk gespeelde sprookjes achten wij vooral het teit, dat de kleuters en de jonge kinderen geboeid werden door de sfeer. In deze sfeer paste uitstekend de allerliefste Pierrot, die een even aardige als begrijpelijke pantomime speelde; het figuurtje gaf een poëtisch tintje aan de voorstelling, was verte derend zonder zielig te worden in de slechte betekenis van het woord, en leverde overigens het bewijs, dat men zoetelijk noch nadrukkelijk noch lawaaierig behoeft te zijn om door kin deren verstaan en gewaardeerd te worden. WOHIHCIHRICHTIHC BEVERWIJK G?<yy*,cJv6*i 8-1230 «óva/; 1345-18- uwi. Qüjifóai fjaVi- iiUi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7