Israël zal vechten als het moet Kamer debatteert over de aankoop van „Sorghvliet" Kruiswoordraadsel m n H 8 Er 8 1 1 l u, n u* 8 wu Internationaal bureau voor atoomenergie €nc de Moorman, I VERKOUDHEID met Aspirin*) Taak sociale organisaties: mens op te voeden tot een christen 1 PATOU BESTOLEN DOOR AMERIKA Mosjé Sjaret in Genève: Russisch voorstel om verdragen te sluiten met Arabische landen? Istiqlal: Nieuwe koers achterhaald Imp» rwm" -11* Samenwerkingzonder eigen doelstelling uit het oog te verliezenvan belang voor land en volk sy fs BH Y.N. akkoord met VRIJDAG 28 OKTOBER 1955 PAGINA Admiraal Wright: RUSLAND NU TWEEDE ZEEMOGENDHEID Ren Joesef moet terug op Marokkaanse troon Minister mag niet alles zeggen... I i; aaa-i \v NfiÉ' 1 k mg'** \0 HH" j |g* ju y U Ff Rgp 4 ji jj h pgjy vo Émw </v Ka^ ~T te se, 6' f9" P A ee Oplossing kruiswoordraadsel van d'onderdaig Wordt Zorin Sovjet- ambassadeur in Bonn? 0.1 sP Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U Aspirinhebt. Mgr. Alfrink bij opening A.B.T.B.-gebouw Apostolische taak Argentijns vakverbond stelt Lonardi eisen Indonesië bestelde twee schepen af In provincie Antwerpen Gevolgen van schoolwet teniet gedaan Gouden Ganzeveer voor Kon. Ned. Academie van Wetenschappen J. A. Deknatel overleden DIAMANTDIEF GEVANGEN Inbraak snel opgehelderd Gezant van Ceylon heeft „zich vergist" Geen Sovjet-atoomkracht- centrale in Indonesië Zestiende ronde schaak toernooi in Moskou De Israëlische premier, Mosje Sja ret, heeft gisteren tegenover verslag gevers in Genève verklaard, dat het aan de beschaafde wereld is erop toe te zien, dat Israël niet opnieuw be hoeft te vechten, „wat het zal doen als het daartoe wordt gedwongen." Sja ret heeft zich naar Genève begeven voor besprekingen met de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier over aangelegenheden betreffende het Middeh-Oosten. Volgens berichten in de Syrische pers zyn verschillende Arabische regeringen thans bezig een gezamenlijke delegatie samen te stel len, die in Genève een tegenwicht moet vormen voor de aanwezigheid aldaar van Mosje Sjaret. Gisteravond heeft de Franse minister van buitenlandse zaken Pinay, de pre mier van Israël b;j zich ontvangen. Sja ret deelde hem mee, dat zjjn land in een moeilijke positie is geraakt door de Tsjechische wapenleveranties aan Egypte en dat hjj naar het westen uit ziet om hulp. Syrische bladen melden, dat de Sov jet-Unie reeds aan bepaalde Arabische landen heeft voorgesteld verdragen tot wederzijdse beveiliging te sluiten. Zij schrijven ook, dat de Sovjetrussische ambassadeur te Damascus, die woens dag j.l. een onderhoud heeft gehad met de Syrische premier Said Ghazi, heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie be reid is Syrië thans, zonder jnige voor waarde, alle hulp te leveren die het nodig heeft. Inmiddels wordt zowel van de Israë- lisch-Syrische als van de Israëlisch- Egyptische grens melding gemaakt van schermutselingen en grensoverschrijdin gen. (A.F.P.-Reuter) MOSJE SJARET ,.De Sovjet-Unie heelt, een moderne vloot gebouwdklaarblijkelijk met het doel in oorlogstijd de verbindingen tus sen Eurova en Noord-Amerika te ver breken. Zou zij hierin slagen, dan zou dit betekenen dat het afweervermogen van beide werelddelen aanzienlijk zou worden beperkt", aldus heejt admiraal Jerauld Wright, opperbevelhebber der verbonden zeestrijdkrachten in de At lantische Oceaan en commandant van de Amerikaanse Atlantische vloot, gis termiddag te Los Angeles aan een noen maal, gehouden ter gelegenheid van vlootdag, verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat Sovjet- Rusland voor de opbouw van deze vloot zijn industrie op volle toeren laat draaien. Het is hierdoor de tweede zee mogendheid ter wereld geworden, ter wijl het in 1940 de zevende plaats in nam. Schout-bij-nacht Rickover, de bouwer van de door een kernenergiemotor, voortgedreven onderzeeboot „Nautilus", heeft tijdens de vlootdag voorspeld, dat vanaf 1960 nog slechts oorlogsbodems met kernenergiemotoren voor de Ame rikaanse vloot zullen worden ontwor pen. Hij deelde verder mede dat plannen bestaan voor de bouw van een nieuwe, reusachtige duikboot, voortgedreven door twee kernenergiemotoren, die de zelfde snelheid zou moeten hebben als het snelst varende oppervlakteschip. (Reuter) Cyprus - Een korporaal van de Royal Scots" is overleden aan de ver wondingen, die hij heeft opgelopen, toen terroristen in het dorp Kissonerga een handgranaat naar hem wierpen. Te Marrakesj hebben gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag ruim tien duizend zingende Marokkanen be toogd voor de terugkeer van ex-sultan Ben Joesef op de troon. Militairen en politie waren in gereedheid gehouden om in geval van nood te kunnen ingrij pen. De nationalistische Istiqlal-partij meent, dat het Frans-Marokkaanse compromisplan voor een „nieuwe poli tieke koers" in Marokko achterhaald is door het verdwijnen van het verzet in Marokko tegen een terugkeer van Ben Joesef en zij meent, dat thans een her stel van Ben Joesef in zijn waardigheid de enige oplossing is. Si Fathmi ben Slimane, die thans jtoogt een representatieve Marokkaan se regering te vormen, hoopt dat de ex- sultan zelf de Istiqlal zal overreden zit ting in een dergelijk bewind te nemen. Ahmed Balafrej, de secretaris-gene raal van de Istiqlal, die op het ogenblik in New York is, heeft tegenover de pers verklaard, dat hij aan de Aziatisch-Afri- kaanse groep in de Algemene Vergade ring van de V. N. bij het debat over Marokko een resolutie zal overhandi gen, die onafhankelijkheid voor Marokko eist en waarin de Assemblée wordt ver zocht een commissie van onderzoek naar Marokko te zenden. De resolutie zal zich voorts uitspreken voor de te rugkeer van ex-sultan Ben Joesef op de troon. (AFP-Reuter) Italië - Gistermorgen is een zelfge maakte bom geworpen in het hoofdkan toor van de onder communistische lei ding staande vakverbond C.G.T. in het centrum van Rome. Er werd slechts weinig schade aangericht. 35 personen Zijn in verband met de aanslag aan gehouden. Niet zonder sarcasme hebben de he ren Lucas (K.V.P.) en Van de Wete ring (C.H.) in de Tweede Kamer gewe zen op de inconsequentie van de rege ring, wanneer zij van de ene kant op bezuinigingen aandringt in verband met het bestrijden van de inflatie, terwijl zij van de andere kant het parlement goedkeuring vraagt om 1.791.000 te besteden voor aankoop van het land goed „Sorghvliet". Daarbij is n.l .niet duidelijk gemaakt wat de Staat met dit park voorheeft en in hoeverre het alge meen belang de aankoop vereist. De minister verkeerde in de onaange name positie, dat hij over de achter grond van deze transactie zijn mond moest houden. Hij deelde mede, dat de regering eerst na rijp beraad tot de aan koop is willen overgaan van dit land goed van wijlen vader Cats en dat het inderdaad van het hoogste belang is. dat dit stuk grond intact in handen van de regering kan blijven. Wat heel Den Haag weet, maar wat de minister in het openbaar niet kon zeggen, is, dat er plan nen bestaan om op dit landgoed aan de Oude Scheveningseweg, een van de meest representatieve delen van de re sidentie, een Koninklijk paleis te bou wen. In afwachting daarop wil men van „Sorghvliet" een openbaar park maken. Dit laatste deelde de minister wel mede. Ook, dat er met de gemeente Den Haag al een overeenkomst is gesloten over aanleg en onderhoud van dit park. Hij zei, dat het „pennywise and pound foolish" zou zijn, als de Kamer dit be drag niet zou voteren. De heer Weiter interrumpeerde, dat inderdaad de waarde van de activa op de Staatsba- lans met 10 miljoen zouden stijgen; de heer van Leeuwen (V.V.D.) gaf de minister gelijk. Hij vond, dat wij de si tuatie goed moeten begrijpen. De mi nister heeft met de Amerikanen moe ten onderhandelen, die beslist dezelfde prijs terug wilden, die zij kort na de oorlog voor het landgoed hadden be taald, waarop zij een ambassade wilden bouwen. Hiervan heeft men later afge- 6 ir tc ie Js V 91 rt re tt ti ós iy r Ai Horizontaal; 1. vragend vnw.; 3. aan zien; 5. groot bouwwerk; 10. afgemat; 12. voetbalvereniging; 13. Europeaan; 14. lengtemaat; 16. kleur; 18. elastici teit; 19. voormalig nederl. eiland; 21. eng. bier; 23. telwoord; 25. hoofddek sel; 26. onafgebroken naar iets kij ken; 28. uitheems zoogdier; 30 mak; 32. larve; 34. grondsoort; 36. zend- en ontvangtoestel; 39. iedere; 41. buiten staander; 43. muziekterm; 45. delfstof; 47. meisjesnaam; 49. behoeftige; 51. verdieping; 54. voederbak; 56. paradijs; 58. hevig; 60. hennepbraak; 62. niet glad; 65. muziekinstrument; 66. god heid; 68. pl. in Duitsland; 69. zoogdier; 70. houding; 71. deel v. h. oog; 73. ri der in Italië; 75. tijdperk; 77. opening in het ijs; 78. vervoerbedrijf; 80. onbe duidende; 81. loot; 82. puistje. Verticaal: 1. waadbare plaats; 2. ti tel (afk.); 3. drank; 4. ongekookt; 5. gewas; 6. werktuig; 7. voorzetsel; 8. uitbarsting; 9. vernis; 11. bediende; 15. vloerbedekking; 17. vulkaan; 20. meis jesnaam; 22. stuk grond; 24. insecten- eter; 26. treiter; 27. struisvogel; 29. kleur- 31 drinkgerei; 33. aanw. vnw.; 35. pl. in Gelderland; 37. krantenjon gen; 38. zijrivier v. Donau; 40. ver driet; 42. hevig; 44. minne; 46. linnen huisje; 47. zeehond; 48. wilddief; 50. groot water; 52. overal; 53. telwoord; 55. deel v. e. levend wezen; 57. het zijn; 59. oosterse titel; 61. gewas; 63. over schot; 64. boom; 67. iedere; 69. woede; 72. vochtig; 74. zwaardvis; 76. het Ro meinse rijk (lat. afk.); 79. voorzetsel. Horizontaal: Ï.Zwolle, - C.P.; 2. oor log, - rede; 3. nok, - oefenen; 4. draad loos; 5. Edam, - Loire; 6. enorm, - loon; 7. z.n., - rook, - N.T.; 8. abt, - soldaat; 9. noodkreet; 10. degraderen; 11. kaam,- Denen. Verticaal: 1. zonde, - zand; 2. woor denboek; 3. orkaan, - toga; 4. 1.1., - Amor, - dra; 5. lood, - roskam; 6. egel, - moord; 7. fol., - kleed; 8. Creool, - de- re; 9. pensionaten; 10. de, ROTA, - N.E. 11. kennen, - tij. zien. De prijs zou echter in dollars moe ten worden uitbetaald, hetgeen een koersverlies van 590.00" voor de re gering betekent. Daar mogen wü ons nu niet op doodstaren, vooral niet met het oog op wat de Amerikanen voor Nederland hebben gedaan, die ons zelfs een gehele Breedbandfabriek ca deau gaven. De minister herinnerde eraan, dat vóór de oorlog al eens een aanbod aan de regering om „Sorghvliet" te kopen onbenut is gebleven. Had men toen de koop gesloten, dan zou de Staat voor 300.000 eigenaar zijn geworden. Wü mogen ons de kans nu niet weer laten ontglippen. De bezwaren van dr. Lucas berust ten vooral hierop, dat de Kamer een beslissing moest nemen voor iets, waar van zü het doel n.et kende. Vandaag zal hierover gestemd worden. De politieke commissie van de V.N. heeft gisteren met 53 stemmen voor, geen tegen, bij zes onthoudingen de l westelijke voorstellen goedgekeurd voor j de oprichting van een Internationaal Bureau voor Atoomenergie, alsmede voor het houden van een wereldconfe rentie. Ook de Sovjet-Unie stemde voor. De landen, die zich onthielden, waren Egypte, Irak, Saoedi-Arabië, Syrië, Je men en Libanon. In een aangenomen resolutie wordt met voldoening geconstateerd, dat aan zienlijke voortgang is gemaakt naar onderhandelingen over een ontwerpsta tuut voor het Internationale Bureau. Het wordt toegejuicht dat de initia- tiefnemende regeringen van plan zijn alle leden van de V.N. en de gespecia liseerde organen uit te nodigen, deel te nemen aan een conferentie over de definitieve tekst van het statuut voor het atoombureau. De commissie verwierp drie Rus sische amendemente Twee er van wilden de toelating van communistisch China en Oost-Duitsland tot de wereld conferentie mogelijk maken. Het andere stelde voor, dat de Alge mene Vergadering als haar mening te kennen geeft, dat het bureau moet wor den opgericht binnen het kader van de Verenigde Naties. In de resolutie wordt verder voldoe ning uitgesproken over het feit, dat Brazilië. Tsjechoslowakije, Indië en de Sovjet-Unie zijn uitgenodigd om samen met de initiatiefnemers Amerika, Engeland, Frankrijk, Canada, Zuid- Afrika, Australië. België en Portugal deel te nemen aan de onderhande lingen over het ontwerp-statuut. Aanbevolen wordt, dat de betrokken regeringen al het mogelijke zullen doen om het bureau onverwijld in het leven te roepen. De secretaris-generaal van de V. N.. Hammarskjöld, is verzocht de betrekking yan het atoombureau tot de Verenigde rties te bestuderen en voor de wereldconferentie raoport aan „de betrokken regeringen" uit te bren gen. De resolutie maakt melding van „in drukwekkende resultaten" van de in augustus gehouden internationale con ferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie en beveelt aan over twee of drie jaar weer zo'n conferentie te houden. De aangenomen resolutie betekent een nieuwe stap in de richting van ver wezenlijking van het voorstel tot ont wikkeling van het vreedzaam gebruik van atoomenergie, zoals dat door Eisen hower op 8 december 1953 is gedaan. De Sovjet-Unie nam een resolutie te rug, waarin de Assemblée werd ver zocht de noodzakelükheic te erkennen van een verbod van het gebruik en de produktie van atoomwapens. De Sovjet-Unie heeft, naar gisteren van welingelichte zijde in Bonn is ver nomen, de Westduitse regering om agrément verzocht voor de benoeming van een Sovjetrussische ambassadeur in Bonn. Hoewel de naam van de am bassadeur niet bekend is, meent het Hamburger Abendblatt te weten, dat het de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Zorin is. Zorin wordt algemeen beschouwd als „de man achter de schermen", die in 1948 de machtovername door de communis ten in Tsjechoslowakije organiseerde. 54. Als Eric de ogen weer opslaat, staan een paar wazig e. gestalten over hem heen gebogen. „Het is de zwarte dood", hoort hij een stem van heel ver zeggen. „Gauw, zuig de wonde uit". Iemand pakt zijn arm beet. „Ik verklap mets", bazelt Eric, „want jullie zeggen ook niets eerst Wino- nah mijn vrouw gij weet het niet en Saran ook niet". De witte man- ren kijken elkaar verbouwereerd aan. „Hij sterft, laat hem liggen", mom pelt dè jongste onverschillig. Dan begint Eric weer te ijlen. „De ingang weet ik, alleen ik, maar ik zeg niets". „De ingang", stoot Moloch opgewonden uit. „Als hij de ingang weet, moeten we zijn leven redden, kost wat het kost! Snel; snij de wond open!" Na de eerste voorlopige hulp nemen de Druïden het slappe lichaam van de Noorman tussen zich in en spoeden zich naar beneden, waar een met twee paarden bespannen strijdwagen tus sen de bosjes staat. Haastig laden ze Eric er in en een moment later schiet de wagen in een wolk van stof vooruit. „Sneller, dwaas", snauwt Moloch tegen de wagenmenner. „Sneller, of de dood is ons voor". Advertentie gedeponeerd handelsmerk T 7" an zwart en 1/ wit gemêleer- de wol is ait beschaafde najaars pakje van Patou met een kraag en hoedje van glan zend zwart otter bont. Tot narigheid van de Parijse mo- disten blijven de Franse vrouwen, voor zover ze een hoed dragen, vast houden aan het kleine model, dat een vrouw mis schien minder in teressant maakt dan de pothoeden, maar dat wel zo charmant is. Pa tou, een der oudste gerenommeerde Pa rijse huizen, dat onlangs nieuw leven is ingeblazen sinds de ontwerper Mare Bohan er de collec ties voor maakt, hoort tot de vier, die dezer dagen van zich doen spreken, omdat hun model len zijn gestolen door Amerika. Van Patou, Dior, Fath en Lanvin zijn een week, nadat in augustus de win tercollecties voor het eerst waren getoond, de patro nen der modellen in New York te koop aangeboden. Ze zijn gestolen, naar de gedupeer den beweren, door de Amerikaanse patronendienst van Frederick Milton, die op frauduleuze wijze een groot aantal kopieën bemachtigd zou hebben. Het gaat om meer dan 300 modellen. De vier Parijse modehuizen hebben een aanklacht ingediend bij het New Yorkse hooggerechtshof en eisen een schadevergoeding van 500 miljoen francs. „Dit nieuwe gebouw van de Aartsdiocesane r.-k. boeren- en tuindersbond hebben we deze morgen ingewijd en met het gebed van de Kerk Gods zegen er over afgeroepen. Aan een christenmens wordt van jongs af aan geleerd, dat hij zijn dagelijks bestaan zal richten op God en zal beleven met God. Dat geldt ook vaii het werk dat hier in dit huis zal geschieden. Daarom wijden wij het huis aan God en vragen Zijn zegen over allen die hier werken en over al de arbeid die hier geschiedt, opdat allen doordrongen mogen zijn van christelijke geest en hun arbeid zo moge strekken tot vreugde van hen zelf en tot nut van de medemens en van de maatschappij", aldus Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, apostolisch administrator van het Aartsbisdom, in zijn toespraak bij de inzegening van het nieuwe kantoorgebouw van de A.B.T.B. te Arnhem. De katholieke sociale organisaties met name de standsorganisaties hebben niet alleen een doelstel ling ten aanzien van de vormgeving van de maatschappij, zij hebben dat evenzeer en misschien nog meer ten opzichte van de maatschap pelijke, culturele en godsdienstige vorming van hun leden, zo vervolgde mgr. Zij hebben niet exclusief de taak om door middel van de geor ganiseerde groep de maatschappij in christelijke geest te beïnvloeden. Evenmin kan het alleen hun doel zijn om door het groepsverband zoveel mogelijk maatschappelijke voordelen voor de eigen groep te bewerken, qok al houdt meri daarbij rekening met de sociale rechtvaardigheid en de christelijke billijkheid. Zij hebben evenzeer de taak om de individuele mens te vormen en op te voeden tot een christen, die in zijn sociale exis tentie zich laat leiden door zijn chris telijke levensopvatting. Wil men de maatschappij leefbaar maken, dan zal de eerste voorwaarde zijn dat het individu wordt opgevoed tot een goed mens. De maatschappij waarin iemand leeft, heeft vanzelfspre kend invloed op het Individu, maar tenslotte is het de som van de indivi duen, die de maatschappij maakt. Een boerenorganisatie op katholieke grond slag, die wil meehelpen om christelijke levensbeginselen in de maatschappij door te voeren, voor zover althans dit in een gemengde samenleving mogelijk is, zal daarom alle aandacht moeten besteden aan de katholieke vorming van de boer. Zij zal er vanzelfsprekend op uit zijn vakbekwame boeren op te kwe ken, de techniek van goede en meest productieve land- en vee-verzorging verdient haar volle aandacht. Er is geen reden waarom katholieke boeren minder goed en vakbekwaam boer zou den zijn dan anderen. Maar de zuiver technische ontwikkeling van de boeren- Het Algeryene Argentijnse Vakver bond, dat ex-president Perón altijd krachtig heeft gesteund, heeft presi dent Lonardi de eis gesteld, dat de nieuwe regering binnen 48 uur de over eenkomst zal naleven, die zij drie we ken geleden met de vakbondsleiders heeft gesloten. De overeenkomst hield o.m. in, dat deze leiders vrijheid van handelen kregen, mits zij zich niet met de politiek inlieten. Het vakverbond eist verder nog: te ruggave van het verbondshoofdkwar- tier, bescherming van vakbondscomité's tegen „indringers" en het op vrije voe ten stellen van gearresteerde verbonds- leiders. Het vakverbond heeft voorts gesteld dat „indringers" in sommige gevallen met geweld vakbondsgebouwen hebben overgenomen. (Reuter) De Indonesische minister van voor lichting heeft aan de pers medegedeeld, dat twee schepen, die onder de vorige regering werden besteld, zijn afbesteld. De koopprijs van rp. 85 miljoen was te hoog, gezien de noodzaak, dat rp. 30 miljoen moest worden uitgegeven aan het geschikt maken voor de vaart in Indonesië. Voorts werd verwacht, dat elk jaar een miljoen aan reparatiekos ten zouden moeten worden uitgegeven en dat de schepen na 3 jaar gesloopt zouden moeten worden. De minister merkte op, dat deze twee Franse schepen aan de Djakarta Lloyd werden aangeboden voor rp. 70 mil joen en door de vorige minister van Verbindingen werd gekocht voor rp. 85 miljoen. Er zal thans een jurist naar Frankrijk gaan om de 12 miljoen ru- piahs, die reeds Vooruit zijn gestort, terug te vorderen. De Provincieraad van Antwerpen heef na drie uitvoerige zittingen, waarin over en weer felle verwijten werden ge maakt door communisten, socialisten, li beralen en christelijke volkspartijen, voor het jaar 1956 een bedrag van 19 millioen franc genoteerd voor het tech nisch onderwijs. De C.V.P., versterkt door drie leden van de Christelijk Vlaamse Volksunie, stemde voor, d overige partijen tegen. Hiermede is voor de provincie Antwerpen de door de wet Collard opgelegde achterstelling van het bijzondere nijverheidsonderwijs te nie gedaan. De Gouden Ganzeveer, de juist inge stelde nriis van de Kon. Ned. Uitgevers bond is vandaag voor het eerst toegekend aan de Kon. Ned. A^idemie van Weten- I> niddao on de feestvergadering van de jubilerende bond :ede< deeld. De prijs is zoais men weet bedoeld voor personen of instellin gen, die zich bijzondere vr-diensten b Mien verwerven voor het Nederlands cultuurbezit. Een bekende figuur in het Neder landse zakenleven, de heer J. A. Dek natel is zondag op 74-jarige leettijd overleden. Hij was commissaris van vele ondernemingen in Nederland. Onder meer is hij ook directeur ge weest van het Nederlands Claering in stituut en het Beheersinstituut. Dé be grafenis is inmiddels in alle stilte ge schied. De diamantdiefstal, in de nacht van zondag op maandag in de Albert Cuyp- straat te Amsterdam gepleegd, is vol ledig opgehelderd. Reeds maandagmid dag legde de politie de hand op een man, die een deel van de diamanten bij zich had. Hij zeide toen alcoholist te zijn en zich niets van de inbraak te her inneren. Hij gaf wel toe dat het mo gelijk was dat hij de diefstal had ge pleegd, maar dat moest dan in een dronken bui zijn geweest. Gistermorgen is hij voor de Officier van Justitie geleid en heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. De man heeft drie jaar geleden ook al in hetzelfde perceel in de Albert Cuypstraat een inbraak gepleegd. Hij had er vroeger gewerkt, en was dus van de situatie op de hoogte. De gezant van Ceylon in Indonesië, Saravanamuttu, is teruggekomen op zijn verklaring dat Rusland zou hebben aan geboden een atoomkrachtcentrale in In donesië op te richten. Hij heeft zich ver gist en er in het openbaar zijn excuses voor gemaakt. In een verklaring die door zijn legatie is uitgegeven, zegt de gezant dat hij een verkeerde conclusie heeft getrokken toen hij aanwezig was bij een gesprek tussen de Russische am bassadeur in Indonesië, Dimitri Zjoekov, en een Indonesische autoriteit wiens identiteit hij niet wilde onthullen. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de zestiende ronde van het candida- tentoernooi voor dames, dat te Moskou is voortgezet, luiden: Borisenko (Rusl.) Holui (Polen) 1—0, Olga Rubtsova (Rusl.)Kertesz (Hong.) 10, Chaude de Silan (Fr.)May Karff (V.S.) 10, Edith KeilerHermann (Did.)Carasco de Budinich (Chili) 10, Ivanova (Buig.)—Fenny Heemskerk (Ned.) af gebroken in gunstiger stelling voor Ivanova. stand kan tenslotte ook geschieden door een boerenorganisatie zonder katholie ke grondslag. Een katholieke boeren organisatie zal daarentegen nodig zijn, om er aan mee te helpen, dat de tech nisch volmaakte boer ook een zo goed mogelijk katholiek mens is, die bij het beleven van zijn boerenstiel en bij het styleren van zijn boerenleven zich laat leiden door zijn katholieke levensopvat ting. Zodoende Is de beroepskerstening van de boer een voorname taakvan de katholieke organisatie. De boer moet een katholieke visie hebben op zjjn eigen leven en op de sfeer en levensnormen van zijn gezin; maar hjj moet ook een katholieke visie hebben op zijn bedrijf, op zijn houding tegenover zijn perso neel, zelfs op zijn houding tegenover zijn vee. Hij moet een katholieke visie hebben op zijn handel; hij zal dat des te gemakkelijker hebben, ais hij een ka tholieke visie heeft op geheel zijn wan del. Hoe meer hij een volledig chris tenmens is, des te beter zal hij een katholieke boer zijn. Geest van katholieke actie Heel de christelijke vorming van de boer als katholieke mens zal dus onder de aandacht mogen en moeten vallen van een katholieke boerenorganisatie. Zij zal goed doen zich steeds meer en meer te doordringen van de geest van de katholieke actie, waar de leek zich beijvert om de leek mede op te voeden tot een voorbeeldig katholiek. Hoe meer een sociale organisatie dat doet, des te meer zal zij een verlengstuk worden van de kerk; des te meer heeft zij als katholieke sociale organisatie recht en reden van bestaan. Hoe exclusiever daarentegen een sociale organisatie 'zich 'cönciiflrt-ëéi-t op het streven naar verbetering van de sociale levensomstandigheden van de eigen groep, des te meer loopt zij gevaar op andere maatschappelijke groepen de indruk te maken van mas sa-groepering en machtsinstituut, dat eerder vrees oproept dan sympathie. Hoe meer echter een katholieke so ciale organisatie zich beijvert om in saamhorigheid met andere groepen haar leden op te voeden tot volwaar dige leden van de Kerk, des te dui delijker bewijst zü voor geheel de ka tholieke gemeenschap haar nut en haar bestaansrecht en des te meer dienst bewüst zij aan de Kerk. Een voortdurend contact met andere groepen is in dit verband een noodzake lijke eis. De katholieke standsorganisa- ties en dat geldt voor de jeugd even zeer, indien niet nog meer dan voor de volwassenen dienen voortdurend samen te werken en met elkander voe ling te houden. Dit geldt niet alléén op het openbare terrein, waar men geza- menlqk zal willen bouwen aan het ge meenschappelijke sociale leven, maar het geldt ook op het terrein van de beïnvloeding van het persoonlijke leven van de individuele mens. Zoals katholieke standsorganisaties niet gescheiden kunnen en mogen leven van de andere katholieke groeperingen, evenmin kunnen en moeten zü hun weg gaan, geïsoleerd van de soortgelij ke niet-katholieke organisaties. Al mag ook de grondslag, waarop men staat verschillend zijn, er zijn vooreerst vele gemeenschappelijke belangen, die men in gezamenlijk overleg behartigen kan zonder de eigen principes prüs te ge ven. Het is een belang van ons volk en van ons land, dat men overal sa menwerkt waar dit mogelijk is, zonder eigen doelstelling uit het oog te ver liezen. Ons katholiek solidariteitsgevoel belemmert ons niet om evenzo saam horigheidsbewustzijn te bezitten ten op zichte van alle volksgenoten. Wü vor men gaarne een goede katholieke ge meenschap, maar even gaarne met alle anderen samen een goed Nederlands volk. Bereidheid tot samenwerking Die bereidheid tot samenwerken over al waar dat naar onze princiepen mo gelijk is, heeft aan onze sociale organi saties niet ontbroken. Zij ontbreekt ook vandaag aan de dag niet. Men kan bezwaarlijk van de katholieke gemeen schap vragen, dat zij om die sar menwerking te realiseren eigen so ciale organisaties overhoord zou gooi en. Die eis kan men alléén stellen, wanneer men de doelstelling van de sociale organisaties zou verkorten tot het zuiver economische en algemeen menselijke vlak. Wanneer men echter niet tevreden is met niet te behoeven doen wat tegen de katholieke levensvisie ingaat, maar daar bovenuit aan de sociale organisa ties ook een apostolaatsstreven toekent, zal een verband van gelükgezinden voor de hand liggen. Onze tegenwoordige maatschappü is nu eenmaal zonder so ciale organisaties niet meer denkbaar. Wanneer men deze stelling aanvaardt, en men kent aan deze sociale organisa tie niet alleen een taak toe in de zuiver materiële orde, dan is het onderscheid op principiële grondslag min of meer vanzelf gegeven. Men zou er slechts op grond van büzondere omstandigheden afstand van kunnen doen; men moet dan echter tevens voor een groot deel afstand doen van de aPos" tolische taak, die men aan de social* organisaties toekent. Dit alles behoeft echter een gezonde samenwerking met andere volksgenoten geenszins in ae weg te staan. De standsorganisaties kunnen een apostolische taak vervullen. Men ma» er echter niet méér van verwachten dan zij kunnen geven. Zü vormen ee van de vele middelen, die bruikbaar zün om in de katholieke gemeenschap 'e geloofsbeleving op peil te houden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2