Pinay vandaag naar Parijs De vier ministers zetten in Genève standpunt hun uiteen Macmillan Molotov Dulles: PRINSES MARGARET bij de Aartsbisschop van Canterbury Prinses Irene onthult Brigade-monument Nog geen compromis over 5-daagse werkweek Moord op verpleegster te Zeist opgehelderd 28-jarige fabrieksarbeider bekent haar gewurgd te hebben Daily Mirror valt The Times aan Het weer zaken sluiten op In België Brandstoffenwerkers krijgen 3 meer Met terugwerkende kracht tot 1 oktober 1 NOVEMBER Rood-China laat weer twee Amerikanen vrij Op elfde bevrijdingsdag van Tilburg Adenauer zou verre van „koortsvrij" zijn Waterdichte bromfietskleding Enkele buien VRIJDAG 28 OKTOBER 1955 79ste JAARGANG No. 26435 ^oor de conferentie van Genève hebben de westelijke Grote Drie voor de villa, landse Zaken zijn intrek heeft genomen, nog even met elkaar van gedachten Dulles, Pinay en Macmillan. waarin de Franse minister van Buiten- gewisseld. Van linies naar rechts: Donderdagmiddag heeft de 28-jarige fabrieksarbeider C. B. uit Zeist na urenlange verhoren door de Zeister re cherche, waarbij de aanwijzingen tegen hem zich opstapelden, eindelijk bekend, zoals reeds in het kort werd gemeld, de moordenaar te zijn van de 22-jarige lcerlingverpleegster W. v. S„ wier stof felijk overschot in de ochtend van 13 oktober op de Oude Woudenbergse Zandweg onder Zeist werd gevonden. B. was de derde verdachte, die door de recherche aan een verhoor werd onderworpen. Eerst waren er vermoe dens gerezen tegen een 25-jarige elek tricien, aan wie tenslotte alleen aan randing van een verpleegster uit Delft te laste kon worden gelegd, vervol gens tegen een 40-jarige inwoner van Soest, die maandag echter op vrije voe ten werd gesteld, omdat hij een aanne melijk alibi kon overleggen. Daarna kreeg de politie pas een tip, die wees m de richting van de man, die na drie dagen ontkennen, waarbij hij zich steeds dieper in zijn leugens en verdraaiingen groef, de strijd opgaf en bekende in derdaad op de avond van 12 oktober het meisje op de donkere zandweg te hebben aangerand en gewurgd. De reconstructie van de moord, die de commissaris van de Zeister poli- „Gistermiddag om vier uur is in het ,ilais des Nations te Geneve de con- ivan rlp ministers van K^ntie begonnen van de ministers van v, V'kindse zaken van de Verenigde L- '»nde Sovjet-Unie, het Verenigd tl°"inkrijk en Frankrijk. De fotografen «•■'oKenheid om de heren Dulles, Molotov, TVTacmillan en Pinay in aller lei opstellingen te vereeuwigen, de di recteur van het Europese bureau van de Verenigde Naties, onze landgenoot Adriaan Pelt, bracht de beste wensen voor het welslagen van de conferentie over van de secretaris-generaal van de Wereldorganisatie, Dag Hammarskjold ©n daarna gingen de deuren van de troen-gouden conferentiezaal dient acto er de „buitenstaanders": de vier de legaties waren „onder ons". Hun eer ste bijeenkomst heeft drie en een half nur geduurd. Minister Pinay bekleedde het voorzitterschap. Ook alle volgende besprekingen zullen achter gesloten Uiiiiiiiiiiiiiiimmimm Pinay zei in zijn openingstoespraak, öat de ministers zich niet tevreden mo gen stellen met het voeden van de hoop, die in de wereld ontstaan is door de conferentie van de regeringsleiders. Pinay meende, dat er wat het eerste Punt van de agenda betreft de ge combineerde vraagstukken van de Duit se hereniging en de Europese veilig heid geen enkele belemmering be staat voor een onmiddellijk besluit over de modaliteiten van een plan dat deze Gvee vraagstukken gelijktijdig oplost. Als een dergelijk oesluit uitblijft, aldus de Franse minister, kunnen verder geen Vorderingen worden gemaakt. Het tweede punt van de agenda Het college van rijksbemiddelaars !Je®ft beslist, dat een toeslag van drie fjhlden per week voor vuile arbeid mag „°rden gegeven aan de brandstoffen- erkers. Men heeft deze beslissing ge- „Uien, nadat de vertegenwoordigers flOn de vakbonden voor transportarbei- h^s en die der werkgevers waren ge- ï*d. d Jfeze toeslag geldt met terugwerken- c kracht tot 1 oktober. Tevens zal het r„ ege nog gunstig beslissen over ande- c Voorstellen met betrekking tot de k O voor de particuliere brandstoffen- a«del. t)e Nederlandse Katholieke Midden- jandsbond heeft een beroep gedaan op zijn aangesloten leden om, indien maar enigszins mogelijk is, de be drijven op het feest van Allerheiligen, r. november, gesloten te houden, ten einde zichzelf en hun personeel in de gelegenheid te stellen deze verplichte mestdag zo goed mogelijk als zondag te vieren. Het publiek wordt aangeraden jnct zijn inkopen en bestellingen hier- nede rekening te houden. Het Amerikaanse consulaat te Hong- {°ng heeft medegedeeld, dat te Hongkong weer twee Amerikanen tv orden v:-wacht, die in communistisch- t liina wegens spionnage gevangen heb- en gezeten. De twee Amerikanen, die rullen worden vrijgelaten zijn pater Armand Proulx S.J., en mej. Harriet Üls, een studente uit New Vork city. deuren worden gevoerd en de ministers zijn overeengekomen, dat slechts com muniqués, waar zij het alle vier over eens zijn, aan de pers zullen w 'den verstrekt. Het is niet zeker, of minister Pinay de bijeenkomst van vandaag kan bijwonen. Hij is namelijk vanmorgen naar Parijs vertrokken om daar in de Nationale Vergadering de stemming over de vertrouwenskwestie bij to wo nen. Zijn plaats zal dan in Genève wor den ingenomen doo de chef van de af deling politieke zaken van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, Ro land de Margerie. Op de zitting van gisteren hebben de ministers in het al gemeen hun standpunten uiteengezet ten aanzien van de ter tafel gebrachte vraagstukken. Maar bovendien ontwik kelde zich een levendig debat van an derhalf uur over een procedure-kwestie, .waardoor de stemming op een gegeven ogenblik ongunstig werd beïnvloed. iiiiiniiiiiiiiiimiiniiiiii de ontwapening zou volgens hem heel wat meer tijd vergen en de Franse regering meent, dat men ter conferen tie niet verder zal komen dan enkele in leidende maatregelen. De Britse minister Macmillan han delde naar de wens van de voorzit ter door het kort te maken. Hij zei te menen, dat de verschillen tussen oost en west ten aanzien van de te behandelen punten niet onoverbrug baar zijn en hij gaf zijn ambtgeno ten de raad, zich niet te laten om- moedigen door tijdelijke tegenslagen of moeilijkheden, hoe groot die ook mogen lijken. Minister Molotov verklaarde, dat het Duitse vraagstuk ondergeschikt is aan het vraagstuk van de Europese veilig heid en dat de ministers Oost- en West- Duitsland moeten helpen bij het vin den van een oplossing voor de hereni ging inplaats van hun bepaalde plannen op te leggen. De Sovjet-Unie, aldus Molotov, staat de afschaffing van militaire groeperin gen vöor. Als dat om bepaalde redenen niet onmiddellijk kan gebeuren, moet het geleidelijk geschieden. Onder de huidige omstandigheden, zo meende de Russische minister verder, kan ook het Duitse vraagstuk slechts geleidelijk worden opgelost. Verminde ring van de internationale spanning in Europa, een betrouwbaar stelsel van collectieve veiligheid en een naar el kaar toe groeien van de beide delen van Duitsland zag hij als belangrijke punten in die ontwikkeling. Minister Dulles zei, dat de Verenig de Staten bereid zijn deel te nemen aan garanties tegen herleving van het Duitse militarisme. Zulke garanties houden voldoende rekening met alle rechtmatige veiligheidsverlangens, ook die van Rusland, en zij moeten het mo gelijk maken, dat nu haast wordt ge maakt met opheffing van de verdeling van Duitsland. Deze verdeling wordt door iedereen erkend als een groot on recht en als een bron van instabiliteit. Vooruitgang op het punt van de ont wapening, aldus Dulles, hangt niet al leen af van de overeenstemming tussen de betrokken partijen, maar ook van de zekerheid, dat de overeengekomen verminderingen van de bewapening ook werkelpk worden uitgevoerd. Daarom leggen Engeland, Frankrijk en Ameri ka zozeer de nadruk op deugdelijke in spectie en controle als preliminaire voorwaarde. Het plan-Eisenhower zou hier een gunstige atmosfeer kunnen scheppen. Gisteren bracht Prinses Margaret een bezoek van een uur aan het geeste lijk hoofd van de Staatskerk, de Aarts bisschop van Canterbury, in diens ambtswoning, het Lambethpaleis. Er werd geen verklaring gepubliceerd. In middels neemt het rumoer rondom de Prinses nog steeds toe. De Times ver brak eergisteren zijn lange zwijgen in een zalvend artikel. Het gaf ais zijn mening dat de Prinses, indien zij in derdaad wenst te huwen met een ge scheiden man, moest beginnen met zich geheel terug te trekken in het particu liere teven. Vervolgens diende het aan haar geweten te worden overgelaten om te beslissen of zij ai of niet zou trou wen mét Townsend (door de Times niet bij name genoemd). Het blad eindigde met te zeggen dat het land slechts het geluk van de Prinses beoogt, doch dat geestelijk geluk in de volle betekenis van het woord wortelt in het besef dat men zijn plicht vervuld had, m.a.w. het zou te veel gevraagd zijn van de Times dat het er geen doekjes om zou winden het blad is van mening dat zij Townsend niet behoort te huwen. Dit was voor de Manchester Guardian aanleiding om als zijn mening te her halen dat de Prinses evenveel recht had om een gescheiden man te huwen als eerste ministers, rechters en par ticuliere personen het recht hadden om in het huwelijk te treden met geschei den vrouwen. En hedenmorgen kwam de Daily Mirror, die zolang geschreeuwd heeft dat het nu nog slechts nadruk kan verlenen aan zijn mening door hys terisch te gillen, met een hoofdartikel van twee vet gedrukte pagina's (dat is de tweede keer in deze week), waarin het blad een felle persoonlijke aanval richt tegen de Times en diens hoofdredacteur Haly, waarvan de iet wat grimmige beeltenis de voorpa gina van de Mirror siert. Het blad vraagt wie Sir William Haly had aangesteld als bewaker van het geweten van de Britse natie en wie wel aan ,,dit deprimerend dagblad" het recht heeft verleend een vonnis te vellen. Het vraagt of het de wens is van de Times dat Prinses Margaret haar leven zal slijten in toegewijde, ongehuwde staat, „gesterkt door het besef dat zij haar plicht tegenover Sir William Haiy vervuld heeft". Maar, zegt de Mirror, de Times is niet representatief vooi de mening van het volk, in tegenstelling met de Mirror zelf. De Times, aldus het linkse blad, spreekt namens een bestofte wereld en namens een vergeten eeuw. En het blad herinnert aan de uitslag van de stem ming welke het organiseerde onder zijn lezers. 96 procent van de deelnemers stemde voor een huwelijk tussen Towns end en de Prinses. Het blad eist dat onmiddellijk een officiële verklaring zal worden gepubliceerd. Zoals de Mirror opmerkte heeft de populaire pers er belang bij dat er spoedig een verklaring komt, want zij kan haar eigen tempo in deze sensatie niet meer volhoude". Het is inderdaad de vraag wat de Mir ror vei der kan doen op het gebied van hysterie en sensatie. Nu het uit onver mogen in gillen is uitgebarsten is nog slechts één crescendo mogelijk, indien althans technisch een weg kan worden gevonden om langs typografische weg te schuimbekken. tie, de heer J. Kruisinga, ensceneer de, heeft veel bijgedragen tot de op lossing van het drama. Twee meisjes, die met het slachtoffer in dezelfde bus hadden gezeten, herkenden B. po sitief als de man, die 's avonds bij de bushalte Gerofabriek had staan wach ten. Aanvankelijk ontkende hij daar gestaan te hebben, maar het ontbre ken van een betrouwbaar alibi ver sterkte de recherche in het vermoeden toch de juiste man te pakken te heb ben. Donderdag vertelde hij hortend en stotend de ware toedracht. Hij had 's avonds bij de bushalte op een kennis II staan wachten. Maar toen deze niet ar- riveerde is hg achter de verpleegster j een vroeger buurmeisje, aangegaan. In' de duisternis van de geheel onverlich-| te zandweg in de gemeenteraad is de-( zer dagen ernstige critiek uitgeoefend op de situatie daar ter plaatse heeft B. tenslotte in een vlaag van woede het meisje gewurgd. Het stoffelijk overschot liet hij ach ter in de graskant. Na alle sporen van zijn kleding verwijderd te hebben, stap te B. op de fiets, die hij reeds bij de bushalte bij zich had, en reed huis waarts. De eerste dagen bemerkte nie mand uit zijn omgeving iets bijzonders aan hem en het moet B. aanvankelijk wel enige geruststelling hebben gege ven, dat de eerste vermoedens van de actieve Zeister recherche in geheel an dere richting wezen. Pas toen hij maan dagavond van zijn bed werd gelicht en door de inspecteurs Van der Woude en v. Straten urenlang aan de tand werd gevoeld, verloor hij zijn kalmte. Ten slotte heeft hij bekend. De dader, die ongehuwd is, staat in Zeist bekend als een zonderling, welis waar niet gevaarlijk, maar geestelijk niet geheel normaal, zoals ook blijkt uit het feit, dat hij herhaaldelijk ontslagen werd en ander werk moest zoeken. Hij is de enige zoon van een keurige fa milie, naar welke het medeleven van de Zeister burgerij in even grote mate uitgaat als naar het gezin waarvan de dochter het slachtoffer is geworden van wat in dit stadium niet anders uitgelegd kan worden dan als een vlaag van ver standsverbijstering. B. zal zaterdag vöor de officier van justitie in Utrecht ge leid worden. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat een t.z.t. uit te bren gen psychiatrisch rapport tot vermin derde toerekeningsvatbaarheid zal con cluderen. Deze Tilburase frater had een bijzonder goed plaatsje uitgezocht, opdat hem vooral niets van de plechtigheid zou ontgaan. De elfde bevrijdingsdag van Tilburg is wel tot een bijzonder feest gewor den, dank zij het bezoek van H.K.H. Prinses Irene, die daar het gedenk teken van de Koninklijke Nederlandse brigade „Prinses Irene" is komen ont hullen. Al vroeg wapperden van alle openbare gebouwen en van tal van par ticuliere woningen de vlaggen; er heer ste een gespannen stemming in de stad. Het was nl. de eerste maal, dat een van onze Prinsessen de wolstad zou be zoeken; vooral de jeugd keek met ver langen naar haar komst uit. Na een kort bezoek aan het paleis raadhuis waar zij werd begroet door prof. dr. J. de Quay, commissaris der Koningin en waar het college van B. en W. werd voorgesteld, begaf H.K.H. zich r.aar de Edisonlaan, waar zij het monument, opgericht ter gedachtenis aan de Koninklijke brigade „Prinses Irene" en de gevallenen van deze bri gade, zou onthullen. Hier waren reeds aanwezig de minister van Oorlog, ir. Premier Van Acker is er nog niet in geslaagd een compromis tot stand te brengen tussen werkgevers en werk nemers inzake de vijfdaagse werkweek. Vannacht om half twee deelde de pre mier aan de pers - ee, dat het geen zin heeft aan een van de twee partijen tegemoet te komen en aldus de econo- i mie van het land onherroepelijk schade te berokkenen. De besprekingen tussen de regering en de patronale en syndicale afvaardigingen begonnen donderdag- ochtend en duurden met twee onder- brekingen tot vanochtend. Donderdag- namiddag kwam men tot een akkoord over een beginselverklaring. Deze be ginselverklaring zegt, dat het principe van de vijfdaagse werkweek door beide partijen wordt aanvaard. Het in toepassing brengen, aldus de verklaring, moet geleidelijk geschieden, rekening houdende met de moeilijk heden eigen aan de verschillende in dustriële sectoren. In sommige sectoren zou men onmiddellijk met de week van 45 uren beginnen. Voor de andere zou men het vraagstuk bestuderen. Tegen een grandioze herfsthemel tekent monument voor de Prinses Irene-brigade zich het door de beeldhouwer E. baron Speyartvan Woerden vervaardigde af. De foto werd ge nomen vlak na de onthulling van' het beeld door prinses lren C. Staf, de chef generale staf. gen. B. Hasselman en jhr. F. Beelaerts van Biokland, voorzitter van de Koninklijke Ned. vereniging „Ons Leger", die de oprichting van het monument heeft ver zorgd. Hier bood de dertienjarige Fre- derika Briët de Prinses, die gekleed was in een charmant black-watch pak je met plooirok, een boeket oranjekleu rige rozen aan. Vervolgens sprak jhr. F. Beelaerts van Blokland allereerst zijn erkentelijk heid uit, dat de naamgeefster van de brigade zelf de onthulling van dit mo nument zou onthullen. Naast de mili taire autoriteiten begroette spreker in het bijzonder de burgemeesters van Pont Audemer en van de St. Come, twee plaatsen, die evenals Tilburg door de „Prinses Irene-brigade" zijn be vrijd Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot mevr. De Ruyter van Steveninck, weduwe van de voormalige commandant der brigade. Hierna ver richtte Prinses Irene de onthulling van het door baron Speyart van Woerden vervaardigde gedenkteken, dat de vaan deldrager van de Irenebrigade uitbeeldt. Met een stilte van één minuut wer den de gevallenen herdacht. Juist op dat ogenblik werd de zon, die op het ogenblik van de onthulling doorgebro ken was, verduisterd door een hagel bui, die de Prinses moedig en onver stoord doorstond. Daarna volgde een militaire défilé van de Koninklijke militaire kapel met tamboerkorps van het garderegi ment grenadiers, het vaandel met de vaandelwacht van het garderegiment „Prinses Irene", erecompagnie van de garderegimenten „Prinses Irene", gre nadiers en jagers en van het cadetten- bataljon der K.M.A., allen in ceremo nieel tenue. Het défilé werd afgeno men door minister Staf. terwij] Prinses Irene, staande aan zijn rechterzijde met grote belangstelling het militaire vertoon gade sloeg. Hierna maakt' de Prinses een rijtoer door de binnenstad, luide toegejuicht door honderden schoolkinderen met vlaggetjes. Bij het standbeeld van Ko ning Willem II zongen de kleuters van de kleuterschool Ringbaan-Z. onder lei ding van Zuster Gudula een liedje, waar van de tekst, vergezeld van een doos bonbons, aan Prinses Irene werd aan geboden. Met een ontvangst op het paleis-raadhuis werd het Prinselijk be zoek besloten. Daar overhandigde bur gemeester mr. E. baron Van Voorst tot Voorst zijn gaste een zilveren vaas met orchideeën, in Tilburg gekweekt en een exemplaar van „Van Heidorp tot Industriestad", het nieuwste boek over Tilburg. Een Westduits minister, die verzocht zijn naam niet te noemen, heeft volgens United Presgisteravond gezegd, dat de temperatuur van bondskanselier Adenauer de laatste dagen niet is af genomen. In de officiële bulletins heet hetdat de patiënt „bijna koortsvrij" is. Volgens de anonieme minister evenyiel steeg zijn temperatuur eergis teren tot 39.5 graden. De, dagen, dat dr. Adenauer in staat was de gehele buitenlandse politiek, de defensie en de voornaamste binnenland problemen voor zijn rekening te ne men, zijn voorgoed voorbij, aldus deze minister. (U.P.) Op het stadhuis in Tilburg heeft Prinses Irene gisteren, na de onthulling van het monument voor de Prinses Irene brigade schoolproblemen besproken met enige Tilburgse scholieren. V. I. n. r.: Hans Ruygrok (St. Paulus H.B.S.), Netty Braak (Rijks H.B.S. Koning Willem II), Prinses Irene en sergeant-cadet L. H. J. Hardy. Advert entte Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 10 uur) Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige westelijke tot noord-wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.29-17.21. Maan: 16.07-5.12. bureau SMEDESTRAAÏ 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Hmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERI EN I It I AKI tl- 28 cents pei miliimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, 12-17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1